Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-12-11, 23:12   #561
GeorginaT

Το avatar του χρήστη GeorginaT

Περιοχή: Βριλήσσια, Αθήνα
GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ippoliti Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια δεν πολυκατάλαβα..... πείτε μου σας παρακαλώ που τις βρίσκεται τις διαφανεις χριστ. μπάλες;
Oι συγκεκριμένες δεν είναι πλαστικές αλλά γυάλινες...απλά είναι κάπως χοντρό γυαλί...
είναι δε σε έλλειψη...και είναι κυρίως χοντρική...πόσα κομμάτια θέλεις;

Εγώ που τις έψαχνα...ίδρωσα για να βρω τα κομμάτια που ήθελα...και μου είπαν ότι αυτά είναι και τέλος...

Υπάρχει πάντως μία κοπέλα η Γεωργία, http://handmadebygeo.blogspot.com που είχε φτιάξει και αυτή χριστουγεννιάτικα στολίδια με τις ίδιες μπάλες...
Ο χρήστης GeorginaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-11, 01:48   #562
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Georgina T σευχαριστώ για την απαντηση σου!!! Ειλικρινά δεν θέλω πολλές, καμμια 5αρια για δωράκι... Η κοπέλα που ανέφερες πουλάει τέτοιες μπάλες; Μπήκα στην σελίδα της αλλά δεν τις είδα πουθενά....
Ο χρήστης ippoliti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-11, 16:01   #563
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ippoliti Εμφάνιση μηνυμάτων
Georgina T σευχαριστώ για την απαντηση σου!!! Ειλικρινά δεν θέλω πολλές, καμμια 5αρια για δωράκι... Η κοπέλα που ανέφερες πουλάει τέτοιες μπάλες; Μπήκα στην σελίδα της αλλά δεν τις είδα πουθενά....
H κοπέλα είχε φτιάξει Χριστουγεννιάτικα στολίδια με αυτές...δεν ξέρω αν τις πουλάει σκέτες..
αλλά θα μπορούσες να στείλεις ένα μήνυμα και να ρωτήσεις...
Παλιά 05-12-11, 08:50   #564
europa

europa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeorginaT Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπορίες προβληματισμένης μαμάς….μου ζήτησαν 250 για τραπέζι ευχών (χωρίς το βιβλίο) και 600 για το στολισμό του χώρου…είναι καλά ή είναι υπερβολικά πολλά;

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ !
Ανάλογα βεβαια τι εχεις ζητήσει ! Αλλα αν θελεις κατι απλο
και ομορφο , το κοστος θα σου παει γυρω στα 250 ευρω κομπλε
με το στολισμο του χωρου και το τραπεζι και το βιβλιο.
Εχω κανει απειρες ψαχτικες και τα εμαθα πολυ καλα!
Ο χρήστης europa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-12-11, 09:18   #565
maripose

maripose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Oι συγκεκριμένες δεν είναι πλαστικές αλλά γυάλινες...απλά είναι κάπως χοντρό γυαλί...
είναι δε σε έλλειψη...και είναι κυρίως χοντρική...πόσα κομμάτια θέλεις;

Εγώ που τις έψαχνα...ίδρωσα για να βρω τα κομμάτια που ήθελα...και μου είπαν ότι αυτά είναι και τέλος...

Υπάρχει πάντως μία κοπέλα η Γεωργία, http://handmadebygeo.blogspot.com που είχε φτιάξει και αυτή χριστουγεννιάτικα στολίδια με τις ίδιες μπάλες...
Θα μου φτιάξει κι εμένα μπαλίτσες για δωράκια Κι εγώ τις είχα ζητήσει όταν κλείσαμε για τις μπομπονιέρες μας αλλά δεν είχε μπάλες και με ενημέρωσε οτι παρέλαβε την περασμένη βδομάδα από εξωτερικό. Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν μου κοψε να ρωτήσω αν είναι πλαστικές ή γυάλινες. Το μόνο που ξέρω είναι οτι είναι μεγάλες Πάντως κάνε μια ερώτηση είναι πολύ πρόθυμη και εμένα με εξυπηρέτησε με κάτι άσχετο, μπορεί να σου δώσει αν έχει.

Α GeorginaT η Γεωργία κάνει στολισμούς για τραπέζι ευχών κτλ, δυστυχώς εμένα δεν μπορεί να μου τα κάνει αλλά μου είπε από που να πάρω τι και μου βγήκαν γύρω στα 150 για το τραπέζι ευχών με τη διαφορά οτι θα μου μείνουν όλα τα γυαλικά. Το μόνο που θα μου κάνει είναι καρτελάκια στα χρώματα που έχω για να στολίσω τα γυαλικά. Αν θες μπορώ να σου πω τι πήρα και από που. Βασικά εγώ τα πήρα από Αθήνα. Οπότε αν το κάνεις μόνη σου θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά. 250 μου φαίνονται κι εμένα πολλά πόσο μάλλον τα 600 του στολισμού, και να φανταστείς στην αρχή έλεγα δε με νοιάζει όσα όσα για τη μπέμπα μου αλλά από ένα σημείο και μετά είναι κοροιδία..
Στο πρώτο πρώτο κατάστημα που πήρα προσφορά (γνωστή κυρία που κάνει και γάμους.. μου ζήτησε 2700 για στολισμό εκκλησίας, τραπέζι ευχών και στολισμό κέντρου..)
Το κέντρο θα το αναλάβει ανθοπωλείο και θα είναι πολύ λιτό , μια σύνθεση με λουλούδια κόκκινα και μπλε (και φοβάμαι κιόλας μηπως από τη ζέστη φύγει το σπρέυ!!!) και μήλα, με ψηλά "λεωμένα" με κερί κηροπήγια στη μέση και στις καρέκλες από μια κορδέλα κόκκινη και μπλε εναλαξ με μεγάλο φιόγκο που θα τις φτιάξει η μητέρα μου και τέλος. Το μόνο πολύ παιδικό που θα έχω τελικά στο τραπέζι με το βιβλίο ευχών θα είναι ένας μεγάλος καθρέφτης που θα κολλήσω πάνω του τη μορφή της "κακιάς" από τη Χιονάτη. Μου την κάνανε σε τυπγραφείο σε μεγάλο μέγεθος λίγο θολό για να μην κάνει μπαμ μέσα στον καθρέφτη, σε διαφανές υλικό. Και γύρω γύρω διάφορα καλούδια για τα παιδάκια μαζί με νάνους και μια χιονάτη - κουκλάκια Το ανθοπωλείο μου ζήτησε 450 ευρώ για 25 τραπέζια που το θεωρώ πολύ πολύ καλή τιμή δεδομένου οτι είναι και τα καραμελωμένα μήλα μέσα.
Ο χρήστης maripose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-11, 14:58   #566
Aggeloudia

Το avatar του χρήστη Aggeloudia

Aggeloudia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχχχχ τι ωραιο αυτο με τον καθρέφτη.Τεεεελειο!!!!!!!!!!!!!
Πολύ εξυπνο.Μπράβο.Θα θελα πολύ να δω πως βγήκε τελικά!!!!!!!!!!
Μετο καλο...με το καλο!!!!!!
Παλιά 05-12-11, 22:05   #567
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο europa Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ !
Ανάλογα βεβαια τι εχεις ζητήσει ! Αλλα αν θελεις κατι απλο
και ομορφο , το κοστος θα σου παει γυρω στα 250 ευρω κομπλε
με το στολισμο του χωρου και το τραπεζι και το βιβλιο.
Εχω κανει απειρες ψαχτικες και τα εμαθα πολυ καλα!
Κορίτσια sorry….εγώ κατάλαβα λάθος…600 είναι το σύνολο…
τραπέζι ζαχαρωτών και στολισμός για 15 τραπέζια…

Το τραπέζι ζαχαρωτών έχει αριστερά 2 μεγάλα φανάρια… επάνω έχει μεταλλικό δεντράκι στολισμένο με κόκκινο και πράσινο...και cookies, cupcakes, καραμελωμένα μήλα, candy canes, γλιφιτζούρια, smarties και μαρσμέλοους…τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι…

Και τα τραπέζια έχουν κόκκινη και πράσινη κορδέλα…μεγάλα κόκκινα κουτιά γεμάτα με candy canes και χριστουγεννιάτικες φιγούρες….χιονονιφάδες γύρω γύρω…σοκολατάκι σε κάθε καλεσμένο και μπαλόνια δεμένα στις θέσεις των παιδιών…
Τα δε κουτιά…θα τα πάρουν οι καλεσμένοι και σαν δώρο…
Παλιά 06-12-11, 09:58   #568
maripose

maripose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια sorry….εγώ κατάλαβα λάθος…600 είναι το σύνολο…
τραπέζι ζαχαρωτών και στολισμός για 15 τραπέζια…

Το τραπέζι ζαχαρωτών έχει αριστερά 2 μεγάλα φανάρια… επάνω έχει μεταλλικό δεντράκι στολισμένο με κόκκινο και πράσινο...και cookies, cupcakes, καραμελωμένα μήλα, candy canes, γλιφιτζούρια, smarties και μαρσμέλοους…τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι…

Και τα τραπέζια έχουν κόκκινη και πράσινη κορδέλα…μεγάλα κόκκινα κουτιά γεμάτα με candy canes και χριστουγεννιάτικες φιγούρες….χιονονιφάδες γύρω γύρω…σοκολατάκι σε κάθε καλεσμένο και μπαλόνια δεμένα στις θέσεις των παιδιών…
Τα δε κουτιά…θα τα πάρουν οι καλεσμένοι και σαν δώρο…
τότε είναι πολύ καλά νομίζω!! Μπορείς να μας δώσεις λεπτομέρειες αν θέλεις ποιοί τα έχουν αναλάβει; Σκέφτομαι μήπως τελικά βάλω κι εγώ τίποτα πιο παιδικό στα τραπέζια.
Βασικά άλλα θέλω εγώ με τον άντρα μου άλλα οι γονείς μου άλλα οι γονείς του άντρα μου και έχω πελαγωσει.. τα αφήσαμε που τα αφήσαμε τελευταία στιγμη έχουμε και πρόβλημα συνεννόησης...
Παλιά 06-12-11, 11:47   #569
Aggeloudia

Προεπιλογή

Κάνω σουμα εδω μαυτες που δουλευουν Αμερικάνικο στυλ με ζαχαροτο και σικάτο στιλ.

Λοιπον ειναι η princess teste και η Μαίρη στο 6984283346 που δεν εχει σαιτ αλλά μου έστειλε πολλές φοτο μέχρι ναρθει να μου τα δείξει απο κοντά για τον μικρο.
Παλιά 06-12-11, 19:42   #570
maripose

maripose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ! θα μιλήσω μαζί της!! αν και έχουν περάσει οι μέρες :/
Παλιά 14-12-11, 10:11   #571
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tελική ευθεία πλέον...το Σάββατο κάνουμε το μεγάλο μπλουμ...
Προσκλητήρια όσοι τα έλαβαν...τους άρεσαν πολύ...
Μπομπονιέρες παρέλαβα χθες...και είναι ότι είχα φανταστεί!

Πήγαμε και τα χαρτιά στην εκκλησία...κυριολεκτικά στο παρα πέντε...αφού ο παπάς μας πήρε και τηλέφωνο να ρωτήσει αν ισχύει... χαχα

Ρούχα, παπούτσια όλη η οικογένεια....
Φωτογράφος...φίλος από Κέρκυρα που έρχεται ειδικά για εμάς...
Διασκόσμηση...δια χειρός Νίκης...
Διασκέδαση παιδιών...διπλή...έκλεισα μία κοπέλα και φουσκωτά...

Δώρο νονάς...θα κάνω κάτι τελείως συμβολικό στο τραπέζι...και το δώρο θα ακολουθήσει μετά...κλασσικά κάτι σε κόσμημα γιατί τι δώρο να κάνεις σε κάποιον που τα έχει όλα;
Στο τραπέζι λοιπόν...όπως είχα κάνει και στους νονούς του μεγάλου....θα έχω ένα μπαουλάκι στολισμένο και μέσα ρακί και πόρτο...και ξηρούς καρπούς ολόκληρους καρύδια και φουντούκια για να είναι γερή η νονά...επίσης, κουφέτα και κάτι ακόμα...

Οπότε καλή μας επιτυχία...και photos από Δευτέρα!
Παλιά 14-12-11, 11:14   #572
Aggeloudia

Προεπιλογή

Με το καλο...με το καλό.Περιμένουμε εντυπώσεις και φωτο...Μπράβο κοριτσάκι.
Παλιά 14-12-11, 13:40   #573
maripose

maripose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό!! Άντε να έρχετε κι εμάς η σειρά μας
Aggeloudia μίλησα με την princess taste (νταιφιώτη νομίζω το επίθετό της) για τη δική μας βάπτιση να δω τι είχε να μου προτείνει μου έδωσε το facebook της να δω φωτογραφίες και ένα άλλο site και ότι μου άρεσε σε χριστουγεννιάτικο γλυκό ήταν πράγματα που είχα βρει ήδη στο google από sites του εξωτερικού..
Απλή αντιγραφή φωτογραφίας.. Και όταν ζήτησα κάποια από αυτά σαν δείγμα, προσπάθησε να μου τα κάνει αλλά δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που είχα δει στις φωτογραφίες , λογικό αφού δεν ήταν δικά της σχέδια και το άφησα το θέμα :/ Άσε που για τα τερατάκια αυτά μου ζητούσε και ένα κάρο χρήματα.. και δεν ήταν και κάτι πάνω στο θέμα μας απλά το σκεφτόμουν σαν γλυκάκι για τα παιδάκια.
Και τελικά αφού περάσανε και οι μέρες θα αφήσουμε το στολισμό όπως τον είχαμε φανταστεί και θα φτιάξει η μητέρα μου τα γλυκά αν και ξέρω πως θα κουραστεί γιατί αυτά πρέπει να είναι φρέσκα κι εγώ με το μωρό δεν μπορώ να βοηθήσω..
Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και που μπήκες στον κόπο να με βοηθήσεις
Παλιά 14-12-11, 15:53   #574
Aggeloudia

Προεπιλογή

Ποια τερατάκια λες;Θες να φτιαξεις τερατάκια; Η εγω δεν κατάλαβα καλά.
Αφου εχει σαιτ.Γιατι σεβαλε να πας στο φεις μπουκ.
Εχω καιρο να μπω να δω αν εχει βαλει τιποτα καινουριο και δεν ηξερα οτι εχει και φεις.

Το να κατεβαζεις φωτο απο ξενα σαιτ δεν ειναι κακο.
Δεν υπαρχει παρθενογεννεση.Το να μην σαρεσουν μετά αυτά που κανει βαση των φωτογραφιων, ναι αυτο ειναι θεμα.
Κριμα.

Γιατι δεν παιρνεις και την Μαιρη;
Σαυτην ειχα δει πολλές φωτο απεξω αλλά πρωτα τα δοκιμασα και μου αρεσαν παρα πολύ.Μετά ειδα τις φωτο και ηταν πολύ ιδια και γευστικά.
Μην κολλάς στην φωτο και απο που ειναι.Ζητα δειγματα σε οτι βλεπεις.Εκει θα δεις αν ειναι καλά και περιποιημενα.

Παλιά 14-12-11, 16:51   #575
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aggeloudia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια τερατάκια λες;Θες να φτιαξεις τερατάκια; Η εγω δεν κατάλαβα καλά.
Όπου τερατάκια = μικρά παιδάκια...
ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ...
Παλιά 14-12-11, 22:14   #576
maripose

maripose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σβήνω καλύτερα την απάντησή μου γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί δυσφήμιση ή κάτι άλλο
Αγγελούδια σε ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως για το χρόνο σου!
Τελικά τα μοιράσαμε μετά από μια τελευταία επαφή τα κεκάκια θα τα κάνει η μαμά μου που έχει πεισμώσει και τα μπισκοτάκια θα μας τα φτιάξει η κοπέλα εδώ

http://poulcheria.blogspot.com/searc...:18:00%2B03:00

αν και ομολογουμένως τσιμπημένα σε τιμές αλλά δεν θέλω πολλά.
Παλιά 15-12-11, 11:19   #577
Aggeloudia

Προεπιλογή

Παιρνω την Πουλχερια για να μαθω τιμες για τα γεννεθλια μας αλλά διχνει σαν να το κλεινει.3 φορες πηρα.Ισως ναχει χαλάσει το τηλεφωνο.
Θα παρω τη Μαιρη και μετά θα ξαναπάρω.
Παλιά 25-09-12, 15:43   #578
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια επιτελους αποφασισαμε οτι θα βαφτισουμε το ζουζουνι μας τα χριστουγεννα!Ειμαι τοισο χαρουμενη που πεταω!Παντα ηθελα μια χριστουγεννιαικη βαφτιση οποτε αξιζε η αναμονη αφου ο μπεμπουλης θα ειναι 20 μηνων τοτε!Ξεκιναω σημερα διαβασμα του τοπικ αν και εχω κατεβαση πολυ ωραιες ιδεες,θα σας στις πω εν καιρω!Αντε να μαζευτουμε κι αλες μαμαδες να ριχνουμε ιδεες!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-12, 19:58   #579
beboulix

Το avatar του χρήστη beboulix

Περιοχή: sweet waters
beboulix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσες τελικά κάνατε βάπτιση χειμώνα,έχω μια απορία.
Οι εκκλησίες κατα πόσο ήταν ζεστές για για να μην κρυωνει το γυμνό μωράκι;
Μετά που κάνατε το πατιρντι;
Παλιά 25-09-12, 20:47   #580
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς βαφτίσαμε 26 Δεκεμβρίου. Η εκκλησία ήταν μια χαρά ζεστή. Κανένα πρόβλημα. Να πω βέβαια ότι εκείνη η μέρα ήταν τόσο ζεστή που πήγαμε στην εκκλησία χωρίς παλτό.

Τη γιορτή μετά την κάναμε στο σπίτι. Ήταν και οικονομικό το θέμα βέβαια, αλλά ήταν πολύ ωραία όπως ήταν το σπίτι στολισμένο. Εκτός από το δέντρο είχαμε κρεμάσει μόμπιλε, είχαμε βάλει στολισμένα κλαδιά από έλατο, γενικά είχαμε φουλ στολισμό. Α, είχαμε φέρει και έναν διασκεδαστή ντυμένο Άγιο Βασιλη που μοίρασε δώρα στα παιδιά και μετά τα απασχόλησε. Είχαμε φουλ χριστουγεννιατικα τραγούδια για μουσική και γενικά ήταν πολύ ωραία και γιορτινά. Δεν ξέρω αν σε ένα μαγαζί θα μπορούσες να πέράσεις αυτό το πνεύμα της γιορτής.
Παλιά 26-09-12, 16:20   #581
boy'smam

Προεπιλογή

Λοιπον εχω σκεφτει τα εξης...αλλα ακομη τα επεξεργαζομαι!
1.Προσκλητηριο μποτα
http://flatfishpaperarts.blogspot.gr...rd-holder.html
αλλα να ανοιγει απο το πλαι και μεσα με ρυζοχαρτο να γραφει το γραμμα στον αγ.βασιλη!το κειμενο ακομη το παλευω
2.μπομπονιερες σκεφτομαι η χιονομπαλες
http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=15545
ή να παρω ενα μικρο δεντρακι να το βαλω πανω στο τραπεζι μεσα σε ενα μεγαλο κουτι-καλαθι και να φτιαξω μπομπο χριστουγεννιτικα στολιδια για το δεντρο και καποια να τα κρεμασω και να υπολοιπα μεσα στο κουτι!
στολιδια ειχα δει περσυ στα τζαμπο κατι φανταστικα που εμοιαζαν με ζαχαρωτα και ηταν και πολυ οικονομικοτερα!
3.Για τα παιδακια λεω να παρω αυτες τις τσαντουλες http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=15609
και να τις γεμισω με καλουδια και ισως να φτιαξω χριστουγεννιατικα μπισκοτα με ζαχαροπαστα και καραμελιτσες και τα κλασσικα μπαστουνακι καραμελες!
4.Γλυκα θα φτιαξω μελομακαρονα που ειναι παρα πολυ οικονομικα και ισως κουραμπιεδες.η μαμα τις κουμπαρας μου ειπε αν θελω να μου φτιαξει και διπλες!
5.Το τραπεζι με τις μπομπονιερες λεω να ριξω ενα φανταστικο τραπεζομαντηλο κοκκινο με αγιοβιασιληδες και χιονανθρωπους και πανω να στησω τα παντα
6.Λεω ακομη να παρω απο τα τζαμπο κατι πολυ ομορφα σαν λουτρινα που στεκονται ορθια(εχουν σκληρα ποδαρακι)αγ.βασιλη και χιονανθρωπους και να βαλω και πανω στο τραπεζι αλλα και κατω
7.Στολισμο σε λαμπαδα και κουτι μου αρεσει πολυ η γυψοφυλλη και το γκι και ισως ελατο...καπως θα τα συνδυασω!Εχω ερωτευτει τη λαμπαδα απο αυτη τη βαφτιση...και οχι μονο

Εχω "κλεψει" ιδεες απο εδω
http://www.rogoti.gr/home.php?cat=642
Βεβαια θα τα κανω ολα μονη μου και το στησιμο θα το αναλαβουν η κουνιαδα μου με την κουμπαρα μου γιατι εγω δεν θα προλαβω!
Παλιά 26-09-12, 17:48   #582
ΣΤΕΓΙΑ

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΓΙΑ

Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
ΣΤΕΓΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα πέσει πολύ διάβασμα...αχ κακόμοιρα ματάκια μου.....
Ο χρήστης ΣΤΕΓΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 15:40   #583
boy'smam

Προεπιλογή

Καμια δεν βαφτιζει χριστουγεννα?Μονη μου θα χαιρομαι?
Κλεισαμε ημερομηνια 26/12 στις 12!Πλησιαζει ο καιρος και ειμαι κατενθουσιασμενη!
Παλιά 05-11-12, 10:31   #584
elpida123

elpida123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boy'smam Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια δεν βαφτιζει χριστουγεννα?Μονη μου θα χαιρομαι?
Κλεισαμε ημερομηνια 26/12 στις 12!Πλησιαζει ο καιρος και ειμαι κατενθουσιασμενη!
Καλημέρα και με το καλό η βάφτιση! Πολύ ωραία ημερομηνία, μεσα στο κλίμα των γιορτών! Εμείς, δεν έχουμε κλείσει ακόμα, αλλά λέγαμε για καλοκαιράκι, όπως και στο πρώτο μας. Αλλά για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει πολύ η ιδέα η χριστουγεννιατική...το σκέφτομαι ακόμη! Πώς πάνε οι προετοιμασίες?
Ο χρήστης elpida123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 15:49   #585
Μαρία_1981

Μαρία_1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βοήθεια για βάφτιση

Καλησπέρα σε όλους!!! Ίσως και να υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να βαφτίσω τα τριδυμάκια μου τα Χριστούγεννα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το προσκλητήριο (κείμενο, ζωγραφιά, ότι νομίζεται τελος πάντων) Είναι 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων )))
Ο χρήστης Μαρία_1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 16:04   #586
giorgia23

giorgia23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με το καλο η βαφτιση!! υπαρχουν πολλα eshop που μπορουν να σου φτιαξουν οτι προσκλητηριο θες; γιατι λοιπον δεν ψαχνεις να σου φτιαξουν ενα σχεδιο αποκλειστικα για εσας μιας και που ειναι και τριδυμακια;; καποια βγαινουν και πολυ οικονομικα.
Ο χρήστης giorgia23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 16:24   #587
Μαρία_thess

Μαρία_thess ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.prosklitirio-eshop.gr/?gr...CE%BC%CE%B1,19
εδω εχει καποια χαριτωμενα κειμενα,αλλα για διδυμα,εσυ θα τα προσαρμοσεις για τριδυμα....μπορεις να βρεις ααααααααπειρες σελιδες με τετοια!Απλα πρεπει να τα προσαρμοσεις για τριδυμακιααα!Να σου ζησουν,καλοφωτιστα!
Παλιά 05-11-12, 16:27   #588
Μαρία_1981

Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Σκεφτόμουν να απευθυνθώ στο χαμόγελο του παιδιού, γι΄αυτό θα ήθελα να ετοιμάσω εγώ κάτι, ώστε να μην τους είναι μεγάλος κόπος
Παλιά 05-11-12, 16:47   #589
Μαρία_thess

Προεπιλογή

Μπραβο κοπελα μου!Ειναι πολυ συγκινητικη η κινηση σου!Ξερεις ποσα ατομα εχω ακουσει να σνομπαρουν τετοιες ενεργειες?Και παλι μπραβο σου!
Παλιά 05-11-12, 17:03   #590
Μαρία_thess

Προεπιλογή

http://www.google.gr/search?hl=el&ne....1.Vf2bEoL_c4s

Μιας και θα ειναι γιορτινη περιοδος θα ηταν μια πολυ καλη ιδεα....
Παλιά 05-11-12, 17:38   #591
Μαρία_1981

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Παλιά 06-11-12, 10:22   #592
sporiklos

Το avatar του χρήστη sporiklos

Περιοχή: Αχαϊα
sporiklos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι μπορείς να ζητήσεις ό,τι θέλεις εσύ απο το χαμόγελο του παιδιου.Συγκεκριμενα τα προσκλητήριο για την βαπτιση του γιου μου τα πήρα απο το χαμόγελο του παιδιου στην Πάτρα, διάλεξα απο τα σχέδια που έχουν στο site τους και τα τυπώσε ενα συνεργαζόμενο τυπογραφειο. Ρώτησε βέβαια μήπως υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!
Παλιά 06-11-12, 12:39   #593
korrina

korrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρία_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!!! Ίσως και να υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να βαφτίσω τα τριδυμάκια μου τα Χριστούγεννα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το προσκλητήριο (κείμενο, ζωγραφιά, ότι νομίζεται τελος πάντων) Είναι 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων )))
καλημέρα νομίζω ότι και να διαλέξεις χριστουγεννιάτικο είναι και για τα δύο φύλα που είναι τα παιδάκια σου ,οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Εκτός από το κλασικό προσκλητήριο που μπορείς να βάλεις επάνω ότι χριστουγεννιάτικη φώτο θελεις ,θα μπορούσες να κάνεις και ένα χριστουγεννιάτικο στολίδι με κρεμαστό το προσκλητήριο ,ρολάκι τυλιγμένο που θα τους μείνει κιόλας.Επίσης θα μπορούσες να επιλέξεις και ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι για θέμα,έτσι ώστε να το συνδυάσεις και με τις μπομπονιέρες .Όπως τάρανδος,αι βασίλης,ελαφάκι κ.λ.π.
Ο χρήστης korrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-12, 20:22   #594
Μαρία_1981

Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες. Sporiklos η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κι εγώ αν γίνεται. Σκεφτόμουν ότι αν τους πάω έτοιμη τη μακέτα δεν θα έχουν πρόβλημα, Ωστόσο, έχεις δίκιο, θα πρέπει να ρωτήσω Korrina, η φαντασία μου μάλλον είναι περιορισμένη )) Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Και πάλι σας ευχαριστώ
Παλιά 09-11-12, 10:22   #595
boy'smam

Προεπιλογή

Oi προετοιμασιες πανε μια χαρα!τα χριστουγεννα ειναι ο=η αγαπημενη μου εποχη και αφου δεν συμφωνουσε κανεις να παντρεφτουμε χριστουγεννα η να βαφτισω το πρωτο παιδι χριστουγεννα τωρα δεν αφησα αλλη επιλογη!
Τα προσκλητηρια ειναι ετοιμα,λευκος φακελος με εναν αγ.Βασιλη στο ελκηθρο και το κειμενο θα ειναι γραμμα στον Αγ Βασιλη γρμμενο απο τα χερακια του ανηψιου μου και θα τον στολισω με κοκκινη κορδελα και κανα τσοχινο στολιδακι πρασινο.Για μπομπονιερες ςχω καταληξει σε κοκκινη γαζα με κανα λευκο στολιδι ξυλινο και ψαχνω να βρω κορδελα!Για τα παιδακια βρηκα απο τα jumbo καλτσουλα με αγ.Βασιλη και θα βαλω μεσα μπαστουνκι καραμελα και σοκολατακια χριστουγεννιατικα!τα υπολοιπα ακομη τα ψαχνω!
Παντως αν σ αρεσουν τα χριστουγεννα μην το σκεφτεσαι!Ειναι μαγικη εποχη!
Παλιά 08-12-12, 11:00   #596
boy'smam

Προεπιλογή

Καλημερα!Τελικα μονο εγω βαφτιζω φετος τα χριστουγεννα??!!
Μια ερωτηση σε οποια μπορει να με βοηθησει να μην ανοιγω καινουργιο θεμα!
το τραπεζι ευχων τι ακριβως ειναι?Βαζεις το βιβλιο ευχων και τα γλυκα?σε αλλο τραπεζι απο τις μπομπονιερες?
Παλιά 08-12-12, 14:52   #597
SYMM

Περιοχή: Αθήνα
SYMM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boy'smam Εμφάνιση μηνυμάτων
Oi προετοιμασιες πανε μια χαρα!τα χριστουγεννα ειναι ο=η αγαπημενη μου εποχη και αφου δεν συμφωνουσε κανεις να παντρεφτουμε χριστουγεννα η να βαφτισω το πρωτο παιδι χριστουγεννα τωρα δεν αφησα αλλη επιλογη!
Τα προσκλητηρια ειναι ετοιμα,λευκος φακελος με εναν αγ.Βασιλη στο ελκηθρο και το κειμενο θα ειναι γραμμα στον Αγ Βασιλη γρμμενο απο τα χερακια του ανηψιου μου και θα τον στολισω με κοκκινη κορδελα και κανα τσοχινο στολιδακι πρασινο.Για μπομπονιερες ςχω καταληξει σε κοκκινη γαζα με κανα λευκο στολιδι ξυλινο και ψαχνω να βρω κορδελα!Για τα παιδακια βρηκα απο τα jumbo καλτσουλα με αγ.Βασιλη και θα βαλω μεσα μπαστουνκι καραμελα και σοκολατακια χριστουγεννιατικα!τα υπολοιπα ακομη τα ψαχνω!
Παντως αν σ αρεσουν τα χριστουγεννα μην το σκεφτεσαι!Ειναι μαγικη εποχη!
Εγω παντως παντρευτηκα δυο Γεναρη και ηταν τελεια!Γιατι δε σε αφησαν; Κάνε τωρα αυτο που θες για να σου φυγει το αχτι!!Για τραπεζι ευχων δεν ξερω. Παντως ο ξαδερφος μου που ειχε βιβλιο ευχων το ειχε βαλει στην εκκλησια στο ιδιο τραπεζι με τις μπουμπουνιερες (σε γαμο βεβαια) αλλα νομιζω και στη βαφτιση μπορει να ειναι σε ενα τραπεζι οι μπουμπουνιερες και τα γλυκα οποτε μπορεις να βαλεις εκει και το βιβλιο των ευχων. Τωρα αν εχει κι αλλο τραπεζακι η εκκλησια μπορεις να τα βαλεις και ξεχωριστα για να μην τα στριμωξεις. Πνατως ο ξαδερφος μου το χε βαλει και στη δεξιωση του γαμου σε ενα τρπαεζακι και οποιος δεν ειχε προλαβει να γραψει στην εκκλησια εγραφε εκει. Παντως τα Χριστουγεννα και η Πρωτοχρονια ειναι τελεια εποχη και για γαμο και για βαφτιση και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με στολισμους και θεματα. Στο γαμο βεβαια εγω δεν ειχα χρησιμποιησει και πολλα απο Χριστουγεννα αλλα ενεταξα στο ολο concept χριστουγεννιατικα στοιχεια. Ηταν και στολισμενη χριστουγεννιατικα η αιθουσα δεξιωσεων και ηταν πολυ ομορφα! Στη βάφτιση όμως μπορεις να κανεις απειρα παραγματα γιατι ειναι για παιδια και ταιριαζει απολυτα με το κλιμα. Μεχρι και ελκηθρο θα εβαζα αν μπορουσα! Και να φανταστεις οτι εμενα μου αρεσουν oι minimal στολισμοι. Στη βαφτιση της κορησ μου ειχα βαλει μονο ενα τουλι δεμενο με φιογγακια και κατι γλαστρακια ενδιαμεσα. Τιποτε άλλο. Αλλα τα χριστουγεννιατικα θεματα για βαφτιση θελουν κατι παραπανω. Με το καλο!
Ο χρήστης SYMM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-12, 11:08   #598
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δείτε και αυτό για Χριστουγεννιάτικη βάφτιση...
http://www.facebook.com/media/set/?s...2209264&type=1

Το τραπέζι γλυκών είναι απλώς Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο!!!!
Εγώ πλέον ψήνομαι να κάνω παιδικό Χριστουγεννιάτικο πάρτυ και να το κάνω... καθώς οι βαφτίσεις μας τελείωσαν
Παλιά 29-12-12, 17:49   #599
pasxalitsa v

Το avatar του χρήστη pasxalitsa v

Περιοχή: Αθήνα...δυστυχώς......
pasxalitsa v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δείτε και αυτό για Χριστουγεννιάτικη βάφτιση...
http://www.facebook.com/media/set/?s...2209264&type=1

Το τραπέζι γλυκών είναι απλώς Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο!!!!
Εγώ πλέον ψήνομαι να κάνω παιδικό Χριστουγεννιάτικο πάρτυ και να το κάνω... καθώς οι βαφτίσεις μας τελείωσαν
ειναι υπεροχο!!!!!!!!
κανουν τελεια πραγματα!!!!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές