Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στην β΄επιπέδου Ραϊβοιπποποδία


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!ειμαι καινουργια στο forum και πολυ αγχωμενη γιατι ο γιατρος μου ειπε στην 22 εβδομαδα που εκανα β επιπεδου

οτι το μωρακι μου πασχει απο ραιβοιποποδια(clubfoot).Εκανα αμνιοπαρακεντηση και τα πρωτα αποτελεσματα βγηκαν φυσιολογικα!

εχει αντιμετωπισει καμια σας παρομοιο προβλημα;Δν ξερω τι θα γινει οταν με το καλο γεννησω!Διαβασα για τη μεθοδο ponseti και αρχισα να

ελπιζω!γνωριζετε αν το μωρο χρειαζεται να νοσηλευτει;εχετε κανενα καλο γιατρο να μου συστησετε;γραψτε μου σας παρακαλω τις εμπειριες

σας!εχω αναγκη να μιλησω με καποιον που με καταλαβαινει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 27 δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 24 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 23 δημοσιεύσεις

  • gwgw-

    gwgw- 15 δημοσιεύσεις

Καλημερα. Η ραιβοιπποποδια αντιμετωπιζεται συντηρητικα με εφαρμογη γυψων και επεμβατικα (συνηθως) γινεται τενοντοτομη πριν την τελευταια εφαρμογη γυψου. Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να απευθυνθεις σε ΠΑΙΔΟορθοπαιδικο και οχι ορθοπαιδικο ενηλίκων οσο εμπειρος και καλος και να ειναι, σε καποιο απο τα νοσοκομεια Παιδων που εχουν τεραστια εμπειρια σε αυτα τα περιστατικα.

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μιας και αναφερεις οτι εκανες αμνιοπαρακεντηση, μη φοβασαι.

Η ΡΙΠ δε συνοδευεται απο αλλα προβληματα που θα εβρισκες στην αμνιο. Σπανιοτερα συνυπαρχει με συγγενη εξαρθρηματα ισχιων, που θα εξεταστουν και αναγνωριστουν μετα τη γεννηση.

(ειμαστε και κοντοχωριανες! :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ειχαμε κ εμεις το ιδιο προβλημα...ο γιατρος μας ηταν ο παπαδοπουλος στο αγια σοφια..ολα πηγαν τελεια κ οτι μας ελεγε ετσι ηταν..υπομονη χρειαζεται κ ολα διορθωνονται...!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Θέλω να χαρίσω παπουτσάκια Dennis Brown N2.Τα ποδαράκια μας μεγαλώσανε και πήραμε άλλα:) Η αξία τους είναι 350 ευρώ...οπότε αν τα χρειάζεται κάποια μαμά ας μου στείλει μύνημα.

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας και από μένα. Και εμείς έχουμε ένα κοριτσάκι με ραιβοποδία το οποίο είναι 4,5 μηνών και το οποίο έχει ραιβοποδία και στα δυο ποδαράκια.

Ακολουθήσαμε θεραπεία με μέθοδο ponseti και πριν από 2 βδομάδες κάναμε τενοτομή.

Ο γιατρός μετά την τενοτομή μας τοποθέτησε γυψάκια και μας είπε στην επόμενη επίσκεψη που θα βγάλουμε τα γυψάκια να έχουμε μαζί μας τα Dennis Brown.

Από το νοσοκομείο μας δώσανε δυο τηλέφωνα από Ελληνικά καταστήματα που πουλάνε τα παπουτσάκια τα οποία κοστίζουν μαζί με την μπάρα 650 ?. Από το νοσοκομείο ακόμη μας δώσανε και μια διεύθυνση στο internet που μπορείς να αγοράσεις με κόστος σχεδόν το μισό. Α Ι Σ Χ Ο Σ

Η διεύθυνση είναι http://www.c-prodirect.co.uk/clubfoot-supplies/sandals/ponseti-afo-standard-sandals/

Τέλος πάντον τους πήρα τηλέφωνο (τα Ελληνικά καταστήματα) για να ρωτήσω αν το ταμείο μας (δημοσίου) καλύπτει το κόστος αγοράς και μου τα μασάγανε, του στιλ μέχρι τώρα καλύπτανε το κόστος κλπ (σιγά μην μου λέγανε ότι δεν καλύπτετε το κόστος από το ταμείο).

Και φτάνω στην ερώτησή μου. Έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα τα συγκεκριμένα παπουτσάκια και αν ναι τι ποσό του κάλυψε το ταμείο (ασφάλιση Δημοσίου) γιατί αν δεν καλύπτει όπως ψυλλιάζομαι το κόστος το ταμείο δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω στα λαμόγια τους άπληστους .

ΥΓ επειδή έχω καθυστερήσει αρκετά την παραγγελία αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 15 μέρες αγοράσαμε παπουτσάκια για Dennis Brown από την εταιρεία που λες. Βέβαια έχουμε ΤΕΒΕ, ωσ΄τοσο δέχτηκαν να τα καλύψουν (250 ευρώ αν θυμά'μαι καλά, μόνο για τα παπουτσάκια όμως) αλλά ήθελαν την απόδειξη, μετάφραση της απόδειξης, μια βεβαίωση CE από την c-prodirect (ήταν πολύ εξυπηρετικοί σε αυτό) και κάτι σαν βεβαίωση οτι η εταιρεία ανήκει στον εκεί σύλλογο ορθοπεδικών βοηθημάτων. Τα χαρτιά πρέπει να κατατεθούν στον ασφ. φορέα εντός ενός μηνός.

Στο παρελθόν έχουμε αγοράσει και από ελληνικά καταστήματα, επίσης καλύπτονται (σου λέω πάντα από το ΤΕΒΕ όπου έχουμε ασφαλισμένο τον μικρό). Τώρα απευθυνθήκαμε στο εξωτερικό διότι θέλαμε μεγαλύτερο νούμερο και στην Ελλάδ αμας έλεγαν οτι δεν υπάρχει...

Ό,τι άλλο χρειαστείς πες μου, ευχαρίστως να βοηθήσω. Τις καλύτερες ευχές μου για την μικρή σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου. δεν ήξερα ότι καλύπτει το ταμείο για αγορά από το εξωτερικό. να σε ρωτήσω κάτι άλλο πόσες μερες κάναν τα παπουτσάκια να έρθουν από το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

γεια σας μολις πριν μερικες μερες καναμε το τεστ του β επιπεδου και διαγνωσθηκε ραιβοιπποποδια στον μικρο μας. θα θελαμε να ρωτησουμε αν υπαρχει περιπτωση λαθους απο τον γιατρο κ μηπως θα επρεπε να το κανουμε ξανα. ανησυχουμε παρα πολυ, δεν το ειχαμε ακουσει ξανα αυτο. ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μολις πριν μερικες μερες καναμε το τεστ του β επιπεδου και διαγνωσθηκε ραιβοιπποποδια στον μικρο μας. θα θελαμε να ρωτησουμε αν υπαρχει περιπτωση λαθους απο τον γιατρο κ μηπως θα επρεπε να το κανουμε ξανα. ανησυχουμε παρα πολυ, δεν το ειχαμε ακουσει ξανα αυτο. ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν μερικες μερες καναμε το τεστ του β επιπεδου και διαγνωσθηκε ραιβοιπποποδια στον μικρο μας. θα θελαμε να ρωτησουμε αν υπαρχει περιπτωση λαθους απο τον γιατρο κ μηπως θα επρεπε να το κανουμε ξανα. ανησυχουμε παρα πολυ, δεν το ειχαμε ακουσει ξανα αυτο.επισης αν γνωριζετε καποιον γιατρο διοτι μενουμε σε επαρχια ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν μερικες μερες καναμε το τεστ του β επιπεδου και διαγνωσθηκε ραιβοιπποποδια στον μικρο μας. θα θελαμε να ρωτησουμε αν υπαρχει περιπτωση λαθους απο τον γιατρο κ μηπως θα επρεπε να το κανουμε ξανα. ανησυχουμε παρα πολυ, δεν το ειχαμε ακουσει ξανα αυτο.επισης αν γνωριζετε καποιον γιατρο διοτι μενουμε σε επαρχια ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας

 

Ο γιατρος σας τι σας ειπε???πηγατε σε καποιον αξιοπιστο ποιστοποιημενο κτλ??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας μολις πριν μερικες μερες καναμε το τεστ του β επιπεδου και διαγνωσθηκε ραιβοιπποποδια στον μικρο μας. θα θελαμε να ρωτησουμε αν υπαρχει περιπτωση λαθους απο τον γιατρο κ μηπως θα επρεπε να το κανουμε ξανα. ανησυχουμε παρα πολυ, δεν το ειχαμε ακουσει ξανα αυτο. ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας

 

 

Κι εμεις στη β επιπεδου το ειχαμε μαθει, καναμε και μια 2η εξεταση οπου εφυγαν ολες οι αμφιβολιες (υπηρχε ραιβοποδια και στα 2 ποδαρακια), πηγαμε αμεσως στο Αγια Σοφια στο παιδων οπου μας ενημερωσε ο Παιδοορθοπαιδικος για την διαδικασια πονσετι την οποια ακολουθουμε κατα γραμμα και ο μικρος περπαταει και τρεχει κανονικοτα με τα ποδαρακια του να ειναι φυσιολογικοτατα πλεον χωρις κανενα προβλημα.

 

ΥΓ. Αν ενδιαφερεται καποια οικογενεια θα θελαμε να δωρισουμε τα πεδιλακια της μεθοδου πονσετι νουμερο 0 και νουμερο 2.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στη β επιπεδου το ειχαμε μαθει, καναμε και μια 2η εξεταση οπου εφυγαν ολες οι αμφιβολιες (υπηρχε ραιβοποδια και στα 2 ποδαρακια), πηγαμε αμεσως στο Αγια Σοφια στο παιδων οπου μας ενημερωσε ο Παιδοορθοπαιδικος για την διαδικασια πονσετι την οποια ακολουθουμε κατα γραμμα και ο μικρος περπαταει και τρεχει κανονικοτα με τα ποδαρακια του να ειναι φυσιολογικοτατα πλεον χωρις κανενα προβλημα.

 

ΥΓ. Αν ενδιαφερεται καποια οικογενεια θα θελαμε να δωρισουμε τα πεδιλακια της μεθοδου πονσετι νουμερο 0 και νουμερο 2.

 

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου, θα ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται μονο με τα γυψακια, κ δεν χρειαζεται παντα να φορεσει παπουτσια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου, θα ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται μονο με τα γυψακια, κ δεν χρειαζεται παντα να φορεσει παπουτσια.

 

 

Για την διαδικασια ειναι καλυτερα να μιλησεις μ'εναν παιδοορθοπαιδικο, θα σου τα εξηγησει καλυτερα και σωστα.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις η ρουτινα ειναι γυψακια για 3 και κατι μηνες απο την πρωτη εβδομαδα γεννησης, μια απλη επεμβασουλα απο πισω στους τενοντες πριν τα τελευταια γυψακια, και μετα αφου βγουνε τα γυψακια φοραμε τα ειδικα παιδιλακια για 3 μηνες 24ωρο, και σταδιακα μειωνεται ο χρονος φορωντας τα μονο κατα τη διαρκεια του υπνου ως τα 3-4 χρονια. Τα ποδαρακια μετα τα τελευταια γυψακια εχουν ηδη παρει τη φυσιολογικη μορφη τους αλλα τα παιδιλακια ειναι αναποφευκτα σε αυτη τη συντηρητικη μεθοδο καθως ελαχιστοποιουν πιθανοτητα υποτροπης και βοηθουν στην ευκαμψια και ελαστικοτητα του ποδιου.

Τα παιδιλακια και γενικα η μεθοδος δεν εμποδιζει την φυσικη πορεια του μωρου για να περπατησει (ο μπεμπης μας 6 μηνων στεκοτανε ορθιος και 10 μηνων περπατησε!)

 

Απο τη δικη μας εμπειρια θα ελεγα οτι η ταλαιπωρια του μωρου ειναι ελαχιστο μεγεθος (ουτε που θα θυμαται τιποτα σε μερικα χρονια) μπροστα στη ψυχικη φθορα των γονιων κυριως λογω αγνοιας και ανχους.

 

Προτεινω και ευχομαι λοιπον να απολαυσετε την εγκυμωσυνη σας, μιληστε με εναν ειδικο και ενημερωθειτε, και οταν με το καλο ερθει στο κοσμο το αγγελουδι σας ολα θα παρουν το δρομο τους, αν υπαρχει καποιο θεματακι να ξερεις οτι διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για την διαδικασια ειναι καλυτερα να μιλησεις μ'εναν παιδοορθοπαιδικο, θα σου τα εξηγησει καλυτερα και σωστα.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις η ρουτινα ειναι γυψακια για 3 και κατι μηνες απο την πρωτη εβδομαδα γεννησης, μια απλη επεμβασουλα απο πισω στους τενοντες πριν τα τελευταια γυψακια, και μετα αφου βγουνε τα γυψακια φοραμε τα ειδικα παιδιλακια για 3 μηνες 24ωρο, και σταδιακα μειωνεται ο χρονος φορωντας τα μονο κατα τη διαρκεια του υπνου ως τα 3-4 χρονια. Τα ποδαρακια μετα τα τελευταια γυψακια εχουν ηδη παρει τη φυσιολογικη μορφη τους αλλα τα παιδιλακια ειναι αναποφευκτα σε αυτη τη συντηρητικη μεθοδο καθως ελαχιστοποιουν πιθανοτητα υποτροπης και βοηθουν στην ευκαμψια και ελαστικοτητα του ποδιου.

Τα παιδιλακια και γενικα η μεθοδος δεν εμποδιζει την φυσικη πορεια του μωρου για να περπατησει (ο μπεμπης μας 6 μηνων στεκοτανε ορθιος και 10 μηνων περπατησε!)

 

Απο τη δικη μας εμπειρια θα ελεγα οτι η ταλαιπωρια του μωρου ειναι ελαχιστο μεγεθος (ουτε που θα θυμαται τιποτα σε μερικα χρονια) μπροστα στη ψυχικη φθορα των γονιων κυριως λογω αγνοιας και ανχους.

 

Προτεινω και ευχομαι λοιπον να απολαυσετε την εγκυμωσυνη σας, μιληστε με εναν ειδικο και ενημερωθειτε, και οταν με το καλο ερθει στο κοσμο το αγγελουδι σας ολα θα παρουν το δρομο τους, αν υπαρχει καποιο θεματακι να ξερεις οτι διορθωνεται.

 

γεια σας εσεις ποιον γιατρο εχετε? ποια η αποψη σας μηπως να περναμε ενα τηλ να μιλουσαμε μαζι του προτου γεννηθει το μωρο μας?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα seaman, αυτή είναι κι η δική μας εμπειρία από τον γιό μας. Απλώς θα προσθέσω οτι η ξένη βιβλιογραφία ΤΟΝΙΖΕΙ τη χρήση των ειδικών παπουτσιών (κηδεμόνων) μέχρι 4-5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΙΑ.ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ.ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ(ΚΑΛΕΣ).Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

 

καλημερα, τα μωρακια σου γεννηθηκαν καλα? κ σε εμας βρηκαν ραιβοιπποποδια, αλλα οπως μαθαμε ειναι κατι αντιμετωπισημο. μας ειπαν επισης οτι η ραιβοιπποποδια σχετιζεται με χρωσομματικες ανωμαλιες αλλα μας καθυσηχασαν διοτι ολοι οι δεικτες ειναι καλοι. παντως αν δεν γεννηθει το μωρο για τιποτα δεν μπορει να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα seaman, αυτή είναι κι η δική μας εμπειρία από τον γιό μας. Απλώς θα προσθέσω οτι η ξένη βιβλιογραφία ΤΟΝΙΖΕΙ τη χρήση των ειδικών παπουτσιών (κηδεμόνων) μέχρι 4-5 ετών.

 

((((Πότε σταματάμε τον κηδεμόνα

Για πόσο διάστημα συνεχίζεται η χρήση του κηδεμόνα κατά τη νύκτα; Καθώς συχνά είναι δύσκολο να καθοριστεί η βαρύτητα , συνιστούμε

για όλα τα πόδια να χρησιμοποιείται κηδεμόνας για 3 με 4 χρόνια . Αν μετά την ηλικία των 3 ετών η συμμόρφωση έχει καταστεί

προβληματική, μπορεί να χρειαστεί να διακοπεί η χρήση του κηδεμόνα . Το παιδί παρακολουθείται στενά για ενδείξεις υποτροπής και με τις

πρώτες ενδείξεις υποτροπής η χρήση του κηδεμόνα πρέπει να ξεκινά αμεσώς ξανά.)))

 

Αντιγραφη απο το εγχειριδιο 3 της μεθοδου πονσετι στην οποια αναφερθηκα. Επιμενω παντως οτι ενας ειδικος θα κατατοπισει καλυτερα και εγκυροτερα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εσεις ποιον γιατρο εχετε? ποια η αποψη σας μηπως να περναμε ενα τηλ να μιλουσαμε μαζι του προτου γεννηθει το μωρο μας?

 

Ο γιατρος μας ειναι ο Κος Αναστασοπουλος στο Αγια Σοφια, πολυ καλος και εμπειρος γιατρος, ολοι οσοι αναλμβανουν παντως στα παιδων ειναι το ιδιο καταρτισμενοι με εμπειρια αφου οι περιπτωσεις ειναι παρα πολλες.

Πολυ ευχαριστως να τηλεφωνηθουμε στειλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!Μετα απο αρκετο καιρο που εχω να γραψω τα νεα δεν ειναι και πολυ καλα!Ειχα μεινει στον τελευταιο μηνα θεραπειων με γυψακια!Λοιπον μετα που περασε αυτος ο μηνας και βγαζοντας τον τελευταιο γυψο καναμε ακτινογραφιες οι οποιες ηταν πολυ καλες.Τα κοκκαλακια ηταν οπως πρεπει!Ο γιατρος που μας παρακολουθουσε ομως δεν μου ειπε τιποτα περα απο τις ακτινογραφιες.Μου συστησε κατευθειαν ενα παιδοορθοπεδικο στο Αγια Σοφια για να παρουμε και μια δευτερη γνωμη απο τους πιο εμπειρους.Ετσι και εγινε...κλειστηκε το ραντεβου και σε 3 μερες πηγαμε αθηνα!Γενικα ειμαι πολυ αισιοδοξο ατομο και λογο και τον καλων ακτινογραφιων πηγα στο παιδων με σιγουρια οτι θα χρειαστουμε μονο φυσικοθεραπειες!Που να ΄ξερα....μολις ειδε ο γιατρος το παιδι και αρχισε να μας μιλαει ενιωθα μια ζαλαδα και μια αναγουλα!!!!Το μωρο μου εκτος απο ραιβοποδια εχει και κοιλοποδια!Εκανε μαλιστα εντυπωση στο γιατρο οτι οι ακτινογραφιες ηταν τοσο καλες(τις ειχα παρει μαζι μου).Πρεπει να κανει ενα κυκλο θεραπειων με γυψους απο την αρχη...Με λιγα λογια παμε 3 μηνες πισω!Δεν μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω τι και πως(αν και ηξερα)!Ειμαστε τωρα 1,5 μηνα με γυψους (πηγαινω για αλλαγη καθε 10 μερες)Θα παρει αλλες 20 μερες περιπου!Μολις βγουν οι γυψοι θα κανουμε χειρουργιο και στα δυο ποδαρακια!Και να ηταν μονο αυτο...μεχρι και εδω ημουν ενημερωμενη πριν απο τη γεννα!Μου είχαν πει οτι το χειρουργιο ειναι το τελευταιο σταδιο.ΚΑΝΕΙΣ δεν μου ειχε μιλησει για τα DENNIS BROWN!!!Μολις μου εξηγησε ο γιατρος τι ειναι ,ενιωσα ενα σφηξιμο στην καρδια!Μετα το χειρουργιο θα βαλουμε ναρθηκακια για 3 εβδομαδες και μετα θα φοραμε τα Dennis Brown μεχρι 8 μηνων 24 ωρες το 24ωρο και απο 8 μηνων μεχρι 3-4 χρονων μονο το βραδυ!!!Μετα και απο αυτο το παιδι θα ειναι φυσιολογικοτατο!

Γιατι ομως βρε κοριτσια να πρεπει να περασουν αυτες οι ψυχουλες ολη αυτη την ταλαιπωρια????Και ναι εννοειται οτι σαν μανουλα ειμαι Δυνατη πρωτα απο ολα για το παιδι μου και μετα για ολο τον περιγυρο μου ,που δυστηχως πρεπει εγω να δινω εξηγησεις και δυναμη(ο αντρας μου ειναι πολυ απαισιοδοξος)!Ειλικρινα ομως οσο θετικη και να ειμαι σαν ανθρωπος ειναι κατι που αφορα το παιδι μου και αρκετα βραδια ξυπναω και μου βγαινει ολοι η στεναχωρια και η αγωνια με κλαματα!Δαγκωνομαι για να μην με καταλαβει ο αντρας μου και ξυπνησει.Ξερει καμια μανουλα να με διαφωτισει λιγακι???Γιατι πρεπει να βαλουμε αυτα και οχι ορθοπεδικα παπουτσακια οπως διαβασα και απο αλλες μανουλες που ειχαν και τα δικα τους παιδακια ραιβοποδια 3 βαθμου?Αν εχει βαλει καποια μανουλα στο παιδακι της τα Dennis Brown ας μου πει απο που τα παραγελνεις και ποσο κοστιζουν...καλυπτει το ικα τιποτα????Παπι μου πολυ χαιρομαι για την εξελιξη των πραγματων για την περιπτωση της κορουλας σου!Να την χαιρεστε και παντα χαμογελα να σας δινει!

Δ+Β πεσμου αν θες για το χειρουργειο λεπτομερειες!

 

 

ευχομαι να πηγαινουν ολα καλα με το παιδακι σας, εμας μολις μαθαμε στον υπερηχο οτι το παιδακι μας εχει ραιβοιπποποδια. θα ηθελα να σας ρωτησω ποιος γιατρος σας ειδε στο παιδων? ευχαριστω κ καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...