Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-01-11, 17:22   #161
MARIAEVA

Το avatar του χρήστη MARIAEVA

Περιοχή: Νεα Μακρη
MARIAEVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααα ωραία πήρες nutren???
θα τον βοηθήσει ελπίζω!!!!
να δω τι θα γίνει και με εμάς με την έλλειψη ρε γμτ
δε θέλω να του το κόψω
την Τρίτη πάμε παιδίατρο κ τη ρημάδα τη ζυγαριά την τρέμω!
Παλιά 14-01-11, 17:33   #162
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra- Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και παλι !
και φυσικα το θεμα ...ο γιος μου!
υψος 99 εκ...βαρος...12.5 κιλα ΠΡΙΝ την γαστρεντεριτιδα.τωρα εχει παει 11 !!! 6 μερες εχει γαστρεντεριτιδα!εμετοι κ διαροιες!2 φορες πηγαμε παιδιατρο.σημερα μας εδωσε αλλα υποθετα κ του εκανε κ υπερηχο στομαχου για να αποκλεισουμε ολα τα ενδεχομενα.τα κοκκαλα του στα πλευρα φαινονται ενα προς ενα.στη λεκανη κ στην σπονδυλικη στυλη το ιδιο χτες το βραδυ μολις κοιμηθηκανε αρχισα να κλαιω που τον ειδα ετσι κοκκαλιασμενο τι να κανω??τα παιδια του τριτου κοσμου ειναι πιο χοντρα απο αυτον!χωρις πλακα!να φανταστητε οτι του φοραω παμπερς μονο στον υπνο κ τις προαλλες ξεμεινα κ του εβαλα ενα παμπερς της μπεμπας!!ναι αληθεια λεω!του ηταν μια χαρα!το νουμερο 3 πως θα παχυνει αυτο το παιδι?η κορη μου η μεγαλη στην ηλικια του ηταν 15 κιλα τι προγραμμα διατροφης χρειαζεται?τον ταιζω συνεχεια(τωρα με την γαστρεντεριτιδα οχι αλλα προ αρρωστιας σχεδον ολη μερα με μια μπουκια στο στομα ηταν) ποιες τροφες παχαινουν αλλα δε κανουν κ κακο στην υγεια?εχω πελαγωσει δε μπορω να τον βλεπω ετσι ποναει η ψυχη μου!
σε καταλαβαινω απολυτα....περασε κι η δικια μου γαστρεντεριτιδα για μια βδομαδα κι ειχε σκελετωθει...κι εγω ειχα τρομαξει κι ειχα αγχωθει πολυ μου θυμιζε παιδια της Αιθιοπιας....ομως δεν εκανα κατι υπερβολικο...μολις το ξεπερασε αρχισε σιγα σιγα να τρωει...χωρις να την ζοριζω και σε μια βδομαδα επανηλθε ....τουλαχιστον πηρε λιγο κρεας πανω της....και παλι ειναι αδυνατη αλλα οχι εκεινο το χαλι....
η αρρωστια φταιει....υπομονη μολις συνελθει θα επανελεθει....φιλακια.
Ο χρήστης rrrrr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 18:08   #163
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια οταν ο αδερφος μου ηταν μικρος,επειδη ειχε γενηθει με προβληματα...και συνεχισαν μεχρι την εφηβεια ηταν το πιο σκελετομενο παιδι που ειχα δει ποτε κ τρομερα κοντος...Οι γονεις μου του δινανε βασιλικο πολτο κ τροφες οπως ταχυνι με μελι στο ψωμι κ ομολογω πως μετα απο λιγο καιρο εγινε.......θηριο!Εχω ακουσει κ για μουρονελαιο(?)Τα λεω σαν ιδεα κι ελπιζω να βοηθησει....αλλα απο την αλλη το οτι ειναι αδυνατο πολυ κ κατω απο τα ορια ενα παιδι δε σημαινει τιποτα για το μελλον... ο αδερφος μου στην εκτη δημοτικου ηταν σαν παιδακι πρωτης δημοτικου,ετσι λεγανε ολοι,αλλα τωρα...τιποτα δε θυμιζει το τοτε.Ευχομαι τα καλυτερα και καλη υπομονη!
Παλιά 14-01-11, 18:38   #164
Dimitra-

Dimitra- ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARIAEVA Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα ωραία πήρες nutren???
θα τον βοηθήσει ελπίζω!!!!
να δω τι θα γίνει και με εμάς με την έλλειψη ρε γμτ
δε θέλω να του το κόψω
την Τρίτη πάμε παιδίατρο κ τη ρημάδα τη ζυγαριά την τρέμω!
ναι αυτο πηρα γιατι το αλλο δε το βρηκα ουτε εγω!
εγω δευτερα θα τον ζυγισω!ελπιζω να παρει γρηγορα τουλαχιστον τα κιλα που εχασε γιατι λογικα τα εχασε απο υγρα οποτε θα πρεπει να τα παρει αμεσως.εδω που τα λεμε 10.5 κιλα για 99 εκ παιδι ειναι ελαχιστα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rrrrr Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καταλαβαινω απολυτα....περασε κι η δικια μου γαστρεντεριτιδα για μια βδομαδα κι ειχε σκελετωθει...κι εγω ειχα τρομαξει κι ειχα αγχωθει πολυ μου θυμιζε παιδια της Αιθιοπιας....ομως δεν εκανα κατι υπερβολικο...μολις το ξεπερασε αρχισε σιγα σιγα να τρωει...χωρις να την ζοριζω και σε μια βδομαδα επανηλθε ....τουλαχιστον πηρε λιγο κρεας πανω της....και παλι ειναι αδυνατη αλλα οχι εκεινο το χαλι....
η αρρωστια φταιει....υπομονη μολις συνελθει θα επανελεθει....φιλακια.
η αληθεια ειναι οτι εδω κ 4 μερες τρωει παρα πολυ καλα..φτου μη το ματιασω αλλα σχεδον ολη μερα τρωει κ μαλιστα δε τον ζοριζω αλλα οταν λεει οτι δε θελει αλλο σταματαω αμεσως για να μη το παρει με αναποδο ματι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια οταν ο αδερφος μου ηταν μικρος,επειδη ειχε γενηθει με προβληματα...και συνεχισαν μεχρι την εφηβεια ηταν το πιο σκελετομενο παιδι που ειχα δει ποτε κ τρομερα κοντος...Οι γονεις μου του δινανε βασιλικο πολτο κ τροφες οπως ταχυνι με μελι στο ψωμι κ ομολογω πως μετα απο λιγο καιρο εγινε.......θηριο!Εχω ακουσει κ για μουρονελαιο(?)Τα λεω σαν ιδεα κι ελπιζω να βοηθησει....αλλα απο την αλλη το οτι ειναι αδυνατο πολυ κ κατω απο τα ορια ενα παιδι δε σημαινει τιποτα για το μελλον... ο αδερφος μου στην εκτη δημοτικου ηταν σαν παιδακι πρωτης δημοτικου,ετσι λεγανε ολοι,αλλα τωρα...τιποτα δε θυμιζει το τοτε.Ευχομαι τα καλυτερα και καλη υπομονη!
ναι λενα μου η μαμα μου μου εστειλε μουρουνελαιο με βασιλικο πολτο μεσα(γιαυτο εκανε κ 17 ευρω μαλλον) επισης το δινω κ ταχινι,φυστικοβουτυρο και κρεμα φουντουκιου.α!αγορασα και χαλβα.καλα εχει τρελαθει με τον χαλβα.εγω βεβαια του ειπα οτι ειναι σοκολατα(ειναι με κακαο)
Ο χρήστης Dimitra- δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-11, 00:30   #165
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι αυτο πηρα γιατι το αλλο δε το βρηκα ουτε εγω!
εγω δευτερα θα τον ζυγισω!ελπιζω να παρει γρηγορα τουλαχιστον τα κιλα που εχασε γιατι λογικα τα εχασε απο υγρα οποτε θα πρεπει να τα παρει αμεσως.εδω που τα λεμε 10.5 κιλα για 99 εκ παιδι ειναι ελαχιστα!

η αληθεια ειναι οτι εδω κ 4 μερες τρωει παρα πολυ καλα..φτου μη το ματιασω αλλα σχεδον ολη μερα τρωει κ μαλιστα δε τον ζοριζω αλλα οταν λεει οτι δε θελει αλλο σταματαω αμεσως για να μη το παρει με αναποδο ματι

ναι λενα μου η μαμα μου μου εστειλε μουρουνελαιο με βασιλικο πολτο μεσα(γιαυτο εκανε κ 17 ευρω μαλλον) επισης το δινω κ ταχινι,φυστικοβουτυρο και κρεμα φουντουκιου.α!αγορασα και χαλβα.καλα εχει τρελαθει με τον χαλβα.εγω βεβαια του ειπα οτι ειναι σοκολατα(ειναι με κακαο)

Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα....Και οι παιδικες κρεμες παχαινουν,οταν εκανα στηβω ιο προπονητες μας συστηναν να τρωμε τετοιες.Απλα θελει προσοχη γιατι καποιες τροφες μπορει να οδηγησουν κ σε παχυσαρκια μακροπροθεσμα ομως.Εαν ενα παιδακι λαμβανει τα αποραιτητα- καθε μερα δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητες οι παρεμβασεις.Αν ειναι υγειες,πιστευω,οτι καλυτερα ειναι να μη πιεζουμε καταστασεις γιατι μπορει να κανουμε κακο.Γιατι δε συμβουλεβεστε εναν διατροφολογο,δε κοστιζει ακριβα νομιζω ουτε κι εκει,θα μιλησει με το παιδι να δει τι του αρεσει κ θα φτιαξει ενα ισορροπημενο προγραμμα που θα το βοηθησει,χωρις υπερβολες.Πιστευω αξιζει το κοπο.Πες μας νεα σας....
Παλιά 16-01-11, 00:33   #166
Σνουφελ μου

Προεπιλογή

Α!Και κατι ακομα..και οι ετοιμοι χυμοι παχαινουν,οι γνωστοι...του εμποριου,θα αναπληρωσει κ υγρα!
Παλιά 16-01-11, 00:38   #167
Dimitra-

Dimitra- ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοιτα οκ ολα αυτα θα τα κανω μεχρι να παρει λιγο τα πανω του.να φτασει δηλαδη τουλαχιστον τα 14 κιλα.μετα στοπ.οσο για την φαριν λακτε εχω σκοπο να του τη δεινω μεχρι να παρει τα 2 κιλα που εχασε.με διατροφολογο δεν εχω προσπαθησει αλλα ολοι οι παιδιατροι που τον πηγα τις τελευταιες μερες επιμενουν οτι τα 10.600 με υψος 99 εκ ειναι μια χαρα! καλυτερα ετσι σου λεει παρα παχυσαρκο.εδω δε μιλαμε για παχυσαρκο αλλα για λιποσαρκο πλεον.αυτο μου τη δινει!εχουν φαει τοσο κολλημα που κ 5 κιλα να ηταν πιστευω τα ιδια θα ελεγαν τελος παντων...μη τον ματιασω πολυ καλα τρωμε αυτες τις μερες.θα δειξει η ζυγαρια τη δευτερα!και το παιδι το βλεπω εχει ορεξη για φαι.δηλαδη δεν λεει οχι!(μαλλον επειδη στερηθηκε πολλα ενω ηταν αρρωστος 10 μερες) οταν χορτασει κ μου το λεει σταματαω αμεσως δε τον μπουκωνω.ουφ..αντε να δουμε!
Παλιά 17-01-11, 14:59   #168
Dimitra-

Dimitra- ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το πρωι τον ζυγισα νηστικο χωρις ρουχα κ ειναι ακριβως 12 κιλα.εβαλε 1.5 κιλο το εβαλε γρηγορα γιατι προφανως τα 2 κιλα που εχασε ηταν υγρα λογω αφαγιας και διαρροιας κ εμετων.οποτε συνεχιζουμε απο δω κ περα σταθερα!παντως εχει ορεξη
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-01-11, 11:02   #169
amarylis

Το avatar του χρήστη amarylis

Περιοχή: Αθήνα
amarylis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πρωτογαλα?εγω μονο το προτωγαλα μετα τη γεννα ξερω!τι γαλα ειναι αυτο?
καλημέρα!
και εγώ αυτό ξέρω ότι είναι, δεν ρώτησα αν πρόκειται για το ίδιο, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι..υποθέτω ότι ένα από τα συστατικά του σκευάσματος θα είναι και αυτό..
πρός στιγμήν το έχω αφήσει και εγώ γιατί άρχισε κατά ένα περίεργο τρόπο να τρώει και μάλιστα μου λέει μόνος του: Μαμά, νομίζω ότι χρειάζομαι φαγητό τώρα..!(πάντα τέτοια εύχομαι!)

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές