Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-02-12, 11:20   #81
Silent

Περιοχή: Athens
Silent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ξεχωρισεις! Εμενα γυρισε στις 35 εβδομαδες κ δεν πηρα χαμπαρι με 2800 παιδι! Συνεχισα δε να πιανω κατι στρογγυλο οπου νομιζα ηταν το κεφαλι αλλα ηταν το ποπουδακι τελικα! Τα σε χερια του με εχουν πεθσνει, ειναι σαν να ψαχουλευουν στην λεκανη μου! Γενικα νομιζω οπου βρουν περιθωριο και χωρο κινουνται αλλα ειναι δυσδιακριτο το ποιο μερος του σωματος ειναι ακριβως!

Ο χρήστης Silent δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-03-12, 17:38   #82
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά το παιδί ήταν με το κεφάλι κάτω και αυτό που ένιωθα ήταν ο λόξυγγας του! Τράνταζε την κοιλιά μου χαμηλά κι γω νόμιζα ήταν κλωτσιές άρα τα πόδια του. Αλλά που να ήξερα τότε Επιανα κι γω ποπό ψηλά και νόμιζα ήταν κεφάλι!

Silent κοντεύεις ή γέννησες?
Παλιά 27-04-12, 18:08   #83
ΓΙΟΥΛΗ +Π

Περιοχή: κορινθος
ΓΙΟΥΛΗ +Π ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα , εχω σκασει, ειμαι 36 εβδομαδων και 1 μερα και η μικρη δεν λεει να γυρησει το κεφαλι πανω, πεισματα απο τωρα.ο γιατρος μου, μου ειπε οτι εδω και 7 εβδομαδες που την παρακολουθει ειναι στην ιδια θεση και μαλων εχει βολευτει, του ειπα οτι περπαταω και μου ειπε οτι αν εχει βολευτει δεν θα γυρησει και η ιδεα της καισαρικης την ειχα βγαλει εντελως απο το μυαλο μου.αν δεν γυρησει με παει για καισαρικη και δεν το εχω παρει καθολου ψυχραιμα. τι να κανω;εν τω μεταξυ η μικρη παει μια αριστερα μια δεξια κινείται αλλα δεν γυριζει.
Παλιά 27-04-12, 19:45   #84
mommy19

mommy19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα και τα 2 πήραν θέση από την 30η εβδομάδα..!!!

Αν σου το επιτρέπει ο γιατρός σου Γιούλη μου περπάτα στα τέσσερα(μπουσούλα), βοηθάει πολύ αυτό...!!!

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου, με όποιον τρόπο και να είναι αυτός..! Γερό να'ναι έχει μόνο σημασία..!

Ο χρήστης mommy19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-12, 20:02   #85
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μομμυ μου ακομα κοριτσι μου στην αναμονη εισαι..... γι αυτο που λες για τ περπατημα....εγω αμα περπατησω 10 λεπτα γονατιζω δεν αντεχω λαχανιαζω σαν τρελη και μετα ποναει ολη μερα η μεση μου και ετσι το εκοψα....
Υπαρχει αλλη που να ειναι ετσι???θελω να περπαταω αλλα δυστυχως δεν μπορω...

Γιουλη μην στεναχωριεσαι υπαρχουν παιδακια που γυρνανε μεχρι και την τελευταια στιγμη.....κατι μπορει να γινει μην αγχωνεσαι και σκας....εχε και την καισαρικη στο μυαλο σου βεβαια αφου σ τ λεει ο γιατρος αλλα.....χαλαρωσε....της κολλητης μου η μικρη γυρισε την τελευταια στιγμη.....ενα τεταρτο πριν την βαλουν για καισαρικη

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-12, 20:07   #86
Έλενα Β.

Το avatar του χρήστη Έλενα Β.

Έλενα Β. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μομμυ μου ακομα κοριτσι μου στην αναμονη εισαι..... γι αυτο που λες για τ περπατημα....εγω αμα περπατησω 10 λεπτα γονατιζω δεν αντεχω λαχανιαζω σαν τρελη και μετα ποναει ολη μερα η μεση μου και ετσι το εκοψα....
Υπαρχει αλλη που να ειναι ετσι???θελω να περπαταω αλλα δυστυχως δεν μπορω...

Γιουλη μην στεναχωριεσαι υπαρχουν παιδακια που γυρνανε μεχρι και την τελευταια στιγμη.....κατι μπορει να γινει μην αγχωνεσαι και σκας....εχε και την καισαρικη στο μυαλο σου βεβαια αφου σ τ λεει ο γιατρος αλλα.....χαλαρωσε....της κολλητης μου η μικρη γυρισε την τελευταια στιγμη.....ενα τεταρτο πριν την βαλουν για καισαρικη
Εγω εγω ειμαι ετσι απο την αρχη.Λιγο περπαταω πτωμα μετα.μεση ποδια λες και εκανα 2 ωρες δουλειες.Βασικα εγω ρωτησα το γιατρο αν εχει παρει θεση κατω δηλαδη το κεφαλακι μου ειπε ναι και λεω αμα γυρισει και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γυρισει σε αυτη τη φαση.Επισης εγω καταλαβαινω που ειναι το κεφαλακι απο τον λοξυγγα χιχιχι
Παλιά 27-04-12, 20:14   #87
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έλενα Β. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εγω ειμαι ετσι απο την αρχη.Λιγο περπαταω πτωμα μετα.μεση ποδια λες και εκανα 2 ωρες δουλειες.Βασικα εγω ρωτησα το γιατρο αν εχει παρει θεση κατω δηλαδη το κεφαλακι μου ειπε ναι και λεω αμα γυρισει και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γυρισει σε αυτη τη φαση.Επισης εγω καταλαβαινω που ειναι το κεφαλακι απο τον λοξυγγα χιχιχι
Και εγω το καταλαβαινω...χαχαχχα χθες ειχε πολυ ωρα την νυχτα και τρομαξα λεω μηπως δεν ειναι λοξιγκας και ειναι κατι αλλο.... αλλα μετα σταματησε!!!
Ασε μια απο τα ιδια αφου ολοι λενε περπατα θα γεννησεις πιο ευκολα και εγω λεω πωςςςςς??

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-12, 20:20   #88
Έλενα Β.

Το avatar του χρήστη Έλενα Β.

Έλενα Β. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω το καταλαβαινω...χαχαχχα χθες ειχε πολυ ωρα την νυχτα και τρομαξα λεω μηπως δεν ειναι λοξιγκας και ειναι κατι αλλο.... αλλα μετα σταματησε!!!
Ασε μια απο τα ιδια αφου ολοι λενε περπατα θα γεννησεις πιο ευκολα και εγω λεω πωςςςςς??
Εγω πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και μαντεψε μου ειπε καθολου περπατημα,οχι δουλειες,οχι βαρη και να φανταστεις τις μερες πριν παω εκανα τις απιστευτες δουλειες οχι βαρη αλλα εκανα πολλες και φοβηθηκα και λεω μηπως ειδε κατι τον ρωτησα αλλα μου λεει ολα πολυ καλα τωρα για να το ειπεκατι ξερει.Πιστευω οτι θα πρεπει να περπαταμε μετα την 36η-37η εβδομαδα!Προς το τελος δηλαδη!
Παλιά 27-04-12, 20:46   #89
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα ο μικρουλης μου ειναι με το κεφαλι κατω απο τις 29/02 και ειναι ακομα ετσι μεχρι και την τεταρτη που τον ειδαμε.Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει παρει τη καλυτερη θεση για γεννα.Σημερα ειμαι 34+2.Τον ρωτησα αν εχει εμπεδωθει και μου ειπε οχι ακομα και δεν θελουμε να εμπεδωθει απο τωρα ειναι νωρις.Το νιωθω το κεφαλακι του που ειναι κατω και οταν το γυριζει ,ειδικα οταν καθομαι, γιατι δεν εχει τον ιδιο χωρο οπως οταν ειμαι ξαπλωμενη.
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-12, 21:16   #90
eliza87

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eliza87 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σας!Κ εγω ετσι ειμαι...Κουραζομαι πολυ ευκολα.Περπαταω λιγο κ τα φτυνω...ακομη κ σιγα σιγα οταν παω παλι κουραζομαι κ νιωθω βαρος.Πηγα κ στον γιατρο χθες κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο εφοσον εχω μια "μπαλα" μπροστα μου.. Επισης η μπουμπου μου ειναι γυρισμενη με το κεφαλακι κατω απο τον 6ο μηνα περιπου..ελπιζω να μεινει ετσι μεχρι το τελος!Βεβαια πολλα μωρακια γυριζουν τελευταια στιγμη οποτε δεν θελει αγχος!!Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και καλη γεννα σε ολες τις μελλουσες μανουλες!!!
Παλιά 27-04-12, 21:50   #91
valentinat

valentinat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια για εσάς που κοντεύετε αλλά και για όλες μας!
Είμαι στην 29η εβδομάδα και αισθάνομαι περισσότερη πίεση (βάρος θα το έλεγα καλύτερα) χαμηλά στην κοιλιά και νομίζω πως λίγο έχει κατέβει.
Αυτό σημαίνει πως γύρισε με το κεφάλι προς τα κάτω?
Ο χρήστης valentinat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 10:52   #92
famezzz

famezzz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! Εγώ βρίσκομαι στα μέσα του 8ου μήνα και μέχρι την περασμένη βδομάδα που πήγαμε στο γιατρό δεν είχε γυρίζει ακόμη. Μου είπε ότι γύρω στην 36η βδομάδα θα πρέπει να έχει πάρει τη θέση του...Δηλάδή σε περίπου 2 βδομάδες. Έχω αγχωθεί λίγο... Ευτυχώς, μου είπε ό γιατρός πως το μωράκι δέν είναι τυλιγμένο με τον ομφάλιο λωρό, επομένως δεν θα δυσκολευτεί να γυρίσει...Τώρα να δούμε...
Παλιά 17-05-12, 11:10   #93
ΣΤΕΛΛΙ

Περιοχή: Κ.ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ, ΑΘΗΝΑ
ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Valentinat: και γω νιωθω το ιδιο ---ειμαι στο τελος τησ 27ης βδομαδας κ η μικρη μου ειναι γυρισμενη προσ τα κατω απο τον εκτο μηνα!!!το κεφαλι τησ προς στην μητρα κ τα ποδια πανω δεξια....καμια φορα τουρλωνει μαλλον τον ποπο της κ το κεφαλι της κ νιωθω κ γω την πιεση αυτη χαμηλα!!!!κ ενα εξογκωμα λογικα ειναι ο ποπος της!!!!κ τωρα στον 7ο που πηγα για υπερηχο ετσι εχει παραμεινει.....
Ο χρήστης ΣΤΕΛΛΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 15:09   #94
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η καλυτερη θεση που μπορει να παρουν τα μωρακια μας μου ειπε ο γιατρος μου ειναι αυτη που εχει το δικο μου τους τελευταιους μηνες.Εννοειται το κεφαλακι προς τα κατω,η πλατουλα του αριστερα και τα ποδαρακια του δεξια
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-12, 19:44   #95
Helen@

Το avatar του χρήστη Helen@

Περιοχή: Αθήνα
Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτήσω, όταν παίρνει θέση το μωρό, κατεβαίνει κ η κοιλιά???γιατί έχω εδώ κ 1 εβδομάδα κ μου λένε οτι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε,δεν είναι τόσο ψηλά όσο ήταν....-κ νιώθω κ εγώ τη μικρή να με χτυπάει πιο κάτω απ'ότι με χτύπαγε πριν-ισως κ να είναι κ η ιδέα μου- ψιλοφρίκαρα όταν μου το είπαν....σας έχει τύχει εσάς???
Παλιά 10-06-12, 20:03   #96
Μπουρμπουρ1

Μπουρμπουρ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Helen@ Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτήσω, όταν παίρνει θέση το μωρό, κατεβαίνει κ η κοιλιά???γιατί έχω εδώ κ 1 εβδομάδα κ μου λένε οτι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε,δεν είναι τόσο ψηλά όσο ήταν....-κ νιώθω κ εγώ τη μικρή να με χτυπάει πιο κάτω απ'ότι με χτύπαγε πριν-ισως κ να είναι κ η ιδέα μου- ψιλοφρίκαρα όταν μου το είπαν....σας έχει τύχει εσάς???
Γιατι φρικαρες;;; που ειναι το κακο; απο την εβδομαδα που εισαι και μετα ειναι φυσιολογικο...
Εμενα παντως δεν εχει εμπεδωθει ακομη-αν και θα ηθελα για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα...
Ομως νιωθω την κοιλια μου να κατεβαινει ελαφρως οταν το μωρο γυρναει με το κεφαλι προς τα κατω. Μετα ξαναγυριζει προς τα πανω ξαναανεβαινει κι η κοιλια...
Παλιά 10-06-12, 21:17   #97
Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μπουρμπουρ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι φρικαρες;;; που ειναι το κακο; απο την εβδομαδα που εισαι και μετα ειναι φυσιολογικο...
Εμενα παντως δεν εχει εμπεδωθει ακομη-αν και θα ηθελα για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα...
Ομως νιωθω την κοιλια μου να κατεβαινει ελαφρως οταν το μωρο γυρναει με το κεφαλι προς τα κατω. Μετα ξαναγυριζει προς τα πανω ξαναανεβαινει κι η κοιλια...

ουφ χαίρομαι που λες οτι δεν ειναι τίποτα!!!!!!!!!!!!!!αντε με το καλό κ περαστικά μας με την ζέστη που δεν παλεύεται!!!!!!!!
Παλιά 10-06-12, 22:47   #98
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια εγω ειμαι στην 31η βδομαδα κ το μωρο ειναι με το κεφαλι προς τα κατω απο τον 6ο μηνα!!! γιαυτο κ η κοιλια σαν να χαμηλωνει λιγο....ακομα ετσι ειναι που πηγα προχθες για υπερηχο....βεβαια δεν ειναι κατι ανησυχητικο...ολα πανε καλα...αλλα δεν ξερω αν γυριζει--καθε φορα που παω για υπερηχο ετσι ειναι...κ τα ποδια της ειναι πανω δεξια περιπου....κ καθοταν κ οκλαδον στον υπερηχο προχθες!!!κυρια!!!!
Παλιά 11-06-12, 07:34   #99
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΛΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια εγω ειμαι στην 31η βδομαδα κ το μωρο ειναι με το κεφαλι προς τα κατω απο τον 6ο μηνα!!! γιαυτο κ η κοιλια σαν να χαμηλωνει λιγο....ακομα ετσι ειναι που πηγα προχθες για υπερηχο....βεβαια δεν ειναι κατι ανησυχητικο...ολα πανε καλα...αλλα δεν ξερω αν γυριζει--καθε φορα που παω για υπερηχο ετσι ειναι...κ τα ποδια της ειναι πανω δεξια περιπου....κ καθοταν κ οκλαδον στον υπερηχο προχθες!!!κυρια!!!!
Εμενα παλι ηταν οπως λες μεχρι τον 6ο μηνα, τωρα που θα επρεπε να ειναι ετσι εχει συνηθως το κεφαλι πανω!
φερνει 40 τουμπες, το καταλαβαινω κι απο τον λοξυγγα, που και που ειναι χαμηλα και μετα ξανα ψηλα. Και στον υπερηχο τη μια στιγμη ηταν με το κεφαλι κατω και την επομενη στο στομαχι μου. Να δω ποτε θα εμπεδωθει!
Παλιά 11-06-12, 14:47   #100
neraid

neraid ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα Κοριτσια, εγω εχω να κανω υπερηχο απο την 25η εβδομαδα και τωρα ειμαι στην 32η σε μια εβδομαδα θα κανω το ντοπλερ και εκει θα δουμε αν εχει παρει θεση.... Παντως νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να εχει παρει θεση απο τον 6ο μηνα....
Η ερωτηση μου ειναι αν περει θεση στον 6ο δεν ξαναγυρναει??????? Μενει για αλλους 3 μηνες με το κεφαλι προς τα κατω???????

Ο χρήστης neraid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-12, 17:37   #101
MarakiPa

MarakiPa χωρίς αξιολόγηση
Wink

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα με καισαρική, μέχρι την 37η εβδομάδα που γεννήθηκε είχε το κεφαλάκι της στο στήθος. Το δεύτερο παιδάκι μου πήρε θέση την 37η εβδομάδα, ενώ μέχρι τότε ήταν συνεχώς σε ισχυακή προβολή. Οπότε κορίτσια μην απελπίζεστε!
Ο χρήστης MarakiPa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-12, 23:38   #102
valentinat

Προεπιλογή

Σήμερα είχα ραντεβού στο γιατρό και αν και είμαι στην 34η εβδομάδα η μπέμπα μου δεν έχει γυρίσει ακόμη. Οι πιθανότητες για να γυρίσει είναι το πολύ 20% επειδή είναι το πρώτο μου ενώ αν ήταν το δεύτερο περισσότερες ενώ στο τρίτο 100% θα γυρνούσε.
Επίσης τον ρώτησα αν μπορώ να το βοηθήσω με ασκήσεις αλλά επειδή κάνω συσπάσεις αν και παίρνω χάπι μου είπε να μην προσπαθήσω καν. Επίσης βασικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι η μπέμπα είναι αρκετά μεγάλη (2800 τη ζύγισε σήμερα).
Παλιά 13-06-12, 17:29   #103
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valentinat Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα είχα ραντεβού στο γιατρό και αν και είμαι στην 34η εβδομάδα η μπέμπα μου δεν έχει γυρίσει ακόμη. Οι πιθανότητες για να γυρίσει είναι το πολύ 20% επειδή είναι το πρώτο μου ενώ αν ήταν το δεύτερο περισσότερες ενώ στο τρίτο 100% θα γυρνούσε.
Επίσης τον ρώτησα αν μπορώ να το βοηθήσω με ασκήσεις αλλά επειδή κάνω συσπάσεις αν και παίρνω χάπι μου είπε να μην προσπαθήσω καν. Επίσης βασικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι η μπέμπα είναι αρκετά μεγάλη (2800 τη ζύγισε σήμερα).
Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο με το πρωτο, δευτερο, τριτο παιδι, ουτε το βαρος παιζει ρολο.
Παλιά 13-06-12, 17:30   #104
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarakiPa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα με καισαρική, μέχρι την 37η εβδομάδα που γεννήθηκε είχε το κεφαλάκι της στο στήθος. Το δεύτερο παιδάκι μου πήρε θέση την 37η εβδομάδα, ενώ μέχρι τότε ήταν συνεχώς σε ισχυακή προβολή. Οπότε κορίτσια μην απελπίζεστε!
Το γεννησες με καισαρικη επειδη δεν ειχε παρει θεση ή για αλλο λογο;
Παλιά 13-06-12, 18:02   #105
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα απο τον 6ο με το κεφαλακι κατω. Μου ειπε ο γιατρος προχθες στο ντοπλερ οταν ρωτησα αν εχει παρει θεση οτι σε μερικες εβδομαδες θα ξερουμε οτι ειναι η τελικη θεση.Μαλλον ομως δεν θα ξαναγυρισει τωρα ειπε..Ετσι ελπιζουμε. Και εγω τον λοξυγκα τον νιωθω χαμηλα Και 2-3 φορες την ημερα. Εσεις?

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-12, 20:27   #106
Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πολύ λόξυγκα!!!!!συνέχεια γκουπ γκουπ γκουπ.....το καημένο μου....λογικά κ εγώ εκεί που χτυπάει με τον λόξυγκα, εκεί καταλαβαίνω οτι είναι το κεφαλάκι της.....κ είναι πάντα κάτω αριστερά..ελπίζω να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος!!!!!
Παλιά 13-06-12, 20:53   #107
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Το ακουω μια πανω, μια κατω, δεξια, αριστερα, μερικες φορες και στερεοφωνικα και δεν μπορω να προσδιορισω που ακριβως...
Παλιά 13-06-12, 21:26   #108
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Nα σας πω τι παρατηρησα εγω....οπως μου εχει πει ο γιατρος, το κεφαλι ειναι κατω κ τα ποδια πανω δεξια...τωρα δεν ξερω αν γυριζει ή κανει κωλοτουμπες...παντως τουρλωνεται κ πεταγεται ενα εξογκωμα---λογικα αν παραμενει με το κεφαλι προς τα κατω ειναι ο ποπος αυτο που πεταγεται!!!Καθε φορα που της μιλα ο μπαμπας της κ μου φιλα την κοιλια--κ μαλιστα φιλια με ηχο!---η μικρη τουρλωνεται παρα πολυ!!!!Μα καθε φορα!!!!Κ σε μενα συμβαινει αλλα συνηθως οταν τρωω--κ οχι παντα!!Μα με τον αντρα μου καθε φορα...κ ειδικα αν μου φιλα την κοιλια!!!!Κ εκεινος ειναι συνεχεια " η κορη μου" κ " η κορη μου"!!!Απιστευτη η επικοινωνια τους ομως!!!!!
Παλιά 13-06-12, 21:43   #109
Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nα σας πω τι παρατηρησα εγω....οπως μου εχει πει ο γιατρος, το κεφαλι ειναι κατω κ τα ποδια πανω δεξια...τωρα δεν ξερω αν γυριζει ή κανει κωλοτουμπες...παντως τουρλωνεται κ πεταγεται ενα εξογκωμα---λογικα αν παραμενει με το κεφαλι προς τα κατω ειναι ο ποπος αυτο που πεταγεται!!!Καθε φορα που της μιλα ο μπαμπας της κ μου φιλα την κοιλια--κ μαλιστα φιλια με ηχο!---η μικρη τουρλωνεται παρα πολυ!!!!Μα καθε φορα!!!!Κ σε μενα συμβαινει αλλα συνηθως οταν τρωω--κ οχι παντα!!Μα με τον αντρα μου καθε φορα...κ ειδικα αν μου φιλα την κοιλια!!!!Κ εκεινος ειναι συνεχεια " η κορη μου" κ " η κορη μου"!!!Απιστευτη η επικοινωνια τους ομως!!!!!

αααχ εδώ υπάρχει ενας έρωτας μεγάλος δηλαδή.... θα σου πω ότι μου λένε κ εμένα που έχω κορίτσι " πάει, τον έχασες τον άντρα σου μόλις γεννηθεί η μικρή..." με την καλή έννοια βέβαια.....
πάντως το τούρλωμα με τον ποπο το κάνει κ η δικιά μου, φουσκώνει πάντα στο σημείο δίπλα απο τον αφαλό κ συνήθως απο την αριστερή πλευρά... κ μερικές φορές τόσο έντονα που νομίζω πως θα βγει έξω... στην αρχή νόμιζα πως είναι πέτρωμα αλλά ο γιατρός είπε πως είναι ποπος!!!!!
Παλιά 13-06-12, 21:54   #110
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Smile

Helen@¨: Με το καλο το μωρακι σας ευχομαι!!!Κ εγω ειμαι κοντα σε σενα, λιγο πιο πισω στην 31η βδομαδα...την Κυριακη μπαινω στην 32....Ναι ποπος ειναι αυτο!!!Και σκληραινει παρα πολυ το σημειο αλλα υψωνεται ενα βουναλακι!!!!Εμενα μαλλον με ακουει ολη τη μερα να μιλαω κ τον μπαμπα τον ακουει το βραδυ κ τουρλωνεται!!!!Αντε δεν εμεινε κ πολυς καιρος για ολες εμας που κοντευουμε!!!Με το καλο σε ολες!!!
Παλιά 14-06-12, 21:41   #111
valentinat

Προεπιλογή

Αυτό με το τούρλωμα έχει πολύ γέλιο.... εμένα όλη μέρα είναι έτσι... έχω μονίμως στραβή κοιλιά.....
Βγάζει χεράκια δεξιά και αριστερά, ποπουδάκι τα πάντα!!!!
Επίσης με πιέζει πολύ και στο κόκκαλο της λεκάνης από τα δεξιά γιατί εκεί είναι οι πατουσίτσες της και τεντώνεται συνεχώς....
Παλιά 14-06-12, 21:43   #112
valentinat

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο με το πρωτο, δευτερο, τριτο παιδι, ουτε το βαρος παιζει ρολο.
Μπουρμπουρ από άλλο θέμα ξέρω πως και το δικό σου μωράκι δεν έχει γυρίσει. Αλλά αυτό που γράφεις σου το ειπε ο γιατρός?
Παλιά 17-06-12, 18:52   #113
matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον σε αλλο θεμα ειχα γραψει την περασμενη βδομαδα για συσπασεις που ειχα και ξεκινησα yutopar. Λοιπον απο προχθες ακουγα πολυ λιγο και πολυ χαμηλα το μπεμπη. Οποτε ειπα να δω πως θα παει μεχρι σημερα το πρωι μηπως απλα ειχε πεσει σε "νιρβανα υπνου" και αν συνεχιζοταν θα επικοινωνουσα με το γιατρο. Ε περιμενα λοιπον μεχρι σημερα 12 το μεσημερι και τον πηρα τηλ. Μου ειπε να με δει αμεσα στο ιατρειο και σε 1 ωρα πηγα. Σημερα Κυριακη! 32+1.
Μολις καναμε υπερηχο (καταρχην ηταν καλα αλλα παραδοξως ειχε αλλαξει θεση (ηταν με το κεφαλι κατω) γυρισε πλαγια... τωρα. Γι αυτο και δεν το ενιωθα οπως πριν που μου κλωτσαγε συνεχεια τα πλευρα. Τωρα εχει κατσει καπως περιεργα. Εχει κεφαλακι στο πλαι και χερακια ποδαρακια κατω...
Μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα ξαναγυρισει και δεν το βρισκει απο οτι καταλαβαμε πολυ πιθανο και μαλλον θα παω για καισαρικη...
Κατι δεν του εκατσε καλα του μπεμπη με τη λεκανη μου ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα... παρολα αυτα δεν ειναι απολυτο να μην ξαναγυρισει. Το δευτερο θεματακι που εχουμε ειναι οτι ειναι η δευτερη φορα που μου λεει οτι τον βρισκει μικρουλι για την εβδομαδα του. Τον εβγαλε 1700γρ περιπου . Στο ιασω μου τον εβγαλε τοσο την προηγουμενη Δευτερα. Μου ειπε βεβαια οτι υπαρχει αποκλειση απο μηχανημα σε μηχανημα αλλα ψιλοεπεμενε οτι ειναι μικρουλης. Οταν τον ρωτησα ποσο υπολογιζει να γεννηθει (κιλα) μου ειπε αρχικα να ειμαστε ευχαριστημενοι με 2-2,5 κιλα μαξιμουμ..
Ντόλπερ και αμνιακα ειναι καλα ξεχασα να σας πω.
Δεν ξερω προβληματιστηκα πολυ!
Και ολο μου πεταει για προωρο τοκετο εν τω μεταξυ. Αν λεει απο καποια στιγμη και μετα δεν μεγαλωνει θα τον βγαλουμε νωριτερα μαλλον...
Ευτυχως ενεσεις για πνευμονακια εκενα πριν λιγες μερες και ειδε και καποιες κινησεις αναπνοης.

Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ειδικα απο μανουλες που αντιμετωπισαν παρομοια περιστατικα στην εγκυμοσυνη και ποια ηταν η εξελιξη τους. Και για το βαρος του εμβρυου και για τη θεση και για τυχον προωρο τοκετο απο την 32 εβδομαδα και μετα...

Παλιά 17-06-12, 21:46   #114
matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καμια κοπέλα??
εστω και ενα αν γνωριζετε απο αυτα που ρωταω θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.

Παλιά 17-06-12, 21:57   #115
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

matilda38: δεν εχω καποια τετοια εμπειρια...εγω που πηγα στο γιατρο την 30η βδομαδα...στο τελος της 30ης ηταν 1600γρ η μπεμπα...αλλα τα μηχανηματα δεν δειχνουν παντα το κανονικο...α!!!επειδη ειμαι κ γω στην ιδια βδομαδα με σενα-αλλα μια μερα πισω---να σου πω οτι κ γω την μπεμπα 2 μερες δεν την ακουω τοσο εντονα κ ανησυχησα!!!! ισως μεγαλωνουν κ στριμωχνονται κ δεν μπορουν να κουνηθουν πολυ! εχω πιο πολυ κατι σαν τρανταγματα...ευτυχως τουρλωθηκε παλι χτες κ σημερα κ ξεαγχωθηκα!!!!ελπιζω ολα να πανε καλα! μην αγχωνεσαι κ μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα!!!
Παλιά 17-06-12, 22:01   #116
matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
matilda38: δεν εχω καποια τετοια εμπειρια...εγω που πηγα στο γιατρο την 30η βδομαδα...στο τελος της 30ης ηταν 1600γρ η μπεμπα...αλλα τα μηχανηματα δεν δειχνουν παντα το κανονικο...α!!!επειδη ειμαι κ γω στην ιδια βδομαδα με σενα-αλλα μια μερα πισω---να σου πω οτι κ γω την μπεμπα 2 μερες δεν την ακουω τοσο εντονα κ ανησυχησα!!!! ισως μεγαλωνουν κ στριμωχνονται κ δεν μπορουν να κουνηθουν πολυ! εχω πιο πολυ κατι σαν τρανταγματα...ευτυχως τουρλωθηκε παλι χτες κ σημερα κ ξεαγχωθηκα!!!!ελπιζω ολα να πανε καλα! μην αγχωνεσαι κ μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα!!!

οχι εγω δικαιολογημενα δεν το ενιωθα διοτι με τη θεση που εχει παει ειναι πολυ δυσκολο να γινουν αντιληπτες οι κινησεις.
το βαρος της μπεμπας σου αναλογικα ειναι μεγαλυτερο απο του δικου μου λογικα (πριν 2 βδομαδες 30 που λες) . ετσι καταλαβαινω. ποτε θα ξαναπας?

Παλιά 17-06-12, 22:08   #117
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σε 2 βδομαδες λογικα....εμενα μου εκανε κ κατι μετρησεις του κεφαλιου κ κατι αλλες κ ειπε οτι ηταν οκ....λες να εχει γυρισει κ εμενα????τωρα της ηρθε??? ειναι απο τον 6ο με το κεφαλι προς τα κατω κ γυρισε τωρα????ισως ειμαι κ κρυωμενη εδω κ 3 μερες κ επειδη βηχω ισως την κουραζω...αυριο παω στον ωρλ---με βλεπω με ιγμοριτιδα κ φαρυγγιτιδα!!!!---τελοσπαντων ευχομαι ολα να πανε καλα!!!
Παλιά 18-06-12, 00:45   #118
neraidoyla

Το avatar του χρήστη neraidoyla

neraidoyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilda38 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον σε αλλο θεμα ειχα γραψει την περασμενη βδομαδα για συσπασεις που ειχα και ξεκινησα yutopar. Λοιπον απο προχθες ακουγα πολυ λιγο και πολυ χαμηλα το μπεμπη. Οποτε ειπα να δω πως θα παει μεχρι σημερα το πρωι μηπως απλα ειχε πεσει σε "νιρβανα υπνου" και αν συνεχιζοταν θα επικοινωνουσα με το γιατρο. Ε περιμενα λοιπον μεχρι σημερα 12 το μεσημερι και τον πηρα τηλ. Μου ειπε να με δει αμεσα στο ιατρειο και σε 1 ωρα πηγα. Σημερα Κυριακη! 32+1.
Μολις καναμε υπερηχο (καταρχην ηταν καλα αλλα παραδοξως ειχε αλλαξει θεση (ηταν με το κεφαλι κατω) γυρισε πλαγια... τωρα. Γι αυτο και δεν το ενιωθα οπως πριν που μου κλωτσαγε συνεχεια τα πλευρα. Τωρα εχει κατσει καπως περιεργα. Εχει κεφαλακι στο πλαι και χερακια ποδαρακια κατω...
Μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα ξαναγυρισει και δεν το βρισκει απο οτι καταλαβαμε πολυ πιθανο και μαλλον θα παω για καισαρικη...
Κατι δεν του εκατσε καλα του μπεμπη με τη λεκανη μου ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα... παρολα αυτα δεν ειναι απολυτο να μην ξαναγυρισει. Το δευτερο θεματακι που εχουμε ειναι οτι ειναι η δευτερη φορα που μου λεει οτι τον βρισκει μικρουλι για την εβδομαδα του. Τον εβγαλε 1700γρ περιπου . Στο ιασω μου τον εβγαλε τοσο την προηγουμενη Δευτερα. Μου ειπε βεβαια οτι υπαρχει αποκλειση απο μηχανημα σε μηχανημα αλλα ψιλοεπεμενε οτι ειναι μικρουλης. Οταν τον ρωτησα ποσο υπολογιζει να γεννηθει (κιλα) μου ειπε αρχικα να ειμαστε ευχαριστημενοι με 2-2,5 κιλα μαξιμουμ..
Ντόλπερ και αμνιακα ειναι καλα ξεχασα να σας πω.
Δεν ξερω προβληματιστηκα πολυ!
Και ολο μου πεταει για προωρο τοκετο εν τω μεταξυ. Αν λεει απο καποια στιγμη και μετα δεν μεγαλωνει θα τον βγαλουμε νωριτερα μαλλον...
Ευτυχως ενεσεις για πνευμονακια εκενα πριν λιγες μερες και ειδε και καποιες κινησεις αναπνοης.

Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ειδικα απο μανουλες που αντιμετωπισαν παρομοια περιστατικα στην εγκυμοσυνη και ποια ηταν η εξελιξη τους. Και για το βαρος του εμβρυου και για τη θεση και για τυχον προωρο τοκετο απο την 32 εβδομαδα και μετα...
καλησπέρα!δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα αλλά θα σου πω οτι ταλαιπωρήθηκα και ακόμα ταλαιπωρούμαι με συσπάσεις εδώ και 3 μήνες ,αλλά με τα χάπια και πολύυυ ξάπλα έχω φτάσει ως εδώ και ακόμα δεν γέννησα..φυσικά η γιατρός μου μου είχε κάνει τις ενέσεις που λες γιατί φοβόταν πρόωρο τοκετό,αλλά τελικά κατάφερα να μπω στον μήνα μου.Επίσης να ξέρεις οτι τα μωράκια που γεννιούνται μετά την 32 εβδομάδα,σε νοσοκομείο ή κλινική με καλή ΜΕΝΝ πάνε πολύ καλά!Μην ανησυχείς,χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά,σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι σκεφτόμουν αλλά όλα θα περάσουν γρήγορα θα δεις...
Α και σχετικά με το βάρος του παιδιού,1700γρ ήταν και εμένα στις 32 εβδομάδες αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,απλά μου είχε πει ο γιατρός που μου έκανε τότε το ντοπλερ οτι θα είναι ένα παιδάκι γύρω στα 3 κιλά αν φτάσει τις 40 εβδομάδες.Απλά ο γιατρός σου θα παρακολουθεί αν παίρνει βάρος.Εμένα τώρα είναι γύρω στα 2,5 κιλά, δεν είναι ανησυχητικό απλά είναι το "σκαρί" της έτσι,δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι!
Ο χρήστης neraidoyla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 01:12   #119
MarakiPa

MarakiPa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το γεννησες με καισαρικη επειδη δεν ειχε παρει θεση ή για αλλο λογο;
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω στην ερώτηση σου Το γέννησα με καισαρική γιατί είχα αιμορραγία που οφειλόταν σε αποκόλληση πλακούντα, σύμφωνα με το γιατρό. Από αυτά όμως που έχω ακούσει, ακόμα και εάν το μωράκι είναι σε ισχιακή προβολή μπορεί να γεννηθεί με φυσιολογικό τοκετό
Ο χρήστης MarakiPa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 09:35   #120
Μπουρμπουρ1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarakiPa Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω στην ερώτηση σου Το γέννησα με καισαρική γιατί είχα αιμορραγία που οφειλόταν σε αποκόλληση πλακούντα, σύμφωνα με το γιατρό. Από αυτά όμως που έχω ακούσει, ακόμα και εάν το μωράκι είναι σε ισχιακή προβολή μπορεί να γεννηθεί με φυσιολογικό τοκετό
Ευχαριστω για την απαντηση.
Απο αυτα που εχω ακουσει σε αυτο το το συμπερασμα κατασταλαζω κι εγω: αν το μωρο ειναι σε ισχυακη προβολη πας κανονικα για τοκετο, φυσιολογικα ή με προκληση, κι αν το μωρο δεν εμπεδωθει μεχρι τελευταια στιγμη ή κατι αλλο στραβωσει, τοτε μπαινεις για καισαρικη. Οπως τα ειπε ο γιατρος της Valentinat νομιζω
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές