Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-05-12, 18:14   #961
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Smile

Μάλιστα.... είμαι αρκετά προβληματισμένη στο τί να κάνω...ομολογώ...
Θα τα βάλω κάτω και...ότι καλύτερο!!!!
Ευχαριστώ πολύ πολύ για την βοήθεια...
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-12, 22:50   #962
Mar078

Mar078 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους
Σκέφτομαι για τον μικρό μου το ΔΕΛΑΣΑΛ. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει καλά η κακά. Μια μαμά που γνώρισα όλα καλά τα έλεγε, αλλά δεν την ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.
Ο χρήστης Mar078 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-12, 22:52   #963
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλη μου που πηγαίνουν εκεί και τα δύο της παιδιά.
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-12, 10:47   #964
vvassoula

Περιοχή: Αθήνα
vvassoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Ένας χρόνος μετά

Συνεχίζω το θέμα για να μας που οι μαμάδες που έκαναν τον περασμένο χρόνο τις επιλογές τους για σχολείο τις εντυπώσεις τους.

Έμειναν ευχαριστημένες;
Ήταν τα σχολεία όπως τα περίμεναν;
Παλιά 02-07-12, 12:43   #965
xilopita

xilopita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mar078 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους
Σκέφτομαι για τον μικρό μου το ΔΕΛΑΣΑΛ. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει καλά η κακά. Μια μαμά που γνώρισα όλα καλά τα έλεγε, αλλά δεν την ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.
λες για το δελασαλ θεσσαλονικη να υποθεσω ετσι?
ενας φιλος μου πηγε εκει γ γυμνασιου-1 λυκειου.δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος,γυρισε στο αρχικο του σχολειο μετα απ αυτες τις 2 χρονιες.οι λογοι ηταν αφενος υπερβολικη κατ εκεινον προσκολληση στα γαλλικα και αφετερου σαν επιπεδο εκαπιδευσης δεν τον ικαονοποοιουσε(ο φιλος μου ειχε βλεψεις για νομικη,οπου και περασε)

οπως και να χει κοριτσια,οταν ψαχνεται για ιδιωτικα,συστηνω να κοιτατε 1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.
Ο χρήστης xilopita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-12, 13:13   #966
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xilopita Εμφάνιση μηνυμάτων
1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.

Δηλαδή να δω στην πρώτη δημοτικού, αν το παιδί θα πάρει υποτροφία στο γυμνάσιο? Μεγάλο άγχος για το παιδί, αν επιλέξω στολείο με αυτό το κριτήριο. Άλλωστε τα σχολείο που ξέρω δίνουν τέτοιες υποτροφίες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Το δεύτερο κριτήριό σου δεν το κατάλαβα καθόλου. Στην τρίτη λυκείου (ετών 16) να πάει το παιδί στο εξωτερικό? Ή μετά να μπει κατευθείαν σε συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο?
Μπορείς να το διευκρινίσεις?
Παλιά 03-07-12, 01:47   #967
xilopita

xilopita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε λεω να δεις αν το παιδι θα παρει την υποτροφια στο γυμνασιο αλλα γιατι να μην εχει κι αυτη την επιλογη αν σου βγει διαβαστερο?
επιπλεον υπαρχουν και ιδιωτικα που παιρνουν με υποτροφια παιδια που ανηκουν σε αθλητικες ομαδες(για να δημιουργησουν καλη σχολικη ομαδα),ακομα και ωδεια.γιατι να μην εχει αυτη την ευκαιρια αν εχει αθλητικο πνευμα η μουσικο πνευμα?
σιγουρα παιρνουν υποτροφους απο οποιο δημοτικο και να ηρθε το παιδακι αλλα σιγουρα απο το δικο τους εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες.
για τα συνεργαζομενα πανεπιστημια εννοω το εξης.τελειωνοντας τα παιδια το σχολειο και με βαση τους βαθμους των πανελλαδικων της γ λυκειου + τους ενδοσχολικους βαθμους, καποια ιδιωτικα παρεχουν τη δυνατοτητα φοιτησης σε πανεπιστημια του εξωτερικου.εχουν συναψει συμφωνιες μ αυτα και στελνουν εκει τους πρωτους αποφοιτους τους(κατ επιλογην παντα).κι οταν λεω καποια πανεπιστημια,μιλαω για φημισμενα ονοματα,ακομα και ΜΙΤ.τη διαδικασια δεν τη γνωριζω ακριβως,ισως δηλαδη να περιλαμβανει και καποια αλλη εξεταση αλλα το σιγουρο ειναι οτι γινοταν μεσω της συμφωνιας του σχολειου.το δικο μου σχολειο δεν ειχε τετοιες συμφωνιες.το πως ειχα λυσσαξει οταν εβλεπα τα παιδια του αλλου ιδιωτικου που οι γονεις μου ειχαν απορριψει να πηγαινουν εκει..ας μη το θυμαμαι.1 χρονο τους ελεγα οτι κατεστρεψαν το μελλον μου.
Ο χρήστης xilopita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-12, 11:17   #968
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το τελευταίο είναι πολύ ενδιαφέρον. Απλά εγώ δεν ξέρω κανένα ιδιωτικό σχολείο που να συνεργάζεται με πανεπιστήμιο, πολύ περισσότερο με το ΜΙΤ. Υποθέτω ότι θα ήταν το πρώτο που θα έλεγαν στους γονείς. Αν έχεις υπόψη σου κάποιο συγκεκριμένο σχολείο, πες μου, έστω και με πμ, αν δεν θέλεις να κάνει διαφήμιση.
Παλιά 04-07-12, 12:04   #969
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
για τα συνεργαζομενα πανεπιστημια εννοω το εξης.τελειωνοντας τα παιδια το σχολειο και με βαση τους βαθμους των πανελλαδικων της γ λυκειου + τους ενδοσχολικους βαθμους, καποια ιδιωτικα παρεχουν τη δυνατοτητα φοιτησης σε πανεπιστημια του εξωτερικου.εχουν συναψει συμφωνιες μ αυτα και στελνουν εκει τους πρωτους αποφοιτους τους(κατ επιλογην παντα).κι οταν λεω καποια πανεπιστημια,μιλαω για φημισμενα ονοματα,ακομα και ΜΙΤ.τη διαδικασια δεν τη γνωριζω ακριβως,ισως δηλαδη να περιλαμβανει και καποια αλλη εξεταση αλλα το σιγουρο ειναι οτι γινοταν μεσω της συμφωνιας του σχολειου.
Δεν ξέρω που την βρήκες την σιγουριά - και δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τα αγγλικά πανεπιστήμια για την ένταξη αλλά θα σου πω με σιγουριά ότι
κανένα σοβαρό πανεπιστημιο Αγγλίας ή Αμερικής δεν κάνει τετοιες συμφωνίες δεν το χει ανάγκη, εχει χιλιάδες αιτητές που το παρακαλούνε, μπορεί να διαλέξει τους καλύτερους από αυτούς που θα το προτίμησουν.

Τώρα πως διαλέγει τους καλύτερους? Για τα Παν. Αμερικής θα σου πω ότι βασίζεται σε πολλά, μεταξύ άλλων βαθμολογίες σε standarised tests (όχι μονο TOEFL/SAT αλλά και θεματικά τα οποία δεν τα ζητάνε αλλά βοηθάνε πολύ), τον βαθμό, το class rank, τι είδους σχολείο τελίωσες (προτιμάνε να έχεις IB αλλά περνουνε και χωρίς - αν εχεις τα θεματικά τεστ το αντισταθμίζεις, τις συστατικές , την φήμη του σχολείου και πολλά άλλα.
Αυτό το τελευταίο είναι κάτι που ίσως δίνει την εντύπωση ότι προτιμάνε από ένα σχολείο. Στην ουσία όμως, επειδή δεν εχουν γνώση των ξένων σχολείων και του επιπέδου τους και ειδικότερα αν δεν έχουν IB, τους επηρεάζει θετικά ή αρνητικά ενδεχομένως η πορεία που είχαν ξένοι φοιτητές στο πανεπιστήμιο που προέρχονται από το ίδιο σχολείο.
Με λίγα λόγια ένα σχολείο μπορεί να δημιουργήσει και καλή και κακή φήμη έξω.

Τώρα δεν υποτιμώ το σχολεία της Ελλάδας αλλά το MIT δεν κάνει συμφωνίες με κανένα σχολείο - ούτε με τα πιο elit της Αμερικής - σίγουρα δεν εχει ανάγκη να κανει με της Ελλάδας...
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 13:28   #970
PersefoniA

PersefoniA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
λες για το δελασαλ θεσσαλονικη να υποθεσω ετσι?
ενας φιλος μου πηγε εκει γ γυμνασιου-1 λυκειου.δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος,γυρισε στο αρχικο του σχολειο μετα απ αυτες τις 2 χρονιες.οι λογοι ηταν αφενος υπερβολικη κατ εκεινον προσκολληση στα γαλλικα και αφετερου σαν επιπεδο εκαπιδευσης δεν τον ικαονοποοιουσε(ο φιλος μου ειχε βλεψεις για νομικη,οπου και περασε)

οπως και να χει κοριτσια,οταν ψαχνεται για ιδιωτικα,συστηνω να κοιτατε 1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.
Καταρχήν να σας χαιρετήσω καθώς είμαι καινούρια μανούλα στο forum!
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για όσα έχω ακούσει για ιδιωτικά σχολεία γιατί κι εγώ ψάχνομαι... Έχω δύο παιδάκια το ένα θα πάει Α' δημοτικού και το άλλο προνήπια!
Για το Δελασάλ ξέρω από τον ξάδερφό μου που είχε το γιο του εκεί... Τον πήρε κακήν κακώς. Τώρα τον έχει στα Εκπαιδευτήρια Ανδρεάδη όπου κατέληξε μετά από πολλή έρευνα...
Είναι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το εκπαιδευτικό προσωπικό που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό! Γιατί ο μαθητής πρέπει πρώτα να αγαπήσει τη δασκάλα του!
Όσο για το Νηπιαγωγείο τους. Επισκέφθηκα τους χώρους και μου άρεσαν πολύ! Καθαροί, φωτεινοί και καινούριοι...

Τέλος, να πω ότι δε συμφωνώ πως πρέπει το κριτήριο επιλογής ενός Δημοτικού σχολείου να είναι η υποτροφία στο γυμνάσιο ή η συνέχεια στο εξωτερικό. Αν το παιδί πάρει καλές βάσεις από το ΔΗμοτικό, μπορεί σε οποιοδήποτε Γυμνάσιο να κερδίσει κάποια υποτροφία. Άλλωστε, όλοι από εξετάσεις τα περνάνε. Και για το προγράμματα τα λεγόμενα I.B. που αφορούν το εξωτερικό... Έχουμε καιρό μπροστά!!! Ακόμη τώρα θα ξεκινήσουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε!!!
Ο χρήστης PersefoniA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-12, 13:16   #971
@marilou

@marilou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Eκπαιδευτική Αναγέννηση

Γεια σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στέλνει κάποιος το παιδάκι του στη Εκπαιδευτική Αναγέννηση, στις Αφίδνες. Μετακομίσαμε πρόσφατα στην περιοχή και έγραψα εκεί το γιο μου μιας και είναι αρκετά κοντά και μου έκανε και καλή εντύπωση. Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες, θα το εκτιμούσα αν τις μοιραζόταν μαζί μου.

Ευχαριστώωω!!
Ο χρήστης @marilou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-12, 14:58   #972
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evivi Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας! θελω μονο να ενημερωσω Για το Ιταλικο Σχολειο γιατι κι εγω εδω εψαχνα για πληροφοριες.Τελικα εγραψα τα παιδια μου 2,5 και 6 στον παιδικο σταθμο και το δημοτικο σχολειο...στο ιταλικο που δεν μιλουν τη γλωσσα και ξεκινουν απο το μηδεν ! κοστος δημοτικου 500ε το χρονο παιδικου 1500 ε θεωρώ πως ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια σε σχεση με ολα τα υπολοιπα ιδωτικα σχολεια και παρεχει πολλες μελλοντικες ευκαιριες στα παιδια μας...σχολικο συννενοουνται μεταξυ τους να βαλλουν οι γονεις...εγς παντως θα τα πηγαινω η ιδια απο φαληρο κι ας ξυπναω νωρις...ολα για το μελλον τους τα κανουμε αλλωστε ! καντε ενα τηλεφωνο οποια θελει περισσοτερες πληροφοριες..2102282720 Ηθελα να το μοιραστώ μαζι σας γιατι σ αυτο το φορουμ βρηκα και τον τελειο παιδικο ιδιωτικο Μάρη Ρετζέπη που πηγε ο μεγαλος μου !
Δεν σε ενοχλεί που δεν θα έχουν τα παιδιά ελληνική παιδεία? Δηλαδή θα μεγαλώσουν σαν Ιταλάκια. Θα μάθουν την ιταλική ιστορία, την ιταλική λογοτεχνία κλπ κλπ. Και μετά θα πρέπει, αν θέλουν να σπουδάσουν, να σπουδάσουν στην Ιταλία? Θέλω να πω ότι τα σχολεία αυτά (υπάρχει και το αντίστοιχο γαλλικό και γερμανικό) ακολουθούν το ιταλικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, είχαν δημιουργηθεί για ιταλούς αλλά τώρα με την κρίση (συγκεκριμένα από το 2010) δέχονται και ελληνάκια. Γιατί όμως κάποιος να θέλει το παιδί του να μεγαλώσει σαν ιταλάκι, γαλλάκι, γερμανάκι? Εκτός αν υπάρχει σύνδεσμος με το ξένο κράτος.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-09-12, 00:18   #973
rtgiota

rtgiota ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Γονεις αν αποφασισετε να γραψετε τα βλασταρακια σας στην σχολη ******* τα ματια σας 14 και μην παραλειψετε τις συχνες απροειδοποιητες επισκεψεις ειδικα αν προκειτε για μικρουλια που δεν εχουν την δυνατοτητα να σας πουν πως περνανε
Ο χρήστης rtgiota δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-12, 17:40   #974
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γεννάδειος

Μόλις ξεκίνησε η μικρή μου νηπιαγωγείο στο συγκεκριμένο σχολείο. Υπάρχει κάποια μαμά που να στέλνει εκεί τα παιδιά της για να με κατατοπίει λίγο? Για αρχή βέβαια μια χαρά μου φαίνονται τα πράγματα.
Παλιά 01-10-12, 10:28   #975
HLIAS71

HLIAS71 ουδετερη μηδέν
Cool διδακτρα ιδιωτικων σχολειων

καταρχας καλημερα σε ολες και ολους.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια η καποιος στα ιδιωτικα σχολεια κατα την διαρκεια των διακοπων χριστουγεννων και πασχα και στην εναρξη της σχολικης χρονιας τον σεπτεμβριο αν πρεπει να πληρωνεται ολοκληρος ο μηνας απο την στιγμη που σχεδον ενα δεκαπενθημερο δεν γινονται μαθηματα.
Ο χρήστης HLIAS71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-12, 11:10   #976
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HLIAS71 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας καλημερα σε ολες και ολους.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια η καποιος στα ιδιωτικα σχολεια κατα την διαρκεια των διακοπων χριστουγεννων και πασχα και στην εναρξη της σχολικης χρονιας τον σεπτεμβριο αν πρεπει να πληρωνεται ολοκληρος ο μηνας απο την στιγμη που σχεδον ενα δεκαπενθημερο δεν γινονται μαθηματα.
Καλημέρα!
Τα παιδιά μου δεν πάνε σε ιδιωτικό, αλλά πήγαιναν σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι μας έδινα μια συνολική τιμή για το χρόνο, οπότε το μοιράζαμε στους μήνες αναλόγως. Δεν έχει να κάνει με τις διακοπές των σχολείων. Καλή σας χρονιά!
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-12, 14:46   #977
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HLIAS71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλόγως το σχολείο πρέπει να είναι....γνωρίζω σχολεία που πλήρωνες και δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα.

Εγώ ξέρω (από το δικό μας) πως πληρώνουμε 10 μήνες, δηλ: Σεπτέμβριο-Ιούνιο.

Τα χρήματα τα πληρώνεις κάθε μήνα τις ημερομηνίες που έχεις συνεννοηθεί , συνήθως 1-10 κάθε μήνα.
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-12, 16:49   #978
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

το ποσό ειναι ενιαιο για ολη τη χρονια. το σχολειο θελει ...τοσα ευρω για καθε παιδι. εαν θα πληρώσει ο γονιός σε μηνιαιες δόσεις, εαν θα πληρώσει σε τριμηνα ή ολο το ποσο ειναι στη συννενοηση γονιου-σχολειου. το συνολικο ποσό θα ειναι το ίδιο.

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-12, 08:55   #979
espoir

espoir χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κοστος και γευμα

Μια ερωτηση. στα βασικα διδακτρα που ανακοινωνουν στο ποινακα της ΓΓΕ, συμπεριλαμβανει και το μεσημεριανο γευμα? τα βιβλία? τι άλλο?
Ο χρήστης espoir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-12, 09:30   #980
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο espoir Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση. στα βασικα διδακτρα που ανακοινωνουν στο ποινακα της ΓΓΕ, συμπεριλαμβανει και το μεσημεριανο γευμα? τα βιβλία? τι άλλο?
Κανονικά αναφέρει μόνο τα 'δίδακτρα', δηλαδή αυτό που λεέι. Επίσης αναφέρει, αν περιλαμβάνει τα 'υποχρεωτικά' επιπλέον μαθήματα, δηλαδή τα μαθήματα εκτός προγράμματος ΥΠ.
Σίγουρα δεν περιλαμβάνει έξοδα μετακίνησης και σίτισης, σίγουρα όχι τα μαθήματα επιλογής. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αν δεν απευθυνθείς σε κάθε σχολείο δεν μπορείς να έχεις εικόνα. Μπόρεί πχ. ένα σχολείο να εμφανίζεται ως οικονομικό αλλά να περιλαμβάνει στην τιμή πρόγραμμα μέχρι τις 12.30, οπότε να πρέπει να πληρώσεις όλα τα άλλα, ενώ άλλο σχολείο να εμφανίζεται ως ακριβό αλλά η τιμή να περιλαμβάνει τα πάντα.
Παλιά 05-10-12, 10:13   #981
manos79

manos79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ιδιωτικο σχολειο απο νηπιο η 1η Δημοτικου νοτια προαστια

Ψαχνουμε για ιδιωτικα σχολεια καλα στα νοτια προαστεια, προς το παρον ο μικρος παει παιδικο σταθμο κι'εχουμε λιγο χρονο, εχουμε δει το Παλλαδιο στη Βαρη που παιρνουν απο προνηπιο αλλα γενικος δε τρελλαθηκαμε με το προνηπιο και νηπιο του, αλλα το δημοτικο φαινεται καλο το μονο που μας προβληματιζει ειναι οτι ειναι καινουργιο και σταδιακα φτιαχνονται οι ταξεις.

Μετα εχω ακουσει καλα για τον Καισσαρη βεβαια ξερουμε οτι παμε σε αλλη τιμη αλλα το θεμα ειναι σαν εκπαιδευση αν αξιζει.

Κανενα αλλο εχει καποιος να προτεινει που παει ειδη τα παιδια του κι'εχει εμπειρια, εκτος απο τον Γειτονα;
Ο χρήστης manos79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-12, 15:17   #982
mikaela lev

mikaela lev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!!!! το λεοντειο λυκειο πατησιων πιστευω οτι ειναι ισως και το καλυτερο σχολειο στην Αττικη!!!
Ο χρήστης mikaela lev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-12, 12:48   #983
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας , για το ΙSA και το ST Cathrines γνωριζετε; Για το εκπαιδευτικό επίπεδο καθώς και για τα δίδακτρα. Επίσης μια απορία μπορεί κ χαζη, το απολυτηριο σε διγλωσσα ιδιωτικα σχολεία αναγνωρίζετε και ειναι ισότιμο απο το κράτος; Και υπάρχει προετοιμασία για εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Η τα παιδιά απο αυτά τα σχολεία μπαίνουν μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτετικου.
Ο χρήστης LOUCY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-12, 13:18   #984
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LOUCY Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας , για το ΙSA και το ST Cathrines γνωριζετε; Για το εκπαιδευτικό επίπεδο καθώς και για τα δίδακτρα. Επίσης μια απορία μπορεί κ χαζη, το απολυτηριο σε διγλωσσα ιδιωτικα σχολεία αναγνωρίζετε και ειναι ισότιμο απο το κράτος; Και υπάρχει προετοιμασία για εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Η τα παιδιά απο αυτά τα σχολεία μπαίνουν μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτετικου.
Αυτά τα σχολεία που αναφέρεις δεν είναι δίγλωσσα, είναι Βρεττανικά. Οπότε δεν υπάρχει προετοιμασία για τα ελληνικά ΑΕΙ.
Στα δίγλωσσα (που ακολουθούν κατά βαση το ελληνικό πρόγραμμα σπουδών), γίνεται προετοιμασία, εκτός να επιλέξεις πρόγραμμα IB,
Παλιά 12-10-12, 16:11   #985
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mikaela lev Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!!!! το λεοντειο λυκειο πατησιων πιστευω οτι ειναι ισως και το καλυτερο σχολειο στην Αττικη!!!
η ελληνογαλλικη σχολή ουρσουλινών είναι το καλύτερο σχολειο της Αττικής!!!

Παλιά 13-10-12, 11:26   #986
SC

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
SC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή το καλύτερο σχολειο..

Καλημερα σε όλους, για πείτε μου εσείς που θεωρείτε τις Ουρσουλίνες το καλύτερο σχολείο γιατί είναι το καλύτερο σχολείο? Επίσης όποιος έχει άποψη για το Αρσάκειο Ψυχικού? Δούκας?
Παλιά 13-10-12, 13:28   #987
cateyes

Περιοχή: Κλεινόν Άστυ
cateyes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πιστεύω και το έχω πει πολλάκις πως αντικειμενικά καλύτερα σχολείο στην Αττική, στην Ελλάδα, αλλά και σε όλο τον κόσμο ΔΕΝ υπάρχει! Υποκειμενικά καλύτερο σχολείο ΝΑΙ! Κι αυτό διότι δεν είμαστε όλοι οι γονείς ίδιοι. Ο καθένας μας έχει άλλα ωράρια, άλλο τρόπο ζωής, άλλα πιστεύω, άλλες απόψεις, άλλες προτεραιότητες εν τέλει! Ούτε όλες οι οικογένειες έχουν την ίδια δομή! Με βάση αυτά επιλέγει ο καθένας μας αυτό που είναι πιο κοντά στις δικές του προτεραιότητες και ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες της δικής του οικογένειας! Το να υποστηρίζει κάποιος πως το σχολείο που επέλεξε για το παιδί του είναι το καλύτερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ είναι θεμιτό! Καλύτερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ όμως μάλλον αποτελεί ουτοπία ή καλύτερα να πω, εξαιρετική διαφήμιση για το σχολείο! Ενίοτε δε προέρχεται από τον/τους ίδιους σχολάρχες (επιχειρηματίες) και αποτελεί ανέξοδο τρόπο διαφήμισης προς άγραν πελατών! Το νου σας λοιπόν κορίτσια, ιδίως στα μέλη/κομήτες!
Ο χρήστης cateyes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-12, 23:07   #988
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Cateyes, νομίζω ότι τα κορίτσια (ειδικά η ismenι) κάνουν πλάκα.
Βέβαια δεν είναι όλα υποκειμενικά. Υπάρχουν αντικειμενικά πολύ καλά σχολεία. Αλλά και αυτά μπορεί να μην μας ταιριάζουν, παρά το ότι παραδεχόμαστε ότι είναι πολύ καλά. Επίσης υπάρχουν τα σχολεία που είναι πολύ καλά αλλά δεν τα επιλέγουμε για αντικειμενικούς λόγους πχ. μακριά από το σπίτι μας, πολύ ακριβά, δεν μας δέχτηκαν κλπ.
Νομίζω ότι όποιος ψάχνει σοβαρά για ιδιωτικό σχολείο, κάνει την έρευνά του, πηγαίνει σε 5-6 επικρατέστερα (μακάρι και σε περισσότερα) και όταν θα καταλήξει σε 2-3 ρωτά περισσότερες πληροφορίες.
Παλιά 15-10-12, 08:51   #989
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya Εμφάνιση μηνυμάτων
Cateyes, νομίζω ότι τα κορίτσια (ειδικά η ismenι) κάνουν πλάκα.
Βέβαια δεν είναι όλα υποκειμενικά. Υπάρχουν αντικειμενικά πολύ καλά σχολεία. Αλλά και αυτά μπορεί να μην μας ταιριάζουν, παρά το ότι παραδεχόμαστε ότι είναι πολύ καλά. Επίσης υπάρχουν τα σχολεία που είναι πολύ καλά αλλά δεν τα επιλέγουμε για αντικειμενικούς λόγους πχ. μακριά από το σπίτι μας, πολύ ακριβά, δεν μας δέχτηκαν κλπ.
Νομίζω ότι όποιος ψάχνει σοβαρά για ιδιωτικό σχολείο, κάνει την έρευνά του, πηγαίνει σε 5-6 επικρατέστερα (μακάρι και σε περισσότερα) και όταν θα καταλήξει σε 2-3 ρωτά περισσότερες πληροφορίες.
respect!
ευχαριστω maya

Παλιά 15-10-12, 14:47   #990
SC

SC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ουρσουλίνες-Δούκας-Αρσάκειο Ψυχικού

Καλημέρα σε όλες..
Εχω διαβάσει ολο το θέμα.. θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα τον Δούκα, Ουρσουλίνες, Αρσάκειο Ψυχικού. Θα ήθελα να ξέρω.. αν τα σχολεία πέρα απο την μάθηση(να μάθουν να διαβάζουν κλπ) δίνουν και παραπάνω ερεθίσματα στα παιδιά? Ερχεται κόσμος να μιλήσει? κανουν θεατρικό παιχνίδι? Χρησιμοποιούν νέες μεθόδους διδασκαλίας? Το προσωπικό(δάσκαλοι-καθηγητές)είναι λόγιοι?Δηλαδή άνθρωποι όχι μόνο κατηρτησμένοι αλλά που να δίνουν μια ποιο σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.Κάνουν δραστηριότητες επιλογής μέσα στο χρόνο του σχολείου?
Παλιά 15-10-12, 16:29   #991
manos79

manos79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LOUCY Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πηγαινα στο TASIS που ειναι το παλιο ISA, και η μπορουσες να ακολουθησεις το Βρετανικο συστημα η το Αμερικανικο εξαρταται για που θελεις να πας να σπουδασεις. Απο αυτα τα σχολεια δεν εισαι για Ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι κατευθειαν για εξω η για κανενα ιδιωτικο στυλ Deree εδω Ελλαδα.
Ο χρήστης manos79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 16:34   #992
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SC Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλες..
Εχω διαβάσει ολο το θέμα.. θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα τον Δούκα, Ουρσουλίνες, Αρσάκειο Ψυχικού. Θα ήθελα να ξέρω.. αν τα σχολεία πέρα απο την μάθηση(να μάθουν να διαβάζουν κλπ) δίνουν και παραπάνω ερεθίσματα στα παιδιά? Ερχεται κόσμος να μιλήσει? κανουν θεατρικό παιχνίδι? Χρησιμοποιούν νέες μεθόδους διδασκαλίας? Το προσωπικό(δάσκαλοι-καθηγητές)είναι λόγιοι?Δηλαδή άνθρωποι όχι μόνο κατηρτησμένοι αλλά που να δίνουν μια ποιο σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.Κάνουν δραστηριότητες επιλογής μέσα στο χρόνο του σχολείου?

μπορω να σου μιλήσω για τις ουρσουλίνες. εμεις ξεκινήσαμε εκει νηπιαγωγειο.
θεατρικο παιχνίδι κανουν. γαλλικά μαθαίνουν. πηγαινουν κολυμβητήριο και κανουν γυμναστικη. εχουν δανειστική βιβλιοθήκη, οπου καθε παρασκευη το παιδι φερνει ενα βιβλιο να το διαβασουμε σπιτι και μετα ζωγραφιζει κατι που το εντυπωσίασε.
επειδη είναι αρχη της σχολικης χρονιάς, δεν εχω αλλες απαντήσεις, στην πορέια της χρονιας θα εχω απαντήσεις...

Παλιά 18-10-12, 13:53   #993
KIDS

Περιοχή: Αθηνα
KIDS χωρίς αξιολόγηση
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορω να σου μιλήσω για τις ουρσουλίνες. εμεις ξεκινήσαμε εκει νηπιαγωγειο.
θεατρικο παιχνίδι κανουν. γαλλικά μαθαίνουν. πηγαινουν κολυμβητήριο και κανουν γυμναστικη. εχουν δανειστική βιβλιοθήκη, οπου καθε παρασκευη το παιδι φερνει ενα βιβλιο να το διαβασουμε σπιτι και μετα ζωγραφιζει κατι που το εντυπωσίασε.
επειδη είναι αρχη της σχολικης χρονιάς, δεν εχω αλλες απαντήσεις, στην πορέια της χρονιας θα εχω απαντήσεις...
καλημερα
δεν μου λες καλη μου, μια που τα παιδια μας τυγχανουν συμμαθητες στο ιδιο νηπιαγωγειο σε ποιο τμημα εισαστε να γνωριστουμε ?
θα σου στειλω πμ...
Ο χρήστης KIDS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-10-12, 14:00   #994
KIDS

Περιοχή: Αθηνα
KIDS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ουρσουλινες ...συνεχεια

Επισης στο συγκεκριμενο σχολειο κανουν και αγγλικα απο την 1η δημοτικου, τεννις μπασκετ,θεατρικο παιχνιδι. σκακι, παραδοσιακους χορους τα οποια καποια διοργανωνονται απο τον συλλογο και αλλα απο το ιδιο το σχολειο. Ας σημειωθει οτι οι εκτος προγραμματος δραστηριοτητες ξεκινανε απο 10€ το μηνα !!! Που σημαινει οτι το πραγματικο κοστος ειναι στα διδακτρα και οχι στις επιπλεον δραστηριοτητες. Απο τους δασκαλους που ειχαμε μεχρι τωρα (εχω παιδακι και σε μεγαλυτερη ταξη) ειμαι ευχαριστημενη διοτι ηταν καταρτισμενοι, με βοηθησαν πολυ σε οτι αποριες ειχα και κυριως το παιδι μου μαθαινει και ειναι ευτυχισμενο !!!!!!!!!
Αυτο μου αρκει......
Ο χρήστης KIDS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-12, 12:06   #995
SC

SC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δούκας-Αρσάκειο-Ουρσουλίνες

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας για τις ουρσουλίνες είστε κατατοπιστικές.Θα το χαρακτηρίζατε μοντέρνο σχολείο ή παραδοσιακό?
Επίσης οποιος άλλος γονειός έχει πληροφορίες ειδικά για τον Δούκα που δεν έχω ακούσει τίποτα θα το εκτιμούσα
ευχαριστώ
Παλιά 19-10-12, 16:07   #996
maria1512

maria1512 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλώς μια διευκρίνιση για τις Ουρσουλίνες (που είναι το μόνο παράπονο που έχω από το σχολείο). Με εξαίρεση την κολύμβηση, οι υπόλοιπες δραστηριότητες γίνονται μετά το τέλος της διδασκαλίας και πρέπει τα παιδιά να τα παραλάβουν οι γονείς...που σημαίνει ότι όσα παιδιά μετακινούνται με σχολικό δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές. Κατά τ' άλλα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ο χρήστης maria1512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-12, 16:18   #997
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SC Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας για τις ουρσουλίνες είστε κατατοπιστικές.Θα το χαρακτηρίζατε μοντέρνο σχολείο ή παραδοσιακό?
Επίσης οποιος άλλος γονειός έχει πληροφορίες ειδικά για τον Δούκα που δεν έχω ακούσει τίποτα θα το εκτιμούσα
ευχαριστώ
τι εννοεις μοντερνο και τι παραδοσιακό; σε πιο τομέα αναφέρεσαι της εκπαίδευσης ή στον κτηριακό;

Παλιά 19-10-12, 16:20   #998
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria1512 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς μια διευκρίνιση για τις Ουρσουλίνες (που είναι το μόνο παράπονο που έχω από το σχολείο). Με εξαίρεση την κολύμβηση, οι υπόλοιπες δραστηριότητες γίνονται μετά το τέλος της διδασκαλίας και πρέπει τα παιδιά να τα παραλάβουν οι γονείς...που σημαίνει ότι όσα παιδιά μετακινούνται με σχολικό δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές. Κατά τ' άλλα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.
ναι! οι ουρσουλίνες διαθέτουν τα σχολικά τους μονο στις 2μ.μ. που σχολάνε ολες οι τάξεις. απο κει και περα, εαν αφήσεις το παιδι για δραστηριότητες, ομίλους ή διάβασμα... (μπορούν να μείνουν στο σχολειο μια ή δυο ώρες) πρεπει να πας το πάρεις εσυ.

σε ποια ταξη ειναι το παιδάκι σου;

Παλιά 22-10-12, 10:11   #999
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manos79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πηγαινα στο TASIS που ειναι το παλιο ISA, και η μπορουσες να ακολουθησεις το Βρετανικο συστημα η το Αμερικανικο εξαρταται για που θελεις να πας να σπουδασεις. Απο αυτα τα σχολεια δεν εισαι για Ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι κατευθειαν για εξω η για κανενα ιδιωτικο στυλ Deree εδω Ελλαδα.
Ευχαριστω για την πληροφορια!
Ο χρήστης LOUCY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-12, 10:52   #1000
espoir

espoir χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Ουρσουλινες

Για το γυμνασιο και λυκειο μας ειπαν οτι μαθαινουν τις γλωσσες σε φροντιστηριακη βαση (μετα που σχολαει το κανονικο προγραμμα). Αυτο ειναι μεσα στα διδακτρα που πληρωνουμε η θα ειναι εξτρα??
Ο χρήστης espoir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές