Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-01-13, 13:34   #1
mamaOF2

mamaOF2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΔΕΠΥ - Συμβουλευτική Γονέων

Ο 4,5 χρονών γιος μου διαγνώστηκε πρ'οσφατα με ΔΕΠΥ και άρχισε εργοθεραπεία.
Ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιον ειδικό για συμβουλευτική γονέων πάνω στη ΔΕΠΥ? Ή κάποιο κέντρο? Μένω β.προάστεια αθήνας, αλλά αν πρόκειται για κάποιον πολύ καλό ειδικό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την απόσταση.
Επίσης, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για κέντρα εργοθεραπείας...
Ο χρήστης mamaOF2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-13, 13:17   #2
KUKU

KUKU χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΤΙΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ? Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ? ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης KUKU δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-13, 01:47   #3
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτό
http://www.doxiadis-unit.gr/
Ο χρήστης maria23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-13, 02:10   #4
athoa

Το avatar του χρήστη athoa

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
athoa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamaOF2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο 4,5 χρονών γιος μου διαγνώστηκε πρ'οσφατα με ΔΕΠΥ και άρχισε εργοθεραπεία.
Ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιον ειδικό για συμβουλευτική γονέων πάνω στη ΔΕΠΥ? Ή κάποιο κέντρο? Μένω β.προάστεια αθήνας, αλλά αν πρόκειται για κάποιον πολύ καλό ειδικό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την απόσταση.
Επίσης, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για κέντρα εργοθεραπείας...
Ένα κέντρο με 2 γκουρού της ΔΕΠΥ είναι το ΑΡΣΗ στην Πατησίων,κοντά.

http://www.arsi.gr/theCenter.php?centerid=1

Στο θέμα της ΔΕΠΥ το ελληνικό σχολείο έχει ακόμα (με επιείκεια θα το θέσω) πολλά θέματα να μάθει.

Ο γιός μου (4 1/2 ετών) παρουσίαζε επιθετικότητα(πολύ έντονη) με τα άλλα παιδιά,υπερκινητικότητα όχι ιδιαίτερα έντονη,και γενικά ενίοτε λειτουργούσε σαν να μην άκουγε καθόλου ή σαν να ικανοποιούταν με το ρόλο του "κακού".Συμπεριφερόταν βίαια ακόμα και με τα ζώα.Έχω κλάψει,έχει μαυρίσει η ψυχή μου με αυτά που άκουγα και έβλεπα να κάνει ο γιός μου,έχω ζητήσει συγνώμη τόσες φορές για τη συμπεριφορά του που δεν θυμάμαι,είχα ενοχές,τύψεις, όλα τα είχα..Η ΔΕΠΥ έχει όμως νευροβιολογική βάση..

Το πρόβλημα "έσκασε" στο δημόσιο προνήπιο,όπου οι δασκάλες όχι μόνο δεν έδειξαν καμία διάθεση να συνεργαστούν με εμένα ή με τους ειδικούς έστω, αλλά το επιδείνωσαν ακολουθώντας εντελώς αντίθετες απο τις προβλεπόμενες προσεγγίσεις.Δεν ήξεραν τι είναι ΔΕΠΥ και μάλιστα η μία η γηραιότερη με κατηγόρησε οτι "δεν φροντίζω για την ψυχική υγεία του παιδιού μου..".Δεν ήταν γονιός η ίδια οπότε τη δικαιολογώ πολύ λίγο...

Στη συνέχεια πήγα σε ιδιωτικό προνήπιο,όπου με λιγότερα παιδιά και μία πολύ συνεργάσιμη δασκάλα,η πρόοδος του παιδιού ήταν θεαματική...Τόσο θεαματική που έχουν μείνει όλοι άφωνοι.Έπικοινωνούσε με μαιλ και τηλέφωνο με τους ειδικούς του κέντρου,άκουγε,ήθελε να βοηθήσει και βοήθησε τόσο , που θα της είμαι αιωνίως ευγνώμων..Μου είπε "χαίρομαι που έχω μια δυσκολη περίπτωση,εδώ θα φανεί πόσο καλή είμαι στη δουλειά μου ,σε αυτό το παιδί.."
Πιστεύω να συνεχίσουμε να τα καταφέρνουμε και στο μέλλον!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές