Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιματολογος Κωτση στο λαικο


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,

με παρακολουθει η Κωτση (αιματολογος) στο λαικο για θρομβοφιλια.

Ειμαι στην 11η βδονμαδα κυησησ και κανω καθε μερα ενεσεις ινοχεπ των 4500.

δεν με ενοχλουν ομωσ.

Θελω να σασ ρωτησω, μηπωσ τυγχανει καμμια σασ να την εχει παρακολουθησει η συγκεκρημενη γιατρος; και εαν ναι συστηνει καισαρικη τομη απλα και μονο επειδη κανει καποιος ινοχεπ;

σημειωτεον οι τιμεσ μου αντι-χα και νταιμερ ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα..

αλλα λιγο ανεβασμενες, αλλα μεσα στα ορια.

το αγχος μου ειναι μην μου πει εξαρχης να κανω καισαρακη, οχι οτι εχω θεμα, απλα δεν μου αρεσει να μην εχω την επιλογη για φυσιολογικο τοκετο...

καμμια που να γνωριζει κατι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα η Κώτση με παρακολουθούσε και γέννησα φυσιολογικά. Εγώ έπαιρνα πιο μεγάλη δόση φαρμάκου, ινοχεπ 0,5. Πάντως την Κώτση μια φορά την είδα στην αρχή και μετά τηλεφωνικά έπαιρνα τα αποτελέσματα και μου έλεγαν για τη δόση του ιννοχεπ. Πολύ προσοχή στο τι σου λένε στο τηλέφωνο. Επί 1 μήνα έπαιρνα λάθος δόση γιατί νόμιζα ότι επειδή 0,45μλ=4500 ινοχεπ

ισχύει 0,5μλ=5000 κάτι που είναι λάθος γιατί 0,5=10.000 ινοχεπ. Ο φαρμακοποιός δεν ήξερε καθόλου το φάρμακο κι έτσι έπαιρνα τις 0,45 γιατί νόμιζα ότι ήμουν πιο κοντά στη δόση, ενώ έπρεπε να παίρνω υπερδιπλάσιο φάρμακο!!! Αφού όλα πήγα καλά,τυχερή ήμουν!

 

Για την καισαρική ο γυναικολόγος κρίνει τι είναι καλύτερο για σένα. Η θρομβοφιλία δεν αποτελεί αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις Πληροφοριες!! Ήσουν ευχαριστημένη

δλδ με την κωτση ε; Γτ εμένα ναι μεν μου είχαν πει

τα καλύτερα αλλά είναι λίγο απομακρη βρε παιδί μου!!!

Όσο για τις δόσεις της ξεκαθαρησα ότι ο για τρος

μου έδωσε των 4500 μγ και μ είπε τώρα αρχές

Αυγούστου να επαναλάβω εξετάσεις ( γτ κλεινω και

το 3μηνο) και θα δούμε πως θα συνεχίσουμε

με τη δόση..,

εσυ που γέννησε φυσιολογικά με τόση αιμορογια

και τόση ινοχεπ σταμάτησε γρήγορα το αίμα;

Εγώ αυτό φοβάμαι μήπως δε σταματει

κι επειδή ο γιατρός μου ( Πετσας λέγεται)

είναι πολυυυυυθ προσεκτικός μη γέννηση ντε και καλά με καισαρικη!!!

Ελπίζω όλα καλά να πανε...:-)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις δίκιο τώρα το είδα!!!! Το κουτί μπορεί να λέει απέξω 4500 anti-factor αλλά η ποσότητα είναι 10000 IU/ml ...

Εγώ τα είχα μπερδεμενα στο μυαλό μου!!!!αγχωθηκα τώρα! Λες να παίρνω παραπάνω δόση;την άλλη Παρασκευή που θα βγουν τα νέα αποτελέσματα

θα πάρω την κωτση ένα τηλ πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το Λαικό και την Κώτση έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Οι άνθρωποι κάνουν υπεύθυνη δουλειά. Πήγαινα Τετάρτη για αντι-χα για να πάρω αμέσως τα αποτελέσματα. Μια φορά που η εξέταση δεν είχε βγει καλή, με πήραν τηλ. να πάω την επόμενη μέρα και να εξεταστώ δωρεάν. Οι νοσοκόμες ήταν πολύ καλές και ιδιαίτερα η Πηνελόπη.

 

Όταν έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας, πριν μείνω έγκυος σ'αυτό το μωρό (έχω μια παλλίνδρομη στο ιστορικό μου) η Κώτση μου είπε ότι είχαν βγει όλες οι εξετάσεις πολύ καλές κι ότι προληπτικά θα έκανα θεραπεία. Ξεκίνησα, λοιπόν, όταν έμεινα έγκυος με 0,45 ιννοχέπ και με διαβεβαίωσε ότι μετά το πρώτο τρίμηνο θα σταματούσαμε τη θεραπεία. Όταν έκλεισα το δεύτερο μήνα έκανα αντιχά και βγήκε 0,32. Κανείς δε μου εξήγησε τι σημαίνει αυτό και νόμιζα ότι ήταν καλή τιμή. Έτσι όταν μου είπαν απ'το τηλ. να κάνω 0,3 ενέσεις ( θα πάρεις, μου είπαν, τις 0,5 ενέσεις και θα πετάς 0,2, έχουν υποδεκάμετρο επάνω, είναι εύκολο θα δεις) εγώ ο βλάκας νόμιζα ότι μου μείωσαν τη δόση. Τα μετέφερα στο φαρμακοποιό τα παραπάνω μόνο που αντί να πω 0,5 ιννοχεπ, είπα ιννοχεπ 5000 κάτι που φυσικά δεν υπήρχε. Ο φαρμακοποιός μου πρότεινε να αφαιρώ λίγο απ'το 0,45. Αυτό ήταν έπαιρνα όλο το μήνα λάθος δόση! Η διαφορά ανάμεσα στο 0,45 και 0,5 είναι τεράστια στη συγκέντρωση του φαρμάκου κι εγώ θεωρούσα ότι δεν είχα πρόβλημα θρομβοφιλίας αφού, και καλά, έπαιρνα προληπτική θεραπεία. Πού να φανταστώ ότι είχα πρόβλημα που φαινόταν μόνο στην κύηση! Καλά που δεν απέβαλα.. Μετά μου αύξησαν τη δόση σε 0,5. Σου τα γράφω όλα αυτά για να ρωτάς ακόμα κι αυτά που θεωρείς αυτονόητα γιατί οι άνθρωποι θεωρούν ότι είμαστε τουλάχιστον γνώστες.

 

Όσον αφορά τη γέννα, μην αγχώνεσαι! Έχεις τόσους μήνες μπροστά σου κι εξαρτάται από την εγκυμοσύνη σου. Εγώ γέννησα χωρίς επισκληρίδιο (δεν είναι και τόσο τραγικό). Για να κάνεις επισκληρίδιο δεν πρέπει να έχεις κάνει την ένεση εκείνη την ημέρα.

 

Αυτά. Όλα να πάνε καλά!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω τυχερή ήσουν που δεν υπήρξε κάποια

επιπλοκη με την εγκυμοσύνη τότε που έκανες λάθος!

Από εδώ και πέρα θα ρωτάω ότι μ έρχεται

στο μυαλό τη γιατρό!!!

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση την άλλη βδομάδα θα μ λυθούν και

οι απορίες μου!!! Να σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω ίσως σας φανούν χρήσιμα

 

Αιματολόγος;

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα η κώτση με είχε ενημερώσει για τα αποτελέσματα των εξετάσεων όταν ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία. Όταν έμεινα έγκυος κάποια στιγμή την περίμενα για να τη ρωτήσω κάποια πράγματα όπου μου απάντησε πολύ ευγενικά. Όλοι εκεί πάντως είναι υπέρ του φυσιολογικού ενώ οι γυν/γοι συνήθως είναι υπέρ της καισαρικής αν και στην περίπτωση μας δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Η Πηνελόπη είναι σούπερ..... ακόμη της χρωστάω φωτό της κόρης μου..... τις κρατάει από όλα τα μωράκια....

 

Επίσης η Τσουκαλά είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...