Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-09-11, 15:09   #81
Vera5

Vera5 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mary.. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κοριτσι μου,η αληθεια ειναι πως οποιος δεν εχει περασει αυτο το πραγμα,δεν μπορει να καταλαβει ποση ταλαιπωρια ειναι και ποσο πονο εχει!εγω προχτες πηγα για μαρσηποποιηση,ειμαι φρεσκια.μου παρουσιαστηκε την Κυριακη και την Τεταρτη την εκανα.τωρα δεν μου εχει τυχει ακομα να με ξαναπιασει γιατι μολις την εκανα.αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη,που δεν νομιζω οτι φταιει ο γιατρος σου,γιατι εχω ακουσει απο πολλα κοριτσια εδω οτι τους εχει ξαναπιασει μετα απο μαρσηποποιηση και ταλαιπωρουνται.και οτι τελικα η μονη λυση ειναι η αφαιρεση του αδεναγια να σου φυγει ομως η ιδεα παρε και μια αλλη γνωμη ενος γιατρου,απλα να σε δει!!ευχομαι να ειναι περαστικα και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο πια!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές! Κι εσένα σου εύχομαι, να μη σε ξαναπασχολήσει Π Ο Τ Ε ξανά! . Λοιπόν, εγώ είχα την εξής εξέλιξη: Σήμερα τα ξημερώματα, έσπασε η κυστούλα που είχε δημιουργηθεί, στο σημείο εκείνο και "πνίγηκα" στο πύον!!!!! Φυσικά και πανικοβλήθηκα, αλλά που να τρέχω στις 5 τα χαράματα;; Το θετικό ήταν, ότι από τη στιγμή που έσπασε και άδειασε, ανακουφίστηκα και τώρα δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Επικοινώνησα, βέβαια, και με τον γιατρό μου και μου είπε να μην ανησυχώ και να πάω τη Δευτέρα στο ιατρείο του να καθαρίσει, ό,τι έχει απομείνει. Ο φόβος, όμως που βίωσα, αλλά και η ταλαιπωρία, που όπως φαίνετια θα συνεχιστεί, με κάνουν και ανησυχώ για το μέλλον.......
Ο χρήστης Vera5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-11, 15:12   #82
Vera5

Vera5 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ξαναπώ ότι όσες έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ εκ του αποτελέσματος συμπεραίνουμε οτι είναι θέμα γιατρού. Σας λέω είναι σημαντικό να μάθετε από τον γιατρό σας πόση τέτοια εμπειρία έχει, πόσες δλδ επιτυχημένες επεμβάσεις έχει κάνει.
Φυσικά και η επιλογή γιατρού, είναι πάρα πολύ σημαντική....Ο δικός μου, μου είπε ότι έχει κάνει πολλές τέτοιες επεμβάσεις και ποτέ μα ποτέ δε του έτυχε να υποτροπιάσουν.....Τι να πώ, πάντα κάτι εξαιρέσεις μου τυχαίνουν..
Ο χρήστης Vera5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-11, 22:50   #83
mary..

Το avatar του χρήστη mary..

Περιοχή: κορινθος
mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα!!!ηθελα να ρωτησω κατι..εκανα μαρσιποποιηση την Τεταρτη.ο γιατρος μου ειπε,αφου περιμενω την Κυριακη περιοδο να τελειωσει η περιοδος και να ξεκινησω τις προσπαθειες αμεσως!να μην χασω τις γονιμες μερες αυτου του μηνα..εσεις που εχετε κανει,ποναγατε?και βασικα μετα απο ποσο καιρο δεν σας ενοχλουσε στην επαφη?και μια αλλη ερωτησουλα..θελω να κανω και ενα σπερμοδιαγραμμα,να το αφησω για τον αλλο μηνα η να παω τωρα?μου ειπαν οτι πρεπει να παρω τηλ για ραντεβου την τριτη μερα της περιοδου μου!θα πονεσω μετα απο αυτο?φιλακια..
Ο χρήστης mary.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-12, 21:13   #84
fraoyla

fraoyla ουδετερη μηδέν
Arrow αφαίρεση βαρθολινείου αδένα

Γεια σας,

Δυστυχώς πολλές γυναίκες έχουμε ταλαιπωρηθεί και λέω δυστυχώς, γιατί εχω νιώσει και εγω τον πόνο που προκαλεί η συγκεκριμένη φλεγμονή.

Την πρώτη φορά που μου δημιουργήθηκε άργησα να πάρω αντιβίωση με αποτέλεσμα να πάω στο νοσοκομείο με φριχτό πόνο. Εκεί, έμεινα περιπού πέντε ημέρες με ενδοφλέβια αντιβίωση και όσπου ένα πρωί έσκασε απο μόνο του και ησύχασα.

Μετά απο δυο μήνες μου εμφανίστηκε ξανά η φλεγμονή. Άρχισα να παίρνω αντιβίωση (την οποία μου είχε χορηγήσει ο γιατρός μου) καθώς και αντιφλεγμονώδες. Το παρακολουθούσα, δηλαδή πήγαινα συχνα στο γυναικολόγο μου και έτσι μια μέρα μου είπαν ότι αυτό είχε οριμάσει και προχωρίσαμε στην αφαίρεση του αδένα.

Δυστυχώς μου έκαναν μόνο τοπική αναισθησία και πονούσα λίγο κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Στο τέλος μου έκαναν ράμματα και τώρα εδώ και πέντε ημέρες μετά την επέμβαση είμαι με μία δυνατή αντιβίωση (που μου χορηγήθηκε απο τον γιατρό) καθώς και με δυνατα παυσίπονα.

Μετά την επέμβαση, τις δύο πρώτες ημέρες ημουν πρησμένη και έτρεχε αίμα οπου αργότερα άρχισαν και τα δύο να υποχωρούν.

Ο γιατρός μου είπε οτι τα ράμματα θα πέσουν σε λίγες ημέρες και το μικρό αιμάτομα που μου δημιουργήθηκε θα υποχωρήσει και αυτό σε λίγο καιρό.

Απο αυτά που έχω διαβάσει αλλού, γνωρίζω οτι μετά απο ένα μήνα δεν θα υπάρχει κάποιο σημάδι και δεν θα αισθάνομαι κάποιο κενό σε εκείνο το σημείο.

Θα ήθελα να σας συμβουλέψω να μη το παραμελείτε και απο την αρχή να το αντιμετοπίζετε! Μη φοβάστε, μη στεναχωριέστε, καταλαβαίνω οτι είναι επίπονο αλλά υπάρχουν άλλα πράγματα πιο σοβαρά απο αυτό. Αυτό δεν είναι και τόσο σοβαρό.. απλώς είναι ταλαιπωρία.

Τέλος, θα ήθελα να σας συμβουλέψω να προσέχετε με την αποτρίχωση που κάνετε στην ευαίσθητη περιοχή. Προς Θεού! Δεν κατηγορώ τις τεχνικές αυτές, αλλά κατά την άποψη μου καλό είναι να προσέχετε.. Μη ξεχνάμε οτι η πρόληψη είναι οτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας!!

Φιλιά σε όλες σας!
Ο χρήστης fraoyla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-03-12, 22:20   #85
Antoulina

Antoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια...!προσφατα επαθα και εγω την γνωστη βαρθολονιτιδα..!!!Ευτυχως με αντιβιωση εσκασε και ξεπρηστηκε...Αλλα οχι τελειως..! εχει μεινει ενα πολυ μικρο "γρομπαλακι"...ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο..!! τεσπα εμενα αυτο που μ ενδιαφερει πιο πολυ ειναι αν μπορω να ερθω σε επαφη?με προσοχη βεβαια..! αν γνωριζει καμια ας μου απαντησει!!!Ευχαριστω και περαστικα και υπομονη σε ολες μας!!!!!
Ο χρήστης Antoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-12, 15:08   #86
Villy L

Villy L ουδετερη μηδέν
Exclamation

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Antoulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κοριτσια...!προσφατα επαθα και εγω την γνωστη βαρθολονιτιδα..!!!Ευτυχως με αντιβιωση εσκασε και ξεπρηστηκε...Αλλα οχι τελειως..! εχει μεινει ενα πολυ μικρο "γρομπαλακι"...ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο..!! τεσπα εμενα αυτο που μ ενδιαφερει πιο πολυ ειναι αν μπορω να ερθω σε επαφη?με προσοχη βεβαια..! αν γνωριζει καμια ας μου απαντησει!!!Ευχαριστω και περαστικα και υπομονη σε ολες μας!!!!!

Γεια σου. κοιτα, ειναι αρκετη ταλαιπωρια απαξ και αρχισει αυτη η ιστορια.
Γιατι υποτροπιάζει και ειναι υπουλη υποθεση... Αφ ενός θα πρεπει να προσεχεις γενικά όχι στενα, τζην, στρινγκ, σιγουρα οχι μεγαλη τριβη στη περιοχη κατα την επαφη, χαμομήλι και πλυσεις με πουαρ όταν σε ενοχλήσει ακομα και πριν πρηστεί. Μπορεις να εχεις επαφη μετα την διανοιξη (στο γιατρο ή μονο του) απο 15 μερες και επειτα. Καλό θα ειναι να κάνεις πλυση με χαμομήλι μετα τη πραξη και μακρια απο υγρασία στη περιοχη γενικα...
Ο χρήστης Villy L δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 15:31   #87
christinageo

christinageo ουδετερη μηδέν
Smile Το αιωνιο προβλημα

Καλησπερα σε ολες !!!

Αυτο το προβλημα με ταλαιπωρει αν σας πω 10 χρονια δεν θα ειμαι υπερβολικη , αρχικα αρχισα απο τα 17 μου ξαφνικα ενιωσα ενα σαν σπυρακι που την επομενη μερα ειχε πρηστει υπερβολικα με απιστευτο πονο κτλ δεν ηξερα τι ηταν πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι ηταν ο βαρθολινειος αδενας ο οποιος ειχε παθει φλεγμονη , με αντιβιωση και ισχυρα παυσιπονα και μετα απο 6 ημερες εφυγε αλλα το μικρο σπυρακι δεν εφυγε ποτε .Απο τοτε το εβγαζα σχεδον μια φορα το 6 μηνο και στο τελος σχεδον καθε μηνα .Την τριτη φορα που μου βγηκε ο γιατρος μου , μου το ανοιξε με νυστερακι για να φυγει το πυον και απο τοτε καθε φορα που πρηζονταν μετα απο σχεδον μια μερα εσκαγε μονο του με αποτελεσμα να μην προλαβαινω να το αφαιρεσω λογω της εξαρσης της φλεγμονης .
Την τελευταια δε φορα που εμφανιστηκε και πηγαινοντας στο νοσοκομειο Αλεξανδρας μου λεει μια γιατρος εκει οτι αυτο δεν ηταν βαρθολινειο αλλα ενας αλλος αδενας απο τους πολλους που εχουμε στο κολπο που φλεγμενει (ηταν κοντα στην ουρηθρα ενω ο βαρθολινειος ειναι πιο κατω)
μην σας τα πολυλογω βρισκω αλλον γιατρο ο οποιος αναλαμβανει να με χειργουργησει .
μετα την επεμβαση (με ολικη ναρωση) μου εβγαλε ολον εκεινον τον αφενα μια εβδομαδα ημουν στο κρεβατι σαν πεθαμενη πολυς πονος πολυ το πρηξιμο δεν θελω καν να το θυμαμαι κοριτσια , αλλα ο γολγοθας συνεχιζεται ...

Αφου περασε η εβδομαδα των παθων και ηρεμησα ειπα Παναγιτσα μου τελειωσε το μαρτυριο μου αλλα τελικα αδικα χαρηκα δυο χρονια μετα μου πρηστηκε ο Βαρθολινειος αδενας .
Επαθα ΣΟΚ αρχιζα να ουρλιαζω γιατι δεν μπορουσα να ξαναμπω σε αυτη την διαδικασια παλι , αυτη την φορα και με αλλον πλεον γιατρο που εχω καταληξει να με παρακολουθει ξαναμπηκα στο χειρουργιο και εβγαλα και αυτον τον αδενα .
Αυτη την φορα και εχοντας περασει μονο 15 ημερες απο το χειργουργειο μπορω να πω οτι δεν ειχε καμια σχεση με την προηγουμενη εγχειρηση και τον πονο που ειχα τραβηξει τοτε .Σιγουρα πονεσα και τωρα αλλα πολυυυ πιο λιγο .ειχα πρηστει μετα το χειρουργειο μηδαμινα και απο την επομενη μερα μπορουσα ανετα να σηκωθω απο το κρεβατι .

Θελω να πω σε ολες που θα διαβασουν το μηνυμα μου καταρχην κουραγιο οσο αναφορα τον πονο γιατι ειναι αρκετος αλλα απαξ και σου πρηστει μια φορα παντα θα πρηζεται αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και καλυτερα να γινει αφαιρεση .

Σας ευχαριστω !!!!
Ο χρήστης christinageo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 15:46   #88
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εμένα μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα πριν 15 χρόνια περίπου. Πήρα αντιβίωση μερικές μέρες, έφυγε το πρήξιμο και από τότε δεν με ξαναενόχλησε. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.
Παλιά 14-03-12, 16:41   #89
christinageo

christinageo ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Coraline Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι απόλυτο αυτό, εμένα μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα πριν 15 χρόνια περίπου. Πήρα αντιβίωση μερικές μέρες, έφυγε το πρήξιμο και από τότε δεν με ξαναενόχλησε. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.

Κατ'αρχην δεν ειχα καμια προθεση να τρομοκρατησω καμια κοπελα που αντιμετωπιζει κατι τετοιο ,οπως θα δεις και στο μηνυμα μου γραφω οτι ειναι η δικη μου γνωμη αυτη και δεν σημαινει οτι ειναι κ κανονας πιστεψε με οταν ομως εχες αντιμετωπισει αυτο το θεμα δυο φορες οπως εγω , εχω επισκεφτει πανω απο πεντε γιατρους για να παρω γνωμες και συμβουλες γνωριζω πραγματα.Απο εκει και περα χαιρομαι για σενα γιατι ησουν απο τις λιγες και τις τυχερες !!!
Ο χρήστης christinageo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-12, 05:09   #90
μαρια_παλαιολογου

μαρια_παλαιολογου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για σας κορίτσια !! αρχικά πρέπει να πω ότι χαίρομαι που υπάρχει ο χώρος για να ανταλλάσσουμε τους προβληματισμούς μας για τέτοια θέματα.. πριν 3 μέρες παρουσίασα και εγώ πρόβλημα με τον αδένα μου.. δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό γιατί νόμιζα ότι θα υποχωρήσει .. . τα ponstan μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει και πολύ δουλειά και αρχίζω να ανησυχώ γιατί πρήζεται.. βέβαια δεν ήξερα ότι χρειάζεται ξεκούραση και η αλήθεια είναι ότι περπατούσα πολύ αυτές τις μέρες και φορούσα και τζιν στενά.. πρώτη φορά που το παθαίνω .. πιστεύετε ότι χρειάζομαι επέμβαση ;; είμαι και μικρή (20 χρονών) και φοβάμαι την αφαίρεση.. επίσης θα ήθελα πολύ να με συμβουλέψετε τι να κάνω μέχρι να πάω στο γιατρό.. όπως π.χ. πλύσεις με ζεστό ή κρύο νερό;;; αα και το χαμομήλι βοηθάει (για πλύσεις στην περιοχή εννοώ);; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !! ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα γιατί ανησυχώ πολύ..
Ο χρήστης μαρια_παλαιολογου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-12, 03:15   #91
Demetrius

Το avatar του χρήστη Demetrius

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Demetrius χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοπελιές της παρέας καλησπέρα...

Νιώθω λίγο άβολα (προσωπικά) που το συζητάω αλλά γράφω για λογαριασμό της γυναίκας μου (λόγω της μη εξοικείωσής της με τα φόρουμ)...

Η γυναίκα μου είναι έγκυος (το τέταρτο παιδάκι μας) και είναι στον τέταρτο μήνα.
Σήμερα ενώ ήταν στην τουαλέτα για ανάγκη της (είχε δυσκοιλιότητα), ένιωσε κατά το σπρώξιμο σαν να κατέβαινε το κεφαλάκι του παιδιού στον κόλπο της... Και βέβαια τα χρειάστηκε που λένε, από το φόβο της.

Αύριο ή μεθαύριο, αν τα καταφέρουμε -πρώτα ο Θεός- σκεφτόμαστε να πάμε στη γυναικολόγο μας για να την εξετάσει μήπως κι εντοπίσει κάτι... πάντως απ' ότι μου λέει ούτε πόνο είχε ούτε το αισθάνεται συνεχώς εκεί (στον κόλπο), μόνο στο σπρώξιμο... Επαφές δεν έχουμε εδώ και 3 μήνες λόγω αποκολλήσεων...

Λέτε να είναι αυτός ο βαρθολίνιος αδένας;;;
Παλιά 04-04-12, 11:23   #92
mary..

mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demetrius Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοπελιές της παρέας καλησπέρα...

Νιώθω λίγο άβολα (προσωπικά) που το συζητάω αλλά γράφω για λογαριασμό της γυναίκας μου (λόγω της μη εξοικείωσής της με τα φόρουμ)...

Η γυναίκα μου είναι έγκυος (το τέταρτο παιδάκι μας) και είναι στον τέταρτο μήνα.
Σήμερα ενώ ήταν στην τουαλέτα για ανάγκη της (είχε δυσκοιλιότητα), ένιωσε κατά το σπρώξιμο σαν να κατέβαινε το κεφαλάκι του παιδιού στον κόλπο της... Και βέβαια τα χρειάστηκε που λένε, από το φόβο της.

Αύριο ή μεθαύριο, αν τα καταφέρουμε -πρώτα ο Θεός- σκεφτόμαστε να πάμε στη γυναικολόγο μας για να την εξετάσει μήπως κι εντοπίσει κάτι... πάντως απ' ότι μου λέει ούτε πόνο είχε ούτε το αισθάνεται συνεχώς εκεί (στον κόλπο), μόνο στο σπρώξιμο... Επαφές δεν έχουμε εδώ και 3 μήνες λόγω αποκολλήσεων...

Λέτε να είναι αυτός ο βαρθολίνιος αδένας;;;
καλημερα,ευχομαι καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη στην γυναικα σου!με το καλο να κρατησετε το μωρακι σας αγκαλια.οσο για αυτο που ειπες,δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι ειναι βαρθολινιος αδενας.το εχω κανει και εγω και γνωριζω..πιστευω πως θα πρεπει να απευθυνθειτε στην γυναικολογο της,να σας καθυσηχασει.μπορει να χρειαστει καποια θεραπεια..ελπιζω να πανε ολα καλα!!
Παλιά 04-04-12, 11:29   #93
mary..

mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαρια_παλαιολογου Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας κορίτσια !! αρχικά πρέπει να πω ότι χαίρομαι που υπάρχει ο χώρος για να ανταλλάσσουμε τους προβληματισμούς μας για τέτοια θέματα.. πριν 3 μέρες παρουσίασα και εγώ πρόβλημα με τον αδένα μου.. δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό γιατί νόμιζα ότι θα υποχωρήσει .. . τα ponstan μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει και πολύ δουλειά και αρχίζω να ανησυχώ γιατί πρήζεται.. βέβαια δεν ήξερα ότι χρειάζεται ξεκούραση και η αλήθεια είναι ότι περπατούσα πολύ αυτές τις μέρες και φορούσα και τζιν στενά.. πρώτη φορά που το παθαίνω .. πιστεύετε ότι χρειάζομαι επέμβαση ;; είμαι και μικρή (20 χρονών) και φοβάμαι την αφαίρεση.. επίσης θα ήθελα πολύ να με συμβουλέψετε τι να κάνω μέχρι να πάω στο γιατρό.. όπως π.χ. πλύσεις με ζεστό ή κρύο νερό;;; αα και το χαμομήλι βοηθάει (για πλύσεις στην περιοχή εννοώ);; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !! ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα γιατί ανησυχώ πολύ..
να μην ανησυχεις καθολου.πρεπει να πας σε εναν γιατρο να στο κοιταξει,εμενα ξεκινησε να με ποναει και μετα απο 2 μερες δεν μπορουσα ουτε να κατσω.η επεμβαση δεν ειναι τιποτα.γινεται με μεθη και δεν καταλαβαινεις τιποτα.δεν υπαρχει παυσιπονο η πλυσεις που να το βοηθησουν,ισως ο γιατρος σου δωσει αντιβιωση οπως και εμενα.αλλα εγω το αφησα και με την πρωτη μερα αντιβιωσης μου εσπασε και επρεπε να καθαριστει,οπως και να εχει πηγαινε σε μια γυναικολογο να το δειτε..μην φοβασαι καθολου!!ολα καλα!!
Παλιά 04-04-12, 17:00   #94
pink_panther

Περιοχή: κρητη
pink_panther ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια....Πριν αρκετό καιρό παρατήρησα κ εγώ αυτό το πρήξιμο αλλά δεν έδωσα κ ιδιαίτερη σημασία καθώς εκείνο τον καιρό έκανα θεραπεία για μύκητες κ νόμιζα πως οφειλόταν εκεί. Σε επόμενη επίσκεψη στο γιατρό μου τον ρώτησα αν είναι από τους μύκητες . Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε να πω την αλήθεια αλλά το μόνο που με ρώτησε ήταν αν με πονάει ή αν με ενοχλεί. Του απάντησα όχι γιατί όντως δεν με πονάει κ δεν με ενοχλεί. ΤΩΡΑ δυστυχώς ανακάλυψα πως πρόκειται για απόστημα του συγκεκριμένου αδένα κ η αλήθεια είναι πως έχω τρομοκρατηθεί αρκετά. Τον περασμένο Σεπτέμβριο έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε στην 7η με 8η εβδομάδα. Και η ερώτησή μου είναι....μπορεί να έφταιγε αυτό?? Τώρα που ξανακάνουμε προσπάθειες για μωράκι (μετά από άπειρες εξετάσεις που βγαίνουν οκ) υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Και τέλος επειδή σας έχω πρήξει, ποια είναι η θεραπεία του?? Γιατί ειλικρινά από την ταραχή μου, τρέμω κ ούτε τα μηνύματά σας δεν έκατσα να διαβάσω σαν τον άνθρωπο. Ευχαριστώ προκαταβολικά κ περιμένω ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ τις απαντήσεις σας!
Ο χρήστης pink_panther δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-12, 19:20   #95
mary..

mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pink_panther Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια....Πριν αρκετό καιρό παρατήρησα κ εγώ αυτό το πρήξιμο αλλά δεν έδωσα κ ιδιαίτερη σημασία καθώς εκείνο τον καιρό έκανα θεραπεία για μύκητες κ νόμιζα πως οφειλόταν εκεί. Σε επόμενη επίσκεψη στο γιατρό μου τον ρώτησα αν είναι από τους μύκητες . Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε να πω την αλήθεια αλλά το μόνο που με ρώτησε ήταν αν με πονάει ή αν με ενοχλεί. Του απάντησα όχι γιατί όντως δεν με πονάει κ δεν με ενοχλεί. ΤΩΡΑ δυστυχώς ανακάλυψα πως πρόκειται για απόστημα του συγκεκριμένου αδένα κ η αλήθεια είναι πως έχω τρομοκρατηθεί αρκετά. Τον περασμένο Σεπτέμβριο έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε στην 7η με 8η εβδομάδα. Και η ερώτησή μου είναι....μπορεί να έφταιγε αυτό?? Τώρα που ξανακάνουμε προσπάθειες για μωράκι (μετά από άπειρες εξετάσεις που βγαίνουν οκ) υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Και τέλος επειδή σας έχω πρήξει, ποια είναι η θεραπεία του?? Γιατί ειλικρινά από την ταραχή μου, τρέμω κ ούτε τα μηνύματά σας δεν έκατσα να διαβάσω σαν τον άνθρωπο. Ευχαριστώ προκαταβολικά κ περιμένω ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ τις απαντήσεις σας!
Καλησπερα και απο μενα,πριν μερικους μηνες εκανα και εγω μαρσιποποιηση του βαρθολινιου αδενα.μεσα σε 2 μερες μου επιασε αποστημα,ποναγα τρελα και πηρα τον γιατρο μου τηλ.μου ειπε λοιπον οτι θα πρεπει να παρω μια αντιβιωση και αν θα σπασει το αποστημα θα πρεπει να παω στην κλινικη.ετσι και εγινε,την αλλη μερα το βραδυ,μου εσπασε και ξυπνησα απο το πονο..ειχα πολυ πυον..μια μερα ομως πριν εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης,που καλυτερα να μην το ειχα κανει..γιατι βγηκε αχνο θετικο.βλεπεις τις προσπαθειες για παιδακι τις εκανα κανονικα.πριν το χειρουργειο το ειπα στον γιατρο μου και μου ειπε πως οτι και να ητανε ,να μην το σκεφτομαι και οτι επρεπε να με καθαρισει για να μην μολυνθω..μου ειπε επισης οτι ειναι κατι εξωτερικο και δεν επηρεαζει μια τυχον συλληψη.ουτε προσβαλει μια εγγυμοσυνη.δεν υπαρχει κανενας φοβοςοπωτε δεν εφταιγε σε καμια περιπτωση ο βαρθολινιος για την ατυχη αποβολη σου.απο οτι ξερω δεν υπαρχει θεραπεια,παρα μονο μαρσιποποιηση(το ανοιγουν,το καθαριζουν,και το κρατανε ανοιχτο για να μην ξαναπιασει αποστημα)ελπιζω να βοηθησα..καλη επιτυχια,στις προσπαθειες σου,να εισαι καλα και με το καλο,να γινεις μανουλα..
Παλιά 05-04-12, 16:01   #96
pink_panther

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ mary για την απάντησή σου. Το απόστημα σου ήταν μεγάλο? Εμένα είναι μικρό αλλά εμφανές. Σήμερα σκέφτηκα, μετά από πολύ διάβασμα χτες βράδυ, να πάω στο γιατρό κ να του πω να μου γράψει καμιά αντιβίωση για να σπάσει μόνο του. Δεν θα αντέξω ξανά το περιβάλλον του χειρουργείου, ψυχολογικά....από την απόξεση κ μετά τρομάζω μόνο κ στην ιδέα...
Παλιά 05-04-12, 16:25   #97
mary..

mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pink_panther Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ mary για την απάντησή σου. Το απόστημα σου ήταν μεγάλο? Εμένα είναι μικρό αλλά εμφανές. Σήμερα σκέφτηκα, μετά από πολύ διάβασμα χτες βράδυ, να πάω στο γιατρό κ να του πω να μου γράψει καμιά αντιβίωση για να σπάσει μόνο του. Δεν θα αντέξω ξανά το περιβάλλον του χειρουργείου, ψυχολογικά....από την απόξεση κ μετά τρομάζω μόνο κ στην ιδέα...
το αποστημα ηταν εξωτερικα σαν τον αντιχειρα,και εσωτερικα σαν ενα αυγο μου ειπε ο γιατρος,για αρχη πηγαινε να το δουν,για να σου γραψει αντιβιωση.ετσι μπορει να το προλαβεις..καλη επιτυχια κοριτσακι
Παλιά 05-04-12, 23:19   #98
pink_panther

Προεπιλογή

Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ να κάνω. Είναι πολύ μικρό το δικό μου...σαν μπιζελάκι φαντάσου, ίσως κ λίγο μικρότερο. Αλλά δεν το βλέπω ή τουλάχιστον δεν το αισθάνομαι να συνεχίζει κ μέσα...σαν να κρέμεται είναι κάπως...δεν μπορώ να το περιγράψω για να καταλάβεις.
Παλιά 02-10-12, 00:17   #99
christi!

christi! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια... Ομοιπαθης και εγω. Ειμαι 24 και πριν κανα 6 μηνο εμφανιστηκε και σε μενα αυτος ο βαρθολινιος... Δεν έχει μεγαλο μεγεθος και γενικα δεν με ποναει καθολου, απλα το νιωθω λιγο οταν καθομαι, (τον πρωτο μηνα πονουσα αλλα οχι πολυ) εκτος οταν προκυται για σεξουαλικη επαφη. Εχει "καταστρεψει" την σεξουαλικη μου ζωη αυτο το πραγμα...

Πηγα στο γυναικολογο μου και μου ειπε να κανουμε μαρσιποποιηση ή αφαιρεση για να σταματησει να με ενοχλει. Τωρα ομως που διαβασα ολα αυτα που εχετε γραψει εδω, αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να μπω στο χειρουργειο για κατι που δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου (καθως ειναι πολυ μικρό και δεν με επηρεαζει παρα μόνο κατα τη διαρκεια της επαφης)...

Ημουν αποφασισμενη να κανω μαρσιποποιηση, αλλα εχω μπει σε δευτερες σκεψεις... Επισης, ξερει κανεις να μου πει για το μετα? Εννοω, για ποσες μερες θα χρειαστει να παιρνω αντιβιωση (δεν τα παω καλα με αντιβιωσεις απο τοτε που με πειραξε μία), και ποσες μερες θα χρειαστει να τριγυρναω με σερβιετες για αποφυγή "ατυχηματος" με πυον ή αίμα?

ευχαριστω προκαταβολικά!
Ο χρήστης christi! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 01:01   #100
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christi! Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια... Ομοιπαθης και εγω. Ειμαι 24 και πριν κανα 6 μηνο εμφανιστηκε και σε μενα αυτος ο βαρθολινιος... Δεν έχει μεγαλο μεγεθος και γενικα δεν με ποναει καθολου, απλα το νιωθω λιγο οταν καθομαι, (τον πρωτο μηνα πονουσα αλλα οχι πολυ) εκτος οταν προκυται για σεξουαλικη επαφη. Εχει "καταστρεψει" την σεξουαλικη μου ζωη αυτο το πραγμα...

Πηγα στο γυναικολογο μου και μου ειπε να κανουμε μαρσιποποιηση ή αφαιρεση για να σταματησει να με ενοχλει. Τωρα ομως που διαβασα ολα αυτα που εχετε γραψει εδω, αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να μπω στο χειρουργειο για κατι που δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου (καθως ειναι πολυ μικρό και δεν με επηρεαζει παρα μόνο κατα τη διαρκεια της επαφης)...

Ημουν αποφασισμενη να κανω μαρσιποποιηση, αλλα εχω μπει σε δευτερες σκεψεις... Επισης, ξερει κανεις να μου πει για το μετα? Εννοω, για ποσες μερες θα χρειαστει να παιρνω αντιβιωση (δεν τα παω καλα με αντιβιωσεις απο τοτε που με πειραξε μία), και ποσες μερες θα χρειαστει να τριγυρναω με σερβιετες για αποφυγή "ατυχηματος" με πυον ή αίμα?

ευχαριστω προκαταβολικά!

Κανε το τώρα να ξεμπερδεύεις!Τι θα γίνει αν "φουντώσει" που είναι πολύ πιθανό,στην εγκυμοσύνη???Αν σε ενοχλεί στην επαφη,φαντασου τι θα γίνει στον τοκετό....
Ενα σπιράκι απο τρίχα είχα που δεν έδωσα σημασία και έγινε στην εγκυμοσύνη σα μπαλάκι του γκολφ!!!!Το άνοιξα και αναγκάστηκα να πάρω αντιβίωση όσο ήμουν έγκυος.Δε περνούσε με τίποτα και με τρέλανε στον πόνο...'ολα αυτα για ένα σπιράκι!!!
Στη θέση σου θα ξεμπέρδευα πριν μείνω έγκυος....
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 02:05   #101
christi!

christi! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευη@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε το τώρα να ξεμπερδεύεις!Τι θα γίνει αν "φουντώσει" που είναι πολύ πιθανό,στην εγκυμοσύνη???Αν σε ενοχλεί στην επαφη,φαντασου τι θα γίνει στον τοκετό....
Ενα σπιράκι απο τρίχα είχα που δεν έδωσα σημασία και έγινε στην εγκυμοσύνη σα μπαλάκι του γκολφ!!!!Το άνοιξα και αναγκάστηκα να πάρω αντιβίωση όσο ήμουν έγκυος.Δε περνούσε με τίποτα και με τρέλανε στον πόνο...'ολα αυτα για ένα σπιράκι!!!
Στη θέση σου θα ξεμπέρδευα πριν μείνω έγκυος....
Πρώτα από όλα, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ γρήγορη απάντησή σου.. Αυτό που θέλω να πω, είναι επειδή εδώ διάβασα για πολύ πόνο και μεγάλο "πρήξιμο" (μέχρι και μέγεθος πορτοκαλιού διαβασα!!!) λέω μήπως είμαι υπερβολική και δεν χρειάζεται να προβώ σε μια τόσο δραστική λύση (χειρουργειο)... Ακόμη είμαι σε σκέψεις, μιας έχω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει τουλάχιστον μετα από 2 βδομάδες... Τώρα απλά διαβάζω γνώμες και παίρνω θάρρος...
Παλιά 03-10-12, 00:54   #102
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christi! Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα από όλα, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ γρήγορη απάντησή σου.. Αυτό που θέλω να πω, είναι επειδή εδώ διάβασα για πολύ πόνο και μεγάλο "πρήξιμο" (μέχρι και μέγεθος πορτοκαλιού διαβασα!!!) λέω μήπως είμαι υπερβολική και δεν χρειάζεται να προβώ σε μια τόσο δραστική λύση (χειρουργειο)... Ακόμη είμαι σε σκέψεις, μιας έχω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει τουλάχιστον μετα από 2 βδομάδες... Τώρα απλά διαβάζω γνώμες και παίρνω θάρρος...
ξέρω οτι μερικές φορες το ανοίγουν τοπικά για να καθαρίσει σε συνδυασμό με αντιβίωση απ το στόμα,ελπίζοντας οτι δε θα δημιουργηθεί πάλι.
Η αλήθεια είναι πως αν δεν προσπαθούσα για παιδάκι θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί από μόνο του ή θα δοκίμαζα κάτι λιγότερο επεμβατικό.Παρε αν θες και μια δευτερη γνώμη αλλά μην περιμένεις να γίνει πορτοκάλι...θα είναι πιο πολύπλοκο μετα και θα φας μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
Οτι κι αν αποφασίσεις καλή τυχη!
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-12, 01:23   #103
lena.com78

lena.com78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

christi.kalo einai na tin kaneis tin epembasi .kai 8a sou po tin dikia mou empiria.toso pono den eniosa oute otan genisa tin kori mou.alaja 3 giatrous mexri na bro ton katalilo kai na mou dosi tin lusi.o adenas mou prizotan 2-3 fores ton xrono.me apotelesma na pigeno stous giatrous na mou kanoun mia tomi me nisteri na ton adiazoun apo to pion kai na mou xonoun gazes mesa stin tomi .etsi o adenas jana mazebe mikrobia kai ekane pali flegmoni.eno me tin epembasi pou einai epiponi gia mia ebdomada meta giati ekos apo ta ka8arisma tou adena o giatros aferi kai to pa8itiko tou komati mou topo8etise mesa sti tomi ena solinaki.me ebale na ka8arizo tin tomi ka8e mera mamia mpatoneta gia na kleisi kanonika apo mesa pros ta ejo.meta apo 7meres piga kai mou aferese to solinaki.ektote 10xronia tora o adenas mou den me jana enoxlise pote!!!
Ο χρήστης lena.com78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-12, 01:25   #104
lena.com78

lena.com78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

]christi.kalo einai na tin kaneis tin epembasi .kai 8a sou po tin dikia mou empiria.toso pono den eniosa oute otan genisa tin kori mou.alaja 3 giatrous mexri na bro ton katalilo kai na mou dosi tin lusi.o adenas mou prizotan 2-3 fores ton xrono.me apotelesma na pigeno stous giatrous na mou kanoun mia tomi me nisteri na ton adiazoun apo to pion kai na mou xonoun gazes mesa stin tomi .etsi o adenas jana mazebe mikrobia kai ekane pali flegmoni.eno me tin epembasi pou einai epiponi gia mia ebdomada meta giati ekos apo ta ka8arisma tou adena o giatros aferi kai to pa8itiko tou komati mou topo8etise mesa sti tomi ena solinaki.me ebale na ka8arizo tin tomi ka8e mera mamia mpatoneta gia na kleisi kanonika apo mesa pros ta ejo.meta apo 7meres piga kai mou aferese to solinaki.ektote 10xronia tora o adenas mou den me jana enoxlise pote!!!
Ο χρήστης lena.com78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 23:48   #105
christi!

christi! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... αποφασισα να κανω μαρσιποποιηση τελικα.. ο γιατρος μου συνεργαζεται με μια ιδιωτικη κλινικη και θα ηθελα να μου πειτε ποσο κοστιζει αυτη η επέμβαση (για να ξερω πριν τον ρωτήσω).. στειλτε μου pm αν δεν μπορει να ειπωθει δημόσια!
Παλιά 19-10-12, 22:59   #106
christi!

christi! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τίποτα βρε κορίτσια? Κανόνισα ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα... Μήπως μπορεί κάποια από σας να μου πει το κόστος της επέμβασης στο περίπου?
Παλιά 26-10-12, 16:41   #107
christi!

christi! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον, είπα να γράψω και τη δική μου εμπειρια, αφου τελικά έκανα τη μαρσιποποίηση την Δευτέρα! Είμαι ήδη πολύ καλά (μόνο μερικές ενοχλήσεις από τα ράμματα) και μάλιστα χθες πήγα και γυμναστήριο μετά από συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου! Ούτε παυσίπονα πήρα, ούτε αντιβίωση. Τώρα απλά ελπίζω να μην ξαναεμφανιστεί!

Χρόνια πολλά σε Δήμητρες και Δημήτρηδες!
Παλιά 19-12-13, 18:44   #108
vangelia

vangelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalispera koritsia, telika meta apo toso kairo ekana prin duo vdomades marsipopoihsh alla eimai akoma prismeni... k mou eipe o giatros oti prepei ton maio peripou na kanw k tin deksia pleura... oses rwtane gia to kostos ston diko mou giatro einai 450 eurw!
Ο χρήστης vangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-14, 19:25   #109
zoie

zoie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες
Είχα κι εγώ πριν μια εβδομάδα ακριβώς αυτό το πρόβλημα (πρήξιμο σε μέγεθος αυγού)και ακόμα πέρνω αντιβιώσεις.....ο γυναικολόγος μου έλειπε για τα Χριστούγεννα και πήγα στο Έλενα όπου μου τράβηξαν το ποιόν με σύριγγα και αμέσως ένοιωσα ανακούφιση...ο γυναικολόγος μου γύρισε και πήγα να με δεί.....παρόλο που το π΄ρηξιμο έχει σχεδόν φύγει και δεν πονάω πιά μου είπε ότι ο αδένας μου είναι βουλωμένος ακόμα και η σίγουρη λύση είναι η μαρσυποποίηση για να απαλαχτώ μια και καλή χωρίς να μου πεί κατι για αφαίρεση...δεν ξέρω με όσα διαβάζω εδώ.....έχω αμφιβολίες!
Ο χρήστης zoie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-14, 22:40   #110
elpida1988

elpida1988 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σας! Λοιπον,πριν απο 3 μερες ειχα αρχισει να εχω ενα πονο στην κλειτοριδα..δεν εδωσα σημασια γιατι πιστευα οτι εφειλοταν απλα στο στενο εσωρουχο..σημερα πονουσα πολυ οταν καθομουν ..το κοιταξα και βρηκα ακριβως διπλα στην κλειτοριδα εσωτερικα ενα κοκκινο γρομπαλακι φουσκωμενο που μαλλον εχει υγρο μεσα..οταν το ακουμπαω ποναει αφορητα..μεσα στη βδομαδα θα επισκεφτω γιατρο φυσικα..απλα εχω την εντυπωση πως ειναι αυτο που λετε και εσεις..ομως απ οτι διαβασα παρουσιαζεται κοντα στον κολπο και οχι σχεδον επανω στην κλειτοριδα..εχει εμφανιστει σε καποια σε εκεινο το σημειο?? Επισης θα ηθελα εαν εχετε να μου συστησετε καποια καλη γυναικολογο (γυναικα κατα προτιμηση) γιατι τις εξετασεις μου τις κανω σε διαγνωστικο κεντρο και δεν εχω καποια δικη μου γιατρο..εαν δεν επιτρεπεται δημοσια στειλτε μου ενα μηνυμα..εχω ανησυχησει αρκετα....
Ο χρήστης elpida1988 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές