Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-03-13, 12:28   #1201
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων

Εντωμεταξύ είδα τον Πλάτωνα που έχει αυτό το σύστημα με τις ομαδούλες στην τάξη κι όχι το κλασικό με τα θρανία το ένα πίσω από το άλλο και πολύ μου άρεσε!!!!
Αυτή η διάταξη είναι η προτεινόμενη από το ΙΒ για το δημοτικό. Μάλιστα τα παιδιά δεν έχουν σταθερή θέση, αλλά οι ομαδούλες φτιάχνονται συνέχεια διαφορετικά για να ανανεώνονται οι συνεργασίες.....
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-13, 12:44   #1202
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βερενίκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η διάταξη είναι η προτεινόμενη από το ΙΒ για το δημοτικό. Μάλιστα τα παιδιά δεν έχουν σταθερή θέση, αλλά οι ομαδούλες φτιάχνονται συνέχεια διαφορετικά για να ανανεώνονται οι συνεργασίες.....
πολύ καλό μου ακούγεται ... σε σημείο που έχω αρχίσει και δε βλέπω με καλό μάτι τα άλλα σχολεία που δεν το έχουν.

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-13, 14:21   #1203
vvassoula

Περιοχή: Αθήνα
vvassoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

@ bobonela:

Ο απόφοιτος ήταν αδιάφορος για τις Πανελλήνιες γιατί ήθελε να ακουθήσει κλασικές μουσικές σπουδές και να γίνει επαγγελματίας μουσικός.

Ο άλλος έφυγε από την Εράσμειο γιατί είχε έντονες καλλιτεχνικές ανησυχίες και ασφυκτιούσε στο περιβάλλον του σχολείου του. Στο Pierce το έβγαλε αυτό μέσα από τον όμιλο ζωγραφικής και είναι μια χαρά τώρα.

Δεν σημαίνει τπτ αυτό όμως για την Εράσμειο αφού ο αδερφός του (μικρότερος) εξακολουθεί να πηγαίνει στην Εράσμειο. Κατά την προσωπική μου άποψη, ο χαρακτήρας του παιδιού στα 12-13 και οι κλίσεις του είναι σημαντικός παράγοντας για την επιλογή του σχολείου (Γυμνάσιο/Λύκειο).
Παλιά 08-03-13, 14:24   #1204
vvassoula

Προεπιλογή

@ pashalitsa

Καταλαβαίνω τελικά ότι αλλάζετε σχολείο. Θυμάμαι ένα μνμ σου που έλεγες πολύ καλά λόγια για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση. Δεν το σκέφτεστε πια;

Ανάμεσα στην Εράσμειο και την Ελληνογερμανική επιλέγω το δεύτερο με κλειστά μάτια (αν οικονομικά το αντέχετε).
Παλιά 08-03-13, 14:36   #1205
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vvassoula Εμφάνιση μηνυμάτων
@ pashalitsa

Καταλαβαίνω τελικά ότι αλλάζετε σχολείο. Θυμάμαι ένα μνμ σου που έλεγες πολύ καλά λόγια για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση. Δεν το σκέφτεστε πια;

Ανάμεσα στην Εράσμειο και την Ελληνογερμανική επιλέγω το δεύτερο με κλειστά μάτια (αν οικονομικά το αντέχετε).
Γιατί με κλειστά μάτια? Εγώ έχω ακούσει ότι το πρόγραμμα της Ελληνογερμανικής είναι πολύ πιεστικό για τα παιδιά!

Παλιά 08-03-13, 17:21   #1206
vvassoula

Προεπιλογή

Ξέρω ότι η μελέτη που γίνεται στο σχολείο είναι ουσιαστική και τα παιδιά δεν έχουν διάβασμα στο σπίτι.

Επίσης από 2 καθηγητές πολυτεχνείου έχω ακούσει επαίνους για αυτό το σχολείο.

Καταλαβαίνω το πιεστικό που λες, αλλά αυτό είναι κάτι που κάθε γονιός πρέπει να συνυπολογίσει βασισμένος στον χαρακτήρα του παιδιού του και στα προσωπικά του κριτήρια. Δεν είναι κατάλληλα όλα τα σχολεία για όλα τα παιδιά.
Παλιά 09-03-13, 00:57   #1207
despoina

despoina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Npet Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΕΡΑ!
Τον Πλάτωνα δεν τον εχω δει, Παναγιωτόπουλο, Εράσμειο και Κωστέα Γείτονα ναι. Την Εράσμειο (και την Ελληνογερμανική αγωγή) δεν τα επιλέγω τελικά λόγω γλώσσας (προτιμώ να είναι τα Αγγλικά η βασική).
Από Κωστέα και Παναγιωτόπουλο, προτιμώ Παναγιωτόπουλο γιατί μου φάνηκε πιο ζεστό και απλό σχολείο, εχει πολύ καλό IB (ναι, το παιδάκι μου 6 χρονών ακόμα και εγώ κοιτάζω το λύκειο!), μου έκανε κλικ οι άνθρωποι και ο χώρος (που όντως δεν έχεί τίποτα σουπερ εγκαταστάσεις). Δεν ξέρω όμως κανέναν που να πηγαίνει το παιδάκι του εκεί. Έχει κανείς κάποια άποψη;
Του Κωστεα μου άρεσε. Ολα όμορφα μου φάνηκαν και το πρόγραμμα επίσης. Απλά δεν μου εκανε κλικ...
η κουμπαρα μου παει την κορητης εκει, δ δημοτικου και ειναι ευχαριστημενη. Δεν ειναι πιεστικο σχολειο με τα μαθηματα, εχουν μια κλιση στα καλλιτεχνικα/φιλολογικα(ολο εχουν καποιο λογιο, συγγραφεα κτλ καλεσμενο για να μιλησει στα παιδια), σε παρτυ βλεπεις τα παιδακια φυσιολογικα(οχι τιποτα νεοπλουτα, εχουν και 2-3 με μεγαλη οικονομικη επιφανεια), αλλα γενικαα ειναι μια χαρα, γερμανικα κανουν 3 φορες την εβδομαδα και η μικρη τα παει καλα, χωρις φροντιστηριο εξωτερικο
μια αλλη μαμα που ειχα γνωρισει στη δουλεια και πηγαινε στο δημοτικο στον παναγιωτοπουλο το παιδι της και μετα γυμνασιο-λυκειο στην ελληνογερμανικη αγωγη, μου ειχε πει οτι για δημοτικο ηταν καλα, μετα ομως ηταν πολυ ελευθερο σχολειο κατα την αποψη της(οχι πιεση στα μαθηματα κτλ) και για αυτο αλλαξε. η κουμπαρα μου παντως ειναι ευχαριστημενη
Ο χρήστης despoina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-13, 02:53   #1208
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βερενίκη Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτη η διαταξη λεγεται ομαδοσυνεργατικη. Ειναι αρκετα διαδεδομενη ακομη και σε δημοσια σχολεια. Διδασκεται στο Πανεπιστημιο τοσο στις παιδαγωγικες οσο και στις καθηγητικες σχολες. Βοηθαει στα λεγομενα project αλλα εχει και αλλα θετικα στοιχεια. Μπορειτε να κανετε αναζητηση στο google ως ομαδοσυνεργατικη μεθοδο και θα βρειτε και πολλες πληροφοριες και πολλα βιντεακια.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-13, 16:03   #1209
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η διαταξη λεγεται ομαδοσυνεργατικη. Ειναι αρκετα διαδεδομενη ακομη και σε δημοσια σχολεια. Διδασκεται στο Πανεπιστημιο τοσο στις παιδαγωγικες οσο και στις καθηγητικες σχολες. Βοηθαει στα λεγομενα project αλλα εχει και αλλα θετικα στοιχεια. Μπορειτε να κανετε αναζητηση στο google ως ομαδοσυνεργατικη μεθοδο και θα βρειτε και πολλες πληροφοριες και πολλα βιντεακια.
Ναι, πράγματι έτσι λέγεται. Χαίρομαι που ακούω ότι εφαρμόζεται ευρέως, γιατί είναι πολύ λειτουργική και αποτελεσματική. Εγώ κάθε φορά που έχω πάει στην τάξη του γιου μου, την βλέπω διαφορετική.
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 11:59   #1210
Npet

Npet ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despoina Εμφάνιση μηνυμάτων
η κουμπαρα μου παει την κορητης εκει, δ δημοτικου και ειναι ευχαριστημενη. Δεν ειναι πιεστικο σχολειο με τα μαθηματα, εχουν μια κλιση στα καλλιτεχνικα/φιλολογικα(ολο εχουν καποιο λογιο, συγγραφεα κτλ καλεσμενο για να μιλησει στα παιδια), σε παρτυ βλεπεις τα παιδακια φυσιολογικα(οχι τιποτα νεοπλουτα, εχουν και 2-3 με μεγαλη οικονομικη επιφανεια), αλλα γενικαα ειναι μια χαρα, γερμανικα κανουν 3 φορες την εβδομαδα και η μικρη τα παει καλα, χωρις φροντιστηριο εξωτερικο
μια αλλη μαμα που ειχα γνωρισει στη δουλεια και πηγαινε στο δημοτικο στον παναγιωτοπουλο το παιδι της και μετα γυμνασιο-λυκειο στην ελληνογερμανικη αγωγη, μου ειχε πει οτι για δημοτικο ηταν καλα, μετα ομως ηταν πολυ ελευθερο σχολειο κατα την αποψη της(οχι πιεση στα μαθηματα κτλ) και για αυτο αλλαξε. η κουμπαρα μου παντως ειναι ευχαριστημενη
Δεσποινα: Μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχουν πίεση οι μαθητές στο Γυμνάσιο στου Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου. Αλλά τα αποτελέσματα -στατιστικά- Πανελληνίων και IB είναι εξαιρετικά! Δεν ξέρω πώς το πετυχαίνουν, αλλά αν δεν πιέζουν τα παιδιά με τρελές ώρες διαβάσματος στο σπίτι, δεν με χαλάει... Αλλωστε μετά, είναι η πολύ δουλειά (αν θέλουν δηλαδή να σπουδάσουν).. Ξέρεις μήπως εάν είναι ευχαριστημέρνη η κουμπάρα σου με τα Αγγλικά του σχολείου ; Σε ευχαριστώ πολύ!!
Ο χρήστης Npet δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 15:03   #1211
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουφ ... Πήγα και στον Κωστέα. Λοιπόν ... από εγκαταστάσεις δε μου άρεσε (μου φάνηκε μη φροντισμένο ... αλλά το προσπερνάω.
Στο μπλα μπλα ενθουσιάστηκα. Το πρόγραμμα τους είναι πολύ καλό, με ομαδούλες, με project κι έχουν πάρα πολλά πράγματα μέσα στο βασικό πρόγραμμα + 7ώρες αγγλικά + θεατρική αγωγή + 1ώρα κολύμβηση την εβδομάδα (σ' ένα κολυμβητήριο βέβαια με χλώριο και ψιλοχάλια αλλά το προσπερνάω κι αυτό) + τη μελέτη ενταγμένη στο βασικό πρόγραμμα. Αλλά ... κάτι με χάλασε. Κυκλοφορώντας στο χώρο μου έδωσε την αίσθηση του χαμού (κάτι που δε μου το έκανε ο Πλάτωνας που έχει επίσης PYP). Τι θέλω να πω ... οι τάξεις είχαν μία υπερβολή! Ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φορτωμένες. Εκτός από το φορτωμένο είχε μία ακαταστασία. Άκουγα πολλές φωνές από τους δασκάλους για να πειθαρχήσουν τα παιδιά και γενικώς δυσκολεύομαι να το περιγράψω αλλά μου έδωσε μία αίσθηση ότι δεν υπάρχει οργάνωση. Μία σκάλα εδώ, μία καθαρίστρια εκεί, τα μπουφάν των παιδιών πεταμένα στο πάτωμα σα να είχε περάσει ένας σίφουνας από εκεί. Ίσως έτυχε αλλά και με άλλη μαμά που μίλησα μου είπε ότι και αυτή το είχε παρατηρήσει αυτό. Μπορεί κάποια να με πληροφορήσει λίγο που στέλνει το παιδί της εκεί? Έχει καλή φήμη αυτό το σχολείο. Στα οικονομικά είναι στα επίπεδα των άλλων (περίπου) δλδ της ερασμείου, του παναγιωτόπουλου και του πλάτωνα.
Ο Πλάτωνας δλδ μου φάνηκε πιο συγυρισμένο σχολείο παρότι δεν έχω ακούσει το ίδιο καλά λόγια γι' αυτόν απ' ότι για τον Κωστέα.

Παλιά 11-03-13, 16:58   #1212
sweetheart96

Περιοχή: Β. Προαστια
sweetheart96 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω κι εγω για τα σχολεια που εφαρμοζουν το προγραμμα ΙΒ απο το δημοτικο (πχ Πλατωνας, Κωστεας). Μπορει καποιο παιδακι να παρακολουθησει αυτο το προγραμμα μεχρι α' λυκειου, ας πουμε, και μετα να αποφασισει οτι θελει να παρει απολυτηριο λυκειου και να δωσει πανελληνιες? Η μηπως μπαινοντας σε αυτο το προγραμμα σημαινει αυτοματα μονοδρομος για σπουδες στο εξωτερικο?
Ο χρήστης sweetheart96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-03-13, 17:06   #1213
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sweetheart96 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω κι εγω για τα σχολεια που εφαρμοζουν το προγραμμα ΙΒ απο το δημοτικο (πχ Πλατωνας, Κωστεας). Μπορει καποιο παιδακι να παρακολουθησει αυτο το προγραμμα μεχρι α' λυκειου, ας πουμε, και μετα να αποφασισει οτι θελει να παρει απολυτηριο λυκειου και να δωσει πανελληνιες? Η μηπως μπαινοντας σε αυτο το προγραμμα σημαινει αυτοματα μονοδρομος για σπουδες στο εξωτερικο?
όχι καμία σχέση ... το ρωτησα κι εγώ αυτό ... ουσιαστικά στο δημοτικό και το γυμνάσιο δεν αλλάζει η ύλη αλλά η μεθοδολογία με την οποία την κατακτούν

Παλιά 11-03-13, 21:13   #1214
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

εμαθα κατι που δεν το ηξερα, μπορει σε εσας να είναι γνωστο. και μου φανηκε... περιεργο και απαράδεκτο! σημειωτέον... στοιχιζει πολλα λεφτα το χρονο αυτο το σχολειο!
λοιπον... σε γμωστο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο βαζουν νηπιαγωγούς να διδάσκουν στις πρώτες ταξεις του δημοτικού και φιλολόγους γενικά στο δημοτικο.

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 22:01   #1215
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
σε γμωστο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο βαζουν νηπιαγωγούς να διδάσκουν στις πρώτες ταξεις του δημοτικού και φιλολόγους γενικά στο δημοτικο.
Δεν ξέρω για τώρα, παλιότερα πάντως επιτρέπονταν αυτό. Tragic. Γιατί όμως κάποιος γονιός, που σκάει τα ωραία του λεφτάκια για να εξασφαλίσει καλές συνθήκες στο πρωτάκι, να το ανέχεται? Απορώ.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 22:29   #1216
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για τώρα, παλιότερα πάντως επιτρέπονταν αυτό. Tragic. Γιατί όμως κάποιος γονιός, που σκάει τα ωραία του λεφτάκια για να εξασφαλίσει καλές συνθήκες στο πρωτάκι, να το ανέχεται? Απορώ.
πού θα το ξέρει???

Παλιά 12-03-13, 15:04   #1217
vvassoula

Προεπιλογή

@ Βερα

Μπορείς να ρωτήσεις την pashalitsa με πμ. που μετά από πολύ ψάξιμο πριν 2 χρόνια πήγε στον Κωστέα και τώρα αλλάζουν.

Αν ψάξεις λίγο τα θέματα θα το βρείς.
Παλιά 12-03-13, 15:56   #1218
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πού θα το ξέρει???
Εδώ το μάθαμε εμείς, οι άσχετοι, δεν θα το ξέρουν οι γονείς?

Σοβαρά τώρα. Όλα μαθαίνονται στα σχολεία, αν είσαι από κοντά. εγώ προσωπικά έχω googlάρει όλους τους δασκάλους που έχει το παιδί, και ίσως και κάποιους άλλους. Επίσης το έχω συζητήσει μαζί τους, διακριτικά εννοείται. πχ. τελειώσατε στην Πάτρα, ε? Πολύ ωραία είναι εκεί, σπούδαζε και μία φίλη μου στο παιδαγωγικό, αλλά εσείς θα είστε μικρότερη κλπ κλπ
Επίσης, αν διατηρείς μια επαφή με τους γονείς, ειδικά αυτούς που έχουν και μεγαλύτερα παιδιά στο σχολείο, μαθαίνεις πολλά. Οι γονείς συζητάνε για τους καλούς δασκάλους του σχολείου, ποιοι έχουν συγγραφική δράση, ποιοι επιμορφώνονται τακτικά, πού δούλευαν πριν (αν είναι νέοι). Εν αμφιβολία..... ρωτάς κατευθείαν τη διεύθυνση του σχολείο επίσης με διακριτικό τρόπο. Το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να θέλεις να ξέρεις τι σπουδές έχουν οι δάσκαλοι του παιδιού σου.
Δεν ξέρω για ποιο σχολείο λέει η ismeni αλλά τα μεγάλα καλά ιδιωτικά επενδύουν πολύ χρήμα στους δασκάλους και σίγουρα είναι 'τυπικά' καλοί. Τώρα, αν δεν είναι καλοί στην τάξη, ναι, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο.
Παλιά 12-03-13, 16:34   #1219
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vvassoula Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Βερα

Μπορείς να ρωτήσεις την pashalitsa με πμ. που μετά από πολύ ψάξιμο πριν 2 χρόνια πήγε στον Κωστέα και τώρα αλλάζουν.

Αν ψάξεις λίγο τα θέματα θα το βρείς.
Της έστειλα πμ αλλά δεν έχει απαντήσει. Απ' όσο όμως είχα διαβάσει η πασχαλίτσα είχε το παιδί εκεί προνήπιο και νήπιο και όχι δημοτικό και ενώ ήταν πολύ ευχαριστημένη την ενοχλούσε που το παιδί δεν έγραφε σωστά. Εμένα προσωπικά δε θα με ενοχλούσε αυτό. Και στο δικό μας το νηπιαγωγείο δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα και τα παιδιά γράφουν όπως θέλουν και θεωρείται (και είναι) από τα καλύτερα νηπιαγωγεία. Τεσπα ... δε θυμάμαι αν είχε κι άλλους λόγους.

Απλά ήθελα να μου πει κάποιος που πάει το παιδί του στον Κωστέα γείτονα δημοτικό αν είναι πολύ χαλαρό σχολείο... γιατί μου έδωσε την αίσθηση του χύμα ....

Παλιά 12-03-13, 18:25   #1220
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι από τις ιστοσελίδες των σχολείων αλλά και τα σχόλια γονιών, καταλαβαίνει κανείς, όχι πολλά αλλά σίγουρα το πνεύμα των σχολείων. Από τα πράγματα που 'τονίζει' κάθε σχολείο, καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιους γονείς απευθύνεται. Θεωρώ δηλαδή ότι του Κωστέα- Γείτονα και η Ελληνογερμανική Αγωγή είναι δύο σχολεία της ίδια λογικής. Για έναν γονιό που ΕΙΝΑΙ αυτής της λογικής, αρκεί να αποφασίσει την κυρίαρχη γλώσσα (αγγλικά ή γερμανικά). Εγώ έχω ακούσει καλά και κακά και για τα δύο σχολεία, από κακά τίποτα όμως τραγικό.
Ο μοναδικός λόγος που δεν θα διάλεγα το Κωστέα Γείτονα είναι ότι στην ιστοσελίδα τους δεν υπάρχει πουθενά ούτε ένα όνομα. Ακόμα και στην 'επικοινωνία' δεν υπάρχει ένα όνομα, μία γραμματέας βρε αδερφέ. Δεν βρήκα πουθενά, δεν ξέρω αν δεν έψαξα αρκετά βαθιά αλλά αυτό λίγο με χάλασε. Ούτε οι ανακοινώσεις δεν είχαν υπογραφή. Επειδή θεωρώ ότι στις υγιείς σχέσεις, ξεκινάμε λέγοντας το όνομά μας νομίζω ότι κάνει κακό merketing αυτό. Αλλά είπαμε, είναι εντελώς υποκειμενικό.
Παλιά 12-03-13, 22:50   #1221
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω ότι από τις ιστοσελίδες των σχολείων αλλά και τα σχόλια γονιών, καταλαβαίνει κανείς, όχι πολλά αλλά σίγουρα το πνεύμα των σχολείων. Από τα πράγματα που 'τονίζει' κάθε σχολείο, καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιους γονείς απευθύνεται. Θεωρώ δηλαδή ότι του Κωστέα- Γείτονα και η Ελληνογερμανική Αγωγή είναι δύο σχολεία της ίδια λογικής. Για έναν γονιό που ΕΙΝΑΙ αυτής της λογικής, αρκεί να αποφασίσει την κυρίαρχη γλώσσα (αγγλικά ή γερμανικά). Εγώ έχω ακούσει καλά και κακά και για τα δύο σχολεία, από κακά τίποτα όμως τραγικό.
Ο μοναδικός λόγος που δεν θα διάλεγα το Κωστέα Γείτονα είναι ότι στην ιστοσελίδα τους δεν υπάρχει πουθενά ούτε ένα όνομα. Ακόμα και στην 'επικοινωνία' δεν υπάρχει ένα όνομα, μία γραμματέας βρε αδερφέ. Δεν βρήκα πουθενά, δεν ξέρω αν δεν έψαξα αρκετά βαθιά αλλά αυτό λίγο με χάλασε. Ούτε οι ανακοινώσεις δεν είχαν υπογραφή. Επειδή θεωρώ ότι στις υγιείς σχέσεις, ξεκινάμε λέγοντας το όνομά μας νομίζω ότι κάνει κακό merketing αυτό. Αλλά είπαμε, είναι εντελώς υποκειμενικό.

Έχει ...

http://www.cgs.gr/main/attachments/a...E%AF%CF%82.pdf

Αλλά εν πάσει περιπτώσει ... η ελληνογερμανική αγωγή είναι πολύ πιο ακριβή από τον κωστέα γείτονα. Εγώ για γερμανικά μόνο την εράσμειο αντέχω οικονομικά (κι αυτό πιο δύσκολα από τον Κωστέα). Γενικώς ο Κωστέας έχει ένα ωραίο πρόγραμμα που όμως με χάλασε τόσο πολύ όταν επισκέφτηκα τους χώρους και είδα όλη αυτή την τσαπατσουλοσύνη.

Παλιά 13-03-13, 00:33   #1222
sweetheart96

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχει ...

http://www.cgs.gr/main/attachments/a...E%AF%CF%82.pdf

Αλλά εν πάσει περιπτώσει ... η ελληνογερμανική αγωγή είναι πολύ πιο ακριβή από τον κωστέα γείτονα. Εγώ για γερμανικά μόνο την εράσμειο αντέχω οικονομικά (κι αυτό πιο δύσκολα από τον Κωστέα). Γενικώς ο Κωστέας έχει ένα ωραίο πρόγραμμα που όμως με χάλασε τόσο πολύ όταν επισκέφτηκα τους χώρους και είδα όλη αυτή την τσαπατσουλοσύνη.
θα μπορουσες να μας γραψεις τις τιμες του Κωστεα και του Πλατωνα για Α' δημοτικου μια που ενημερωθηκες πιο προσφατα? (συνολικα για διευρυμενο ωραριο και σχολικο) Εχουν μειωθει καθολου η εχουν βαλει εξτρα παροχες?
Ευχαριστω
Παλιά 13-03-13, 09:52   #1223
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Της έστειλα πμ αλλά δεν έχει απαντήσει. Απ' όσο όμως είχα διαβάσει η πασχαλίτσα είχε το παιδί εκεί προνήπιο και νήπιο και όχι δημοτικό και ενώ ήταν πολύ ευχαριστημένη την ενοχλούσε που το παιδί δεν έγραφε σωστά. Εμένα προσωπικά δε θα με ενοχλούσε αυτό. Και στο δικό μας το νηπιαγωγείο δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα και τα παιδιά γράφουν όπως θέλουν και θεωρείται (και είναι) από τα καλύτερα νηπιαγωγεία. Τεσπα ... δε θυμάμαι αν είχε κι άλλους λόγους.

Απλά ήθελα να μου πει κάποιος που πάει το παιδί του στον Κωστέα γείτονα δημοτικό αν είναι πολύ χαλαρό σχολείο... γιατί μου έδωσε την αίσθηση του χύμα ....
Συγνώμη, ήμουν πνιγμένη αυτές τις μέρες. Δεν είναι ο μόνος λόγος που βγάζω το παιδί ότι δεν γράφει [έγραφε] σωστά. Είναι και πολλά άλλα που μπορεί κάποιον άλλο γονιό να μην τον ενοχλούν. Ένα από αυτά είναι αυτό το χύμα που περιγράφεις και η έλλειψη πειθαρχίας. Δε με ενοχλεί η χαλαρότητα αλλά η υπερβολή της είναι πρόβλημα, όχι για το δικό μου παιδί που έχει πειθαρχία και τρόπους από το σπίτι του αλλά για τα άλλα που δεν τα περιορίζει κάποιος και επηρεάζουν τη ζωή και τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού... Θα σου στείλω και πμ.
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-13, 10:17   #1224
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
θα μπορουσες να μας γραψεις τις τιμες του Κωστεα και του Πλατωνα για Α' δημοτικου μια που ενημερωθηκες πιο προσφατα? (συνολικα για διευρυμενο ωραριο και σχολικο) Εχουν μειωθει καθολου η εχουν βαλει εξτρα παροχες?
Ευχαριστω
Κι εγώ θέλω πολύ να μάθω τί τιμές σου είπαν και με ποιες παροχές και για τα δυο σχολεία.
Παλιά 13-03-13, 10:17   #1225
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστω
Πλάτωνας

Πρόγραμμα σχολείου 6840 (δίδακτρα και μεταφορά), 1000 το billigual (δλδ αγγλικά 12ώρες περίπου ενώ το απλό έχει 4), 260 επιβάρυνση μακρινών περιοχών, 100εκπαιδευτικό υλικό, 945γεύμα, 150σέρβις φαγητού, 260/ημέρα = 1300 στις 5ημέρες η μελέτη 2:30-4:15. Αν κάποια/ες μέρες δε θέλεις μελέτη αλλά θέλεις δραστηριότητα τότε φεύγει το 260 και μπαίνει το κόστος της δραστηριότητα. Τα κόστη των δραστηριοτήτων δεν τα ξέρω όμως.

Κωστέας

Πρόγραμμα σχολείου 7040 περίπου (με 7ώρες αγγλικά, μία μέρα να σχολάνε στις 4! και τη μελέτη ενσωματωμένη στο βασικό πρόγραμμα), 1000 περίπου η μεταφορά, 200περίπου/ημέρα το φαγητό και οι δραστηριότητες είναι extra (η 2η έχει έκπτωση 20% και η τρίτη 50%). Εκτός από το ωδείο που είναι πάρα πολύ ακριβό οι δραστηριότητες παίζουν γύρω στα 200-500ευρώ την ημέρα. Δηλαδή το μπαλέτο πχ που είναι 2 φορές είναι στα 592, η κολύμβηση στα 470 ο στίβος στα 475, το τέννις στα 470 κλπ

Ελπίζω να σας διαφώτισα. Ό,τι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας.

Παλιά 13-03-13, 10:23   #1226
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα δυο σχολεία ίσως να έχουν παρόμοια λογική στο πρόγραμμα αλλά ΟΧΙ παρόμοια νοοτροπία και δεν έχουν καμία σχέση στην οργάνωση, που στην Αγωγή τη βλέπεις μπροστά σου σε κάθε βήμα που κάνεις μέσα στο σχολείο.

Επίσης αυτό με το σάιτ στου Κωστέα δεν είναι ακριβές. Το οργανόγραμμα του σχολείου είναι δημοσιευμένο και οι ανακοινώσεις που βγαίνουν είναι με την ευθύνη της διεύθυνσης της κάθε βαθμίδας... Αν μη τί άλλο έχει πολύ καλό σάιτ, τώρά άνοιξε σελίδα και ο σύλλογος γονέων ο οποίος είναι πραγματικά πολύ δραστήριος. Ξεκινούν τώρα μέχρι και πρόγραμμα άθλησης γονέων... Τα σωστά πράγματα να λέγονται.
Παλιά 13-03-13, 10:59   #1227
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα κι εγώ δεν είπα ότι δεν έχει καθόλου. Είπα ότι δεν τα βρήκα. Τώρα αυτό το link που μου γράφεις ... δεν θα το έλεγες και πρώτο τραπέζι πίστα.
Ας μην το κάνουμε θέμα, άλλωστε είναι εντελώς υποκειμενικό. Δεν είπα ότι δεν έχουν ονοματεπώνυμο οι άνθρωποι, απλά δεν με εκφράζει ο τρόπος που συστήνονται, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Παλιά 13-03-13, 11:15   #1228
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δυο σχολεία ίσως να έχουν παρόμοια λογική στο πρόγραμμα αλλά ΟΧΙ παρόμοια νοοτροπία και δεν έχουν καμία σχέση στην οργάνωση, που στην Αγωγή τη βλέπεις μπροστά σου σε κάθε βήμα που κάνεις μέσα στο σχολείο.

Επίσης αυτό με το σάιτ στου Κωστέα δεν είναι ακριβές. Το οργανόγραμμα του σχολείου είναι δημοσιευμένο και οι ανακοινώσεις που βγαίνουν είναι με την ευθύνη της διεύθυνσης της κάθε βαθμίδας... Αν μη τί άλλο έχει πολύ καλό σάιτ, τώρά άνοιξε σελίδα και ο σύλλογος γονέων ο οποίος είναι πραγματικά πολύ δραστήριος. Ξεκινούν τώρα μέχρι και πρόγραμμα άθλησης γονέων... Τα σωστά πράγματα να λέγονται.
Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι υποκειμενικό, δεν θέλω να θίξω κανένα σχολείο. Η ανωνυμία διαπιστώνεται εύκολα αν δει κανείς πόσα επίπεδα πρέπει να πάει κανείς 'κάτω' για να βρει το οργανόγραμμα σε pdf (εγώ δεν το βρήκα, από τη BERA το είδα), να το ανοίξει να και δει ποιοι είναι οι συντελεστές του σχολείου. Δεν θα επεκταθώ για το site, για το οποίο θα μπορούσα να κάνω πολλά σχόλια, για να μην βγούμε εκτός θέματος.

Εγώ έγραψα για το 'πνεύμα' των σχολείων, δηλαδή αυτό που πάνε να πουλήσουν, ως επιχειρήσεις. Τώρα τη νοοτροπία την ξέρεις καλύτερα, γιατί διαμορφώνεται εσωτερικά.
Παλιά 13-03-13, 11:33   #1229
peony

peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πλάτωνας

Πρόγραμμα σχολείου 6840 (δίδακτρα και μεταφορά), 1000 το billigual (δλδ αγγλικά 12ώρες περίπου ενώ το απλό έχει 4), 260 επιβάρυνση μακρινών περιοχών, 100εκπαιδευτικό υλικό, 945γεύμα, 150σέρβις φαγητού, 260/ημέρα = 1300 στις 5ημέρες η μελέτη 2:30-4:15. Αν κάποια/ες μέρες δε θέλεις μελέτη αλλά θέλεις δραστηριότητα τότε φεύγει το 260 και μπαίνει το κόστος της δραστηριότητα. Τα κόστη των δραστηριοτήτων δεν τα ξέρω όμως.

Κωστέας

Πρόγραμμα σχολείου 7040 περίπου (με 7ώρες αγγλικά, μία μέρα να σχολάνε στις 4! και τη μελέτη ενσωματωμένη στο βασικό πρόγραμμα), 1000 περίπου η μεταφορά, 200περίπου/ημέρα το φαγητό και οι δραστηριότητες είναι extra (η 2η έχει έκπτωση 20% και η τρίτη 50%). Εκτός από το ωδείο που είναι πάρα πολύ ακριβό οι δραστηριότητες παίζουν γύρω στα 200-500ευρώ την ημέρα. Δηλαδή το μπαλέτο πχ που είναι 2 φορές είναι στα 592, η κολύμβηση στα 470 ο στίβος στα 475, το τέννις στα 470 κλπ

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι: στον Πλάτωνα πχ η μελέτη είναι όντως 260 ευρώ την ημέρα, δηλαδή βγαίνει γύρω στα 5720 το μήνα, ή κάτι κατάλαβα λάθος;

Αντίστοιχα στον Κωστέα, το μπαλέτο κοστίζει 592 άνα τι; εβδομάδα, μήνα, χρόνο;

Μάλλον κάτι χάνω

Ο χρήστης peony είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-13, 11:47   #1230
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peony Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι: στον Πλάτωνα πχ η μελέτη είναι όντως 260 ευρώ την ημέρα, δηλαδή βγαίνει γύρω στα 5720 το μήνα, ή κάτι κατάλαβα λάθος;

Αντίστοιχα στον Κωστέα, το μπαλέτο κοστίζει 592 άνα τι; εβδομάδα, μήνα, χρόνο;

Μάλλον κάτι χάνω
χα χα όχι καλέ!!!!! Αν ήταν 5720 το μήνα μπορούσες να νοικιάσεις δάσκαλο, ψυχολόγο και ειδικό παιδαγωγό στο παιδί σου να τους έχεις μόνιμα στο σπίτι (για να μη σου πω και ψυχαγωγό να το ξεκουράζει!). Όταν λένε ανά ημέρα εννοούν ότι αν επιλέξεις κάθε Τρίτη πχ να μένει για μελέτη θα πληρώνεις 260ευρώ το χρόνο ενώ αν επιλέξεις να διαβάζει κάθε μέρα στο σχολείο θα πληρώσεις 1300 το χρόνο.
Το μπαλέτο στον Κωστέα κοστίζει 592ευρώ το χρόνο για 2 φορές την εβδομάδα. Δηλαδή για να το εξηγήσω όπως το κατάλαβα εγώ: Αν επιλέξεις μπαλέτο και τέννις και το μπαλέτο είναι Τρίτη - Παρασκευή και το τέννις Δευτέρα - Πέμπτη τότε θα πληρώνεις 592 + 20% του 470 = 592 + 376 = 968 το χρόνο!!!

Παλιά 13-03-13, 11:59   #1231
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πλάτωνας

Κωστέας

Δηλαδή, με έναν πρόχειρο υπολογισμό και τα δύο σχολείο, με πλήρες πρόγραμμα, μέχρι τις 4.00 το απόγευμα, με μελέτη και φαγητό και δραστηριότητες και μεταφορά, κοστίζουν περίπου 10.000 το χρόνο.
Παλιά 13-03-13, 12:07   #1232
sweetheart96

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πλάτωνας

Κωστέας

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
Ο Κωστέας απ'ότι καταλαβαίνω έχει κρατήσει σταθερές τις τιμές του σε σχέση με πέρυσι που είχα ρωτήσει.
Ο Πλάτωνας, έτσι όπως τα γράφει στο σαιτ του (και όπως τα κατάλαβα) έχει 5 ώρες μελέτη ενσωματωμένες στο βασικό πρόγραμμα (α' δημ) τις οποίες τις "μεταφέρει" στο δίγλωσσο πρόγραμμα ως αγγλικά και τις χρεώνει 1000ευρώ επιπλέον. Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό για τις ίδιες συνολικά ώρες ανά εβδομάδα (35). Δηλαδή όσα παιδάκια ακολουθούν το δίγλωσσο δεν θα έχουν καθόλου χρόνο για μελέτη και θα πρέπει να τη χρεωθούν επιπλέον και να κάθονται ως τις 4.15? (με ό,τι άλλα έξοδα αυτό συνεπάγεται)
Παλιά 13-03-13, 12:14   #1233
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή, με έναν πρόχειρο υπολογισμό και τα δύο σχολείο, με πλήρες πρόγραμμα, μέχρι τις 4.00 το απόγευμα, με μελέτη και φαγητό και δραστηριότητες και μεταφορά, κοστίζουν περίπου 10.000 το χρόνο.
9000 χωρίς το φαγητό που δε με ενδιαφέρει και αν προπληρώσεις σου κόβουν άλλο ένα 10% οπότε πας στα 8000.

Πάντως και η Εράσμειος είναι 6780 + 2500 (φαγητό και μελέτη) = 9280. Έχει όμως και φαγητό. Επίσης η Εράσμειος τα έχει όλα μέσα στην τιμή αυτή. Δηλαδή δε σου ζητάνε extra για άλλα πράγματα. Ενώ στον Κωστέα είναι extra οι στολές, κάποιες σημειώσεις και οι εκδηλώσεις (και ποιος ξέρει τι άλλο). Στον Πλάτωνα είναι μόνο οι εκδηλώσεις (και ποιος ξέρει τι άλλο). Επίσης στον Κωστέα και στον Πλάτωνα πέφτουν τα δίδακτρα ενώ στην Εράσμειο δεν πέφτουν μου είπαν πια. Τέλος στον Κωστέα με αυτά τα λεφτά έχεις καθαρίσει και από μελέτη και από δραστηριότητες ... το πόσο καλά γίνονται τώρα δεν ξέρω.

Υπάρχει και ο Παναγιωτόπουλος που είναι 6839 + 790 (μελέτη). Έχει ακριβές δραστηριότητες κι αυτός αλλά μπορείς να μην τις επιλέξεις και να μείνεις στη μελέτη.

Παλιά 13-03-13, 12:17   #1234
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
9000 χωρίς το φαγητό που δε με ενδιαφέρει
Δηλαδή μπορεί το παιδί να πάρει μαζί το δικό του φαγητό? Και αν ναι, μπορεί να χρησιμοποιεί την τραπεζαρία του σχολείου ή θα τρώει έξω. Θέλω να πω είναι πολλές οι ώρες για να μην τρώει κανονικό φαγητό.
Παλιά 13-03-13, 12:19   #1235
peony

peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
χα χα όχι καλέ!!!!! Αν ήταν 5720 το μήνα μπορούσες να νοικιάσεις δάσκαλο, ψυχολόγο και ειδικό παιδαγωγό στο παιδί σου να τους έχεις μόνιμα στο σπίτι (για να μη σου πω και ψυχαγωγό να το ξεκουράζει!). Όταν λένε ανά ημέρα εννοούν ότι αν επιλέξεις κάθε Τρίτη πχ να μένει για μελέτη θα πληρώνεις 260ευρώ το χρόνο ενώ αν επιλέξεις να διαβάζει κάθε μέρα στο σχολείο θα πληρώσεις 1300 το χρόνο.
Το μπαλέτο στον Κωστέα κοστίζει 592ευρώ το χρόνο για 2 φορές την εβδομάδα. Δηλαδή για να το εξηγήσω όπως το κατάλαβα εγώ: Αν επιλέξεις μπαλέτο και τέννις και το μπαλέτο είναι Τρίτη - Παρασκευή και το τέννις Δευτέρα - Πέμπτη τότε θα πληρώνεις 592 + 20% του 470 = 592 + 376 = 968 το χρόνο!!!
Oυφ .... ηρέμησα τώρα!! Μα λέω κι εγώ, παίζουν τέτοιες τιμές;;; Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Ο χρήστης peony είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-13, 12:19   #1236
sweetheart96

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή μπορεί το παιδί να πάρει μαζί το δικό του φαγητό? Και αν ναι, μπορεί να χρησιμοποιεί την τραπεζαρία του σχολείου ή θα τρώει έξω. Θέλω να πω είναι πολλές οι ώρες για να μην τρώει κανονικό φαγητό.
Ορισμένα σχολεία χρεώνουν σε αυτήν την περίπτωση έξοδα τραπεζαρίας (ζέσταμα και σέρβις). (όπως ανέφερε παραπάνω η ΒΕΡΑ 150ευρώ)
Παλιά 13-03-13, 12:29   #1237
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
Ο Κωστέας απ'ότι καταλαβαίνω έχει κρατήσει σταθερές τις τιμές του σε σχέση με πέρυσι που είχα ρωτήσει.
Ο Πλάτωνας, έτσι όπως τα γράφει στο σαιτ του (και όπως τα κατάλαβα) έχει 5 ώρες μελέτη ενσωματωμένες στο βασικό πρόγραμμα (α' δημ) τις οποίες τις "μεταφέρει" στο δίγλωσσο πρόγραμμα ως αγγλικά και τις χρεώνει 1000ευρώ επιπλέον. Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό για τις ίδιες συνολικά ώρες ανά εβδομάδα (35). Δηλαδή όσα παιδάκια ακολουθούν το δίγλωσσο δεν θα έχουν καθόλου χρόνο για μελέτη και θα πρέπει να τη χρεωθούν επιπλέον και να κάθονται ως τις 4.15? (με ό,τι άλλα έξοδα αυτό συνεπάγεται)
Εγώ αυτό που κατάλαβα δεν είναι αυτό. Είναι ότι στο δίγλωσσο αντί να κάνει ο δάσκαλος τα ειδικά μαθήματα (δλδ γυμναστική, εικαστικά, πληροφορική, ευέλικτη ζώνη) και τη μελέτη, τα κάνει η δασκάλα των αγγλικών. Δεν είναι ότι δε γίνονται απλά τα κάνει αυτή των αγγλικών. Τώρα βέβαια πώς γίνεται να κάνει η δασκάλα των αγγλικών αυτά τα μαθήματα είναι άξιο απορίας. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται και ενώ έχουν τη μελέτη ενσωματωμένη στο βασικό πρόγραμμα έχουν και επιλογή μελέτης!!! Στον Κωστέα που έχουν ενσωματωμένη τη μελέτη δεν έχουν καθόλου επιλογή μελέτης. Γενικώς ο Κωστέας έχει πολύ καλύτερο πρόγραμμα από τον Πλάτωνα αλλά πολύ χειρότερες εγκαταστάσεις (ο Πλάτωνας είναι υπερπαραγωγή στις εγκαταστάσεις). Στον Κωστέα μετά την τρίτη δημοτικού δεν κάνουν καθόλου μελέτη, ούτε στο βασικό πρόγραμμα. Όπως μου είπε η υπεύθυνη τα παιδιά έχουν μάθει να διαβάζουν και πρέπει να προετοιμαστούν και για το γυμνάσιο που θα έχουν διάβασμα (με το οποίο συμφωνώ σε γενικές γραμμές). Αλλά στις μεγαλύτερες τάξεις που αυξάνονται τα μαθήματα και μπαίνει και η 2η γλώσσα μου αρέσει που δεν έχουν μειώσει από τις δραστηριότητες αλλά έχουν βάλει άλλη μία μέρα στο βασικό πρόγραμμα που τα παιδιά σχολάνε 4. Άρα αμέσως αμέσως κάνεις και οικονομία. Εγώ θα το επέλεγα σίγουρα ... αλλά το ένστικτο μου με τραβάει πίσω δυστυχώς. Κάτι μου ξύνισε και φοβάμαι ότι αυτά που υπόσχονται δεν ισχύουν τελικά ή γίνονται με πασάλειμμα.

Τέλος κάτι ασήμαντο που δε μου άρεσε στον Κωστέα είναι η θέση του κυλικείου. Σε όλα τα σχολεία που επισκέφτηκα το κυλικείο ήταν διακριτικό. Στον Κωστέα ήταν στο κέντρο της αίθουσας που κάθονται τα πρωτάκια και τα δευτεράκια (και φαντάζομαι αντίστοιχα και στις μεγαλύτερες τάξεις), με τις τυρόπιτες πρώτη μούρη ... δλδ και να αγιάσει να θέλει το παιδί σου δε μπορεί. Σα να πρόβαλαν πολύ το κυλικείο ... τι να πω ... ίσως είμαι υπερβολική!

Παλιά 13-03-13, 12:51   #1238
sweetheart96

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ αυτό που κατάλαβα δεν είναι αυτό. Είναι ότι στο δίγλωσσο αντί να κάνει ο δάσκαλος τα ειδικά μαθήματα (δλδ γυμναστική, εικαστικά, πληροφορική, ευέλικτη ζώνη) και τη μελέτη, τα κάνει η δασκάλα των αγγλικών. Δεν είναι ότι δε γίνονται απλά τα κάνει αυτή των αγγλικών. Τώρα βέβαια πώς γίνεται να κάνει η δασκάλα των αγγλικών αυτά τα μαθήματα είναι άξιο απορίας. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται και ενώ έχουν τη μελέτη ενσωματωμένη στο βασικό πρόγραμμα έχουν και επιλογή μελέτης!!! Στον Κωστέα που έχουν ενσωματωμένη τη μελέτη δεν έχουν καθόλου επιλογή μελέτης. Γενικώς ο Κωστέας έχει πολύ καλύτερο πρόγραμμα από τον Πλάτωνα αλλά πολύ χειρότερες εγκαταστάσεις (ο Πλάτωνας είναι υπερπαραγωγή στις εγκαταστάσεις). Στον Κωστέα μετά την τρίτη δημοτικού δεν κάνουν καθόλου μελέτη, ούτε στο βασικό πρόγραμμα. Όπως μου είπε η υπεύθυνη τα παιδιά έχουν μάθει να διαβάζουν και πρέπει να προετοιμαστούν και για το γυμνάσιο που θα έχουν διάβασμα (με το οποίο συμφωνώ σε γενικές γραμμές). Αλλά στις μεγαλύτερες τάξεις που αυξάνονται τα μαθήματα και μπαίνει και η 2η γλώσσα μου αρέσει που δεν έχουν μειώσει από τις δραστηριότητες αλλά έχουν βάλει άλλη μία μέρα στο βασικό πρόγραμμα που τα παιδιά σχολάνε 4. Άρα αμέσως αμέσως κάνεις και οικονομία. Εγώ θα το επέλεγα σίγουρα ... αλλά το ένστικτο μου με τραβάει πίσω δυστυχώς. Κάτι μου ξύνισε και φοβάμαι ότι αυτά που υπόσχονται δεν ισχύουν τελικά ή γίνονται με πασάλειμμα.

Τέλος κάτι ασήμαντο που δε μου άρεσε στον Κωστέα είναι η θέση του κυλικείου. Σε όλα τα σχολεία που επισκέφτηκα το κυλικείο ήταν διακριτικό. Στον Κωστέα ήταν στο κέντρο της αίθουσας που κάθονται τα πρωτάκια και τα δευτεράκια (και φαντάζομαι αντίστοιχα και στις μεγαλύτερες τάξεις), με τις τυρόπιτες πρώτη μούρη ... δλδ και να αγιάσει να θέλει το παιδί σου δε μπορεί. Σα να πρόβαλαν πολύ το κυλικείο ... τι να πω ... ίσως είμαι υπερβολική!
http://platon.gr/index.php/schedulespyp/
Αν συγκρίνεις τα 2 προγράμματα θα δεις ότι η διαφορά είναι στις 5 ώρες της μελέτης. Και για τα ειδικά μαθήματα συμφωνώ, είναι καλό που γίνονται στα αγγλικά. Οι επιπλέον 5 ώρες πως αξιοποιούνται? Δεν μπορεί πχ η μελέτη της Γλώσσας και των Μαθηματικών να γίνεται στα αγγλικά. Το δίγλωσσο μου φαίνεται ότι δεν μπορεί να είναι εφαρμόσιμο, τουλάχιστον για την α' δημοτικού και στη μορφή που το περιγράφουν.
Τις εγκαταστάσεις του Πλάτωνα δεν τις έχω δει. Είχα όμως επισκεφθεί πέρυσι τον Κωστέα για ενημέρωση για το νηπιαγωγείο και μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έτσι ακριβώς θα περιέγραφα και εγώ αυτά που είδα. Δε λέω ότι οι εγκαταστάσεις είναι το παν αλλά σου κάνουν την πρώτη εντύπωση. Με λίγα λόγια θα μπορούσαν να τις έχουν πολύ καλύτερα συντηρημένες/ανακαινισμένες.
Παλιά 13-03-13, 16:59   #1239
pashalitsa

Προεπιλογή

Εγώ έχω να πω ότι καλά και άγια είναι τα προγράμματα των σχολείων αλλά αυτό που ΤΕΛΙΚΑ παίζει τον πιο ουσιαστικό ρόλο είναι οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ! Και αν δεν ασχοληθείς σα σχολείο να βρεις και να πληρώσεις και να κρατήσεις ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΥΣ δασκάλους, κανένα πρόγραμμα δεν έχει ουσία...

Αυτό που μου άρεσε στην Εράσμειο είναι που μου εξήγησαν πόση σημασία δίνουν στην εξειδίκευση και τα προσόντα των δασκάλων...
Παλιά 14-03-13, 09:14   #1240
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω να πω ότι καλά και άγια είναι τα προγράμματα των σχολείων αλλά αυτό που ΤΕΛΙΚΑ παίζει τον πιο ουσιαστικό ρόλο είναι οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ! Και αν δεν ασχοληθείς σα σχολείο να βρεις και να πληρώσεις και να κρατήσεις ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΥΣ δασκάλους, κανένα πρόγραμμα δεν έχει ουσία...
Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο. Βέβαια και οι καλύτεροι δάσκαλοι πρέπει να ενταχθούν σε ένα σωστό πρόγραμμα. Δηλαδή, αν έχεις τους καλύτερους, τους πληρώνεις καλά, αλλά τους υποχρεώνεις να ακολουθούν ένα πολύ δεσμευτικό σύστημα, χωρίς να τους επιτρέπεις να δημιουργούν, να παίρνουν αποφάσεις, να αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους, τότε χάνεται και το ταλέντο και η ικανότητα. Νομίζω ότι στο θέμα αυτό πετυχαίνουν τα σχολεία που καταφέρνουν να βρουν την ισορροπία ανάμεσα στην εξυπηρέτηση των στόχων του σχολείου και στην ανάπτυξη της προσωπικότητας κάθε δασκάλου. Εάν το σχολείο παραδέχεται ότι οι δάσκαλοι ΕΙΝΑΙ το σχολείο, και όχι ότι απλώς είναι το μέσο για να εξυπηρετήσει το σχολείο τους σκοπούς του, τότε είναι καλή ένδειξη.

Αρκεί να τους κατευθύνει, να τους συντονίζει και να τους παρέχει τα μέσα. Διαφορετικά εξαιρετικούς δασκάλους έχουν και τα δημόσια σχολεία.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές