Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-01-12, 13:16   #321
misspigi

Το avatar του χρήστη misspigi

Περιοχή: Αθηνα
misspigi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αριχτο γαϊτανακι: το α.γ. ειναι μια σειρα αλυσιδας ποντων που ειναι επιπεδο. με την θηλια της βασης βαλτε το βελονακι στον επομενο ποντο περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τεντωμενο νημα μεσα απο τον ποντο και μεσα απο την θηλια που ειναι στο βελονακι ταυτοχρονα.

βουβο γαιτανακι: αυτη η βελονια δουλευται σε 2 σταδια. 1ο σταδιο= με την θηλια της βασης πανω στο βελονακι κατω απο το διπλο νημα της δευτερης αλυσιδας, περαστε το βελονακι απο κατω και απο πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τον ποντο κανοντας 2 θηλιες πανω στο βελονακι. 2ο σταδιο= περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τις 2 θηλιες. συνεχιστε το βουβο ποδαρακι μεχρι το τελος εχοντας σαν αποτελεσμα μια σειρα καθετων ποντων και οριζοντιων θηλιων.
Παλιά 20-01-12, 03:36   #322
freedom21

freedom21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια,

κανω και εγω σιγα σιγα τα πρωτα μου βηματα στο πλεξιμο και στο φελτινγκ. Και ως αρχαρια ψαχνω φθηνα ηλικα. Σε ενα ταξιδι που εκανα στην ανδριανουπολη (τουρκια) βρηκα κουκλες πλεξιματος ακρυλικες με 50 λεπτα τα 100γρ. Πηρα ορισμενες αλλα τωρα επιστρεφω Αθηνα και αναρωτιομουνα μηπως υπαρχει κανενα ιδιαιτερα φθηνο μαγαζι για να συνεχισω. Το ξερω πως αποκλειεται να βρω τετοιες τιμες αλλα αν εχετε βρει οικονομικα σας παρακαλω πειτε μου
Ο χρήστης freedom21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-12, 17:41   #323
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κορίτσια. Το βελονάκι πάει πολύ καλά για μένα. εκανα σκουφάκια για όλους μας, κορδελίτσα για τα μαλλια της μικρής που ερχεται, φορεματάκια με ραντούλες. τωρα φτιάχνω καπελάκι που το κάνεις κύκλο κύκλο.

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω βιντεακια πως κάνουμε μπλουζιτσες ή φορεματα με μανικια; φτιαχνω τα φορεματάκια αλλά μόνο να βάλω ράντες μπορώ. δεν ξέρω πως να φτιάξω και να ενσωματώσω μανίκια.
Παλιά 23-01-12, 18:41   #324
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Siderenia εδω εχει free patterns για baby clothes και εχει διαφορα, ακόμα και με μανικια που θες..

http://www.crochetpatterncentral.com...by_dresses.php

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-01-12, 09:21   #325
siderenia

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Παλιά 24-01-12, 09:50   #326
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Siderenia εδω εχει free patterns για baby clothes και εχει διαφορα, ακόμα και με μανικια που θες..

Δείχνει πολύ ωραίο!!!!!!!!!! θα το ψάξω λίγο καλύτερα!!!!!

Siderenia,
πως κατάφερες να φτιάξεις κορδέλα;;
Εάν κοιτάξεις κι εσύ το σάιτ, να σε έχω υπόψιν για απορίες!!!
Παλιά 26-01-12, 10:45   #327
siderenia

Προεπιλογή

την κορδελίτσα για τα μαλλια εννοεις? Εκανα οσες αλυσιδες χρειαζονται αναλογα το κεφάλι της μικρης και μετά σειρες αναλογα πόσο φαρδια την θελεις και ενωσα τις ακρες. εφτιαξα και ένα φιογκάκι και το έραψα πάνω και είναι έτοιμη. και κάνεις ότι πλέξη αου αρεσει απλα να μην είναι πολύ σφιχτή για να έχεις κάποια ελαστικότητα.
Παλιά 26-01-12, 12:42   #328
Μαριλίνα

Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
την κορδελίτσα για τα μαλλια εννοεις? Εκανα οσες αλυσιδες χρειαζονται αναλογα το κεφάλι της μικρης και μετά σειρες αναλογα πόσο φαρδια την θελεις και ενωσα τις ακρες. εφτιαξα και ένα φιογκάκι και το έραψα πάνω και είναι έτοιμη. και κάνεις ότι πλέξη αου αρεσει απλα να μην είναι πολύ σφιχτή για να έχεις κάποια ελαστικότητα.
Ωραία!! Μπορεί να το προσπαθήσω!!! Απλά μου φαίνεται δύσκολο να κάνω ευθεία σωστή για κορδέλα με το βελονάκι!!! Συγχαρητήρια!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιας και το έχεις πάρει πολύ ζεστά, Σιδερένια, αυτό το σάιτ το είδες; προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη με ίντσες κλπ, αλλά δε βγάζω!!!
Παλιά 27-01-12, 15:23   #329
siderenia

Προεπιλογή

δεν είναι καθόλου δύσκολο. προσπάθησε το και θα σου βγει. εγώ να σκεφτείς τώρα αρχισα να ασχολούμαι και έχω φτιάξει αρκετά πραγματάκια. Δεν γαίνουν όλα τέλεια αλλά όσο πιο πολύ ασχολούμαι τόσο καλύτερα πάει. Το είδα το σαιτ αλλά δεν έχω φτιάξει κάτι από κει. Κατάλαβα περιπου τα μανικια ομως και το παλευω. ισως αν έψαχνες στο ιντερνετ μετατροπέα για να βάλεις τις ιντσες και να σου δώσει τα εκατοστα να σε βοηθούσε.
Παλιά 27-01-12, 15:51   #330
ntemi

Περιοχή: Ioannina
ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η μικρή έρχεται σε λίγους μήνες!
θα ήθελα κι εγώ να της φτιάξω κάτι!
αλλά είμαι άσχετη εντελώς!
θα μπορούσα λέτε να φτιάξω κάτι εύκολο για αρχή;
ένα σκουφάκι πχ;
γαντάκια;
κλατσάκια;χιχι
τι;;
πώς μπορώ να μάθω;;;
και τι υλικά χρειάζομαι;;;

μετατροπή μπορείτε να δείτε και στο google!
γράφετε σε ίνστες και σας βγάζει πόσο είναι!!!
Ο χρήστης ntemi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 16:05   #331
katerina71

katerina71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ntemi δες εδω,για βελονακι

http://www.youtube.com/watch?v=IWvJDpixw1U

κι εδω για βελονες

http://www.youtube.com/watch?v=GGVdbGtUfWY

και εχει παρα πολλα στο youtube, τυχαια το βρηκα αυτο, όρεξη να έχεις κουκλιτσα, με το καλο να ερθει το μωράκι σου!!!
Πάρε βελονακι και νημα και ξεκινα!!!
Ο χρήστης katerina71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 22:17   #332
siderenia

Προεπιλογή

Ντέμι για αρχη κάνε σκουφάκι (οχι καπελάκι που πάει κύκλο κύκλο είναι λίγο πιο δύσκολο). και γω δεν είχα ιδεα τώρα έμαθα (εχω 2 βδομάδες που ασχοληθηκα) και έμαθα με βοήθεια από βίντεο στο youtube και το ιντερνετ.

το πρώτο μου σκουφί φυσικά είναι λίγο ατσούμπαλο αλλά οσο πιο πολλά πράγματα κάνω τόσο πιο πολύ μαθαίνω. τώρα τελειωσα άλλο ένα φορεματάκι της μικρής και ξεκινησα ενα γελεκάκι για τον γιο μου. Κάθε φορά δοκιμάζω κι άλλα πράγματα (πλέξεις, σχεδια κλπ) και βλέπω πως βγαίνουν. δοκιμάζω γενικά για να μαθαίνω Ορεξη ναχεις.

Υλικα θα δεις τι θες να μάθεις (βελόνες ή βελονάκι αφού αποφασίσεις πας σε ένα μαγαζί με τέτοια είδη και ρωτας. Συνηθως έχει κυρίες μέσα που ασχολουνται και μπορείς να ρωτήσεις. Ακόμα και να σου δείξουν αν βρεις καμια ηλικιωμενη. Μια φίλη μου που άρχισε κι εκείνη πρόσφατα να ασχολείτε βρήκε μια κυρία (πελάτισσα) σε ένα μαγαζι και τις έδειξε. Επίσης συνηθως στα βιντεακια λένε τι νημα ή βελόνα θα χρειαστείς οπότε σε διευκολύνουν και από κει. Περισσότερα και γω δεν ξέρω να σου πω γιατί ακόμα μαθαίνω και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

Καλή αρχή!
Παλιά 29-01-12, 11:00   #333
misspigi

Το avatar του χρήστη misspigi

Περιοχή: Αθηνα
misspigi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αποφασισα να φτιαξω ενα κασκολ του συζυγου και πηγα στο μαγαζι της γειτονιας μου για να αγορασω μαλλι για πλεξιμο. 2,80 ευρω η κουκλα!!! μου φανηκε τσουχτερο. εσεις ποσο τις αγοραζετε τις κουκλιτσες; διαβασα πιο πανω για την κοπελα που τις αγορασε 0,50 και τρελαθηκα.
Παλιά 29-01-12, 11:33   #334
koyklaki

koyklaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ και εγω ποσο τα ζηλευω ολα τα αυτα αλλα δυστηχως ειμαι αρκετα ασχετη και δεν υπαρχει και χρονος. Ποσο χρονο πχ χρειαζετε για να φτιαχτει ενα ζακετακι απο μια ασχετη μαμα εγκυουλα με ενα διχρονο αγορακι? ¨))) Υπαρχει κανενα σαιτ στο νετ που να σου δινει οδηγιες πως να τα φτιαξεις και αλλο σαιτ που να μπορεις να αγορασεις τα υλικα?
Τι καλα να βαζατε και φωτο απο τα ρουχαλακια και μη που φτιαχνετε.
Ο χρήστης koyklaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 14:45   #335
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου "Κουκλάκι", τα κορίτσια σε προηγούμενες σελίδες έχουν δημοσιεύσει σάιτς που έχουν πολλά είδη πλεκτικής-ραπτικής μέσω ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που έχουν πολύ καλές οδηγίες για το πλέξιμο-ράψιμο. Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό να αποκτήσεις ένα γερό δεύτερο μωράκι.

Μισπίγκι η πραγματική σύγκριση στις κούκλες μαλλιού μπορεί να γίνει αν αναφέρετε και οι δύο πόσα γραμμάρια είναι η κάθε κούκλα που βρήκατε και τι σύνθεση έχει. Τα ακρυλικά μαλλιά είναι κατά πολυ φθηνότερα από τα μαλλιά που έχουν μέσα σύνθεση μαλλιού προβάτου ή βαμβακιού ή μεταξιού κλπ.
Εγώ εδώ στη Γερμανία βρίσκω πανάκριβα μαλλιά. Αυτά που είνα ακρυλικά στοιχίζουν μέσο όρο γύρω στα 2 ευρώ και αυτά που έχουν καλό ποσοστό μαλλιού προβάτου τα βρίσκω από 3.50 μέχρι 4.50 ευρώ. Φυσικά δεν έχω αγοράσει, αν μου τύχει, θα ψάξω και αλλού. Προς το παρόν φτιάχνω γιλέκο παραδοσιακής στολής για τη μεγάλη μου κόρη και αυτό θα μου πάρει πολύ χρόνο.
Παλιά 30-01-12, 09:33   #336
siderenia

Προεπιλογή

Εγώ ακρυλικές κούκλες 50γρ τις πέρνω 1 ευρω. τις έχει όμως προσφορά το μαγαζί. Ποιο ακριβες που έχω δει είναι 2-3 ευρω στο μαγαζί αυτό και μου φάνηκαν καλές. Μια φιλη παρόμοιο μαλλι με το δικό μου το πήρε 1,40.

τώρα μου είπε η μαμα μου σε άλλο μαγαζί επίσης 1 ευρω προσφορα (το μαλλι μου φάνηκε πιο χοντρο) και τα καλοκαιρινά νήματα 50 λεπτα. επίσης τα έχει προσφορά γιατί κλείνει το μαγαζί. Της είπαν ότι ηθελαν να το κρατήσουν αλλά τα νέα νηματα που είδαν έβγαιναν προς πώληση 7 ευρω και φυσικά κανεις δεν θα τα έπερνε. Αν θες να φτιάξεις μια μπλουζα και γενικά ρουχα τότε δεν συμφερει. Πραγματικά θα το πάνε τόσο ακριβα; Κρίμα είναι...
Παλιά 30-01-12, 10:55   #337
Μαριλίνα

Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Της είπαν ότι ηθελαν να το κρατήσουν αλλά τα νέα νηματα που είδαν έβγαιναν προς πώληση 7 ευρω και φυσικά κανεις δεν θα τα έπερνε. Αν θες να φτιάξεις μια μπλουζα και γενικά ρουχα τότε δεν συμφερει. Πραγματικά θα το πάνε τόσο ακριβα; Κρίμα είναι...
Ήμαστε σοβαροί;;;;;
Δλδ για να πλέξει κανείς τι θα θέλει;;;; το μισθό του μήνα για πουλόβερ;;;
Παλιά 30-01-12, 20:37   #338
siderenia

Προεπιλογή

Αυτό είπαν και οι άνθρωποι και αναγκαζονται να κλείσουν το μαγαζι τους. Δεν ξέρω ποια η λογική να πουλάνε τα νήματα 7 ευρω την κούκλα. Πότε δεν φτάνει 1 για να κάνεις κάτι.
Παλιά 30-01-12, 22:44   #339
katero

katero ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας , το κεντημα και το πλεξιμο ειναι ευκολα, εκεινο που θελει μεγαλυτερη δεξιοτεχνεια ειναι το βελονακι
Ο χρήστης katero δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-12, 16:38   #340
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katero Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας , το κεντημα και το πλεξιμο ειναι ευκολα, εκεινο που θελει μεγαλυτερη δεξιοτεχνεια ειναι το βελονακι
Εμένα πάντως με δυσκολεύουν οι βελόνες.... Δεν μπορώ να τις βολέψω στην πολυθρόνα που κάθομαι. Υπάρχουν βέβαια και αυτές με το καλώδιο αλλά και αυτές δεν με βόλεψαν. Άρα μένει το βελονάκι . Για τα σκουφάκια που κάνω και τα κασκώλ μια χαρά βολεύει. Γέμισα όλους τους συγγενείς σκουφάκια. Τώρα με τα χιόνια εκτιμήθηκαν δεόντως....

Και για τις φίλες που θέλουν βιντεάκια ψάξτε στο youtube για "Art of Crochet by Teresa". Η γυναίκα έχει πάνω 800 video tutorials. π.χ.
http://www.youtube.com/results?searc...08l208l2-1l1l0

ή

http://www.youtube.com/user/tjw1963#g/u

Έχω μάθει πολλές πλέξεις από εκεί π.χ. αντί για γαιτανάκι:
http://www.youtube.com/watch?v=PY6Iy...ure=plpp_video

http://www.youtube.com/watch?v=8tp7m...ure=plpp_video
Παλιά 08-02-12, 12:24   #341
katsaridoula

katsaridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια μαρέσουν πολύ τα πλεχτά και το πεδεύω να μάθω.Θα ήθελα αν έχετε τίποτα σχέδια παιδικά για βελονάκι.Αρκουδάκια,ζωάκια και τέτοια γιατί θέλουμε να φτιάξουμε με την πεθερά μου παιδική κουβερτούλα και ψάχνουμε ζωάκια και τέτοια παιδικά να την φτιάξουμε.
Ο χρήστης katsaridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 13:35   #342
Μαριλίνα

Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katsaridoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια μαρέσουν πολύ τα πλεχτά και το πεδεύω να μάθω.Θα ήθελα αν έχετε τίποτα σχέδια παιδικά για βελονάκι.Αρκουδάκια,ζωάκια και τέτοια γιατί θέλουμε να φτιάξουμε με την πεθερά μου παιδική κουβερτούλα και ψάχνουμε ζωάκια και τέτοια παιδικά να την φτιάξουμε.
Για δες εδώ:
http://www.crochetpatterncentral.com...s_clothing.php
έχει διάφορα!!
Παλιά 08-02-12, 13:55   #343
Evigeo17

Περιοχή: ΛΙΒΑΔΕΙΑ , ΒΟΙΩΤΙΑΣ
Evigeo17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριλίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δες εδώ:
http://www.crochetpatterncentral.com...s_clothing.php
έχει διάφορα!!
κοριτσια καλησπερα. εγω ειμαι αρχαρια ακομα στο πλαξιμο . να φανταστειται εχω πλεξει ενα κασκολ με βελονακι και τωρα τελειωνω το δευτερο με βελονεσ αυτη τη φορα. αυτο που θα ηθελα να σασ ρωτησω ειναι αν καποια απο εσασ εχει βρει καποιο site πουν απαραγγελνεισ νηματα σε οικονομικεσ τιμεσ. ευχαριστω πολυ για το χρονο σασ!
Ο χρήστης Evigeo17 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 15:23   #344
patty_

Περιοχή: Αθήνα
patty_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα. Σκεφτομαι να ασχοληθω με το πλεξιμο (με βελονες) γενικα πιανουν τα χερια μου αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με το σπορ. Υπαρχει καποιο σαιτ για οδηγιες για αρχαριους? τι υλικα να προμηθευτώ πρώτα?
Ο χρήστης patty_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 00:23   #345
Vassiliki's creations

Vassiliki's creations ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω μεσω ιντερνετ εμαθα να πλεκω!!εχει πολλα βιντεακια.τα πρωτα τα ειδα στο ftiaxto.gr. εγω ξεκινησα οταν εμεινα ανεργη πριν εναμιση χρονο.θα σου προτεινα 6mm ή 7mm βελωνες για αρχη.και μαλλι παρε καποιο για αυτες τις βελωνες.τα μαλλια εχουν ετικετες ,οι οποιες πανω γραφουν αναλυτικα:για τι βελωνες ειναι , ποσα γραμμαρια και ποσα μετρα ειναι κτλ. εγω μαλλια περνω απο τουρκια.τα θεωρω πιο φτηνα και τα φερνουν σε 3 μερες.(1 φορα πηρα βασικα).απο το yarn-paradise.com.τα βιντεο που εβλεπα ηταν στα αγγλικα και ολα τα πατρον που εχω βρει ειναι και παλι στα αγγλικα .ακομα ελληνικα δεν βρηκα. αυτη ειναι η σελιδα μου στο facebook για να δεις τι μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος ακομα και αν βλεπει μονο απο το ιντερνετ.... https://www.facebook.com/pages/Vassi...78?ref=tn_tnmn . πολλα απο αυτα ειναι δικα μου πατρον. τωρα αμα θελει καποιος ...του φτιαχνω κιολας.ελπιζω να βοηθησα .καλη αρχη !!εγω κολλησα παντως.
Ο χρήστης Vassiliki's creations δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 14:42   #346
mamathoma

Το avatar του χρήστη mamathoma

Περιοχή: παντού και πουθενά.
mamathoma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vassiliki's creations Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω μεσω ιντερνετ εμαθα να πλεκω!!εχει πολλα βιντεακια.τα πρωτα τα ειδα στο ftiaxto.gr. εγω ξεκινησα οταν εμεινα ανεργη πριν εναμιση χρονο.θα σου προτεινα 6mm ή 7mm βελωνες για αρχη.και μαλλι παρε καποιο για αυτες τις βελωνες.τα μαλλια εχουν ετικετες ,οι οποιες πανω γραφουν αναλυτικα:για τι βελωνες ειναι , ποσα γραμμαρια και ποσα μετρα ειναι κτλ. εγω μαλλια περνω απο τουρκια.τα θεωρω πιο φτηνα και τα φερνουν σε 3 μερες.(1 φορα πηρα βασικα).απο το yarn-paradise.com.τα βιντεο που εβλεπα ηταν στα αγγλικα και ολα τα πατρον που εχω βρει ειναι και παλι στα αγγλικα .ακομα ελληνικα δεν βρηκα. αυτη ειναι η σελιδα μου στο facebook για να δεις τι μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος ακομα και αν βλεπει μονο απο το ιντερνετ.... https://www.facebook.com/pages/Vassi...78?ref=tn_tnmn . πολλα απο αυτα ειναι δικα μου πατρον. τωρα αμα θελει καποιος ...του φτιαχνω κιολας.ελπιζω να βοηθησα .καλη αρχη !!εγω κολλησα παντως.
απο ποιο σαιτ παιρνεις τα μαλλια?
μπορεις να δωσεις το λινκ?

Ο χρήστης mamathoma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 19:07   #348
patty_

Περιοχή: Αθήνα
patty_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vassiliki's creations Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις πλάκα!!!! ειναι καταπληκτικα όλα!!! Μπραβο σου κι ευχαροστω για τις πληροφοριες!!!
Ο χρήστης patty_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 23:04   #349
tzitzikaki123

tzitzikaki123 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ξεκινησα να κενταω λιγο καιρο μετα την απολυση μου. με εμαθε η μητερα μου, εφτιαξα ηδη ενα μαξιλαρακι και 2 σετ σεντονια/μαξιλαροθηκες (με σχεδιακα εννοω και τα αρχικα) για το παιδακι μου. τωρα εχω ξεκινησει ενα σχετικα μεγαλο καρε και οταν το τελειωσω εχω παρει ηδη και ενα σεμεδακι. θα αρχισω συντομα και μαθηματα πλεξιματος δαντελας απο τη γιαγια μου. και ξεδινω βρε κοριτσια και χαιρομαι να φτιαχνω μονη μου πραγματα για το σπιτι. ειναι ομως μια ευκαιρια να κανω πραγματα με την μαμα και τη γιαγια μου και αυτο με χαροποιει περισσοτερο απο ολα.
ολα τα λεφτα ομως ειναι ο μικρος!ακομα και τωρα καμαρωνει για αυτα που του εφτιαξα!
Ο χρήστης tzitzikaki123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-12, 00:41   #350
Vassiliki's creations

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο patty_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις πλάκα!!!! ειναι καταπληκτικα όλα!!! Μπραβο σου κι ευχαροστω για τις πληροφοριες!!!

σε ευχαριστω .να σαι καλα...
Παλιά 14-03-12, 22:24   #351
noni

noni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.facebook.com/klostes?sk=photos και εδώ έχει πολύ ωραία νήματα... εγώ δεν πλέκω αλλά το σκέφτομαι όχι απλώς σοβαρά... ΠΟΛΥ σοβαρά, σιγά σιγά θα πάρω τα σύνεργα και θα ξεκινήσω..
Ο χρήστης noni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-12, 12:17   #352
eleni_dimitris

eleni_dimitris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βλέπω οι περισσότερες ασχολείστε με βελονάκι!!!! Δεν ξέρω γιατί αλλά το είχα πάρει με στραβό μάτι απο μικρή, δεν τα κατάφερνα καλά γι αυτό! Αυτό που μου αρέσει ειναι το κέντημα!!!! Λατρεύω να κάθομαι και να κεντάω! ειδικά τα 3,5 τελευταία χρόνια που δεν δουλεύω, έχω φτιάξει πάρα πολλά, γιατί είναι η μόνη μου ασχολία. Η κυριά που έχει το μαγαζί που παίρνω τις κλωστές, μου έχει πει να το κάνω επαγγελματικά, αλλά κάθε φορά που περνάει απο το μυαλό μου να κάνω κατι τέτοιο, ταράζομαι!! Είναι φτιαγμένα απο την ψυχή μου κ με πολύ αγάπη κ πονάω!!! Εχω φτιάξει τόσα πολλά για μένα, που τώρα αρχισα να φτιάχνω για την αδεφούλα μου (αυτή ούτε κουμπί δεν ξέρει να ράβει χαχαχαχαχ)!
Για πλεκτό, έχω την μανούλα μου, αλλά αυτό που δεν αξιωθήκαμε να μαθουμε είναι το κοφτό, το οποίο επίσης μ' αρέσει! Είναι παρα πολλα είδη που υπάρχουν κ το καθένα έχει την δική του ομορφιά!!!! Κάποια στιγμή (αν καταφέρω), θα σας τα δείξω σε φωτογραφίες!!!!
Ο χρήστης eleni_dimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-12, 14:33   #353
ΦΩΤΕΙΝΗ763

ΦΩΤΕΙΝΗ763 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σας. Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα (αν και δεν έχει και τις υπερβολικές σελίδες) αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε: υπάρχει κάποια σελίδα στο internet που να δινει οδηγίες πώς μπορουμε να βγάζουμε πατρον; Όχι να έχει έτοιμα πατρον αλλά να σου κάνει μαθηματα πως βγαζουμε ένα πατρον. Μου αρέσει το ράψιμο κι επειδη εδώ που ειμαι δεν μπορώ να παω κάπου για μαθηματα θα με ενδιέφερε αν έβρισκα κάτι. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Ο χρήστης ΦΩΤΕΙΝΗ763 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-12, 19:02   #354
Nikkki

Περιοχή: Κρήτη!!!
Nikkki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βελονάκι κ εγώ!!! Κόλλημα!!! Τελειώνω έναν Δρακουμέλ-κουρτίνα για το παιδικό κ συγχρόνως έχω ξεκινήσει με κατακόκκινο νήμα, κουρτίνα με λουλούδια για το σαλόνι Επίσης έχω πλέξει πολλά κουβερτάκια για δώρο σε μωράκια φίλων-γνωστών-συγγενών. Πάρτε μια γεύση:
By nikkkm
By nikkkm
By nikkkm
By nikkkm
By nikkkm
Ο χρήστης Nikkki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-12, 19:40   #355
Nikkki

Nikkki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α κ ξέχασα να πω οτι στη γειτονιά μου έχει τα μαλλιά 1 ευρώ τις μικρές 50 γραμμάρια κ 2 ευρώ τις μεγάλες των 100 γραμμαρίων. Στην παρακάτω Τούρκικη ιστοσελίδα που κοίταξα, έχει φθηνά αλλά με τα μεταφορικά τους μου κατεβαίνει η ίδια τιμή οπότε άδικος κόπος, δε ξέρω βέβαια μήπως συμφέρει σε τίποτα εξεζητημένα μαλλιά...
Παλιά 06-04-12, 09:31   #356
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια.

Μπράβο Nikkki. Πολύ όμορφα τα εργόχειρά σου και πολύ πρωτότυπο το δεύτερο με το ροζ.
Παλιά 09-04-12, 16:22   #357
Nikkki

Nikkki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια.

Μπράβο Nikkki. Πολύ όμορφα τα εργόχειρά σου και πολύ πρωτότυπο το δεύτερο με το ροζ.
Ευχαριστώ! 'Εχω κάνει στο ίδιο στυλ με άσπρη και γαλάζια κλωστή με σχέδιο ρόμβους όπως επίσης κ ένα άλλο με άσπρη και ροζ κλωστή με σχέδιο καρδιά!
Παλιά 10-04-12, 21:39   #358
Nikkki

Nikkki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikkki Εμφάνιση μηνυμάτων
Α κ ξέχασα να πω οτι στη γειτονιά μου έχει τα μαλλιά 1 ευρώ τις μικρές 50 γραμμάρια κ 2 ευρώ τις μεγάλες των 100 γραμμαρίων. Στην παρακάτω Τούρκικη ιστοσελίδα που κοίταξα, έχει φθηνά αλλά με τα μεταφορικά τους μου κατεβαίνει η ίδια τιμή οπότε άδικος κόπος, δε ξέρω βέβαια μήπως συμφέρει σε τίποτα εξεζητημένα μαλλιά...
Τελικά το κοιταξα καλύτερα κ παρ'όλο που έχει λίγο ακριβά μεταφορικά η Τουρκικη ιστοσελίδα, συμφέρει αρκετά, κατεβαίνει πιο φθηνά, ειδικά τα πολύχρωμα μαλλιά είναι τσάμπα σε σχέση με τις τιμές που πουλούν εδώ! Ευχαριστώ την Βασιλική για την πολύτιμη πληροφορία! 'Εχω ήδη παραγγείλει και...αναμονή! Αν κ απ'οτι είδα, σε 3 μέρες το πολύ θα'ναι εδώ!
Παλιά 04-07-12, 16:40   #359
Yris

Το avatar του χρήστη Yris

Περιοχή: Athens
Yris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόλις είδα το θέμα αν και δεν είναι ενεργό τους τελευταίους μήνες.
Μου αρέσει πολύ το ράψιμο και έχω λάβει ορισμένα μαθήματα για το πλέξιμο ελπίζω κάποια στιγμή να βρω την μητέρα μου χωρίς νεύρα και να μου μάθει.
Γενικά μου αρέσουν πολύ οι χειροτεχνίες και ασχολούμαι με πολλά πράγματα και κατασκευές!

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....
Ο χρήστης Yris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-12, 13:46   #360
Vassiliki's creations

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikkki Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά το κοιταξα καλύτερα κ παρ'όλο που έχει λίγο ακριβά μεταφορικά η Τουρκικη ιστοσελίδα, συμφέρει αρκετά, κατεβαίνει πιο φθηνά, ειδικά τα πολύχρωμα μαλλιά είναι τσάμπα σε σχέση με τις τιμές που πουλούν εδώ! Ευχαριστώ την Βασιλική για την πολύτιμη πληροφορία! 'Εχω ήδη παραγγείλει και...αναμονή! Αν κ απ'οτι είδα, σε 3 μέρες το πολύ θα'ναι εδώ!
παρακαλω...δεν εκανα κατι!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές