Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-01-12, 13:22   #1
nitsa_ge

nitsa_ge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εγκυμοσύνη και παλαιότερη λήψη χαπιού επόμενης μέρας

Κορίτσια, έχω πάρει στη ζωή μου 1-2 φορές το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας". Η τελευταία πρέπει να ήταν πριν 2-3 χρόνια όταν ακόμα δε θέλαμε παιδί με τον άντρα μου (δεν ήμασταν και παντρεμένοι τότε) και είχαμε πανικοβληθεί μετά από ένα "ατύχημα" (έσπασε το προφυλακτικό).

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και δε σκέφτηκα καν να το αναφέρω στο γιατρό μου (το είχα ξεχάσει και το θυμήθηκα μόλις χθες). Θεωρείτε πως έπρεπε να του το ειχα πει; Υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο μετά από τόσα χρόνια;
Ο χρήστης nitsa_ge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-01-12, 13:29   #2
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nitsa_ge Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, έχω πάρει στη ζωή μου 1-2 φορές το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας". Η τελευταία πρέπει να ήταν πριν 2-3 χρόνια όταν ακόμα δε θέλαμε παιδί με τον άντρα μου (δεν ήμασταν και παντρεμένοι τότε) και είχαμε πανικοβληθεί μετά από ένα "ατύχημα" (έσπασε το προφυλακτικό).

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και δε σκέφτηκα καν να το αναφέρω στο γιατρό μου (το είχα ξεχάσει και το θυμήθηκα μόλις χθες). Θεωρείτε πως έπρεπε να του το ειχα πει; Υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο μετά από τόσα χρόνια;
Και εγω εχω παρει 2 3 φορες και μαλιστα λιγο καιρο πριν μεινω εγκυος...αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...νομιζω θα επρεπε να ανησυχεις αν πηρες τωρα το χαπι της επομενης μερας και ειχες μεινει εγκυος.... πεστο στον γιατρο σου αν θες για να ησυχασεις αλλα δν νομιζω ν εχεις προβλημα...με το καλο....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 13:39   #3
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο,τι δραστική ουσία και να περιέχει ένα χάπι, μετά από 3 χρόνια έχει φύγει από τον οργανισμό. Εδώ σε περιπτώσεις θεραπείας ακμής με δυνατά φάρμακα και σου λενε ότι μετά από 1 χρόνο μπορείς να μείνεις έγκυος.
Πάντως για να μην αγχώνεσαι, ενήμερωσε το γιατρό σου, για να σε καθησυχασει και αυτός.

Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 17:08   #4
nitsa_ge

nitsa_ge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις καθησυχαστικές απαντήσεις!
Ο χρήστης nitsa_ge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-12, 15:33   #5
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα :

Λοιπόν... Η αγαπημένη μου ξαδέλφη, ετών 26, είχε τελευταία περίοδο στις 10 Δεκεμβρίου του 2011 .
Στις 24 Δεκεμβρίου είχε μια "ζωηρή" επαφή με τον σύντροφό της.
Στις 25-26 Δεκεμβρίου πήρε το χάπι της επόμενης μέρας.
Στις 06 Γενάρη 2012 πάει στον γυναικολόγο της για κλασσική εξέταση και κάνει και τεστ παπ. Όλα καλά ως εδώ.

Μέχρι και χθες βράδυ, κανένα σημάδι για τίποτα. Μόνο (έντονους) πόνους περιόδου, ανακατωσούρες και μεγάλη ατονία. Αφού το συζητάμε, αποφασίζει να κάνει τεστ.
Σήμερα το πρωί, το πρεντίκτορ δείχνει θετικό! Ακολουθεί χοριακή... και βγάζει τιμή... 102 χιλιάδες!!!!!

Ο γυναικολόγος (άλλος γιατρός) θα την δει Δευτέρα. Αλλά ανησυχούμε πολύ. Είναι δυνατόν να επηρέασε αρνητικά το χάπι της επόμενης μέρας την εγκυμοσύνη? Γιατί πλέον μιλάμε για εγκυμοσύνη!! Αφήστε που έχουμε μπερδευτεί με τις εβδομάδες...
Να πω μόνο ότι τα συμπτώματα που σας προανέφερα, εξακολουθούν.

Τα φώτα σας φιλενάδες μου, μέχρι την Δευτέρα!

Ευχαριστώ πολύ!!
Παλιά 03-02-12, 15:52   #6
joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το χαπι της επόμενη ημέρας καλό ειναι να λαμβάνεται όσο πιο γρήγορα γίνεται μετά την επαφή. Το πρώτο πρεπει να ληφθεί μεσα στο πρώτο 24. Δυστυχώς ακόμη και αυτά τα χάπια έχουν καποια ποσοστά αποτυχίας όπως συμβαίνει με όλα τα πράγματα.
Θυμάμαι ότι το έγραφε στο φύλλο οδηγιών όταν είχα πάρει καποτε, αλλα δυστυχώς πάνε πολλά χρονια από τότε και δεν θυμάμαι.

Προφανώς η ξαδέρφη σου ανήκει σε αυτό το ποσοστό, που το χαπι δεν λειτούργησε και έγινε η εμφύτευση. ηταν και στις γόνιμες ακριβώς.

Τωρα τι γινεται με το έμβρυο σε αυτή την επρίπτωση, δεν γνωρίζω. Αυτά τα χάπια είναι ορμόνες. Μονο ο γυναικολόγος γνωρζει κατα πόσο το επηρεάζουν.

Γιατί έχετε μπερδευτεί με τις εβδομάδες; Λογικά αύριο πρεπει να κλείνει τις 6 εβδομάδες.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Παλιά 03-02-12, 16:06   #7
lucky-sylvester

Περιοχή: wherever I may roam...
lucky-sylvester χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ζώπυρον Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα :

Λοιπόν... Η αγαπημένη μου ξαδέλφη, ετών 26, είχε τελευταία περίοδο στις 10 Δεκεμβρίου του 2011 .
Στις 24 Δεκεμβρίου είχε μια "ζωηρή" επαφή με τον σύντροφό της.
Στις 25-26 Δεκεμβρίου πήρε το χάπι της επόμενης μέρας.
Στις 06 Γενάρη 2012 πάει στον γυναικολόγο της για κλασσική εξέταση και κάνει και τεστ παπ. Όλα καλά ως εδώ.

Μέχρι και χθες βράδυ, κανένα σημάδι για τίποτα. Μόνο (έντονους) πόνους περιόδου, ανακατωσούρες και μεγάλη ατονία. Αφού το συζητάμε, αποφασίζει να κάνει τεστ.
Σήμερα το πρωί, το πρεντίκτορ δείχνει θετικό! Ακολουθεί χοριακή... και βγάζει τιμή... 102 χιλιάδες!!!!!

Ο γυναικολόγος (άλλος γιατρός) θα την δει Δευτέρα. Αλλά ανησυχούμε πολύ. Είναι δυνατόν να επηρέασε αρνητικά το χάπι της επόμενης μέρας την εγκυμοσύνη? Γιατί πλέον μιλάμε για εγκυμοσύνη!! Αφήστε που έχουμε μπερδευτεί με τις εβδομάδες...
Να πω μόνο ότι τα συμπτώματα που σας προανέφερα, εξακολουθούν.

Τα φώτα σας φιλενάδες μου, μέχρι την Δευτέρα!

Ευχαριστώ πολύ!!
Κάπου τέτοιες μέρες πριν 2 χρόνια τοπήρα κι εγώ και δεν μ'έπιασε. Υγιέστατο το μωρούλι μου! Η παιδίατρός μας, πας είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. ή πιάνουν ή δεν πιάνουν! Κι οι δυο γυναικολόγοι που ειχα πάει τα ίδια. Το norlevo ή το ella one πήρε;
Παλιά 04-02-12, 00:58   #8
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lucky-sylvester Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου τέτοιες μέρες πριν 2 χρόνια τοπήρα κι εγώ και δεν μ'έπιασε. Υγιέστατο το μωρούλι μου! Η παιδίατρός μας, πας είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. ή πιάνουν ή δεν πιάνουν! Κι οι δυο γυναικολόγοι που ειχα πάει τα ίδια. Το norlevo ή το ella one πήρε;
Το norlevo, ήταν σε έλλειψη, δεν το βρήκε τότε. Το άλλο όνομα δεν της λέει κάτι. Δεν θυμάται.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joan80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς η ξαδέρφη σου ανήκει σε αυτό το ποσοστό, που το χαπι δεν λειτούργησε και έγινε η εμφύτευση. ηταν και στις γόνιμες ακριβώς.

Γιατί έχετε μπερδευτεί με τις εβδομάδες; Λογικά αύριο πρεπει να κλείνει τις 6 εβδομάδες.
Είτε ανήκει στο ποσοστό που το χάπι δεν λειτούργησε ή η σύλληψη έγινε άλλη μέρα από αυτή που αρχικά υπολόγιζε, μιας κι οι "επικίνδυνες" επαφές τελικά ήταν περισσότερες της μίας.
Γι' αυτό κι έχουμε μπερδευτεί λίγο με τις εβδομάδες. Αν και δεν είναι οι εβδομάδες το πρόβλημα (όσες είναι, είναι) αλλά ότι μεσολάβησε το χάπι της επόμενης μέρας (ορμόνη) και το τεστ παπ = επιβαρυντικά για το έμβρυο?

Σε κάθε περίπτωση, η εγκυμοσύνη είναι επιβεβαιωμένη από την τιμή της χοριακής. Την Δευτέρα θα την δει κι ο γιατρός.

Κι εύχομαι μόνο... να πάνε ΟΛΑ ΚΑΛΑ, χωρίς προβλήματα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!!
Παλιά 25-03-12, 18:19   #9
Froufrou 5

Froufrou 5 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι λιγακι αγχωμενη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!! Στις 27-2-2012 πριν απο ενα μηνα περιου δηαλαδη, ειχαμε ενα ''ατυχηματακι'' με το αγορι μου κι εγω βρισκομουν στην 9 μερα του κυκλου μου. 3 ωρες μετα απο το ''ατυχηματακι'' πηρα το χαπι της επομενης μερας. Εδω και 10 μερες περιπου εχω κατι πονους στην κοιλια,αναακατοσουρες, πονοκεφαλο και πρηξιμο στο στηθος κι ελεγα πως θα αδιαθετησω αλλα τελικα τιποτα! και τωρα ειμαι στις 9 μερες καθυστερησης. Πηγα κι εκανα μια Β-χοριακη οταν ημουν στις 5 μερες καθυστερησης αλλα εδειξε <1 δηλαδη οτι δεν υπαρχει εγκυμοσυνη. Υπαρχει περιπτωση το χαπι της επομενης μερας να μην επιασε και να ειμαι εγκυος και η χοριακη να βγηκε λαθος επειδη ισως να ηταν ακομη νωρις για να δειξει;;; Περιμενω με αγωνια την απαντηση σας!Ευχαριστω εκ των προτερων!
Ο χρήστης Froufrou 5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 21:45   #10
sofi95

sofi95 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούρια στο φόρουμ.Είμαι 17,5 χρονών.Σήμερα ήρθα σ ελεύθερη σεξουαλική επαφή με τ αγόρι μου κ έχω υποψίες ότι πρέπει να τέλειωσε λίγο μέσα μου.Μετά από 2 ώρες,παίρνω το χάπι της επόμενης μέρας.Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 25/1.
Λέτε να "έπιασε" το χάπι???
Ο χρήστης sofi95 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 22:08   #11
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

θΕΩΡΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΣΕ ΓΟΝΙΜΕς αλλαποτε δεν ξερεις...καμια φορα αλλαζει ο κυκλος η γινεται διπλη ωορρηξια. το χαπι της επομενης μερας εμποδιζει την εμφυτευση οχι τη γονιμοποιηση. το αν επιασε η οχι με σιγουρια θα το μαθεις σ εκαμια εβδομαδα,τοτε δεν περιμενεις περιοδο?αλλωστε μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 22:42   #12
joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με την kisha. Το μονο που θα ηθελα να προσθεσω οτι το χαπι της επομενης ημερας δεν αποτελει αντισυλκηψη κ καλο ειναι να χρησιμοποιειται σε εκτακτες περιπτωσεις. Και επειδη εισαι μικρη ακομα καλο ειναι να το γνωριζεις. Καλυτερα να χρησιμοποιειτε προφυλακτικο κ να εχετε το κεφαλι σας ησυχο η καποιο αλλο μεσο.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-03-13, 06:50   #13
katerina a.

katerina a. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το σιγουρο ειναι πως το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι κραμελιτσα και γαυτο πρεπει να προσεχεις!! γιατι επηβαρηνεις σε πολυ μεγαλο βαθμο την υγεια σου...
Ο χρήστης katerina a. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 03:17   #14
μαρια κρ

μαρια κρ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ.ΣΤΙΣ 10,ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ.ΕΝΑ ΟΜΩΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ?ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ...ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...
Ο χρήστης μαρια κρ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 19:19   #15
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

το οτι τελειωσε 3 μαρτιου δ ελεει κατι...ποτε ητανη πρωτη μερα περιοδου σου?γιατι μαλλον ησουν σε γονιμες...αλλα αφου πηρες το χαπι εγακαιρα μαλλον ολα καλα,ποσες μερες κυκλο εχεις ?αν η περιοδος δου κραταει πχ 5 μερες ,μαλλοβ ειχες περιοδο πρωτη μερα 25-26?αρα λογικα σημερα αυριο με 28 μερες κυκλλο θ α σου ερθει...μπορει να εχει ςμια μικρη καθυστερηση λοφω του χαπιου ομως,ισως σου αναστατωσει τον κυκλο

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
χάπι επόμενης μέρας

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές