Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

cupcakes για βάπτιση


tazoula82

Recommended Posts

Εγω που εκανα τις προαλλες τα εβαλα σε αλουμινενιες θηκες για μικρα κεκακια που εχει ο ΑΒ (10 τμχ=1.5 Ε περιπου ) Τις βουτυρωσα μόνο και εριξα το μειγμα και μου βγηκαν τελεια (τα αφησα να κρυωσουν πρώτα ) και μετα τα βαλα στα χαρτακια που πηρα παλι απο ΑΒ για ομορφια !

 

και στα αλουμινενια αν βεβαια ειναι σε καλη κατασταση μετα το ψησιμο μπορειτε να τα αφησετε κ να δεσετε γυρω τους μια καρό κορδελιτσα, νομιζω θα βγουν καλα! ααα επισης τα δικα μου βγηκαν αμεσως απο το χαρτακι ουτε που χαλασανε;) αλλα αμα τα βαλετε σε αλουμινενια πρεπει να τα βουτυρωσετε για να μη κολλανε (προτεινω λιωμενο βουτυρο κ απλωμα με πινελο κ θα βγαινουν σχεδον μονα τους ( το κανα στο κειικ και τρελαθηκα!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 338
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

v & a σε ποιο Τζαμπο βρηκες χαρτακια ;;Εχουν σε όλα ;; Στο τμημα ,με τα ειδη σπιτιου ;

Υπεροχα τα κεκακια σου , σλουρπ ....

Και γω με μια δοση κεικ βγαζω περιπου 25 κεκακια Δοκιμαστε να κανετε είναι ευκολο !

Να ρωτησω και κάτι ακόμα ;αν κάνω ζυμη για μπραουνι και τη βαλω σε θηκη γισ κεκακια πώς θα είναι ;; Πόσο ψησιμο θέλουν ;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

ηρακλειο κρητης, τα βρηκα διπλα στις ξυλινες κουταλες...φανταζομαιι σε ολα καπου εκει κοντα θα ταχουν. αν θελετε κ τη συνταγη να μου πειτε γιατι τωρα που πλησιαζει κ το πασχα, ειναι κ νηστισιμη, ουτε αυγα ουτε γαλα ειναι με λαδι κ αντι για κουβερτουρα βαζεις σταφιδουλες...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Τα κεκάκια που φούρνισα χτες σήμερα το μεσημέρι τα διακόσμησα με icing cream και φιγούρες από ζαχαρόπαστα...το αποτέλεσμα απίστευτο:D μοιάζουν σαν να φτιάχτηκαν από επαγγελματία....και φοβόμουν να δοκιμάσω:shock:...τώρα λυπάμαι να τα φάμε:oops:

Πρέπει όμως να λύσω το θέμα με τα χαρτάκια, αυτά που πρότεινε η paros φαίνονται πανέμορφα...λέω να τα δοκιμάσω;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια που είστε?????? ξέρει καμία τη διαφορά ανάμεσα στη ζαχαρόπαστα και στο γλάσο ζαχαρόπαστας; τα έφτιαξα και τα δύο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά .....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια που είστε?????? ξέρει καμία τη διαφορά ανάμεσα στη ζαχαρόπαστα και στο γλάσο ζαχαρόπαστας; τα έφτιαξα και τα δύο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά .....

 

Δεν το έχω φτιάξει το γλάσο ποτέ, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Υποθέτω λες αυτό με την άχνη, τη γλυκόζη και το ασπράδι. Νομίζω πως είναι απλά μια άλλη συνταγή με πιο εύκολα υλικά για ζαχαρόπαστα. Στην υφή λογικά θα είναι παρόμοια. Δεν το έφτιαξα ποτέ, να σου πω τη γνώμη μου, δεν είμαι υπέρ του να μην ψήνουμε το ασπράδι. Θα μου πεις, η γλυκερίνη που βάζουμε στην άλλη συνταγή, καλύτερη είναι? Δεν ξέρω.. Βρώσιμη βάζουμε, δεν βάζουμε και του σαπουνιού, τώρα δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο. Αλλά καλό είναι να μην τρώμε ωμά αυγά, έστω και σε αμελητέα ποσότητα.

 

Τα κεκάκια που φούρνισα χτες σήμερα το μεσημέρι τα διακόσμησα με icing cream και φιγούρες από ζαχαρόπαστα...το αποτέλεσμα απίστευτο:D μοιάζουν σαν να φτιάχτηκαν από επαγγελματία....και φοβόμουν να δοκιμάσω:shock:.

 

Μπράβο! Αν μπορείς, βάλε μας φωτό να θαυμάσουμε! Επίσης θέλω να σε ρωτήσω τη συνταγή για icing cream!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mantinop το icihg cream που το βρήκες?Το έφτιαξες ή το παρήγγειλες από κάπου?

 

Κορίτσια το icing cream το αγόρασα έτοιμο από το αβ...ένα κουτί με γεύση βανίλια (είχε και σε γεύση σοκολάτα), μετά το άνοιγμα διατηρείτε 30 ημέρες στο ψυγείο. Βγάζει πολλά τεμάχια...πάνω από 30;)

 

Φωτό δεν ξέρω να βάζω....έχω στο φατσοβιβλίο:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το έχω φτιάξει το γλάσο ποτέ, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Υποθέτω λες αυτό με την άχνη, τη γλυκόζη και το ασπράδι. Νομίζω πως είναι απλά μια άλλη συνταγή με πιο εύκολα υλικά για ζαχαρόπαστα. Στην υφή λογικά θα είναι παρόμοια. Δεν το έφτιαξα ποτέ, να σου πω τη γνώμη μου, δεν είμαι υπέρ του να μην ψήνουμε το ασπράδι. Θα μου πεις, η γλυκερίνη που βάζουμε στην άλλη συνταγή, καλύτερη είναι? Δεν ξέρω.. Βρώσιμη βάζουμε, δεν βάζουμε και του σαπουνιού, τώρα δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο. Αλλά καλό είναι να μην τρώμε ωμά αυγά, έστω και σε αμελητέα ποσότητα.

 

 

Γλάσο ζαχαρόπαστας και ζαχαρόπαστα. Νομίζω ότι πρόκειται ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα με διαφορετική συνταγή. Όπως ας πούμε θα βρείς πολλές διαφορετικές συνταγές για κορμό σοκολάτας. ;)

Προσωπικά όταν ρώτησα την φαρμακοποιό μου για βρώσιμη γλυκερίνη, μου είπε ότι πρώτη φορά το ακούει. Δεν ήξερε τίποτα για βρώσιμη γλυκερίνη. Αυτοί έχουν μόνο αυτή που χρησιμοποιούν στα σκευάσματα και δεν μου έδωσε γιατί πρώτη φορά άκουγε να χρησιμοποιείται γλυκερίνη στη ζαχαροπλαστική και φοβόταν μην πάθει κανένας τίποτα......:confused::confused::confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Γλάσο ζαχαρόπαστας και ζαχαρόπαστα. Νομίζω ότι πρόκειται ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα με διαφορετική συνταγή. Όπως ας πούμε θα βρείς πολλές διαφορετικές συνταγές για κορμό σοκολάτας. ;)

Προσωπικά όταν ρώτησα την φαρμακοποιό μου για βρώσιμη γλυκερίνη, μου είπε ότι πρώτη φορά το ακούει. Δεν ήξερε τίποτα για βρώσιμη γλυκερίνη. Αυτοί έχουν μόνο αυτή που χρησιμοποιούν στα σκευάσματα και δεν μου έδωσε γιατί πρώτη φορά άκουγε να χρησιμοποιείται γλυκερίνη στη ζαχαροπλαστική και φοβόταν μην πάθει κανένας τίποτα......:confused::confused::confused:

Υπάρχει! την παρήγγειλε η φαρμακοποιός μου στην φαρμακαποθήκη. Γράφει στο μπουκάλι FOOD APPROVED.

Link to comment
Share on other sites

Το γλάσσο ζαχαρόπαστας είναι μια συνταγή για πιο μαλακή ζαχαρόπαστα πχ για να καλύψεις μία τούρτα, ενώ η ζαχαρόπαστα είναι μια συνταγή για πολύ πιο σκληρή ζύμη με την οποία μπορείς να φτιάξεις γλυπτά και να στέκονται πχ ζωάκια;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει! την παρήγγειλε η φαρμακοποιός μου στην φαρμακαποθήκη. Γράφει στο μπουκάλι FOOD APPROVED.

 

Αλήθεια? επιτέλους μια επιβεβαίωση!!!! να την παραγγείλω λοιπόν για την επόμενη φορά, γιατί χωρίς αυτήν η ζαχαρόπαστα μου ήταν μάλλον αποτυχία. (δεν είχε γυαλάδα και ελαστικότητα). Σ'ευχαριστώ πολύ ! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Το γλάσσο ζαχαρόπαστας είναι μια συνταγή για πιο μαλακή ζαχαρόπαστα πχ για να καλύψεις μία τούρτα, ενώ η ζαχαρόπαστα είναι μια συνταγή για πολύ πιο σκληρή ζύμη με την οποία μπορείς να φτιάξεις γλυπτά και να στέκονται πχ ζωάκια;)

 

Σωστό και αυτό! ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? επιτέλους μια επιβεβαίωση!!!! να την παραγγείλω λοιπόν για την επόμενη φορά, γιατί χωρίς αυτήν η ζαχαρόπαστα μου ήταν μάλλον αποτυχία. (δεν είχε γυαλάδα και ελαστικότητα). Σ'ευχαριστώ πολύ ! :D

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα. Κι εγώ απο κάποιο κορίτσι απο εδώ το έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Το γλάσσο ζαχαρόπαστας είναι μια συνταγή για πιο μαλακή ζαχαρόπαστα πχ για να καλύψεις μία τούρτα, ενώ η ζαχαρόπαστα είναι μια συνταγή για πολύ πιο σκληρή ζύμη με την οποία μπορείς να φτιάξεις γλυπτά και να στέκονται πχ ζωάκια;)

Μπράβο! αυτο είναι! Σ΄ευχαριστώ πολύ. Τωρα μόλις έψαχνα στο διαδίκτυο και έμαθα το εξής: ότι με το γλάσο αν είναι λιγο πιο αραιό στολίζεις με κορνε μπισκότα.

Link to comment
Share on other sites

13490309.png

Uploaded with ImageShack.us

 

και μία κοντινή...

Συγχαρητήρια! είναι πολύ ωραία.Εγώ δεν έχω προχωρήσει τόσο! Με κουπ πατ πειραματίζομαι! Το άσπρο είναι βουτυρόκρεμα ή γλάσο?

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο είναι icing cream την οποία αγόρασα αλλά στην επόμενη δοκιμή θα την φτιάξω μόνη μου;)

Είναι πάρα πολύ πηχτή και μπορούσαν επάνω να σταθούν οι φιγούρες από ζαχαρόπαστα.

Link to comment
Share on other sites

13490309.png

Uploaded with ImageShack.us

 

και μία κοντινή...

 

 

Συγχαρητήρια για τα γλυκά σου!!!Είναι απίθανα!!!Δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από αυτά που είναι φτιαγμένα από επαγγελματίες.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...