Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-04-11, 11:21   #321
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jelly Εμφάνιση μηνυμάτων
απ' οτι έχω διαβάσει, η εξέταση αυτή μπορεί να γίνει και διατραχηλικά.. χωρίς τη βελόνα δηλαδή στη κοιλίτσα..
την έκανε καμια έτσι;
η φοβία βλέπετε..
Η διατραχηλική μέθοδος είναι κατάλληλη μόνο για πλακούντες χαμηλής πρόσφυσης αλλά έχει εν πολλοίς εγκαταληφθεί λόγω της μεγαλύτερης πιθανότητας λοίμωξης.
Ο χρήστης mariob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-04-11, 11:33   #322
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!

Εκανα κι εγω λοιπον τη ληψη τροφοβλαστη στις 18/4/2011, η ληψη ηταν αρκετα ευκολη και ολα πηγαν καλα... Την επομενη μερα μου ειπαν οτι τα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα και περιμενουμε ενα υγιες αγορακι... Τα τελικα θα τα εχουμε εντος 20 ημερων...

Πριν την ληψη καναμε και αυχενικη, εχω ομως εναν προβληματισμο... Η αυχενικη ηταν πολυ συντομη και το μονο που κοιταξε ο γιατρος ηταν την αυχενικη διαφανεια που ηταν αρκετα καλη 1,5, το ρινικο οστο και ελαχιστα την καρδια... Τα υπολοιπα δεν ειδα να τα εξετασει και δεν μας ανεφερε τιποτα...

Εγω θα ηθελα μια λεπτομερη αυχενικη που να εξετασει ολα την ανατομια του μωρου και ιδιαιτερα την καρδια του γιατι πριν 2 χρονια το μωρακι μου με μια καλη αυχενικη βρεθηκε στην β' επιπεδου με σοβαροτατο καρδιολογικο προβλημα και τελικα εκανα διακοπη...

Εινα υπερβολη να επαναλαβω την εξεταση σε αλλο γιατρο που εχω υποψη μου και τον εμπιστευομαι πολυ (εκει θα εκανα και την αυχενικη αλλα δεν κανει τροφοβλαστη και αμνιο εκεινος)?? Θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ξαναπερασω παλι απο δυσκολες καταστασεις..

Σημερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και θα το συζητησω μαζι του, αλλα σκεφτομαι να παω να την κανω να μου φυγει το αγχος...
Παλιά 27-04-11, 13:30   #323
Katerina Skg

Katerina Skg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας και λόγω στίγματος μεσογειακής αναιμίας, πρέπει να κάνω είτε λήψη τροφοβλάστης είτε αμνιοπαρακέντηση. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επιλέξαμε την αμνιοπαρακέντηση αλλά τώρα δεν νομίζω πως μπορώ να περιμένω τόσο πολύ...! Μήπως καμιά κοπέλα από Θεσσαλονίκη μπορεί να προτείνει κάποιον γιατρό για την εξέταση? Ο προηγούμενος ήταν λίγο αδιάφορος και δεν μας ικανοποίησε...! Ευχαριστώ!
Ο χρήστης Katerina Skg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 15:13   #324
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christie Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!

Εκανα κι εγω λοιπον τη ληψη τροφοβλαστη στις 18/4/2011, η ληψη ηταν αρκετα ευκολη και ολα πηγαν καλα... Την επομενη μερα μου ειπαν οτι τα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα και περιμενουμε ενα υγιες αγορακι... Τα τελικα θα τα εχουμε εντος 20 ημερων...

Πριν την ληψη καναμε και αυχενικη, εχω ομως εναν προβληματισμο... Η αυχενικη ηταν πολυ συντομη και το μονο που κοιταξε ο γιατρος ηταν την αυχενικη διαφανεια που ηταν αρκετα καλη 1,5, το ρινικο οστο και ελαχιστα την καρδια... Τα υπολοιπα δεν ειδα να τα εξετασει και δεν μας ανεφερε τιποτα...

Εγω θα ηθελα μια λεπτομερη αυχενικη που να εξετασει ολα την ανατομια του μωρου και ιδιαιτερα την καρδια του γιατι πριν 2 χρονια το μωρακι μου με μια καλη αυχενικη βρεθηκε στην β' επιπεδου με σοβαροτατο καρδιολογικο προβλημα και τελικα εκανα διακοπη...

Εινα υπερβολη να επαναλαβω την εξεταση σε αλλο γιατρο που εχω υποψη μου και τον εμπιστευομαι πολυ (εκει θα εκανα και την αυχενικη αλλα δεν κανει τροφοβλαστη και αμνιο εκεινος)?? Θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ξαναπερασω παλι απο δυσκολες καταστασεις..

Σημερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και θα το συζητησω μαζι του, αλλα σκεφτομαι να παω να την κανω να μου φυγει το αγχος...
Η εξέταση αυχενικής μπορεί να εξετάσει μόνο την αδρή (''χονδρικά'') ανατομία του εμβρύου. Τα περισσότερα (όχι όλα- ακόμα και κάποια σοβαρά προβλήματα δεν φαίνονται στο β' επιπέδου...) καρδιολογικά προβλήματα διαγιγνώσκονται μετά την 16η -17η εβδομάδα κύησης και πάντα επιβεβαιώνονται περίπου στην 22η εβδομάδα. Όλα αυτά σε εξέταση της καρδιάς από παιδοκαρδιολόγο (και ΟΧΙ γυναικολόγο). Επομένως η εξέταση αυχενικής που περιγράφεις μου ακούγεται σωστή.

Μια επισήμανση μόνο: τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλάστης εξετάζουν μόνο 4 χρωμοσώματα από τα 46 και μόνο τις αριθμητικές ανωμαλίες αυτών. Επομένως καλό πάντα είναι να περιμένουμε τον καρυότυπο σε 15 ημέρες. Επιπλέον όπως γνωρίζεις, η τροφοβλάστη (και η αμνιοπαρακέντηση) ΔΕΝ εξετάζουν ανατομικές ανωμαλίες).
Παλιά 27-04-11, 15:44   #325
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariob Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εξέταση αυχενικής μπορεί να εξετάσει μόνο την αδρή (''χονδρικά'') ανατομία του εμβρύου. Τα περισσότερα (όχι όλα- ακόμα και κάποια σοβαρά προβλήματα δεν φαίνονται στο β' επιπέδου...) καρδιολογικά προβλήματα διαγιγνώσκονται μετά την 16η -17η εβδομάδα κύησης και πάντα επιβεβαιώνονται περίπου στην 22η εβδομάδα. Όλα αυτά σε εξέταση της καρδιάς από παιδοκαρδιολόγο (και ΟΧΙ γυναικολόγο). Επομένως η εξέταση αυχενικής που περιγράφεις μου ακούγεται σωστή.

Μια επισήμανση μόνο: τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλάστης εξετάζουν μόνο 4 χρωμοσώματα από τα 46 και μόνο τις αριθμητικές ανωμαλίες αυτών. Επομένως καλό πάντα είναι να περιμένουμε τον καρυότυπο σε 15 ημέρες. Επιπλέον όπως γνωρίζεις, η τροφοβλάστη (και η αμνιοπαρακέντηση) ΔΕΝ εξετάζουν ανατομικές ανωμαλίες).
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Κι εγω για τυχον ανατομικες ανωμαλιες θα ηθελα πιο λεπτομερη εξεταση, γιατι οσο πρωιμη εξεταση και να ειναι ακομα η αναπτυξη ολο και κατι θα δεις αν δεν πηγαινει καλα...

Οσο για το καρδιολογικο προβλημα τοτε, ειχε βρεθει στην β' επιπεδου η υποψια προβληματος και επιβεβαιωθηκε απο 2 παιδοκαρδιολογους, για' αυτο και σε αυτην την εγκυμοσυνη αν ολα πανε καλα θα εξεταστω παλι απο παιδοκαρδιολογο...
Παλιά 28-06-11, 23:06   #326
konstanss

konstanss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!!!
Διαβασα προσεχτικα ολα οσα γραψατε για τη ληψη τροφοβλαστη κ με ενδιαφερει γιατι η ξαδερφουλα μου ειναι εγκυος κ παλι...κ οπου να ναι, θα προβει κ εκεινη στη διαδικασια αυτη...μιας κ εχει ιστορικο χρωμ. ανωμαλιων....σε προηγουμενη κυηση..
Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι γινετε οσον αφορα τις αντιπηκτικες ενεσεις!Χρειαστηκε να τις διακοψετε πριν τη ληψη η οχι?
Επισης, επειδη υπαρχει κ το ποσοστο αιμοραγιας μετα...το αντιμετωπισε αυτο καμια σας?
Κ τελος....διαβασα οτι αρκετες απο εσας την κανατε στο Μητερα , η στο εμβρυο....Ποιον εχετε καλο γιατρο να μας συστησετε για να την κανει???
Σας ευχαριστω παααρα πολυ κ καλη επιτυχια σε ολες!!!
Ο χρήστης konstanss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-11, 12:54   #327
ΔημητραΚ

Το avatar του χρήστη ΔημητραΚ

ΔημητραΚ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο konstanss Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια!!!
Διαβασα προσεχτικα ολα οσα γραψατε για τη ληψη τροφοβλαστη κ με ενδιαφερει γιατι η ξαδερφουλα μου ειναι εγκυος κ παλι...κ οπου να ναι, θα προβει κ εκεινη στη διαδικασια αυτη...μιας κ εχει ιστορικο χρωμ. ανωμαλιων....σε προηγουμενη κυηση..
Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι γινετε οσον αφορα τις αντιπηκτικες ενεσεις!Χρειαστηκε να τις διακοψετε πριν τη ληψη η οχι?
Επισης, επειδη υπαρχει κ το ποσοστο αιμοραγιας μετα...το αντιμετωπισε αυτο καμια σας?
Κ τελος....διαβασα οτι αρκετες απο εσας την κανατε στο Μητερα , η στο εμβρυο....Ποιον εχετε καλο γιατρο να μας συστησετε για να την κανει???
Σας ευχαριστω παααρα πολυ κ καλη επιτυχια σε ολες!!!
Konstanss καλή σου μέρα,
Εκανα λήψη τροφοβλάστη πριν λίγους μήνες. Επαιρνα, και παίρνω ακόμη Salospir που είναι λίγο πιο ήπιο από τις αντιπηκτικές ενέσεις και ο γιατρός μου είχε πει να το σταματήσω 3 ημέρες πριν τη λήψη. Νομίζω ότι θα πρέπει η ξαδέλφη σου να σταματήσει τις ενέσεις κάποιες μέρες πριν και ακόμα και αν ο γιατρός της δεν της το πει (γιατί ίσως το ξεχάσει) να τον ρωτήσει η ίδια επί τούτου. Εγώ τη λήψη την έκανα στο Εμβρυο με τον κ. Παπαπαναγιώτου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δεν κατάλαβα τίποτα κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ούτε και στη συνέχεια΄είχα κάποιο πρόβλημα λόγω της εξέτασης.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία στην ξαδέλφη σου.

Ο χρήστης ΔημητραΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-11, 17:57   #328
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΔημητραΚ Εμφάνιση μηνυμάτων
Konstanss καλή σου μέρα,
Εκανα λήψη τροφοβλάστη πριν λίγους μήνες. Επαιρνα, και παίρνω ακόμη Salospir που είναι λίγο πιο ήπιο από τις αντιπηκτικές ενέσεις και ο γιατρός μου είχε πει να το σταματήσω 3 ημέρες πριν τη λήψη. Νομίζω ότι θα πρέπει η ξαδέλφη σου να σταματήσει τις ενέσεις κάποιες μέρες πριν και ακόμα και αν ο γιατρός της δεν της το πει (γιατί ίσως το ξεχάσει) να τον ρωτήσει η ίδια επί τούτου. Εγώ τη λήψη την έκανα στο Εμβρυο με τον κ. Παπαπαναγιώτου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δεν κατάλαβα τίποτα κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ούτε και στη συνέχεια΄είχα κάποιο πρόβλημα λόγω της εξέτασης.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία στην ξαδέλφη σου.
To Salospir πρέπει να διακοπεί μια εβδομάδα πρίν και 2-3 μέρες μετά (γιατί παρεπιπτόντως είναι ισχυρότερο από τα άλλα αντιπηκτικά (Innohep, Clexane κλπ). Τα άλλα (Innohep, Clexane κλπ) πρέπει να μην γινουν μόνο την ημέρα της τροφοβλάστης.
Παλιά 02-07-11, 19:02   #329
konstanss

konstanss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Δημητρα, κ η ξαδερφη μου στον Παπαπαναγιωτου σκεφτεται να παει, εχει ακουσει πολυ καλα λογια...
mariob εχεις δικιο για το σαλοσπιρ, ειναι πιο ισχυρο απο τις αντιπηκτικες ενεσεις, ισως χρειαστει να το κοψει νωριτερα!
Κ παλι ευχαριστω ... οτι αλλο χρειαστει θα σας ρωτησω παλι!
Φιλια σε ολες
Ο χρήστης konstanss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-11, 11:15   #330
marina-mou

Το avatar του χρήστη marina-mou

marina-mou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια για σας!! θα κάνω και εγώ λήψη τροφοβλάστης στις 11 Οκτωβρίου και αγχώνομαι πάρα πολύ. έχουμε και οι 2 το στίγμα. έχω ξανακάνει την διαδικασία αυτή. δεν είναι επώδυνη απλά εγώ δεν τα πάω καλά με τις σύριγγες και φοβάμαι πολύ....
Ο χρήστης marina-mou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-11, 15:12   #331
dimitrageorge

Περιοχή: Πειραιας
dimitrageorge χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια... Ειμαι η Δήμητρα 38, εγκυος στο 2ο παιδακι (η κορη μου εκλεισε προ ημερων τα 6χρ....) Χθες ξεκίνησα ενεσεις θρομβοφιλίας και βρισκομαι στην 9η εβδομαδα.... Για μενα ειναι προφανές πως θα κανω λήψη τροφοβλάστη γιατι η προηγουμενη εγκυμοσυνη μου εληξε βιαια στον 6ο μηνα μετα απο ασχημα (τελικα και όχι τα πρώτα) αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης... οποτε δεν ρισκαρω πια τοσο χρονο.... Μου εχουν συστήσει τον Τ@σση στο Ιασω... Τον γνωρίζει καμια? Σας εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!
Ο χρήστης dimitrageorge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 23:09   #332
viktoria 2012

viktoria 2012 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι 36χρ.και βρίσκομαι στο 3ο μηνα εγκυμ.στις 7/11 θα κανω κι εγω ληψη τροφοβλάστη.Διάβασα προσεκτικά όλα όσα γράφεται γιατί ειναι μια διαδικασία που με αγχωνει παρα παρα πολύ κύριως για το αποτέλεσμα.Αποφάσισα να την κάνω γιατί υπήρξε ένα ασχημο ιστορικό στην οικογένεια που με εχει αγχωσει πολυ.Ο γιατρος μου ειπε πωες δεν χρειάζεται να κανω τοτε αυχενικη διαφάνεια αφου έτσι αποφάσισα.Ειλικρίνα ακόμα δε ξέρω αν η αποφασή μας αυτή είναι η σωστή.Εύχομαι σε όλες να έχετε μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να απο΄λαύσετε στην αγκαλια σας τα αγγελουδια σας
Ο χρήστης viktoria 2012 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-11, 15:30   #333
crazygirl80

Το avatar του χρήστη crazygirl80

Περιοχή: kyklades
crazygirl80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marina-mou Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια για σας!! θα κάνω και εγώ λήψη τροφοβλάστης στις 11 Οκτωβρίου και αγχώνομαι πάρα πολύ. έχουμε και οι 2 το στίγμα. έχω ξανακάνει την διαδικασία αυτή. δεν είναι επώδυνη απλά εγώ δεν τα πάω καλά με τις σύριγγες και φοβάμαι πολύ....
Γεια σου marina-mou, καταρχιν ελπιζω να πηγαν ολα καλα με την εξεταση, μηπως μπορεις να μου πεισ ποσο κοστισε ειμαι και εγω στη ιδια περιπτωση με τη δικη σου, εμενα μου ειπε οτι θα παει γυρω στα 950? thanks
Ο χρήστης crazygirl80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-11, 16:14   #334
marina-mou

Προεπιλογή

crazygirl ευτυχώς όλα καλά! θα αποκτήσω ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Είμαι από Κύπρο και η εξέταση ήταν 500 ευρώ.

victoria ούτε εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια γατί στην προγεννητική ελέγχονται όλα λεπτομερώς και τα αποτελέσματα είναι τα πιο σίγουρα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!
Παλιά 08-11-11, 16:00   #335
crazygirl80

Το avatar του χρήστη crazygirl80

Περιοχή: kyklades
crazygirl80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
crazygirl ευτυχώς όλα καλά! θα αποκτήσω ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Είμαι από Κύπρο και η εξέταση ήταν 500 ευρώ.

victoria ούτε εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια γατί στην προγεννητική ελέγχονται όλα λεπτομερώς και τα αποτελέσματα είναι τα πιο σίγουρα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!
ευχαριστω marina-mou, ευχομαι να την κρατησεις και στην αγκαλια σου
Ο χρήστης crazygirl80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-11, 11:10   #336
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά απ' όσα διαβάζω, δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η εξέταση, έτσι; Εγω θα την κάνω αύριο μαζί με την αυχενική και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι λίγο. Μείνατε καθολου στο κρεβάτι μετά; Υπάρχει κάποια που να είχε προβλήματα μετά;
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-11, 11:50   #337
marina-mou

Προεπιλογή

newbie η εξέταση έχει μόνο 1% πιθανότητες για αποβολή. Εμένα μπυ είπε πως δεν χρειάζεται να μείνω στο κρεβάτι απλά να προσέχω 2-3 μέρες και αν έχω πυρετό ή αιμορραγία να μιλήσω με τον γιατρό μου. Μην φοβάσαι όλα θα πάνε καλά. απλά αν φοβάσαι τις σύριγγες μην κοιτάζεις την σύριγγα.
Παλιά 09-11-11, 11:55   #338
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
newbie η εξέταση έχει μόνο 1% πιθανότητες για αποβολή. Εμένα μπυ είπε πως δεν χρειάζεται να μείνω στο κρεβάτι απλά να προσέχω 2-3 μέρες και αν έχω πυρετό ή αιμορραγία να μιλήσω με τον γιατρό μου. Μην φοβάσαι όλα θα πάνε καλά. απλά αν φοβάσαι τις σύριγγες μην κοιτάζεις την σύριγγα.
Δεν τις φοβάμαι. Έχω τρυπηθεί πολλές φορές μόνη μου λόγω εξωσωματικής. Ακόμα τρυπιέμαι (κάνω ηπαρίνες). Κι όταν μου παίρνουν αίμα, ΠΑΝΤΑ θέλω να βλέπω. Διαστροφή ε;

Εμένα πιο πολύ με ανησυχεί το τι μπορεί να πάει στραβά. Αρχικά έλεγα θα την κάνω την εξετάση οπωσδήποτε για να ησυχάσω, αλλά όσο πλησιάζει η μέρα, τρέμω τι μπορεί να συμβεί. Το 1% δεν μου φαίνεται καθόλου μικρό ποσοστό. Εφτυσα αίμα για να συλλάβω, κι αν είμαι εγώ η μία στις 100;
Παλιά 09-11-11, 11:58   #339
marina-mou

Προεπιλογή

μην σκέφτεσαι έτσι. και εγώ έκανα εξωσωματικές και έκανα και την προγεννητική μετά και όλα καλά! να σκέφτεσαι θετικά. Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ να μην πάει καλά αυτή η εξέταση. Διαρκεί 5 λεπτά και αυτό ήταν! να δεις ότι όλα θα πάνε καλά!!
Παλιά 09-11-11, 12:00   #340
newbie G

Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ.
Παλιά 09-11-11, 12:09   #341
marina-mou

Προεπιλογή

Περιμένουμε νέα σου!
Παλιά 10-11-11, 19:24   #342
newbie G

Προεπιλογή

Τελικά δεν έκανα λήψη τροφοβλάστης. Ήταν αρκετά καλές οι ενδείξεις της αυχενικής και είπαμε να το αφήσουμε για την ώρα. Θα κάνω αμνιοπαρακέντηση αργότερα.
Παλιά 11-11-11, 09:25   #343
marina-mou

Προεπιλογή

Μπράβο! σου έφυγε η ανησυχία.Όλα καλά θα πάνε!
Παλιά 14-11-11, 20:58   #344
maria t

maria t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Λήψη τροφοβλάστης

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A. TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ 5.000 (1/5.000). ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΙΟΨΙΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ Ή ΟΧΙ. ΕΙΜΑΙ 35 ΕΤΩΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 13η ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Ο χρήστης maria t δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-11, 21:10   #345
christinapgr

Περιοχή: ??????
christinapgr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εισαι μια χαρα!!!!μην φοβασαι δεν εχεις τπτ!!!!σου βαζω στοιχημα!!!δεν υπσρχει λογος να κανεις ληψη!!!!!!!!!!!!!!ακου που σου λεω
Παλιά 14-11-11, 21:48   #346
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria t Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A. TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ 5.000 (1/5.000). ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΙΟΨΙΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ Ή ΟΧΙ. ΕΙΜΑΙ 35 ΕΤΩΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 13η ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Καλησπέρα. Λοιπόν στην κόρη μου ήμουν και εγώ 35 και τα αποτελέσματα αυχενικής και ΡΑΡΡ-Α είχαν δείξει 1 προς 5.500. Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου δεν έκανα λήψη τροφοβλάστη αφού τα ποσοστά ήταν πάρα πολύ καλά για την τότε ηλικία μου. Είχα βέβαια στην άκρη του μυαλού μου αν έδειχνε τίποτα η Β΄επιπέδου να προχωρούσα τότε σε αμνιο αλλά και τα αποτελέσματα αυτής εκτόξευσαν τις πιθανότητες στο 1 προς 15.000.
Αυτό όμως έκανα εγώ. Τι θα κάνεις εσύ δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς. Πάντως θεωρώ ότι έχεις πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Παλιά 14-11-11, 21:55   #347
christinapgr

Περιοχή: ??????
christinapgr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειχα 1:126 στην χρωματοσωμια 13 και 1:138 στην χρωματοσωμια 18....εκανα ληψη τοτε γιατι ηταν τα αποτελεσματα χαλια ....τωρα βλεπετε στο τικερακι μου το αγορακι μου.....
Παλιά 13-12-11, 00:11   #348
Renella

Renella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!
Είμαι στο σωστό topic είμαι σίγουρη Δεν ξέρω τι ψάχνω, μάλλον μια δεύτερη γνώμη (ίσως επιβεβαίωση) σε κάτι που ήδη έχω αποφασίσει : Πριν 6,5 μήνες γέννησα τον μικρό μου και τώρα είμαι πάλι έγκυος. Η ηλικία μου; 36 κλεισμένα πριν από έναν μήνα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, δηλαδή πριν από μερικούς μήνες, μου είπε ο γιατρός μου (κανένα ιστορικό ή παθολογικό στοιχείο δεν υπήρχε που να επιβάλλει τροφοβλάστη) να κάνω ΑΝ ΘΕΛΩ τη συγκεκριμένη εξέταση. Δεν την έκανα, μόνο τα κλασσικά PAPPA και αυενική που τότε εόχαν δείξει πολύ καλά αποτελέσματα και ο γιατρός καν δεν ανέφερε πάλι το ζήτημα. Σήμερα λοιπόν που πήγα στο γιατρό μου για να ακούσουμε καρδούλα μου είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας!! Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση δεδομένου ότι, όπως είπα γέννησα πριν από 6,5 μήνες. Δηλαδή τότε η ηλικία μου ήταν μια χαρά και τώρα τελείως χάλια; Δεν μπορώ να καταλάβω.... Αποφάσισα να κάνω πάλι αυχενική και PAPPA και μόνο αν (που φυσικά το απεύχομαι) δείξουν κάτι περίεργο, να κάνω τροφοβλάστη. Κάνω καλά; Πιστεύω ναι μια και η πιθανότητα επιπλοκών 2% μετά τη συγκεκριμένη εξέταση δεν είναι αμελητέα.....
Ο χρήστης Renella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-11, 01:23   #349
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά απ' όσα διαβάζω, δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η εξέταση, έτσι; Εγω θα την κάνω αύριο μαζί με την αυχενική και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι λίγο. Μείνατε καθολου στο κρεβάτι μετά; Υπάρχει κάποια που να είχε προβλήματα μετά;
Σήμερα δεν ήταν να την κάνεις? Τετάρτη. Κόλλησα τώρα, πως το θυμόμουν έτσι εγώ.
Το τίκερ πως και το άλλαξες? Είδαμε το φύλο?
Καλά από πότε έχουμε να "συναντηθούμε" εδώ και έχασα συνέχειες?
Πώς ήταν η εμπειρία? Πόνεσε η λήψη? Τώρα πως είσαι?
Παλιά 16-12-11, 09:32   #350
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα δεν ήταν να την κάνεις? Τετάρτη. Κόλλησα τώρα, πως το θυμόμουν έτσι εγώ.
Το τίκερ πως και το άλλαξες? Είδαμε το φύλο?
Καλά από πότε έχουμε να "συναντηθούμε" εδώ και έχασα συνέχειες?
Πώς ήταν η εμπειρία? Πόνεσε η λήψη? Τώρα πως είσαι?
Τελικά όταν πήγα εκεί αποφασισμένη να την κάνω, μου λέει η γιατρός "γιατί να την κάνεις; κάτσε να δούμε την αυχενική πρώτα" Η αυχενική ήταν καλή, απλά λόγω ηλικίας και μόνο οι πιθανότητες για σύνδρομα και τρισωμίες αυξάνουν. Δε λέω νούμερα για να μην τρομάξετε. Μου πρότεινε λοιπόν να κάνω αμνιοκέντηση που είναι σχετικά πιο ασφαλής, αντί για τροφοβλάστη. Pap-A δεν έκανα, αφού θα έκανα την άμνιο έτσι κι αλλιώς.

Προχθές κάναμε την άμνιο, στον υπέρηχο φαίνονται όλα φυσιολογικά. Σήμερα περιμένω τα πρώτα αποτελέσματα.
Παλιά 25-02-12, 11:55   #351
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμένα η αυχενική βγήκε πολύ καλή, 1,1..περιμένω το παπ α..και θα κάνω τροφοβλάστη λόγω ηλικίας, 41,5..δεν το ρισκαρω δλδ..έχω ρνβ την αλλη παρασκευή στο ρέα..
ο γυναικολόγος μου τη θεωρεί καλύτερη από αμνιο..αν παέι κάτι στραβα ειναι νωρίς...
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-12, 14:57   #352
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την έκανα χτγες την΄εξέταση, στο ρεα..έμεινα υπερ ευχαριστημένη και από το μαιευτήριο και το ευγενέστατο προσωπικό και όλα..είχα διαβάσει ιστορίες τρόμου στο φόρουμ ..και τελικά ένιωσα μια μικρή΄ενόχληση πίεση στην κοιλιά απόλυτα ανεκτή..όπως είπα και στην νοσοκόμα τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα..δεν πας και για καφέ.μια ενόχληση θα την έχεις..το κακό ειναι ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν την τετάρτη..15η βδ και δεν ξέρω ούτε το φύλο ..
Παλιά 03-03-12, 15:40   #353
ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ

Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια γειά σας, σας παρακαλώ γράψτε μου που κάνατε την λήψη τροφοβλάστη και πόσο σας κόστισε
Ο χρήστης ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-12, 15:45   #354
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στο Ρεα 650 ευρώ
Παλιά 05-03-12, 14:37   #355
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στο Έλενα 50 ευρώ μαζί με την αυχενική διαφάνεια
συν 155 ευρώ στο Χωρέμειο για την ανάλυση του υλικού (γονίδιο β μ.α. και χρωμοσωματικός έλεγχος)
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-12, 16:09   #356
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βγήκαν τα αποτελέσματα, όλα φυσιολογικά δόξα το Θεό, έρχεται η δεύτερη κόρη να κάνει παρέα στη μεγάλη κοράκλα μου!!

η ανακούφιση που νιώθω ειναι τεράστια , δεν μετανιώνω στιγμή που έκανα την εξέταση..αφού υπήρχε ένδειξη λόγω ηλικίας και παπ α....από δω και πέρα χαλαρώνω και χαίρομαι την εγκυμοσύνη!!
Παλιά 14-06-12, 19:49   #357
Νατασούλα

Το avatar του χρήστη Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Babycobra συγχαρητήρια!!!!! Από εδώ και πέρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!!
Σήμερα στον προγραμματισμένο υπέρηχο που είχα, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας. Μου είπε πως είναι όπως η αμνιοπαρακέντηση (έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη) και πως δεν πονάει. Να σας πω την αλήθεια ούτε η αμνιοπαρακέντηση με πόνεσε πριν από 3 χρόνια περίπου....... αλλά ένα άγχος το έχω όσο να΄ναι!!!!!! Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!!!!!!
Παλιά 26-07-12, 18:50   #358
ginna

ginna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koritsia kalhspera!blepw oti oi perissoteres pername to idio agxos kai thelw na moirastw kai to diko mou.eimai 31 etwn kai egkuos sto prwto moy mwraki.proxthes ekana thn ayxenikh diafaneia kai htan aykshmenh 3,00 enw h papp a htan kalh,moy edwsan pososto 1:440.amesws moy eipan gia lhpsh trofoblasths kai gia ton kindyno 1/100 gia apobolh...epeidh,logw ths hlikias moy kai logw to oti den yparxei istoriko sthn oikogeneia,epanelaba thn ayxenikh exthes kai pali htan aykshmenh 3.1 alla me to papp a moy edwsan pososto 1:1097.ola ta upoloipa einai fusiologika,riniko osto orato kai ta akra tou kai to stomaxi,ourodoxos kusth ktl.o giatros mou eipe oti apeikonizetai ena polu fusiologiko mwro.den thelw na mpw sthn diadikasia gia trofoblasth kai anarwtiemai an me ayta ta pososta eseis tha pernate ayth thn apofash......eyxaristw ek twn proterwn...
Ο χρήστης ginna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 22:56   #359
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ginna Εμφάνιση μηνυμάτων
koritsia kalhspera!blepw oti oi perissoteres pername to idio agxos kai thelw na moirastw kai to diko mou.eimai 31 etwn kai egkuos sto prwto moy mwraki.proxthes ekana thn ayxenikh diafaneia kai htan aykshmenh 3,00 enw h papp a htan kalh,moy edwsan pososto 1:440.amesws moy eipan gia lhpsh trofoblasths kai gia ton kindyno 1/100 gia apobolh...epeidh,logw ths hlikias moy kai logw to oti den yparxei istoriko sthn oikogeneia,epanelaba thn ayxenikh exthes kai pali htan aykshmenh 3.1 alla me to papp a moy edwsan pososto 1:1097.ola ta upoloipa einai fusiologika,riniko osto orato kai ta akra tou kai to stomaxi,ourodoxos kusth ktl.o giatros mou eipe oti apeikonizetai ena polu fusiologiko mwro.den thelw na mpw sthn diadikasia gia trofoblasth kai anarwtiemai an me ayta ta pososta eseis tha pernate ayth thn apofash......eyxaristw ek twn proterwn...

Μα φυσικά και βγήκαν διαφορετικά αποτελέσματα! Και αν επαναλάβεις την εξέταση 3η φορά θα βγάλει ξανά διαφορετικό αποτέλεσμα (καλύτερο ή χειρότερο)... Αυτό συμβαίνει γιατί: 1) η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας αλλάζει όσο προχωράει η εγκυμοσύνη (αυξάνει ελαφρώς), 2) φυσιολογικά υπάρχει μικρή απόκλιση στην τεχνική μέτρησης κάθε γιατρού και 3) γιατί η εξέταση αίματος (ΡΑΡΡ-Α και χοριακή) παρουσιάζει διακυμάνσεις από ώρα σε ώρα και από μέρα σε μέρα (όπως και όλες οι ορμόνες στο σώμα μας).
Δεν πρέπει λοιπόν να ξεχνούν οι έγκυες γυναίκες ότι η συνολική εξέταση και η πιθανότητα που δίνει δεν είναι τίποτα άλλο από μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ που γίνεται. Η γυναίκα παίρνει αυτή τη ''φωτογραφία'' και λαμβάνει τις αποφάσεις της! Στην ιατρική και στη ζωή ΔΕΝ υπάρχει βεβαιότητα για τίποτα και λαμβάνουμε αποφάσεις με όσα δεδομένα έχουμε στο χέρι μας.
Το γράφω αυτό γιατί είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στη χώρα μας να επαναλαμβάνουμε την εξέταση αυχενικής διαφάνειας όταν δεν μας αρέσει το αποτέλεσμα, να βασιζόμαστε σε ένα ενδεχομένως καλύτερο 2ο αποτέλεσμα και στο τέλος να ''πέφτουμε από τα σύννεφα'' όταν κάτι προκύψει στο νεογέννητο.
Για να σε καθησυχάσω, σου λέω ότι και το πρώτο αποτέλεσμά σου δεν είναι κακό, όμως επειδή στο πρώτο μέρος της εξέτασης (υπέρηχος), η αυχενική διαφάνεια του 3,0 είναι όντως αυξημένη, πολλοί γιατροί αισθάνονται ''τσιτωμένοι'' και το χαρακτηρίζουν ''οριακό'' λέγοντας στη γυναίκα να ''σκεφτεί'' την τροφοβλάστη. Το ρινικό οστό είναι καλό που φαίνεται αλλά έχει ηδη συνυπολογιστεί στις πιθανότητες σου όπως και το γεγονός ότι δεν έχεις οικογενειακό ιστορικό. Έτσι όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις καλείσαι να αποφασίσεις βάσει των πιθανοτήτων.

Και κάτι τελευταίο που δεν θα κουραστώ να επαναλαμβάνω.
Για να έχει οποιαδήποτε αξία η εξέταση που μόλις έκανες πρέπει να ισχύουν 3 πράγματα:
1) ο γιατρός να είναι πιστοποιημένος (από το FMF και όχι γενικώς...)
2) το πρόγραμμα software πιθανοτήτων να είναι πιστοποιημένο (πάλι από το FMF) και
3) το εργαστήριο που κάνει την ανάλυση αίματος να είναι πιστοποιημένο από το FMF.
Αν έστω και ένα από τα 3 παραπάνω δεν ισχύει, τότε η εξέταση δεν έχει καμμία απολύτως αξία.

Συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης και καλή συνέχεια!
Παλιά 27-07-12, 11:24   #360
ginna

ginna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...ηταν πολυ αμεση και διευκρινιστικοτατη!Την πρωτη εξεταση την εκανα στο Μητερα και την δευτερη στο Λητω και εχω την αισθηση οτι ηταν πεπειραμενοι..Δεν τους αμφισβητω σε καμια περιπτωση και εννοειται οτι για μενα ισχυει το πρωτο αποτελεσμα ασχετα αν ειναι χαμηλο γιατι δεν θελω να νοιωσω εγω καλυτερα αλλα το μωρο να ειναι καλα..Απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αλλο 1:440 για συνδρομο που μπορει να το ανακαλυψω και αργοτερα με τις εξετασεις που θα κανω(υπερυχο καρδιας του μωρου,β΄επιπεδου)και αλλο 1:100 για αποβολη που μπορει να προκειται τελικα και για ενα φυσιολογικο μωρο...Ο γιατρος μου μου ειπε οτι ιατρικα δεν χρειαζεται να κανω ληψη τροφοβλαστη αλλα αυτος αν ηταν στη θεση μου θα την εκανε...Δηλαδη εκει που μου λεει κατι και ειμαι πιο σιγουρη για την αποφαση μου παλι δεν ξερω τι να κανω...Παντως ειμαι πιο κοντα στο να το αφησω για λιγο καιρο,να κανω τον υπερυχο καρδιας του μωρου(γτ αυξημενη αυχενικη σημαινει επισης και προβλημα καρδιας)και απο κει να δω τα αποτελεσματα και να πραξω....
Ο χρήστης ginna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές