Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-07-12, 12:44   #1
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Smile Δευτεράκια '12-'13

Κορίτσια ανοίγω το θέμα για τους εξής λόγους:

1) δεν κάναμε μέχρι τώρα απολύτως καμία επανάλειψη
2) δεν πιάσαμε καν μολύβι στο χέρι μας
3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...
4) Είμαι σίγουρη ότι τώρα που θα κάθομαι και'γω δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα

Αγχώθηκα...
Εσείς κάνατε/κάνετε τίποτα ?
Παλιά 27-07-12, 13:27   #2
ISI

ISI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων

3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...

Αγχώθηκα...

....εμεις πιασαμε μολύβι και 3+2=??? αχχχχ μαμά δεν θυμάμαι!!! απο γλωσσα αστο καλύτερα, εχει ξεχασει και αυτα που ήξερε απο το νηπιο!!!! και της λεω βρε κοριτσακι μου ελα να κανουμε καποια σαν παιχνιδι.... και μου απαντάει η κυρια μου ειπε την τελευταία μερα ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ISI δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-07-12, 13:44   #3
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ISI Εμφάνιση μηνυμάτων
....εμεις πιασαμε μολύβι και 3+2=??? αχχχχ μαμά δεν θυμάμαι!!! απο γλωσσα αστο καλύτερα, εχει ξεχασει και αυτα που ήξερε απο το νηπιο!!!! και της λεω βρε κοριτσακι μου ελα να κανουμε καποια σαν παιχνιδι.... και μου απαντάει η κυρια μου ειπε την τελευταία μερα ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
Λέγε μου τέτοια

αν θυμάται το 3+2 φαντάζομαι τι έχω να πάθω στο 3χ4.

Αλήθεια έχετε κανένα τρικ για προπαίδεια ?
Παλιά 27-07-12, 13:58   #4
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Αγχώθηκα...
Εμείς έχουμε διαβάσει ΜΙΑ μόνο σελίδα από ένα "καλοκαιρινό" σχολικό που της έχω πάρει.
Κατά τ'αλλα ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΔΙΑ

Ποια επανάληψη στην προπαίδεια ρε Ντάλια?
Έχει προπαίδεια μέσα στο βιβλίο μαθηματικών της Α δημοτικού και δεν το ξέρω? Ή απλά ασκησούλες για να έρθουν σε επαφή με το αντιμείμενο?

Εμάς μας είχε πει η δασκάλα ότι αυτό που πρέπει να ξέρουν τελιεώνοντας την Α τάξη είναι η πρόαθεση και η αφαίρεση μέχρι το 20!!!

PS: Δεν αγχώθηκα
Παλιά 27-07-12, 14:04   #5
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια επανάληψη στην προπαίδεια ρε Ντάλια?
Έχει προπαίδεια μέσα στο βιβλίο μαθηματικών της Α δημοτικού και δεν το ξέρω? Ή απλά ασκησούλες για να έρθουν σε επαφή με το αντιμείμενο?
δεν θυμάμαι αν υπήρχε στην ύλη του βιβλίου, αυτού καθε αυτού.ειχε ασκησούλες όμως που είχαν σχέση με την προπαίδεια...

αλλά από το πασχα και μετά είχαμε κάθε μέρα να μάθουμε από μία προπαίδεια μέχρι το 5...και Ιούνιο συνέχεια επαναλήψεις αυτών...άστα βράστα...
Και από τη στιγμή που τους τα έβαλε θεωρώ ορθό να τα ξέρει, καλό θα του κάνει κακό όχι...φαντάσουν να έχουμε όλα τα άλλα συν την προπαίδεια...
δεν θα γλιτώσω το να πηδηχτώ από το παραθύρι
Παλιά 27-07-12, 14:13   #6
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην πηδηχτείς από κανένα παράθυρο
Εμάς η δασκάλα μας, μας είπε ότι στην ουσία από Σεπτέμβριο μέχρι Χριστούγεννα θα κάνουν επανάληψη την ύλη της πρώτης.

Πρέπει να φοβήθηκε η κοπέλα για την σωματική της ακεραιότητα γιατί είχε γυαλίσει το μάτι μας......σε όλες τι μανάδες της γειτονιάς
Παλιά 27-07-12, 14:19   #7
ISI

ISI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛ. ΚΑΙ ΔΙΑΙΡΕΣΗ , εμεις τα καναμε κανονικά και με προβλήματα!!!!
Παλιά 27-07-12, 18:02   #8
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια, επειδη εμεις θα παμε τριτη και τα μαθηματα της δευτερας τα εχω προσφατα, να σας πω οτι στη γλωσσα κανουν ξανα οτι εκαναν και στην πρωτη μαθαινοντας και καποιους κανονες γραμματικης παραπανω καθως και να κλεινουν ρηματα στον Ενεστωτα , Παρατατικο και Αοριστο.Τιποτα το δυσκολο δηλαδη.

Στα μαθηματικα μαθαινουν ολο τον πολλαπλασιασμο απο την αρχη, καποια πραγματα στη διαιρεση, καθετες πραξεις προσθεσης και αφαιρεσης, το ευρω(ρεστα κλπ) και προβληματα για να μαθουν τον τροπο σκεψης για να βρουν τη λυση.

Επισης σ' εμας η δασκαλα εβαζε να μαθουν τα παιδια απ' εξω τους 3-4 προτασεις απο το βιβλιο της μελετης, για να τα προετοιμαζει στον τροπο διαβασματος της Ιστοριας και των Θρησκευτικων της τριτης ταξης

Τουλαχιστον εμεις αυτα καναμε.Δεν ειναι δυσκολη ταξη, μην ανησυχειτε.

Οσο για την επαναληψη, αφου τα παιδια ειναι αρνητικα, ισως πρεπει να τα αφησετε ακομα λιγο , και απο 20 Αυγουστου και μετα τα βαζετε ξανα στο κλιμα του σχολειου ( τα βιβλιοπωλεια γεμιζουν σχολικα απο τοτε), με καμια ωριτσα επαναληψη την ημερα.Αλλα και αν δεν την κανουν δεν εγινε και τιποτα.
Θα τα θυμηθουν ολα μεσα σε λιγες μερες.
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-07-12, 23:54   #9
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τρικ για την προπαίδεια είχα δει ένα στην πράσινη πρίζα και έκανε κάτι κόλπα με τα δάχτυλα και έβγαζε αποτελέσματα!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-08-12, 13:05   #10
BEAUTIFULL

Το avatar του χρήστη BEAUTIFULL

BEAUTIFULL ουδετερη μηδέν
Wink

εμεις στις διακοπες (ειχαμε παρει ενα βιβλιο καλοκαιρινων διακοπων απο την ύλη της Β') το έκανε σχεδόν όλο μεσα σε ενα απογευμα (το παιδι θαυμα!!) και το σχολιο του πανευκολο!!! αχ μου εφυγε ενα μικρο βαρος επαναληψης (το βιβλιο ειχε ολα τα θεματα του σχολειου, και φυσικα εγω απο μονη μου καθε 3-5 ημερες εκει που καθομασταν χαλαρα τον ρωταγα πραξεις αριθμητικης κυριως πολλ/σμο και σαν παιχνιδι το εβρισκε διασκεδαστικο και ετσι παιζαμε το παιχνιδι των αριθμων μονη μου το σκαρφιστηκα και ετσι με χαλαρους ρυθμους και αστεια κανουμε πραξουλες και ετσι δεν το βαριεται εκει που καθομαστε δλδ του λεω ποσο κανει ...αυτο χ αυτο; και περναμε ευχαριστα...του ειχα παρει και κατι μικυ μαους περιοδικα (ευαναγνωστα) και μονος του καθοταν και τον ακουγα που διαβαζε μια χαρα οποτε και στο θεμα αναγνωσης καλυφθηκα ..αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω για να μην βαριεται και οχι το να κανουμε επαναληψη (που ειχα αναφερει πριν απο ολα αυτα και μου ελεγε οχι σημερα αυριο στο υποσχομαι!)οποτε εκανα τα αλλα που προανεφερα και ετσι ησυχασα..για δοκιμασε το..
Ο χρήστης BEAUTIFULL δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-08-12, 13:09   #11
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

taz18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα το παιδακι μου ειναι μικρο. αλλα μολις ανεβασα στο blog μου ενα κειμενο για τις επαναληψεις το καλοκαιρι που θα χαροποιησει τις μαμαδες που δεν εκαναν τιποτα

εγω θα βαλω το λινκ. αν θεωρηθει διαφημιση ζητω συγγνωμη προκαταβολικα

http://anaptyksi.blogspot.gr/2012/08/blog-post_1.html
Παλιά 01-08-12, 13:15   #12
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BEAUTIFULL Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις στις διακοπες (ειχαμε παρει ενα βιβλιο καλοκαιρινων διακοπων απο την ύλη της Β') το έκανε σχεδόν όλο μεσα σε ενα απογευμα (το παιδι θαυμα!!) και το σχολιο του πανευκολο!!! αχ μου εφυγε ενα μικρο βαρος επαναληψης (το βιβλιο ειχε ολα τα θεματα του σχολειου, και φυσικα εγω απο μονη μου καθε 3-5 ημερες εκει που καθομασταν χαλαρα τον ρωταγα πραξεις αριθμητικης κυριως πολλ/σμο και σαν παιχνιδι το εβρισκε διασκεδαστικο και ετσι παιζαμε το παιχνιδι των αριθμων μονη μου το σκαρφιστηκα και ετσι με χαλαρους ρυθμους και αστεια κανουμε πραξουλες και ετσι δεν το βαριεται εκει που καθομαστε δλδ του λεω ποσο κανει ...αυτο χ αυτο; και περναμε ευχαριστα...του ειχα παρει και κατι μικυ μαους περιοδικα (ευαναγνωστα) και μονος του καθοταν και τον ακουγα που διαβαζε μια χαρα οποτε και στο θεμα αναγνωσης καλυφθηκα ..αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω για να μην βαριεται και οχι το να κανουμε επαναληψη (που ειχα αναφερει πριν απο ολα αυτα και μου ελεγε οχι σημερα αυριο στο υποσχομαι!)οποτε εκανα τα αλλα που προανεφερα και ετσι ησυχασα..για δοκιμασε το..

...και μόλις θα έμπαινα να ρωτήσω όσοι πήρατε βιβλια τύπου καλοκαιρινές διακοπές τι πήρατε διότι αυτά που ξεφύλισσα μέχρι τώρα δεν μου γέμισαν το μάτι, τα βρήκα βαρετά και όχι πάνω στην ύλη που κάνανε...

εξακολουθεί να με αγχώνει πάααααααρα πολύ η προπαίδεια...
mamavasia θα το πρασπαθήσω.
Παλιά 01-08-12, 13:19   #13
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα το παιδακι μου ειναι μικρο. αλλα μολις ανεβασα στο blog μου ενα κειμενο για τις επαναληψεις το καλοκαιρι που θα χαροποιησει τις μαμαδες που δεν εκαναν τιποτα

εγω θα βαλω το λινκ. αν θεωρηθει διαφημιση ζητω συγγνωμη προκαταβολικα

http://anaptyksi.blogspot.gr/2012/08/blog-post_1.html
ταζ πολυ ωραίο το άρθρο...ναι και εγώ δεν έχω σκοπό να πιάσουμε καν τα σχολικά βιβλία...θέλω κάτι πιο ανάλαφρο γι'αυτό ρωτάω τι πήραν τα άλλα κορίτσια...

υ.γ. πολύ ωραίο το blog και ευχάριστα χρώματα...πάω να γίνω μέλος
Παλιά 01-08-12, 13:24   #14
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

taz18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ

εγω παντως συναντησα ατομο το καλοκαιρι που ενω το παιδι του μολις ειχε τελειωσει το νηπιαγωγειο του πηρε το βιβλιο ασκησεων για τα παιδια που τελειωσαν την πρωτη δημοτικου !!!!!

και το παιδι μες στο αγχος μην κανει κανενα λαθος, ασε που του μαθαινε και γραμματικη ... ελεος....
Παλιά 01-08-12, 13:28   #15
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων

εγω παντως συναντησα ατομο το καλοκαιρι που ενω το παιδι του μολις ειχε τελειωσει το νηπιαγωγειο του πηρε το βιβλιο ασκησεων για τα παιδια που τελειωσαν την πρωτη δημοτικου !!!!!

και το παιδι μες στο αγχος μην κανει κανενα λαθος, ασε που του μαθαινε και γραμματικη ... ελεος....
αυτό είναι τραγικό...
όχι πέρυσι δεν κάναμε απολύως τίποτα...καταρχήν δεν γνώριζα τον τρόπο διδασκαλίας...έχουν αλλάξει πολλά από τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό
Παλιά 01-08-12, 13:32   #16
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτό είναι τραγικό...
όχι πέρυσι δεν κάναμε απολύως τίποτα...καταρχήν δεν γνώριζα τον τρόπο διδασκαλίας...έχουν αλλάξει πολλά από τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό
παλια που εκανα ιδιατερα ειχα φτιαξει καποιες καρτες μνημης που αποτην μια ειχαν την πραξη κ απο την αλλη το αποτελεσμα.οταν μαντευανε το ααποτελεσμα κερδιζανε την καρτα.τους αρεσε!
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-08-12, 14:28   #17
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinak Εμφάνιση μηνυμάτων
παλια που εκανα ιδιατερα ειχα φτιαξει καποιες καρτες μνημης που αποτην μια ειχαν την πραξη κ απο την αλλη το αποτελεσμα.οταν μαντευανε το ααποτελεσμα κερδιζανε την καρτα.τους αρεσε!
λες για τον πολλαπλασιασμό ε ?

εγώ τι να του δίνω χωρίς να μου βγει ο κούκος αηδόνι που δεν τρώει καραμέλες και τσίχλες γμτ ( να και κάπου που είναι χρήσιμα τα άτιμα )
Παλιά 01-08-12, 15:13   #18
Serba

Το avatar του χρήστη Serba

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Serba ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς δεν κάναμε τίποτα, πέρα από τα βιβλία που δανειζόμαστε από την βιβλιοθήκη και τα διαβάζουν,
πολλ/σμό καθόλου, δεν το κάνανε ούτε στο σχολείο-με την έννοια του κατεβατού-
άσε που δεν βλέπω να έχουν καμιά όρεξη για τέτοια και αποφάσισα να μην πιέσω.
Θυμάμαι τέτοια εποχή το άγχος μου για την ύλη της πρώτης και το τι έπρεπε να τους κάνω για να τους προετοιμάσω, ενώ έρχεται η ώρα που τα μαθαίνουν όλα, στην ώρα τους δηλαδή που δεν είναι το καλοκαίρι, τώρα είναι ώρα για ξενιασιά και πολλές βουτιές
Ο χρήστης Serba δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-08-12, 16:09   #19
SWEET

SWEET ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Dalia, ως δασκαλα μιλαω. Φετος ειχα πρωτη και το πιθανοτερο να τα συνεχισω και στη δευτερα. Εγω τους ειπα να διαβασουν εξωσχολικα βιβλια (οσα μπορουν), για να εξασκηθουν και λιγο στην αναγνωση, στην οποια τα περισσοτερα κολλουσαν και να παρουν και καποιο βιβλιο τυπου "καλοκαιρινες διακοπες". Να σου πω την αληθεια, δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα αν καποια παιδια δεν κανουν καθολου επαναληψη, μιας και στην αρχη της δευτερας θα τους κανω εγω επαναληψεις τα σημαντικοτερα που πρεπει να θυμηθουν για να μπορεσουμε να παμε παρακατω. Θα ηθελα ομως τα παιδια που εχουν αρκετα κενα, να κανουν κατι το καλοκαιρι, και το τονισα σε συγκεκριμενους γονεις (πχ σε παιδακι που δεν καταφερνε ουτε πραξεις μεχρι το 20) Η προπαιδεια ειναι δουλεια της δευτερας ταξης (και μαλιστα απο τα σημαντικοτερα που θα κανουν φετος στα μαθηματικα), οποτε μην αγχωνεσαι. Στην πρωτη εγω δεν τους εβαλα να μαθουν απεξω τα κατεβατα της προπαιδειας, παρα μονο να καταλαβουν οτι πχ 3 φορες το 4 = 4+4+4=12. Σκεψου οτι ακομα και παιδια της εκτης δεν ξερουν την προπαιδεια.
Αν δεν εχει κενα λοιπον, η γνωμη μου ειναι να μην τον ζοριζεις. Βρες τροπους να κανετε λιγη επαναληψη μεσα απο παιχνιδια κι ευχαριστες δραστηριοτητες. Και τελη Αυγουστου να ξεκινησετε, μια χαρα!
Ο χρήστης SWEET δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-08-12, 13:41   #20
tracey

tracey ουδετερη μηδέν
Question

Παράθεση:

Αγχώθηκα...
Είπα κι εγω!!!!!!!!Δεν είμαστε μόνο εμείς που δεν κάναμε καμία επανάληψη...Ασε τα έχει φορτώσει όλα στον κόκορα η δικιά μου.Της πήρα βέβαια ένα βιβλίο με ασκήσεισ και διάφορες άλλες δραστηριότητες αλλά ούτε θέλει να ακούσει για μολύβι και σβήστρα.Από τη μια σκέφτομαι ότι θα τα έχει ξεχάσει όλα μέχρι το Σεπτέμβριο,από την άλλη λέω να την αφήσω να χαλαρώσει τώρα όσο μπορεί και θα μπει πάλι στο λούκι,που θα πάει;
Ο χρήστης tracey δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-08-12, 13:55   #21
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koρίτσια και εγώ είμαι υπέρ στην χαλάρωση και δεν μιλάω για να τον βάζω όλη μέρα να κάνει επαναλείψεις. Μιλάω για κάποιες κενές ώρες πχ μεσημέρι που πάντα βαριέται...
Επίσης δεν ήταν σε καμία περίπτωση από τους άριστους μαθητές..είχαμε τα θεματάκια μας και θέλω να εστιάσω κυρίως εκεί.
Προπαίδεια: από τη στιγμή που η δική μας δασκάλα την έβαλε ήδη στα παιδιά μέχρι το 5, φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο για το ίδιο το παιδί να τα ξέρει ήδη από το να έχουμε τα καθημερινά μαθήματα συν την προπαίδεια...( κάτι θα είχε στο μυαλό της η δασκάλα για να τους τα βάλει ).
Αν ήταν σούπερ μαθήτης δεν θα κάναμε απολύτως τίποτα και σε καμία δεν θα αγχωνόμουν, αλλά είχαμε τα θεματάκια μας και ιδιαίτερα μετά το Πάσχα.
Παλιά 02-08-12, 14:15   #22
tracey

tracey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σούπερ μαθήτρια ούτε η δικιά μου ήταν αλλά και πάλι πιστεύω ότι δε θέλει και πολυ πίεση το καλοκαίρι.Εγώ λέω τις τελευταίεσ δυο εβδομάδες να ανοίξουμε λίγο τα κιτάπια μας όπως λες κι εσύ λίγο την προπαίδεια να ξεσκονίσουμε,μια μικρή επανάληψη και είναι αρκετή.Μια καλή ιδέα είναι και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια με γράμματα και αριθμούς για να περνάνε ευχάριστα τα μεσημέρια.Κάνε μια βόλτα στα παιχνιδάδικα,ίσως βρεις κάτι καλό.Και δεν ξέρω αν συμφωνείσ αλλά νομίζω ότι μπορείς και στον υπολογιστή να του βάζεις με πραγματάκια να ασχολείται.Η δικιά μου μια ώρα την ημέρα ασχολείται με την kidepedia και της διαλέγω εγώ τις ασκήσεις.Οπως και να χει,δε νομίζω να χρειάζεται να αγχώνεσαι,στην δευτέρα τάξη αρχικά θα κάνουν μια πολυυυ καληηη επανάληψη των όσων μάθανε στην πρώτη!
Ο χρήστης tracey δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-08-12, 22:43   #23
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς δεν έχουμε κάνει τίποτα...
Παλιά 03-08-12, 10:02   #24
Aggeloudia

Το avatar του χρήστη Aggeloudia

Aggeloudia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Του πηρα ενα απιιιιθανο βιβλιο με πολλα μεσα (φαντασου το ζηλεψα και εγω...) και δεν του ριχνει ουτε κλεφτη ματια.
Με τον πατερα του σε ενα αλλο βιβλιο εκανε μονο τα μαθηματικα.Εχει κολλημα μαυτα αλλα ειναι και η γλωσσα και αυτη την κανει υποχρεωτικα στο σχολειο.Δεν τη γουσταρει.ΜΟΝΟ μαθηματικα ...σαν τον πατερα του.
Θελω να κατσει και να κανει εστω μια σελιδα καθε μερα αλλα μολις το ακουει...τρεχει!!!!!!!!!
Παλιά 03-08-12, 13:27   #25
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν τον ζορίζω καθόλου. Πολλαπλασιασμό δεν μάθαμε στην πρώτη. Του έχω πάρει 3 καλοκαιρινά βιβλία και ασχολείται όταν είναι μόνος με τη γιαγιά το πρωί. Αυτό που τον ενθουσίασε όμως είναι το

http://www.metaixmio.gr/products/1097--.aspx

και τώρα κάνει το

http://www.politeianet.gr/index.php?...=62470&lang=el
Παλιά 06-08-12, 00:33   #26
candy82

Το avatar του χρήστη candy82

Περιοχή: my home
candy82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tracey Εμφάνιση μηνυμάτων
Σούπερ μαθήτρια ούτε η δικιά μου ήταν αλλά και πάλι πιστεύω ότι δε θέλει και πολυ πίεση το καλοκαίρι.Εγώ λέω τις τελευταίεσ δυο εβδομάδες να ανοίξουμε λίγο τα κιτάπια μας όπως λες κι εσύ λίγο την προπαίδεια να ξεσκονίσουμε,μια μικρή επανάληψη και είναι αρκετή.Μια καλή ιδέα είναι και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια με γράμματα και αριθμούς για να περνάνε ευχάριστα τα μεσημέρια.Κάνε μια βόλτα στα παιχνιδάδικα,ίσως βρεις κάτι καλό.Και δεν ξέρω αν συμφωνείσ αλλά νομίζω ότι μπορείς και στον υπολογιστή να του βάζεις με πραγματάκια να ασχολείται.Η δικιά μου μια ώρα την ημέρα ασχολείται με την kidepedia και της διαλέγω εγώ τις ασκήσεις.Οπως και να χει,δε νομίζω να χρειάζεται να αγχώνεσαι,στην δευτέρα τάξη αρχικά θα κάνουν μια πολυυυ καληηη επανάληψη των όσων μάθανε στην πρώτη!
Ως εκπαιδευτικός σου βγάζω το καπέλο! Απόλυτα παιδαγωγικός ο τρόπος σου! Το καλοκαίρι ΟΛΟΙ θέλουμε να χαλαρώσουμε! Ειδικά αυτά τα καημενούλια....
Επίσης, σωστά επέλεξες το χρονικό σημείο, όπου θα ξεκινήσετε τις επαναλήψεις και πολύ σωστό που ψάχνεις ευχάριστες ασκήσεις κι εκπαιδευτικά παιχνίδια! Α...και πολύ έξυπνη η κίνησή σου να ασχολείται 1 ωρίτσα με τον Η/Υ! Έτσι μαθαίνει να χρησιμοποιεί και να αξιοποιεί σωστά την τεχνολογία!
Μπράβο σου!!!
Γενικά, μανούλες...χαλαρώστε! Μια επανάληψη καλό είναι να ξεκινά-σε χαλαρούς πάντα ρυθμούς- προς τον Αύγουστο και φυσικά με διασκεδαστικό τρόπο,ειδικά αν πρόκειται για πολύ μικρούλια!
Ο χρήστης candy82 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-08-12, 12:03   #27
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω οι περισσοτερες πανω κατω στα ιδια ειμαστε.
Ας πω κι εγω τον πονο μου λοιπον!
Καταρχην Νταλια εμεις δεν καναμε καθολου προπαιδεια κατεβατο γι αυτο και δεν αγχωνομαι να την μαθει.Προσθεσεις και αφαιρεσεις κανουμε μες στο αυτοκινητο για να περασει η ωρα οταν το ταξιδι ειναι μεγαλο αλλα μου βαζει κι εμενα εχει πολυ πλακα γιατι νομιζει οτι μου βαζει δυσκολα λεγοντας πχ ποσο κανει 200586 και 1?

Πηραμε ενα βιβλιο καλοκαιρινα παιχνιδια και κανει χωρις πιεση οσο θελει καθε μερα στην αρχη ενθουσιαστηκε αλλα σιγα σιγα επεσε ο ρυθμος μπορει να περασουν και μερες και να μην το πιασει στα χερια της.Ειναι ωραιο καλυπτει την υλη της πρωτης εχει και επιτραπεζιο παιχνιδι και κερδιζεις και αυτοκολλητα αλλα φοβαμαι μηπως ειναι λιγο "κοριτσιστικο"και δεν ενθουσιασει τα αγορια γιατι εχει νεραιδες και μαγικα νησια και τετοια.

Εμας το μεγαλο προβλημα μας ειναι η αναγνωση βαριεται να διαβασει.Ουτε τις εκφωνησεις απο τις ασκησεις δεν θελει να διαβασει και φυσικα δεν διαβαζει καλα κολλαει οταν εχει πολλα συμφωνα δεν σταματαει στις τελειες και γενικως πρεπει να προσπαθησεις για να καταλαβεις τι λεει.Εσας πως διαβαζουν?
Εχουμε παρει ενα παραμυθι εδω και ποσο καιρο και διαβαζει ενα κομματακι καθε βραδυ αλλα τοσο μικρο που μαλλον θα το τελειωσει μαζι με το δημοτικο
Υπομονη σε ολες τις μανουλες.

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 13-08-12, 15:20   #28
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κι από μένα. Εμείς είμαστε έναν χρόνο πριν, παρακολουθώ όμως καμία φορά τη συζήτηση για να βλέπω τί με περιμένει του χρόνου......
Το καλοκαίρι ένας φίλος μου εκπαιδευτικός που συνήθως 'παίρνει' πρώτη και δευτέρα δημοτικού, μου έδειξε κάτι βιβλιάκια των εκδόσεων ΚΕΔΡΟΣ, νομίζω. Αυτα είναι σειρά από κλασσικά παραμύθια (πχ. Δον Κιχώτης κλπ), τα οποία είχαν ωραίες εικόνες και το πρωτότυπο είναι ότι είχαν δύο κείμενα. Κάτω από κάθε εικόνα ένα μικρό κειμενάκι δύο σειρών για το παιδί, και πάνω ένα κείμενο 5-6 γραμμές για να του το διαβάσει ένας μεγάλος. Μου είπε ότι είναι κατάλληλα για παιδιά που θέλουν να εξασκηθούν στην ανάγνωση με πιο ευχάριστο τρόπο.
Επίσης μου πρότεινε Αστεριξ και Λούκι Λουκ για τα αγόρια (που με ενδιέφερε).

Κι εγώ είμαι της άποψης του τίποτα για το καλοκαίρι. Επειδή όμως εγώ είμαι με ένα βιβλίο στο χέρι συνέχεια, νομίζω (ελπίζω) ότι αν τους βρω ένα δελεαστικό βιβλίο, θα ασχοληθούν....
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-12, 15:18   #29
Elinaki

Περιοχή: Αθήνα
Elinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλό φθινόπωρο κορίτσια

Γράφω για να παρακολουθώ το θέμα

καλή αρχή για όλα τα παιδιά

μια βδομάδα έμεινε
Παλιά 05-09-12, 09:29   #30
klouzeau

klouzeau χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ, κορίτσια τι να πω και γω.Το ενα παιδί θα πάει 2α και το άλλο 1η δημοτικού
Ο χρήστης klouzeau δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 05-09-12, 09:37   #31
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια και καλή σχολική χρονιά (νωρίς το ξεκινάω εγώ).

Εμείς τίποτε από επαναλήψεις. Δεν στρώνει κώλο κάτω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ η δικιά μου.
Οπότε κι εγώ παραιτήθηκα.

Αν έχουν την ίδια δασκάλα τότε no problem, αλλιώς μετράω μέρες μέχρι ν'αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στο τοίχο πάλι με τα μαθηματικά.
Παλιά 05-09-12, 10:41   #32
MY TREASURE

MY TREASURE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα... η δικιά μου κάνει κάτι τύπου "χαρουμενες διακοπές", αλλά έχει ξεχάσει στοιχειώδη πράγματα : δε θυμόταν το ξ, Ψ, το οι και πού χρησιμοποιείται (πληθυντικός αριθμός πχ ο γεωργός - η γεωργή) ρήμα αντί για ει στην καταληξη έβαζε η και πολλά άλλα πιο light.
Παλιά 05-09-12, 14:39   #33
epang

Περιοχή: Αθήνα
epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλό φθινόπωρο να πω???
Όλο το καλοκαίρι από επαναλήψεις δεν κάναμε τίποτα. Μόνο που διάβαζε μόνος του κάποια περιοδικά playmobil και έκανε με τον πατέρα του ασκήσεις με σταυρόλεξα στην παραλία. Τώρα που του είπα να κάνει και μερικές ασκησούλες σε ένα βιβλίο διακοπών που είχα, έφαγα απογοήτευση... έκανε με το ζόρι 6-7 ασκήσεις και τις μισές λάθος.... πσ αντί για ψ, πρόσθεση αντί για αφαίρεση, γράμματα αλλού κεφαλαία και αλλού μικρά... τέτοια ομορφιά..
Επίσης λένε ότι την Τρίτη θα γίνει μόνο αγιασμός και από Τετάρτη αρχίζουν τις απεργίες οι δάσκαλοι.. ωραία θα περάσουμε !!
Το καλό είναι ότι με όποιον μιλάω μου λέει ότι η Δευτέρα είναι εύκολη τάξη, μακάρι!!
Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!!
Ο χρήστης epang δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 08-09-12, 20:03   #34
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μετά από ένα μακρύ, καυτό καλοκαίρι που δεν είχαμε κάνει τίποτα... σήμερα το πρωί μου ζήτησε από μόνος του να κάνει επανάληψη... ε και κάτι σκάλισε από δω κι από κει (ευτυχώς, κάποια βασικά τα θυμάται). Τουλάχιστον ξανάπιασε μολύβι στα χέρια του!

Ναι, η Δευτέρα δεν ανήκει στις μονές τάξεις αλλά θεωρητικά στις τάξεις εμπέδωσης και λογικά θα είναι "εύκολη". Μακάρι! Θυμάστε πέρσι τέτοια εποχή τι άγχος είχαμε επειδή θα ήταν πρωτάκια? (εμοτικον συγκινημένο...)

Ένα γενικότερο σχετικό άγχος το έχω και φέτος (αν θα συνεχίσουμε με την ίδια καλή δασκάλα, τι θα γίνει με τα θέματα θέρμανσης και καθαριότητας φέτος, με το φαινόμενο σχολικής βίας, με τις επερχόμενες εκλογές του Συλλόγου Γονέων, κ.λ.π. κ.λ.π.) αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και ψύχραιμη και κυρίως να περνάμε ανάλαφρα τις τελευταίες μέρες πριν την έναρξη των σχολείων.

Με το καλό η Τρίτη κι ο Αγιασμός λοιπόν!!
(Δυσκολεύομαι λίγο με τα "καλό φθινόπωρο" και "καλή χρονιά" αλλά που θα πάει, θα στρώσω...)
Παλιά 10-09-12, 11:22   #35
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή σχολική χρονιά να έχουμε και καλή δύναμη στα παιδάκια μας...

Εμείς από επαναλείψεις μείναμε στο απόλυτο τίποτα.

Παλιά 10-09-12, 11:44   #36
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλή σχολική χρονιά να έχουμε και καλή δύναμη στα παιδάκια μας...

Εμείς από επαναλείψεις μείναμε στο απόλυτο τίποτα.
Προσυπογράφω DALIA, νταξ εμείς ανοίξαμε 2-3 σελίδες από ένα καλοκαιρινό βιβλίο που της είχα πάρει
Σήμερα πήγαμε σχολείο, είδε την δασκάλα της -αγκαλιές, φιλιά- της είπε ότι δεν έχει ανοίξει ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο και η κοπέλα μας είπε ότι δεν πειράζει καθόλου και ούτως ή άλλως μέχρι τα Χριστούγεννα, θα κάνουν επαναλήψεις.
Α! και σε μας αύριο δεν απεργούνε.
Παλιά 10-09-12, 12:44   #37
eirini31

eirini31 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια και καλή σχολική χρονιά
Ο χρήστης eirini31 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 10-09-12, 13:07   #38
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κοριτσια καλη σχολικη χρονια ευχομαι και υπομονη σε ολες.
Εχθες ειχα και την κορη και τον ανιψιο που ειναι συμμαθητες και προσπαθουσαν επι ποση ωρα να μετρησουν 75 λεπτα η πλακα ειναι οτι στην αρχη κανεις δεν ηθελε να τα μετρησει μετα τους λεω οποιος το βρει θα τα παρει κι ετσι βαλαν το μυαλο τους να δουλεψει τα σκασμενα ,τελικα μετα κοπων και βασανων η μικρη το βρηκε,καλα θα περασουμε και φετος.

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 10-09-12, 14:27   #39
klouzeau

klouzeau χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς δεν κάναμε τίποτα απολύτως όλο το καλοκαίρι.Κάναμε διακοπές με όλη τη σημασία της λέξηςΠιστεύω οτι τον πρώτο καιρό θα κάνουν επαναλήψεις και θα μπεί στο ρυθμό του.
Ο χρήστης klouzeau δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-09-12, 13:10   #40
ISI

ISI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον αρχίζουμε?????????????????????? ΟΛΑ στο σχολείο, θα εχουμε την ιδια φοβερη δασκαλα απο πολλές απόψεις, πήραμε βιβλία και αυριο κανονικά κανονικά μεχρι 4 παρα το ολοημερο. Εφτιαξαν το προαυλιο με ταπητα, αλλάξαν τις τουαλέτες και μας ειπαν οτι ολες οι ειδικότητες εχουν ερθει κανονικά! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές