Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε βγαίνει πλέον γάλα με το θήλαστρο...


esperanza

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

 

θηλάζω αποκλειστικά εδώ κ 5,5 μήνες και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παραγωγής γάλακτος. Αντιθέτως, στην αρχή είχα υπερπαραγωγή την οποία ρύθμιζα βάζοντας συνέχεια το μωρό στο στήθος και χρησιμοποιώντας θήλαστρο ώστε να αποθηκεύω κ για αργότερα που θα πηγαίνω στη δουλειά όπως τώρα. Το θήλαστρο που έχω είναι της AVENT το ηλεκτρικό

 

Τον τελευταίο μήνα όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Δε μπορώ να βγάλω εύκολα γάλα ή τουλάχιστον όχι όπως πριν. Ενώ πριν έβγαζα άνετα 150-200ml π.χ., τώρα με το ζόρι 90-100 ml αναλόγως και αυτό με πολύ κούραση και παιδεύομαι πολλή ώρα. Έχει βέβαια ρυθμιστεί καλά η παραγωγή μου και το μωρό σίγουρα τρώει καλά (είναι 5,5 μηνών και περίπου 8200 γρ. και δεν παραπονιέται ποτέ λόγω πείνας) αλλά με αγχώνει το γεγονός ότι δε μπορώ να αντλήσω πολύ και όχι τίποτα άλλο αλλά αναγκάζομαι να τρώω συνέχεια από το έτοιμο της κατάψυξης και δε θέλω να μου τελειώσει το απόθεμα.

 

Έχει συμβεί σε άλλη αυτό;; Αγλαία τι συμβαίνει;;;

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση,

 

δεν κάνω αντλήσεις για να του δώσω συμπλήρωμα, προς Θεού, αλλά είναι απαραίτητο κάποιες φορές για να πάω στη δουλειά, η οποία ευτυχώς δεν είναι καθημερινή. Και γενικά θέλω να έχω κάποια λύση ανάγκης σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω για λίγο εκτάκτως. Οι αντλήσεις μου είναι το πολύ 2 φορές την εβδομάδα

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν εδραιωθει η γαλουχια το στηθος δεν πρηζεται οπως στην αρχη! Ισως γι αυτο το λογο να μη μπορεις να αντλησεις πολυ γρηγορα ποσοτητες οπως και πριν!

Κι εγω θηλαζω αποκλειστικα εδω και 6 μηνες και αφου εχει φαει η μπεμπα εχω παρατηρησει οτι η αντληση με μη νοσοκομειακο θηλαστρο δεν ειναι πανω απο 40-50 μλ μεσα σε ενα τεταρτο! Παλαιοτερα που δεν ειχε εδραιωθει η γαλουχια και το στηθος μου πρηζοταν πολυ εφτανα να βγαζω και μεχρι 80 μλ τη φορα!

Αν λοιπον τωρα βγαζεις λιγοτερο δεν εινια επειδη εχεις λιγοτερο γαλα...

Και αν το προβλημα σου ειναι οτι θελεις να συμπληρωσεις για οταν λειπεις απλα κανε ακομα μια αντληση την εβδομαδα .....δηλαδη κανε 3....δεν νομιζω με 3 αντλησεις την εβδομαδα να εχεις υπερπαραγωγη! Βεβαια ετσι νομιζω.....αλλα καλυτερα να μας πει και η Αγλαια τη γνωμη της γιατι παρολο που εχω διαβασει πολλα για το θηλασμο και παρολο που εχω καταφερει και θηλαζω αποκλειστικα ...ισως και παλι να μη σου δινω σωστη απαντηση....ειμαι λιγο επιφυλακτικη!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο τόπικ έχει αναφερθεί ότι τα θήλαστρα μετά από κάποιον καιρό ίσως να χρειάζονται κάποια συντήρηση, ίσως μπορούν να σε καθοδηγήσουν από την εταιρεία, για να διαπιστώσεις αν υπάρχει κάποιο θέμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα θήλαστρα είναι λιγότερο αποτελεσματικά όταν απομακρυνόμαστε από την ημερομηνία τοκετού.

 

Αν μπορείς ξεπέρασε το πρόβλημα με περισσότερες αντλήσεις. Αν δεν μπορείς, δοκίμασε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για λίγες ημέρες. Συνήθως είναι πολύ πιο αποτελεσματικά αν και αυτά επίσης δεν καλύπτουν κάποιες μητέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τα θήλαστρα είναι λιγότερο αποτελεσματικά όταν απομακρυνόμαστε από την ημερομηνία τοκετού.

 

Αν μπορείς ξεπέρασε το πρόβλημα με περισσότερες αντλήσεις. Αν δεν μπορείς, δοκίμασε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για λίγες ημέρες. Συνήθως είναι πολύ πιο αποτελεσματικά αν και αυτά επίσης δεν καλύπτουν κάποιες μητέρες.

 

 

AGLAIA ΒΟΗΘΕΙΑ

 

καλησπερα σε ολους

 

εγω γεννησα πριν 2,5 μηνες ενα αγορακι με καισαρικη και ακολουθω αποκλειστικο θηλασμο με επιτυχια μεχρι προσφατα. το μωρο μου τρωει ανα 2 ωρες την ημερα και το βραδυ ανα 4 ωρες. ειναι πολυ κουραστικο γιατι την ημερα δε πολυκοιμαται αλλα το παλευω γιατι το θελω πραγματικα. ειχα καταφερει να βγαζω και σακουλακια οπου τα αποθηκευα και ξεκλεβα λιγο χρονο. εχει 3 μερες ομως που ενω θηλαζω κανονικα βαζω το ηλεκτρονικο θηλαστρο να βγάλω γάλα και δε βγαινει ουτε σταγονα. να σημειωσω οτι προηγουμενες μερες εβγαζα με το θηλαστρο 120-180 ml την ημερα περα απο τις φορες που τον εβαζα στο στηθος.

τι μπορει να εχει συμβει?

εχω αγχωθει πολυ

τρωει κανονικοτατα. εχω βαλει και 3 κιλα για να κατεβαζω συνεχως γάλα

 

λιγη βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kalispera, eimai kainourgia sto forum k tha ithela ligh voitheia sto thema tou thilasmou. gennhsa ena agoraki Stis 23 augustou 2011 stis 38 evdomades fusiologika. To varos toy htan 2610kg otan ton phra sto spiti htan 2400. Simera 12 -10-2011 einai 4 kg . Thilazw apokleistika apo tin prwti mera . Exw Agorasei to swing tis medela me skopo na ftiaksw apothema gia kapoies fores pou tha ithela na leipw. Den ergazomai. To thema pou me apasxolei einai to ekshs : thilazw k apo ta duo sth8h kathe fora giati apo to aristero meta apo 5 -10lepta thilasmou o Mpempis ekneurizetai k vlepw episis pws oi thilastikes kiniseis pou kanei den einai entones k arges opws stin arxi pou trwei k ton akouw na katapinei. Genika exw paratirisei pws to aristero sththos paragei ligotero gala. Epeita ton vazw apo to dexi opou k fainetai pws trwei ikanopoihtika k xortainei. Meta apo kathe thilasmo aisthanomai ta sth8h mou adeia k exw prospathisei na antlisw alla vgazw Polu elaxisto gala. Pws loipon na ftiaxw apothema sto psugeio mou otan o Mpempis mou trwei olo to gala k den periseuei gia na antlisw.episis ithela na rotisw an Mporw na auksisw thn paragwgh mou k pws. Na anaferw pws tou dinw pipila edw k 10 meres tin wra tou upnou giati ton voithaei na koimhthei.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera, eimai kainourgia sto forum k tha ithela ligh voitheia sto thema tou thilasmou. gennhsa ena agoraki Stis 23 augustou 2011 stis 38 evdomades fusiologika. To varos toy htan 2610kg otan ton phra sto spiti htan 2400. Simera 12 -10-2011 einai 4 kg . Thilazw apokleistika apo tin prwti mera . Exw Agorasei to swing tis medela me skopo na ftiaksw apothema gia kapoies fores pou tha ithela na leipw. Den ergazomai. To thema pou me apasxolei einai to ekshs : thilazw k apo ta duo sth8h kathe fora giati apo to aristero meta apo 5 -10lepta thilasmou o Mpempis ekneurizetai k vlepw episis pws oi thilastikes kiniseis pou kanei den einai entones k arges opws stin arxi pou trwei k ton akouw na katapinei. Genika exw paratirisei pws to aristero sththos paragei ligotero gala. Epeita ton vazw apo to dexi opou k fainetai pws trwei ikanopoihtika k xortainei. Meta apo kathe thilasmo aisthanomai ta sth8h mou adeia k exw prospathisei na antlisw alla vgazw Polu elaxisto gala. Pws loipon na ftiaxw apothema sto psugeio mou otan o Mpempis mou trwei olo to gala k den periseuei gia na antlisw.episis ithela na rotisw an Mporw na auksisw thn paragwgh mou k pws. Na anaferw pws tou dinw pipila edw k 10 meres tin wra tou upnou giati ton voithaei na koimhthei.

 

Κατ' αρχήν γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί έτσι παιδευόμαστε να καταλάβουμε...

 

Το μωρό σου φαίνεται ότι παίρνει πολύ καλό βάρος, άρα τρέφεται καλά. Άρα, η παραγωγή σου δεν έχει πρόβλημα και δεν χρειάζεται αύξηση. Για την ακρίβεια δεν ΠΡΕΠΕΙ να την αυξήσεις, διαφορετικά μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα.

 

Για την άντληση: όλες οι γυναίκες δεν ανταποκρίνονται καλά στο θήλαστρο, ειδικά αν το θήλαστρο δεν είναι πολύ καλό. Αυτό που έχεις είναι όντως για περιστασιακή χρήση. Το 24ωρο δεν μπορείς να περιμένεις να βγάλεις πάνω από 150ml το μάξιμουμ (διαφορετικά είναι ένδειξη υπερπαραγωγής ή η άντληση γίνεται σε βάρος του θηλασμού). Κάποιες γυναίκες χρειάζονται 2 ή και περισσότερες αντλήσεις για να βγάλουν και αυτή ακόμα την ποσότητα. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

Για περιστασιακή απουσία δεν χρειάζεσαι πολύ γάλα στην κατάψυξη. Άρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο.

 

Την πιπίλα καλύτερα να μην την δίνεις, καθώς μέχρι τους 3 πρώτους μήνες όλες οι θηλαστικές κινήσεις πρέπει να γίνονται στο στήθος της μαμάς, όταν η μαμά είναι διαθέσιμη, καθώς αυτό ακριβώς ενισχύει την παραγωγή της αλλά και το δέσιμο του παιδιού με τη μαμά.

 

Όσο για τη διαφορά παραγωγής μεταξύ των μαστών: συμβαίνει. Μπορείς να ενισχύσεις κάπως το στήθος που παράγει λιγότερο, ξεκινώντας να θηλάζεις πάντα από αυτό ή γενικά προσφέροντάς το όσο περισσότερο μπορείς. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιείς εκείνο το στήθος αντί για πιπίλα, όταν δηλαδή το μωρό θέλει απλά να πιπιλίσει για να κοιμηθεί: έτσι και το στήθος παίρνει ερέθισμα και το μωρό ικανοποιεί την ανάγκη του για πιπίλισμα χωρίς απαραίτητα να παίρνει ποσότητα γάλακτος που ίσως δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας κοριτσια θελω λιγο τα φωτα σας! εχω εννησει 2 εβδομαδες τωρα διδυμακια αλλα ηταν προωρακια κ αναγκαστηκαν να ειναι σε μοναδα οποτε δεν τα εχω μαζι μου ακομα... θα ηθελα να τα θηλασω αλλα δεν ξερω τι να κανω με ολα αυτα που ακουω για τα θηλαστρα τη διατροφη κτλ. εχω αλλη μια μικρη που την ειχα θηλασει καποιο διαστημα κ ειμουν ευχαριστημενη. το προβλημα μου ειναι οτι με το θηλαστρο εβγαζα περιπου 150-200 ml το 14ωρο αλλα τωρα 2-3 μερες εχει ελλατωθει πολυ κ δεν ξερω γτ?? εχω ενα ηλεκτρικο θηλαστρο αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το θηλαστρο που μου διναν στην κλινικη.. ωσοσο δεν ξερω τι μπορω να κανω.. ελπιζω να παρω εστω κ το ενα μωρακι μεχρι το τελος αυτης της εβδομαδας γτ φοβαμαι πολυ πως ετσι οπως παω θα μου κοπει το γαλα κ ειμαι πολυ προβληματισμενη... επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι με τη διατροφη, συνηθως οταν θελω να χασω κιλα κανω προτεινικη διατροφη(ατκινς) για καποιο διαστημα, υπαρχει καποιο προβλημα στο να μην παραγω γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας κοριτσια θελω λιγο τα φωτα σας! εχω εννησει 2 εβδομαδες τωρα διδυμακια αλλα ηταν προωρακια κ αναγκαστηκαν να ειναι σε μοναδα οποτε δεν τα εχω μαζι μου ακομα... θα ηθελα να τα θηλασω αλλα δεν ξερω τι να κανω με ολα αυτα που ακουω για τα θηλαστρα τη διατροφη κτλ. εχω αλλη μια μικρη που την ειχα θηλασει καποιο διαστημα κ ειμουν ευχαριστημενη. το προβλημα μου ειναι οτι με το θηλαστρο εβγαζα περιπου 150-200 ml το 14ωρο αλλα τωρα 2-3 μερες εχει ελλατωθει πολυ κ δεν ξερω γτ?? εχω ενα ηλεκτρικο θηλαστρο αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το θηλαστρο που μου διναν στην κλινικη.. ωσοσο δεν ξερω τι μπορω να κανω.. ελπιζω να παρω εστω κ το ενα μωρακι μεχρι το τελος αυτης της εβδομαδας γτ φοβαμαι πολυ πως ετσι οπως παω θα μου κοπει το γαλα κ ειμαι πολυ προβληματισμενη... επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι με τη διατροφη, συνηθως οταν θελω να χασω κιλα κανω προτεινικη διατροφη(ατκινς) για καποιο διαστημα, υπαρχει καποιο προβλημα στο να μην παραγω γαλα?

Νοίκιασε άμεσα νοσοκομειακό θήλαστρο. Αυτά που αγοράζεις από το φαρμακείο χρησιμοποιούνται αφού έχει εδραιωθεί η γαλουχία.

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο πηρα τηλ τον αντιπροσωπο της medela κ μου ειπε πως αυριο καλος εχοντος των πραγματων θα εχω νοσοκομειακο... ελπιζω να μην αργησω να παρω κ τα μωρα να βγω απο αυτο το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα μανουλες!εχω ενα μπεμπουλη 8,5 μηνων τον οποιο θηλαζω 7-8 φορες το 24ωρο και κανουμε τρια γευματα στερεων!

κανω και μια αντληση με το symphony της Medela γιοα να του φτιαχνω αογευματινη κρεμουλα!

το θεμα μου ειναι οτι τις τελευταιες μερες δεν βγαζω γαλα οπως εβγαζα,δηλαδη απο 80-90 ml σε 10-12' χθες εβγαλα με το ζορι 60 και σημερα με το ζορι 50!!πολυ στενοχωρεθηκα!μου εχει μειωθει το γαλα??

να σημειωσω οτι μου ειναι λιγο αδυνατο να κανω αντλησεις την ιδια ωρα καθε μερα,επισης κανω αντληση παντα απο το δεξι στηθος γιατι ανταποκριθηκε πιο καλα στις αντλησεις!λετε να κουραστηκε??:confused:

 

εχω ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα γυμανστηριο που απο οσο ξερω δεν επηρεαζει την παραγωγη και τελος εχθες εμφανισα μια κοκκινιλα στο αριστερο ομως στηθος και λιγο ενοχληση οταν θηλαζει το μωρο!πηγα στο γυναικολογο και μουειπε φλεγμονη και μου εδωσε κρεμα για 3 μερες και μετα αν δεν περασιε αντιβιωση!υπαρχει περιπτωση να επηραζει αυτο?

 

θα εκτιμουσα πολυ οποια συμβουλη!σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες!εχω ενα μπεμπουλη 8,5 μηνων τον οποιο θηλαζω 7-8 φορες το 24ωρο και κανουμε τρια γευματα στερεων!

κανω και μια αντληση με το symphony της Medela γιοα να του φτιαχνω αογευματινη κρεμουλα!

το θεμα μου ειναι οτι τις τελευταιες μερες δεν βγαζω γαλα οπως εβγαζα,δηλαδη απο 80-90 ml σε 10-12' χθες εβγαλα με το ζορι 60 και σημερα με το ζορι 50!!πολυ στενοχωρεθηκα!μου εχει μειωθει το γαλα??

να σημειωσω οτι μου ειναι λιγο αδυνατο να κανω αντλησεις την ιδια ωρα καθε μερα,επισης κανω αντληση παντα απο το δεξι στηθος γιατι ανταποκριθηκε πιο καλα στις αντλησεις!λετε να κουραστηκε??:confused:

 

εχω ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα γυμανστηριο που απο οσο ξερω δεν επηρεαζει την παραγωγη και τελος εχθες εμφανισα μια κοκκινιλα στο αριστερο ομως στηθος και λιγο ενοχληση οταν θηλαζει το μωρο!πηγα στο γυναικολογο και μουειπε φλεγμονη και μου εδωσε κρεμα για 3 μερες και μετα αν δεν περασιε αντιβιωση!υπαρχει περιπτωση να επηραζει αυτο?

 

θα εκτιμουσα πολυ οποια συμβουλη!σας ευχαριστω!

 

Καταρχάς το πόσο γάλα αντλεις δεν ειναι ενδεικτικο του γάλακτος που παράγεις! Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν με επιτυχία το μωρο τους αλλα δεν βγάζουν σταγόνα με το θηλαστρο.

Ακόμα και οι γυναίκες που κάνουν συστηματική άντληση λόγω εργασίας ή λόγω πρόωροτητας του μωρου τους συχνα παρατηρούν αυξομειώσεις στην αποδοσή τους με το θηλαστρο.

 

Το θέμα όμως ειναι οτι η άντληση που κανεις ειναι περιττή! Μπήκες σε μια κουραστική διαδικασία για να δώσεις στο μωρο σου κρέμα με μητρικο γάλα! Αυτο το γεύμα ειναι τελείως άχρηστο για το μωρο! Καλύτερα να θήλαζε απλα! Οι μαμάδες που θηλάζουν δεν αντλούν γάλα για να δώσουν γεύμα υποδεεστερο του μητρικου γάλακτος! Μόνο αν έχουν περισσιο γάλα για να μην το πετάξουν πχ. Το μωρο δεν έχει ανάγκη γεύμα σε κουτί, χίλιες φορές καλύτερα σπιτικό γεύμα!

 

Μπορείς να περιγράψεις τι ακριβώς αισθάνεσαι και βλέπεις στο στηθος; Έχει η θηλή κατι εξωτερικά; Το στηθος έχει σκληρά κι επώδυνα σημεία; Ο πόνος ειναι την ώρα που θηλάζει το μωρο ή κι ενδιάμεσα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα nina-nana!παλι σε κατι εσυ μου ειχες απαντησει!ευχαριστω για το ενδιαφερον!!

το γευμα του θηλασμου δεν το χανει!τον θηλαζω 5,30 η ωρα οπως συνηθως και μετα απο καμια ωρα του φτιαχνω και το απογευματινο!σκετο ρυζαλευρο με δικο μου γαλα!

εχω προσπαθησει να του δωσω αλλες τροφες αλλα δεν!του εδωσα ζυματικουλη εφαγε λιγες κουταλιτσες,του εδωσα τραχανα νηστισιμο αηδιασε και εβαλε τα κλαμματα,του εδωσα παλι λαχανικα,δεν τα εφαγε!

συνεχιζω την προσπαθεια,σημερα μου εστειλε μια φιλη σπιτικο τραχαν με προβειο γαλα!θα δουμε και με αυτο!

 

ηθελα ομως να ρωτησω,πως καταλαβαινουμε οτι μας μειωνεται το γαλα?το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη,οταν αντλεις καθημερινα και καποια στιγμη μειωνεται η ποσοτητα αντλησης?

 

πηγα εχθες στο γυναικολογο για το στηθος και μου ειπε μαλλον φλεγμονουλα κια μου εδωσε κρεμουλα και αν δεν φυγει να παρω αντιβιωση!

δεν εχει εξογκωματα το στηθος ουτε πετρωμενο ειναι,απλα εχει αυτη την κοκκινιλα που σημερα μου φαινεται καλυτερα και οταν το πιεζω εκει με ποναει λιγο σαν μελανια!

 

τι αλλο να δωσω για απογευματινο?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ συγνωμη nina σου ξαναεγραψα τι ου ειπε ο γιατρος!το ξεχασα οτι το ειχα ξαναγραψει και δεν το ειδα!

η κοκκινιλα αντως ειναι λιγο πιο πανω απο τη θηλαια αλω!και ενιωθα ενα τσουξιμο οταν μθηλαζε ο μπεμπης σαν να με δαγκωνε που δεν το κανει!

σημερα μου φαινεται καλυτερα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγω ε; Ελπίζω να μην σου έλεγα βλακειες! :P

 

Για απογευματινο μπορείς να δώσεις πολλα πράγματα! Αν προτιμάει πιο γλυκές γεύσεις το απόγευμα μπορείς να του φτιάξεις εσυ κατι σαν κρέμα:

βραζεις σε νερο σιμιγδαλι ψηλο, βάζεις ελάχιστη κανέλα, μήλο ή αχλαδι, σταφίδες και αποξηραμενο βερίκοκο και λίγο ελαιόλαδο. Το αφήνεις να βράζει μέχρι να μαλακωσουν όλα και να πηξει, το περνάς στο μουλτι και ειναι υπέροχο! Εννοείται οτι ο,τι καινούριο βάζεις στη διατροφη του μωρου αφήνεις 3 μέρες κενό για τυχόν αλλεργίες.

Άλλη επιλογη ειναι αντί σιμιγδαλι να βρασεις βρώμη με τα υλικά αυτα.

Η πολυ ώριμο αβοκάντο πατημενο μέχρι να λιωσει με λαδακι και λεμονάκι.

Η βρασμενα φρούτα όπως μήλο κι αχλαδι πολτοποιημενα στο μουλτι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι φραγμενος πόρος. Πάνω στη θηλή έχεις κάποιο σημάδι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...