Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωτική...Ποια η διαδικασία???


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είμαι στον 2ο μήνα και θα πάρω άδεια απο τον ιδιωτικό γιατρό να κάτσω για ένα μήνα γιατί έχω μικρή αποκόλληση που θέλει ξεκούραση. Το χαρτί που θα μου δώσει ο γιατρός πού πρέπει να το πάω μετά? Πρώτα στο ΙΚΑ ή πρώτα στη δουλειά μου? Ποια ειναι η διαδικασία γενικά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είμαι στον 2ο μήνα και θα πάρω άδεια απο τον ιδιωτικό γιατρό να κάτσω για ένα μήνα γιατί έχω μικρή αποκόλληση που θέλει ξεκούραση. Το χαρτί που θα μου δώσει ο γιατρός πού πρέπει να το πάω μετά? Πρώτα στο ΙΚΑ ή πρώτα στη δουλειά μου? Ποια ειναι η διαδικασία γενικά???

 

 

Γειά σου Χριστίνα και εύχομαι με το καλό να σου πάνε όλα! Καταρχήν να σου πώ οτι κ εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα συνέχεια αποκολλήσεις με καφέ σημάδια και ήμουν στο κρεββάτι 2 μήνες. Με το που μπήκα όμως στον 4ο μήνα δόξα το θεό όλα εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας! Γι'αυτό κάνε υπομονή κ ότι σου λέει ο γιατρός σου κ όλα θα πάνε σούπερ!! :)

Λοιπόν σε ότι εχει να κάνει με την αναρρωτική η διαδικασία έχει ως εξής.

 

1) Σου γράφει ο γιατρός σου (ιδιώτης) την άδεια, για 15 μέρες (μετά ανανεώνεται αναλόγως) αν μπορείς να εχεις κ κάποιον υπέρηχο ακόμα καλύτερα αν κ συνήθως δεν τα κοιτάνε.

2) Πέρνεις τηλέφωνο στο 184 και κλείνεις ραντεβού με όποιο "Κέντρο Μάνας κ παιδιού" σε βολεύει. Ζητάς ραντεβού με γυναικολόγο λόγω εγκυμοσύνης.

3) Πηγαίνεις στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού και ο γυναικολόγος εκεί σου δίνει παραπέμπτικο για Επιτροπή και σημειώνει και στο βιβλιάριο σου.

4) Πηγαίνεις στην επιτροπή που σου πει ο γιατρός του ΙΚΑ και μετά σου βγάζουν μια ημερομηνία που θα πρέπει να πας για να καταθέσεις τα χαρτιά σου, δηλ την αδεια του γυναικολόγου σου κ τον υπέρυχο.

5) Οταν έρθει η μέρα της επιτροπής, σου εγκρίνουν αμέσως τα χαρτιά σου και μετά μπορείς να πας στο ΙΚΑ για πληρωμή

 

Εννοείται ότι όλα αυτά μπορεί να τα κάνει κ κάποιος άλλος για σένα εμένα ας πούμε πήγαινε η μητέρα μου διότι εγώ δεν μπορούσα λόγω αποκόλλησης.

Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω ότι κανονικά για τις πρώτες 15 μέρες θα μπορούσες να μην περάσεις επιτροπή και να γίνει αυτόματα η έγκριση της άδειας απο τον γυναικολόγο του ΙΚΑ ..ΟΜΩΣ..θα πρέπει η άδεια που θα σου γράψει ο γιατρός σου να είναι ακριβώς την μέρα που θα πάς στο Κέντρο Μάνας κ Παιδιού..αλλιώς αν είναι έστω κ μια μερα μετά περνας επιτροπή.

Οτι άλλο θελεις ρωτησε με!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα.εχω μια απορια ειμαι ασφαλισμενη στο ικα κατα το 2010 εχω εξαντλησει ολη την αναρρωτικη μου αδεια λογω προβληματων της κυησης.

τωρα που αλλαξε το ημερολογιακο ετος δικαιουμαι και παλι τις 15 ημερες απο το ικα χωρις επιτροπη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα! Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε αν γνωριζετε...

Υπαγομαι σε ΙΚΑ στο οποιο δεν λειτουργει κεντρο μανας και παιδιου. Για να παρω αναρρωτικη λόγω ενος προβληματος που αντιμετωπιζω μπορω να απευθυνθω σε οποιο κεντρο μανας και παιδιου με βολευει (άλλου δημου δηλαδη) ή πρεπει να παω σε γυναικολογο του Ικα οπου υπαγομαι για να μου γραψει την αδεια? (οπου τα ραντεβου ειναι 1 μηνα μετα). Επισης αν χρειαστει να περα;σω επιτροπη σε ποιο ΙΚΑ πρεπει να παω? Στο δικο μου ή στο Ικα που ειναι το κεντρο μανας?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλη μου και περαστικά. Κι εμένα στο ικα μου δεν υπήρχε κέντρο μάνας και παιδιού που να συστεγάζεται. Υπάγεσαι πάντως σίγουρα σε κάποιο κέντρο μάνας και παιδιού άσχετα αν μπορεί να είναι μόνο του ή στο κτήριο άλλου ικα. Αν πάρεις το 184 θα σου πούνε. Επιτροπή θα περάσεις αν το πρόβλημά σου συνεχίζεται και μετά τις 15 μέρες (νομίζω) που δικαιούσαι άδεια. Για 2,3 ή πέντε μερούλες θα σου γράψει ο γιατρός του μάνα και παιδί χωρίς να χρειάζεται επιτροπή. Τουλάχιστον έτσι πορεύτηκα εγώ όταν χρειάστηκα άδειες.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...