Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-11-11, 13:34   #281
harabutterfly

Περιοχή: Μένω Πάτρα αλλα είμαι Γιαννιώτισσα!
harabutterfly ουδετερη μηδέν
Exclamation

Γεια σας. Είμαι καινουρια εδώ σε εσάς και ήθελα μια διευκρίνιση. Ξεκίνησα το πλεξιμο (έφτιαξα ένα κασκόλ) και θέλω να κάνω κι αλλα. Διάβασα όλα τα μηνύματα σας και επισκέφτηκα όλες τις σελίδες που αναφέρετε. Κατέβασα μάλιστα και ένα pattern για σκούφο για τον άντρα μου. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν καταλαβαίνω τπτ απο αυτά που λεει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα διαβάσω?
Πχ http://www.ravelry.com/patterns/library/turn-a-square

Απελπιζομαι κάθε φορά που το βλέπω!
Please help!

Ετοιμαζόμαστε και για μωράκι και θέλω να φτιάξω πολλα!
Ο χρήστης harabutterfly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-11, 01:35   #282
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια για help κι από δω!
Είμαι παντελώς άσχετη και θέλω να βρω κάποια σχολή ή σεμινάρια που να κάνουν μαθήματα για αρχάριους (ραπτική - διάβασμα και υλοποίηση πατρόν). Κέντρο Αθήνας (αλλά και γενικά στην Αθήνα). Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, πείτε...
Παλιά 20-11-11, 01:56   #283
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα skybeam.
Κάποτε έκαναν σεμινάρια οι Δήμοι σε ραπτική, κέντημα και διάφορα άλλα. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ρωτώντας πρώτα το Δήμο στον οποίο ανήκεις κι αν έχουν σταματήσει (μάλλον όλους τους Δήμους τους πήρε και τους σήκωσε οι οικονομική κρίση και οι κομμένες επιδοτήσεις) τότε, είχα δει ότι υπήρχαν και μαθήματα του Burda του γερμανικού περιοδικού που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Ίσως τα βρεις μέσω καταλόγου ή ίντερνετ ή τηλεφωνικών πληροφοριών. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις μέσα στο κατάστημα Εργόχειρο στην οδό Κλειτίου. Αυτοί θα ξέρουν, και έχω την εντύπωση ότι κάποτε υπήρχε εκεί μέσα κάποια κυρία που λίγες φορές την εβδομάδα έδειχνε τεχνικές κεντήματος κλπ.
Παλιά 20-11-11, 11:04   #284
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eviri, ευχαριστώ για την απάντηση. Ένας μόνο δήμος κάνει ραπτική και είναι μακρυά από την περιοχή μου Tα μαθήματα Burda τα βρήκα, είναι μια σχολή μόνο στην Αθήνα (4-5 όλες κι όλες στην Ελλάδα) και είναι δυτική Αττική, επίσης πολύ μακρυά για να πηγαίνω μετά τη δουλειά...

Μετά από ψάξιμο, το μόνο που βρήκα σε λογικές τιμές είναι αυτό
http://www.tamarascreations.gr/sewin...ns/sewing.html
στο κέντρο της Αθήνας, και λέει 15 μαθήματα της μιαμιση ώρας σε τάξη πέντε ατόμων, 267 ευρώ. Για δείτε βρε κορίτσια και πείτε, πώς το βλέπετε, με βάση αυτά που διδάσκει?
Παλιά 20-11-11, 12:43   #285
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tελικά πήρα τηλέφωνο και τα μαθήματα είναι δίωρα, με τιμή 280 ευρώ για 15 μαθήματα. Τα βραδυνά τμήματα 19,30-21,30 είναι κλεισμένα για πολύ καιρό. Λέω να περιμένω όσο χρειαστεί και να κάνω μια πρ0σπάθεια...
Παλιά 20-11-11, 22:25   #286
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε skybeam ακριβά μου φαίνονται. Είναι μόνο 15 μαθήματα, που θα πει ότι αν είναι 1 φορά τη βδομάδα θα διαρκέσουν περίπου 4 μήνες, διαφορετικά θα είναι ακόμη συντομότερο το διάστημα. Αυτό σημαίνει ότι θα δώσεις κοντά 300 ευρώ, βάλε και τα εισητήρια του λεωφορείου, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα για να σε μάθει όπως λέει τα βασικά. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις κι άλλο να ρωτήσεις κι αλλού, γιατί φαντάσου ότι αυτά που εσύ θα πληρώσεις αδρά, οι Δήμοι τα διδάσκουν δωρεάν ή με πολύ μικρό αντίτιμο. Βάλε κι ότι σίγουρα θα αγοράσεις δικά σου τεχνικά εργαλεία, όπως μια ραπτομηχανή οικιακής χρήσης, τα γεωμετρικά σχήματα για το πατρόν, ένα καλό ψαλίδι και δεν ξέρω τι άλλο. Πολλά τα λεφτά Άρη.

Τι θα έλεγες να κοιτούσες βιντεάκια στο γιουτιούμπ που είναι αρκετά κατατοπιστικά και μάλιστα σου ανοίγουν την όρεξη για πολλές δημιουργίες; Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω που βρήκα πρόχειρα κι αν δεις ότι σου αρέσουν μπορείς να βρεις άπειρα.
http://www.youtube.com/watch?v=hGsHyYxHkrA
http://www.youtube.com/watch?v=fsdy2...ain&playnext=2
http://www.youtube.com/watch?v=030cj...ain&playnext=3
http://www.youtube.com/watch?v=M-hoG...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=aRTuxzxIRWw
http://www.youtube.com/watch?v=MNppx...eature=related
Παλιά 20-11-11, 22:43   #287
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστώ Eviri μου! Θα ρίξω μια ματιά, αν και δε γνωρίζω αν θα τα καταφέρω μόνη μου...
Παλιά 21-11-11, 10:20   #288
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α, και ξέχασα να σας γράψω ότι ανακάλυψα κι αυτό
http://bnb.jewelrymakingmagazines.com/
είναι τρία περιοδικά, μεταξύ των οποίων το Bead and Button, που έχει διάφορα βιντεάκια καθώς και πώς να πλέκεις με χάντρες, για όποια ενδιαφέρεται.
Παλιά 23-11-11, 14:08   #289
Μιλα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μιλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια μήπως υπάρχει ανάμεσά σας καμία που ράφει επαγγελματικά;
Ή μήπως ξέρετε κάποια;
Θέλω να ράψω ένα φόρεμα.

Ευχαριστώ όλες σας.
Ο χρήστης Μιλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-11, 11:21   #290
afrod

afrod ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efal Εμφάνιση μηνυμάτων
όποια ενδιαφέρεται για μαλλιά σε μεγάλη ποικιλλία και σε πολύ καλες τιμές να μου στείλει πμ

endiaferome k ego.tha ithela na mou pis pou mporo na ta vro.
Ο χρήστης afrod δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-11, 11:34   #291
misspigi

Το avatar του χρήστη misspigi

Περιοχή: Αθηνα
misspigi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαθηματα ραπτικης γινονται στη χεν, αθηνα, κηφησια. το κοστος ειναι περιπου 20 ευρω. πληροφοριες στην ιστοσελιδα της χεν.
Παλιά 06-12-11, 19:36   #292
alexandraLOVE

alexandraLOVE ουδετερη μηδέν
Thumbs up --------------------------------------------

ειμαι καινουρια εδω.μου αρεσει να πλεκω να κενταω και να ραβω.θελω να γινουμε φιλοι .θελετε

ή
Ο χρήστης alexandraLOVE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-11, 19:39   #293
alexandraLOVE

alexandraLOVE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ------------------------------------

θελω να μου δειξετε δικα σασ σχεδεια.
Ο χρήστης alexandraLOVE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-11, 17:13   #294
sangreluna

sangreluna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας εδω καλά πρέπει να είμαι λοιπόν να ρωτησω οι παλιές γυναικες κάνανε κάτι δετές δαντελες στο τελείωμα υφαντων ασχολήθηκα λίγο με μακραμέ αλλά θα ήθελα να ασχοληθω και με αυτό εχω φάι όλο το ιντερνετ και δε βρίσκω τίποτα πουθενα μήπως ξέρει καμμιά σας κάτι;
Ο χρήστης sangreluna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-11, 22:03   #295
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

sangreluna δεν έχω ψάξει στο ίντερνετ για τεχνική μακραμέ και δεν έχω προσωπική γνώση γιατί, δεν καταπιάστηκα ποτέ. Αν θες, σου συνιστώ να κάνεις ένα πέρασμα από κάποια δημοτική βιβλιοθήκη. Πολλές απ' αυτές έχουν τέτοιες εγκυκλοπαίδειες με τεχνικές πλεξίματος, κεντήματος, ραψίματος και είναι πραγματικά θησαυρός. Κατά καιρούς, έχουν βάλει τα περιοδικά με εργόχειρα λίγα στοιχεία τεχνικής, αλλά τρέχα γύρευε, δε μπορείς να ψάξεις ένα-ένα τα τεύχη.

Κοίταξα πρόχειρα το γιουτιούμπ και βρήκα αυτά, ίσως κάτι να σου αρέσει.
http://www.youtube.com/watch?v=fZQtkSsDQB0
http://www.youtube.com/watch?v=o7svS...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rBHnJ...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kwZXv...E1957780C61D21
http://www.youtube.com/watch?v=-CLWX...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UvdZj...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2J106...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=0POC3...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1r7nd...eature=related
Παλιά 15-12-11, 23:49   #296
sangreluna

Προεπιλογή

κοπελια σε ευχαριστω πάρα πολύ για το ψαξιμο αλλά θέλω να βρω ακριβως για δετό κατι σαν δαντελα στην άκρη των υφαντων ήταν όντως πέρασα από τη βιβλιοθήκη και βρηκα μακραμε και υφαντική αλλά για δετό τίποτα και πραγματικα δεν ξερω που να ψαξω!
Παλιά 16-12-11, 00:02   #297
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μακάρι να ήξερα κάτι περισσότερο να σε βοηθήσω, λυπάμαι. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να περάσεις από κάποιο κατάστημα με εργόχειρα, κατά προτίμηση στο κέντρο της Αθήνας, (δε ξέρω αν μένεις Αθήνα βέβαια) φροντίζοντας να βρεις υπαλλήλους μεγάλους σε ηλικία, να ρωτήσεις. Οι νεότεροι δε θα ξέρουν να σου πουν. Οι μεγαλύτεροι ίσως να γνωρίζουν να σου πουν αν και πού θα βρεις τέτοια σχέδια.

Επίσης, πιθανόν να ξέρουν και οι διάφορες δασκάλες σε επιμορφωτικούς-λαογραφικούς συλλόγους και στη Χ.Ε.Ν. και στα μαθήματα εργόχειρου που διοργανώνουν στους εκάστοτε Δήμους.

Απ' ότι κατάλαβα είναι ζήτημα τύχης και υπομονής να βρεις σχέδια με αυτήν την τεχνική.
Παλιά 16-12-11, 00:08   #298
sangreluna

Προεπιλογή

και πάλι σε ευχαριστω καλές ιδεες θα τις προσπαθήσω όλες!
Παλιά 27-12-11, 20:03   #299
natassa-tasos

Περιοχή: κορινθια
natassa-tasos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά. Πιο πολύ μου αρέσει το κέντημα. Με χαλαρώνει και με ξεκουράζει.
Λόγο έλειψης χρόνου, δεν ασχολούμαι αρκετά, πιο πολύ το Σ/Κ.
Στο ράψιμο δεν γνωρίζω πολλά. Τα βασικά.
Θέλω να μάθω να πλέκω, όμως στην πόλη που μένω, δεν υπάρχει κάπου να πάω να διδαχθώ.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Ο χρήστης natassa-tasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-11, 19:13   #300
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kορίτσια και εγώ εδώ και καιρό ψήνομαι να μάθω ράψιμο με ραπτομηχανή ( τα βασικά) ή πλέξιμο. Αυτές είναι τέχνες που περνούσανε από μητέρα σε κόρη και δυστυχώς εμένα δεν γνωρίζει η μητέρα μου. Βλέπω ότι πολλές κοπέλες ψάχνουν να κάνουν μαθήματα αλλά δεν βρίσκουν κάτι αξιόλογο.
Εγώ σκέφτηκα το εξής: θα ενδιαφερόταν κάποια κοπέλα που γνωρίζει να παραδώσει μαθήματα σε συναντήσεις σε κοπέλες από το φορουμ που θέλουν να μάθουν? Θα μπορούσαμε να πληρώνουμε και ένα λογικό ποσό για την διδασκαλία.
Μια ιδέα βάζω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτη..
Ο χρήστης maria23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-12-11, 21:30   #301
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

maria23 εγώ ευχαρίστως να σου έδειχνα όσα γνωρίζω, χωρίς καθόλου χρήματα, αλλά είμαι μακριά.
Παλιά 30-12-11, 21:24   #302
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eviri να είσαι καλά! Και μόνο η διάθεση σου μετράει!
Πάντως όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να συναντιόμασταν και να ανταλάζαμε γνώσεις και ιδέες από κοντά. Ακριβως όπως κάνανε στα παλιά χρόνια που οι μεγαλύτερες μάθαιναν τις νεότερες. Πιστεύω ότι πολλές κοπέλες από εδώ θα ήθελαν να μάθουν ράψιμο, πλέξιμο, κτλ. Ειδικά τώρα με την κρίση, είναι αδύνατον να διαθέσει κάποιος ένα κάρο λεφτά σε σχολές απλά για ένα χομπυ.
Παλιά 31-12-11, 01:34   #303
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρία, έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ ότι, οι γνώσεις πρέπει να μεταδίδονται και ειδικά για πράγματα που μπορεί να είναι τόσο χρήσιμα, όχι μόνο για σεμεδάκια και τραπεζομάντηλα που είναι για διακόσμηση, αλλά για το ντύσιμο ολόκληρης της οικογένειεας χειμώνα-καλοκαίρι. Άρα δε μιλάμε για ένα απλό χόμπυ.

Εγώ μπορώ να σου πω ότι κάθε εργόχειρο έχει πολλές εφαρμογές, όπως για παράδειγμα να φτιάχνεις κάτι με τα χεράκια σου που θα σε κάνει περήφανη και να το κάνεις δώρο λίγο πιο οικονομικά απ' ότι να το αγοράσεις. Βγαίνεις και ασπροπρόσωπη, κάνεις και οικονομία. Ντύνεις την οικογένεια, κάνεις τη διακόσμηση του σπιτιού, φτιάχνεις εποχιακά πραγματάκια (χριστουγεννιάτικα, αποκριάτικα, πασχαλινά), προίκα από σεντόνια, καλύμματα και ό,τι φανταστείς.
Παλιά 02-01-12, 13:29   #304
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ μακάρι να γινόταν αυτό θα ήταν το τέλειο.Γιατί ακόμα και σε σχολές να πας είναι με συγκεριμενες ημερομηνιες εναρξης και αν δεν προλαβεις πρεπει να περιμενεις εναν ολοκληρο χρονο ενω μακάρι να υπήρχαν συγκεντρώσεις ανα διαστήματα ετσι ωστε να μαθουμε και εμείς οι άσχετες.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-12, 18:11   #305
misspigi

Προεπιλογή

κοριτσια πλεκω με βελονες και βελονακι και κενταω απο παιδακι. ραβω κιολας (προ μωρου). δεν ξερω που μενει η καθε μια αλλα αν σας βολευουν τα δυτικα προαστια μετα χαρας να σας δειξω.
Παλιά 02-01-12, 18:46   #306
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

misspigi να είσαι καλά κοπέλα μου και καλή χρονιά! Εγώ μένω δυστυχώς νότια προάστια, και δεν ξέρω καθόλου από δυτικά. Πάντως μπορει να μαζευτούνε άλλες κοπέλες και να κανονίσετε συναντήσεις. Αχ ζηλεύω, ειδικά τώρα που ψάχνω και βρίσκω καταπληκτικά πράγματα που μπορείς να κάνεις με το πλέξιμο.
Παλιά 02-01-12, 18:58   #307
misspigi

Προεπιλογή

Μαρια ξερεις τι θα κανεις; πηγαινε στο περιπτερο της γειτονιας σου και αγορασε περιοδικα οπως "πρακτικη" και "Αλεξια". μεσα εχουν τις βασικες πλεξεις. με λιγη προσπαθεια θα μαθεις, δεν ειναι δυσκολο.
Παλιά 03-01-12, 00:57   #308
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες σας (χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιόρταζαν).

Μιας και σας βλέπω αρκετά θερμές για μάθηση, σκέφτηκα να σας προτείνω κάτι, κι αν δε το βρείτε καλή σκέψη δεν πειράζει. Πώς σας φαίνεται η ιδέα να συγκεντρωθείτε (ακόμη και δύο άτομα στην αρχή) στη μέση των προαστίων που μένετε ή στο κέντρο της Αθήνας. Να ρωτήσετε κάποια εκκλησία που να σας βολεύει στη διαδρομή, αν μπορεί να σας διαθέσει το χώρο που έχει για να απασχολεί τη νεολαία, τις ώρες που θα μπορούσατε να βρεθείτε. Συνήθως, όλες οι εκκλησίες έχουν τέτοιους χώρους στους οποίους νέα παιδιά μαθαίνουν από σκάκι μέχρι πινγκπονγκ και διάφορα άλλα. Με αυτόν τον τρόπο θα πετύχετε:
1. Να βρεθείτε κάπου στη μέση των προαστίων που μένει η κάθε μία
2. Να μην επιβαρυνθεί καμμία στο σπίτι της από τη συγκέντρωση
3. Να μην υπάρξουν έξοδα στους χώρους που θα βρεθείτε (φαντάζομαι)
4. Να σας χωρέσει όλες (αν έρθετε πολλές).
Παλιά 14-01-12, 12:48   #309
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή βελονάκι

Τωρα αρχισα να ασχολούμαι και γω. κυρίως γιατί θέλω να φτιάξω πράγματα στα παιδιά και βλέπουμε. βελονάκι μαθαίνω. Ευτυχώς έχω κόσμο να μου δείξει αν χρειαστώ αλλά προς το παρόν μαθαίνω μέσω ιντερνετ. Διαβαζω, κοιτάω βιντεάκια και το προσπαθώ. Αυτην την στιγμή δεν φτιάχνω κάτι συγκεκριμένο. Επειδη ξεκινάω φτιάχνω σειρες με ποδαράκια ώστε να μάθω να τα δουλεύω ολα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι αν δεν ξέρω τις πλέξεις.

Θέλω να φτιάξω παπουτσάκι-καλτσάκια με βελονάκι αλλά για αρχή νομίζω θα με δυσκολέψει. Αν και έχω βρει οδηγίες στα ελληνικά ειμαι τελείως αρχάρια. Με τι είναι καλύτερα να αρχίσω; Κάποιο κασκώλ; Επίσης αν φτιάξω κασκώλ μπορώ να συνδυάσω όλες τις πλέξεις; Δηλαδή σε μια σειρά να κάνω μισό ποδαρακι, στην άλλη διπλο και να το πάω έτσι ως το τέλος ή πρέπει να είναι όλα ίδια σε κάθε σειρά για να είναι σωστό το αποτέλσμα και ωραίο;
Ο χρήστης siderenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-12, 13:10   #310
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

siderenia εγώ όταν πρωτοξεκίνησα, τις οδηγίες πώς κρατάμε τις βελόνες, πώς βάζουμε πόντους, πώς πλέκουμε τις απλές πλέξεις, τις διάβασα από εγκυκλοπαίδεια κι όχι από κάποια γυναίκα από κοντά. Το πρώτο πράγμα που έφτιαξα ήταν ένα κασκώλ, το οποίο μόλις το έφτασα μέχρι τη μέση, πριν το τελειώσω, αποφάσισα ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλη εξάσκηση και το ξήλωσα για να φτιάξω ένα πουλόβερ του άντρα μου.
Είμαι ώρες-ώρες ανυπόμονη. Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις ολόκληρο το κασκώλ για να εξασκηθείς στην αρχή του, στο τελείωμά του και στο να σου βγει η πλέξη ομοιόμορφη σε όλο το μήκος του. Μετά θα περάσεις σε άλλα ρουχαλάκια.

Για την πλέξη που ρωτάς, δεν έχω την εμπειρία να απαντήσω. Όμως, μπορείς να κάνεις 10εκ. όπως το σκέφτεσαι και να δεις με το δικό σου μάτι, αν θα βγει ωραίο. Εγώ θα το δοκίμαζα.
Παλιά 14-01-12, 13:23   #311
myfavouritelullaby

myfavouritelullaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

α εσείς είστε φοβερές!!κι εγώ θέλω να μάθω πλέξιμο!!αλλά μου φαίνεται δύσκολο,πώς να ξεκινήσω?? (όχι βελονάκι!)
Παλιά 14-01-12, 13:42   #312
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εννοείς θα ήθελες να μάθεις βελόνες για μπούζες, πουλόβερ κλπ;
Παλιά 14-01-12, 14:08   #313
misspigi

Προεπιλογή

ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΕΛΟΝΕΣ
1. πως θα κανετε ποντους:
φιταξτε με το νημα που θα πλεξετε μια θηλια και φτιαξτε ακομη μια θηλια πισω απο τη πρωτη. περαστε τη βελονα αναμεσα απο τις 2 θηλιες. σφιξτε τραβωντας το νημα και εχετε το πρωτο ποντο στη βελονα. περαστε τωρα σε αυτο το ποντο απο μεσα και την αλλη βελονα. φερτε το μακρυτερο νημα πανω απο τη δεξια βελονα με φορα απο πισω προς τα εμπρος. τραβηξτε τη θηλεια που φτιαξατε με το νημα προς τα εμπρος. περαστε τη καινουρια θηλεια στη δεξια βελονα. τραβηξτε τη δευτερη βελονα και σφιξτε τη νεα θηλεια στην αριστ. βελονα. ετσι εχετε τωρα 2 ποντους. βαλτε παλι τη δεξια βελονα αναμεσα απο τους 2 νεους ποντους. καντε ακριβως την ιδια διαδικασια οπως περιγραφηκε και φτιαξτε οσους ποντους θελετε.

2. πως θα πλεξετε καλη:
βαλτε τη δεξια βελονα στο πρωτο ποντο της αριστερης βελονας που εχετε βαλει ποντους. κρατωντας το νημα που θα πλεξετε στο δεξι χερι φερτε το και περαστετο πανω στη δεξια βελονα με φορα απο πισω προς τα εμπρος. περαστε τη θηλεια που σχηματιστηκε μεσα απο τον ποντο της αριστερης βελονας. τραβηξτε τωρα και τη θηλεια και τον ποντο της αριστερης βελονας μαζι προς τα εξω και εχετε ενα ποντο πλεγμενο καλη στη δεξια βελονα.

η συνεχεια σε λιγο.
Παλιά 14-01-12, 14:08   #314
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια,εδω και 3μηνες εχω αρχησει και εγω το κεντημα(σταυροβελονια)και φτιαχνω εναν πινακα.Μου αρεσει παρα πολυ και γενικα ξεφευγει το μυαλο μου και με ξεκουραζει....να ειναι καλα η γιαγιακα μου που μου εμαθε οταν ημουν μικρουλα και τωρα ανακαλυψα σε ενα παλιο της ντουλαπι αυτον τον πινακα και τον φτιαχνω.

Ο χρήστης MaRiA06 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-12, 15:48   #315
misspigi

Προεπιλογή

3. πως θα πλεξετε αναποδη:
κρατηστε τη βελονα με τους ποντους που εχετε βαλει στο αριστερο χερι και βαλτε τη δεξια βελονα σας στον πρωτο ποντο αλλα επανω απο τη αριστερη βελονα. περαστε τωρα το νημα σας παλι επανω απο τη δεξια βελονα αλλα με φορα απο πισω προς τα εμπρος εχοντας το νημα εμπρος απο τις βελονες. τραβηξτε τη βελονα με τη θηλεια προς τα επανω μεταφεροντας ετσι τον καινουριο ποντο στη δεξια βελονα. εχοντας τον νεο ποντο αναποδη στη δεξια βελονα προχωρηστε στην επομενη κανοντας την ιδια διαδικασια.

4. πως θα κλεισετε ποντους:
το νημα σας πρεπει να ειναι πισω απο το πλεκτο οταν θελετε να κλεισετε τους ποντους πλεκοντας τους καλη. πλεξτε τους 2 πρωτους ποντους κανονικα καλη. βαλτε μετα την αριστερη βελονα σας στον πρωτο ποντο που πλεξατε και τραβηξτε τον επανω απο τον δευτερο ποντο. ετσι θα κλεισετε ολους τους ποντους τον εναν μετα απο τον αλλο. στον τελευταιο ποντο θα περασετε το νημα απο μεσα και αφου το σφιξετε λιγο θα το κοψετε.
Παλιά 14-01-12, 17:15   #316
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
siderenia εγώ όταν πρωτοξεκίνησα, τις οδηγίες πώς κρατάμε τις βελόνες, πώς βάζουμε πόντους, πώς πλέκουμε τις απλές πλέξεις, τις διάβασα από εγκυκλοπαίδεια κι όχι από κάποια γυναίκα από κοντά. Το πρώτο πράγμα που έφτιαξα ήταν ένα κασκώλ, το οποίο μόλις το έφτασα μέχρι τη μέση, πριν το τελειώσω, αποφάσισα ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλη εξάσκηση και το ξήλωσα για να φτιάξω ένα πουλόβερ του άντρα μου.
Είμαι ώρες-ώρες ανυπόμονη. Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις ολόκληρο το κασκώλ για να εξασκηθείς στην αρχή του, στο τελείωμά του και στο να σου βγει η πλέξη ομοιόμορφη σε όλο το μήκος του. Μετά θα περάσεις σε άλλα ρουχαλάκια.

Για την πλέξη που ρωτάς, δεν έχω την εμπειρία να απαντήσω. Όμως, μπορείς να κάνεις 10εκ. όπως το σκέφτεσαι και να δεις με το δικό σου μάτι, αν θα βγει ωραίο. Εγώ θα το δοκίμαζα.
και γω μόνη προσπαθώ τώρα. τελικά ξεκινησα ένα καπελο. βασικά βρήκα ένα βίντεο για αρχάριους που μου φάνηκε κατανοητο και έδειχνε αναλυτικά τις κινησεις οπότε άρχισα με αυτό. Εχω κάνει 8 σειρες. Καλά είναι αλλά νομίζω ότι έχω κανει λαθάκια τα οποία όμως θα φανουν στο τέλος που θα εχω το συνολικό αποτέλεσμα. Δεν με πειράζει βέβαια. Αλοιμονο αν περίμενα να κάνω εξαρχής τέλειο το οτιδήποτε!
Παλιά 14-01-12, 19:39   #317
misspigi

Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ
1. ζερσεϋ καλη
1η σειρα: καλη, 2η σειρα: αναποδη. επαναλαμβανετε συνεχως τις 2 αυτες σειρες

2. ζερσεϋ αναποδη
1η σειρα:αναποδη, 2η σειρα: καλη

3. λαστιχο 1/1
1π καλη, 1π αναποδη

4. λαστιχο 2/2
2π καλη, 2π αναποδη

5. μους
ολοι οι ποντοι αναποδη

6. πουαντερι
1η σειρα: 1π καλη, 1π αναποδη
2η σειρα: αντιστροφα
Παλιά 14-01-12, 22:51   #318
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
και γω μόνη προσπαθώ τώρα. τελικά ξεκινησα ένα καπελο. βασικά βρήκα ένα βίντεο για αρχάριους που μου φάνηκε κατανοητο και έδειχνε αναλυτικά τις κινησεις οπότε άρχισα με αυτό. Εχω κάνει 8 σειρες. Καλά είναι αλλά νομίζω ότι έχω κανει λαθάκια τα οποία όμως θα φανουν στο τέλος που θα εχω το συνολικό αποτέλεσμα. Δεν με πειράζει βέβαια. Αλοιμονο αν περίμενα να κάνω εξαρχής τέλειο το οτιδήποτε!
Γεια σου, σιδερένια!!
Με το καλό να δεχτείς το δεύτερο παιδάκι σου!! Πέρισυ ξεκίνησα κι εγώ το βελονάκι (δυστυχώς δεν μπόρεσα να συνεχίσω, αν και θέλω πάρα πολύ) και θα σου πω τι μου είπανε να φτιάξω για αρχή και το έκανα: σκούφο!!! Έκανα 3 χριστουγεννιάτικους σκούφους για τα δύο μου παιδάκια και ένα ακόμα!!!
Αν θες, δοκίμασέ το, εύκολο, μπορείς να πειραματιστείς πολλές πλέξεις και πρακτικό!!
Καλή αρχή!!
Παλιά 14-01-12, 23:07   #319
misspigi

Προεπιλογή

ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΕΛΟΝΑΚΙ
αρχικη θηλεια: στριψτε το νημα και καντε μια θηλεια. μετα περαστε το συνεχομενο νημα πισω απο τη θηλια και βαλτε το βελονακι. τραβηξτε το νημα μεσα απο τη θηλια πανω στο βελονακι. μετα τραβηξτε την ακρη του νηματος για να γινει κομπος.
αλυσιδα: αρχιστε με μια θηλια. κρατηστε την βαση της θηλιας μεταξυ δεικτη και αντιχειρα του αριστερου χεριου και το βελονακι μεταξυ του αντιχειρα και του δεικτη του δεξιου χεριου. τεντωστε το νημα πανω απο το δευτερο δακτυλο του αριστερου χεριου. περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα. τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τη θηλια που ειναι ηδη πανω στο βελονακι σχηματιζοντας ετσι μια αλυσιδα. συνεχιστε για οσο χρειαζεται το πλεκτο σας.

αυριο θα βαλω τη συνεχεια. το κειμενο ειναι απο ενα παλιο περιοδικο του 80 το "εσεις και το πλεξιμο". δυστυχως δεν καταφερνω να ανεβασω εικονες με το photobucket. μαλλον ειμαι πολυ γκαου. αν καταφερω θα ανεβασω στο μπλογκ μου και θα σας ενημερωσω.
Παλιά 15-01-12, 01:02   #320
siderenia

Προεπιλογή

misspigι ευχαριστούμε.

Μαριλίνα καλησπέρα και ευχαριστω για τις ευχούλες. ναι χαίρεσαι ακι συ την οικογένιεα!! Σκούφο ξεκινησα. Εκανα λαθάκια όμως με αποτέλεσμα να "κλείσει" και έτσι τον χάλασα και αρχισα από την αρχή. Ευτυχως μετά από 3 αποτυχημένες προσπαθειες τώρα πάει καλύτερα.Εχει δουλειά βέβαια αλλά παλεύεται. Μόλις τελειώσω αυτόν λέω να κάνω κι άλλον με διαφορετική πλέξη όπως λες και συ για εξάσκηση. ελπίζω να καταφέρω να έχω κάποιο αποτέλεσμα στο τέλος "ευπαρουσίαστο".
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές