Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-04-08, 14:10   #41
konstantina78

Το avatar του χρήστη konstantina78

konstantina78 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην konstantina78
Προεπιλογή

Καλημέρα. Εγω κάνω εως τώρα την clexan 2.0 και δεν χρειαστηκε να την αυξήσω. Εκανα πριν 1 μήνα την Αnti-Xa για να δει ο γιατρός την πορεία της ένεσης. Παρόλο που δεν ειμαι και τσιφλίδα, δεν εχω πάρει καθόλου κιλά. Εχασα στην αρχή 6 και εχω πάρει τα 5 από αυτά. Χθες έκλεισα και την 25η εβδομάδα. Όσον αφορά τις ενέσεις εγώ δεν πάω σε αιματολόγο, με παρακαλουθεί ο γυναικόλόγος μου και αν χρειαστώ ενέσεις, μου γράφει μια συνταγή ο γυναικολόγος και πάω στον οικογενεικό του ΙΚΑ και μου τις γράφει κανονικότατα, βεβαια η ιδιότητα του ειναι παθολόγος - καρδιολόγος. Από την στιγμή που με καλύπτει, όπως και σε ότι άλλα φαρμακα θέλω ειμαι μαι χαρά. Όντως αυτες που παιρνω εγω κοστίζουν 5? οι δύο, οι μεγαλύτερες δόσεις και ειναι ακριβότερες. Όλα τα ταμεία πάντως τις δικαιολογούν αρκεί να βρεις τον κατάλληλο γιατρό.
Παλιά 07-04-08, 14:31   #42
katerina79

Το avatar του χρήστη katerina79

Περιοχή: Πειραιάς
katerina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να συμπληρώσω και κάτι άλλο , δηλαδη εγώ που έχω τον αιματολόγο στο Λαϊκό μπορεί με το βιβλιάριο μου να μου τις γράψεις αυτός? Από το άγχος που είχα όταν πήγα ξέχασα να τον ρωτήσω η χαζή Είμαι στο ΙΚΑ
Παλιά 07-04-08, 18:31   #43
ΕΥΗ Γ

Το avatar του χρήστη ΕΥΗ Γ

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ικα γραφει ολες τις ηπαρινες απο οτι ξερω..εγω εκανα τις κλεξαν 6000 και προς το τελος τις 8000 οποτε φανταζεστε το κοστος αν δεν τις εγραφα στο ικα,γιατι ειχε 15-16 ευρω περιπου το κουτι των 2!!!!
Ο χρήστης ΕΥΗ Γ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-08, 21:15   #44
konstantina78

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina79
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να συμπληρώσω και κάτι άλλο , δηλαδη εγώ που έχω τον αιματολόγο στο Λαϊκό μπορεί με το βιβλιάριο μου να μου τις γράψεις αυτός? Από το άγχος που είχα όταν πήγα ξέχασα να τον ρωτήσω η χαζή Είμαι στο ΙΚΑ

Φυσικά και μπορεί να στις γράψει. Είναι ο καταλληλότερος. Την επόμενη φορά να του πεις να στις γράψει. Τι το πληρώνουμε όλοι το ΙΚΑ? ας μας παράσχει και κάτι....
Παλιά 07-04-08, 21:55   #45
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

κορίτσια εγώ στην χτυπάω τις innohep4500
είναι το ίδιο ε τις clexane
και φυσικά τις γράφω στο ΊΚΑ και είναι εντελώς δωρεάν όταν πρόκειται για εγκυμοσύνη

Εύη εμένα με παρακολουθεί ανοσολόγος
έχω κάνει τις εξςτάσεις τις οποίες θα πάρω τα αποτελέσματα την άλλη τρίτη
Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-08, 07:09   #46
ΦΕΝΙΑ

ΦΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....
Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???
Ο χρήστης ΦΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-08, 09:57   #47
roza

roza ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην roza
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα, και εγω τις εγραφα τις ενεσεις πήγαινα με το χαρτί το παραπεμπτικο που έλεγε για την θρομβοφιλία και το χαρτί του γυναικολόγου μου, σε γιατρό του ΙΚΑ και μου τις έγραφε. Προσοχή μόνο υποχρεούται να σας γράψει για όλο τον μήνα γιατί εγώ στην αρχή που δεν ήξερα πήγα και μου έγραψε 10 κουτία οπότε έπρεπε να ξαναπάω άσε που΄πάω στο φαρμακείο να τις πάρω και δεν μου τις έδεινε όλες γιατι λεει έπρεπε ο γιατρος να μου γράψει ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΗΝΟΣ για να τις δικαιολογησει ολες. Προσοχη για να μην ταλαιπωρειστε.....
Επίσης μετα την γέννα συνέχισα για 20 μέρες και θηλασα κανονικα, ακομα και μεσα στο μαιευτηριο μου τις έκαναν (και μάλιστα στο χερι που ποναει πολυ...) αλλα μετα την γεννα δεν σε νοιάζει και μονο που βλέπεις το αγγελούδι σου τα ξεχνάς όλα μα όλα............
Φιλία σε όλες και υπομονή θα περάσει και η ταλαιπωρία, και οι μελανιές,και θα μείνει σαν ανάμνηση.....
Παλιά 08-04-08, 10:09   #48
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roza
Κορίτσια καλημέρα, και εγω τις εγραφα τις ενεσεις πήγαινα με το χαρτί το παραπεμπτικο που έλεγε για την θρομβοφιλία και το χαρτί του γυναικολόγου μου, σε γιατρό του ΙΚΑ και μου τις έγραφε. Προσοχή μόνο υποχρεούται να σας γράψει για όλο τον μήνα γιατί εγώ στην αρχή που δεν ήξερα πήγα και μου έγραψε 10 κουτία οπότε έπρεπε να ξαναπάω άσε που΄πάω στο φαρμακείο να τις πάρω και δεν μου τις έδεινε όλες γιατι λεει έπρεπε ο γιατρος να μου γράψει ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΗΝΟΣ για να τις δικαιολογησει ολες. Προσοχη για να μην ταλαιπωρειστε.....
Επίσης μετα την γέννα συνέχισα για 20 μέρες και θηλασα κανονικα, ακομα και μεσα στο μαιευτηριο μου τις έκαναν (και μάλιστα στο χερι που ποναει πολυ...) αλλα μετα την γεννα δεν σε νοιάζει και μονο που βλέπεις το αγγελούδι σου τα ξεχνάς όλα μα όλα............
Φιλία σε όλες και υπομονή θα περάσει και η ταλαιπωρία, και οι μελανιές,και θα μείνει σαν ανάμνηση.....
Τι χαρτί θελει απο τον γυναικολογο? Και πρεπει να παω στο ΙΚΑ? το νοσοκομειο δεν ειναι το ίδιο? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι τελειος ασχετη
Παλιά 08-04-08, 10:23   #49
roza

roza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερίνα καλημέρα, ο γυναικολόγος μου μου έγραφε ποιές ενεσεις ακριβώς χρειάζομαι ΄πόσες, και δοσολογία και με αυτό το χαρτί πήγαινα κάθε φορά στο ΙΚΑ...με αιτιολογία ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ας σου το γραφει και αυτο καθε φορα γιατι στην Ελλάδα ζουμε και μας έχει φάει η γραφειοκρατία.....Ότι άλλο θες ρώτα εγώ στην αρχη που δεν ήξερα ταλαιπωρηθηκα ας μην ταλαιπωρηθεις και εσυ τωρα μάθαμε.......
Παλιά 08-04-08, 10:27   #50
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roza
Κατερίνα καλημέρα, ο γυναικολόγος μου μου έγραφε ποιές ενεσεις ακριβώς χρειάζομαι ΄πόσες, και δοσολογία και με αυτό το χαρτί πήγαινα κάθε φορά στο ΙΚΑ...με αιτιολογία ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ας σου το γραφει και αυτο καθε φορα γιατι στην Ελλάδα ζουμε και μας έχει φάει η γραφειοκρατία.....Ότι άλλο θες ρώτα εγώ στην αρχη που δεν ήξερα ταλαιπωρηθηκα ας μην ταλαιπωρηθεις και εσυ τωρα μάθαμε.......
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες
Αύριο θα παω στο Λαϊκο για την d-10 (στο Λαϊκο έκανα το έλεγχος θρομβοφιλίας και αυτοι εχουν την καρτέλα με αυτο που ακριβως έχω) λες να παρω και το βιβλιαριο υγειας, θα μου γραψουν αυτες που πρέπει να περνω απο δω και περα?
Παλιά 08-04-08, 10:48   #51
roza

roza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερίνακι μου αυτο δεν το ξέρω αν θα στο γράψουν στο Λαικό αλλά για καλό και για κακό πάρε το βιβλιάριο σου μαζι σου και ζητησέ τους να στο γράψουν. Αν αρνηθούν τουλάχιστον ζητησέ τους να σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι έχει διαγνωστεί Θρομβοφιλία και καλό θα ήταν αυτό το χαρτάκι να το έχεις παντα μαζί σου στο πορτοφόλι σου γιατί άνθρωποι είμαστε δεν ξέρεις ποτε, και αν χτύπα ξύλο (μακριά απο μας Παναγία μου) συμβεί κάτι θα πρέπει να γνωρίζουν τι θα μας χορηγησουν.
Ελπίζω να μην σε τρόμαξα αλλα κάποια πράγματα καλύτερα να τα προβλέπουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Φιλιά
Παλιά 09-04-08, 14:28   #52
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα ηθελα να σας ρωτησω κάτι κορίτσια, εσεις τις γραφετε τις ενεσης στο ταμειο σας ή οχι? Είναι λιγάκι ακριβές και κατι ακουσα ότι δεν γράφονται ?
Γειά σου Κατερίνα μου !! Οι ενέσεις είναι πράγματι πανάκριβες! Εγώ πήγα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (κάπως έτσι λέγεται), με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, το τελευταίο υπερηχογράφημα, και μου τις έγραψε. Κάθε φορά που πας φτάνουν για ένα με ενάμιση μήνα. Μετά ξαναπάς. Οσο για το ταμείο, σε περίπτωση που θέλεις μόνο μέσω ιδιωτικού ταμείου (άν και δεν βρίσκω τον λόγο), απλά μην τους δώσεις να καταλάβουνε οτι αφορά εγκυμοσύνη !!
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-08, 14:33   #53
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

Προεπιλογή

Αν κάποια κοπέλα από εσάς ταλαιπωρείται με τις ενέσεις, δηλαδή όποτε πάει να μπίξει την βελόνα ζεί ένα δράμα κάθε φορά, μπορώ να σας πώ τί μου είπε ο αιματολόγος για να μην πονάω καθόλου !!
Παλιά 09-04-08, 14:45   #54
jen

jen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Απλώς σήμερα έτυχε να δω το συγκεκριμένο θέμα και σκέφτηκα ότι τελικά είμαστε πολλές . Γέννησα την κόρη μου πριν 3 χρόνια με καισαρική και την δεύτερη μέρα εκεί που ήμασταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά εγώ έπαθα θρόμβωση στο αριστερό πόδι ( στην κεντρική μηριαία φλέβα). Αποτέλεσμα 10 ημέρες ακίνητη στο νοσοκομείο και ενέσεις ηπαρίνης για 6 μήνες μετά. (στο τέλος είχα γίνει μπλε από τις μελανιές) και όταν το έψαξα ανακάλυψα ότι είμαι θρομβοφιλική , είναι κληρονομικό και από τους δυο γονείς μου! Όμως κανένας ποτέ δεν είχε πρόβλημα στην οικογένεια μου μέχρι τότε. Ήμουν 29 ετών δεν κάπνιζα δεν έπαιρνα αντισυλληπτικά αλλά μέσα στην ατυχία μου και τον πόνο μου κατάλαβα μετά, ότι ευτυχώς που το έπαθα εγώ και δεν υπήρχαν επιπτώσεις στο μωρό. Και εδώ θέλω να δώσω κουράγιο σε όσες το περνάνε πρώτη φορά να σκέφτονται ότι είναι για την υγεία πρώτα του μωρού και μετά την δικιά τους . Σήμερα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων περίπου, την Δευτέρα που έκανα επίσκεψη στον γιατρό δεν άκουσε την καρδιά του και ανησύχησε για την ομαλή πορεία της εγκυμοσύνης (εγώ δε να πέσω να πεθάνω ) αλλά έκανα ξανά εχθές β- χοριακή και τα επίπεδα ανέβηκαν και ήμαστε αισιόδοξοι. Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε ενέσεις καθημερινά. Την άλλη εβδομάδα θα ξέρω σίγουρα αν όλα είναι καλά και ελπίζω να συνεχίσουμε να τα λέμε με πιο ευχάριστα.
Ο χρήστης jen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-08, 14:47   #55
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
Παράθεση:
Θα ηθελα να σας ρωτησω κάτι κορίτσια, εσεις τις γραφετε τις ενεσης στο ταμειο σας ή οχι? Είναι λιγάκι ακριβές και κατι ακουσα ότι δεν γράφονται ?
Γειά σου Κατερίνα μου !! Οι ενέσεις είναι πράγματι πανάκριβες! Εγώ πήγα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (κάπως έτσι λέγεται), με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, το τελευταίο υπερηχογράφημα, και μου τις έγραψε. Κάθε φορά που πας φτάνουν για ένα με ενάμιση μήνα. Μετά ξαναπάς. Οσο για το ταμείο, σε περίπτωση που θέλεις μόνο μέσω ιδιωτικού ταμείου (άν και δεν βρίσκω τον λόγο), απλά μην τους δώσεις να καταλάβουνε οτι αφορά εγκυμοσύνη !!
Μαριαννάκι μου, πάνω στην ώρα μου απάντησες, μόλις πήρα την απάντηση στην εξέταση anti-xa που έκανα σημερα και μου είπαν ότι πρέπει να αυξησω την δοση από 0,40 σε 0,60 και είμαι μολις 43 κιλα και 6 εβδομαδων δηλαδη σε ενα δυο μήνες τι θα παίρνω?
Μου ειπαν εντελει στο Λαϊκο οτι καλό είναι να εχω και ενα γιατρο του ΙΚΑ και για να μου γραφει τις ενεσεις αλλα και για αδειες ή ότι αλλο χρειαστω..... και δεν ξερω τι να κανω ακομα?
Αυτό που χρειάζεται στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού είναι μονο το βιβλιαριο και ενα υπερηχογραφημα? Και σε ποια περιοχη εχει?
Παλιά 09-04-08, 14:52   #56
jen

jen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
Αν κάποια κοπέλα από εσάς ταλαιπωρείται με τις ενέσεις, δηλαδή όποτε πάει να μπίξει την βελόνα ζεί ένα δράμα κάθε φορά, μπορώ να σας πώ τί μου είπε ο αιματολόγος για να μην πονάω καθόλου !!
ναι φυσικά

επίσης σχετικά με το ΙΚΑ εγώ την πρώτη φορά πήγαινα σε γιατρό του ΙΚΑ μου έγραφε για 1 μήνα και απλώς πλήρωνα την συμμετοχή νομίζω 25%.
Παλιά 09-04-08, 14:53   #57
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jen
Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Απλώς σήμερα έτυχε να δω το συγκεκριμένο θέμα και σκέφτηκα ότι τελικά είμαστε πολλές . Γέννησα την κόρη μου πριν 3 χρόνια με καισαρική και την δεύτερη μέρα εκεί που ήμασταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά εγώ έπαθα θρόμβωση στο αριστερό πόδι ( στην κεντρική μηριαία φλέβα). Αποτέλεσμα 10 ημέρες ακίνητη στο νοσοκομείο και ενέσεις ηπαρίνης για 6 μήνες μετά. (στο τέλος είχα γίνει μπλε από τις μελανιές) και όταν το έψαξα ανακάλυψα ότι είμαι θρομβοφιλική , είναι κληρονομικό και από τους δυο γονείς μου! Όμως κανένας ποτέ δεν είχε πρόβλημα στην οικογένεια μου μέχρι τότε. Ήμουν 29 ετών δεν κάπνιζα δεν έπαιρνα αντισυλληπτικά αλλά μέσα στην ατυχία μου και τον πόνο μου κατάλαβα μετά, ότι ευτυχώς που το έπαθα εγώ και δεν υπήρχαν επιπτώσεις στο μωρό. Και εδώ θέλω να δώσω κουράγιο σε όσες το περνάνε πρώτη φορά να σκέφτονται ότι είναι για την υγεία πρώτα του μωρού και μετά την δικιά τους . Σήμερα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων περίπου, την Δευτέρα που έκανα επίσκεψη στον γιατρό δεν άκουσε την καρδιά του και ανησύχησε για την ομαλή πορεία της εγκυμοσύνης (εγώ δε να πέσω να πεθάνω ) αλλά έκανα ξανά εχθές β- χοριακή και τα επίπεδα ανέβηκαν και ήμαστε αισιόδοξοι. Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε ενέσεις καθημερινά. Την άλλη εβδομάδα θα ξέρω σίγουρα αν όλα είναι καλά και ελπίζω να συνεχίσουμε να τα λέμε με πιο ευχάριστα.
Καλως όρισες jen στην παρέα μας
Και εγώ πήγα την Κυριακή στον γιατρό κόντα στην εκτη δηλαδη εβδομαδα και όχι μονο δεν ακούσαμε καρδούλα αλλά είδαμε μόνο σάκο τίποτα αλλο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην ανησυχώ. Εσένα γιατί ανησυχησε?
Παλιά 09-04-08, 15:00   #58
jen

jen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ με καθησύχασες λιγάκι , επίσης μόνο τον σάκο είδε και λόγω ιστορικού μου είπε πως την συγκεκριμένη στιγμή δεν είχε ικανοποιητική εικόνα για την εγκυμοσύνη. Μου είπε να ξανακάνω χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα. Είναι σίγουρα νωρίς αλλά με αυτά που έπαθα την πρώτη φορά τρέμω πλέον τα πάντα, ίσως είναι ψυχολογικό περισσότερο
Παλιά 09-04-08, 15:02   #59
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jen
Αχ με καθησύχασες λιγάκι , επίσης μόνο τον σάκο είδε και λόγω ιστορικού μου είπε πως την συγκεκριμένη στιγμή δεν είχε ικανοποιητική εικόνα για την εγκυμοσύνη. Μου είπε να ξανακάνω χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα. Είναι σίγουρα νωρίς αλλά με αυτά που έπαθα την πρώτη φορά τρέμω πλέον τα πάντα, ίσως είναι ψυχολογικό περισσότερο
Jen πότε είχες τελευταια περίοδο? Αν επιτρεπεται
Παλιά 09-04-08, 15:03   #60
jen

jen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

25/2 αλλά έχω μεγάλο κύκλο
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-04-08, 15:08   #61
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jen
25/2 αλλά έχω μεγάλο κύκλο
Απίστευτο εγώ 26/2 Μην ανησυχεις πάντως όλα καλά θα πάνε (στο λεω εγώ που ωρες ωρες είμαι για το Δαφνι )
Παλιά 09-04-08, 15:12   #62
jen

jen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ καλή μου μακάρι να πάνε όλα καλά
Παλιά 10-04-08, 13:48   #63
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

Προεπιλογή

[/quote]
Μαριαννάκι μου, πάνω στην ώρα μου απάντησες, μόλις πήρα την απάντηση στην εξέταση anti-xa που έκανα σημερα και μου είπαν ότι πρέπει να αυξησω την δοση από 0,40 σε 0,60 και είμαι μολις 43 κιλα και 6 εβδομαδων δηλαδη σε ενα δυο μήνες τι θα παίρνω?
Μου ειπαν εντελει στο Λαϊκο οτι καλό είναι να εχω και ενα γιατρο του ΙΚΑ και για να μου γραφει τις ενεσεις αλλα και για αδειες ή ότι αλλο χρειαστω..... και δεν ξερω τι να κανω ακομα?
Αυτό που χρειάζεται στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού είναι μονο το βιβλιαριο και ενα υπερηχογραφημα? Και σε ποια περιοχη εχει?[/quote]

Καλημέρα Κατερίνα μου! Καταρχήν μην ταράζεσαι που σου αυξήσανε την δόση. Προφανώς το αίμα σου στα 40ml δεν αραίωσε όσο θα έπρεπε και σου ζητήσανε να το αυξήσεις. Δε νομίζω οτι έχει να κάνει με τα κιλά σου αλλά με το αίμα σου! Μη στεναχωριέσαι. Αυτές τις ενέσεις εσένα ποιός στις δίνει? Ο αιματολόγος? Δηλαδή αυτός σου συνέστησε να αυξήσεις τη δόση? Γιατί και εμένα αιματολόγος με παρακολουθεί!
Οσο για το άλλο που με ρώτησες, πριν σου απαντήσω, να σου πώ οτι εγώ είμαι σε όλα αυτά ΑΣΧΕΤΗ! Δηλαδή άν με αφήσεις μέσα στο ΙΚΑ και μου πείς "πήγαινε να σου γράψουνε άδεια ή φάρμακα" θα χαθώ. Μπορεί να βάλω και τα κλάματα! Λοιπόν. Εγώ μένω Βούλα. Πήρα το 11880 και ρώτησα να μου δώσουνε το τηλ. αυτού του κέντρου (κάπως έτσι λέγεται). Μου δώσανε ένα τηλέφωνο, και όταν πήρα, επειδή δεν ξέρω σε ποιάς περιοχής το κέντρο να απευθυνθώ, τους είπα οτι μένω Βούλα και θέλω να δώ έναν γυναικολόγο για να μου γράψει κάτι φάρμακα εγκυμοσύνης και μου είπανε οτι πρέπει να πάρω τηλ. σε αυτό της Γλυφάδας. Τα έχουνε βλέπεις ταξινομήσει ανα περιοχές... Πήρα εκεί στο τηλ. που μου δώσανε, τους είπα τα ίδια και μου είπανε ποιά μέρα και ώρα περάσω και πήγα και στήθηκα πρωί πρωί (μου είπανε πού να περιμένω). Είχα μαζί μου μόνο το τελευταίο υπερηχογράφημα, τη συνταγή του γιατρού με τις ενέσεις και τα φάρμακα και το βιβλιάριο του ΙΚΑ! Και μετά πήγα με το βιβλιάριο στο φαρμακείο και μου δώσανε ενέσεις για ένα περίπου μήνα......
Παλιά 10-04-08, 14:00   #64
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

Προεπιλογή

......λοιπόν... επειδή εγώ κάνω περίπου 20 λεπτά για να καρφώσω την ένεση και κάθε μέρα είναι το μοναδικό μου βασανιστήριο, μου είπε ο αιματολόγος οτι βγήκε οδηγία για να κάνεις την ένεση ανώδυνα. Παίρνεις παγάκια (εγώ προσωπικά προτιμώ παγοκύστη γιατί είναι μπελάς να ψάχνω για παγάκια κάθε μέρα και να τα κάνω και όλα χάλια), και την αφήνεις πάνω στο πόδι σου πχ. (κοιλιά δεν νομίζω γιατί το μωρό μέσα θα γίνει παγόβουνο) και το αφήνεις μέχρι να παγώσει καλά! Το σκουπίζεις και καθαρίζεις με οινόπνευμα και μπήγεις την ένεση ! Οταν την βγάλεις, παίρνεις ένα καθαρό βαμβάκι (χωρίς οινόπνευμα) και το ακουμπάς με ελαφριά πίεση πάνω στην πληγή. Οχι πολύ δυνατά, και δεν κουνάς το δέρμα σου για να απλώσει το υγρό μέσα. Απλά ακουμπάς το βαμβάκι... Εγώ αυτό κάνω πια και τουλάχιστον η ένεση μπαίνει και δεν καταλαβαίνω τίποτα.... Αλλά πρώτα επιβεβαιώστε το με τον γιατρό σας
Παλιά 10-04-08, 14:40   #65
katerina79

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Μαριαννάκι μου, ναι ο αιματόλογος στο Λαίκο μου αλλαξε την θεραπεία μετα από την εξεταση και θα ξαναπαω σε ενα μηνα

Θα παρω και εγω τηλ. να δω τι θα μου πουν στο Κεντρο που μου ειπες, ακόμα ομως δεν εχω υπερηχογραφημα

Τώρα σχετικά με το παγακι το κανω και εγω ετσι στην κοιλιά και τουλαχιστον δεν ποναει όταν μπαινει η συριγγα γιατι το φαρμακο με τσακιζει και απο σήμερα που θα είναι περισσότερο να δω τι θα κανω, υπομονη μαλλον
Παλιά 10-04-08, 16:11   #66
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα παρω και εγω τηλ. να δω τι θα μου πουν στο Κεντρο που μου ειπες, ακόμα ομως δεν εχω υπερηχογραφημα

Τώρα σχετικά με το παγακι το κανω και εγω ετσι στην κοιλιά και τουλαχιστον δεν ποναει όταν μπαινει η συριγγα γιατι το φαρμακο με τσακιζει και απο σήμερα που θα είναι περισσότερο να δω τι θα κανω, υπομονη μαλλον
Αφού δεν έχεις υπερηχογράφημα, τότε πήγαινε τις συνταγές που έχεις, και άν άν έχεις κάποιο χαρτί άλλο που να αποδεικνύει οτι είσαι έγκυος...πχ κάποια εξέταση β χωριακής...? δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω... πάντως γενικά δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα να μην στην γράψουνε. Οταν πάρεις τηλέφωνο παντως πες μου τί έγινε...
Πάντως το φάρμακο, έχω προσέξει οτι άν το κάνεις ψηλά ψηλά στο πόδι, εκεί που έχει πολύ ψαχνό, σε συνδιασμό με τον πάγο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Στα άλλα σημεία, όπως και στην κοιλιά, είναι όντως πολύ δύσκολο !! Και εγώ πονάω πολύ και για αυτό τον λόγο το βάζω λίγο λίγο. Μία το παταώ, μία το αφήνω. Πάντως να σου πώ κάτι? Προτιμώ το βασανιστήριο του φαρμάκου παρά της ένεσης. Αυτό το πράγμα μέχρι να την μπήξω δεν το αντέχω! Και να φανταστείς οτι αυτό με το παγάκι δεν το ήξερα και για 2 μήνες την έκανα σκέτη! μπρρρρρρ! ανατριχιάζω που το σκέφτομαι. Αναρρωτιέμαι...σε λίγους μήνες θα βρίσκουμε να τρυπάμε?
Παλιά 11-04-08, 08:00   #67
ΦΕΝΙΑ

ΦΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....
Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???

Καλημέρα και πάλι, επειδή δεν μου απάντησε καμία μπορείτε να μου πείτε πια εξέταση κάνετε κάθε μήνα για τον έλεγχο της δόσης της ηπαρίνης...σας ευχαριστώ πολύ...

Παλιά 11-04-08, 08:23   #68
ELISA

Περιοχή: Γέρακας
ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα ΦΕΝΙΑ και καλώς ήρθες!!!
Εγώ δεν ξέρω γιατί κάνω αυτήν την εξέταση κάθε μήνα (αν υποδεικνύει δηλαδή την δόση), αλλά λέγεται ΑΝΤΙ-ΧΑ.
Επίσης, έχω πάρει περίπου 13 κιλά έως τώρα, αλλά ο γιατρός μου, δεν σκέφτηκε να μου αυξήσει την δόση από αυτό...
Παλιά 11-04-08, 10:07   #69
katerina79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΕΝΙΑ

Καλημέρα και πάλι, επειδή δεν μου απάντησε καμία μπορείτε να μου πείτε πια εξέταση κάνετε κάθε μήνα για τον έλεγχο της δόσης της ηπαρίνης...σας ευχαριστώ πολύ...
Καλημέρα Φενια, εγω έκανα για πρωτη φορά την anti-xa για να δουμε κατα ποσο με κάλυπτε η clexane τον 4000. Παρ ΄οτι αρχή της εγκυμοσυνης και μόλις 43 κιλά δεν με κάλυψε όποτε πήγαμε στις 6000 και μου είπε σε ενα μηνα να ξαναπαω για την εξεταση άρα συμπερασματικά μάλλον η αλλαγή της δόσης δεν οφείλεται μονο στα κιλά αλλά και στην επάρκεια του φαρμακου στον οργανισμό σου.
Παλιά 11-04-08, 15:38   #70
ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΕΝΙΑ
Φένια, welcome to the club.. Εγώ είμαι 5 μηνών, και είμαι σε σταθερά κιλά, και μου έχει δώσει των 45ml ηπαρίνη. Κάθε μήνα κάνω και εγώ εξέταση στον αιματολόγο, και αυτός κρίνει από μόνος του επομένως δε χρειάζεται να σε απασχολεί το άν θα την αυξήσεις ή όχι. Πάντως εγώ προσωπικά δε νομίζω οτι έχει σημασία το πόσα κιλά είσαι ! Αν ήταν έτσι, οι παχουλές θα είχανε θρομβοφιλία και οι αδύνατες όχι ! Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το αίμα σου, αλλά και πάλι δεν ξέρω άν το "πάχος" επηρρεάζει την ροή του.. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πηγαίνεις για εξετάσεις και να ρωτήσεις τον γιατρό σου...
Παλιά 11-04-08, 17:43   #71
konstantina78

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έως τώρα παίρνω την clexan των 2.0. Πριν από ενα μήνα εκανα και εγω την εξέταση anti-xa. Βεβαια εμένα με παρακολουθεί μόνο γυναικολόγος σε αυτο το θέμα και οδηγούμαι με τις δικές του οδηγίες. Τα αποτελέσματα της εξέτασης ήταν καλά όπως μου είπε. Πριν λίγες μέρες που πήγα να την μηνιαία μου επίσκεψη, μου είπε ότι πάμε καλά και μπορέι από τον επόμενο μήνα να επιχειρήσουμε να μειώσουμε την ένεση σε μέρα παρά μέρα μιας και είναι ευχαριστημένος και από το μωρό και από εμένα σε αυτο το κομμάτι. Από κιλά είχα χάσει 6 και έχω πάρει περίπου 5-6. Πάντως το έχω ακούσει και εγω ότι ανάλογα με τα κιλά που είσαι και το ύψος "της πάθησης" σου δίνει την ανάλογη δόση. Θα δεις στην πορεία πως θα πάει. Ευχομαι να πάνε όλα κατευχήν.
Παλιά 12-04-08, 07:40   #72
ΦΕΝΙΑ

ΦΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...
Έχω αγχωθεί αρκετά επειδή μια φίλη μου που έκανε ηπαρίνη αλλά τελικά ανακαλύφθηκε πως ήταν μικρή η δόση...έχασε το μωρό από θρόμβωση...δηλαδή από καθαρό λάθος του αιματολόγου..
Εμένα η αιματολόγος μου είχε πει πως η δόση με καλύπτει μέχρι 6 κιλά παραπάνω...ήμουν 63 και μου έδωσε την 4500, μέχρι τα 69 είμαι οκ...τώρα είμαι στα 68 κιλά γι αυτό σας ρώτησα γι αυτήν την εξέταση..την anti-xa δεν μου έχει πει καν να την κάνω ....
και πάλι σας ευχαριστώ πολύ....

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-04-08, 09:05   #73
Jester

Το avatar του χρήστη Jester

Jester ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες συμβουλές για την όλη διαδικασία των ενέσεων ηπαρίνης. Πιστεύω πως είναι χρήσιμες.

Οδηγίες για τον τρόπο χορήγησης της Ηπαρίνης.
Οι περιοχές που προτείνονται περισσότερο για την ένεση είναι η άνω και κάτω κοιλία, 3 δάχτυλα περιμετρικά του ομφαλού. Αλλες περιοχές είναι οι μηροί, γλουτοί και μέση.
Πως θα κάνετε την ένεση:
1. Πλύνετε τα χέρια σας.
2. Εχετε κοντά σας την έτοιμη σύριγγα και ένα βαμβάκι με οινόπνευμα.
3. Ανασηκώστε μαλακά μια πτυχή του δέρματος και καθαρίστε την με το οινόπνευμα.
4. Εισάγετε όλη την βελόνα στο δέρμα υπό γωνία 45-90ο, έτσι ώστε να είναι υποδόρια.
5. Πιέστε το έμβολο της σύριγγας με μια σταθερή πίεση και ταχύτητα (ούτε πολύ γρήγορα, ούτε πολύ αργά) ώσπου να τελειώσει όλο το φάρμακο.
6. Κατόπιν αφαιρέστε την σύριγγα και ασκείστε μια μικρή πίεση στην περιοχή της ένεσης για λίγα λεπτά με ένα καθαρό βαμβάκι. ΜΗΝ ΤΡΙΒΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.
7. Βάλτε το προστατευτικό κάλυμμα στην βελόνα της σύριγγας και πετάξτε την σε μέρος όπου δεν είναι επικίνδυνο να τρυπηθεί κάποιος άλλος.

Συμβουλές
1. Προσπαθήστε να ακολουθείτε καθημερινά μια κυκλική πορεία στη θέση των ενέσεων. Ποτέ μην ενίεται στην ίδια περιοχή.
2. Ελαφρύς μώλωπας στο σημείο της ένεσης είναι φυσιολογικός. Για να αποφευχθούν οι μώλωπες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τοπικά στο σημείο της ένεσης ένα παγάκι πριν καθαρίσετε την περιοχή αλλά και μετά την χορήγηση του φαρμάκου.
3. Ενημερώστε τον γιατρό σας ότι είστε υπό ηπαρίνη πριν σας χορηγηθεί κάποιο φάρμακο ή οδηγηθείτε σε χειρουργική διαδικασία.

Και κάτι ακόμα, η ηπαρίνη δεν εκκρίνεται στο γάλα και έτσι είναι ασφαλής για τις μητέρες που θηλάζουν.
Ελπίζω να ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες. Καλό κουράγιο.
Παλιά 12-04-08, 09:11   #74
Jester

Jester ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη για το διπλό ποστ αλλά πήρα φόρα και βρήκα μερικές επιπλέον πληροφορίες και τις παραθέτω.

Η ηπαρίνη είναι ένα ενέσιμο φάρμακο που χορηγείται υποδόρια σε γυναίκες που έχουν αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα ή προβλήματα θρομβοφιλίας. Σήμερα στο εμπόριο διατίθεται και η βελτιωμένη μορφή της που καλείται «ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους». Συνήθως η ηπαρίνη λαμβάνεται από ιστούς ζώων (κυρίως βοοειδή ή χοίρους) και γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τυχόν ιστορικό αλλεργίας. Οι κυριότερες αντιδράσεις υπερευαισθησίας που εμφανίζονται σε αλλεργικά άτομα κατόπιν λήψης ηπαρίνης περιλαμβάνουν πυρετό, ρίγη και σε σπάνιες περιπτώσεις άσθμα, ρινίτιδα, δακρύρροια, κεφαλαλγία, ναυτία, εμετό και αναφυλακτικό shock. Σε άτομα ύποπτα για υπερευαισθησία στο φάρμακο, συστήνουμε να γίνεται ένα δερματικό test με 1000 IU ηπαρίνης, πριν την έναρξη της θεραπείας. Η ηπαρίνη μπορεί να προκαλέσει ήπια πτώση του αριθμού των αιμοπεταλίων και μικρές αιμορραγίες. Γι' αυτό συστήνεται έλεγχος των αιμοπεταλίων και του αιματοκρίτη, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στα άτομα που είναι υπό θεραπεία με ηπαρίνη. Επίσης η ηπαρίνη μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση αίματος στα ούρα ή στα κόπρανα. Αν κάτι από αυτά συμβεί επικοινωνήστε με το γραφείο μας άμεσα. Σχεδόν όλοι οι ασθενείς υπό ηπαρίνη εμφανίζουν μώλωπες στο σημείο της ένεσης. Αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Εάν όμως εμφανιστούν μώλωπες σε άλλα σημεία του σώματος, επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας. Η χρόνια λήψη ηπαρίνης έχει ενοχοποιηθεί για πρόκληση οστεοπόρωσης. Αν και οι δόσεις που χορηγούμε είναι πολύ μικρές για την εμφάνιση οστεοπόρωσης παρά ταύτα συνιστούμε την λήψη συμπληρωμάτων ασβεστίου στην διατροφή, γάλατος ή παραγώγων γάλακτος για να ελαχιστοποιηθεί αυτός ο κίνδυνος. Η ηπαρίνη χαμηλού βάρους δεν σχετίζεται με συγγενείς διαταραχές στο έμβρυο, ούτε διαπερνά τον πλακούντα. Το μόνο στατιστικά σημαντικό φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί στις έγκυες που είναι υπό ηπαρίνη είναι το γεγονός ότι ο τοκετός συνήθως συμβαίνει στις 37 αντί στις 40 εβδομάδες.
Παλιά 12-04-08, 11:59   #75
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια μπορεί να με διαφωτίσει καμμία/
ο γιατρός μου είπε ό΄τι είμαι στην 12 εβδομάδα, την άλλη πάω για αυχενική διαφάνεια, άρα λογικά μπαίνω στον τέταρτο μήνα ? ? ?
αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αλλάζω μήνα κάθε 2 του μηνός και και ότι στον τέταρτο θα μπώ στις 2 μαιου !
ε πως γίνεται αυτό ?

σορρυ για το άσχετο θέμα αλλά αν υπάρχει κάποιο σχετικό διαφωτίστε με
Παλιά 12-04-08, 23:10   #76
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28
ο γιατρός μου είπε ό΄τι είμαι στην 12 εβδομάδα, την άλλη πάω για αυχενική διαφάνεια, άρα λογικά μπαίνω στον τέταρτο μήνα ? ? ?
αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αλλάζω μήνα κάθε 2 του μηνός και και ότι στον τέταρτο θα μπώ στις 2 μαιου !
ε πως γίνεται αυτό ?

Μην αγχώνεσαι νομίζω σωστά στα περιέγραψε ο γιατρός σου. Η αυχενική γίνεται στην 13η εβδομάδα περίπου. Άρα καλά μέχρι εδώ. Σε σχέση με το μήνα που είσαι: ο 1ος μήνας διαρκεί 6 εβδομάδες και οι υπόλοιποι από 4.3 εβδομάδες περίπου. Άρα εσύ που είσαι στη 12η εβδομάδα είσαι στα μισά του 3ου και θέλεις 3 εβδομάδες για να μπεις στον 4ο. Έτσι φτάνουμε στις 2 Μαϊου. Ακόμα στον 3ο είσαι αυτή τη στιγμή.
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-08, 09:24   #77
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naina
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28
ε πως γίνεται αυτό ?

Μην αγχώνεσαι νομίζω σωστά στα περιέγραψε ο γιατρός σου. Η αυχενική γίνεται στην 13η εβδομάδα περίπου. Άρα καλά μέχρι εδώ. Σε σχέση με το μήνα που είσαι: ο 1ος μήνας διαρκεί 6 εβδομάδες και οι υπόλοιποι από 4.3 εβδομάδες περίπου. Άρα εσύ που είσαι στη 12η εβδομάδα είσαι στα μισά του 3ου και θέλεις 3 εβδομάδες για να μπεις στον 4ο. Έτσι φτάνουμε στις 2 Μαϊου. Ακόμα στον 3ο είσαι αυτή τη στιγμή.

Λιγάκι μπερδεμένα αλλά τι να κάνουμε?
αρκεί να είμαστε καλά
σ'ευχαριστώ πάντως
Παλιά 15-04-08, 08:28   #78
Jester

Jester ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!
Παλιά 15-04-08, 09:05   #79
ELISA

Περιοχή: Γέρακας
ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Jester καλημέρα,
εγώ κάνω μία ένεση ηπαρίνης (clexan 4000) κάθε πρωί και :
1. δεν παρατήρησα ανεπιθπυμητες ενέργειες
2. δεν παίρνω κάτι άλλο εκτός από την ένεση
3. ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη δίαιτα (απλώς να μην τρώω πολύ γενικώς)
4. Από βιταμίνες, μου έδωσε μόνο σίδηρο, ασβέστιο, φολικό οξύ.
5. δεν κάνω άλλες ενέσεις.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα (μάλλον όχι), αλλά μπορεί κάποια άλλη κοπέλα να έχει απαντήσεις θετικές στις ερωτήσεις σου...
Παλιά 15-04-08, 09:07   #80
Jester

Jester ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οχι, βοήθησες πολύ.
Περιμένω απαντήσεις και απο άλλες κοπέλες όμως για να έχω μια πιο γενική άποψη.

Ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές