Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Επίδομα Λοχειας - τοκετου ΙΚΑ- ΟΑΕΔ

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-11-10, 16:30   #121
ΕΛΛΗ 2

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofaki1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταλαβα καλα θελεις να σου κανει καποιος εικονικη προσληψη?αν ναι σε συμφερει οικονομικα να το κανεις?αλλα και παλι οπως τα γραφεις δεν βλεπω να προλαβαινεις

ναι εικονικη,με συμφερει, δεν μενουν πολλα απο το ικα αλλα μετα θα εχω ταμειο παλι.....
το κακο ειναι οτι θελω δυο μηνες παραπανω απο τα κανονικα γιατι οι δυο τελευταιοι δεν φαινονται....να παρει...
Ο χρήστης ΕΛΛΗ 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 16:31   #122
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να σου ζησει και το μωρακι σου.....
Παλιά 30-11-10, 17:01   #123
emma+meli

emma+meli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή νεα προσληψη

Κοριτσια γεια σας!
Θελω τη βοηθεια σας....αν προσληφθω σε εταιρεια του ιδιωτικου τομεα εχοντας ενα μωρακι 5 μηνων δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο? Αν ναι για ποσους μηνες? Μπορω να ζητησω να μη δουλευω μια μερα αντι για το μειωμενο?
Σας ευχαριστω πολυ.

Ο χρήστης emma+meli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 17:06   #124
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmanouelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια γεια σας!
Θελω τη βοηθεια σας....αν προσληφθω σε εταιρεια του ιδιωτικου τομεα εχοντας ενα μωρακι 5 μηνων δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο? Αν ναι για ποσους μηνες? Μπορω να ζητησω να μη δουλευω μια μερα αντι για το μειωμενο?
Σας ευχαριστω πολυ.

δεν καταλαβα τι λες.... γιατι να το κανεις αυτο;
Παλιά 30-11-10, 17:09   #125
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια γεια σας!
Σας ευχαριστω πολυ.

ναι το δικαιουσαι αλλα αυτο στον ιδιωτικο τομεα δεν σημαινει οτι θα στο δωσει κιολας .τωρα σε τι κατασταση εισαι?δουλευεις?εισαι στο 6μηνο?

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 17:12   #126
emma+meli

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΛΗ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καταλαβα τι λες.... γιατι να το κανεις αυτο;
Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

Παλιά 30-11-10, 17:13   #127
emma+meli

Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι το δικαιουσαι αλλα αυτο στον ιδιωτικο τομεα δεν σημαινει οτι θα στο δωσει κιολας .τωρα σε τι κατασταση εισαι?δουλευεις?εισαι στο 6μηνο?
Οπως εγραψα μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και δε δουλευα. Αν οντως προσληφθω το μωρο μου θα ειναι ηδη 6 μηνων. Τουλαχιστον θελω να ξερω αν το δικαιουμαι τωρα αν θα το παρω ειναι αλλο....

Παλιά 30-11-10, 17:13   #128
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.

Παλιά 30-11-10, 17:14   #129
emma+meli

Προεπιλογή

Παράθεση:
αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Για να δουμε...

Παλιά 30-11-10, 17:15   #130
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

καταλαβα τωρα..αλλα απαντησε το σοφακι....αν ειναι σωστος θα στο δωσει..
Παλιά 02-02-11, 11:46   #131
BABE

BABE ουδετερη μηδέν
Smile

Κορίτσια καλημέρα βοηθείστε και μενα να δω περιπου τι θα πάρω
εχουμε και λέμε:
εργαζομαι στη ιδια εταιρεια απο τον ιανουαριο του 2001 δηλαδη 10 χρόνια,αναρρωτικη το 2010 δεν πήρα βγαινω σε αδεια 02/03/2011 και τα μεικτα μου ειναι 1.172€ μπορειται να μου πειτε ποσα θα παρω οταν θα βγω στην αδεια περιπου τα πριν....
ευχαριστω
Παλιά 03-02-11, 11:15   #132
BABE

BABE ουδετερη μηδέν
Smile

κανένας δεν μου απανταει να με βοηθησει?
Παλιά 03-02-11, 13:11   #133
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BABE Εμφάνιση μηνυμάτων
κανένας δεν μου απανταει να με βοηθησει?

1.172 / 25 = 47 ευρω Μικτο ημερομισθιο.το 47 το διαιρεις δια 2 οποτε

47 / 2 = 23,5

23,5 * 56 μερες αδεια = 1.316 ευρω αδεια κυοφοριας.εαν εχεις ηδη ενα παιδι στο βιβλιαριο σου σαν προστατευομενο μελος θα παρεις περιπου 10% παραπανω.

Παλιά 06-02-11, 13:18   #134
BABE

BABE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....
να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?
η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα
σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....
Παλιά 06-02-11, 13:47   #135
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BABE Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....
να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?
η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα
σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....

οταν πας να πληρωθεις για το επιδομα λοχειας και τοκετου θα σου δωσουν ενα αναλυτικο χαρτι απο το ικα που θα γραφει τι χρηματα σου δωσανε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ο οαεδ θα σου δωσει την διαφορα μεταξυ των χρηματων του ικα και της δουλειας σου.δηλαδη εαν ο μισθος σου ειναι 1.000 ευρω τον μηνα και εσυ παρεις απο το ικα γι"αυτους τους 4 μηνες 3.000 συνολο ο οαεδ θα σου δωσει αλλα 1.000 για να φτασεις τις 4.000 ευρω .και μετα εαν θελεις κανεις τα χαρτια για το 6μηνο του οαεδ και θα παιρνεις μηνιαιως 690 ευρω καθαρα.

Παλιά 06-02-11, 14:20   #136
boubis

Το avatar του χρήστη boubis

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
boubis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;

[IMG][Url = http://lilypie.com]
Ο χρήστης boubis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-11, 14:46   #137
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boubis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;

γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? δεν νομιζω! ε αυτα πες τους .εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!

Παλιά 06-02-11, 22:02   #138
m+m

m+m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?

Ο χρήστης m+m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-11, 22:14   #139
boubis

boubis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.!
Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκι
Παράθεση:
η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.!
Ετσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...
Παράθεση:
εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? δεν νομιζω! ε αυτα πες τους .εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!
Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

Παλιά 06-02-11, 22:17   #140
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο m+m Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?

ναι,σωστα δεν σου εδωσαν κατι (σωστα απο την αποψη του νομιμου,μην παρεξηγηθω )γιατι δεν ειχες τις προυποθεσεις.επρεπε να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια.την 6μηνη αδεια χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη νομιζω οτι δεν την δικαιουσαι γιατι δεν πηρες τα επιδοματα του ικα,αυτα ειναι αλληλενδετα . οταν λες 3μηνη τι εννοεις???μηπως το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μηνες???για να το παρεις αυτο θα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτης.και επισης νομιζω οτι δικαιουσαι 3,5 μηνες ανευ αποδοχων ομως.το παρακατω το βρηκα εδω στο φορουμ

Αδεια άνευ αποδοχών διάρκειας έως 3,5 μήνες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο εργοδότης να δώσει στην μητέρα με παιδί έως 3,5 ετών.

Παλιά 06-02-11, 22:23   #141
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boubis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκιΕτσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

πολυ γελασα με την λογιστρια σου! ΘΕΑ!!!!και εξυπνη πανω απ'ολα!τι ακριβως δηλαδη σου προτεινει να κανεις???να δουλευεις μεχρι να σταματησει η απεργια τους???και θα σου χρωσταει μετα τις μερες????αστην να λεει......

γιατρος αλλου ταμειου οχι,δεν μπορει να στην γραψει.μονο του ικα.

Παλιά 06-02-11, 23:44   #142
m+m

m+m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Sofaki ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..ναι το μειωμενο εννοω αλλα αν ειναι ανευ δεν βγαινω..οποτε να αρχισω να ψαχνω κοπελα...

Ο χρήστης m+m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 00:59   #143
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο m+m Εμφάνιση μηνυμάτων
Sofaki ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..ναι το μειωμενο εννοω αλλα αν ειναι ανευ δεν βγαινω..οποτε να αρχισω να ψαχνω κοπελα...

οχι ειναι αλλο το μειωμενο μαζεμενο (ισοχρονη προς το μειωμενο αδεια λεγεται ) και αλλο οι 3 μηνες ανευ αποδοχων.

στην πρωτη περιπτωση πρεπει να συμφωνησει ο εργοδοτης για να το παρεις και πληρωνεσαι κανονικα το μισθο σου.

η αλλη περιπτωση (οι 3 μηνες ανευ)δεν ξερω τι προυποθεσεις θελει.

Παλιά 07-02-11, 11:20   #144
boubis

boubis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω υπογράψει τροποποίηση της αρχικής μου 8ωρης σύμβασης λόγω κρίσης σε 6ωρη εργασία αορίστου χρόνου.Τα επιδόματα θα τα πάρω σύμφωνα με την αρχική ή την τροποποιημένη σύμβαση;Αυτή η αλλαγή παίζει ρόλο και στο επίδομα του οαεδ;Δηλ.μπορεί να μην παίρνω 690 € και να παίρνω λιγότερα αναλογικά;Πάντως την άνοιξη που μας είχε κάνει εκ περιτροπής εργασία,όταν απέλυσε τις άλλες δύο κοπέλες αποζημιώθηκαν σύμφωνα με την αρχική τους σύμβαση.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-05-11, 20:09   #145
goose

goose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Επιδοματα ΙΚΑ

Καλησπέρα,
χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!
Ο χρήστης goose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 13:59   #147
goose

goose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goose Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!

Καμια απαντησηηηηηηηηη???
Ο χρήστης goose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 14:08   #148
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goose Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια απαντησηηηηηηηηη???

ε ναι λοιπον σε ξεχασα !

το βραδυ οκ?

Παλιά 17-05-11, 23:20   #149
ολγα πευκα

ολγα πευκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή επιδοματα λοχειας-τοκετου

καλησπερα,
εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.
θα ηθελα να μαθω
-μεχρι ποτε θα πληρωνομαι την επαπηλουμενη αδεια
-ποσα χρηματα θα παρω απ το επιδομα λοχειας κ τοκετου
-απο που θα τα παρω(ΙΚΑ,ΟΑΕΔ) κ ποτε τα παιρνεις
-ο εργοδοτης δινει τιποτα?
οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια δεκτη
ευχαριστω
Ο χρήστης ολγα πευκα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-11, 11:18   #150
lenaki1

Περιοχή: Ορεστιάδα
lenaki1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κοριτσιά.Είμαι και εγώ στον 5ο μήνα και έχω ΠΗΤ 30 Σεμπτεμβρίου.Δόξα το Θεό η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλή και με αφήνει να δουλεύω γι' αυτό σκέφτομαι και ρωτάω εαν μπορώ να μην πάρω τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ αλλά να τις πάρω μετά γίνεται?Και αν ναι πως θα φαίνομαι στο ΙΚΑ σαν να έχω άδεια αλλά θα δουλεύω?Επίσης μπορώ να πάρω και τις 22 μέρες άδεια που δικαιουμαστε τον χρόνο?Για να έχω έτσι 4-5 μήνες άδεια μετά την γέννα για να ξεπεταχτεί λίγο το μωράκι μου!!!
Ο χρήστης lenaki1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-11, 06:24   #151
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...
ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?
σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....
Παλιά 28-05-11, 21:49   #152
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAXH Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...
ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?
σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....

δεν νομιζω,ειναι μονο συνταξιμα ενσημα.υπαρχει και αναλογο θεμα

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56442

Παλιά 30-05-11, 17:18   #153
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφακι ευχαριστω για την απαντηση.... και εγω αυτο πιστευω γιατι ο κωδικος των ενσημων της μητροτητας δεν ειναι 101 αλλα 204... οποτε ας κανω λιγη υπομονη ακομη στην δουλιτσα μου να τα συμπληρωσω....
Παλιά 12-06-11, 23:22   #154
ολγα πευκα

ολγα πευκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τι περνω απο ικα κ οαεδ

καλησπερα,
εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.
θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω
Ο χρήστης ολγα πευκα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 12:26   #155
zoe_87

Περιοχή: Φαρκαδόνα
zoe_87 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καλησπέρα και από μένα!!

Καλησπέρα σας,
Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.Δουλεύω με 18μηνη σύμβαση (Μερική απασχόληση) με 22 ένσημα το μήνα από 1/3/2010 έως 31/8/2011.
Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.
ΠΗΤ έχω 14/9/2011.

Γνωρίζει κανείς,
1)Πότε περίπου πρέπει να σταματήσω από τη δουλειά?
2)Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω από το ΙΚΑ?
Ο χρήστης zoe_87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 17:57   #156
sofaki1978

Προεπιλογή

θα σταματησεις 56 μερες πριν την πητ σου για να βγεις σε αδεια κυοφοριας.και 63 μερες μετα την πητ(η την γεννα γιατι μπορει να γεννησεις μετα την πητ)θα εισαι σε αδεια λοχειας.τα χρηματα δεν ειναι σταθερα,πανε βαση των μικτων αποδοχων σου.και θα παρεις και επιδομα τοκετου το οποιο ειναι σταθερο για ολες,991,20 ευρω αλλα δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο ποσο και για την μερικη απασχοληση που δουλευεις εσυ.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-07-11, 04:30   #157
Συντονιστής Ε
Εθελοντ. Συντονιστής Moderator

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Ε

Συντονιστής Ε χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επισης χρησιμα ισως σας φανουν και αυτα
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ (
ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ?
ξέρει κάποιος? (1ος μηνας αδειας κυησεως και αποδοχες απο εργοδοτη)
'Αδεια μητρότητας - Ημερολογιακές μέρες ή εργάσιμες?
ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)???
ΟΑΕΔ (ΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ)
ΚΥΗΣΕΩΣ (ΕΝΤΥΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ)

Δικαιωματα σε part time απασχοληση
Ο χρήστης Συντονιστής Ε δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-11, 04:39   #158
Συντονιστής Ε
Εθελοντ. Συντονιστής Moderator

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Ε

Συντονιστής Ε χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ολγα πευκα Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,
θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω
ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ : Επιδομα Λοχειας τοκετου
Ο χρήστης Συντονιστής Ε δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-11, 16:53   #159
kelly_mad

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
kelly_mad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εργαζομενη σε ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τι δικαιοιμε;

Συγνωμη αν εχει ξανα δημοσιευτει το θεμα και γω δε το βρηκα στην αναζητηση.Ειμαι νοσηλευτρια σε ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μηπως καποια κοπελα ειχε παρομοια κατασταση να μου πει τι δικαιουμαι απ το ικα για επιδομα τοκετου και λοχειας και αν δικαιουμαι κατι απ τον ΟΑΕΔ γιατι ακουω πως δε θα παρω τιποτα.Σε λιγο κλεινω τον εβδομο και οπου ρωταω μου λενε βλακειες.
Ο χρήστης kelly_mad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-11, 19:51   #160
xristinio

xristinio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν δουλευεις σε δημοσιο νοσοκομειο δυστυχωσ δεν δικαιουσαι το 6μηνο του οαεδ.....ειμαι στην ιδια κατηγορια. αλλα αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν απο την πητ τοτε δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας λοχειασ τοκετου και καποια χρηματα απο τον οαεδ
Ο χρήστης xristinio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές