Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-10-11, 01:32   #41
neraidoula mou

Περιοχή: ellada
neraidoula mou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο twiggy Εμφάνιση μηνυμάτων
κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!
νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια
βρηκα γιατρο εκει γι αυτο σε ρωτησα μηπως ειχαμε την ιδια βρηκα την κ καργακου καλη μου φανηκε αλλα στην πρωτη επισκεψη ξεχασα να ρωτησω ποσα λεφτα θελει κ ειμαι σ αναμενα καρβουνα
!!γτ εγω σκευτομαι μεχρι 800-1000ε να δωσο αλλα καπου ειδα οτι θελει 1600 κ με επιασε τρεμουλος αν θελει τοσα τι να κανω,να της πω οτι δεν μπορω τοσα κ οντος δεν μπορω ειδηκα τωρα που αυξηθηκαν στο ελενα ,τι να κανω η απλα να μν πω τπτ κ οταν ερθει η ωρα να της δωσο αυτα που μπορω!!!!!εχω πανικοβληθει αν μου πει 1600ε τι θα κανω,κ εχω αλλαξει 2 γιατρους δεν με περνει για αλλη αλλαγη
Ο χρήστης neraidoula mou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-10-11, 12:42   #42
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα
εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολες
Παλιά 28-10-11, 13:27   #43
Eva333

Το avatar του χρήστη Eva333

Περιοχή: Αθήνα
Eva333 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια χτες πήγα σε αιματολόγο (λόγω αιματοκρίτη 29)...
Της είπα οτι παιρνω τα gynotartiferon και δεν τα ήξερε! Μα είναι δυνατόν?
Της ειπα οτι εχω στιγμα και αν πρεπει να αλλάξω τον σίδηρο σε υγρή μορφή και μου είπε πως σε υγρη μορφή δεν απορροφάται καλά. Επίσης ειπε οτι δεν μπορω να κάνω και τιποτα και οτι θα κατεβει και αλλο και οταν γεννησω αν εχω κατω απο 24 θα κάνω μετάγγιση!! Ετσι απλά! Αν θέλω να αλλάξω τον σιδηρο σε resoferon + filicine αλλά και πάλι δεν σημαινει κατι αυτο καλύτερο απαραίτητα!!!
Παλιά 28-10-11, 13:39   #44
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται που δεν τα ήξερε, αυτά έπαιρνα στο 2ο παιδί μου. Στο 1ο έπαιρνα σε υγρή μορφή και δε με βοηθούσε. Για διατροφή δεν σου είπε τίποτα? Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.
Παλιά 28-10-11, 13:48   #45
βασιλικη ο

Περιοχή: θεσσαλονικη
βασιλικη ο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια.με το καλο ολα τα μωρακια.θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι.η κουνιαδα μου ειναι εγκυος σε διδυμακια στον 5 μηνα.δευτερα θα κανει την β επιπεδου.εχει ενα θεμα με τα συμπληρωματα σιδηρου και ασβεστιου.επειδη εχει εντονα φουσκωματα δεν μπορει να παρει σιδηρο καθολου με αποτελεσμα ο αιματοκριτης της να εχει πεσει στο 34 με καθοδικη πορεια.ο γιατρος της ειπε να μπει στο νοσοκομειο να της χορηγησουν σιδηρο.για το δικο της καλο και των μωρων βεβαια.μηπως ξερει καποια κοπελα πως μπορει να της χορηγηθει στο νοσοκομειο ο σιδηρος.ποσες μερες χρειαζεται και τι διαδικασια ακολουθουν.ευχαριστω πολυ.
Ο χρήστης βασιλικη ο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-11, 13:53   #46
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αγγελίνα_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.
Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-11, 17:44   #47
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?
Μπορεί κι αυτό, φιλενάδα, δεν παίρνω κι όρκο. Εκτός αν κατάλαβες ότι λέω να σταματήσουμε να τα συμπληρώματα και να δώσουμε βάση στη διατροφή-κάθε άλλο! Τα συμπληρώματα, ειδικά για γυναίκες σαν εμάς, είναι απολύτως απαραίτητα! Απλά λέω ότι, αν δεν τρώμε και αυτά που πρέπει, όσα συμπληρώματα κι αν πάρουμε, δεν θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Παλιά 29-10-11, 11:45   #48
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παντως κοριτσια εμενα ο αιματολογος ηταν πολυ ψυχραιμος κι εχω αιματοκριτη 30!! ουτε για νοσοκομεια, ουτε για μεταγγισεις, ουτε για διατροφη μου ειπε κατι ιδιαιτερο. Ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο στο β΄τριμηνο να πεφτει, μετα σταθεροποιειται.. Απλα μου εδωσε τα μικροφερ που ειναι πιο δυνατα σε συνδυασμο με φελισιν για καλυτερη απορροφηση και προτεινε να πινω ενα ολοκληρο ποτηρι νερο καθε φορα για να διαλυεται ευκολα η καψουλα.. Ειναι ειδικος σε εγκυμοσυνες, ολο το σαλονι ηταν γεματο γκαστρωμενες!! Οποια θελει πληροφοριες ας μου στειλει πμ.. φιλια, καλη δυναμη και οχι αγχος!!
Παλιά 29-10-11, 13:02   #49
toulala

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
toulala ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για όσες δεν μπορούν το χυμό πορτοκάλι, μπορούν να πιουν και χυμό φράουλα! Και η φράουλα έχει πολλή βιταμίνη c, όπως και το ακτινίδιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τα συσκευασμένα είναι καλά, αλλά τι να κάνουμε. Επίσης είναι και ο χυμός πορτοκάλι με χαμηλή οξύτητα..

Ο χρήστης toulala δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-11, 13:59   #50
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν λίγες μέρες πήγα νοσοκομείο έκτακτα και εκεί έκανα μια γενική αίματος. Ο αιματοκρίτης έπεσε πάλι κατά ο.4 μονάδες αυτήν την φορά. Ο γιατρός είπε να κάνω άλλη μια γενική και να ξαναπάω σε 15μέρες.
Το πρόβλημα μου τελικά είναι οτι ο οργανισμός μου δεν αντέχει τον σίδηρο. Μέχρι τώρα (30εβδ) έχω εμετούς και όποτε παίρνω σίδηρο το πρωί είτε σε χάπι είτε σε υγρή μορφή τις μισες φορές δεν μπορώ να τον αντέξω. Δεν ξέρω αλλά θα θα δω πως θα πάει και αυτή η εβδομάδα και αν συνεχίζει το ίδιο θέμα μάλλον θα απευθυνθώ κι εγώ σε αιματολόγο.
Παλιά 30-10-11, 14:10   #51
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Πόσο έχεις τώρα δλδ αιματοκρίτη, kiknaki? Κοίτα και τις τιμές της αιμοσφαιρίνης σου, αυτή για τους γιατρούς είναι πιο σημαντική, απ' ό,τι ο αιματοκρίτης. Πάντως το παρήγορο είναι ότι κοντεύεις στην εβδομάδα που σταματάει να πέφτει.
Παλιά 30-10-11, 14:53   #52
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κυκνακι ευχομαι να πανε ολα καλα.. παντως το μωρακι σου δεν εχει θεμα να ξερεις...παιρνει αυτο που χρειαζεται, το θεμα ειναι εσυ να νιωθεις καλα.. φιλια
Παλιά 30-10-11, 21:04   #53
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.
Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!
Παλιά 31-10-11, 12:05   #54
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κυκνακι σε ευχαριστω! ολα καλα τωρα, ευτυχως ηταν ελαφρυ περιστατικο αλλα οσο να 'ναι τρομαξαμε! Τωρα θα μεινω ακομα λιγο σπιτι προληπτικα.. μου ειπαν ολοι οτι θελει γενικα πολυ ηρεμια.. ακομα ο πλακουντας ειναι χαμηλα και πρεπει να προσεχω λιγακι παραπανω μεχρι να ανεβει...
Παντως εμενα ο αιματολογος μου ειχε πει οτι επειδη ο αιματοκριτης πεφτει σιγα σιγα ειναι λογικο να αισθανομαστε καλα.. δεν ειναι οτι πεφτει αποτομα σε μια μερα και χανουμε τον κοσμο!! θα εισαι μια χαρα, σε ποια βδομαδα εισαι τωρα? πολλα φιλια!!
Παλιά 31-10-11, 14:25   #55
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ χαίρομαι twiggy που πάνε όλα καλά. Αν μπορείς να ξεκουράζεσαι και να ξαπλώνεις να το κάνεις τώρα που μπορείς, εννοώ αν δεν έχεις άλλο παιδάκι. Εγώ έχω άλλο ένα οπότε ο καναπές είναι πολυτέλεια για μένα ειδικά όταν δεν υπάρχει καθημερινή βοήθεια από τρίτο πρόσωπο και τώρα που ο σύζυγος λείπει εκτός λόγω εργασίας.
Είμαι 30εβδ και 5ημ. Ο γιατρός μου είπε οτι γύρω στις 32εβδ ο αιματοκρίτης σταθεροποιείται οπότε δεν ανησυχεί. Τον έχω εμπιστοσύνη γιατί δεν αφήνει τίποτα στην τύχη από την αρχή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Θεωρεί τον εαυτό του λίγο υπερβολικό αλλά είναι του γνωμικού "καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε" γι'αυτό και δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Μου φτάνει το άγχος που τράβηξα στην αρχή μέχρι να κάνω την β'επιπέδου οπότε τώρα "Αγχος??Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω!"
Παλιά 31-10-11, 16:46   #56
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πολυ καλα τα λεει ο γιατρος σου κυκνακι!! εμενα ειναι το πρωτο μου οποτε μπορω να χαλαρωσω.. το σκεφτομαι συνεχεια τι θα εκανα αν ειχα κι αλλο!! πωπω.. υποθετω ομως οτι οι μαμαδες καπως ολα τα καταφερνουν γι αυτο και ειναι σπουδαιες!!
με το καλο να σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης σου κι ολα να πανε κατ ευχην! Εγω τωρα εχω σε 1 βδομαδα τη β' επιπεδου, αγωνια και ενθουσιασμος μαζι!! θα σας γραψω νεα.. πολλα φιλια
Παλιά 31-10-11, 18:25   #57
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ twiggy κι εγώ με τη σειρά μο εύχομαι να πάνε όλα καλά με την β'επιπέδου που θα πάνε δηλαδή απλώς το λέω γιατί εγώ μετά τη β'επιπέδου άρχισα να ευχαριστιέμαι την εγκυμοσύνη μου. Το τι άκουσα απο όλους ακόμη και από τον γιατρό μου δε λέγεται για αυτόν τον παράλογο φόβο μου.
Με το καλό λοιπόν και περιμένω νέα σου..φιλιά πολλά!
Παλιά 31-10-11, 22:31   #58
neraidoula mou

Προεπιλογή

Παράθεση:
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα
εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολες
γιατι κοριτσακι μου εκανες κατι που δεν επρεπε ,ολα καλα θα πανε,εγω επαθα αποκολησει πριν καιρο κ ειχα γινει ρακος αλλα 15 μερες ξαπλα κ χαπακια κ περασε,ειναι ολα καλα τωρα περιμενω νεα σου!!!εγω εκανα της εξετασεις μου σημερα για να δουμε σε 10 μερες θα βγουν τα αποτελεσματα να δω τον αιματοκρητη,εννοειτε οτι θα της πω για τα λεφτα αν μετα μου πει οτι δεν δεχεται θα παω αλλου ποιο φθηναααα...φιλια να προσεχεις******μετα της13 ΘΑ ΠΑΩ για Β επιπεδου να δω τιν φατσουλα μου την γλυκιαααα
Παλιά 01-11-11, 13:50   #59
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπραβο νεραιδουλα! κι εγω καλα ειμαι, θα μεινω αλλες 2 μερες σπιτι... ευτυχως εκτος απο εκεινη τη μερα δεν εχω ξαναδει αιμα... μονο θελει προσοχη μου ειπε μεχρι να ανεβει ο πλακουντας, κι εγω δεν νομιζω οτι εκανα κατι φοβερα απροσεχτο.. ισως κουραστηκα καποια μερα, δεν ξερω..
με το καλο η β' επιπεδου κι εγω την επομενη βδομαδα θα παω και ανυπομονω!! φιλια σε ολες
Παλιά 01-11-11, 23:02   #60
giasof

Περιοχή: ΣΕΠΟΛΙΑ
giasof ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.
Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!

καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ
Ο χρήστης giasof δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-11-11, 21:43   #61
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giasof Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ
Να σου πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα για τον χαμηλό αιματοκρίτη. Ο γιατρός μου είναι χαλαρός και λέει οτι δεν υπάρχει θέμα. Ο γιατρός του νοσοκομείου όμως έχει άλλη άποψη και πιστεύει οτι πρέπει κάτι να κάνω γιατί είναι πολύ πεσμένη η τιμή. Εκεί ψιλομπερδεύτηκα. Αλλά από τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα για την υγεία του μωρού μου το μόνο που μου μένει να κάνω είναι υπομονή..άλλες 6 εβδομάδες μείνανε..τον φάγαμε τον γάιδαρο!
Παλιά 10-11-11, 11:38   #62
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες
Παλιά 10-11-11, 11:48   #63
feniatwins

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
feniatwins ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΑΡΧΙΚΑ 35 ΤΩΡΑ ΣΤΑ 30 ΚΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΣΙΔΗΡΟΥ ΕΙΜΑΙ... ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΝΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ!!! ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ, 10,5 ΜΕ 5 !!! (ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΒΑΔΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΙΛΩ). ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!
Παλιά 10-11-11, 12:01   #64
Eva333

Το avatar του χρήστη Eva333

Eva333 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες
Ωχ φαντασου εμενα ποσο θα εχει πεσει τωρα που ηταν στο 29!!!
twiggy ποσα χαπακια σιδηρο επινες τη μερα?
Παλιά 10-11-11, 12:06   #65
perlina

Το avatar του χρήστη perlina

perlina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα που ειχε φτασει απο 37 στο 30 αρχισα μαζι με το σιδηρο του γιατρου να τρωω καθε μερα βοδινο.αυτος μου το ειπε!ειτε μπιφτεκια 1-2 ,ειτε μεριδα ειτε συκωτι μοσχαρισιο!και αρχισε νανεβενει μεχρι που πηγε στο 35 μεσα σε 2 μηνες που γεννησα.δεν ετρωγα μεγαλη ποσοτητα αλλα απαραιτητα καθε μερα ειχα στο μενου μου βοδινο!και παντα μετα το φαι επινα φρεσκο χυμο για ν απορροφηθει ο σιδηρος!

Ο χρήστης perlina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-11, 16:11   #66
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...
φιλια
Παλιά 13-11-11, 19:36   #67
perlina

Το avatar του χρήστη perlina

perlina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...
φιλια
εγω επειδη ετρωγα καθε μερα βοδινο ειχε παρει τη ανοδο δεν ξερω μονο με τα χαπια τι θα γινοταν ομως δεν το ρισκαρα επειδη καθε μηνα ηταν και πιο χαμηλος!

Ο χρήστης perlina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-11, 20:21   #68
neraidoula mou

Προεπιλογή

κοριτσια μου τι κανετε εχω καιρο να μπω λογω οτι ετρεχα!!εκανα β επιπεδου κ την παρασκευει θα παω στην γιατρο μου απο τι μου ειπε στο διαγνωστικο καλα τα ειδε κ ειχα πολυ αγχος,,αλλα η εξετασεις δεν βγηκα οπως τα ηθελα κ φοβαμαι θα μου ανεβασει της δωσεις ο αιματοκριτης μου πηγε 29,5 απο τον προηγουμενο μηνα που ηταν 30,5 χαμηλο ασβεστιο δεν μπορω να ποιο το ασβεστιο τι θα κανω ρε κορτισια δεν το μπορω να το μασαω ειναι απεσιο κ το κανω εμμετο με το ζορι που κ που,κ επισεις μου ειχε δοσει κ καποιες εξετασει για το σικοτη κ πυξη του αιματος καποια απο αυτη μου βγηκε χαμηλη δεν ξερω ποια ειναι την παρασκευει θα της δει η γιατρος μου!!φιλια ελπιζω να ειστε καλα
Παλιά 17-11-11, 12:05   #69
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια
Παλιά 17-11-11, 20:55   #70
neraidoula mou

Προεπιλογή

Παράθεση:
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια
ναι αυριο θα παω στην γιατρο μου ,κ θα της πω να μου γραψει κατι σε χαπι,ειχα παρει στην αρχη αλλα μου ειπε να μν τα ξαναπαρω η πρωην γυναικολογος μου οτι να ναι!ευχαριστω πολυ εσυ ολα καλα πως πας φιλια θα σας πω αυριο
Παλιά 18-11-11, 10:18   #71
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενεσεις σιδήρου?

Ξαναγράφω εν ταχει την περιπτωσή μου. Ενώ έπαιρνα microfer παρατηρήθηκε πτώση του αιματοκρίτη μου, οπότε ο γιατρος μου αλλαξε χάπια και πηρα τα resoferon. Μετά από μια μικρή άνοδο του αιματοκρίτη οι τελευταιες μου εξετάσεις έδειξαν πάλι πτώση, στο επίπεδο που έφτασε και με τα microfer.
Στην χτεσινή επίσκεψη στον γιατρό συμφωνήσαμε να δοκιμασω για κανα 20ήμερο τα ferofolic και αν δεν δούμε την επιθυμητή άνοδο να κάνω τον τελευταιο μήνα της εγκυμοσύνης ενέσεις (εμότικον άσπρο απο τον φόβο του ) οπότε ο αιματοκρίτης θα ανέβει θελει δεν θέλει όπως είπε ο γιατρός
Οι ερωτήσεις μου:
α)έχει δοκιμάσει κάποια τα ferofolic και αν ναι είχε αποτέλεσμα? Κάνουν παρενέργειες στο στομάχι? (δεν έχω παει να πάρω ακομα και δεν έχω διαβασει το φυλλάδιο)
β) έχει τύχει σε καμια να κάνει ενέσεις? Αποτέλεσμα? Παρενέργειες?
...περιμένω με αγωνια απαντήσεις!!!
Παλιά 18-11-11, 12:43   #72
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ποσο ειναι ο αιματοκριτης σου τωρα μαλεκον και σου ειπαν για ενεσεις κλπ? Εγω ειμαι στο 28,3 (ημουν στα 34 προ εγκυμοσυνης) και τους βλεπω ψυχραιμους προς το παρον! Βεβαια πια σηκωνομαι πολυ προσεχτικα γιατι εχω ριξει κανα 2 λυποθυμιες κατα καιρους!! φιλια και καλη επιτυχια
Παλιά 18-11-11, 12:54   #73
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

31,3 ηταν πριν από 2 εβδομάδες περιπουΠιστευω πως επειδή θα κάνω πάλι καισαρική, ο γιατρός δεν θέλει να πέσει ο αιματοκρίτης κάτω από κάποιο όριο.
Όσο για λιποθυμιες κλπ δεν έχω κανενα πρόβλημα, νιώθω πολύ καλά, όμως στην 1η γέννα που΄μετα την επέμβαση ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει αρκετα, θυμαμαι πως ένιωθα αδυναμια για πολλές μερες και γενικα δεν είχα διαθεση να κάνω τπτ
Βεβαια θα ξανασυζητήσω μαζί του, απλά θα ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει καταφύγει σε ενεσεις
Παλιά 18-11-11, 13:09   #74
Silent

Περιοχή: Athens
Silent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σου απανήσω για το Α. Εγώ παίρνω ferofolic από πριν μείνω έγκυος (χρόνιο πρόβλημα σιδήρου) και από τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης παίρνω 2 χάπια την ημέρα καθότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη υπό του φυσιολογικού (ήδη με 1 χάπι Την ημέρα) οπότε καταλαβαίνεις. Επιπλέον το εβδομαδιαίο μου διαιτολόγιο από την γιατρό μου περιλαμβάνει 3 φορές την εβδομάδα μοσχάρι (4 μου είπε η γιατρός αλλά έλεος) – 1 φακές – συχνά σπανάκι κλπ.. (ακούω και στο όνομα Ποπάϋ)

Μετά από πολύχρονη ενασχόληση με το σπορ «σίδηρος» θα σου πω τα εξής: Καταρχήν το ferofolic δεν πειράζει στο στομάχι, εγώ 2 την ημέρα παίρνω και μια χαρά είμαι, πιο πολύ με ενοχλεί το μαγνήσιο. ΟΜΩΣ με τα χαπάκια ο αιματοκρίτης δεν μπορεί να φτιάξει και πάρα πολύ παραπάνω απλά με αλλαγή μάρκας.

Όπως λέει και ο γιατρός μου, εφόσον παίρνεις έξτρα σίδηρο και η μέτρηση του σιδήρου (και όχι του αιματοκρίτη) είναι φυσιολογική, τα χαπάκια δεν μπορούν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω. Από εκεί και πέρα δεν έχεις θέμα πρόσληψης σιδήρου αλλά απορρόφησης (δηλαδή ενώ ο οργανισμός προσλαμβάνει αρκετό σίδηρο, δεν τον απορροφά) οπότε αρχίζεις τις τακτικές αύξησης της απορρόφησης πριν πας στις ενέσεις: Πίνεις τα χαπάκια με ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι (ποτέ με γάλα – εμποδίζει την απορρόφηση) τρως ακτινίδια και ίσως παίρνεις και έξτρα φυλλικό οξύ (υπάρχουν και κάτι πολυσακχαρίτες που η γιατρός λέει κάνουν καλή δουλειά αλλά είναι πανάκριβοι και δεν τους έχω δοκιμάσει να δω – αν θες σου στέλνω όνομα). Ξεκίνα αυτά και βλέπουμε.. Εγώ έτσι από τον 4ο στον 5ο έμεινα σχεδόν σταθερή - υπό του φυσιολογικού φυσικά αλλά έπεσα ελάχιστα παρακάτω! Τωρα ξαναέχω αυτην την εβδομάδα εξετασεις και θα σου πώ τα αποτελέσματα.

Good Luck!

Ο χρήστης Silent δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-11, 13:33   #75
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mε 31 αιματοκρίτη σου προτεινε ενεσεις??? Υπερβολικό μου φαίνεται...
Τι τιμες εχεις σε αιμοσφαιρίνη/σίδηρο/φεριττίνη?
Σε ποια εβδομαδα εισαι?
Από ενα σημειο και μετά σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης, δεν απορροφα πια πολύ σιδηρο το εμβρυο και ειναι καλύτερη η κατασταση, νομίζω από την 28 εβδομάδα, αν δεν κανω λάθος.
Η Silent πολυ καλα τα λεει, τον σίδηρο θα τον παιρνεις μαζί με πορτοκαλάδα (μου το εχει πει αιματολόγος και αθλητίατρος)

Resoferon επαιρνα κι εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες και πιο πριν (ανεκαθεν ειχα θεμα σιδηροπενίας), μονο αυτό το σκεύασμα δεν με πειράζει.
Αν τελικά ο γυναικολόγος επιμεινει στις ενέσεις, θα σου πρότεινα να πας σε εναν αιματολόγο πρωτα.
Παλιά 18-11-11, 13:54   #76
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Silent και zouzounel ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Γενικά τρώω αρκετά συχνα μοσχάρι και αποφεύγω να παιρνω το συμπληρωμα σιδήρου ή να τρώω το φαγητό μου σε συνδυασμό με γαλακτοκομικά. Για παράδειγμα πίνω το πρωι τον σίδηρο και πίνω το ασβεστιο ή τρωω ένα γιαουρτάκι το βραδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν παιρνω σίδηρο σε συνδυασμό με βιταμίνη C, ίσως θα πρέπει να το κάνω.
Zouzounel εμενα τα resoferon με πείραξαν λίγο, αλλά θα μπορούσα να κάνω υπομονη εαν έβλεπα ότι είχα αποτέλεσμα. Από την στιγμή όμως που ο αιματοκρίτης έπεσε και με αυτά σκέφτηκα να δοκιμάσω και 3ο συμπληρωμα.
Αιμοσφαιρίνη κλπ δεν θυμαμαι τιμες αλλά ειναι χαμηλές, κάτω από το όριο
Είμαι στην 31 εβδομαδα πάνω κάτω, ελπίζω πλεον να σταθεροποιηθώ.
Σίγουρα θα ρωτήσω τον γιατρό το σκεπτικό του εαν τελικά προτείνει τις ενεσεις. Όμως επειδή προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της ασφάλειας και της πρόληψης, μάλλον θα προτιμήσω να τις κάνω παρά να διακινδυνευσω κάτι στο χειρουργείο... Ακόμα και αν πρόκειται να έχω μια ταχύτερη ανάρρωση θα το σκεφτώ, με δεδομένο ότι έχω και άλλο ένα καλικατζαράκι που θα με περιμένει στο σπίτι και θα απαιτεί πολλή ενέργεια
Παλιά 18-11-11, 19:45   #77
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παντως κι εμενα τα μικροφερ μου ειπε να τα παιρνω μιση ωρα πριν το γευμα/ πρωινο κλπ με ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ποτηρι νερο για καλυτερη διαλυση και αν θελω να το συνδυαζω με πορτοκαλαδα. Μου δινει και φιλικο οξυ γιατι βοηθα στην απορροφηση! Κι εγω περιμενω τις εξετασεις του επομενου μηνα να δουμε αν σταθεροποιηθηκε τουλαχιστον ο αιματοκριτης. Οπως ειπε και η zouzounel μετα την 28η περιπου υποτιθεται οτι μενουν σταθερες οι τιμες..Φεριτινη ειμαι στα ορια αλλα παλι χαμηλα.. για να δουμε! Καλη τυχη σε ολες!
Παλιά 18-11-11, 22:58   #78
neraidoula mou

Προεπιλογή

κοριτσια τι κανετε!!!σημερα πηγα στην γιατρο μου δεν μου ειπε κατι για της εξετασεις οκ οσο για τον αιματοκριτη θα χτυπισω κοκκινο στα χαπια 3 την ημερα σηδηρο μαζι με φολικο για να δουμε θα δουμε ασπρο φως!!ειδα την φατσουλα μου κ σημερα κ πρωτη φορα το ειδα να κουνιεται συνεχεια στριφογυρνουσε χαχαχα ¨) αα οσο για για της τιμες στα νοσοκομεια μου ειπε οτι επεστρεψαν η παλιες τιμες κ της καλυπτει κανονικα το ικα κ μονο το επιδομα εχει κοπει τον 900ε νομιζω ηταν δηλαδη δεν θα τα παρνουμε κ δεν θα πληρονουμε κατι στο νοσοκομειο
.κ οσες γεννησουν σε ιδιωτικο θα το παρουν το επιδομα αλλα θα πληρωσουν το νοσοκμομειο αυτα πολλα φιλια!!εχω καμπιλη ζαχαρου τον αλλο μηνα για μενα ειναι εφιαλτης
Παλιά 23-11-11, 14:41   #79
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας και παλι! πως τα πατε?
εγω βρε κοριτσια εδω και 1, 2 βδομαδες αισθανομαι φοβερη εξαντληση και ζαλιζομαι πολυ συχνα.. Περπαταω 10 λεπτα και λαχανιαζω!! Μηπως σας εχει τυχει? λετε να επεσε ο αιματοκριτης κι αλλο ή ειναι φυσιολογικα συμπτωματα για τις βδομαδες που βρισκομαι? σημερα μπηκα στην 25η... φιλια
Παλιά 23-11-11, 15:27   #80
feniatwins

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
feniatwins ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

twiggy μου εδω και λίγες μέρες με το που μπηκα στην 22η ξεκινησαν και εμενα οι ζαλαδες και η εξάντληση. Θα τσεκάρουμε την ερχόμενη εβδομάδα αιματοκρίτη που επίσης είχε πέσει και λόγω διδύμων φοβάμαι ότι συνεχίζει να πέφτει. Οσο μπορείς ξεκούραση, τουλάχιστον εμένα αυτό είχε πει ο γιατρός. Επίσης διάβασα ότι μετά την 28η σταθεροποιείται οπότε υπομονή...Και σίδηρο!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές