Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-02-11, 01:54   #1
Anga

Το avatar του χρήστη Anga

Περιοχή: Πάτρα
Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Καρκινος ηπατος

καλησπέρα
ο πατέρας μου ταλαιπωρείται 5 χρόνια από καρκινο. Ξεκίνησε από τους πνεύμονες και πλέον έχει κάνει μεταστάσεις και αλλού. Η πιο σοβαρή όμως είναι αυτή του ηπατος από την οποία τελικά κινδυνεύει άμεσα. Έχει παρουσιάσει εξωηπατική χολόσταση και ηκτερο, φούσκωμα και αίμα στα κόπρανα ενώ οι γιατροι σταμάτησαν τις θεραπείες και όποια άλλη αντιμετώπιση καθώς λένε ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουν.
Αν έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία...
πιο είναι το προσδόκιμο ζωής σε αυτή την περίπτωση;
Παλιά 12-02-11, 16:29   #2
alexele

alexele χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Anga καλησπέρα, η αδελφή της μαμάς μου μετά από ένα χρόνο με πόνους και εμετούς αποφάσισε να ψαχτεί τον Σεπτέμβριο, όπου διαγνώστηκε καρκίνος στο έντερο, χειρουργήθηκε αλλά ο γιατρός κατά την επέμβαση εντόπισε και στο συκώτι κάποιες εστείες. Έτσι αρχισε χημειοθεραπείες, τις οποίες δυστυχώς άφησε στη μέση αφού μας είπε ότι είναι τέτοια η μορφή που δεν ωφελούν σε τίποτα!Δυστυχώς το συκώτι είναι ευαίσθητο όργανο και μετά την τελευταία αξονική μας ενημέρωσαν ότι το προσδόκιμο στη περίπτωσή της είναι ένα τρίμηνο ζωής. Αφού οι εξετάσεις μετά τις χημειοθεραπείες είναι ακόμα χειρότερες απ' ότι πριν, που σημαίνει ότι ούτε καν στάσιμη δεν είναι η κατάστασή της.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ίδωμεν!
Ο χρήστης alexele δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-11, 19:03   #3
zwza

zwza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anga Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα
ο πατέρας μου ταλαιπωρείται 5 χρόνια από καρκινο. Ξεκίνησε από τους πνεύμονες και πλέον έχει κάνει μεταστάσεις και αλλού. Η πιο σοβαρή όμως είναι αυτή του ηπατος από την οποία τελικά κινδυνεύει άμεσα. Έχει παρουσιάσει εξωηπατική χολόσταση και ηκτερο, φούσκωμα και αίμα στα κόπρανα ενώ οι γιατροι σταμάτησαν τις θεραπείες και όποια άλλη αντιμετώπιση καθώς λένε ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουν.
Αν έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία...
πιο είναι το προσδόκιμο ζωής σε αυτή την περίπτωση;
ακριβως ιδια περιπτωση του πατερα μου (με την διαφορα πως σε εμας η πρωτοπαθης εστια ηταν το στομαχι ) ..τον οποιο εχασα πριν 13 χρονια και σε ηλικια 56 χρονων.
Οταν παρουσιασε τον ικτερο και το φουσκωμα οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια, σηκωσαν τα χερια, σταματησαν τις χημειοθεραπειες και οι απαντησεις τους στο ποσο ακομα του μενει ηταν οτι πει ο θεος..
Στο σπιτι ειχαμε ιδιωτη γιατρο ο οποιος του προσφερε παρηγορητικη αγωγη και πραγματικα ηταν οτι καλυτερο μπορουσαμε να του προσφερουμε εμεις η οικογενεια του.
Δεν τον κουρασαμε με πηγαινε ελα σε νοσοκομεια, ειχαμε τον γιατρο που πηγαινοερχοταν στο σπιτι μας και αυτο του εκανε μεχρι τελους καλο στην ψυχολογια του.
Ευτυχως δεν ειχε πονους φοβερους. Οι λιγοι πονοι αντιμετωπιστηκαν αρχικα με το lonarid και στη συνεχεια με το αυτοκολλητο οπιουχο durogesic νομιζω το ελεγαν.
Παραλληλα ο γιατρος φροντιζε να του κανει καποιες παρακεντησεις (κατι που στο νοσοκομειο ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να κανουν με την ηλιθια δικαιολογια πως και να του κανουν... θα ξαναγεμισει). Και ομως ο γιατρος στο σπιτι του εκανε καθε φορα που χρειαζοταν (1 φορα στις δυο εβδομαδες περιου) και ξεπρηζοταν και αυτο τον ανακουφιζε πραγματικα.
Του ειχε κανει και πολλες μεταγγισεις πλασματος.
Επεφτε συχνα σε διωρες βυθισεις αλλα μεχρι και την τελευταια στιγμη ειχε πληρη συνειδηση.
Προσδοκιμο ζωης μην περιμενεις να σου πει καποιος, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και εχει τις δικες του αντοχες. Εμας μας ειχαν πει (απο τη στιγμη που ξεκινησε ο ικτερος) πως του μενουν 2 εβδομαδες ζωης και τελικα ο μπαμπακας μου αντεξε 4 μηνες. Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε οταν το κιτρινο χρωμα του ικτερου αρχισε να μαυριζει..
Αιματουρια στα κοπρανα εμφανισε την προτελευταια μερα της ζωης του.
Μπορω να μπω στη ψυχολογια σου γιατι δεν μου ειναι αγνωστο αυτο που βιωνεις.. οσα χρονια και να περασαν... κουραγιο σου ευχομαι και δυναμη... πολυ δυναμη σε σενα και στην οικογενεια σου.
Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια
Παλιά 12-02-11, 20:35   #4
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λυπαμαι πολυ....προσφατα ειχαμε παρομοια εμπειρια......δυστυχως τα χρονικα ορια οταν εχει παει στο συκωτι ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που σου λενε οι γιατροι!
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-11, 22:25   #5
katerinars

katerinars χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περναω παρομοια κατασταση με τον πατερα μου, εχει καρκινο στο παγκρεας με μετασταση στο συκωτι, βεβαια δεν ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση ακομα.. Θελω να ευχηθω καλη δυναμη και ο,τι καλυτερο ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου.
Ο χρήστης katerinars δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 00:47   #6
Anga

Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλες... εύχομαι καλή δύναμη και σε εσάς και σε όλους όσους υποφέρουν...
Παλιά 14-02-11, 15:00   #7
NIKACAT

Περιοχή: θεσσαλονικη
NIKACAT χωρίς αξιολόγηση
Unhappy

δεν ξερω πωσ να ξεκινησω να γραφω και ασ εχουν περασει σχεδον 6χρονια απο το θανατο του μπαμπα μου.στον πατερα μου διαγνωστηκε (μετα απο 2 χρονια που ξαχνοταν)στο τελευταιο σταδιο του καρκινου στο συκωτη(οχι δεν επινε ουτε ειχε υπατιτιδα)απλα συνεβη δυστυχωσ μασ ειχαν πει οτι ηταν επιθετικη μορφησ και δεν θα ζουμε πολυ μαθαμε οτι ειχε καρκινο στισ 21οτωμβριου και μασ ειπαν το πολυ μεχρι τα χριστουγεννα εζισε λιγο παραπανο μεχρι τισ 7 απριλιου ευτυχωσ χωρισ πονουσ δεν του κολουσαμε αυτα τα αυτοκολιτα δεν μασ χρειαστηκαν.σχεδον εζισε 3 μηνεσ περιπου παραπανω.ο δικοσ μου δεν προλαβε να ειναι ουτε το γαμο μου ουτε ειδε ποτε το εγγονι του εφυγε στα 46του.σου ευχομαι πολυ κουραγιο ειναι πολυ δυσκολο.δυστυχωσ ο πονοσ δεν περνιετε ποτεκαι στιν δικη μου περιπτωση δεν μαλακοσε ποτε
Ο χρήστης NIKACAT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 00:28   #8
Anga

Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έφυγε ο πατερούλης... αχ Θεε μου ξεκουράστηκε...
Παλιά 02-05-11, 00:41   #9
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 10:05   #10
love4four

Το avatar του χρήστη love4four

Περιοχή: Πειραιάς
love4four ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Anga,

Τα συλληπητήρια μου. Εύχομαι να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και να είστε γεροί να τον θυμάστε...
Καλή δύναμη και κουράγιο σε όλους όσους περνούν από αυτή την σκληρή δοκιμασία (το έχουμε ζήσει κι εμείς με τον μπαμπά μου δυστυχώς και "ξέρω" πώς είναι)....

Ο χρήστης love4four δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 23:18   #11
katerinars

katerinars χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα συλληπητηρια μου, να ζησετε να τον θυμαστε. Ξεκουραστηκε ο ανθρωπος. Κι εμενα εφυγε ο μπαμπας μου πριν 4 μερες. Θα ζουν παντα στις καρδιες μας. Να εισαι καλα εσυ και η οικογενεια σου.
Ο χρήστης katerinars δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-11, 00:13   #12
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ειστε καλα κοπελα μου να τον θυμαστε...
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-05-11, 00:24   #13
girandola

Το avatar του χρήστη girandola

Περιοχή: ιονια νησια
girandola χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kουραγιο και δυναμη σε ολους σας! Ειναι δυσκολο αλλα να εισαι σιγουρη με τον καιρο θα απαλυνει ο πονος σας! Εχω ζησει αυτη την δοκιμασια μιας και εχασα την αδελφη μου σε ηλικια 35 χρονων απο καρκινο. Εχουν περασει δεκα χρονια κι ακομα υπαρχει αυτος ο κομπος στο λαιμο, αλλα οταν σκεφτομαι το ποσο ειχε ταλαιπωρηθει τον τελευταιο καιρο και το ποσο ηθελε και η ιδια να ξεκουραστει, ανασαινω και σκεφτομαι οτι ισως εκει να ειναι καλυτερα!
Να ειστε καλα κοριτσι μου να τον θυμαστε!!!
Ο χρήστης girandola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-11, 01:19   #14
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ζήσεις να τον θυμάσαι κορίτσι μου! Κουράγιο!
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-11, 01:35   #15
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

anga μου τα θερμα μου συλληπητηρια....ο θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.....κ να δωσει κουραγιο σε σας να αντεξετε τον πονο κ την απουσια του......πολυ λυπαμαι....
Παλιά 07-05-11, 20:29   #16
bebarakos

Περιοχή: θεσσαλονικη
bebarakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λυπαμαι... να τον θυμασαι παντα anga, οι ανθρωποι μας
ζουνε παντα στην καρδια μας!
Παλιά 07-05-11, 21:22   #17
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bebarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
λυπαμαι... να τον θυμασαι παντα anga, οι ανθρωποι μας
ζουνε παντα στην καρδια μας!
συμφωνω.....
ειχαμε παρομοια εμπειρια προσφατα...μας ειπαν 1 με εναμισι χρονο αλλα τελικα κρατησε ακριβως 3 μηνες απο τη διαγνωση.......λυπαμαι πολυ......καλο κουραγιο!
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-11, 10:01   #18
zwza

zwza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αnga και katerinars θερμά συλληπητήρια για την απώλεια σας..
Να ζήσετε να τους θυμάστε.
Ξεκουράστηκαν... αυτό να σας παρηγορεί και ίσως τώρα να βρίσκονται κάπου καλύτερα..
Παλιά 24-05-11, 19:41   #19
Anga

Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ... Συλληπητήρια και στις άλλες κοπέλες που εχασαν κάποιο δικό τους ανθρωπο...
Παλιά 15-11-12, 14:39   #20
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή καρκίνος στο συκώτι.

Κορίτσια καλημέρα.Ο μπαμπας μου πριν 3 μερες διαγνωστηκε με καρκίνο στο συκωτι(εχει πρηστεί και τον πονάει) και πνεύμονες.Πονάει ο καημενος.Το θέμα ειναι οτι μενω μακρια του και ειμαι 20 εβδομάδων έγκυος.Ακομα περα απο τον πονο τρωει κανονικα και δεν εχει χλωμιασει η κατι άλλο.Στενοχωριέμαι παααρα πολυ και φοβαμαι μην κανω κακο στο εμβρυο.Χθες μετα απο ενα ξεσπασμα με πονεσε τρομερα η μεση μου και η κοιλα.Θελω να παω να τον δω αλλα η μαμα κ η αδερφή μου μου λένε να περιμένω να δουμε τι θα πούνε οι γιατροι.Τιθενται πολλά θέματα ,αν γινουν θεραπειες αν θα βοηθησουν ή αν θα ταλαιπωρηθει τσάμπα.Ανησυχω πολυ και για τη μαμά μου η οποία εχει ευαισθησια πως θα το αντιμετωπισει όλο αυτο.Δεν ξερω αν μπορω μα διαχειριστω όλο αυτο το θέμα στην κατάστασή μου.Υπάρχουν κοπέλες που αντιμετωπισαν κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη? Μου ειναι πολύ δύσκολο.Ισως φταιει κ η απόσταση.

Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-12, 14:57   #21
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ καλή φίλη είχε άρρωστο τον μπαμπά της και τον έχασε όντας έγκυος. Στην κηδεία του μπαμπά της ήταν ψύχραιμη και χωρίς κλάματα γιατί ήταν έξι-επτά μηνών έγκυος και της είχε παρουσιαστεί αποκόλληση. Μετά την κηδεία δεν το κούνησε απ' το σπίτι της (για να κλείσει η αποκόλληση).

Δεν έκλαψε, δεν ξέσπασε παρά πολύ πολύ αργότερα. Τι θέλω να πω, επιβλήθηκε στον εαυτό της για χάρη του εμβρύου που μεγάλωνε στην κοιλιά της. Το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ. Δεν το βρίσκω κακό να πας να τον δεις και να συμπαρασταθείς στη μαμά σου, αν βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι πρέπει να ελέγξεις τα συναισθήματα και τις αντιδράσεις σου για να μην έχεις παρατράγουδα με την εγκυμοσύνη. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, άστο καλύτερα...

Ψυχραιμία, εύχομαι την καλύτερη δυνατή έκβαση για τον πατερούλη σου.
Παλιά 15-11-12, 15:01   #22
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μητέρα μου διαγνωστηκε με καρκίνο στον πνευμονα όταν η κόρη μου ήταν 7 μηνών. Λόγω του παιδιου και της απόστασης (200χλμ) δεν μπορουσα να είμαι συχνα κοντα της. Μετα έμεινα έγκυος στο 2ο παιδι και την επισκεπτόμουν μια στο τόσο. Δυστυχώς λόγω των συνθηκών δεν μπορουσα να προσφέρω κάτι παραπάνω.
Πιστευω όμως πως το ότι φρόντιζα την εγγονούλα της και τον αγέννητο εγγονό της της έδινε πολύ χαρά. Βέβαια, σε αντίθεση με εσένα, το ξέσπασμα μου δεν ήταν ενώ ήμου έγκυος. Όμως και κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης είχα άγχος
Μπήκα να γεννησω ενώ ήταν στα τελευταια της. Προσπαθούσα να σκέφτομαι μόνο αυτό που "έπρεπε" να κάνω, δλδ να γεννησω το παιδί μου, γιατί ήξερα πως και αυτή αυτό ήθελε να κάνω. 10 μέρες μετά την έχασα και για να ειμαι ειλικρινής ανακουφίστηκα γιατί ειχε ταλαιπωρηθεί πολυ.
Καλή δυναμη, και σε εσένα και στον πατέρα σου
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-12, 18:59   #23
hristin30

Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Προς το παρόν η ψυχραιμία έχει παει περίπατο.Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τι έγινε.Ελπίζω να το συνειδητοποιήσω και να βάλω τη λογική γιατι με πηρε πολύ απο κάτω.Μου ρθε κεραμίδα που λένε.Αλλα και το μπεμπακι δεν χρωσταει τιποτα,το ψυχούλι μου κ αυτο.Ο Θεος να βάλει το χέρι του να ειναι όλα όσο πιο ανώδυνα για ολους μας.

Παλιά 16-11-12, 01:58   #24
2411konmar

Το avatar του χρήστη 2411konmar

Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
2411konmar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

hristin εχασα τη μαμα μου 54 ετων απο μεταστατικό καρκινο του μαστου .Τον τελευταιο χρόνο ειχε πάει στο συκώτι . Απο 3 μηνες ζωης που της εδιναν αντεξε εναν χρόνο με παρακεντησεις και με χημειοθεραπεια.Αξιζει να το προσπαθησει με θεραπειες αρκει να το θελει και ο ίδιος . Οταν πεθανε η μαμα ήμουν 3 μηνων εγκυος περιπου . Ηταν στην επαρχεια εκεινη κι εγω Αθήνα .Προσπαθουσα να τη βλεπω οσο πιο συχνά γινεται τοτε , τωρα θα ήθελα να τη βλέπω ακόμα περισσότερο ... Θελω να πω μη χανεις ευκαιριες να βλεπεις τον πατερουλη σου . Την τελευταια βδομάδα της ζωης της την περασε σε ενα κρεβατι νοσοκομειο κι εμενα απο πανω της σχεδον όλη μερα . Ολοι φοβοντουσαν μη κολλησω τιποτα απο το νοσοκομειο η μη κουραστω και παθει κάτι το μωρο αλλά η δυναμη που κρυβουμε μεσα μας έίναι τεραστια κ ο Θεουλης μας προστατευει . Μπορει η μανουλα μου να μην είδε την εγγονη της και να μην ηταν μαζί μας οταν τη βαπτισα με το ονομα της αλλά τουλαχιστον προλαβα και της ειπα για την εγκυμοσυνη μου και πηρα την ευχή της . Χωρις να θελω ουτε να ακουστω σκληρή αλλα ούτε και να υποβαθμισω τον ρόλο του πατερα θελω να πω πως ο χαμος της μανας ειναι πιο σκληρος απο αυτον του πατερα .. Μη με παρεξηγησεις κι εγω αγαπω τοσο τον μπαμπα μου αλλά τη μανα μου τωρα και παντοτε θα τη χρειαζομαι περισσοτερο .Ευχομαι οτι καλύτερο σε σας και να το παλεψετε όσο μπορείτε . Μπορει ο μπαμπας σου να καταφερει να δει το εγγονάκι του , αυτο να του λες και νατου δίνεις δύναμη .Καλή δυναμη.
Ο χρήστης 2411konmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-12, 11:01   #25
hristin30

Προεπιλογή

Μπράβο για τη δύναμη που έδειξες και εσυ κ όσα κορίτσια περασαν απο αυτη τη φάση.Ξερω οτι η μανα ειναι μάνα.Καταλαβαίνω τι θες να πεις.Στενοχωριέμαι γτ δουλεύω και μένω 400 χλμ μακρια.Εχω κ τη μικρούλα μου 17 μηνων που δεν μπορω να την αφήσω σε κανέναν.Σιγουρα θα πάω, θα παρω κ αδεια να μεινω οσο γινεται, αλλα θα θελα να ήμουν πιο κοντα να τον βλέπω συχνα.Δεν του έχουν πει ακόμα για την κατάστασή του και ειναι σε πολυ καλή ψυχολογική κατάσταση από ότι μου λένε.Δεν ξέρω πως θα αντιδρασει όταν καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης.Περιμένουμε να δουμε την τελική εκτίμηση των γιατρων για να μας πουνε τι περιθώρια έχουμε να κινηθούμε.Εντωμεταξυ άκουσα και κάτι ασχημο οτι χημειοθεραπείες δεν καλύπτει πια κανένα ταμείο.Αν ειναι έτσι δεν ξερω τι γινεται καθόλου .Αν ειναι δυνατον να συμβαίνει κάτι τέτοιο.Με τρομάζει πολύ μια αρνητική έκβαση της κατάστασης και κλαιω συνέχεια.

Παλιά 17-11-12, 00:02   #26
underage

Το avatar του χρήστη underage

Περιοχή: Σαλαμίνα
underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο δικός μου μπαμπάς διαγνώστηκε με καρκίνο, όταν είχε φτάσει πλέον στο τελευταίο στάδιο, είχε ξεκινήσει πνεύμονα και πήγε σπονδυλική στήλη, έσπασε στην κυριολεξία ολόκληρος, παράλυσε και πέθανε σε 21 ημέρες από τη διάγνωση....

αν και είμαστε συνέχεια με γιατρούς, η κλινική του εικόνα (πλην τους πόνους στην μέση και την παράλυση που ξεκίναγε), οι εξετάσεις του και οι αξονικές του ήταν τέλειες!!! η μαγνητική το έδειξε....

ήμασταν συνέχεια δίπλα του, τις τελευταίες ημέρες νοσολεύτηκε σε κλινική, στην οποία τον είχαμε σε τρίκλινο δωμάτιο για να μένουν μαζί του όλο το 24ωρο η μαμά μου και ο σύζυγός μου, δε φύγανε ούτε δευτερόλεπτο από δίπλα του.

εγώ πήγαινα λίγες ώρες την ημέρα, χάρη στις καλές γειτόνισσες που έχουμε και μου κράταγαν τα παιδιά

είναι από τα χειρότερα συναισθήματα που έχω βιώσει, να βλέπω τον άνθρωπό μου να φεύγει, σαν κάποιος να προσπαθεί να μου τον αρπάξει από τα χέρια και να μην μπορώ να τον κρατήσω.... δεν μπορώ να το χωνέψω και όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι γίνεται χειρότερο...
Παλιά 17-11-12, 10:16   #27
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους.Λυπαμαι πραγματικα για τις απωλειες των αγαπημενων προσωπων σας και σας ευχομαι να εχετε δυναμη να το αντιμετωπισετε. Μαλλον καπου εδω ειμαστε κι εμεις. Η θεια του αντρα μου τον φλεβαρη διαγνωστηκε με καρκινο του μαστου και εκανε μαστεκτομη καθως ειχε παει και σε 7λεμφαδενες. Πριν 10 μερες τελειωσε με χημειοθεραπειες και ακτινοβολιες και εκανε εξετασεις οι οποιες εδειξαν αυξημενες τρανσαμινασες και καρκινικους δεικτες. Προχτες μας ειπε οτι ειχε να παει 1 βδομαδα τουαλετα και ποναγε πολυ η κοιλια της σε σημειο να μην μπορει να μιλησει, πηρε χαπι με εντολη γιατρου αλλα δεν της περασε ο πονος. Εχτες τελικα την πηγαμε στο νοσοκομειο με πολυ πρησμενη κοιλια και το χρωμα της κιτρινο και ειχε και λιγο πυρετο. Φανηκε στις εξετασεις οτι αυξηθηκαν κι αλλο οι δεικτες και οι τρανσαμινασες και στο συκωτι φαινονται καποιες εστιες αλλα θα πρεπει να κανει μαγνητικη να δουμε ακριβως τι ειναι. Οι γιατροι στο εφημερευον που την πηγαμε ειπαν οτι μαλλον εχει κανει μετασταση και τη δευτερα θα την παμε στον αγ. σαββα στο γιατρο της. Αυτα τα συμπτωματα υποδουλωνουν καρκινο η μπορει να ειναι καποια λοιμωξη? συγνωμη που σας φερνω παλι μνημες απο τα δικα σας συμβαντα αλλα ειμαστε ετοιμοι να τρελαθουμε
Παλιά 17-11-12, 18:06   #28
hristin30

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο underage Εμφάνιση μηνυμάτων
ο δικός μου μπαμπάς διαγνώστηκε με καρκίνο, όταν είχε φτάσει πλέον στο τελευταίο στάδιο, είχε ξεκινήσει πνεύμονα και πήγε σπονδυλική στήλη, έσπασε στην κυριολεξία ολόκληρος, παράλυσε και πέθανε σε 21 ημέρες από τη διάγνωση....

αν και είμαστε συνέχεια με γιατρούς, η κλινική του εικόνα (πλην τους πόνους στην μέση και την παράλυση που ξεκίναγε), οι εξετάσεις του και οι αξονικές του ήταν τέλειες!!! η μαγνητική το έδειξε....

ήμασταν συνέχεια δίπλα του, τις τελευταίες ημέρες νοσολεύτηκε σε κλινική, στην οποία τον είχαμε σε τρίκλινο δωμάτιο για να μένουν μαζί του όλο το 24ωρο η μαμά μου και ο σύζυγός μου, δε φύγανε ούτε δευτερόλεπτο από δίπλα του.

εγώ πήγαινα λίγες ώρες την ημέρα, χάρη στις καλές γειτόνισσες που έχουμε και μου κράταγαν τα παιδιά

είναι από τα χειρότερα συναισθήματα που έχω βιώσει, να βλέπω τον άνθρωπό μου να φεύγει, σαν κάποιος να προσπαθεί να μου τον αρπάξει από τα χέρια και να μην μπορώ να τον κρατήσω.... δεν μπορώ να το χωνέψω και όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι γίνεται χειρότερο...
Κουράγιο,δεν ξερω τι άλλο να πω.Ακουμε για άλλους αλλα οταν χτυπησει τη πορτα του σπιτιού μας ειναι τρομακτικο κ επωδυνο.Οταν λες ειχε τελεια κλινική εικόνα τι εννοείς?Ετρωγε κανονικά ? Η οψη του πως ήταν?
Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?Ποναγε η μεση του πολυ?????Ελεγα να κανω τη β επιπέδου 28 του μήνα και μετα να πάω για να μεινω καποιες μέρες.Ακομα δεν μας εχουν πει τι θεραπειες μπορει να γίνουν.Θελω να τον δω..
ioanna81 περαστικά στη θεία σου.Θα σας πουνε οι γιατροι τι ειναι μολις ολοκληρωθουν οι εξετάσεις.Κ εμασ εχει πολυ ανεβασμένουσ δεικτεσ στο συκώτι,ειναι διογκωμενο και ειδαν στην αξονική σκιες και στον πνευμονα.
Δεν μπορω να το χωνεψω,προσπαθω να ξεχνιεμαι γτ οσεσ φορεσ εκλαψα με λυγμουσ με πονεσε τρομερα η κοιλια μου κ ανησυχω κ για την εγκυμοσυνη μου.

Παλιά 17-11-12, 18:57   #29
ioanna81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hristin30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουράγιο,δεν ξερω τι άλλο να πω.Ακουμε για άλλους αλλα οταν χτυπησει τη πορτα του σπιτιού μας ειναι τρομακτικο κ επωδυνο.Οταν λες ειχε τελεια κλινική εικόνα τι εννοείς?Ετρωγε κανονικά ? Η οψη του πως ήταν?
Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?Ποναγε η μεση του πολυ?????Ελεγα να κανω τη β επιπέδου 28 του μήνα και μετα να πάω για να μεινω καποιες μέρες.Ακομα δεν μας εχουν πει τι θεραπειες μπορει να γίνουν.Θελω να τον δω..
ioanna81 περαστικά στη θεία σου.Θα σας πουνε οι γιατροι τι ειναι μολις ολοκληρωθουν οι εξετάσεις.Κ εμασ εχει πολυ ανεβασμένουσ δεικτεσ στο συκώτι,ειναι διογκωμενο και ειδαν στην αξονική σκιες και στον πνευμονα.
Δεν μπορω να το χωνεψω,προσπαθω να ξεχνιεμαι γτ οσεσ φορεσ εκλαψα με λυγμουσ με πονεσε τρομερα η κοιλια μου κ ανησυχω κ για την εγκυμοσυνη μου.

σημερα δεν τρωει καθολου και δεν σηκωνεται και μαθαμε οτι η αρραβωνιαστηκια του ξαδερφου μας ειναι εγκυος. Να προσεχεις με την εγκυμοσυνη σου, ειναι ζωουλα και αυτο και θελει τη γαληνη της μαμας, το ξερω πως ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα πρεπει να βρεις δυναμη για χαρη του, το αξιζει
Παλιά 25-11-12, 01:20   #30
underage

Το avatar του χρήστη underage

Περιοχή: Σαλαμίνα
underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?
γλυκιά μου εύχομαι ολόψυχα να μην έχει τπτ στα κόκκαλα του ο δικό σου μπαμπάκας!!!
μη συγκρίνεις περιπτώσεις η κάθε μια είναι μοναδική!! όσο σκληρό κι αν σου φανεί αυτό που θα σου γράψω "να παρακαλάς να φύγει πριν του κάνει μετάσταση στα κόκκαλα"... δε μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο

ο μπαμπάς μου έτρωγε κανονικά, ΔΕΝ είχε χάσει βάρος, δεν είχε καν ένα απλό βηχαλάκι, 6 ημέρες πριν τη διάγνωση της ΟΜΣΣ είχε οξυγόνο 98%, η όψη του ήταν κανονικότατη. την ημέρα της διάγνωσης είχε CRP 9, αιματοκρίτη 45 και ΤΚΕ 1,23

ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε όταν παρέλυσε από τη μέση και κάτω, ύστερα από φριχτούς πόνους, οπότε κάναμε την μαγνητική στη ΟΜΣΣ (οσφυική μοίρα σπονδυλικής στήλης) και έδειξε μεταστάσεις, 5 μέρες μετά έγινε αξονική με σκιαγραφικό η οποία έδειξε εστία στον πνεύμονα.

την γραπτή διάγνωση της αξονικής δεν πήγα καν να την πάρω από το νοσοκομείο, δεν είχε κάποιο λόγο, δε θα άλλαζε κάτι, όσο για καρκινικούς δείκτες δε ρώτησα καν αν του κάνανε, αλλά κι αυτό δεν είχε νόημα, αφού φαινόταν ότι τελείωνε.......

βάρος έχασε τις 4 τελευταίες ημέρες (τουλάχιστον τότε έγινε ορατό - άλλωσε δε μπορούσαμε ούτε να τον σηκώσουμε, ούτε να τον ζυγίσουμε), και η όψη του άλλαξε τις 2 τελευταίες ημέρες....
Παλιά 25-11-12, 09:50   #31
ioanna81

Προεπιλογή

εμας εφυγε η θεια, παρασκευη μας ειπαν οτι εχει εστιες στο συκωτι και δεν προλαβαμε ουτε μαγνητικη να κανουμε ουτε στο νοσοκομειο να την βαλουμε. Την τεταρτη δυστυχως εφυγε, 5 μερες δηλαδη μετα τις εξετασεις. Δεν εχουμε προλαβει να το συνειδητοποιησουμε
Παλιά 26-11-12, 12:44   #32
hristin30

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο underage Εμφάνιση μηνυμάτων
γλυκιά μου εύχομαι ολόψυχα να μην έχει τπτ στα κόκκαλα του ο δικό σου μπαμπάκας!!!
μη συγκρίνεις περιπτώσεις η κάθε μια είναι μοναδική!! όσο σκληρό κι αν σου φανεί αυτό που θα σου γράψω "να παρακαλάς να φύγει πριν του κάνει μετάσταση στα κόκκαλα"... δε μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο

ο μπαμπάς μου έτρωγε κανονικά, ΔΕΝ είχε χάσει βάρος, δεν είχε καν ένα απλό βηχαλάκι, 6 ημέρες πριν τη διάγνωση της ΟΜΣΣ είχε οξυγόνο 98%, η όψη του ήταν κανονικότατη. την ημέρα της διάγνωσης είχε CRP 9, αιματοκρίτη 45 και ΤΚΕ 1,23

ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε όταν παρέλυσε από τη μέση και κάτω, ύστερα από φριχτούς πόνους, οπότε κάναμε την μαγνητική στη ΟΜΣΣ (οσφυική μοίρα σπονδυλικής στήλης) και έδειξε μεταστάσεις, 5 μέρες μετά έγινε αξονική με σκιαγραφικό η οποία έδειξε εστία στον πνεύμονα.

την γραπτή διάγνωση της αξονικής δεν πήγα καν να την πάρω από το νοσοκομείο, δεν είχε κάποιο λόγο, δε θα άλλαζε κάτι, όσο για καρκινικούς δείκτες δε ρώτησα καν αν του κάνανε, αλλά κι αυτό δεν είχε νόημα, αφού φαινόταν ότι τελείωνε.......

βάρος έχασε τις 4 τελευταίες ημέρες (τουλάχιστον τότε έγινε ορατό - άλλωσε δε μπορούσαμε ούτε να τον σηκώσουμε, ούτε να τον ζυγίσουμε), και η όψη του άλλαξε τις 2 τελευταίες ημέρες....
Λοιπόν εμενα ξεκίνησε χημειοθεραπέιες την περασμένη Δευτέρα.Εκανε και την Τρίτη και την Τετάρτη γτ ακόμα δοκιμάζουν να δουν πως θα παει με το φάρμακο.Η μαμα μου μου λέει ότι είναι καλυτερα.Δεν ξερω τι να πω.Εχω επαναπαυθεί λιγο γτ ξεκίνησε θεραπεια, θελω να πιστευω ότι θα πάρει μια παράταση χρονου.Ελπίζω ,ο Θεός πρώτα.Ακομα δεν έχω παει να τον δω.Περιμένω να κάνω τη β επιπεδου και μετα να πάω και να μεινω λίγο.Η αδερφή μου φοβάται για τα κόκκαλα αλλα εγω πιστευω ότι ήταν κουρασμένος πολυ.Να σκεφτεις οτι Σεπτέμβιο-Οκτωβριο έκοψε ξυλα για τζακι και σόμπες για 3-4 οικογένειες.Λογικο δεν ειναι μετα απο τοση ταλαιπωρία ( και χωρις να το ξερει ασθενης) να ποναει η μεση του?Εκτος και αν βρισκω διακιολογιες να παρηγοριέμαι.

Παλιά 26-11-12, 12:49   #33
hristin30

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμας εφυγε η θεια, παρασκευη μας ειπαν οτι εχει εστιες στο συκωτι και δεν προλαβαμε ουτε μαγνητικη να κανουμε ουτε στο νοσοκομειο να την βαλουμε. Την τεταρτη δυστυχως εφυγε, 5 μερες δηλαδη μετα τις εξετασεις. Δεν εχουμε προλαβει να το συνειδητοποιησουμε
Συλληπητήρια για τη θεία σου.Γιατί έφυγε τόσο γρήγορα ?Μηπως έπαθε κυρωση ήπατος? Γιατι δεν προλαβεούτε εξετάσεις να κάνει? Τις τελευταιες μέρες πως ήταν? Ετρωγε κανονικά? Σηκωνόταν,περπατούσε καθόλου,πονούσε?

Παλιά 26-11-12, 20:13   #34
ioanna81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συλληπητήρια για τη θεία σου.Γιατί έφυγε τόσο γρήγορα ?Μηπως έπαθε κυρωση ήπατος? Γιατι δεν προλαβεούτε εξετάσεις να κάνει? Τις τελευταιες μέρες πως ήταν? Ετρωγε κανονικά? Σηκωνόταν,περπατούσε καθόλου,πονούσε?
μεχρι την προπερασμενη πεμπτη ηταν καλα και διακοπες. Ερχεται παρασκευη γιατι ποναγε πολυ η κοιλια της, πηγε νοσοκομειο και ειδαν κατι εστιες στο συκωτι και τρανσαμινασες και καρκινικοι δεικτες στο θεο. Δεν εμεινε εκει και απο την αλλη μερα δεν ετρωγε, σηκωνοταν μονο για τουαλετα. Κυριακη δεν μπορουσε να μιλησει, δυσκολευοτανε στην αναπνοη, δεν ετρωγε. Δευτερ δεν βρισκαμε κρεβατι στον αγ, σαββα ηταν τραγικα χαλια. Τριτη μπηκε στην παμμακαριστο και τα ξημερωματα Τεταρτης πεθανε. Η νεκροτομη εδειξε οτι επαθε ανακοπη και ειχε καρκινο στο συκωτι, πουθενα αλλου
Παλιά 08-12-12, 02:05   #35
KonstantinosPa

KonstantinosPa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Karkinos ipatos!!

Paidia kalispera eimai 23 xronon monaxogios kai me xorismenous goneis...h mama mou prin 1 xrono ekane enxirisi polipoda kai ekane kapoies ximotherapoies meta.. tora tis ekane metastasi sto sikoti kai pristike para polli h giatri tis xorigisane mia morfi ximiotherapeias pou h moni parenergeia itane na kanei tipou iktero( kitrinisma matia h soma) molis idane oti exei bgalei kati fouskales san igro tis kanane tipou paragkentisi omos h katastasitis proxorise kai simera to proi ematha apo to giatro oti einai ta teleftea tis !!! eimai monos! fobamai dn exo tin mana mou 45 xronon tha mou figi den tha zisi na dei ton gamo mou ta paidia mou ...kano proseuxes sto theo!! gia na mou tin kanei kala kai na min mou ti parei! kai h mitera mou einai ena anthropaki pou fobotane na balei tin glosa tis se mia mpira den epine den kapnize itane gineka igiestasti me frota kai sosta fagita kathe mera perpatima!!... gia se emena !! pistebo so theo kai parakalo na min mou tin parei!! einai aggelos h mama mou kai gia kathe anthropo h mama einai mia !! mama ean mou figeis na ksereis oti se agapo!! kai osi exete tin mama sas pote min tin adikite!!! pote min skefteste tin mana sas sto telos h sta diskola!! h mana einai mia!! makari o theos na mou tin kanei kala!!!....euxaristo para polli pou katsate kai diabasate auto to gegonos pou ezisa simera...kali sas imera h kalo bradi!! sas euaristo kai pali kai na xereste tin zoh sas kathe mera!!! san na einai h teleftea
Ο χρήστης KonstantinosPa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-12, 14:03   #36
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

Συλληπητηρια σε οσες και οσους χασατε καποιον δικο σας ανθρωπο και κουραγιο στους υπολοιπους που αντιμετωπιζουν ακομα τετοια προβληματα.Και εγω δυστηχως στο κλαμπ με τον πεθερο μου να διαγνωστικε επισημα τον προηγουμενο μηνα με καρκινο αρχικα στον πνευμονα που εχει κανει μετασταση σε λεμφαδενες και συκωτι.Δυστηχως δεν ειναι και πολυ συγκαταβατικος ασθενης και ετσι δεν εγιναν περαιτερω εξετασεις για να εχουμε συνολικη εικονα και να δουμε σε ποια αλλα οργανα εχει γινει μετασταση.Βεβαια εχουν αρχισει καποια προβληματα οπως στο δεξι ματι που δεν βλεπει σχεδον καθολου και το χρωμα του ειναι λιγο κιτρινο.Ο ιδιος δεν ξερει ακριβως ποσο σοβαρα ειναι αλλα πολυ φοβαμαι οτι ειμαστε πολυ κοντα στο τελος.Διαβαζοντας και εδω τις ιστοριες σας επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου γιατι οι γιατροι δεν μας λενε ακριβως ποσο χρονο εχουμε μιας και δεν εχουν ολοκληρωμενη αποψη λογω των εξετασεων που δεν ηθελε να κανει.Ευχομαι και ελπιζω να μην εχει πονους.
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-12, 00:39   #37
hristin30

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KonstantinosPa Εμφάνιση μηνυμάτων
Paidia kalispera eimai 23 xronon monaxogios kai me xorismenous goneis...h mama mou prin 1 xrono ekane enxirisi polipoda kai ekane kapoies ximotherapoies meta.. tora tis ekane metastasi sto sikoti kai pristike para polli h giatri tis xorigisane mia morfi ximiotherapeias pou h moni parenergeia itane na kanei tipou iktero( kitrinisma matia h soma) molis idane oti exei bgalei kati fouskales san igro tis kanane tipou paragkentisi omos h katastasitis proxorise kai simera to proi ematha apo to giatro oti einai ta teleftea tis !!! eimai monos! fobamai dn exo tin mana mou 45 xronon tha mou figi den tha zisi na dei ton gamo mou ta paidia mou ...kano proseuxes sto theo!! gia na mou tin kanei kala kai na min mou ti parei! kai h mitera mou einai ena anthropaki pou fobotane na balei tin glosa tis se mia mpira den epine den kapnize itane gineka igiestasti me frota kai sosta fagita kathe mera perpatima!!... gia se emena !! pistebo so theo kai parakalo na min mou tin parei!! einai aggelos h mama mou kai gia kathe anthropo h mama einai mia !! mama ean mou figeis na ksereis oti se agapo!! kai osi exete tin mama sas pote min tin adikite!!! pote min skefteste tin mana sas sto telos h sta diskola!! h mana einai mia!! makari o theos na mou tin kanei kala!!!....euxaristo para polli pou katsate kai diabasate auto to gegonos pou ezisa simera...kali sas imera h kalo bradi!! sas euaristo kai pali kai na xereste tin zoh sas kathe mera!!! san na einai h teleftea
Τι έγινε με τη μαμά σου?Γράψε μας τα νέα σου.Παντως όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα,να ξέρεισ ότι τελικά αυτα τα πράγματα δεν ειναι στο χέρι μας.Θέλει πολυ κουράγιο.Ειναι δυσκολο να το λεει καποιος αλλα να δειξεις δύναμη σε ότι και αν συμβει.Αλλος αποφασίζει για τς ζωες μας.Ευχομαι να βρεις το κουράγιο να αντιμετωπίσεις την αρρώστια της μάνας σου και ελπίζω να της περάσει.Καλή δύναμη

Παλιά 04-09-14, 23:44   #38
karlou

karlou ουδετερη μηδέν
Unhappy καρκινος ηπατος με μετασταση στον πνευμονα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zwza Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως ιδια περιπτωση του πατερα μου (με την διαφορα πως σε εμας η πρωτοπαθης εστια ηταν το στομαχι ) ..τον οποιο εχασα πριν 13 χρονια και σε ηλικια 56 χρονων.
Οταν παρουσιασε τον ικτερο και το φουσκωμα οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια, σηκωσαν τα χερια, σταματησαν τις χημειοθεραπειες και οι απαντησεις τους στο ποσο ακομα του μενει ηταν οτι πει ο θεος..
Στο σπιτι ειχαμε ιδιωτη γιατρο ο οποιος του προσφερε παρηγορητικη αγωγη και πραγματικα ηταν οτι καλυτερο μπορουσαμε να του προσφερουμε εμεις η οικογενεια του.
Δεν τον κουρασαμε με πηγαινε ελα σε νοσοκομεια, ειχαμε τον γιατρο που πηγαινοερχοταν στο σπιτι μας και αυτο του εκανε μεχρι τελους καλο στην ψυχολογια του.
Ευτυχως δεν ειχε πονους φοβερους. Οι λιγοι πονοι αντιμετωπιστηκαν αρχικα με το lonarid και στη συνεχεια με το αυτοκολλητο οπιουχο durogesic νομιζω το ελεγαν.
Παραλληλα ο γιατρος φροντιζε να του κανει καποιες παρακεντησεις (κατι που στο νοσοκομειο ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να κανουν με την ηλιθια δικαιολογια πως και να του κανουν... θα ξαναγεμισει). Και ομως ο γιατρος στο σπιτι του εκανε καθε φορα που χρειαζοταν (1 φορα στις δυο εβδομαδες περιου) και ξεπρηζοταν και αυτο τον ανακουφιζε πραγματικα.
Του ειχε κανει και πολλες μεταγγισεις πλασματος.
Επεφτε συχνα σε διωρες βυθισεις αλλα μεχρι και την τελευταια στιγμη ειχε πληρη συνειδηση.
Προσδοκιμο ζωης μην περιμενεις να σου πει καποιος, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και εχει τις δικες του αντοχες. Εμας μας ειχαν πει (απο τη στιγμη που ξεκινησε ο ικτερος) πως του μενουν 2 εβδομαδες ζωης και τελικα ο μπαμπακας μου αντεξε 4 μηνες. Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε οταν το κιτρινο χρωμα του ικτερου αρχισε να μαυριζει..
Αιματουρια στα κοπρανα εμφανισε την προτελευταια μερα της ζωης του.
Μπορω να μπω στη ψυχολογια σου γιατι δεν μου ειναι αγνωστο αυτο που βιωνεις.. οσα χρονια και να περασαν... κουραγιο σου ευχομαι και δυναμη... πολυ δυναμη σε σενα και στην οικογενεια σου.
Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια
Καλησπέρα,
Ήθελα όποιος έχει παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει. Ο πατέρας μου έχει καρκίνο στο συκώτι με μετάσταση στους πνεύμονες. Από τα νοσοκομεία μας διώχνουν άρον άρον στις 15 ημέρες καθώς λένε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, παρόλα αυτά βλέπω πως έχει ανάγκη ιατρικής υποστήριξης, πότε με ενδοφλέβια αντιβίωση, πότε με συμπληρώματα πρωτείνών, η κατεβάζει ζάχαρο και πηγαίνει στο 24 κτλ. Οι γιατροί λένε πως το σπίτι είναι η καλύτερη λύση για αυτούς τους ανθρώπους, αλλά αυτό με γεμίζει ανασφάλεια γιατί σκέφτομαι πως δεν θα έχει συνεχή παρακολούθηση όπως στο νοσοκομείο. Επίσης και σε μας στο νοσοκομείο ενώ βλέπω την κοιλιά του να έχει πρηστεί δεν συμφωνούν να βγάλουν το υγρό με την δικαιολογία ότι θα ξαναγεμίσει η ότι θα διαταράξουν το σύστημα εκεί. Αυτό που δεν μας έχουν ενημερώσει είναι κάθε πότε χρειάζεται να έρχεται γιατρός στο σπίτι? εξετάσεις αίματος? εάν τύχει κάτι επείγον το 166 έρχεται άμεσα? και περιμένουμε με τις ώρες να κάνει εισαγωγή? εάν χρειαστεί ορός αυτό γίνεται σπίτι? έχω πολύ άγχος γιατί μένει μόνος του και εάν πάμε σπίτι θα μείνει με εσωτερική γυναίκα, και την μία μου αδελφή να τον επισκέπτεται που όμως δεν έχει και πολύ χρόνο λόγο του παιδιού της, γιατί εγώ μένω στο εξωτερικό. Επίσης ξέρετε εάν αυτά τα αναλγητικά για τους πόνους δρουν άμεσα η χρειάζονται ώρες να δράσουν?
Δεν έχω ιδέα για αυτές τις καταστάσεις γι' αυτό όποιος έχει ζήσει παρόμοιες καταστάσεις και μπορεί να με συμβουλέψει θα του είμαι ευγνώμων.
Επίσης το γιατρό που αναφέρεται ότι έβγαζε το υγρό βρίσκεται Αθήνα? ο πατέρας μου μένει Νότια Προάστεια στην Αθήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης karlou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-14, 00:24   #39
ΜΑΡΙΑΛ

ΜΑΡΙΑΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπόν ακουσέ
πρέπει να βρείτε ένα εξωτερικό ογκολόγο παθολόγο ο οποίος θα παρακολουθεί τον πατέρα σου θα του προτείνει θεραπείες, εξετάσεις (και για τον καρκίνο αλλά και για τις διάφορες παρενέργειες), και όταν πρέπει να μπει νοσοκομείο θα σας στέλνει εκείνος
έτσι θα έχεις μια συνεχή εποικοινωνία με κάποιο γιατρό
έχω συγγενή με σοβαρό ογκολογικό πρόβλημα και το ξέρω
αν θες τηλέφωνα και ονόματα ευχρίστως να σου δώσω
Παλιά 19-09-14, 02:08   #40
karlou

karlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καρκινος υπατος με μετασταση στον πνευμονα

Καλησπέρα,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Τον πήγαμε σπίτι και είναι χειρότερα. Ενώ στο νοσοκομείο δεν χρειαζόταν οξυγόνο τώρα θέλει συνέχεια γιατί χωρίς πέφτει στο 80. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια επιδείνωση . Και βέβαια θα ήθελα τα τηλέφωνα αλλά πως θα γίνει ? μπορώ να γράψω εδώ το email μου?
σε ευχαριστώ και πάλι
Ο χρήστης karlou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές