Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-08-12, 23:02   #601
manou

manou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο athina3129 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να παιζουν συνεχεια μαζι μας κ σε αρκετους δημους εχουν κλεισει τους βρεφονηπιακους...ειτε ανεργη ειτε εργαζομενη ο δημος πρεπει να φροντισει για θεσεις και σε αρκετους παιδικους τους στελνανε μονο για αιτηση απο εσπα....εμενα με πηραν μεσω εσπα αλλα απορω τι ιθα εκανα αν δε με παιρναν ειδικα με το μωρο.
ωτοσο εχω μια απορια 150 μορια πως βγαινουν????
αυτη την απορια την ειχα και εγω..ασε που νομιζα οτι το εισοδημα θα ηταν ο βασικος παραγοντας και τελικα στο αθροισμα μετραει λιγοτερο απο ολα..
κανω το σταυρο μου γιατι ημουν απο τους τυχερους αν και δεν πιστευα οτι εχω ελπιδες.νομιζω παντως πως επαιξε ρολο οτι δηλωσα δημοτικους σταθμους,οσοι δηλωσαν οπως συνιθιζεται πρωτα τους ιδιωτικους την πατησαν απο τις καραμπολεςπου γινονται με α,β,γ επιλογες
Ο χρήστης manou δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 05-08-12, 23:13   #602
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οχι λαθος κανεις,,,στην αττικη τουλαχιστον το μεγαλο προβλημα ειναι με τους δημοσιους,,,δε καλυφθηκαν σχεδον ουτε το 1/10 των θεσεων που ειχανε βαλει .παραδειγμα στο σταθμο δημοσιο με 74 θεσεις μπηκανε 7 !!!!!σε σταθμο με 124 θεσεις μπηκανε 30 περιπου

αντε βγαλε ακρη,,,στοςυ ιδιωτικους επειδη εχει λιγες θεσεις καλυφθηκαν πιοπ γρηγορα οχι ομως και ολες,,,
Παλιά 06-08-12, 00:05   #603
mariasaloniki

Περιοχή: θεσσαλονικη
mariasaloniki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariasaloniki Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω 2 ερωτήσεις!!
μπορεί κανείς να εξηγήσει πως είναι δυνατόν να έχω περισσότερα μόρια και να μην είμαι στην λίστα των ωφελούμενων????
ενστάσεις που γίνονται?????
συγνώμη!!!μετά από πιο προσεκτική μελέτη των αποτελεσμάτων είδα ότι είναι σωστά!!είχα τσεκάρει αντί για βρεφονηπιακούς τα αποτελέσματα των παιδικών!!
φρίκαρα όμως γιατί είμαι 1η επιλαχούσα σε δύο βρεφ. σταθμούς!!!
Ο χρήστης mariasaloniki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 01:09   #604
abaton

abaton ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μετα απο αρκετη ωρα σερφαρισματος και προσπαθωντας να εξηγησω και εγω το ανεξηγητο αυτο δαιδαλωδες αινιγμα γιατι δεν καλυφθηκαν ολες οι θεσεις επεσα πανω στο http://www.dikaiologitika.gr ,ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ 2012 -2013 και στην συνεχεια click στο ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ , αν τρεξετε με τον κερσορα λιγο παρακατω 8α δειτε ενα "φανταστικο" πινακα με τιτλο Κατανομή του Προϋπολογισμού των Πράξεων ανά Περιφέρεια,καντε λοιπον ενα προχειρο (μπακαλιστικο) υπολογισμο στον αριθμο τον οφελειμενων γυναικων της περιοχης που ανηκεται και μια ελαχιστη υποτηθεμενη τιμη κοστους για το κα8ε παιδι ..... και δειτε οτι κατα 95 %(επειδη ειμαστε Ελληνες και η ελπιδα δεν πεθαινει ποτε) δεν εχουν κανει καποιο λαθος και τα αποτελεσματα ειναι οριστικα....
Ο χρήστης abaton δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 02:11   #605
athina3129

Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
athina3129 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο manou Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη την απορια την ειχα και εγω..ασε που νομιζα οτι το εισοδημα θα ηταν ο βασικος παραγοντας και τελικα στο αθροισμα μετραει λιγοτερο απο ολα..
κανω το σταυρο μου γιατι ημουν απο τους τυχερους αν και δεν πιστευα οτι εχω ελπιδες.νομιζω παντως πως επαιξε ρολο οτι δηλωσα δημοτικους σταθμους,οσοι δηλωσαν οπως συνιθιζεται πρωτα τους ιδιωτικους την πατησαν απο τις καραμπολεςπου γινονται με α,β,γ επιλογες
ακομα υπολογιζω κ τιποτα εκτος αν ολα τα δεινα ειναι σε αυτη την οικογενεια..τ οτι εχω περασει για μια ακομη φορα δοξα σοι με κανει να φωναζω ακομα περισσοτερο για την εντονη αδικια που παιχτηκε φετος. αδικια και κοροιδια..με το καλο κ του χρονου...α για τους ιδιωτικους τη μικρη μου τη δηλωσα σε ιδιωτικο διοτι στο δημο δεν υπαρχει δημοτικος βρεφονηπιακος κ την πηραν κ αναλογικα πηραν περισσοτερα παιδια σε σχεση με τις δηλωμενες θεσεις απ οτι στο δημοτικο
Ο χρήστης athina3129 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 02:11   #606
salomi

salomi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια. ας υποθέσουμε πως μια δομή αρχίζει και καλεί απο τους επιλαχόντες. εγω την συγκεκριμένη δομή την έχω ΄1η ή 2η επιλογή αλλα βάση μορίων προηγούνται άλλες κοπέλες που την έχουν 4η καλούν αυτές ή εμένα που την έχω πιο ψηλά στις επιλογές και ας έχω λιγότερα μόρια? ρωτώ γιατί απ ότι κατάλαβα το σύστημα του βασίζεται κατά πολύ στην σειρά προτίμησης.

Ο χρήστης salomi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 02:17   #607
athina3129

Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
athina3129 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο salomi Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια. ας υποθέσουμε πως μια δομή αρχίζει και καλεί απο τους επιλαχόντες. εγω την συγκεκριμένη δομή την έχω ΄1η ή 2η επιλογή αλλα βάση μορίων προηγούνται άλλες κοπέλες που την έχουν 4η καλούν αυτές ή εμένα που την έχω πιο ψηλά στις επιλογές και ας έχω λιγότερα μόρια? ρωτώ γιατί απ ότι κατάλαβα το σύστημα του βασίζεται κατά πολύ στην σειρά προτίμησης.
τη μοριοδοτηση πρωτα και αμα δεν καλυφθει καμμια απο τις τεσσερις επιλογες προχωραει παρακατω..ετσι με ειχαν πει
Ο χρήστης athina3129 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 12:08   #608
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κοριτσια τα τηλ.στο εεταα ειναι συνεχεια κατηλλειμενα, τα χω παρει αγρια τωρα!!
Παλιά 06-08-12, 13:14   #609
anty

Το avatar του χρήστη anty

Περιοχή: θεσσαλονικη
anty ουδετερη μηδέν
Angry

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleana82 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κοριτσια τα τηλ.στο εεταα ειναι συνεχεια κατηλλειμενα, τα χω παρει αγρια τωρα!!
Εμμμμμμμ δεν είσαι η πρώτη που θέλει να τους τα ψάλει………..

Εμείς περάσαμε στην πρώτη μας επιλογή αλλά στο τσακ.
Πάντως είναι αδιανόητο αυτό που συνέβη. Ας υπολόγιζαν από πριν τις επιδοτήσεις τους και τις θέσεις που μπορούν να δώσουν σε παιδικούς. Τι κάθονται και κοροϊδεύουν τον κόσμο.
Παλιά 06-08-12, 13:30   #610
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς είχαμε κάνει αίτηση επανεγγραφή στον Δήμο Ζωγράφου η οποία και φυσικά ενεκρίθη, και από εκεί μας προέτρεψαν να κάνουμε και αίτηση μέσω ΕΣΠΑ μιας και ο Δήμος θα έπαιρνε για πρώτη φορά μέρος. Στις 100 θέσεις που δήλωσε ο Δήμος, είδα σήμερα ότι καλύφθηκαν οι 20. Στον δικό μας παιδικό ήταν 7 θέσεις και κάλυψαν την μία. Είδα πάντως και αυτό http://dikaex.blogspot.gr/2012/08/53.html
Παλιά 06-08-12, 14:29   #611
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειμαι να τρελαθω...ουτε στον παιδικο σταθμο πηραν το μωρο ουτε στο ωδειο τον μεγαλο...Η μουσικη δεν ηταν στα σχεδια μας ..Αλλα το παιδι χαρακτηριστηκε ταλεντο απο πολλους ειδικους και ειπαμε ευκαιρια ειναι...Δυστυχως τωρα δεν θα παει διοτι 1000 ευρω τον χρονο ειναι ποσο που δεν μπορουμε να δωσουμε..ΟΙ τυψεις με τρωνε διοτι δεν γνωριζω αν οντως ειναι ταλεντΟ ΑΛΛΑ αν οντως ειναι τον καταστρεφω..νομιζω οτι θα τρελαθω.......
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 15:13   #612
elsaki75

Περιοχή: thessaloniki
elsaki75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ κορίτσια τι να πώ!είμουνα από τις τυχερές που με επέλεξαν στον δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ στη τούμπα Θεσσαλονίκης αλλά για λίγο χάρηκα!Διάβασα οτί στον συγκεκριμένο σταθμό είναι που εμφανίστηκαν τα συμπτώματα της φυματίωσης και τώρα έχω πανικοβληθεί!Δενξέρω αν πρέπει να τα στείλω ή όχι!
Ο χρήστης elsaki75 δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-08-12, 16:16   #613
Nitsa2

Περιοχή: στο σπίτι μου!
Nitsa2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι κι εγώ στις επιλαχούσες ενώ ήμουν σίγουρη ότι θα μπαίναμε...
Η 1η μου επιλογή είχε 20 θέσεις και καλύψανε μόνο τις 6. Βάσει μοριοδότησης ήμουν 15η. Μίλησα με την ιδιοκτήτρια του σταθμού και μου είπε ότι η ΕΕΤΑΑ ανακάλυψε ότι δεν υπάρχουν χρήματα για να καλυφθούν τα έξοδα και μείωσε τις θέσεις στο 10%. Από ότι μου είπε θα γίνει θέμα στα media...Αν και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα......
Κι εκτός αυτού έχουν κατεβάσει τα τηλέφωνα στην εεταα...
Το χειρότερο είναι ότι δεν εγκρίθηκε η επανεγγραφή της μικρής στον βρεφονηπιακό και από Σεπτέμβρη θα υπάρχουν πολλά προβλήματα.............
Ο χρήστης Nitsa2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-08-12, 17:08   #614
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έγινε φαίνεται χαμός στην εεταα και έβγαλαν κείμενο με διευκρινήσεις
http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paid...-erotiseis.doc
Πάντως ήδη έχει γίνει θέμα σε διάφορα blogs
Παλιά 06-08-12, 17:49   #615
eleana82

Προεπιλογή

εγω εχω σκασει γιατι την τελευταια που πηραν ειχε 48,74 μορια και εγω 47,57, τους πηρα τηλ.και μου ειπαν αυτα που γραφει και η ανακοινωση!!
Παλιά 06-08-12, 19:28   #616
ΚΥΡΙΑΚΗ_

Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΑΚΗ_

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jtse Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε φαίνεται χαμός στην εεταα και έβγαλαν κείμενο με διευκρινήσεις
http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paid...-erotiseis.doc
Πάντως ήδη έχει γίνει θέμα σε διάφορα blogs
Στην ανακοίνωση ΔΕΝ γράφει πουθενά γιατί έχουν πάρει λιγότερα παιδιά σε κάποιες δομές, ή κάνω λάθος? Το αναφέρει πουθενά και δεν το είδα?
Θέλουν εκεί όλοι μία βόμβα...μα μία βόμβα.....!!!!
Αφού ΔΕΝ είχαν λεφτά γιατί όταν έβγαλαν τους πίνακες με τις δομές δεν έβαζαν και τις θέσεις που προβλέπονταν???
Να ξέραμε κι εμείς που βάλαμε μόνο μία δομή να βάζαμε και άλλη....άη σιχτίρ με τους βλάκες που μπλέξαμε......
Παλιά 06-08-12, 22:56   #617
thomai1979

Περιοχή: πετρουπολη
thomai1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μονο βομβα....πρεπει να οργανωθουμε και να παμε απο εκει ολες ρε κοριτσια μπας και εισακουστουμε
μην καθομαστε απραγες....
Ο χρήστης thomai1979 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-08-12, 00:01   #618
ΚΥΡΙΑΚΗ_

ΚΥΡΙΑΚΗ_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσείς που είστε Αθήνα μπορείτε να πάτε απ'εξω από το κτίριο και να διαμαρτυρηθείτε.
Εμείς από εδώ κάτω τί να κάνουμε? Μόνο στα κανάλια να τους ξεφτιλίσουμε....ή να κάνουμε κάτι όλες μαζί από το διαδίκτυο...εγώ είμαι μέσα!!!
Παλιά 07-08-12, 00:43   #619
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον κοριτσια στο καφε απο εκει οργανωνουμε διαμαρτυρια-επιστολη λεγαμε στην αρχη ανα περιοχη αλλα τελικα θα το κανουμε πανελλαδικα,,,,,

σας παραθετω το λινκ για να ενημερωθειτε και συντομα και αλλες πληροφοριες για τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=8198
Παλιά 07-08-12, 01:18   #620
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φατσοβιβλιο

https://www.facebook.com/groups/413937485310428/
Παλιά 07-08-12, 02:08   #621
DimiVarg

DimiVarg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια τηλεφώνησα σήμερα σε Mega και ΑΝΤ1 (στον ΣΚΑΙ δεν βρήκα κανέναν απογευματινή ώρα) και ζήτησα να κάνουν ρεπορταζ για το θέμα. Εάν θέλει κάποια μητέρα να απευθυνθεί και αυτή στα κανάλια για το θέμα, σας παραθέτω τα τηλέφωνά τους. Αύριο θα πάω απο τα γραφεία της ΕΕΤΑΑ (Θεσσαλονίκης) για να διαμαρτυρηθώ επί του θέματος. Προτείνω να ακολουθήσουν και άλλες μητέρες μήπως και μπορέσουμε να πετύχουμε κάτι... Τα τηλέφωνα είναι: Mega 210-6903000, ANT1 210-6886100, SKAI 210-4800000 & Alpha 2122124000
Ο χρήστης DimiVarg δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-08-12, 11:24   #622
eleana82

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimiVarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κορίτσια τηλεφώνησα σήμερα σε Mega και ΑΝΤ1 (στον ΣΚΑΙ δεν βρήκα κανέναν απογευματινή ώρα) και ζήτησα να κάνουν ρεπορταζ για το θέμα. Εάν θέλει κάποια μητέρα να απευθυνθεί και αυτή στα κανάλια για το θέμα, σας παραθέτω τα τηλέφωνά τους. Αύριο θα πάω απο τα γραφεία της ΕΕΤΑΑ (Θεσσαλονίκης) για να διαμαρτυρηθώ επί του θέματος. Προτείνω να ακολουθήσουν και άλλες μητέρες μήπως και μπορέσουμε να πετύχουμε κάτι... Τα τηλέφωνα είναι: Mega 210-6903000, ANT1 210-6886100, SKAI 210-4800000 & Alpha 2122124000
μπραβο σου!!!πες μας τι θα σου πουν οταν πας!!!
Παλιά 07-08-12, 12:41   #623
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια λοιπον ,,,,,παρακαλουμε οσες πραγματικα θελουν εστω και με καποιο τροπο να διαμαρτυρηθουν να μπουν στην ομαδα στο φβ για να μπορεσουμε να συντονισουμε τις προσπαθειες μας,,,,,εχουμε ηδη 500 και μελη θα ανρτηθει σε λιγο και η επιστολη διαμαρτυριας εχουμε βρει δημοσιογραφους καποιες αλλες κοπελες τρεχουν λιστα με ολα τα μμε,,,,εστω και μια υπογραφη σας ειναι σημαντικη απφου θα γινει απο το καναπε ,,,

μαζι κανουμε πολλα καλυτερα πραγματα εκτος των μεμονομενων προσπαθειων μας
Παλιά 07-08-12, 15:13   #624
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η επιστολη ,,,

https://www.facebook.com/groups/4139...4114485292728/
Παλιά 07-08-12, 22:01   #625
Siorx

Siorx ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή petition

Υπογράφουμε επίσης στη συλλογή υπογραφών στο link

http://www.ipetitions.com/petition/eetaa/
Ο χρήστης Siorx δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-08-12, 00:34   #626
ΚΥΡΙΑΚΗ_

ΚΥΡΙΑΚΗ_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ υπέγραψα εδώ, υπάρχει κάτι άλλο να κάνω?
Ευχαριστώ!!!! Άντε γερά κορίτσια!!!!
Παλιά 08-08-12, 14:01   #627
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω υπεγραψα...μακαρι να γινει κατι..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-08-12, 14:28   #628
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

edit admin nραγματοποιήθηκε επεξεργασία του κειμένου της δημοσίευσης απο τους διαχειριστές για να προστεθεί το άρθρο
Παράθεση:
Παιδιά ενός κατώτερου Θεού

Ρεπορτάζ: Παναγιώτης Βλαχουτσάκος, Φίλιππος Καραμέτος

Έντονο παρασκήνιο φαίνεται ότι κρύβεται πίσω από την ξαφνική μείωση θέσεων στους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς του προγράμματος «Δράση Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής» που διενεργήθηκε από την Ελληνική Εταιρεία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα προσκλήθηκαν μητέρες δικαιούχοι (σύμφωνα με την πρόσκληση ενδιαφέροντος με αριθμό πρωτοκόλλου 1035 19/06/21012) να υποβάλλουν τα χαρτιά τους προκειμένου να εξασφαλίσουν μια θέση σε βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό και να επιδοτηθούν τα δίδακτρα μέσω ΕΣΠΑ.

Άνθρακες ο θησαυρός

Στην σχετική ανάρτηση που έγινε στον ιστότοπο της Ε.Ε.Τ.Α.Α., αναφερόταν ότι ο αριθμός των εγκεκριμένων θέσεων ανερχόταν στις 80.000. Δηλαδή, μετά την ανάλυση των αιτήσεων, 80.000 μητέρες θα είχαν την δυνατότητα να στείλουν δωρεάν το παιδί τους στον παιδικό σταθμό του δήμου τους.

Όλα αυτά όμως μέχρι τη στιγμή που βγήκαν τα αποτελέσματα του προγράμματος. Τότε οι ενδιαφερόμενοι γονείς, διαπίστωσαν έκπληκτοι ότι οι διαθέσιμες θέσεις που αρχικά ανέρχονταν σε 80.000, είχαν μειωθεί ξαφνικά και χωρίς καμία ανακοίνωση-ειδοποίηση σε 34.693. Δηλαδή, πάνω από το 50% των διαθέσιμων θέσεων είχαν «κάνει φτερά» απροειδοποίητα.

Τα παράδοξα όμως δεν σταματούν εδώ, καθώς υπήρχαν περιπτώσεις νομών που οι προσφερόμενες θέσεις αυξήθηκαν και άλλες που οι προσφερόμενες θέσεις μειώθηκαν, χωρίς ποτέ να ανακοινωθούν τα κριτήρια με βάσει τα οποία έγιναν οι αλλαγές.

Τα ερωτήματα που εγείρονται σχετικά με το πρόγραμμα είναι πολλά.

- Για ποιο λόγο δεν έγινε από την αρχή σωστή ενημέρωση σχετικά με τις θέσεις που θα καλύπτονταν από την ΕΕΤΑΑ για να μπορέσουν οι μητέρες να επιλέξουν σωστά;

- Γιατί μετά τα αποτελέσματα δεν έχει βγει ακόμη μια επίσημη ανακοίνωση αιτιολόγησης για την ξαφνική μείωση των θέσεων;

- Που κατανεμήθηκαν τα χρήματα που έχουν προϋπολογιστεί για αυτό το πρόγραμμα όπως αναφέρονται και στη πρόσκληση;

- Με τι κρητήρια σε κάποιους νομούς αυξήθηκαν οι θέσεις, ενώ σε κάποιους άλλους μειώθηκαν δραματικά με αποτέλεσμα να παρατηρείται τεράστια διαφορά στα μόρια εισαγωγής των ωφελούμενων μητέρων από νομό σε νομό;

- Γιατί η ΕΕΤΑΑ δεν προέβη σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα/Δομή λόγω υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού, όπως δηλωνόταν στην προκήρυξη, αλλά προέβη σε μείωση των θέσεων των Φορέων/Δομών;

Στα κάγκελα οι γονείς

Έντονα αντιδρούν εκατοντάδες γονείς καταγγέλλοντας την απαράδεκτη μείωση θέσεων στους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς σε όλη την χώρα.
http://www.zougla.gr/greece/article/...ou-8eou-581846

το ειδατε??
Παλιά 08-08-12, 15:22   #629
Μαρια1978
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Ηλιουπολη
Μαρια1978 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατι τοσος ντορος....στην προσκληση του προγραμματος λεει καθαρα οτι εγκρινονται καποιες θεσεις αλλα πληρωνονται μετα την μοριοδοτηση οσες αθροιστικα θα καλυψουν τον Π/Υ καθε περιφερειας...οταν τελειωσουν τα χρηματα ανα περιφερεια μενουν κενες οι υπολοιπες εγκεκριμενες θεσεις.
Ειναι η δουλεια μου τα προγραμματα και ετσι ειναι παντα....κακη πληροφορηση τι να πω....
Ο χρήστης Μαρια1978 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-08-12, 16:52   #630
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατι τοσος ντορος....στην προσκληση του προγραμματος λεει καθαρα οτι εγκρινονται καποιες θεσεις αλλα πληρωνονται μετα την μοριοδοτηση οσες αθροιστικα θα καλυψουν τον Π/Υ καθε περιφερειας...οταν τελειωσουν τα χρηματα ανα περιφερεια μενουν κενες οι υπολοιπες εγκεκριμενες θεσεις.
Ειναι η δουλεια μου τα προγραμματα και ετσι ειναι παντα....κακη πληροφορηση τι να πω....

την επιστολη κοπελια την διαβασες???εχεις λαβει μερος στο προγραμμα>??οταν βαζουνε τους πινακες με τις εγκεκριμενες θεσεις εγω μετα καλουμε να διαλεξω με βαση αυτα που δινουνε,,,οταν λοιπον θελω ξεροντας τα μορια μου να βαλω το παιδι μου απαραιτητα μεσω προγραμματος θα δηλωσω σταθμους που εχουν πολλες θεσεις πχ και υαπρχει μεγαλη πιθανοτητα να το παρουν,,,,οπως και εκανα....και ξαφνικα μενεις απεξω,,,,γιατι δεν ειναι ετσι τα πραγματα οπως στα ειπανε,,,,,γιατι ξαφνικα απο τους 74 θεσεις που προσφερε ενας δημοσιος παιδικος δωσανε το οκ για 7!!!στο νομο εβοιας πηρανε συνολο 4-5 παιδακια,,,,τωρα αν αυτο το λες εσυ οτι οκ δε πρεπει επιτελους να απαιτησουμε να μαθουμε τι εγινε και πως γιατι μεσα στη προκυρηξη ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ θα δεις οτι λεει σεπεριπτωση που δεν φτανουντα λεφτα γινεται ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗ΅ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στους σταθμους....ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ....η οποια εγινε και πολυ λαθος αυτα τα ολιγα
Παλιά 08-08-12, 17:08   #631
Μαρια1978

Μαρια1978 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
την επιστολη κοπελια την διαβασες???εχεις λαβει μερος στο προγραμμα>??οταν βαζουνε τους πινακες με τις εγκεκριμενες θεσεις εγω μετα καλουμε να διαλεξω με βαση αυτα που δινουνε,,,οταν λοιπον θελω ξεροντας τα μορια μου να βαλω το παιδι μου απαραιτητα μεσω προγραμματος θα δηλωσω σταθμους που εχουν πολλες θεσεις πχ και υαπρχει μεγαλη πιθανοτητα να το παρουν,,,,οπως και εκανα....και ξαφνικα μενεις απεξω,,,,γιατι δεν ειναι ετσι τα πραγματα οπως στα ειπανε,,,,,γιατι ξαφνικα απο τους 74 θεσεις που προσφερε ενας δημοσιος παιδικος δωσανε το οκ για 7!!!στο νομο εβοιας πηρανε συνολο 4-5 παιδακια,,,,τωρα αν αυτο το λες εσυ οτι οκ δε πρεπει επιτελους να απαιτησουμε να μαθουμε τι εγινε και πως γιατι μεσα στη προκυρηξη ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ θα δεις οτι λεει σεπεριπτωση που δεν φτανουντα λεφτα γινεται ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗ΅ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στους σταθμους....ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ....η οποια εγινε και πολυ λαθος αυτα τα ολιγα
Αυτο που σου εξηγω ειναι το οτι ναι μεν, αρχικα εγκρινουν 74 θεσεις σε ενα σταθμο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα πληρωθουν ολες οι θεσεις. Απλα τοσες ειναι διαθεσιμες -εν δυναμει. Γινεται η μοριοδοτηση, σε ολη την περιφερεια πχ Αττικης, και μετα αναλογα με το ποσα χρηματα εχουν για την περιφερεια περνανε οι πρωτες σε μοριοδοτηση μεχρι και την τελευταια που θα εξαντλησει το ποσο της περιφερειας-μετα, τις αντιστοιχουν σε παιδικους βασει των επιλογων που εχουν κανει οι ιδιες αυτες οι μητερες. Μολις συμπληρωθει το ποσο, ολες οι απο κατω απορριπτονται. Μπορει αυτες που περασαν να μην εχουν δηλωσει και καμμια τους τον σταθμο που λες με τις 74 θεσεις και να παρει 0 θεσεις. Οι μητερες με τα υψηλοτερα μορια, καθοριζουν ποιοι σταθμοι τελικα θα παρουν μερος στο προγραμμα και σε ποιες θεσεις.
Με λιγα λογια το ποσο ανα μητερα που βρισκεται διαθεσιμο, καθοριζει το ποσες θεσεις θα εχει το προγραμμα, κι οχι το αντιστροφο.
Η μειωση που αναφερουν συνεπως, μειωσε τις μητερες αρα θα πληρωθουν λιγοτερες θεσεις.
ΑΝ θελεις, σου δινω κι αλλες πληροφοριες. 15 χρονια υλοποιω τετοια προγραμματα (οχι το συγκεκριμενο, αυτο απλα το ξερω γιατι εχω παλιο συναδελφο εκει).
Η ΕΕΤΑΑ οφειλει να σας τα εξηγησει αυτα, γιατι βλεπω οτι σας αφησε εντελως ανενημερωτους και με το δικιο σας τωρα τα βλεπετε ετσι τα πραγματα. Αυτοι δεν δινουν εγκριση για καθε σταθμο ξεχωριστα, οι μητερες που περνανε με μορια το καθοριζουν! Περνανε ολοι οι σταθμοι, υπαρχουν υπεραριθμες θεσεις και γινεται παντρεμα μαμας-θεσης. ΟΙ υπολοιπες μενουν κενες,οσες να ειναι και σε οποιον σταθμο και να ειναι....
Παλιά 08-08-12, 17:45   #632
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koita na dis omos,.....αυτο που λες εσυ οκ να το καταλαβω οτι παει ετσι γιατι καπως ετσι το κανανε,,,,δε μπορουσαν να πουνε ομως απο την αρχη αφου ηξεραν ποσα λεφτα διαθετουν οτι ξερεις μεχρι εκει μας παιρνει τοσα περιπου θα δωσουμε σε θεσεις και λεφτα???γιατι απο τη στιγμη που λεει μεσα οτι σε περιπτωση υπερβασης προυπολογισμου κανουμε μειωση οριζοντια των λεφτων στις δομες (ωστε να εξυπηρετηθουνε και περισσοτεροι ) γιατι δε το κανανε ετσι παντου με αποτελεσμα καπου να εχει αυξηση θεσεων και αλλου μειωση ????
Παλιά 08-08-12, 17:58   #633
Μαρια1978

Μαρια1978 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
koita na dis omos,.....αυτο που λες εσυ οκ να το καταλαβω οτι παει ετσι γιατι καπως ετσι το κανανε,,,,δε μπορουσαν να πουνε ομως απο την αρχη αφου ηξεραν ποσα λεφτα διαθετουν οτι ξερεις μεχρι εκει μας παιρνει τοσα περιπου θα δωσουμε σε θεσεις και λεφτα???γιατι απο τη στιγμη που λεει μεσα οτι σε περιπτωση υπερβασης προυπολογισμου κανουμε μειωση οριζοντια των λεφτων στις δομες (ωστε να εξυπηρετηθουνε και περισσοτεροι ) γιατι δε το κανανε ετσι παντου με αποτελεσμα καπου να εχει αυξηση θεσεων και αλλου μειωση ????
Σε θεσεις δεν ηταν δυνατον να ξερουν ποσες θα ειναι, αφου η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο αναλογα με την κατηγορια που εντασσεται και δεν μπορουν να ξερουν οι πρωτες σε μοριοδοτηση ανα Περιφερεια, τι ποσο θα τους αναλογει προκαταβολικα. Αφου βγει ο πινακας με τις μητερες, αθροιζουν τα ποσα στις πρωτες σε μορια που τελικα περνανε και ετσι προκυπτει ο αρ θεσεων. Μπορει με το ιδιο ποσο στην Αττικη να ηταν 1000 θεσεις και αλλου 950, αναλογα με το ποσο της μητερας που περασε.
Οταν λες οτι εχει αυξηση ή μείωση θεσεων τι εννοεις; Ανα περιφέρεια; Η ανα σταθμο; Γιατι το δευτερο ειναι πολυ λογικο, η μητερα με τα υψηλα μορια, επελεξε τον ταδε σταθμο κι εκει την βαλανε.
Παλιά 08-08-12, 19:03   #634
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε θεσεις δεν ηταν δυνατον να ξερουν ποσες θα ειναι, αφου η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο αναλογα με την κατηγορια που εντασσεται και δεν μπορουν να ξερουν οι πρωτες σε μοριοδοτηση ανα Περιφερεια, τι ποσο θα τους αναλογει προκαταβολικα. Αφου βγει ο πινακας με τις μητερες, αθροιζουν τα ποσα στις πρωτες σε μορια που τελικα περνανε και ετσι προκυπτει ο αρ θεσεων. Μπορει με το ιδιο ποσο στην Αττικη να ηταν 1000 θεσεις και αλλου 950, αναλογα με το ποσο της μητερας που περασε.
Οταν λες οτι εχει αυξηση ή μείωση θεσεων τι εννοεις; Ανα περιφέρεια; Η ανα σταθμο; Γιατι το δευτερο ειναι πολυ λογικο, η μητερα με τα υψηλα μορια, επελεξε τον ταδε σταθμο κι εκει την βαλανε.

εννοω ανα περιφερεια/νομο,,,σε καποιους νομους προφανως λογω μεγαλυτερης χρηματοδοτησης υπηρχε μεγαλη καλυψη στις θεσεις,,,,σε αλλους νομους αν δει κανεις τα στατιστικα καλυφθηκε το 2 % απο τις θεσεις που ειχαν πει αρχικα,,,,,

επισης να πω κατι ακομη,,,,βγηκανε στην αρχη τα προσωρινα αποτελεσματα των μητερων και ειδανε ποσες ητανε οι δυνητικα ωφελουμενες και θα μπορουσαν να δουνε ποσες περνανε (γιατι και εγω πχ εαν διατηρουσαν τις θεσεις που δηλωσαν θα περναγα ανετα στη πρωτη μου επιλογη 15η) και να κανουνε εναν προχειρο υπολογισμο,,,,δευτερον πριν ακομη μας καλεσουν να καταθεσουμε τα χαρτια μας ειχε βγει ο πινακας με τις θεσεις που λενε οι σταθμοι,,,,και ενεκρινε η εεταα,,,,πριν τον αναρτησουν ενα τυπικο υπολογισμο φανταζομαι θα μπορουσαν να κανουν για να δουνε ενα τυπικο κοστος σε περιπτωση που καλυφθουνε ολες οι θεσεις,,,ετσι δεν ειναι???εαν βλεπανε οτι δε τους παιρνει να καλυψουν τοσες θεσεις ας δινανε ή λιγοτερες σε καθε σταθμο (γιατι και οι σταθμοι βαση των θεσεων τους δινανε μια εγγυητικη ) ή να πουνε σε εμας ξερεις δεν ειανι 80 στον ταδε σταθμο ειναι 40 - 30 ,,,,να κανουν κατι διαφορετικο,,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις
Παλιά 08-08-12, 20:23   #635
xara1979

xara1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο εμένα.μιλησα με ιδιοκτήτρια παιδικού σταθμού και μου είπε ότι το εεταα ζήτησε εκ νέου κονδυλια.το θέμα είναι αν θα εγκριθούν κ ποτε επιτέλους θα εχουμε επίσημη ενημερωση γιατί η σχολικη χρόνια αρχίζει το Σεπτέμβριο κ όλα είναι στον αέρα!!!
Ο χρήστης xara1979 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-08-12, 20:28   #636
xara1979

xara1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αλλά και να ανοιχτουν όλες οι θέσεις πράγμα δύσκολο ,ποτε θα γίνουν όλες οι διαδικασίες με πίνακες απο την αρχή κλπ κλπ μου φαίνεται τόσο δύσκολο!!!!!!
Παλιά 09-08-12, 01:09   #637
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω αυτο που νομιζω ειναι απλα οτι θα συνεχιστει το θεμα με τις επιλαχουσες...δε θα ξαναγινει διαδικασια απο την αρχη
Παλιά 09-08-12, 01:33   #638
xara1979

xara1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρέπει να δοθεί επίσημη απάντηση απο εεταα.δε μπορεί στη τύχη να συνεχίζονται τα πράγματα.μητέρες και ιδιοκτήτριες περιμένουν να δουν τι θα γίνει
Παλιά 09-08-12, 09:32   #639
administrator
Super Moderator & AdministratorSenior Content Manager

Περιοχή: Area
administrator ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας

αναρτήθηκε άρθρο http://www.parents.gr/news/a525
όπως και ανακοίνωση στην κορυφή της σελίδας που παραπέμπει σε αυτό.
Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ή επιπλέον δεδομένα, μπορεί να τα στέλνει στο info(@)parents.gr έτσι ώστε να προστεθούν στο άρθρο.
Ευχαριστούμε.
Παλιά 09-08-12, 10:20   #640
artesio

artesio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατι στη σελίδα του ΕΕΤΑΑ http://www.eetaa1.gr/index4eetaa1.html στο νέο πεδίο "Συχνές ερωτήσεις για το Πρόγραμμα" δεν αναφέρει πουθενα για το εισοδηματικο πλαφόν των 40000€ ; Παράλειψη ή δεν υπήρχε τελικά πλαφόν;

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές