Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-01-12, 20:26   #81
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lemonia.. Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον κοριτσια να σας πω εγω τι εμαθα..........πας σε γιατρο του εοππυ...και σου δινει ενα παραπεμπτικο το οποιο θα λεει τους λογους που πρεπει να υποβληθεις σε εξωσωματικη...μπλα μπλα μπλα..(εμενα ας πουμε θα μου δωσει ο εξωσωματικος που παω χαρτι και θα παω με αυτο στον γιατρο εοππυ)ενω ετοιμαζεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι....σας δινω την διευθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/b...kind/exgon.cfm παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου για να περασεις επιτροπη....και εκει με το καλο ελπιζω σου εγκρινουν ή οχι τα φαρμακα....πηρα σημερα τηλ στην πλατεια θεατρου και με ενημερωσαν....ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.....και να μην εχει αλλο τρεξιμο.....αρκετα θα τραβηξει και εχει τραβηξει η ψυχη μας και το σωμα μας ας μας βοηθησει ο θεος εστω σε αυτο το σταδιο!!!αν ξεραμε οτι θα τραβηξουμε ολα αυτα θα ξεκινουσαμε πιο πριν τις διαδικασιες....γ@@@ τον εοππυ και το μπουρδελοκρατος μαζι!!εχουν σπασει τα νευρα μου πια!!ετσι μας ερχεται να παρουμε ενα δανειο κατευθειαν...αλλα απο την αλλη ειναι χρηματα πιυ στα κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο....ειναι αδικο!!!!!!!γι αυτο οτι μπορουμε να τους παρουμε να τους παρουμε!
Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!
Παλιά 28-01-12, 22:33   #82
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!
ρε κοριτσακι μου εγω που εχω τεβε, τι δουλεια εχω με το ικα? και ομως απο το κεντρο δεν μου ειπαν τιποτα, μου εδωσαν τι λιστα με τα φαρμακα και μου ειπαν αυτη ειναι, αν διαβασεις παραπανω θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει, σημασια εχει οτι για να παρω τισ ενεσεις πρεπει να περασω επιτροπη, και για να περασω επιτροπη θελουν ενα σωρο εξετασεις, τις οποιες το κεντρο δεν μου τις ζηταει, αντε βρες ακρη. παρε τηλ. και ρωτα, διαβασε τα σχετικα site για να εισαι προετοιμασμενη και ο θεος βοηθος.
Παλιά 29-01-12, 00:53   #83
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ, Margi μου αυτος ειναι ο πονος του καθε Δημοσιου Υπαλληλου, τι δουλεια εχουμε με το ΙΚΑ; Εχουμε ομως,γιατι τωρα ΟΠΑΔ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ. ανηκουμε σε ενα ενοποιημενο ταμειο με την ονομασια ΕΟΠΥΥ. Καποια φαρμακα τα παιρνουμε με συμμετοχη 25%, αλλα τα φαρμακα εξωσωματικης ανηκουν στα λεγομενα φαρμακα υψηλου κοστους και τα παιρνεις κατοπιν εγκρισεως επιτροπης δωρεαν απο τα φαρμακεια του ΙΚΑ. Τωρα αυτο που λες για το αν δεν ξεπερνουν τις προβλεπομενες απο το ΙΚΑ δοσεις εχεις δικιο, μπορει εσυ να παρεις μικροτερες δοσεις και να μην χρειαζεται. Δειξε στον γιατρο σου τι προβλεπει ο κανονισμος και αν εισαι μεσα στις δοσεις και αν τα φαρμακα ειναι αυτα που δινει το ΙΚΑ δωρεαν, παρε ενα τηλεφωνο στο κεντρικο φαρμακειο του ΙΚΑ και ρωτα. Ας μας βοηθησει και η Kathi σ'αυτο, να μας πει αν ξερει για τα φαρμακα και τις δοσεις που θα παρει η ιδια.
Ειναι χρονοβορα διαδικασια, καθυστερει λιγο τα σχεδια μας, αλλα κανε υπομονη θα την βρουμε την ακρη. Απο γιατρους δημοσιου μην περιμενεις βοηθεια κι ο δικος μου εξωσωματικος δεν ξερει, πηγαινε σ'εναν γιατρο του ΙΚΑ να ρωτησεις. Εγω εκανα μια προχειρη ερωτηση για τα δικαιολογητικα και εξετασεις και τη διαδικασια, αλλα θα ξαναπαω να ρωτησω αυτο που λες κι εσυ.
Κι εγω εκανα πολυ καιρο να τα χωνεψω αυτα, ζαλισα τους παντες με τις ερωτησεις μου αλλα τελικα αφου ετσι πρεπει να κανουμε θα το κανουμε.
Υπομονη!!!
Ο χρήστης vasfa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 12:26   #84
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πόση πια υπομονή ρε κορίτσια;;;4 χρόνια τώρα κάνω υπομονή.....Εκανα το εξωμήτριο, είπα θα κάνω υπόμονη, σε 6 μήνες μπορεί να τα καταφέρω να μέινω έγκυος. Σε 6 μήνες κάνω σαλπιγγογραφία στην εναπομείνασα σάλπιγγα. Καλή. Κάνω υπομονή αλλο ένα εξάμηνο γιατί υπάρχουν λένε ελπίδες...Κάνουμε σπερμοδιάγραμμα, σκατά....Θεραπεία πάλι και απόφαση για εξωσωματική από περισυ ακόμη. Κάνω υστεροσκόπηση, 3 τεράστιοι πολύποδες. Πρέπει να βγουν, αλλιώς μάτιος κόπος η εξωσωματική. Κανονίζω για χειρουργείο, τους αφαιρώ, περιμένω πάλι 3 μήνες να με ξαναδεί ο γιατρός, με βλέπει και τι μου λέει; εμεινε 1 πολύποδας που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Το δημόσιο νοσοκομείο δεν μπορούσε να το αναλάβει καθότι δεν υπήρχαν τα κατάλληλα εργαλεία και απευθύνομαι σε ιδιωτικό. Κάνω και λαπαροσκόπηση και ξανα περιμένω μην και τα καταφέρουμε στο τετράμηνο που μας έδωσε διορία ο γιατρός. Και τώρα που ήρθε η ώρα να την κάνω, έγινα ΙΚΑ;;;;;;;;;;
ΕΛΕΟΣ;;;;;;;;;;Τόσα χρόνια ήμουν ικα, τόσα χρόνια ξέρω τι βλακείες γίνονται σε αυτό το παλιοταμείο.................Ε, όχι, ρε κορίτσια, δεν αντέχω άλλο. Αδιαθέτησα και σήμερα για μια ακόμη φορά, ενώ είχα κάνει αυτό το μήνα πρεγκνύλ κι είχα μια ελπίδα, και καταλαβαίνετε πώς είμαι.....
Παλιά 29-01-12, 16:52   #85
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω ειμαι 4 χρονια στην αναμονη για μωρο. Με την επεμβαση κιρσοκληλης του αντρα μου, ενα χρονο ακαρπων προσπαθειων οπου λεγαμε δεν πειραζει γιατι θα βελτιωθει το σπερμα, η κρυαδα που δεν βελτιωθηκε και ειπαμε παμε για εξωσωματικη. Περιμεναμε να τελειωσει η σχολικη χρονια να μην εχουμε αγχος, παμε τον Ιουλιο στο Αλεξανδρα, μας γραφουν ενα καρο εξετασεις, οταν τις τελειωσαμε βρεθηκα με μορφωμα στο στηθος, το αφαιρεσα-αγχος για το αποτελεσμα- εχω το ελευθερο να κανω εξωσωματικη, παω τις εξετασεις στο Αλεξανδρα, βρισκομαι με με στενο τραχηλο, εκανα επεμβαση την Παρασκευη που μας περασε. Και τωρα που μπορω να αρχισω, μαθαινω οτι πρεπει να κανω υπομονη να περασω απο επιτροπη ΙΚΑ. Εν τω μεταξυ το σπερμα βελτιωθηκε κι εχω παλι αγχος μηπως δεν εγκρινουν την εξωσωματικη γιατι και οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες. Σκεφτομαι να κανουμε νεο σπερμοδιαγραμμα κι αν ειναι ακομη ικανοποιητικη η ποιοτητα να κανω σπερματεγχυση, να εκμεταλλευτω τον καιρο.
Πραγματικα σε νιωθω Margi, αυτο με τα ταμεια ειναι η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι και για μενα. Εχεις δικιο να ξεσπας, αλλα τι μπορουμε να κανουμε;
Παλιά 29-01-12, 19:07   #86
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Vasfa μου, τι πέρασες κι εσύ!!! Πώ, πω, στην ίδια μοίρα είμαστε κοριτσάκι. Είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός.Περισυ διορίστηκα, τρομάρα μου. Οταν πήρα για πρώτη φορά το βιβλιάριο στα χέρια μόνο πάρτυ που δεν έκανα. Ηξερα βλέπεις πόσο καλό ταμείο είναι! Και τωρα; Πες μου λίγο τις τιμές του σπερματοδιαγραμματος του άντρα σου. Και του δικού μου δεν είναι ούτε τέλειο ούτε τελείως ζούφιο, αλλά εχω εγώ μία σάλπιγγα και πάμπολλά χειρουργεία, οπότε δεν πιδτεύω να μην μας την εγκρίνουν. Απλά εγώ ήθελα τώρα σύντομα γιατί φοβάμαι μην ξαναβγούν οι πολύποδες. Από βδόμάδα θα αρχίσω να το ψάχνω. Θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό τι μονάδες φαρμάκων θέλει ( για daronda και puregon, νομίζω είχε πει) και στην συνέχεια θα πάω πρώτα στον οπάδ και μετά θα αρχίσω τα τηλ. Αν είμαι τυχερή και δικαιολογούνται, καλώς. Τα κωλολεφτά τους τα 350 δεν τα θέλω, ρε που....Τα φάρμακα μου θέλω.....Ελεος.
Παλιά 29-01-12, 23:03   #87
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ήταν 60% κινητικοτητα και 75000000 στον αριθμο. Πριν απο αυτο ηταν 9% κιν. και γυρω στα 20000000 αριθμο. Ημασταν στην "σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια". Τελευταια επαιρνε βασιλικο πολτο για καμποσους μηνες αλλα μετα παρουσιαστηκε ενα σοβαρο προβλημα στην πεθερα μου και ηταν ενα μηνα στο νοσοκομειο μαζι της, δεν ξαναπηρε απο τοτε.Πιστευω οτι βοηθαει.Προσπαθω να τον πισω να ξαναπαρει αλλα αμα χασεις τη σειρα σου, δεν ξαναρχιζεις ευκολα. Ειχαμε κι ενα φιλο που μας το προμηθευε ο οποιος τωρα μενει μακρια και δεν ασχοληθηκε ξανα. Υπαρχουν και βιταμινες που μας ειπε ενας αλλος γιατρος, ισως δοκιμασουμε.
Εσυ εχεις ταλαιπωρηθει πιο πολυ απο μενα, αλλα εμεις ειμαστε μεγαλοι σε ηλικια, καμμια σχεση με "κοριτσακι" εγω, γι'αυτο και για μενα ο χρονος ειναι πολυτιμος. Εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση και το δειχνουν και οι ορμονες μου πλεον. Τι περναμε Θεε μου! Ουτε στους εφιαλτες μου δεν περιμενα τετοια ατυχια. Νιωθω αθλια ωρες ωρες. Ολοι γυρω μου εχουν παιδια, ευτυχισμενες οικογενειες κι εγω απλως κοιταζω! Θεατης, ως πότε;
Δυστυχως καποιες φορες με παιρνει απο κατω! Αλλα θα το παλεψω. Ο,τι θελει ο Θεος!!
margi μου θα τα ξαναπουμε ε;Ο,τι μαθουμε θα πληροφορησουμε η μια την αλλη!
Παλιά 30-01-12, 00:08   #88
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε vesfa πολύ καλό το σπερμοδιάγραμμα! Μήπως τα καταφέρετε και μόνοι σα, βρε κορίτσι! Εμάς τελευταία φορά ( πριν ένα χρόνο που κάναμε) ήταν 34 εκατ και 35%κινητικότητα. Κι εγώ μεγάλη είμαι. Κι εγώ στενοχωριέμαι πολύ με όλα όσα γίνονται. Φιλιά!
Παλιά 30-01-12, 14:14   #89
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια, εμενα μου ζητησαν τις gonal 1050 I.U.(δεν ξερω τι σημαινουν αυτα ) 3 κουτια, αυτες ειναι που δεν μπορω να προμηθευτω τα αλλα φαρμακα μου τα εχει βρει ο φαρμακοποιοσ μου και κοστιζουν 75ευρω η συμμετοχη, για τις gonal θα περασω επιτροπη η vasfa ξερει την ιστορια, την τεταρτη πεναω επιτροπη περασαν οι μερες....θα σας ενημερωσω για οτι γινει.....margi μου λιγο υπομονη ακομα!!!!!
Παλιά 30-01-12, 14:40   #90
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kathi, τα έχεις μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά; Αυτό με το σπερμοδιάγραμμα με αγχώνει. Δηλαδή δεν δέχονται ένα σπερμοδιάγραμμα από παλιά ( πριν ένα χρόνο πχ) και ένα πρόσφατο; Πω, πω....τρέξιμο που θα έχω να κάνω με το που θα τελειώσει η περίοδος μου!!!Κι αυτή η σπαστικιά ήταν ανάγκη να έρθει.....
Παλιά 30-01-12, 15:23   #91
lemonia..

Περιοχή: Αθήνα
lemonia.. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα.........θελω να πω σε ολες οτι ειναι δυσκολο και για να ειμαστε σε αυτο το σημειο σιγουρα ολες εχουμε περασει αλλα και περναμε τον γολγοθα μας.....λοιπον........αυτο με τις δοσεις το ρωτησα και εγω...........να σου την αληθεια μαρτζι δεν μου το διευκρινησαν αυτο.........αλλα εγω πηρα τηλ στην επιτροπη κατευθειαν και μου ειπαν ναι μονο απο επιτροπη τα φαρμακα τς εξωσωματικης...τρελαθηκα........σημερα 4η μερα περιοδου πηγα να με δει ο γιατρος γιατι υπηρχε υπονοια πολυποδα παλι καλα δεν ειδε κατι ηταν ολα τελεια...και προχωραμε λεει...και του λεω προχωραμε για αν δουμε!!μου εδωξε μια ιατρικη βεβαιωση για να την παω στον γιατρο του εοππυ και να μου δωσει μια αντιστοιχει.....εμαθα λοιπον οτι δυσκολα δινουν εγκριση σε ατομα που δεν εχουν προβλημα οπως εμεις....και μου ειπε ο γιατρος μου να μας δωσει ενα σπερμοδιαγραμμα αθλιο για να εξυπηρετηθουμε και να γραψουμε αντρικος παραγοντας προβλημα...και λεω ελα που σε υποχρεωνουν να κανεισπερμοδιαγραμμα και εξω σε ικα?αρα μου εγραψαν ανεξηγητη υπογονιμοτητα με μια βιοχημικη!δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω.............οτι μαθετε πειτε και σε μενα!!αυριο θα παω να δω μια γιατρο του ικα ο θεος βοηθος!!!!!!!!!ελπιζω να μην χρειαστει να περασω επιτροπη και να ισχυει αυτο με τις μοναδες................
Ο χρήστης lemonia.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 16:01   #92
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.
Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;
Παλιά 30-01-12, 16:02   #93
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α, και τι γίνεται με τον δικό μου που δεν είναι ασφαλισμένος πουθενά; Μήπως μπορώ να τον ασφαλίσω εγώ στο δημοσιο;
Παλιά 30-01-12, 16:07   #94
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

lemonia μου, σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα, margi ετσι λεω οτι τα μαζεψα ολα, το πιο δυσκολο ηταν η σαλπιγγογραφια που επρεπε να γινει την 10η μερα τις περιοδου παραλιγο να την χασω εχε τον νου σου αν περασεις επιτροπη να μην χασεις την 10η μερα,τα σπερμοδιαγραμματα που θελουν ειναι 2, σε διαφορα τρειων μηνων,το ενα να εχει γινει στο δημοσιο και να υπογραφουν μικροβιολογοι ή βιολογοι αλλα οχι γυναικολογοι του κεντρου εξωσωματικης στα γραφω ακριβως οπωσ τα γραφουν, εσυ τελικα πρεπει να περασεις απο επιτροπη? ρωτησες να μην τρεχεις τζαμπα?
Παλιά 30-01-12, 16:10   #95
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.
Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;
αν περασεις απο επιτροπη δεν θα πληρωσεις αυτα που θεωρουντε υψηλου κοστους, αυτο τουλαχιστον ειπαν σε εμενα.
Παλιά 30-01-12, 16:18   #96
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια, δεν έχω ακόμη ξεκινήσει διαδικασία. Θα κάνω ακόμη ένα μήνα πρόκληση ωορρηξίας και μετά έιχαμε κανονίσει με το γιατρό να ξεκινη΄σουμε αμέσως εξωσωματική. Ο γιατρός που τον ρώτησα στις αρχές Γενάρη για τα φάρμακα είπε ότι θα μου τα έγραφε και θα τα έπαιρνα από ένα φαρμακείο γνωστού του. Ησυχασα κι εγώ. Τώρα που σας διαβάζω όμως, αγχώθηκα. Θα πάρω τηλ τον γιατρό να δω τι μονάδες θα μου προτείνει ( daronda k menopur είπε ότι θα πάρω) και θα αρχίσω το ψάξιμο κι εγώ.
Παλιά 30-01-12, 16:18   #97
Baby girl

Περιοχή: Πάτρα
Baby girl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?
Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?
το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.
Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?
Παλιά 30-01-12, 16:31   #98
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Baby girl Εμφάνιση μηνυμάτων
Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?
Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?
το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.
Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?
Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.
Παλιά 30-01-12, 16:33   #99
lemonia..

Περιοχή: Αθήνα
lemonia.. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δυστυχως κοστιζουν αγαπη μου πολλα μα παρα πολλα 1500 χιλιαρικο το λιγοτερο...δυστυχως............αν ηταν μονο 350 ευρω(τι καταντησαμε να λεμε) δεν νομιζω να ετρεχε κανεις?
δηλαδη αν εγω θελω να πληρωσω συμμετοχη 25%τι τους νοιαζει?και δεν θελω πισω τα λεφτα που σου δινουν στο τελοςγια καθε εξωσωματικη!!τα φαρμακα θελω μπορω??τρελα μου φαινονται ολα!!
μαρτζι μου προσπαθουμε 2 χρονια με μια αποβολη...........ηλικια εγω 31 και ο συζηγος 33..κουραστικα πια!!ειμαστε καλα και να μην μπορουμε δεν μπορω να το καταλαβω....νευριαζω οταν ακουω οχι αγχος....εγω ημουν ενα ηρεμο χαρουμενο κοριτσακι που ξαφνικα εχω μεταμορφωθει και ωρες ωρες εκνευριζομαι τοσο πολυ που μου φταινε ολα και ναι βριζω κιολας...δεν πιστευαμε οτι θα περασουμε ολα αυτα.............αλλα δυστυχως!δεν θελουμε να περιμενουμε αλλο...αφου ειαμστε καλα θα προχωρησουμε επιστημονικα..αρκετα!ακομη και εγκυμοσυνη μου ετυχε 14 μηνες ελευθερων επαφων.....λοιπον αυριο θα σας πω και γω οτι μαθω.........
Ο χρήστης lemonia.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 16:36   #100
Baby girl

Περιοχή: Πάτρα
Baby girl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αν είναι έτσι τότε μάλλον πρέπει να ταλαιπωρηθούμε κ να περάσουμε από επιτροπή.
εμείς έχουμε 2 σπερμοδιαγράμματα με διαφορά 1 έτους αλλά κανένα στο ΙΚΑ. (υπογεγραμμένα από τον μικροβιολόγο) κ 1 σαλπιγγογραφία που δείχνει τη μία μου σάλπιγγα βουλωμένη. χρειαζόμαστε οπωσδήποτε σπερμοδ. από το ΙΚΑ?
Παλιά 30-01-12, 19:11   #101
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απ' ο,τι έχω καταλάβει όχι μόνο ένα αλλά δύο πρέπει να γίνουν, αφού πρέπει να έχουν 3 μήνες απόσταση μεταξύ τους! Και το ένα από αυτά να γίνει στο ικα!
Παλιά 30-01-12, 19:49   #102
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακριβως ετσι ειναι, τωρα για τα φαρμακα αν ηταν για 350ευρω δεν το συζηταγα καν αλλα δυστυχως ειναι κοντα στα 2000, και οταν τους ρωτησα να τα πληρωσω εγω μου ειπαν δεν γινεται γιατι δεν εχουν barcode και θεωρουντε κρατικο ειδος χεσε μεσα δηλαδη.
Παλιά 30-01-12, 20:41   #103
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Margi φυσικα μπορεις να ασφαλισεις τον αντρα σου, ολοι οι ασφαλισμενοι δικαιουνται προστατευομενα μελη. Ασφαλισε τον.
Παλιά 30-01-12, 21:51   #104
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα πάω να ρωτήσω, βασφα, κι αν μπορούμε, εννοείται ότι θα τον ασφαλισω.
Παλιά 31-01-12, 23:15   #105
Sunty

Sunty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, πήγα σήμερα στο γιατρό και μπερδεύτηκα και εγώ με τη συνταγογράφηση. Εχω ασφάλεια δημοσίου και μέχρι πρότινος μου έγραφαν τα φάρμακα ηλεκτρονικά, πήγαινα σε ένα φαρμακείο της γειτονιάς, τα έπαιρνα και πλήρωνα 25%. Δεν ισχύει πια αυτό;
Τώρα μου είπαν ότι πρέπει να περάσω από επιτροπή για να τα πάρω δωρεάν. Τρε΄χα γύρευε. Εγώ ήθελα σε 15 μέρες να αρχίσω.
Επίσης ξέρετε αν τα 350 ευρώ μπορούμε να τα πάρουμε άσχετα με το πότε καναμε αιτηση για τα προηγούμενα; Παλιά ο νόμος έλεγε κάθε τρεις μήνες. Εγώ έκανα αίτηση 15 Δεκεμβρίου, επομένως, σύμφωνα με τον παλιό καθεστώς, θα μπορούσα να τα ξαναδιεκδικήσω από 15 Μαρτίου. Δεν ισχύει πια αυτό;
Ο χρήστης Sunty δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 01:22   #106
kat76

Περιοχή: Θεσ/νικη (at last!)
kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμπλεξα και εγω με το ΙΚΑ , εχω πρωην ΟΠΑΔ. Και μολις χθες εμαθα τη διαδικασια χορηγησης των ορμονων και η αληθεια προσπαθω ακομα να τη χωνεψω!
Επειδη ειναι να προχωρησουμε σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο λογω κυστικης ινωσης (ειμαστε κ οι 2 φορεις και μαλιστα "χασαμε" προσφατα ενα πασχων εμβρυο- εχω ολες τις απαραιτητες διαγνωσεις και μαλιστα απ το Χωρεμειο) η γυναικολογος του τοπικου ΙΚΑ μου εδωσε το παραπεμπτικο με αιτια "ινοκυστικη νοσος- και οι δυο". Αν καταλαβα καλα η γιατρος ειναι σιγουρη οτι θα μου εγκρινουν την προσπαθεια, και μονο με αυτην την αιτια, γι αυτο και ουτε που κοιταξε τα δικαιολογητικα για την επιτροπη (ουτε καν τα τσεκαρισε στο παραπεμπτικο, μονο εγραψε τα στοιχεια μου, την αιτια, και εβαλε σφραγιδα κ υπογραφη!)
Ως ασφαλισμενη στο δημοσιο τοσα χρονια, ειναι που ειναι "ξενη" για μενα αυτη η διαδικασια και υστερα απ οσα διαβασα παραπανω στο θεμα νομιζω πως η γιατρος του ΙΚΑ εκανε προχειροδουλεια. Και δεδομενου οτι παραπεμπομαι στην επιτροπη Αθηνων απο νησι στην παραμεθοριο, δε θελω να ταξιδευω αδικα. Διαθετω, λοιπον:
- Σαλπιγγ/φια απο 3ετιας φυσιολογικη
-2 σπερμ/τα του 2011 με 3 μηνες διαφορας που με προβληματιζουν διοτι ειναι απο το ιδιο ιδιωτ. ανδρολογικο εργαστηριο (!!!) Βεβαια διαθετουμε κ αλλα παλιοτερα σπερμ/τα του 2009 απο διαφορα αλλα ιδιωτ.εργαστηρια (ουτε ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ, αλλα και το τοπικο μας νοσοκομειο δεν κανει σπερμ/τα)
-Αντι για γυναικολ. υπερηχο εχω πολυ προσφατο μαιευτικο (κυηση 4ων μηνων). Πρεπει να ξανακανω υπερηχ/μα τωρα?
-Ληξ/κη πραξη γαμου (απο το 2007) που μαλλον θα πρεπει να ανανεωσω...
Ραντεβου εκλεισα στην πλ. Θεατρου στις 22/2. Ξερετε αν παιρνουμε αμεσα την αποφαση εφοσον εγκριθουμε (αυθημερον)? Εχω κατααγχωθει! Δε μου φτανει η διαδικασια της εξωσ/κης που ειναι απ τη φυση της ψυχοφθορα (εχω ηδη εμπειρια μιας προσπαθειας πριν 7 μηνες) τωρα προστεθηκε και το μπαχαλο του ΕΟΠΥΥ!
Ο χρήστης kat76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 19:32   #107
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσακι μου καλως μας ηρθες και καλα τελειωματα. σημερα περασα απο την επιτροπη απαντησεις θα εχω σε 2 μερες 8-9 μονο για μια ωρα, πετυχα και ενα ζευγαρι απο κρητη αστα να πανε θα περιμενουν οι ανθρωποι 2μερες. σε πρωτη φαση θα πρεπει να μπεις στο site του ικα που λεει ακριβως τι δικαιολογιτικα χρειαζεσαι, τα σπερ/τα που θελουν ειναι ενα απο ιδιωτικο που εχεις και ενα απο δημοσιο (εγω το εκανα στο ικα) με διαφορα 3μηνων,για την ληξιαρχικη σου πραξη μπορεις να την παρεις απο κεπ θα την εχεις σε 2 μερες, οσο για τον υπερηχο κανε ενα τηλ.να ρωτησεις. οτι αλλο χρειαστεις ευχαριστως να σε βοηθησω γιατι και εχω τεβε και με εμπλεξαν με το ικα. εχω ενα μηνα που τρεχω και τωρα ασ πουμε οτι αρχιζω να μπαινω σε μια σειρα.
Παλιά 01-02-12, 20:10   #108
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.
Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-02-12, 21:52   #109
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kat76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.
Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...
σκεψου οταν πηγα στον γυναικολογο του ικα, μου εγραψε κατ΄ευθειαν το παραπεμπτικο χωρις να δει τις εξετασεις, του λεω δεν θα τα δειτε? μου λεει ειναι αυτα που λεει παρακατω λεω ναι ε τοτε δεν χρειαζεται να τα δω δεν μου αρεσει να ταλαιπωρω τον κοσμο και ετσι μου εβαλε υπογραφη και σφραγιδα, φακελος δεν υπαρχει απ΄οτι καταλαβα στον φτιαχνει η επιτροπη. η επιτροπη κραταει ολες τις πρωτοτυπες εξετασεις γι αυτο καλο θα ειναι να τις βγαλεις φωτοτυπια πριν τις κρατησεις για το δικο σου αρχειο.κατι αλλο τωρα δεν θυμαμαι.
Παλιά 04-02-12, 20:52   #110
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια, κανά νεότερο;;
Παλιά 04-02-12, 23:06   #111
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.
Παλιά 05-02-12, 10:46   #112
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;
Παλιά 05-02-12, 12:41   #113
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;
καλημερα κοριτσακι, πηγα πρωτα στον γιατρο τις εξωσωματικης μου ειπαν τι φαρμακα ηθελαν και μετα ξεκινησε ο αγωνας. πηρα το οκ απο επιτροπη και αυριο θα μιλησω με παρασχου (κρατικο φαρμακειο) να δω τι αλλο θελουν.
Παλιά 05-02-12, 12:42   #114
kathi

kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kat76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.
η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.
Παλιά 05-02-12, 13:42   #115
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;
Παλιά 05-02-12, 14:30   #116
Ηλιόχαρις

Ηλιόχαρις ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματικό αρχες Μάρτη
Εχω διαγνωσμένο πρόβλημα με την ωορηξια και την περίοδο
1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?
2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!
3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?
Φέξε μου κ γλίστρησα. Σαν τα μούτρα τους τα έχουν κάνει.

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...
Ο χρήστης Ηλιόχαρις δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-12, 19:23   #117
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιόχαρις Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματικό αρχες Μάρτη
Εχω διαγνωσμένο πρόβλημα με την ωορηξια και την περίοδο
1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?
2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!
3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?
Φέξε μου κ γλίστρησα. Σαν τα μούτρα τους τα έχουν κάνει.
Ηλιοχαρις καλησπερα, καλη αρχη σου ευχομαι και ...welcome to the club of IKA! Δυστυχως για να παρουμε τα φαρμακα δωρεαν απο το ΙΚΑ (για τ ακριβα γινεται ολος ο αγωνας, δλδ τις γοναδοτροπινες πχ Puregon, Gonal, Ovitrelle κ.α. παρομοια, για τα υπολοιπα τα φθηνοτερα (πχ Arvekap) στα γραφει και συμβεβλημενος ιδιωτης γυν/γος του ΕΟΠΥΥ) χρειαζεται οπωσδηποτε σαλπιγ/φια. Συνηθως καποιοι εξωσωματικοι τη ζητανε.
1) Αν η διαγνωση του εξωσ/κου για τη συνταγη ειναι προκληση ωορρηξιας για σπερ/χυση, αρκουν για τη συνταγογραφηση η σαλπ/φια, 1 σπερμ/μα και 1 γυναικ/κο υπερηχ/μα (αν θυμαμαι καλα). Αν δεν ειναι να παρεις πολλα φαρμακα, μεχρι δλδ 3000 μοναδες γοναδ/πων (ο εξωσ/κος σου θα το πει αυτο στο ραντεβου), σε συμφερει να τα παρεις ετσι, χωρις επιτροπες και αηδιες.Δες και στο http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/b...kind/exgon.cfm να το επιβεβαιωσεις.
2) Αν χρειαστεις ομως παραπανω μοναδες (πας δλδ για εξωσ/κη), μεχρι 5000 μοναδες τις παιρνεις παλι δωρεαν, αυτη τη φορα περνωντας απο επιτροπη. Χρειαζεσαι τη σαλπ/φια (αυτη ειναι must!), 2 σπερμ/τα με 3 μηνες διαφορα, το 1 απο το ΙΚΑ ή απο Δημοσιο Νοσοκ., 1 υπερ/μα γεννητ. οργανων τελευταιου 6μηνου, ληξιαρχ.πραξη γαμου τελευταιου 6μηνου, το παραπεμπτικο απο γυναικ/γο του ΙΚΑ και την Αστυν.ταυτοτητα σου. Και καλα ξεμπερδεματα!
Εγω δυστυχως πρεπει ν ακολουθησω το 2ο δρομο, διοτι χρειαζομαι πολλες μοναδες και κοστιζουν (παω για τη 2η εξωσ/κη). Θελω να ξεκινησω τις ενεσεις γυρω στις αρχες Μαρτιου, οποτε πηρα το παραπεμπτικο του Ικα, μαζευω τα διακαιολογητικα και εκλεισα ραντεβου απο την προηγ. βδομαδα για να περασω απο επιτροπη στις 22/2 (γυρω στον 1 μηνα δλδ νωριτερα!)
Και εγω τωρα αρχισα σιγα-σιγα να "χωνευω" τη διαδικασια (πρωην Δημοσιο ειμαι) και θα ηρεμησω αν και οταν θα παρω τα φαρμακα στα χερια μου! Αν αποφασισεις ν αγορασεις τα φαρμακα δε χρειαζεται να κανεις τπτ απ ολα αυτα, πας στο ιδιωτ. φαρμακειο, ξηλωνεσαι και τα παιρνεις! Ποιος το κανει ομως αυτο στην εποχη μας? Σαν τα μουτρα τους, δε λες τιποτα! Ρωτα οτι αλλο θελεις, ελπιζω να σε βοηθησα!
Παλιά 05-02-12, 19:34   #118
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kathi Εμφάνιση μηνυμάτων
η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.
Αν με κοψουν, σιγα μην ξανατρεχω Αθηνα γι αυτες τις γελοιοτητες! Τα εχω φωτοτυπισει και επικυρωσει ΟΛΑ ουτως ή αλλως και θα εχω και τα πρωτοτυπα φυσικα μαζι μου. Μη σου πω και αλλες ασχετες εξετασεις, μ αυτους ποτε δεν ξερεις! Τα τηλ τους ή τα χουν ...διακοσμητικα ή απαντουν αγενεστατα και ανορεχτα "οι γιατροι ΕΟΠΥΥ ξερουν, εμεις ειμαστε διοικητικοι!" Αντε τωρα βγαλε ακρη! Γι αυτο ρωταω και ξαναρωταω εδω...
Παλιά 05-02-12, 19:42   #119
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;
Κ εμεις 2 περσινα απο ιδιωτικο με διαφορα 3 μηνων εχουμε και θα κανουμε τουλαχιστον τωρα αλλο ενα, παλι σε ιδιωτικο (διαφορετικο εργαστηριο απο το περσινο) γιατι ουτε στο Νοσοκομειο μας κανουν (πηραμε σχετικη βεβαιωση) ουτε και στο ΙΚΑ μας! Τοσο καλα!
Παλιά 05-02-12, 20:41   #120
kat76

kat76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καμια απο επαρχεια για την επιτροπη Αθηνων??
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές