Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιμωση


Recommended Posts

καλημερα σας...

θα ηθελα να μαθω εαν καποιο παιδακι εχει φιμωση που να προκαλεθηκε απο λαθος χειρισμο παιδιατρου???

Η παιδιατρος του γιου μας οταν ηταν 8 μηνων, παρατηρησε οτι δεν κατεβαινει το πiπi του και πριν προλαβουμε να κανουμε οτιδηποτε......το τραβηξε πισω με δυναμη με αποτελεσμα η μητερα μου να χασει τις αισθησεις της απο το θεαμα κ το κλαμα του ισανδρου μου:-(:-(.

Ειμαι απο το εξωτερικο και γνωριζω οτι αυτο απαγορευεται, αλλα πραγματικα δεν γνωριζα τι γινετε εδω γιατι οι φιλες μου που ειχαν αγορακια το ειχαν κανει και αυτες...Εννοειτε οτι αλαξα γιατρο και νησι...

Anyway,πηγαμε στο αγλαια κυριακου και μας ειπε ο παιδιατρος (να ειναι παντα καλα ο ανθρωπος) οτι με μια μικρη επεμβασουλα θα φτιαχτει παλι...

το θεμα ειναι πως το θεωρω βαρβαρο ενα τοσο μικρο πλασματακι να υποβληθει σε χειρουργικη επεμβαση, εφοσον, δεν του δημιουργει προβλημα και το σημαντικοτερο οτι δεν ποναει..Τι να κανουμε? διαβασα οτι η φιμωση που ΔΕΝ ειναι εκ γεννητης, φτιαχνετε μονη της καθως μεγαλωνει το αγορι...επαθε κανεις σας τιποτα παρομιο? τι μας συμβουλευετε?Φευγουμε μονιμα στο εξωτερικο σε λιγους μηνες και θα ηθελα οσες συμβουλες μπορω..σας ευχαριστουμε παρα πολυ!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


΅Στις περισσοτερες περιπτωσεις η φιμωση θεραπεύεται μόνη της μεχρι τα 5 χρόνια του παιδιού. Αν όχι, χρειάζεται επέμβαση. Αυτό μας εχει πει ο παιδιατρος μας. ) γιος μου ειχε φιμωση μεχρι τα 3 του. Τωρα πλέον ανοιξε το πουλάκι από μόνο του. Ο γιατρός βέβαια μας ειχε απαγορεύσει να το πειράζουμε εμεις, γιατί υπάρχει κινδυνος τραυματισμού και μόλυνσης. θεωρώ ότι αυτό που εκανε η παιδίατρος σας ηταν λάθος αλλά δε νομίζω να προκάλεσε αυτό τη φίμωση. Μην ανησυχεις πάντως. Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο . Ακόμα και επέμβαση να χρειαστεί μεγαλώνοντας- που το απεύχομαι- ειναι επέμβαση ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα.εχουμε δυο αγορακια 15 μηνων και η παιδιατρος μας λεει να κανουμε επεμβαση για την φιμωση.διαβαζουμε εδω οτι καποιες περιπτωσεις περνουν μονες τους.τι μας συμβουλευετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.εχουμε δυο αγορακια 15 μηνων και η παιδιατρος μας λεει να κανουμε επεμβαση για την φιμωση.διαβαζουμε εδω οτι καποιες περιπτωσεις περνουν μονες τους.τι μας συμβουλευετε?

 

 

 

Εμείς πήγαμε στο παίδων χωρίς να κάνουμε την επέμβαση του έβαλε λίγο ξυλοκαίνη για 30 λεπτά και μετα του το "ξεκόλλησε¨αν θα μπορούσα να το περιγράψω έτσι... Δεν γνωρίζω εάν περνάει μόνο του. αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι γύρω στα 6 του το είχε κατεβάσει η παιδίατρος και μου είπε να μην το πηράξω γιατί ήταν καλά. Το θέμα είναι ότι κόλλησε και μετά ήταν πολύ μεγάλο πρόβλημα για τον μικρό γιατί το κάναμε όταν ήταν 4 χρονών. Απότι έχω ακούσει η καλύτερη ηλικία για να το κάνει είναι όσο φοράει ακόμα πάνα και δεν μπορεί να ελέγξει τους σφυκτίρες του...

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...