Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-11-10, 21:34   #561
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iouliam Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και από μένα. Έχω κι εγώ στο ιστορικό μου δύο παλίδρομες τους τελευταίους 10μήνες και η μία ένα μήνα πριν. Μένω επαρχεία ο γυναικολόγος μου είπε τυχαίο γεγονός και να μην κάνω τίποτα, γιατί μετά την 3η ξεκινάμε εξετάσεις. Εγώ δεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια χωρίς τουλάχιστον να'χω προσπαθήσει να βρω το λόγο (εάν υπάρχει). Πήγα λοιπόν σε γνωστό μου γιατρό Αθήνα και με έστειλε σε κάποιον στον κ. Δρακάκη. Πήρε ιστορικό και μου έγραψε 3πακέτα εξετάσεων, καρυότυπο ζεύγους και σαλπιγγογραφία. Τον ρώτησε που μου προτείνει να κάνω τις αιματολογικές και μου είπε σε κάποιο ιδιωτικό εργαστήριο, στο οποίο πήρα τηλ. και μου είπαν θέλουν 1800€ για όλες. Έπαθα σοκ και άρχισα να παίρνω όλα τα ιδιωτικά (δεν σκέφτηκα τα δημόσια γιατί δε θέλω να περιμένω μήνες για ραντεβού και μετά άλλους μηνες για αποτελέσματα) και βρήκα πιο οικονομικό το Λητώ όπου θα μου στοιχίσουν 850€ όλες.
Θα ανέβω σε 15 μέρες να τις κάνω, μου είπαν δε χρειάζεται ραντεβού και δεν πρέπει να είμαι νηστική. Διάβασα εδώ όμως ότι για έλεγχο θρομβοφιλίας σε κάποιες είχαν πει νηστεία. Τι ισχύει τελικά; Μήπως έχει κάνει καμία στο Λητώ; Είναι αξιόπιστο άραγε;
δεν έχει σχέση το φαγητό με τα συγκεκριμένα ένζυμα που θα αναλυθούν αναφορικά με την θρομβοφιλία.δεν επηρεάζονται εννοώ.δεν είναι σαν τον σίδηρο κλπ.και καλά έκανες και το έψαξες πριν την 3η σου εγκυμοσύνη.εύχομαι να βρείς τί φταίει για να μη το ξαναπεράσεις όλο αυτό.
Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-10, 18:12   #562
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

IOULIAM
ΜΗΠΩΣ να έπαιρνες την βιοιατρική να έπαιρνες μία προσφορά??
Ο χρήστης zitamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 18:45   #563
iouliam

iouliam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είναι αξιόπιστη η Βιοιατρική; Δεν την ήξερα και τώρα μπήκα στο site της και λογικά θα γίνονται αυτές οι εξετάσεις. Θα ρωτήσω αύριο. Αλλά με προβληματίζει που ο γιατρός μου είπε ότι γίνονται σε πολύ λίγα νοσοκομεία αυτές οι εξετάσεις και ξαφνικά ανακαλύπτω ότι γίνονται σε πάρα πολλά.
Τέλος πάντων, δε βρίσκεις άκρη με αυτό το θέμα. Υπάρχουν μέρες που με πιάνουν τα καταθλιπτικά μου και σκέπτομαι μήπως δώσουμε τόσα χρήματα, περάσουμε και όλη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία των εξετάσεων και μας πουν δεν έχετε τίποτα. Τι τραβάμε για να γίνουμε μάνες!
Ο χρήστης iouliam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 18:59   #564
loveboom

loveboom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=iouliam;1802877]Είναι αξιόπιστη η Βιοιατρική; Δεν την ήξερα και τώρα μπήκα στο site της και λογικά θα γίνονται αυτές οι εξετάσεις. Θα ρωτήσω αύριο. Αλλά με προβληματίζει που ο γιατρός μου είπε ότι γίνονται σε πολύ λίγα νοσοκομεία αυτές οι εξετάσεις και ξαφνικά ανακαλύπτω ότι γίνονται σε πάρα πολλά.
Τέλος πάντων, δε βρίσκεις άκρη με αυτό το θέμα. Υπάρχουν μέρες που με πιάνουν τα καταθλιπτικά μου και σκέπτομαι μήπως δώσουμε τόσα χρήματα, περάσουμε και όλη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία των εξετάσεων και μας πουν δεν έχετε τίποτα. Τι τραβάμε για να γίνουμε μάνες![/

θα σου πω την εμπειρια μου....η βιοιατρικη ειναι αρκετα αξιοπιστη ομως ο γιατρος μου ειπε οτι πιο αξιοπιστες θα ειναι στο ιποκρατειο και στο λαικο,τις εκανα πριν 15 μερες στο λαικο,και περιμενω απαντησεις
Παλιά 22-11-10, 19:18   #565
iouliam

iouliam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξέρεις τι σκέπτομαι; Αν τις κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο επειδή δε γίνονται όλες σε ένα θα πρέπει να ανεβοκατεβαίνω και επίσης δε θέλω να περιμένω μήνες για ραντεβού και αποτελέσματα. Οπότε επιλέγω ιδιωτικό και ας δώσω κάποια χρήματα.
Παλιά 22-11-10, 19:32   #566
loveboom

Προεπιλογή

ΕΧΕΙς απολυτο δικιο σε αυτο..
Παλιά 26-11-10, 16:40   #567
katerina_s

Το avatar του χρήστη katerina_s

katerina_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει.
Βγήκα ετερόζυγη στη μετάλλαξη MTHFR 677C και φυσιολογική στη fv 1691 G kai FII 20210 G. Κανένα σχόλιο;;Ευχαριστώ!

Ο χρήστης katerina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 16:48   #568
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina_s Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγήκα ετερόζυγη στη μετάλλαξη MTHFR 677C και φυσιολογική στη fv 1691 G kai FII 20210 G. Κανένα σχόλιο;;Ευχαριστώ!

οφφ τόπικ....(είσαι έγκυος Κατερινάκι???? Μπράβο, συγχαρήτηρια κιόλας, είδες πως τα μαθαινουμε πλέον ??? απο σπόντα και τυχαία!!!!

Μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!! )

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 18:55   #569
Silia2002

Silia2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina_s Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι κατι τρομερο.Μπορεις να προσθεσεις στην διατροφη σου φολικο οξυ και βιταμινη Β και θα ναι σαν να μην εχεις τιποτα!
Ο χρήστης Silia2002 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-10, 19:00   #570
katerina_s

Το avatar του χρήστη katerina_s

katerina_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
οφφ τόπικ....(είσαι έγκυος Κατερινάκι???? Μπράβο, συγχαρήτηρια κιόλας, είδες πως τα μαθαινουμε πλέον ??? απο σπόντα και τυχαία!!!!

Μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!! )
Κοριτσάκι μου σε ευχαριστώ. Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα. Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το παιδάκι σου!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Silia2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι κατι τρομερο.Μπορεις να προσθεσεις στην διατροφη σου φολικο οξυ και βιταμινη Β και θα ναι σαν να μην εχεις τιποτα!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ αυτό κατάλαβα αλλά ήθελα και κάποια άλλη γνώμη. Μάλλον πρέπει πλέον να ηρεμίσω. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Ο χρήστης katerina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 06:51   #571
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κορίτσια ,είμαι εγκυος μήπως ξερετε μέχρι πιο μήνα μπορουμε να κανουμε τις ενεσεις στην κοιλια?
Παλιά 28-11-10, 07:08   #572
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zitamar Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κορίτσια ,είμαι εγκυος μήπως ξερετε μέχρι πιο μήνα μπορουμε να κανουμε τις ενεσεις στην κοιλια?
καλημέρα!εμένα μου είχε πεί μέχρι τέλους θα τις βάζω μέχρι τέλους.και κάποιες κοπέλες από ότι διάβασα και ακόμα 40 μέρες μετά την γέννα.δεν σου είπε τίποτα ο γιατρός σου;
Παλιά 28-11-10, 08:17   #573
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μου είπε ότι θα τις κανω και μετα την γεννα απλα η κοιλια μου είναι ΠΟΛΎ τσιτα αφου περιμένω διδυμα και λογω αλλεργίας δεν μπορω να βαζω καποια κρεμα να μαλακωσει ,την τελευταια φορα μου είπε οτι μπορω να ξεκινησω να της κανω στο μπουτι κατι που δεν θελω.... (μπηκα τωρα στον 7ο), γι'αυτο λεω αν δεν υπαρχει προβλημα να συνεχίσω όσο μπορω στην κοιλια,αν γίνεται βεβαια...
Παλιά 28-11-10, 09:21   #574
grecia

grecia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zitamar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπε ότι θα τις κανω και μετα την γεννα απλα η κοιλια μου είναι ΠΟΛΎ τσιτα αφου περιμένω διδυμα και λογω αλλεργίας δεν μπορω να βαζω καποια κρεμα να μαλακωσει ,την τελευταια φορα μου είπε οτι μπορω να ξεκινησω να της κανω στο μπουτι κατι που δεν θελω.... (μπηκα τωρα στον 7ο), γι'αυτο λεω αν δεν υπαρχει προβλημα να συνεχίσω όσο μπορω στην κοιλια,αν γίνεται βεβαια...
ΑΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΣΙΤΑ ΚΑΝΤΕΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΝ 7ο ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΥΡΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ?
Ο χρήστης grecia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 16:04   #575
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τις clexan κανω.Στα μπουτια έκανα πριν την εξωσωματική αλλα είχα προβλημα είχαν μελανιασει και τα 2 μπουτια αλλα σε πολύ μεγαλη εκταση και φαντασου κουτσαινα μαλλον γιατι έκανα πολυ μεγαλη δόση,οταν με είδε ο αιματολόγος μου μείωσε την δόση, έβαζα και για καιρο αλουμινόνερο και μετα όλα οκ,αλλα μετα απο αυτο φοβαμαι να ξανακανω στα μπουτια...
Παλιά 28-11-10, 16:05   #576
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

grecia εσυ ποιες κάνεις?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-12-10, 17:21   #577
loveboom

Προεπιλογή

ηρθα και εγω στο κλαμπ της ηπαρινης
Παλιά 10-12-10, 18:46   #578
van*

van* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ.Η 1η Δ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ Η 2η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ(ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤ Κ ΕΔΕΙΞΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13)ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ MTHFR ΕΤΕΡΟΖΥΓΟΣ ΓΟΝΟΤΥΠΟΣ Κ V LEIDEN ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΠΑΡΙΝΕΣ.ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κα ΦΙΦΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ
Ο χρήστης van* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-10, 22:50   #579
loveboom

Προεπιλογή

van δυστυχως εμενα ειναι στο λαικο η αιματολογος.για το ιασω δεν ξερω.να χαιρεσαι το παιδακι σου και ολα να σου πανε καλα
Παλιά 11-12-10, 12:05   #580
van*

van* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΜΩΡΑΚΙΑ.
Παλιά 16-12-10, 12:24   #581
Haris1

Το avatar του χρήστη Haris1

Haris1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αναζητηση αιματολογου

Κοριτσια, καλημερα. Προσπαθω να βρω εναν αιματολογο στη Θεσ/νικη, που να ασχολειται με κυηση και θρομβοφιλια. Εχετε καποιον υποψη σας, που να σας παρακολουθησε και να μεινατε ευχαριστημενες?
Ο χρήστης Haris1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-10, 13:14   #582
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο van* Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ.Η 1η Δ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ Η 2η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ(ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤ Κ ΕΔΕΙΞΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13)ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ MTHFR ΕΤΕΡΟΖΥΓΟΣ ΓΟΝΟΤΥΠΟΣ Κ V LEIDEN ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΠΑΡΙΝΕΣ.ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κα ΦΙΦΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ
Για τη Φοίφα έχω ακούσει καλά λόγια από κορίτσαι στο φόρουμ. Εγώ προσωπικά πηγαίνω στη Μελισσάρη στο Ωνάσειο.
Να σου ζήσει ο γιος σου και με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι!

Παλιά 16-12-10, 18:36   #583
van*

van* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Κ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Παλιά 16-12-10, 19:36   #584
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να 'σαι καλά κοπέλα μου!

Παλιά 23-12-10, 20:16   #585
flag

flag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!
η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?
Ο χρήστης flag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-12-10, 21:35   #586
matilda77

matilda77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθειά σας . Θέλω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και ψάχνομαι με την ασφαλειά μου ΤΕΒΕ, όπου κ δεν μου τις γράφουν. Στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου εκλεισα ραντεβού με αιματολόγο τον Φεβ(αν είναι δυνατόν). Γνωρίζεται ποιά άλλη κινήση θα μπορούσα να κάνω κ δεν το σκέφτηκα;
Ή αν γνωρίζεται κανένα Ιδιωτικό διαγνωστικό Κέντρο , με ικανοποιητικές τιμές, στην Θεσσαλονίκη;
Θα εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε γιατί ψάχνομαι...
Παλιά 23-12-10, 22:30   #587
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα.εγω πηγαινω στην κ.λευκου στη θεσσαλονικη.ειναι εξαιρετικη με ειδικευση στη θρομβοφιλια εχει συμβαση με πολλα ταμεια και ειναι και στο ιπποκρατειο,που μπορεις να κανεις εξετασεις.ειναι φοβερη

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-12-10, 08:19   #588
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο flag Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!
η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

ΣΟΥ εστειλα π.μ. για τον τρόπο. Επειδη βλεπω είσαι νέο μέλος θα το διαβασεις πανω πανω δεξια (προσωπικα μυνηματα)
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-12-10, 09:59   #589
mousoudi

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mousoudi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο robenula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.εγω πηγαινω στην κ.λευκου στη θεσσαλονικη.ειναι εξαιρετικη με ειδικευση στη θρομβοφιλια εχει συμβαση με πολλα ταμεια και ειναι και στο ιπποκρατειο,που μπορεις να κανεις εξετασεις.ειναι φοβερη
Συμφωνώ και επαυξάνω για τη γιατρό. Μόνο που από τον περασμένο μήνα πλέον είναι μόνο στο Ιπποκράτειο (διορίστηκε), οπότε αν κάποια θέλει να την επισκεφτεί, θα πάει εκεί.
Ο χρήστης mousoudi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-12-10, 10:23   #590
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα!!!
Εγώ δεν πονάω αλλά τις κάνω μόνη μου. Πρέπει να βρεις το σημείο να μην πονάς. Τις κάνω στην κοιλιά και δοκιμάζω λίγο προν βάλω τη βελόνα αν πονάει εκεί που θα τη βάλω ... γι' αυτό νομίζω δε βολεύει να στην κάνει άλλος. Κατά τα άλλα δεν είναι τόσο φοβερό ... πάρα πολλές κοπέλες κάνουν ενέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να πέφτει η ψυχολογία της!

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-12-10, 14:58   #591
γαρυφαλλάκι

Το avatar του χρήστη γαρυφαλλάκι

γαρυφαλλάκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ δεν πονάω αλλά τις κάνω μόνη μου. Πρέπει να βρεις το σημείο να μην πονάς. Τις κάνω στην κοιλιά και δοκιμάζω λίγο προν βάλω τη βελόνα αν πονάει εκεί που θα τη βάλω ... γι' αυτό νομίζω δε βολεύει να στην κάνει άλλος. Κατά τα άλλα δεν είναι τόσο φοβερό ... πάρα πολλές κοπέλες κάνουν ενέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να πέφτει η ψυχολογία της!
Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ! Μέχρι και την ημέρα που γέννησα στην κοιλιά τις έκανα. Πάντα υπάρχει λίγος χώρος στο πλάι. Στο μπούτι μια φορά που επιχείρησα, τσίριξα από τον πόνο. Από το τμήμα θρομβοφιλίας στο Λαικό έμεινα πολύ ευχαριστημένη!
Ευχομαι υπομονή σε όλες και με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!
Παλιά 24-12-10, 16:39   #592
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα!!!
καταρχήν μην την λές νόσο.μόνο αυτό το όνομα αρκεί να σου ρίξει όλη την ψυχολογία.τάση είναι η θρομβοφιλία.
και εγώ μόνη μου τις κάνω και νιώθω πολύ καλύτερα έτσι παρά να εξαρτώμαι από άλλους.και εγώ δοκιμάζω πρώτα αν πονάω εκεί που θα την βάλω.και έχω παρατηρήσει ότι κοντά στην μέση και στον ομφαλό πονάει πιο πολύ.επίσης όσο πιο κάθετα με την μύτη την βάζεις πάνω στην κοιλία τόσο πιο ανώδυνο είναι.τουλάχιστον έτσι δουλέυει πάνω μου και δεν αφήνει και σημάδια.το φάρμακο από μόνο του καίει λίγο σην αρχή αλλά οκ.

Παλιά 27-12-10, 11:00   #593
iouliam

iouliam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα! Βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα αλλά θα τις πάω στο γιατρό 20/1 γιατί περιμένω να κάνω και σαλπιγγογραφία. Όσες έχουν φυσιολογικές τιμές είναι όλες εντός των φυσιολογικών. Τις παρακάτω όμως δεν τις καταλαβαίνω, ξέρει καμία να με βοηθήσει;
FII20210G/A PROTHROMBIN

FII20210G/A GG
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

FVQ 506 DNA

FV1691G/A GA
ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

MTHFR:C677T

MTHFR 677C/T CT
ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

Mοριακός Eλεγχος PAI-1

PAI-1 4G/4G
ΟΜΟΖΥΓΩΤΗΣ

MTHFR: A1298C

MTHFR 1298A/C AC
ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

GPΙa Γλυκοπρωτεϊνη
αιμοπεταλίων Ιa

GPIa C807T CT

ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ
Παλιά 28-12-10, 20:25   #594
DOLINI

DOLINI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ....
ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ,
ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ CLEXANE ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ .... Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ...
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
Ο χρήστης DOLINI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-10, 22:17   #595
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DOLINI Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ....
ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ,
ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ CLEXANE ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ .... Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ...
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
από ότι έχω διαβάσει στις εξωσωματικές βάζουν προληπτικά.είτε έχεις μεταλλαγμένα ένζυμα είτε όχι.να ξέρεις ότι βοηθάει πολύ στην αιμάτωση της μήτρας και κατ΄επέκταση στα έμβρυα σου.

Παλιά 28-12-10, 22:22   #596
olivini7

Προεπιλογή

girls θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρετε.
οι βιοχημικές αναλύσεις αίματος που είχα κάνει έδειξαν λίγο χαμηλές τις ορμόνες Papp-a και bhgc με αποτέλεσμα να βγεί λίγη ψηλή η πιθανότητα για τρισωμία 18.στον υπέρηχο όμως για την αυχενική διαφάνια όλα ήταν μια χαρά.δεν υπήρχε ένδειξη γι αυτη την τρισωμία και μου είπε η εμβρυολόγος ότι ίσως είναι η θρομβοφιλία και η θεραπεία που κάνω.
utrogestant, fragmin κλπ.ξέρετε κάτι σχετικό;

Παλιά 06-01-11, 12:40   #597
prozak

Το avatar του χρήστη prozak

prozak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα!!!
καλησπέρα και χρόνια πολλά... είμαι στον 4ο μήνα και μου διπλασίασαν τη δόση εδώ και δεκαπέντες μέρες... κάνω τις ενέσεις μόνη μου, και σε πληροφορώ ότι δεν πονάει καθόλου η πράξη, αλλά πονάει πολύ η θεωρία της διαδικασίας... βέβαια μιλάω για μένα, αλλά πιστεύω ότι σχεδόν όλες νοιώθουν το ίδιο.. δλδ, αφού κάνω την ένεση, για 10 λεπτά μετά είμαι χάλια ψυχολογικά.. ξέρω ότι είναι για το καλό του μωρού, ξέρω.... ξέρω...
αλλά αυτή η καταραμένη η ψυχολογία δεν καταλαβαίνει από λογική...!!!

καλή δύναμη και στους δύο σας, και με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σας..!!!
Παλιά 08-01-11, 09:26   #598
van*

van* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ.ΔΕΣΤΟ ΘΕΤΙΚΑ.ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ Κ ΑΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΙΑ 10λ Κ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.
Παλιά 11-01-11, 11:17   #599
poppy giorgos

Το avatar του χρήστη poppy giorgos

poppy giorgos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας στην οικογενεια μου εχουμε ιστορικο θρομβοφιλιας και πρεπει να κανω και εγω την εξεταση αλλα φοβαμαι οτι αν ειμαι θετικη θα με αγχωσει περισσοτερο στο θεμα παιδι, πως μπορω να το αντιμετοπισω? μπορω να κανω την εξεταση αφου μηνω εγκυος?

Ο χρήστης poppy giorgos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-11, 11:30   #600
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλό είναι να την κάνεις απο πριν για να ξέρεις το μέγεθος του προβλήματος. Θρομβοφιλία δεν είναι έχεις ή δεν έχεις, το ποσοστό της εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. και κάθε μορφή ίσως να επιδέχεται και διαφορετική θεραπεία. φρόνιμο είναι να είσαι προετοιμασμένη όσο πιο πολύ δυνατόν για το μωράκι που θα φιλοξενήσεις μέσα σου 9 μήνες!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές