Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-02-11, 08:28   #841
loyfam

loyfam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ.Πήρα τηλέφωνο και έδωσα τα στοιχεία μου να μου στείλουν τις οδηγίες στα ελληνικά.Επίδειξη όμως ,μου είπαν ότι δεν γίνεται στα στεγνωτήρια.Μόνο στα πλυντήρια!Ισχύει αυτό?Ξέρετε κάτι?Με ποια λογική άραγε?
Ο χρήστης loyfam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-11, 13:43   #842
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loyfam Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλια ευχαριστώ.Πήρα τηλέφωνο και έδωσα τα στοιχεία μου να μου στείλουν τις οδηγίες στα ελληνικά.Επίδειξη όμως ,μου είπαν ότι δεν γίνεται στα στεγνωτήρια.Μόνο στα πλυντήρια!Ισχύει αυτό?Ξέρετε κάτι?Με ποια λογική άραγε?
στα πλυντηρια η επιδειξη γινεται απο εταιριες με προιοντα καθαρισμου(skip ariel κτλ κ μονο σε αθηνα θεσ/κη πατρα.ανθες μπορει να σου κανει το service με το αναλογο κοστος φυσικα.
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-11, 13:11   #843
ARNIKOL

Περιοχή: Καρδίτσα
ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παιδιά, πήρα κι εγώ στεγνωτήριο Bosch, δε θυμάμαι μοντέλο, ενεργειακής κλάσης Β. Το χρησιμοποίησα 4-5 φορές, μια χαρά τα βγάζει τα ρούχα, σιδερώνω πλέον μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Γλίτωσα κι απ'αυτό, το μεγάλο καθημερινό άγχος μου. Τώρα βέβαια, θα περιμένω και το λογαριασμό της ΔΕΗ πριν του πλέξω το εγκώμιο....
Δημήτρης - 3/4/2012
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-11, 23:12   #844
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dota Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα κι εγώ το πλυντήριο της Siemens WM14S740GR με τις 1400 στροφές μετά από την πολύτιμη βοήθεια της Nicol1981 και συμφωνώ με την eliana_1976_ ότι είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!
Εγώ βέβαια το είχα ψάξει πάρα πολύ με τις τιμές και τελικά το αγορασα 810,00ευρώ. Πήρα και το στεγνωτήριο WT46W561BY το οποίο είναι υπέροχο, αλλά επειδή ποτέ δεν είχα στεγνωτήριο, ακόμα παιδεύομαι για να βρω το πιο οικονομικό και "ατσαλάκωτο" πρόγραμμα... Αυτό που δουλεύω περισσότερο μέχρι στιγμής κάνει 3 ώρες και τα βγάζει σε αρκετά καλή κατάσταση, αλλά ένα πάτημα με το σίδερο το θέλουνε πάλι ...
Από την αναζήτηση που έκανα τόσο καιρό για αυτές τις συσκευές, αυτο που έχω να πω είναι ότι τα μικρά τα μαγαζιά ηλεκτρικών είναι πιο ευέλικτα στις τιμές και με καλύτερους διακανονισμούς!
Γύρισα όλα τα μεγάλα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και σε 2 από αυτά είχα γνωστούς σε "καλά πόστα" και τον καλύτερο διακονονισμό που μπόρεσα να πετύχω ήταν 12 μήνες άτοκα, 1.660,00ευρώ και 15,00ευρώ μεταφορικά.
Τελικά το πήρα από την ELECTRONET στο Κορδελιό, 1.660,00ευρώ με 18 μήνες άτοκα και χωρίς μεταφορικά!!! Και εδώ που τα λέμε, άλλο είναι να δίνεις 138,00ευρώ το μήνα και άλλο είναι τα 92,00ευρώ το μήνα....

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην eliana_1976_ σχετικά με αυτό που έγραψε: Κανει αυτόματο ζύγισμα στα ρούχα και σου βγάζει πόσο τις εκατό ποσότητα απορρυπαντικού θα βάλεις στην θήκη
Πως το βλέπεις αυτό? Εγώ δεν το είδα πουθενά...
Μια και έχουμε το ίδιο πλυντήριο μπορείς να μου πεις που βάζεις το ΥΓΡΟ απορρυπαντικό ??? Στον κάδο μέσα σε μπαλίτσα ή στο συρτάρι του απορρυπαντικού ??? Σε ρωτάω για τον εξής λόγο. Εγώ χρησιμοποιώ Skip σκόνη, αλλά και υγρο μερικές φορές ειδικά στα σκουρόχρωμα. Επιλέγω σχεδόν σε όλα τα ρούχα πρόπλυση οπότε το εγχειρίδιο λέει ότι όταν είναι σκόνη μοιράζουμε τη μισή στην μία θήκη του απορρυπαντικού (θέση Ι) και την άλλη μισή ποσότητα στην άλλη θήκη του απορρυπαντικού (θέση ΙΙ). Δοκίμασα να βάλω υγρο απορρυπαντικό το μοίρασα στις δύο θήκες αφού είχα επιλέξει πρόπλυση αλλά το απορρυπαντικό γλιστράει και πέφτει και από τις δύο θέσεις όταν ξεκινάει το πλύσιμο. Διάβασα τις οδηγίες και αναφέρει για ένα ένθετο για το υγρό απορρυπαντικό στην θήκη που στο δικό μου δεν υπάρχει. Τι να κάνω όταν χρησιμοποιώ υγρό να μην επιλέγω πρόπλυση και να το βάζω όλο από την αρχή στην ίδια θήκη ?? Εχεις καμμιά ιδέα ??
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-11, 23:32   #845
good luck

good luck χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozalita Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχει καποια κοπελα στεγνωτηριο lg ή pitsos??
Θα ηθελα τις εντυπωσεις σας γιατι ειμαι αναμεσα στα 2 κ δεν ξερω ποιο να προτιμησω..
Ευχαριστω εκ των προτερων..
Περασε καιρος και δεν ξερω αν τελικα κατεληξες σε καποιο.
Εγω πηρα της lg ως πιο οικονομικο. Ειναι 7κιλο. Το εχω 5 χρονια και του εχω βγαλει την ψυχη. Επειδη εχω ζωα εξω, ακομα και το καλοκαιρι στεγνωνω τα παντα στο στεγνωτηριο. Επισης επειδη μενω στην εξοχη και εχουμε γη, λασπες, ζωα κλπ βγαζω αμετρητα πλυντηρια και αντιστοιχως στεγνωτηρια.
Μου επαθε μια βλαβη μια φορα και εδωσα 30 ευρω και την επισκευασα. Επισης το φιλτρακι τα εφτυσε και θελει αντικατασταση (γυρω στα 10 ευρω κανει)
Μιλαμε ομως για πολυ σκληρη χρηση σχεδον ξενοδοχειου (!!!) και τα ρουχα βγαινουν ******, αφρατα και πολυ στεγνα. Ειναι και παμφτηνο (εκανε 270 ευρω).
Σιγουρα δε θα κρατησει μια ζωη, αλλα για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.
Ο χρήστης good luck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-11, 00:00   #846
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και έχουμε το ίδιο πλυντήριο μπορείς να μου πεις που βάζεις το ΥΓΡΟ απορρυπαντικό ??? Στον κάδο μέσα σε μπαλίτσα ή στο συρτάρι του απορρυπαντικού ??? Σε ρωτάω για τον εξής λόγο. Εγώ χρησιμοποιώ Skip σκόνη, αλλά και υγρο μερικές φορές ειδικά στα σκουρόχρωμα. Επιλέγω σχεδόν σε όλα τα ρούχα πρόπλυση οπότε το εγχειρίδιο λέει ότι όταν είναι σκόνη μοιράζουμε τη μισή στην μία θήκη του απορρυπαντικού (θέση Ι) και την άλλη μισή ποσότητα στην άλλη θήκη του απορρυπαντικού (θέση ΙΙ). Δοκίμασα να βάλω υγρο απορρυπαντικό το μοίρασα στις δύο θήκες αφού είχα επιλέξει πρόπλυση αλλά το απορρυπαντικό γλιστράει και πέφτει και από τις δύο θέσεις όταν ξεκινάει το πλύσιμο. Διάβασα τις οδηγίες και αναφέρει για ένα ένθετο για το υγρό απορρυπαντικό στην θήκη που στο δικό μου δεν υπάρχει. Τι να κάνω όταν χρησιμοποιώ υγρό να μην επιλέγω πρόπλυση και να το βάζω όλο από την αρχή στην ίδια θήκη ?? Εχεις καμμιά ιδέα ??
οταν χρησιμοποιουμε προπλυση δεν μπορουμε να βαζουμ υγρο απορρυπαντικο.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι στην θηκη της προπλυσης να βαζεις σκονη κ στην κυριος πρεπει να εχει ενα μπλε εξαρτηματακι μεσα στην θηκη το οποιο κατεβαζεις κ συγκρατει το υγρο για λιγη ωρα
Παλιά 11-03-11, 20:23   #847
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν χρησιμοποιουμε προπλυση δεν μπορουμε να βαζουμ υγρο απορρυπαντικο.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι στην θηκη της προπλυσης να βαζεις σκονη κ στην κυριος πρεπει να εχει ενα μπλε εξαρτηματακι μεσα στην θηκη το οποιο κατεβαζεις κ συγκρατει το υγρο για λιγη ωρα
Αυτό το εξαρτηματάκι σιγά μην το συγκρατεί, δοκίμασα με λίγο νερό. Απλά θα κάνω το άλλο που είπες. Θα επιλέγω πρόπλυση και θα βάζω μέσα στον κάδο την μπαλίτσα με το μισό υγρό απορρυπαντικό και το υπόλοιπο σε σκόνη στην κυρία πλύση. Ευχαριστώ !!
Παλιά 11-03-11, 20:27   #848
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό το εξαρτηματάκι σιγά μην το συγκρατεί, δοκίμασα με λίγο νερό. Απλά θα κάνω το άλλο που είπες. Θα επιλέγω πρόπλυση και θα βάζω μέσα στον κάδο την μπαλίτσα με το μισό υγρό απορρυπαντικό και το υπόλοιπο σε σκόνη στην κυρία πλύση. Ευχαριστώ !!
το νερο εννοειτε οτι θα περναει απο κει!!!!πως θα τραβηξει το απορρυπαντικο.σιγουρα μπορει κ το κρατει.το κατεβασες μεχρι να κανει κλακ????(σορρυ αλλα δεν περιγραφετε κ καλα)
Παλιά 11-03-11, 23:13   #849
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
το νερο εννοειτε οτι θα περναει απο κει!!!!πως θα τραβηξει το απορρυπαντικο.σιγουρα μπορει κ το κρατει.το κατεβασες μεχρι να κανει κλακ????(σορρυ αλλα δεν περιγραφετε κ καλα)
Εβγαλα έξω τελειώς το συρτάρι όπως λένε οι οδηγίες, σήκωσα λίγο αυτό το πραγματάκι που είναι ένα εξάρτημα μπλε που προσαρμόζεται πάνω στη θήκη του μαλακτικού. Εβαλα λίγο νερό για να δω που θα πάει και το νερό βγήκε στην θέση του μαλακτικού. Αν πάρω την αντιπροσωπεία λες να μου δώσουν πληροφορίες ή θα μου ζητήσουν να έρθει τεχνικός ?
Παλιά 12-03-11, 10:03   #850
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εβγαλα έξω τελειώς το συρτάρι όπως λένε οι οδηγίες, σήκωσα λίγο αυτό το πραγματάκι που είναι ένα εξάρτημα μπλε που προσαρμόζεται πάνω στη θήκη του μαλακτικού. Εβαλα λίγο νερό για να δω που θα πάει και το νερό βγήκε στην θέση του μαλακτικού. Αν πάρω την αντιπροσωπεία λες να μου δώσουν πληροφορίες ή θα μου ζητήσουν να έρθει τεχνικός ?

να το παρουμε απο την αρχη.
οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.
ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει
Παλιά 13-03-11, 20:13   #851
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:

να το παρουμε απο την αρχη.
οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.
ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει
Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις
Παλιά 13-03-11, 20:21   #852
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις
Τελικά είδαμε στο εγχειρίδιο ότι ορισμένα μοντέλα το έχουν αυτό το ένθετο και βρίσκεται πάνω στο λούκι της κύριας πλύσης. Τουλάχιστον έτσι δείχνει στην φωτό από όσο μπορούμε να διακρίνουμε. Οπότε λογικά το δικό μας μοντέλο δεν το περιλαμβάνει. Θα παίρνω περισσότερο σκόνη και αν θέλω να βάλω υγρό θα το βάζω στη πρόπλυση να το παίρνει αμέσως και σκόνη στην κύρια πλύση, δεν έχω άλλη επιλογή. Ευχαριστώ πάντως
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-03-11, 15:37   #853
Αννικο

Το avatar του χρήστη Αννικο

Περιοχή: Υμηττος - Δάφνη
Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσακια SOS τα φώωωωωτααααααααααα σααααααααας
Πλυντήριο γιοκ
Καλάθι άπλυτων φουλ
Θα πάμε το απόγευμα ή αύριο να πάρουμε. Θέλω 2 σε 1 γιατί το μπάνιο είναι απίστευτα μικρό. Τώρα εχω κάθετης φόρτωσης γιατί το κλασικό το χωράει τσίμα-τσίμα.
είδα :
brandt http://www.comelectric.gr/ViewShopPr...oductId=759757
που με βολεύει περισσότερο από όλα λόγο μεγέθους, άλλα αν είναι μάπα το καρπουζεν θα πάρω ένα από τα κάτω που έχετε εμπιστευθεί πολλές από ότι διάβασα :
Candy http://www.electrostudio.gr/product....13&pcatid=2861
ή
Hoover http://www.electrostudio.gr/product....13&pcatid=2302

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα περιμένω με αγωνία
Ο χρήστης Αννικο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-11, 15:58   #854
nikol1981

Προεπιλογή

στα στενα κ ανω φορτωσης νουμερο ενσ ειναι τα brandt. να ξερεις οτι στην ιδια κατηγορια υπαρχει κ πλυντηριο κ στεγνωτηριο χωριστα που να ανοιγει απο πανω μονο sthn brandt
Παλιά 17-03-11, 16:04   #855
Αννικο

Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχχχχχχ μακάρι να είχα χώρο για να πάρω ξεχωριστές συσκευές
Εσύ ως μέγα-γνώστης τι μου προτείνεις από τα 3. Το brandt είναι εφάμιλλο των άλλων δύο ή είναι πατατούλα;
Παλιά 17-03-11, 16:13   #856
nikol1981

Προεπιλογή

δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους καθως δεν ειναι στην ιδια κατηγορια.το brandt πολυ καλο κ candy & hoover ειναι ιδια.ιδιο εργοστασιο
Παλιά 17-03-11, 16:15   #857
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη απο την brandt,για πλυντηριο μιλαω,κ δεν προκειται να ξανα επερνα ποτε μα ποτε.
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-11, 16:21   #858
nikol1981

Προεπιλογή

γτ?????
Παλιά 17-03-11, 16:28   #859
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφου στο εχω ξαναγραψει,οι λογοι ειναι πολυ υποτιθεται οτι εχει ενα προγραμμα για να βγαινουν λιγο πιο ατσαλακωτα τα ρουχα,δεν παιζει δεν επαιξε ποτε,δεν καθαριζει σε οτι προγραμμα κ να το βαλω,ειχα φωναξει κ τεχνικο της εταιριας τους πρωτους μηνες που το ειχα παρει,αλλα δεν ειχε βρει κανενα προβλημα.
εκει που δουλευει ξαφνικα σταματαει ανευ λογου κ αιτιας,κξανα αρχιζει μονο του μετα απο ωρες,η πρεπει να το ξεκινησω εγω παλι απο την αρχη.Ηταν πολλα τα λεφτα για το συγκεκριμενο .
Παλιά 17-03-11, 16:28   #860
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ούτε εγώ έμεινα ευχαριστημένη ιδιαίτερα από το πρώτο μου πλυντήριο που ήταν Brandt και μάλιστα το ακριβότερο μοντέλο τότε, το 1998 . Στα 6 χρόνια άρχισε να μην πλένει καλά, να αφήνει στάμπες στα ρούχα κλπ. Θυμάμαι το έφτιαχνα και τελικά το άλλαξα και ησύχασα...
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-11, 16:36   #861
Αννικο

Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πάει το brantd βγαίνει από την λίστα. Ανάμεσα στα άλλα δύο κλείνω περισσότερο προς το candy μου αρέσουν κάποια πραγματάκια μου έχει επιπλέον από το hoover άλλα και το ότι ο κάδος είναι υπερυψωμένος.
nikol1981 κατά τα άλλα δεν έχουν ποιοτική διαφορά hoover kαι candy;
Παλιά 17-03-11, 18:10   #862
lop

lop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

vann το 1ο 5κιλο Brand το έχω 19 χρόνια!!! και το πήγα στο εξοχικό. Το μόνο που άλλαξα είναι ο διακόπτης on/off.Τίποτα άλλο. Το 2ο 7κιλο Brand το πήρα πρίν 2 χρόνια και είναι φανταστικό. Ποτέ δεν μου σταμάταγε απο μόνο του, για να μην βγάζει λεκέδες το θεωρώ μάλλον πρόβλημα του απορρυπαντικού σου ή της φύσης του λεκέ. Πρόβλημα του πλυντηρίου δεν το πιστεύω. Γενικά τα ΒRAND είναι από τα 1α στην αγορά και δεν εκφράζω προσωπική γνώμη αλλά των περισσότερων καταστημ.ηλεκτρικών. Φίλη μου πήρε όρθιο MIELE που είναι και ακριβότερο και .....μάπα. BRAND FOR EVER.
Ο χρήστης lop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-11, 15:52   #863
Αννικο

Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικά παρήγγειλα το Candy GO W485D-01S με 575 καλή τιμή δεν είναι;
Κατέληξα σε αυτο γιατι εκτός απο 2-3 πραγματάκια που εχει παραπάνω απο hoover, είναι και λίγο στενότερο. Το κακο είναι οτι θα έρθει την αλλη Δευτέρα γιατί είχε τελειώσει από αποθήκες τους
(μαζί με το πλυντηριάκι, τσίμπησα και ένα ραυδομιξεράκι http://www.kolomvounis.gr//files/pro...KES/E65HBS.jpg )
Ουφφφφ πάει και αυτό τώρα αναμένουμε και πλένουμε στο χέρι (δεν έχω και κανένα ποτάμι κοντά για να κάνω μπουγάδα)
Παλιά 06-04-11, 01:26   #864
Αννικο

Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κάθε φορά που βάζω πλυντ. & στεγν. συγκινούμε ειναι ΑΨΟΓΟ. Κοριτσάρες ευχαριστώ για τα φώτα σας
Παλιά 07-04-11, 09:05   #865
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

lop πιστεψε με εχω κανει διατριβη στα απορρυπαντικα γιατι οι λεκεδες των παιδιων κ ειδικα απο φρουρα η σοκολατα δεν βγαινουν ευκολα, τα Brand οντως θεωρουνται τα καλυτερα αλλα ελα που στην δικη μου οικογενεια βγηκε μαπα το καρπουζι.Η θεια μου ηταν φανατισμενη με την συγκεκριμενη μαρκα,μεχρι που της χαλασαν κ τα δυο πλυντηρια μεχρι να αλλαξει μαρκα,το ιδιο ειχε παρει κ η ξαδελφη μου της οποιας μεσα σε 3χρονια της χαλασε το ον οφ,φωναξε την εταιρια κ της ειπε οτι επρεπε να αλλαξει ολο το μπροστινο μερος κ στοιχιζε 150ευρω,κ ετσι προτιμησε να παρει καινουργιο.Πριν γραψω αυτο το ποστ εμενα δεν μου ειχε χαλασει το ον οφ,κ δυστυχως μου χαλασε το κουμπι εμεινε μεσα κ δεν ξανα βγαινει εξω,πλεον για να βαλω πλυντηριο το βαζω κ το βγαζω απο την πριζα.Τι να σου πω ευχομαι να εισαι παντα ευχαριστημενη απο αυτην την εταιρια εγω δυστυχως δεν εμεινα κ δεν προκειται να ξανα αγορασω πλυντηριο Brand.Επισης το MIELE το εχει η κουμπαρα μου κ το θεωρει κορυφη,ισως τελικα αυτα δεν ειναι αντικειμενικα αλλα υποκειμενικα,γιατι εγω τα ασπρα μπορει να τα θελω κατασπρα κ εσυ απλα ασπρα,εγω σαν απορρυπαντικο θεωρω οτι το καλυτερο ειναι το ντιχαν το τζελ ενω εσυ μπορει να θεωρεις το το ομο.
Παλιά 07-04-11, 09:07   #866
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νικολ θελω την βοηθεια σου θελω να μου πεις πιο ειναι το καλυτερο πλυντηριο στεγνωτηριο,δυστυχως δεν μπορω να παρω ξεχωριστες συσκευες γιατι πρεπει να γκρεμισω την ντουλαπα που μολις εφτιαξ στο μπανιο.
Παλιά 05-05-11, 15:06   #867
lena-aggelos

Περιοχή: θεσσαλονικη
lena-aggelos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή εχετε βαλει το παντα στο στεγνωτηριο?

καλησπερα κοριτσια.να βαλω το παντα απο το κρεββατακι του μωρου στο στεγνωτηριο?το εχει δοκιμασει καμια σας?λετε να χαλασει??
Ο χρήστης lena-aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 15:45   #868
lena-aggelos

Προεπιλογή

up!!!!
Παλιά 05-05-11, 15:47   #869
nikol1981

Προεπιλογή

αν λεει οτι μπαινει ναι.η δικια μου αναγραφει καταλληλη για στεγν.
Παλιά 05-05-11, 15:49   #870
lena-aggelos

Προεπιλογή

nicol thanks,η δικια μου δε λεει τιποτα.
Παλιά 02-06-11, 11:21   #871
kassianh74

Περιοχή: Ηγουμενίτσα
kassianh74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Συμβουλές για στεγνωτήριο SOS

Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ... τουλάχιστον κατά ένα 10ωρο. Θέλω λοιπόν να δω αν η αγορά στεγνωτηρίου θα με απαλλάξει από άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα τουλάχιστον των μωρουδιακών. Κοιτάζοντας τις ετικέτες σχεδόν όλων των μωρουδιακών όμως έχουν το σήμα ότι δε μπαίνουν σε στεγνωτήριο. Εφόσον όμως δεν έχουν αυτοκόλλητες στάμπες, το τηρείται αυτό κατά γράμμα; Και τελικά μετά το στεγνωτήριο, τα ρούχα για μωρά χρειάζονται σιδέρωμα; Η λογική μου μου λέει πως όχι μια και δεν εκτίθετναι σε μικρόβια, και οι 60 οC του πλυντηρίου συν το απορρυπαντικό συν οι υψηλή θερμοκρασία του στεγνωτηρίου ... νομίζω οως το σιδέρωμα είναι τελείως άχρηστο από άποψη απολύμανσης. Πείτε μου όμως τη γνώμη σας.

Το άλλο που θέλω να με συμβουλέψετε είναι για το μοντέλο πλυντηρίου. Καθοριστικό παράγοντα θεωρώ την ενεργειακή του κλάση ... πείτε μου λοιπόν τις απόψεις, και αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα έρευνα αγοράς και ξέρει κάποια καλή προσφορά ας μου τη στείλει ...

Ζητάω πολλά ;;; Βοηθήστε με όσο μπορείτε γιατί με την κοιλιά στο στόμα και τα άλλα δυο ζουζούνια μου τριγύρω, μόνο μέσω διαδικτύου μπορώ να κάνω οποιαδήποτε έρευνα ....

Ο χρήστης kassianh74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 12:07   #872
my_Kelly

Το avatar του χρήστη my_Kelly

my_Kelly χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για αρχή μπορείς να διαβάσεις αυτό το θέμα όπου απαντά σε πολλές από τις ερωτήσεις σου.
Επίσης να πω πως εγώ τα βάζω όλα τα ρούχα της μικρής στο στεγνωτήριο (ακόμα και όταν ήταν νεογέννητη). Να πω την αλήθεια το προτιμώ από το να τα απλώνω γιατί έξω μέχρι να στεγνώσουν πάνε και κάθονται μυγάκια, κολλάει σκόνη κτλ. Προσωπικά από άποψη υγιεινής το προτιμώ. Από άποψη σιδερώματος να ξέρεις πως θα μειωθεί δραστικά αλλά δεν θα εξελειφθεί κιόλας. Πολλά από τα ρουχαλάκια των παιδιών είναι από ελαφρύ βαμβακερό και έπειτα θέλουν σίδερο, αλλιώς θα φαίνονται πάνω τους τσαλακωμένα. Είναι ανάλογα και με την ποιότητα του υφάσματος βέβαια.
Καλώς να σου έρθουν τα παιδάκια σου και καλό κουράγιο!!
Παλιά 02-06-11, 12:33   #873
MY TREASURE

MY TREASURE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

έβαζα στο στεγνωτηριο τα παντα απο τα μωρουδιακα και ας έγγραφε αλλα στο καρτελακι τους... Αποστειρώνονται και δε θέλουν σιδερο με την προυποθεση όταν τα βγαλεις και ειναι ακομα ζεστα να τα διπλώσεις καλα.
το χρησιμοποιώ 100% και δε σιδερώνω σχεδον τιποτα
το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μοντελο δεν έχω να σου προτεινω γιατι το έχω 9 χρονια το δικο μου...
Ο χρήστης MY TREASURE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 13:23   #874
Ρούλα26

Περιοχή: Κασσανδρεία
Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Ρούλα26 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ρούλα26
Προεπιλογή

Εγω παλι αν και χρησιμοποιουσα το στεγνωτηριο στα ρουχαλακια των παιδιων παλι προτιμουσα να τα σιδερωνω.Χιλιες φορες να αφηνω τα δικα μας ασιδερωτα παρα των παιδιων.
Παλιά 02-06-11, 13:28   #875
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοίτα κι εδώ

http://www.parents.gr/forum/showthre...F4%E7%F1%E9%EF

έχει αρκετές πληροφορίες αν έχεις χρόνο να διαβάσεις
Παλιά 02-06-11, 13:41   #876
Safira

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Safira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φοβερή λύση το στεγνωτήριο. Σώθηκα από στοίβες άπλυτα και ασιδέρωτα!!!!!!!!!!!! Μειώνει τραγικά το σιδέρωμα εκτός αν είσαι υστερικιά και τα θέλεις όλα τσίτα. Πρόσεξε μόνο να πάρεις ενεργειακής κλάσης Α γιατί τα άλλα ανεβάζουν πολύ τη ΔΕΗ
Ο χρήστης Safira δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 14:40   #877
kassianh74

Προεπιλογή

Σκέφτομαι για ενεργειακή κλάση Α+++, για να το χρησιμοποιώ χωρίς μεγάλες τύψεις. Αυτές τις μέρες πλένω και σιδερώνω τα πρώτα τους ροχαλάκια (τα οποία είχα κρατήσει από τα αδέρφια τους πλυμένα και σιδερωμένα ... 3.5 χρόνια μετά και μοσχοβολάνε ακόμα). Ελπίζω όμως μέχρι να γεννήσω να έχω καταλήξει και σε στεγνωτήριο. Όσο αφορά το αν τα θέλω όλα "τσίτα" ... ευτυχώς είμουνα πάντα της θεωρίας ... "η γη μας δεν είναι επίπεδη, γιατί να είναι τα ρούχα μας", αλλά παρόλα αυτά ένα σιδέρωμα τα περνούσα όλα τα ρούχα. Τώρα όμως με την κοιλιά στο στόμα και τα παιδάκια μου τριγύρω, δυσκολεύομαι ακόμα και για το άπλωμα των ρούχων. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή εμπειρία σας που μπορεί να με διαφωτίσει, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Παλιά 02-06-11, 15:22   #878
Mairoulitsa

Mairoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...και εγω εχω στεγνωτηριο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!
ακομα δεν εχει γεννηθει η μπουμπου μου...αλλα τοσο καιρο στα δικα μας ρουχα εχω δει τρελλη διαφορα...οσο αφορα το σιδερο, τον χρονο στεγνωματος...και φυσικα τον καιρο (δεν με νοιαζει πλεον αν βρεχει!!!!!!!)...απλα θα ελεγα να κοιτας την ταμπελα τους αν μπαινουν σε στεγνωτηριο...η να τα βαζεις σε ελαφρυ προγραμμα οποτε να σιγουρεψεις για τυχον καταστροφουλες...πχ.εχω βαλει βελουτε φορμα δικια μου και βγηκε πιο κοντη 3 δαχτυλα...τωρα τα βαζω ολα στα ευαισθητα και ηρεμισα.
να κοιταξεις να μην κανουν πολυ θορυβο...εχω δει μερικα που λες οτι γινετε σεισμος...ζεστο αερα βγαζουν ολα...απο εκει και περα κοιτας και τι λεφτα διαθετεις και επιλεγεις!!!!
Ο χρήστης Mairoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-11, 22:04   #879
kassianh74

Προεπιλογή

Τελικά σκέφτομαι να πάρω το "wt46w561by της siemens", ενεργειακής κλάσης Α+++. Έχει καμία σας εμπειρία από το συγκεκριμένο στεγνωτήριο; Σκέφτομαι να το παραγγείλω μέχρι τη Δευτέρα.

Παλιά 03-06-11, 22:12   #880
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kassianh74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ...
Συγνώμη για το οφ τοπικ. Δεύτερα διδυμάκια!!!!!!!??????????
Με το καλό! Και κουράγιο....
Πόσο είναι τα πρώτα;
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές