Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > Ψυχολογία

Notices

Ψυχολογία Προσκόλληση και αποχωρισμός, κρίσεις θυμού κ επιθετικότητα, φόβος κ τρόμος, ζήλια, δάγκωμα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-08-10, 15:55   #41
ANDREOULIS

Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
ANDREOULIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ax mou thimizis tin diki mou kathimerinotita .
Mono pou emena o dikos mou kanakaris einai 17 minon ...
Me apogoitevis pisteva oti sto stadio to diko sas tha itan kalitera ta prgmata.
Ax ipomoni kai pali ipomoni...
Ο χρήστης ANDREOULIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-10, 00:31   #42
Τινακι

Το avatar του χρήστη Τινακι

Περιοχή: στην χωρα αγκου μπεμπε
Τινακι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Τινακι
Προεπιλογή

αχ 'αγαπημενο' μου θεμα και πονεμενο...εμας το καλυτερο μας ειναι να πεταμε κατω το καπελο μας απο τα νευρα μας και βεβαιως να κυλιομαστε στο δρομο......να σε κοιταει μεσα στα ματια και να γλυφει τα χερια του αφου βεβαιως εχει "καθαρισει" το δρομο....να ουρλιαζει μες την μεση του δρομου...να κοπαναει πορτες...να τσιριζει που και που...να ζηταει αδιακοπα νερο, φαγητο κτλ κτλ γενικα να κανει τα παντα ολες τις ωρες σε σημειο που νοιωθω εξαντλημενη παρα τις βιταμινες, τα συμπληρωματα διατροφης και πολλες προσευχες....υπαρχουν στιγμες που πιστευω οτι φταιω εγω, οτι δηλαδη τον παραμελω, οτι ζηλευει τον αδερφο του, απελπιζομαι και στεναχωριεμαι οτι κατι δεν κανω σωστα, ομως μετα συνηδητοποιω οτι απλα ειναι μια φαση οπου ακομα δεν μπορει να μιλησει, θυμωνει που δεν τον καταλαβαινω και προσπαθει να ανακαλυψει τα ορια μας και να αντιμετωπισει πολλες αγνωστες καταστασεις μαζι οπως η επερχομενη ομιλια, συναισθηματα καινουργια διαφορετικα κτλ κτλ....στο τελος της ημερας ο λογος που ξερω οτι δεν ζηλευει τον αδερφο του ειναι γιατι σε καθε ευκαιρια τον αγκαλιαζει, τον φιλαει, του μαζευει τα παιχνιδια, ανησυχει αμα κλαιει και του λεει "σ'αγαπω"....ξερω οτι δεν τον παραμελω διοτι τον αγαπαω, θελω το καλο του και προσπαθω με καθε τροπο να του εξηγω, να του μιλαω και να του δινω ερεθισματα ή την ηρεμια του οποτε την αναζηταει....δεν ειμαι τελεια μανα, του εχω φωναξει και ναι του εχω δωσει και καμποσες στα παμπερς αλλα παντα του ζηταω συγνωμη διοτι ξερω πως θα περασει και πως και οι δυο μεγαλωνουμε και εχουμε πολλα να μαθουμε. Ο κοσμος (= ζωη) ειναι τρομακτικος, μπερδεμενος, ακαταλαβιστικος και θορυβωδης πολλες φορες ακομα και για μενα ποσο μαλλον μεσα απο τα ματια του "μεγαλου" μου μωρου....συγχωρα με αγαπη μου απλα μερικες φορες και η μαμα κουραζετε και δεν ξερει πλεον τι να κανει...οι οδηγιες χρησεως ειναι στα γιαπωνεζικα ΧΑ ΧΑ .....
Παλιά 10-08-10, 10:15   #43
Τινακι

Το avatar του χρήστη Τινακι

Περιοχή: στην χωρα αγκου μπεμπε
Τινακι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Τινακι
Προεπιλογή

εεεεε δεν αντεχω αλλο, δεν την παλευω αλλο...προσπαθω, προσπαθω προσπαθω αλλα αυτο το παιδι με βγαζει νοκ αουτ....τα νευρα μου....δεν δεν δεν δεν...δεν θελω αλλο...μου βγαινουν πολυ αρνητικα και ασχημα συναισθηματα προς τα εξω....δεν θελω ουτε να τον ακουω πλεον, δεν τον θελω διπλα μου, εχω σιχαθει τις βλακειες του και δεν μπορω πλεον να βρω καμια δικαιολογια...νοιωθω πως οτι προσπαθειες και να κανω δεν βγαζω ακρη με αυτο το παδι...αρχιζει να με εκνευριζει σε πολυ σοβαρο βαθμο....εχω φτασει στα ορια μου....δεν ξερω τι αλλο να του κανω...εχω βαρεθει να καθαριζω, μαζευω απο πισω να ακουω τις φωνες του, να μου πεταει καρεκλες, να μου ριχνει χαστουκια.... αχ θελω τοσο πολυ να βρισω, θελω τοσο πολυ να φυγω απο το σπιτι και να γυρισω μετα απο μερες....τεσπα...υπομονη θα περασει ετσι δεν ειναι???
Παλιά 10-08-10, 11:05   #44
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

kαι εμεις μια απο τα ιδια!!
αρνηση και φωνες!!!μονιμως...
ηταν ενα αγγελακι τωρα εγινε κυριολεκτικά "το παιδι μου....αυτος ο αγνωστος!!!!!"
υπομονη, θα αρχισω την μεθοδο της νταντας!!
για να δουμε!!
καλό κουράγιο σε όλες μας!!

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές