Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Οι τιμές που παίζουν αυτή την εποχή είναι από 1.000? έως 2.000? το πολύ. Τα 4.000? είναι εξωπραγματικό νούμερο και πρέπει να είναι θρασύς κάποιος για να το ζητήσει.

Καλά, εγώ είμαι στο άλλο άκρο, αν θέλω και όσα θέλω. Αν μείνω δηλαδή ευχαριστημένος θα κάνω ένα καλό δώρο και μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι κατάλοιπα μιας άλλης Ελλάδας, αυτής που μας έφτασε μέχρι εδώ & που κατά πως φαίνεται θα μας πάει ακόμα παρακάτω...

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα το νοσοκομείο (ιδιωτικό της Αθήνας, δωμάτιο οικονομικό τρίκλινο) με αναισθησιολόγο, τα της επισκληριδίου και όλο το υγιεινομικό υλικό (ότι κι αν εννοούν με αυτό) μου κόστισαν 1.000? μέσω ΕΟΠΥΥ και ο γιατρός με τη μαία 1.700?.

4.000? ΜΟΝΟ ο γιατρός είναι μάλλον ψυχασθενής και εκτός πραγματικότητας. Καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις κάτι άλλο αν δε σε παίρνει οικονομικά. Είναι πολύ μεγάλο το ποσό.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου μη δωσεις τοσα λεφτα!!!αν ειναι δυνατον!!γενικα μη δωσεις παραπανω απο 2000.ειναι υπερβολικο.στο λητω γεννησα κ γω κ τετοια ποσα δεν εχω ακουσει πλεον.!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είναι το 1ο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ το forum εδώ και λίγο καίρο, από τη στιγμή που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου δηλαδή...

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας γιατι απ' όταν πηροφορήθηκα το κόστος της γέννας κάνω κρύα ντουζ για να συνέλθω...

Είμαι στην 19η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής, έχω χαλαρή εγκυμοσύνη και μια πολύ συμπαθητική γιατρο, που με παρακολουθεί εδώ και κάποια χρόνια, αν και η εμπειρία μου μαζί της περιορίζεται μόνο στον ετήσιο ελεγχο που κάνω (παπ κτλ). Δεν έχω κάποια άλλα διαπιστευτήρια για τις ικανότητές της, απλώς ότι βλέπω πολλές εγκυμονούσες στο ιατρείο της. Γενικά μου αρεσει, μου προκαλεί άνεση και εμπιστοσύνη, μέχρι που ρώτησα για την αμοιβή της....

Το κόστος του μαιευτηρίου (ΛΗΤΩ) μου φάνηκε αναμενόμενο και βατό. Θα είναι κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ (700 ευρώ για φ.τ./ 800 ευρώ για κ.τ), για 3κλινο δωμάτιο, μέσω ΕΟΠΥΥ φυσικά. Στην πορεία όμως προέκυψαν κάποιες απορίες...:

- Αν θέλω επισκληρίδιο, χρεώνεται επιπλέον; Η γιατρός μου είπε ότι ο αναισθησιολόγος είναι μέσα στο κόστος της κλινικής... αλλά δεν διευκρύνισε την επισκληρίδιο...

- Με τη μαία τη γίνεται; Χρεώνεται επιπλέον;

Και πάμε στο ζουμί τώρα.... Η καλή μου η γιατρός θέλει 4000 ευρώ (!!!!!) για δική της αμοιβή!!!!!!!!!!!!!

Είμαι εγώ υπερβολική που φρίκαρα; Δεν έχω ξανακούσει τέτοια αμοιβή! Το ποσό μου είπε θα είναι το ίδιο ότι και να συμβεί, φυσιολογικός τοκετός, καισαρική, προγραμματισμένα, έκτακτα, πρωί, βράδυ κτλ.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατρό, ίσως να κοιτάξω και τα δημόσια νοσοκομεία, αν και για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα να αποφύγω τις αλλαγές, είναι το 1ο μας μωράκι βλέπετε... Αλλά δεν είναι εποχές για σπατάλες, τα οικονομικά έχουν ζορίσει πολύ!

Πείτε μου τη γνώμη σας!!! Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καταρχάς με το καλό να έρθει το μωράκι σου.. λοιπόν 1ον όταν λέμε ότι πληρώνουμε αναισθησιολόγο εννοείτε πως είναι μέσα στην τιμή η επισκληρίδιος.. τουλάχιστον στο γέννεσης στην θεσσαλονίκη που γέννησα εγώ πριν 10 μέρες δεν πλήρωσα κάτι ξέχωρα... 2ον όσο αφορά την γιατρό σου.. είναι τρελή??? σόρρυ κιόλας... άκου 4000 ... έλεος αλλαξέ την τώρα που είναι νωρις.... 4000 ευρώ δηλαδή έλεος να ξέρεις πως υπάρχουν εκει έξω ένα σωρό γιατροί και έχουν λογικές τιμές γενικά οι τιμές πάνε απο 800-1000 ευρώ φυσιολογικά και απο 1200-1500 καισαρική .. μπορεί και ποιο φθηνά.. αλλά όχι και 4000 ρώτα καμιά φιλενάδα σου αν ξέρει κανέναν καλό γιατρό και κλείσε ραντεβού δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. και φυσικά το πρώτο πράγμα που θα τον ρωτήσεις είναι πόσο παίρνει όχι αν θα σε αναλάβει μιας και είναι δουλεία τους ... αντε και καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιας κ γεννησα προσφατα στο Λητω θα σου πω, πληρωσαμε 1100-600 το δωματιο,230 οι εξετασεις του μωρου κ δινεις αλλα 200-250 περιπου για το μωρο αλλα αργοτερα μολις το ασφαλισεις στο ικα τα παιρνεις πισω.τα 4000 ειναι πααρα πολλα...εμενα ο γιατρος μου πηρε 1500 ειτε εκανα φτ ειτε καισαρικη..μαιες δεν πληρωνεις,ουτε αναισθησιολογο ειναι μεσα στην τιμη...με ρωτας οτιδηποτε χρειαστεις...α!!κ ηταν τελεια στο Λητω, αν κάνω ποτε δεύτερο,πάλι εκει θα γεννησω...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που ειπωθηκε και παραπανω...μηπως η τιμη ειναι φιξ μαζι με τις επισκεψεις και δεν ξερω κι εγω τι αλλο?δεν νομιζω να εχω ξαναδιαβασει τετοια τιμη...

για ξαναρωτα και μετα επιλεγεις.......

Link to comment
Share on other sites

:shock: :shock: :shock:

τέσσερα χιλιάρικα?

Μάλλον θα εννοεί και τις επισκέψεις για την επόμενη δεκαετία...

Απαράδεκτο γιατρός σήμερα να ζητάει τέτοια χρήματα και φυσικά χωρίς απόδειξη.

Ανάλογα με την οικονομική μου δυνατότητα, αν ήταν ανένδοτη στα χρήματα, θα της έλεγα "εντάξει, εντάξει" και μετά όσα πίστευα πως αξίζει και γειά σας. Έχω την υποψία επίσης πως κάτι τέτοιοι γιατροί εμφανίζονται τελευταία στιγμή στο μαιευτήριο ή αν δεν τους "βολεύει" το πρόγραμμα πατάνε μια καισαρική λέγοντας τις κλισέ δικαιολογίες και μην τους είδατε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ...

μολις την Δευτέρα βγήκαμε απο το ΛΗΤΩ με ένα υγιέστατο αγοράκι 2850 γρ.

θα ήθελα να καταθέσω στην παρέα την εμπειρία μου .

όσο αναφορά το νοσοκομείο πληρώσαμε ..

1) 678 ευρώ την διαφορά της τιμής του δωματίου αφαιρώντας την συμμετοχή του εοππυ . ( το νοσοκομείο με ευγενικό τρόπο σου τα ζητάει ακόμα και με την εισαγωγή στο νοσοκομείο , εμείς τα πληρώσαμε την επομένη )

2) 230 ευρώ τις εξετάσεις του μωρού οι οποίες ομως δεν ειναι υποχρεωτικές .(πρέπει να υπογράψεις ενα χαρτι που σου δίνουν μεσα σε 24 ώρες οτι δεν τις δέχεσαι αλλιώς τις κάνουν απο μόνοι τους )

2) 250 ευρώ ( σαν εγγύηση )τα οποία θα τα πάρουμε πίσω απο το νοσοκομείο όταν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί .για να βγάλουμε όμως ΑΜΚΑ έπρεπε να το δηλώσουμε οπως και καναμε στο ληξιαρχείο του νοσοκομείου το οποίο όμως μας ενημέρωσε οτι στο Δήμο Αθηναίων υπήρχε προβλημα με το συστημα και θα είναι έτοιμο το χαρτι απο την επόμενη εβδομαδα .το ταμείο του νοσοκομειου όμως μας είπε οτι πρέπει να τους πάμε μέσα σε αυτη την εβδομάδα τα χαρτιά για να πάρουμε πίσω τα χρήματα μας .οπότε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα

όσο αναφορά το προσωπικό

1) είχαμε ακούσει και διαβάσει για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά μείναμε κατάπληκτοι με το πόσο ευγενικές και πρόθυμες είναι οι κοπέλες .

κανένα " πέσιμο " , τεράστιο ενδιαφέρον και βοήθεια για το θηλασμό .

προσέχαν όλα τα μωράκια με πολυ μεγαλη αγάπη και φροντίδα .

2) όλοι οι γιατροί , παιδίατροι και ψυχολόγοι πέρασαν να μας ενημερώσουν χωρις πρόθεση πελατειακής σχέσης .κάτι που μας έκανε τεράστια εντύπωση

 

ευχαριστώ πολύ

Kalimera koritsia! thelo na alaxo ton gunaikolo mou giati itan psihros kai filohrimatos, den eihame teliosei tin gena kai rotouse gia ta lefta tou. ehoun perasei 7,5 hronia shedon apo tote kai tora pia skeftomai na pao se dimosio nosokomio( stin proti genna piga sto IASO). eho akousei kala pragmata gia to ATTIKO nosokomeio. ehei kamia sas empeiria na mou pei pos einai ekei? kai epeiseis epeidi meno konta peiraia gnorizete ton giatro PATSOYRAS KONSTANTINOS pou ehei giatrio ston peiraia kai tha me voleve na eimai konta. kai episeis mipos gnorizete ean plironoume sto ATTIKO? emena me ehei asfalisi o antras mou pou einai monimos sto polemiko naytiko. meta to proto paidi ergazomai peristasiaka alla tipota monimo kai etsi eho tin diki tou asfalia.gnorizete poso perni to nosokomeio kai poso i giatroi gia gena? eyharisto kai signomi gia to megalo minima apla eho agonia kai thelo na vro kalo giatro konta mou pou na me parakolouthei ap tin arhi mehri to telos.signomi gia pithana lathi alla eimai kainouria kai den xero pos na dimosieyso to thema me tis erotiseis mou.

Link to comment
Share on other sites

1) υπέρηχος ισχίων

2) οφθαλμολογικός έλεγχος

3) ακοολογική εξέταση

4) κληρονομικά νοσήματα

Kalimera koritsia! thelo na alaxo ton gunaikolo mou giati itan psihros kai filohrimatos, den eihame teliosei tin gena kai rotouse gia ta lefta tou. ehoun perasei 7,5 hronia shedon apo tote kai tora pia skeftomai na pao se dimosio nosokomio( stin proti genna piga sto IASO). eho akousei kala pragmata gia to ATTIKO nosokomeio. ehei kamia sas empeiria na mou pei pos einai ekei? kai epeiseis epeidi meno konta peiraia gnorizete ton giatro PATSOYRAS KONSTANTINOS pou ehei giatrio ston peiraia kai tha me voleve na eimai konta. kai episeis mipos gnorizete ean plironoume sto ATTIKO? emena me ehei asfalisi o antras mou pou einai monimos sto polemiko naytiko. meta to proto paidi ergazomai peristasiaka alla tipota monimo kai etsi eho tin diki tou asfalia.gnorizete poso perni to nosokomeio kai poso i giatroi gia gena? eyharisto kai signomi gia to megalo minima apla eho agonia kai thelo na vro kalo giatro konta mou pou na me parakolouthei ap tin arhi mehri to telos

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές! Μου δίνετε κουράγιο να μην υποκύψω στις υπερβολικές απαιτήσεις της γιατρού μου... Θα ήθελα να διευκρυνίσω τα εξής γιατί είδα κάποιες ερωτήσεις.

Δεν μου συνέδεσε την αμοιβή γιατρού με την επιλογή δωματίου, καθώς για το μαιευτήριο μου είπε να επικοινωνήσω εγώ η ίδια, να μάθω τις επιλογές μου και να διαλέξω τι δωμάτιο θέλω.

Κάθε μήνα στις επισκέψεις μου ήδη πληρώνω κανονικά 50 ευρώ, με απόδειξη! Μόνο στις επισκέψεις του τελευταίου μήνα που μπορεί να είναι όσο συχνά χρειάζεται δεν θα πληρώνω τίποτα, αλλά θα συμπεριλαμβάνονται στα 4000.

Επίσης, η αμοιβή των 4000 ευρώ είναι με πλήρη απόδείξη. Αν όμως θέλω μικρότερη απόδειξη μου είπε πως το συζητάμε για μειωμένο πόσο. Ένα παράδειγμα που μου έδωσε είναι για απόδειξη των 1000 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω 2800. Και πάλι μου φαίνονται πολλά όμως όταν γενικά ακούω για τοκετούς με αμοιβή γιατρού 1000-1500 ευρώ!

Γενικά δεν θέλω να δίνω "μαύρο χρήμα"... έτσι ψάχνω για άλλο γιατρό και κατα προτίμηση στο ΕΛΕΝΑ. Αν κάποια κοπέλα έχει καλό γιατρό γενικά στην Αθήνα, που θα ήθελε να μου συστήσει θα ήμουν υπόχρεη.

Επίσης, θα ήταν καλό να διευκρύνίζουμε αν οι τιμές που αναφέρουμε είναι με απόδειξη ή χωρίς. Είναι σημαντικό στις μέρες μας.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας!!!! χχχ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μια συμβουλη θα σου δωσω , μακρια απο τετοιους γιατρους . Ουτε να το συζητας , η γυναικα ειναι παρανοικη και κλεφτρα . Θα πρεπε να ντρεπεται .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντα να παίρνετε απόδειξη. Ο 10% εκπίπτει απο την εφορία. Είναι μεγάλη "ελάφρυνση".

Οπότε με μια αμοιβή 1400? έχεις 140? απο ρους φόρους.

Νομίζω ότι στα δημόσια δεν μπορούν να δώσουν απόδειξη οι γιατροί. Οπότε και εκει μιλάμε για μαύρα, σε όλο το πόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σημερινά νέα από το Έλενα: με βιβλιάριο δημοσίου

- 2κλινο + 20?/ημέρα (πάνες, ρούχα κ.λπ. τα φέρνεις εσύ)

- 1κλινο + 40?/ημέρα (επίσης όλα τα φέρνεις εσύ)

- λουξ + 110?/ημέρα (δεν φέρνεις τίποτα, ίσως καμία αλλαξιά αν τύχει και χρειαστεί)

Τα δίκλινα (4ος όροφος) είναι σχετικά άνετα, επιτρέπουν να μείνει το βράδυ μια γυναίκα μαζί σου.

Τα μονόκλινα (6ος όροφος) είναι ανακαινισμένα, έχουν τηλεόραση και πολυθρόνα με ανάκληση όπου μπορεί να μείνει μαζί σου όποιος θέλει (γυναίκα ή άνδρας)

Τα λουξ (5ος όροφος) είναι σαν τα μονόκλινα απλά λίγο μεγαλύτερα και με μεγαλύτερη τηλεόραση. Η ίδια πολυθρόνα με ανάκληση για τη νύχτα.

Ο 5ος όροφος ήταν σχεδόν άδειος αφού - όπως μας ενημέρωσε η προϊσταμένη - με την οικονομική κρίση ο κόσμος ζητάει το απλό μονόκλινο πλέον.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αμοιβη γιατρου ειναι 1100ε σε ιδιωτικο νοσοκομειο.τι ποσα ειναι αυτα που σας λενε ρε κοριτσια που ζουμε κριση εχουμε κ ο γιατρος πρεπει να συμμεριζεται τον πελατη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα 21/9 κ ολη η εγκυμοσυνη μου βγηκε 1750 ευρω σε ιδιωτικη με εοππυ..!

 

γιατρος-1100ευρω κλινικη σε δωματιο

 

1κλινο-450ευρω(3μερες καθοτι γεννησα με φυσικο τοκετο)

 

παιδιατρος-200ευρω

 

τωρα οσο αφορα αυτες τις εξωφρενικες τιμες που διαβαζω εδω μεσα για αυτα τα τρελλα ποσα ενα εχω να πω..ΑΙΣΧΟΣ..!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κ γέννησα τον Δεκέμβρη του 10 είχα δώσει 1000 ευρώ στον γιατρό μαζί με την αναισθησιολόγο κ επειδή έκανα καισαρική είχα δώσει κάπου στα 99 ευρώ για το νοσοκομείο σε δίκλινο σε Δημόσιο!Τώρα που σκέφτομαι για 2ο δεν ξέρω τι ισχύει.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγώ γέννησα σε ιδιωτικό και ο γιατρός μου κόστισε 1200ε περιλαμβάνοντας και αναισθησιολόγο και ολα. το νοσοκομείο πήρε το επίδομα του εοπυυ και κατέβαλα και την διαφορά.όλα καλά και τώρα είμαι ήδη τριών μηνών αλλά ο γιατρος μου είναι και στο ρέα οπότε λέμε με τον σύζυγο μου να πάμε εκεί με τις ίδιες τιμές

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ. Αμοιβή γιατρού 1.000 ευρώ, χωρίς να προκύψει κανένα άλλο εξτρά. Επίσης, μου είχε διευκρινίσει εξ αρχής ότι η τιμή θα ήταν η ίδια ανεξαρτήτως αν θα πηγαίναμε σε φυσιολογικό τοκετό ή σε καισαρική τομή. Από τις επισκέψεις χρέωνε τις μισές, ενώ στον 9ο μήνα, που έγιναν πολλές επισκέψεις μαζεμένες, δεν τις χρέωνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η αμοιβή τελικά του γιατρού μας είναι 1500? στο γαία κ 800-1000 το μαιευτήριο με εοπυυ ανάλογα.

επίσκεψη μας έπαιρνε 20? μία φορά το μήνα κ τώρα που πάω 2 φορές την εβδομάδα δεν μας παίρνει.Πάντως στην περιοχή όλοι τόσο παίρνουν στον τοκετό (αλλά 50-70 στην επίσκεψη) εκτός από 2 που παίρνουν 1800-2000 ανάλογα, είμαστε από επαρχία κ ο γιατρός βάζει κ τα πάνω κάτω στην Αθήνα!Αν γεννούσα στην κλινική της περιοχής που είναι κ μέτοχος είναι 1800? όλα γιατρός κ μαιευτήριο αλλά είναι μπάχαλο κ δεν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω αν κ στην αρχη ακομη(9 εβδομαδων)ζητησα απο τον γιατρο την αμοιβη του καθως κ την αμοιβη της ιδιωτικης κλινικης στην Πατρα(Ολυμπιον).Μου ειπε οτι εκεινος θελει 1300(με αποδειξη 1100) με πληρωμενο αναισθησιολογο κ επισκληριδιο.κ η κλινικη θελει 648 για 3κλινο 4βραδιες με πληρωμενα τα παντα(παιδιατρο κ.α) μεσω εοπυ φυσικα οπου ακομη ισχυει το επιδομα αλλα το κρατανε εκεινοι.Πιστευω ειναι καλα.:confused:Εσεις τι λετε σαν πιο εμπειρες?

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω αν κ στην αρχη ακομη(9 εβδομαδων)ζητησα απο τον γιατρο την αμοιβη του καθως κ την αμοιβη της ιδιωτικης κλινικης στην Πατρα(Ολυμπιον).Μου ειπε οτι εκεινος θελει 1300(με αποδειξη 1100) με πληρωμενο αναισθησιολογο κ επισκληριδιο.κ η κλινικη θελει 648 για 3κλινο 4βραδιες με πληρωμενα τα παντα(παιδιατρο κ.α) μεσω εοπυ φυσικα οπου ακομη ισχυει το επιδομα αλλα το κρατανε εκεινοι.Πιστευω ειναι καλα.:confused:Εσεις τι λετε σαν πιο εμπειρες?

μήπως να πεταχτώ κι εγώ στην Πάτρα να γεννήσω? σιγά, τι είναι 2 ώρες δρόμος? :-P:lol:

δεν ξέρω τι τιμές παίζουν εκεί, αλλά σε σύγκριση με την Αθήνα, μια χαρά μου ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω κ για τις πισκεψεις.Ο γιατρος μ χρεωνει 30 την επισκεψη χωρις αποδειξη κ δεν ξερω αν θα με χρεωνει καθε φορα οταν θα πηγαινω πιο συχνα.Για παραδειγμα πηγα την περασμενη Πεμπτη κ τωρα πρεπει να παω την Τριτη ξανα.Αναρωτιεμαι αν θα με χρεωσει παλι?Α κ αυχενικη κανει εκεινος μ ειπε 80? και το μικροβιολογικο 50?.Να θεωρησω καλες κ αυτες τις τιμες?Α κ αν γνωριζει καμια αν τα δημοσια νοσοκομεια κανουν αυχενικη?

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...