Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-10-11, 07:46   #561
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η THUJA βοηθαει τον οργανισμο μετα τον εμβολιασμο να ανασυγκροτηθει και να μην μπερδευτει με τους ιους των εμβολιων. αυτο μου ειχε πει ο ομοιοπαθητικος μου.
και μαλιστα προσθεσε" δυστυχως δεν απενεργοποιει το εμβολιο".
Παλιά 10-10-11, 10:16   #562
tsioubal

Περιοχή: Ηλιουπολη
tsioubal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

thuja δίνω κι εγώ στον μικρό μου μετά από κάθε εμβόλιο. Στο 2ο είπα να μην δώσω, μου ανέβασε πυρετό 38,5 οπότε και έδωσα κατευθείαν. Ο πυρετός κράτησε μόνο 5 ώρες τελικά. Από τότε δεν το παραλείπω. Κι αν το καθυστερήσω μου το θυμίζει η ΓΟΠ (τα εμβόλια τον πειράζουν στο στομάχι όπου προφανώς έχει ευαισθησία).
Thuja παίρνει και η πεθερά μου με καρκίνο 4ου σταδίου μπας και μειωθούν κάπως οι παρενέργειες της χημειοθεραπείας (εδώ θα σας ενημερώσω εν καιρώ).
Ο χρήστης tsioubal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-11, 18:41   #563
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Δεν είναι ομοιοπαθητικά σωστό να δίνουμε ένα φάρμακο χωρίς αναλυτική εξέταση της περίπτωσης, για παράδειγμα το thuja που λέμε εδώ. Φυσικά υπάρχουν και γενικοί κανόνες που ισχύουν και παίζουν εύκολα π.χ. arnica για κακώσεις, αλλά αν έχουμε πόνο μετά από ακινησία (π.χ. το πρωί) αλλάζει το φάρμακο.
Μην το κάνουμε και εδώ ... η θεία μου πήρε το τάδε και έγινε αμέσως καλά, πάρτο και εσύ, είναι πολύ καλό!
Παλιά 10-10-11, 18:51   #564
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mesastoura Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ομοιοπαθητικά σωστό να δίνουμε ένα φάρμακο χωρίς αναλυτική εξέταση της περίπτωσης, για παράδειγμα το thuja που λέμε εδώ. Φυσικά υπάρχουν και γενικοί κανόνες που ισχύουν και παίζουν εύκολα π.χ. arnica για κακώσεις, αλλά αν έχουμε πόνο μετά από ακινησία (π.χ. το πρωί) αλλάζει το φάρμακο.
Μην το κάνουμε και εδώ ... η θεία μου πήρε το τάδε και έγινε αμέσως καλά, πάρτο και εσύ, είναι πολύ καλό!
mesastoura πολύ σωστό αυτό που λες.

Αλλά το thuja κατάλαβα οτι μας το έδωσαν έτσι, αβλεπεί:
Μας το πρότεινε πρώτα ο συνεργάτης του
(που είχε μπροστά του το ιστορικό μας)

κι εγώ για επιβεβαίωση πήρα τον Κ.την επόμενη ημέρα
και χωρίς να με ρωτήσει τίποτα για την ιδιοσυγκρασία μας
μας πρότεινε το ίδιο.
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-10-11, 19:03   #565
mesastoura

Προεπιλογή

Απλά να μην το κάνουμε κανόνα και σωστά όπως γράφεις να παίρνουμε επιβεβαίωση από τον γιατρό ακόμα και όταν είμαστε σίγουροι.
Παλιά 10-10-11, 19:31   #566
tsioubal

tsioubal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατόπιν σύστασης του ομοιοπαθητικού γιατρού πάντα. Αν ήταν αλλιώς...
Και φυσικά στην δική μας περίπτωση κανείς δεν πριμένει να γίνει καλά, απλώς αυτοί οι λίγοι μήνες που μείναν να είναι το ανθρωπίνως δυνατό καλύτεροι.
Παλιά 11-10-11, 11:26   #567
mesastoura

Προεπιλογή

Όσο και αν είναι βαριές οι περιπτώσεις αυτές τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες. Δηλαδή τι μπορεί να προσφέρει η ομοιοπαθητική στα .. τελευταία στάδια. Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα αν μπορείς (με ότι τρόπο θα ήθελες).
Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει http://www.vithoulkas.com/el/compone...omeopathy.html
Παλιά 12-10-11, 17:12   #568
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμάς όταν είπαμε να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο και μιλήσαμε με τον ομοιοπαθητικό μας είπε να πάρουμε thuja προληπτικά. Νομίζω απενεργοποιεί τον υδράργυρο. Άλλα όντως όταν ρωτήσαμε έναν άλλο γιατρό από το ίδιο κέντρο μας είπε δεν είναι 100% σίγουρο ότι κάνει κάτι....
Να σας πω την αμαρτία μου εγω του δίνω πάντα προ εμβολίου, από τους δύο γιατρούς εννοείται εμπιστεύομαι περισσότερο τον Κ. που έχει ασχοληθεί με το θέμα....εξάλλου κακό δεν πρόκειται να πάθει οπότε...
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 17:26   #569
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσο και αν είναι βαριές οι περιπτώσεις αυτές τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες. Δηλαδή τι μπορεί να προσφέρει η ομοιοπαθητική στα .. τελευταία στάδια. Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα αν μπορείς (με ότι τρόπο θα ήθελες).
Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει http://www.vithoulkas.com/el/compone...omeopathy.html
έχει όντως ενδιαφέρον. Από την άλλη όταν βλέπεις τον πόνο τον ίδιο μπροστά σου εύκολα λοξοκοιτάς προς μορφίνη μεριά. Ειδικά αν πρόκειται για άλλον και όχι για εσένα.

tsioubal, δύσκολη πίστα περνάτε. Όταν ήμουν σε αντίστοιχη θέση δεν είχα τη δυνατότητα να προτείνω εναλλακτικές προσεγγίσεις όχι για ίαση ούτε για ανακούφιση κι έχω πολλές ενοχές. Αν θέλεις πες μου τι βλέπεις (όχι ότι θα είναι γενικεύσιμο, απλά ως εμπειρία) ως προς την ποιότητα ζωής. Αν φυσικά θέλεις.
Παλιά 12-10-11, 20:57   #570
tsioubal

tsioubal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα ενημερώσω, απλώς θέλει χρόνο. Για την ώρα αυτό που έχουμε διαπιστώσει είναι πως παρά τη μεγάλη τοξικότητα της χημειοθεραπείας,οι παρενέργειες είναι ακόμα ανεκτές (όσο μπορεί να φανταστεί κανείς).Δυστυχώς αντιμετωπίζεται ένα από τα χειρότερα είδη (περιτόναιου) και έχει γίνει μόνο μία χημειοθεραπεία μέχρι στιγμής, δηλαδή είναι ακόμα στην αρχή.
Παλιά 18-10-11, 19:17   #571
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
εμάς όταν είπαμε να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο και μιλήσαμε με τον ομοιοπαθητικό μας είπε να πάρουμε thuja προληπτικά. Νομίζω απενεργοποιεί τον υδράργυρο.
λάθοσ αγαπητη μου δεν απενεργοποιεί τον υδράργυρο το παίρνουμε όταν είμαστε άτομα "κλειστά, συγκρατημένα και επιφυλακτικά, εγωϊστικά και χωρίς ιδιαίτερες συναισθηματικές προσκολήσεις, με έμμονες ιδέες. Παρουσιάζουν κονδυλώματα, μυρμηγκιές, ογκίδια όλων των ειδών, ιστορικό γονόρροιας. Συχνά έχουν σκληρά και ξηρά μαλλιά (χωρίς ελαστικότητα), λιπαρό δέρμα, και γενικά χειροτερεύουν με το κρεμμύδι."
χειροτερεύει το παιδί σου με το κρεμμύδι ναι η όχι;;; πες μου τώρα...

πηγή:http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=thuja
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΛ 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 11:59   #572
angela_kgr

Το avatar του χρήστη angela_kgr

Περιοχή: με θέα την Ακρόπολη....από τη ταράτσα μου
angela_kgr ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην angela_kgr
Προεπιλογή

αυτο που παραθετεις Μαριαλ δεν αποκλειει το να κανει πιο ηπιες τις επιδρασεις του εμβολιου,δε ξερω αν απενεργοποιεί τον υδράργυρο οπως το αναφερει η κοπελα παραπανω ....
δες λιγο εδω.....Εμβολιασμός, μετά από: Antimonium tartaricum (όταν η Thuja απο*τυγ*χάνει και η Silica δεν ενδείκνυται). http://www.altersimilia.gr/information.php?info_id=36
Ο χρήστης angela_kgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 12:22   #573
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΛ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
λάθοσ αγαπητη μου δεν απενεργοποιεί τον υδράργυρο το παίρνουμε όταν είμαστε άτομα "κλειστά, συγκρατημένα και επιφυλακτικά, εγωϊστικά και χωρίς ιδιαίτερες συναισθηματικές προσκολήσεις, με έμμονες ιδέες. Παρουσιάζουν κονδυλώματα, μυρμηγκιές, ογκίδια όλων των ειδών, ιστορικό γονόρροιας. Συχνά έχουν σκληρά και ξηρά μαλλιά (χωρίς ελαστικότητα), λιπαρό δέρμα, και γενικά χειροτερεύουν με το κρεμμύδι."
χειροτερεύει το παιδί σου με το κρεμμύδι ναι η όχι;;; πες μου τώρα...

πηγή:http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=thuja

Βάλε και το υπόλοιπο για να το διαβάσει όλο όποιος ενδιαφέρεται.

(Συγνώμη για την παρέμβαση... συνεχίστε)

Παράθεση:
Σημείωση: οι παραπάνω πληροφορίες για το ομοιοπαθητικό φάρμακο Thuja είναι καθαρά ενδεικτικές, προς πληροφόρηση των ασθενών για τη φύση του φαρμάκου. Δεν συνιστάται να παίρνετε ομοιοπαθητικά φάρμακα χωρίς την καθοδήγηση ομοιοπαθητικού γιατρού.
Ο χρήστης Jarett δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-11, 13:38   #574
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spyni Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια, μετα απο καιρο επανερχομαι και αφου πω καλο φθινοπωρο σε ολους, να ρωτησω αν καποιος ξερει ομοιπαθητικο στην Κερκυρα, καθοτι πια μενουμε εδω - κριμα, δε θα σας δω, τουλαχιστον εφετος- και ψαχνω να βρω γιατρο...δε θα ειναι ευκολο να πηγαινοερχομαστε Αθηνα με τα μικρα για τον Κ.
Αν και καθυστερημένα σου απαντάω ότι υπάρχει σίγουρα ομοιοπαθητικός γιατρός στην Κέρκυρα. Τον είχα βρει στο ίντερνετ περσυ το καλοκαίρι που είχαμε πάει διακοπές και τον είχα πάρει τηλ για να μου πει πού βρίσκω όμοιο φαρμακείο. Τώρα δεν τον βρίσκω όμως στην επίσημη σελίδα, δεν ξέρω γιατί. Μπορείς να πάς σε κάποιο φαρμακείο που πουλάει ομοιο και να τους ρωτήσεις. Αυτοί σίγουρα θα ξέρουν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ νομιζω δεν με καταλαβατε θα στειλω στη soevan προσωπικο μειλ (η κ σε ολες, στη λιστα ειστε!) για τις σκεψεις ΜΟΥ σε σχεση με τον επιλεκτικο εμβολιασμο , δυστυχως δεν εχω κατι χρησιμο στα χερια μου να προτεινω αυτη τη στιγμη!!μονο αποριες και αμφιβολιες!!!
Κι εγώ κορίτσια σκέφτομαι μήπως κάνω μεμονωμένο του τετάνου. Φοβάμαι όταν παίζει με χωματα και χαλίκια μήπως κοπεί πουθενά και δεν το δω άμεσα.
Στείλτε και σε μένα, γιατί με έχετε βγάλει από την λίστα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VASILIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Ο άντρας μου κάνει ομοιοπαθητική και στην τελευταία επίσκεψη, ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια για τα παιδιά τα οποία πρέπει να τα παίρνουν κάθε δώδεκα μέρες νηστικοί. Το μόνο που του είπε είναι να μην κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, και να μην τους δώσουμε κορτιζόνη. Ο μεγάλος ήταν μια εβδομάδα άρρωστος με φαρυγγίτιδα και υψηλό πυρετό. Πήρε κανονικά αντιπυρετικά, ντεπόν και αλγκοφρέν και αντιβίωση. Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την ομοιοπαθητική, αλλά και δεν μπορούσα να βρω τον ομοιοπαθητικό το προηγούμενο σαββατοκύριακο, τελικά ισχύουν τα χάπια ή τα παίρνουν άδικα?
Αυτή δεν είναι σωστή αντιμετώπιση κατά την γνώμη μου. Ο γιατρός πρέπει να πάρει κανονικά το ιστορικό και μετά να συνταγογραφήσει.

Όσο για την φαρυγγίτιδα, θα μπορούσατε να το παλέψετε ομοιοπαθητικά με έναν σωστό γιατρό. Να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες έπαθα πυώδη αμυγδαλίτιδα. Πήρα τον γιατρό μου που ξέρει το ιστορικό μου, μου έδωσε ένα φάρμακο όμοιο. Εγώ χειροτέρευσα! Τον ενημερώνω τηλεφωνικά και μου το άλλαξε. Μέσα σε 2 ώρες σταμάτησε να με πονάει το σώμα μου. Στις 3 μέρες ήμουν καλά! Και παρένθεση ότι η κλασική παθολόγος που έκανε την διάγνωση μου έδωσε αντιβίωση την οποία φυσικά δεν αγόρασα καν!

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-11, 17:15   #575
mesastoura

Προεπιλογή

+1 στα παραπάνω.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες έπαθα πυώδη αμυγδαλίτιδα. Πήρα τον γιατρό μου που ξέρει το ιστορικό μου, μου έδωσε ένα φάρμακο όμοιο. Εγώ χειροτέρευσα! Τον ενημερώνω τηλεφωνικά και μου το άλλαξε. Μέσα σε 2 ώρες σταμάτησε να με πονάει το σώμα μου. Στις 3 μέρες ήμουν καλά! Και παρένθεση ότι η κλασική παθολόγος που έκανε την διάγνωση μου έδωσε αντιβίωση την οποία φυσικά δεν αγόρασα καν!
Το τελευταίο σοβαρό που έπαθα ήταν και για μένα πυώδη αμυγδαλίτιδα.
2,5 μέρες ήμουν με λάθος ομοιοπαθητικό, σταθερή κατάσταση με 39,0-39,5 πυρετό, μετά διόρθωση φαρμάκου, άμεση βελτίωση και από τότε - 3 χρόνια - τίποτα ιδιαίτερο
Αν είχα ξαναπάρει αντιβίωση (το 2008 πήρα μπόλικες λόγω χειρουργείου) πιστεύω πως θα είχα κυλίσει ξανά.
Παλιά 21-10-11, 17:58   #576
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Are Antibiotics Necessary for Strep Throat?

Παράθεση:
Even WebMD states that antibiotics aren’t really needed for strep after all.
“Strep throat will go away in 3 to 7 days with or without treatment. Doctors usually treat strep throat with antibiotics even though they may not make you well faster.”
Ούτε συμβατική αλλά ούτε και ομοιοπαθητική θεραπεία είναι πάντα απαραίτητη.
Παλιά 21-10-11, 18:11   #577
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων

thanks rosie
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΛ 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 00:32   #578
fairy's mom

Προεπιλογή

[QUOTE=mesastoura;2184799Το τελευταίο σοβαρό που έπαθα ήταν και για μένα πυώδη αμυγδαλίτιδα.
2,5 μέρες ήμουν με λάθος ομοιοπαθητικό, σταθερή κατάσταση με 39,0-39,5 πυρετό, μετά διόρθωση φαρμάκου, άμεση βελτίωση και από τότε - 3 χρόνια - τίποτα ιδιαίτερο
[/QUOTE]
Εσύ τουλάχιστον κάνεις και υψηλούς πυρετούς. Εγώ έχω χάσει χρόνια τώρα αυτήν την ικανότητα. Αν είμαι τυχερή κανά 37,2 (στα πολύ χάλια μου εννοείται)

Παράθεση:
Δεκτό βρε Rosie μου ότι γίνεται! Αλλά με δύο παιδιά (ή και ένα μόνο) και να μην μπορείς να φας τιποτα απολύτως, γιατί ακόμα και η κατάποση του σάλιου είναι απίστευτα επώδυνη, πώς να ανταπεξέλθεις στην απαιτητική καθημερινότητα?
Γενικά είμαι υπέρ ό,τι μπορεί να αντιμετωπίσει ο οργανισμός μόνος του να τον αφήνουμε, αλλά για όλα υπάρχουν κάποια όρια και εμένα η πυώδης αμυγδαλίτιδα πραγματικά τις ξεπερναει τις αντοχές μου!

Παλιά 22-10-11, 01:03   #579
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα κοριτσάκι μου δεν σε έκρινα που πήρες φάρμακο.
Ξέρω πολύ καλά τι θα πει πόνος στις αμυγδαλές, με πονάνε οι δικές μου κατά διαστήματα χρόνια τώρα και πραγματικά υποφέρω. Και δεν αντέχω τον πόνο, συχνά παίρνω παυσίπονα, αν και δεν πήρα ποτέ αντιβίωση ή ομοιοπαθητικό (γιατί δεν έχω χρόνο και κουράγιο να πάω στο γιατρό), μόνο εχινάκεια.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως αναφέρει και το άρθρο που παρέθεσα, η αμυγδαλίτιδα περνάει και από μόνη της, ξεκινώντας από την τρίτη κιόλας μέρα όπως στην περίπτωσή σου. Οπότε μήπως δεν ήτανε το ομοιοπαθητικό που έκανε το θαύμα;

Γενικά άρχισα να αμφισβητώ πολύ την ομοιοπαθητική τελευταία, με διάφορα που διάβασα και άκουσα, και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς ακόμη περισσότερο.
Ο οργανισμός μας έχει απίστευτη ικανότητα να ξεπερνάει μόνος του τις αρρώστιες χωρίς τη βοήθεια κάποιου φαρμάκου. Απλά συνηθίσαμε τόσο πολύ με τη συμβατική ιατρική να παίρνουμε "κάτι" που πολλές φορές αντικαθιστούμε τα συμβατικά φάρμακα με τα ομοιοπαθητικά χωρίς να σκεφτόμαστε και πολύ.
Και αναρωτιέμαι, αν δεν έδινα το χ σκεύασμα για παράδειγμα στην κόρη μου για τη βροχίτιδα τι θα γινότανε; Δεν θα το ξεπερνούσε και μόνη της;
Παλιά 22-10-11, 02:08   #580
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γενικά άρχισα να αμφισβητώ πολύ την ομοιοπαθητική τελευταία, με διάφορα που διάβασα και άκουσα, και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς ακόμη περισσότερο.
Και τότε βρε Rosie μου πως εξηγείς
το φαινόμενο της κόρης μου το περασμένο χειμώνα

που την έπιανε κατά καιρούς αλλεργικός ξερόβηχας την νύχτα
και με το που πέρναμε ομοιο φάρμακο της κοβόταν μαχαίρι???

Μην μου πεις "ανθυποβολή"
σε 3,5 χρονών παιδάκι!

Εγώ πιστεύω (το είχε πει και ο mesastoura)
οτι η ομοιοπαθητική έχει καλύτερα και πιο άμεσα αποτελέσματα
στα παιδιά, παρά σε εμάς.

Αν και ως εγκυμονούσα πήρα oμοιοπαθητικό
για 2 φορές που είχα βήχα
και μου κόπηκε μαχαίρι μέσα σε 2 μέρες!!

Όλα σύμπτωση είναι?
Δηλαδή θα γινόταν καλά έτσι κι αλλιώς και...εντελώς τυχαία
γίνεται καλά πάντα αμέσως μετά το ομοιοπαθητικό φάρμακο?
Παλιά 22-10-11, 10:45   #581
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαι τα αντιβηχικά καταστέλνουν το βήχα, αυτό δεν μου λέει κάτι.
Ο βήχας δεν πρέπει να καταστέλνεται γιατί μέσω αυτού ο οργανισμός μας μας δίνει σήμα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Αν απλά εξαλοίφουμε το βήχα απλά εξαφανίζουμε το σύμπτωμα, η αιτία συνεχίζει να υφίσταται και κάποια στιγμή ο οργανισμός μας θα αντιδράσει με άλλο τρόπο.
Παλιά 22-10-11, 10:58   #582
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γενικά συμφωνώ με την Ρόζι, σπάνια παίρνω κάτι για μένα, είτε για βήχα είτε για πυρετό κλπ.

Με τα παιδιά όμως έχω ένα φόβο παραπάνω, γιατί δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν την κατάστασή τους. Δεν τους δίνω κάτι με το παραμικρό. Ακόμα και στην ομοιο παίρνω τηλ. αφού βεβαιωθώ ότι πρόκειται για κάτι που θα επιμείνει αρκετά.

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 11:10   #583
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

O γιος μου βήχει άσχημα κάθε βράδυ εδώ και ένα μήνα σχεδόν.
Επίσης ανεβάζει και λίγο πυρετό το βράδυ.
Προς το παρόν δεν έκανα τίποτα, γιατί δεν έχει άλλα συμπτώματα.
Προφανώς έχει κάποιο ιό τον οποίο ο οργανισμός του προσπαθεί να αποβάλλει μέσω του βήχα και του πυρετού.
Αν φυσικά συνεχίσουνε τα συμπτώματα αυτά για πάνω από 2 μήνες (τόσο είναι το μέγιστο συνήθως του βήχα μου είπε φίλη μου συμβατική γιατρός, η οποία μάλιστα με συμβούλεψε να μην καταστείλω το βήχα) ίσως του κάνω κάποια εξέταση.
Παλιά 22-10-11, 11:55   #584
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ίσως αυτά που λέτε για τον βήχας κ τον χαμηλό πυρετο να μην είναι κ τόσο επείγουσες καταστάσεις, υπάρχουν όμως κ άλλες περιπτώσεις πολυ πιο σοβαρές που η όμοιο παθητική βοηθάει παρα πολυ..εμένα τουλάχιστον...

Δεν μπορούμε να ακυρωνουμε έτσι απλά πια επιστήμη..

Εμένα στην εγκυμοσύνη η μήτρα πίεζε το νεφρό μου με αποτέλεσμα να έχω για 2 μήνες απιστευτους πόνους απο κολικους κ να μην μπορώ να σταθώ κ να κλαίω μέρα νύχτα... Τα συμβατικά φάρμακα μου μαλακωναν κάπως τον πόνο αλλα αυτο διαρκούσε μόνο για 2 ώρες κ το φάρμακο επιτρεπόταν κάθε 11, φανταστείτε το κ μόνο... Δοκιμάζοντας 1, 2 όμοιοπαθητικα τελικά βρήκα την λύση κ ανακουφιζομουν μέχρι που τελικά άλλαξε στάση η μήτρα κ σταμάτησε κ ο πόνος τελείως... Λοιπόν μην μου πείτε για αφθυποβολη γιατι ξέρω τι πέρασα....

Επίσης απο εμένα ογιατρος δεν είχε κανένα απολύτως συμφέρον διότι είναι συγγενής μου κ δεν έχει δεχτεί πληρωμή ποτέ...
Παλιά 22-10-11, 12:29   #585
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο οργανισμός μας έχει απίστευτη ικανότητα να ξεπερνάει μόνος του τις αρρώστιες χωρίς τη βοήθεια κάποιου φαρμάκου. Απλά συνηθίσαμε τόσο πολύ με τη συμβατική ιατρική να παίρνουμε "κάτι" που πολλές φορές αντικαθιστούμε τα συμβατικά φάρμακα με τα ομοιοπαθητικά χωρίς να σκεφτόμαστε και πολύ.
Και αναρωτιέμαι, αν δεν έδινα το χ σκεύασμα για παράδειγμα στην κόρη μου για τη βροχίτιδα τι θα γινότανε; Δεν θα το ξεπερνούσε και μόνη της;
Γενικά είμαι σύμφωνη με αυτό,για τον εαυτό μου κι εγώ κι ο άντρας μου δεν παίρνουμε σχεδόν ποτέ κάτι, πολύ σπάνια παυσίπονο, και αντιβηχικό σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν πια δεν αντέχουμε άλλο τον βήχα.

Με τα παιδιά όμως...:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chatzico Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά συμφωνώ με την Ρόζι, σπάνια παίρνω κάτι για μένα, είτε για βήχα είτε για πυρετό κλπ.

Με τα παιδιά όμως έχω ένα φόβο παραπάνω, γιατί δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν την κατάστασή τους. Δεν τους δίνω κάτι με το παραμικρό.
Με καλύπτει η χατζίκοΦοβάμαι μύπως έχουν κάτι παραπάνω που πρέπει να διαγνωστεί, στενοχωριέμαι που τα βλέπω να ταλαιπωρούνται, δε νομίζω δλδ ότι μπορώ να πάρω μεγάλα ρίσκα.

Να σας πω ότι μόλις έκλεισα ραντεβού σε ομοιό 27/10 τη μικρή,03/11 το μεγάλο. Μου είπε ότι κρατάει 2 1/2 ώρες το ραντεβού, (Χαλκείδης Χαράλαμπος παρεπιμπτόντως, από τη λίστα) για το 1 παιδάκι, και έτεροχρονισμένα θα πάει και το άλλο για το οποίο θέλει άλλες τόσες.

100 ευρώ η κάθε επίσκεψη. Ελπίζω να είναι δεκτικός, γιατί εγώ ακολουθώ και θα συνεχίσω να ακολουθώ το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα, καθώς επίσης θα διατηρήσω και την κλασσική μας παιδίατρο. Επέμενε πολύ να είναι και ο άντρας μου, ελπίζω να τα καταφέρει.

Η κόρη μου παίρνει αυτή τη στιγμή το 5ο κουτί αντιβίωσης για την ωτίτιδα

Αρχικά, και έπειτα από παρότρυνση της Palladin, δεν ήθελα ο ομοιό να είναι και παιδίατρος, μιας και είμαι αποφασισμένη προς το παρόν να ακολουθήσω μια μέση οδό. Για να μη με μπερδέψει. Όμως ο συγκεκριμένος είναι Αλλά είναι και δίπλα στο σπίτι μου χεχε. Οπότε τον δοκιμάζω και βλέπουμε.

Αν τον έχει ακούσει καμμιά ας μας πει τις εμπειρίες της.

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 13:17   #586
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά είμαι σύμφωνη με αυτό,για τον εαυτό μου κι εγώ κι ο άντρας μου δεν παίρνουμε σχεδόν ποτέ κάτι, πολύ σπάνια παυσίπονο, και αντιβηχικό σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν πια δεν αντέχουμε άλλο τον βήχα.

Με τα παιδιά όμως...:

Με καλύπτει η χατζίκοΦοβάμαι μύπως έχουν κάτι παραπάνω που πρέπει να διαγνωστεί, στενοχωριέμαι που τα βλέπω να ταλαιπωρούνται, δε νομίζω δλδ ότι μπορώ να πάρω μεγάλα ρίσκα.

Να σας πω ότι μόλις έκλεισα ραντεβού σε ομοιό 27/10 τη μικρή,03/11 το μεγάλο. Μου είπε ότι κρατάει 2 1/2 ώρες το ραντεβού, (Χαλκείδης Χαράλαμπος παρεπιμπτόντως, από τη λίστα) για το 1 παιδάκι, και έτεροχρονισμένα θα πάει και το άλλο για το οποίο θέλει άλλες τόσες.

100 ευρώ η κάθε επίσκεψη. Ελπίζω να είναι δεκτικός, γιατί εγώ ακολουθώ και θα συνεχίσω να ακολουθώ το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα, καθώς επίσης θα διατηρήσω και την κλασσική μας παιδίατρο. Επέμενε πολύ να είναι και ο άντρας μου, ελπίζω να τα καταφέρει.

Η κόρη μου παίρνει αυτή τη στιγμή το 5ο κουτί αντιβίωσης για την ωτίτιδα

Αρχικά, και έπειτα από παρότρυνση της Palladin, δεν ήθελα ο ομοιό να είναι και παιδίατρος, μιας και είμαι αποφασισμένη προς το παρόν να ακολουθήσω μια μέση οδό. Για να μη με μπερδέψει. Όμως ο συγκεκριμένος είναι Αλλά είναι και δίπλα στο σπίτι μου χεχε. Οπότε τον δοκιμάζω και βλέπουμε.

Αν τον έχει ακούσει καμμιά ας μας πει τις εμπειρίες της.
Συγγνώμη που θα το σχολιάσω...αλλά 100 ευρώ το κάθε παιδί????
Υπερβολική επίσκεψη... χωρίς να τον αμφισβητώ ως γιατρο βέβαια..
Παλιά 22-10-11, 13:19   #587
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Katerinoula23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη που θα το σχολιάσω...αλλά 100 ευρώ το κάθε παιδί????
Υπερβολική επίσκεψη... χωρίς να τον αμφισβητώ ως γιατρο βέβαια..
Στην πρώτη επίσκεψη κάπου τόσο μου είχαν πάρει και μένα. Μετά όχι, καμμία άλλη φορά.

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 13:39   #588
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως αναφέρει και το άρθρο που παρέθεσα, η αμυγδαλίτιδα περνάει και από μόνη της, ξεκινώντας από την τρίτη κιόλας μέρα όπως στην περίπτωσή σου. Οπότε μήπως δεν ήτανε το ομοιοπαθητικό που έκανε το θαύμα;
Το ξέρω καλέ ότι δεν με έκρινες! Συζήτηση κάνουμε.

Να σας πω γιατί είμαι σίγουρη ότι στο όμοιο οφείλεται η βελτίωση.. Σάββατο πρωί ξυπνάω με πόνο στη δεξιά μόνο πλευρά του λαιμού που συνεχίστηκε μέχρι και Δευτέρα που πήγα στην παθολόγο. Δευτέρα παίρνω το 1ο φάρμακο του Κ. και μέχρι την επομένη πονάει πλέον και πρήζεται και η αριστερή πλευρά του λαιμού, (αλλά όχι τόσο πολύ όσο η δεξιά που πλέον είναι πολύ χάλια) και αρχίζει να πονάει το σώμα μου και να ανεβάζω δέκατα. Καταλαβαίνω ότι δεν με πιάνει το φάρμακο και τον παίρνω άμεσα την Τρίτη, οπότε και μου το αλλάζει. Μετά από 2 ώρες σταμάτησε να πονάει το σώμα μου και στη συνέχεια η βελτίωση ήρθε γρήγορα. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν έπαιρνα το σωστό φάρμακο ή αν το άφηνα, αν μη τι άλλο θα ερχόταν η επιδείνωση και της αριστερής πλευράς μέχρι να έπέλθει ίαση.

Τι έχεις διαβάσει/ακουσει για τους ομοιοπαθητικούς που σε έχει βάλει σε τόση σκέψη?

Παλιά 22-10-11, 13:50   #589
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chatzico Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πρώτη επίσκεψη κάπου τόσο μου είχαν πάρει και μένα. Μετά όχι, καμμία άλλη φορά.
Εμένα πάντως πήρε πολύ λιγοτερα (για την μικρή πάντα λέω) αλλά καλύτερα να μην επεκταθούμε αλλο κ χαλάμε τη συζήτηση
Παλιά 22-10-11, 13:57   #590
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι έχεις διαβάσει/ακουσει για τους ομοιοπαθητικούς που σε έχει βάλει σε τόση σκέψη?
Aρχίζω να αμφιβάλλω την "ολιστικότητά" τους και κατά πόσο η θεραπεία που σου δίνουνε δεν καταπολεμάει απλά το σύμπτωμα αλλά και την αιτία.
Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολλές περιπτώσεις (φαινομενικά) επιφέρουνε την ίαση αλλά αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα αυτό θα επιμένει και μακροπρόθεσμα.
Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.

Τέλοσπάντων, μεγάλη συζήτηση είναι αυτή, εγώ εξακολουθώ να παραμένω "σκεφτική" (είχα και δύο προσωπικές αποτυχίες με ομοιοπαθητική θεραπεία στο παρελθόν), αλλά επειδή δυστυχώς αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν έχουμε πραγματικά ολιστικούς γιατρούς δεν έχω και πολλές επιλογές για τα παιδιά μου.
Παλιά 22-10-11, 14:04   #591
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.
Αυτό μετά λύπης μου το έχω διαπιστώσει κι εγώ.

Παλιά 22-10-11, 14:59   #592
Katerinoula23

Προεπιλογή

Αυτό που είπες Rosie για τα συμπτώματα σε πολλές περιπτωσεις συμφωνώ κι εγω δηλαδή καταπολεμουμε το σύμπτωμα κ όχι την αιτία (αλλα όχι κ πάντα).

Οσο για τη διατροφή σε δύο που έχω πάει έχουν ασχοληθεί με τη διατροφή κ τη δικιά μου κ της μικρής αλλά τώρα δεν ξέρω σε ποιο βαθμό μιλάς εσύ, δηλαδή αν θες κ πρόταση ολοκληρωμένης διατροφής ή απλά συμβουλές...
Παλιά 22-10-11, 18:58   #593
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό μετά λύπης μου το έχω διαπιστώσει κι εγώ.
Βάλτε με κι εμένα στο κλάμπ. Δε μου αρκεί η ατάκα "ναι το σύγκαμα είναι στη συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία" (ομοιο), μου θυμίζει το "ναι για το έκζεμα δεν κάνουμε κάτι περισσότερο από το να το ενυδατώνουμε και λίγη κορτιζόνη όταν φουντώνει πολύ κι ενοχλεί" (συμβ).

Το γιατί είναι που με απασχολεί και όντως στα της διατροφής δεν έχω κάνει καν τον κόπο να ρωτήσω. Κάνω ότι κατεβάζει η κούτρα μου τελικά.

kikileyteris είσαι πολύ θαρραλέα και ανοιχτό μυαλό.
Παλιά 22-10-11, 19:25   #594
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξέρω πολύ καλά τι θα πει πόνος στις αμυγδαλές, με πονάνε οι δικές μου κατά διαστήματα χρόνια τώρα και πραγματικά υποφέρω. Και δεν αντέχω τον πόνο, συχνά παίρνω παυσίπονα, αν και δεν πήρα ποτέ αντιβίωση ή ομοιοπαθητικό (γιατί δεν έχω χρόνο και κουράγιο να πάω στο γιατρό), μόνο εχινάκεια.

Οχι θα κατέληγε στο νοσοκομείο με πολύ σοβαρές επιπλοκές και αυτό μου το είπε ο παιδίατρος΄μας (άσχετος με την ομοιοπαθητική)όταν του είπα πως δεν θέλω να κάνω χρήση τη μάσκα(aerolin & flixotide) στον μικρό μου που είχε βρογχιολίτιδα πέρσι το Πάσχα.
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 19:37   #595
BOBOLINOS

BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=Rosie;2185383]Aρχίζω να αμφιβάλλω την "ολιστικότητά" τους και κατά πόσο η θεραπεία που σου δίνουνε δεν καταπολεμάει απλά το σύμπτωμα αλλά και την αιτία.
Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολλές περιπτώσεις (φαινομενικά) επιφέρουνε την ίαση αλλά αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα αυτό θα επιμένει και μακροπρόθεσμα.

/QUOTE]
Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί από την αρχή που θα τον επισκεφθείς θα σου πει τι απαγορεύεται (μην τα ξαναλέμε) εννοείται πως όλα αυτά εμπεριέχονται στην διατροφή σου.
Παλιά 22-10-11, 19:45   #596
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαι τα αντιβηχικά καταστέλνουν το βήχα, αυτό δεν μου λέει κάτι.
Ο βήχας δεν πρέπει να καταστέλνεται γιατί μέσω αυτού ο οργανισμός μας μας δίνει σήμα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Αν απλά εξαλοίφουμε το βήχα απλά εξαφανίζουμε το σύμπτωμα, η αιτία συνεχίζει να υφίσταται και κάποια στιγμή ο οργανισμός μας θα αντιδράσει με άλλο τρόπο.
Rosie μου, κι εγώ έτσι είμαι για τον εαυτό μου.
Δεν έπαιρνα τίποτα...
ούτε καραμέλα για τον λαιμό!

μέχρι που με άκουσε ο γυναικολόγος μου
(όταν ήμουν έγκυος)

και μου είπε οτι ο βήχας σε μια έγκυο γυναίκα
είναι επικίνδυνος γιατί μπορεί
να προκαλέσει πρόωρο τοκετό!

Και έτσι αποφάσισα να πάρω ομοιοπαθητικό
αφού πρώτα σιγουρεύτηκα οτι δεν θα έκανε κακό στην
αναπτυξη του εμβρύου.

(επίσης κοίταξα και ποιό όμοιο μου προτείνανε
γιατι....με το συμπάθειον
εαν μου προτείνανε πχ mercurius, ή turbeculinum
δεν θα το έπαιρνα -για καθαρά ψυχολογικούς λόγους
επειδή ήμουν έγκυος)

Επίσης ο βήχας που ταλαιπωρούσε την κόρη μου τόσο καιρό
δεν ήταν παθολογικός που να προσπαθούσε να αποβάλει κάτι...

Δηλαδή να ήταν απο κάποια ίωση, ή απο κάποιο μικρόβιο!
Ήταν ένας στεγνός,ξερός,νευρικός βήχας.

Την πήγαμε σε ένα σωρό γιατρούς για να σιγουρευτούμε
οτι μας έλεγαν όλοι αλήθεια
(οτι το παιδί δεν είχε τίποτα)

μέχρι και ακτινογραφία θώρακος αναγκαστήκαμε να κάνουμε
(τζάμπα ακτινοβολία έφαγε το παιδί!! )

αλλά τίποτα.

Όλοι μας έλεγαν οτι ήταν αλλεργικός!
Θα μπορούσε να είχε προκληθεί και απο τους οξύορους

Με το που πήραμε όμως το σωστό ομοιοπαθητικό φάρμακο
σταμάτησε!

Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Γιατί να βασανίζα κι άλλο το παιδί...
Αρκετά ξενύχτια πέρασε....

Είναι σημαντικός και ο ύπνος για την υγεία του παιδιού!
Παλιά 22-10-11, 20:19   #597
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BOBOLINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί από την αρχή που θα τον επισκεφθείς θα σου πει τι απαγορεύεται (μην τα ξαναλέμε) εννοείται πως όλα αυτά εμπεριέχονται στην διατροφή σου.
Oι διατροφικές απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής δεν έχουνε καμία σχέση με το θέμα μας!
Παλιά 22-10-11, 22:31   #598
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Katerinoula23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τη διατροφή σε δύο που έχω πάει έχουν ασχοληθεί με τη διατροφή κ τη δικιά μου κ της μικρής αλλά τώρα δεν ξέρω σε ποιο βαθμό μιλάς εσύ, δηλαδή αν θες κ πρόταση ολοκληρωμένης διατροφής ή απλά συμβουλές...
Εγώ όταν είχα πρωτοπάει την μεγάλη μου επί εποχής αλλεργιών, μου πρότεινε να φάω και λίγο γαλακτοκομικά κι ότι δεν έτρεχε και τπτ για 1-2 φορές την βδομάδα πχ. Αυτό με απογοητευσε λίγο, και τον θεώρησα ανενημέρωτο σε θέματα αλλεργιών-διατροφής θηλάζουσας μητέρας.

Το 2ο περιστατικό έγινε πρόσφατα, όταν μίλησα για την Κάμπελ και την θεωρία της. Φάνηκε να την απαξιεί κάπως, αν και σαν εναλλακτικοί θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο δεκτικοί και σε άλλες θεωρίες γιατρών. Ειδικά αυτός, που ξέρω ότι είχε και ασθενή παιδί με αυτισμό.

Κατά τα άλλα είναι πλέον γνωστό ότι προσκυνώ ομοιοπαθητική...Με τα τόσα που έχουμε περάσει πια.

Bobolinos μπερδέυτηκες. Δεν εννοούσαμε τις διατροφικές απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής, αλλά ότι οι ομοιοπαθηκοί φαίνεται να απαξιούν την διατροφή όπως και οι συμβατικοί. Αν όχι απαξιούν, τουλάχιστον να μην της δίνουν την δέουσα σημασία στην πράξη.

Παλιά 22-10-11, 23:06   #599
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
O γιος μου βήχει άσχημα κάθε βράδυ εδώ και ένα μήνα σχεδόν.
Επίσης ανεβάζει και λίγο πυρετό το βράδυ.
Προς το παρόν δεν έκανα τίποτα, γιατί δεν έχει άλλα συμπτώματα.
Προφανώς έχει κάποιο ιό τον οποίο ο οργανισμός του προσπαθεί να αποβάλλει μέσω του βήχα και του πυρετού.
Aχ, αρχίσατε κι εσείς με την....
......"παιδικο-σταθμίτιδα"!

Θέλω να δω πως θα πάμε κι εμείς φέτος
που θα είναι η δεύτερη χρονιά μας

ύστερα απο τόσες ομοιοπαθητικές ανοσοενισχύσεις!

Ακόμα δεν την έχω στείλει παιδικό σταθμό.
Την κράτησα λίγο για να ξεπεταχτεί το μωρό.
Θα την στείλω τον Νοέμβριο....και ο Θεός βοηθός!

Παράθεση:
Κατά τα άλλα είναι πλέον γνωστό ότι προσκυνώ ομοιοπαθητική...Με τα τόσα που έχουμε περάσει πια.
Κι εγώ... προς το παρόν προσκυνώ την ομοιοπαθητική!

Κρατάω όμως και μια πισινή
και θα έχω τον νου μου.
Παλιά 23-10-11, 11:49   #600
BOBOLINOS

BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα ,με συγχωρείτε κιόλας βρε κορίτσια αλλά αν γνωρίζεις πως δεν πρέπει να τρως τηγανιτά ή πικάντικα φαγητά ή βαριές σάλτσες (π.χ. ο άντρας μου που είχε ΓΟΠ) ανεξάρτητα από το αν έχεις προβλημα στο πεπτικό σύστημα και εσύ κάνεις ακριβώς τα αντίθετα πρέπει να στο πει ο ομοιο?Η δικιά μας η γιατρός του είπε όχι να τα στερηθείς αλλά αραιά και που όχι κάθε μέρα αλλά μία φορά τον μήνα.
Επίσης σε τι συμβατικούς πάτε μόνο χάπια θέλουν να σας φορτώσουν???Σε περίπτωση δική μου που είχα πρόσφατα μεγάλη κοπωση και εξασθένηση πήγα σ'εναν παθολόγο(συμβατικός)ο του είπα το πρόβλημά μου μου έδωσε εξετάσεις τις έκανα και με συμβούλεψε να προσέχω πιο πολύ την διατροφή μου συν ένα φυλλάδιο με συμβουλές και με τους σωστούς συνδυασμούς τροφών,θα μπορούσε πολύ εύκολα να μου "γράψει" κάποιο συμπλήρωμα διατροφής και τέλος .Το ίδιο μου είπε και η ομοιο όταν της το ανέφερα και της είπα τα αποτελέσματα των εξετάσεων (μου έκανε αγωγή γιατί ξέρει με το φαϊ έχω όχι και τις καλύτερες σχέσεις).
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές