Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χορτοφαγία


anti1980

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες διαβάζοντας το θέμα Εγκυμοσύνη και Χορτοφαγία, (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=64428) έπιασα τον εαυτό μου να ενδιαφέρεται και να έχει πολλές απορίες σχετικά με τη χορτοφαγία.

Για να μη χαλάσω λοιπόν το θέμα που άνοιξε η Αννουλα1987 πρότεινα στα μέλη που είχαν καλή διάθεση να με ενημερώσουν για τα όσα θέλω να μάθω, να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα που να αφορά καθαρά τη χορτοφαγία.

 

Μπήκα και στη διαδικασία να ζητήσω από τον/ην administrator να μας ανοίξει ένα θέμα ώστε να πάνε όλα τα off topic από το ένα θέμα στο άλλο και εμείς απλά να το συνεχίσουμε. Μου απάντησε ότι αυτό θα το κάνει ο Συντονιστής Περιεχομένου. Επειδή όμως από τότε έχουν περάσει μερικές μέρες και αυτό δεν έχει συμβεί, αποφάσισα να ανοίξω εγώ το θέμα αυτό προκείμενου να μη ξεχαστεί η κουβέντα και αν αργότερα θέλουν οι admin ας βάλουν και τα off topic από το εγκυμοσύνη και χορτοφαγία.

 

Ελπίζω λοιπόν να έκανα καλά…:mrgreen::mrgreen:

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο αυτές τις μέρες, βρήκα πολλές αναφορές σε αυτό το θέμα και τώρα το κεφάλι μου είναι γεμάτο πληροφορίες που θέλουν να μπουν σε σειρά. Πέρα από αυτό με ενδιαφέρει και η προσωπική γνώμη και εμπειρία του καθενός από εσάς.

 

Και έτσι λοιπόν έχω πολλές απορίες....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Η πρώτη και πιστεύω η ποιο σημαντική είναι, ο λόγος που μπαίνει κάποιος στη διαδικασία της χορτοφαγίας. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μονόπλευρη απάντηση και γιʼ αυτό θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαίρομαι πολύ για το τόσο μεγάλο ενδιαφέρον σου πάνω στο θέμα...Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν θα βρεις πολλά άτομα να ενδιαφέρονται ή να εφαρμόζουν αυτό το διαφορετικό τρόπο διατροφής.Από μωρά παιδιά μας βάζουν να τρώμε κρέας "γιατί κάνει καλό" λένε...Και επειδή κάνει τόσο "καλό" βρίσκονται τόσοι πολλοί άνθρωποι να υποφέρουν από χοληστερίνες και ένα σωρό άλλα κακά πράγματα...Ελπίζω το θέμα αυτό να προσφέρει την ενημέρωση που χρειαζόμαστε όλοι μας ώστε να αρχίσουμε να τρεφόμαστε πιο υγιεινά!:)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το θέμα αυτό να προσφέρει την ενημέρωση που χρειαζόμαστε όλοι μας ώστε να αρχίσουμε να τρεφόμαστε πιο υγιεινά!:)

 

Και εγώ αυτό έλπιζα… αλλά τελικά… δε το βλέπω… :-(:sad:

 

Κρίμα... και είχα τι διάθεση να μάθω πολλά…:oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν το πήραν χαμπάρι αυτό το θέμα :mrgreen: Συνήθως όταν ανοίγει θέμα περί χορτοφαγίας, γίνεται ο κακός χαμός :lol:

 

Εγώ εδώ είμαι αν μπορώ να δώσω τα φώτα μου σε κάτι, πολύ ευχαρίστως!

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη και πιστεύω η ποιο σημαντική είναι, ο λόγος που μπαίνει κάποιος στη διαδικασία της χορτοφαγίας. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μονόπλευρη απάντηση και γιʼ αυτό θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

 

Οι λόγοι που γίνεται κάποιος/α χορτοφάγος είναι συνήθως τρεις (σε συνδιασμό ή ξεχωριστά). 1. Για λόγους ηθικής: Άνθρωποι που διαφωνούν με την εκμεταλλεύση των ζώων και την εξουσιαστική σχέση που έχουμε μαζί τους 2. Για λόγους υγείας 3. Για λόγους οικολογίας (Ο βίγκαν τρόπος ζωής είναι πολύ πιο οικολογικός σε εξοικονόμηση ενέργειας, νερού κλπ από ό,τι ο παμφαγικός).

 

Εγώ μεγάλωσα βίγκαν αλλά παρέμεινα βίγκαν για λόγους ηθικής. Και γι' αυτό το συνεχίζουμε όλη μου η οικογένεια. Βλέπουμε τα ζώα ως συγκατοίκους πάνω σε αυτό τον πλανήτη και όχι ως πηγές αγαθών ή σκλάβους. Θέλω και το αγοράκι μου να μεγαλώσει και να έχει μάθει να σέβεται ανθρώπους και ζώα και ποτέ να μην θεωρεί κάποιον/α κατώτερο/η λόγω διαφοράς φυλής, φύλου ή είδους.

 

feeldaluvsmiley.gif

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ακομη ημουν στο σχολειο ημουν χορτοφαγος για περιπου ενα χρονο και κατι, φυσικα διχως επαρκη ενημερωση και καθοδηγηση αφου στην οικογενεια ειμαστε-ημασταν ολοι παμφαγοι...το αποτελεσμα ηταν οι εξετασεις αιματος-σιδηρος, αιματοκριτης μου να ειναι χαλια, να χασω πολυ βαρος και ως συνεπεια να εχω προβλκηματα περιοδου, οποτε και μετα απο το τρελος αγχος της οικογενειας μου το γυρισα- παντα βεβαια απεχθανομαι το κρεας, η μηπως δεν ειναι μονο αυτο που δεν τρωνε οι χορτοφαγοι...σιγουρα αυτο που εκανα δεν ηταν σωστα μεθοδευμενο αλλα σκεφτομαι στο μελλον-μολις με το καλο γεννησω το μωρακι μας να ξαναπροσπαθησω ΣΩΣΤΑ αυτη τη φορα....απλα θα ηθελα να ρωτησω τις βετερανους, παιρνετε συμπληρωματα???π.χ. για να ειστε καλυμμενες σε σιδηρο και ασβεστιο τι κανετε???συγγνωμη αν αρωταω βλακειες αλλα θα ηθελα αληθινα να μαθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο συμπλήρωμα που παίρνω είναι Β12, η οποία δεν μπορεί να βρεθεί σε φυτικές πηγές (βρίσκεται στο κρέας και στα γαλακτοκομικά σε μικρές ποσότητες, καθώς είναι βακτήρια από τα έντερα των ζώων κλπ). Κατά τα άλλα, λαμβάνω όλα τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά (ασβέστιο, σίδηρο, κλπ κλπ) κατευθείαν από τις τροφές που καταναλώνω χωρίς συμπληρώματα.

 

Αν θέλεις να αισθάνεσαι σίγουρη όμως μέχρι να μάθεις να κάνεις σωστά τη χορτοφαγία, θα έλεγα ότι μία πολυβιταμίνη δεν θα σε βλάψει.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τόσες μέρες καμία δεν απαντούσε, ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα το forum των χορτοφάγων. Με βοήθησαν πάρα πολύ από εκεί. Πήρα και παίρνω πολλές απαντήσεις. Συνεχίζω δεύτερη εβδομάδα τώρα τη χορτοφαγία και τα πάω περίφημα. Βρήκα και εκτύπωσα απίστευτες συνταγές και είμαι έτοιμη να αρχίσω τις γλυκές και αλμυρές αλχημείες!!!:mrgreen::mrgreen:

 

Στη μικρή μου έκοψα το αγελαδινό γάλα και το αντικατέστησα με γάλα αμυγδάλου που φτιάχνω συνήθως με τα χεράκια μου (έχω και ένα κουτί καβάτζα στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης), αλλά το κρέας δεν της το έχω κόψει. Πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι το οποίο πρέπει να το αποφασίσει μόνη της. Άλλωστε δεν είμαι μόνη σε αυτό το σπίτι και δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τον άντρα μου και τους γονείς μου που την κρατάνε όσο είμαι στη δουλειά. Αν ήμουν από πριν χορτοφάγος δε νομίζω ότι θα είχαν θέμα να μεγαλώσω έτσι και το παιδί μου. Αλλά επειδή είμαι μόνο μερικές μέρες, είναι δύσκολο να τους πω ότι θα κάνω χορτοφάγο και το παιδί. Θα περιμένω πρώτα, μετά το καλοκαίρι να κάνω εξετάσεις αίματος και να τους δείξω ότι όλα είναι καλά και μετά βλέπουμε…

 

Πάντως είμαι πολύ χαρούμενη που πήρα αυτή την απόφαση και όσο περνάνε οι μέρες νιώθω ότι απεξαρτούμε εντελώς από την ιδέα του κρέατος.

Το μόνο που δεν έκοψα, είναι το μέλι και τα θαλασσινά. Για την ώρα τουλάχιστον…:wink::wink:

 

Α!! Για συμπλήρωμα έχω επιλέξει τη σπιρουλίνα και τη μαγιά.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! Είμαι χορτοφάγος τα τελευταία 10 περίπου χρόνια και από ζωικά προιόντα καταναλώνω αγελαδινό γάλα και τυρί. Ψάρι τρώω μία φορά το δεκαπενθήμερο περίπου. Σταμάτησα να τρώω κρέας μετά από επίσκεψη σε χοιροστάσιο και σφαγείο όπου σιχάθηκα βλέποντας την όλη διαδικασία. Σιχαίνομαι γενικώς να φάω οποιασδήποτε μορφής κρέας αλλά ευχαρίστως το μαγειρεύω για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Σε καμμία περίπτωση δεν προσπάθησα να αλλάξω τη διατροφή του παιδιού μου προς χορτοφαγία και ούτε προτίθεμαι να το κάνω. Όταν μεγαλώσει θα μπορεί μόνη της να ξεχωρίσει τι της αρέσει και τι όχι (όπως και το κάνει βέβαια).

 

Κάποια στγμή έπαιρνα πολυβιταμίνες και κατά καιρούς παίρνω και καμμιά σειρά B Complex για τους λόγους που εξηγεί η Hippiemamma.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα υπολογίσετε, η χορτοφαγία δεν είναι κάτι ξένο από την κουλτούρα του τόπου μας. Οι μέρες νηστείας (50 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, 15 μέρες πριν τον 15Αύγουστου, όλες οι υπόλοιπες Τετάρτες και Παρασκευές του χρόνου και κάποιες άλλες γιορτές όπως του Σταυρού κτλ) είναι πάνω από τις μισές μέρες του χρόνου. Και μπορεί να επιτρέπονται τα θαλασσινά, όμως τα θαλασσινά έγιναν προσιτά στον κόσμο τα τελευταία χρόνια. Στα ορεινά χωριά της Ηπειρωτικής Ελλάδας ο κόσμος δεν είχε πρόσβαση στα θαλασσινά και δεν τα κατανάλωνε, όλη τη νηστεία την έβγαζαν χωρίς καθόλου τροφιμα ζωικής προέλευσης.

Εγώ δεν είμαι χορτοφάγος, έχω πολύ αδύναμο χαρακτήρα, και απλά παρακολουθώ τη συζήτησή σας

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπολογίσετε, η χορτοφαγία δεν είναι κάτι ξένο από την κουλτούρα του τόπου μας. Οι μέρες νηστείας (50 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, 15 μέρες πριν τον 15Αύγουστου, όλες οι υπόλοιπες Τετάρτες και Παρασκευές του χρόνου και κάποιες άλλες γιορτές όπως του Σταυρού κτλ) είναι πάνω από τις μισές μέρες του χρόνου. Και μπορεί να επιτρέπονται τα θαλασσινά, όμως τα θαλασσινά έγιναν προσιτά στον κόσμο τα τελευταία χρόνια. Στα ορεινά χωριά της Ηπειρωτικής Ελλάδας ο κόσμος δεν είχε πρόσβαση στα θαλασσινά και δεν τα κατανάλωνε, όλη τη νηστεία την έβγαζαν χωρίς καθόλου τροφιμα ζωικής προέλευσης.

Εγώ δεν είμαι χορτοφάγος, έχω πολύ αδύναμο χαρακτήρα, και απλά παρακολουθώ τη συζήτησή σας

 

Εγώ προσωπικά έχω συζητήσει με έναν άνθρωπο που το έχει ψάξει πολύύύύύύ το θέμα,μου είπε ότι η οδοντοστοιχία του ανθρώπου,μοιάζει περισσότερο με των χορτοφάγων ζώων παρά των σαρκοφάγων και ότι υπήρχε ένα διάστημα πριν πολλά χρόνια που κάποιοι άνθρωποι δεν κατανάλωναν κρέας και ζούσαν πολλά περισσότερα χρόνια από αυτούς που κατανάλωναν.Αυτό φυσικά αποδεικνύεται και στα χρόνια μας,αφού κάθε φορά που βγάζουν κάποιον γέροντα στην τηλεόραση που έχει προσπεράσει τα 100,αυτό που τονίζει είναι ότι δεν τρώει ή τρώει ελάχιστο κρέας!Δεν είναι κάτι τραγικό το να μην τρως κρέας,απλά δυστυχώς οι άνθρωποι άρχισαν να εξαρτιούνται από αυτό και όταν ακούνε κάποιον να λέει πως δεν τρώει κρέας,είναι σαν να βλέπει εξωγήινο!!:mrgreen:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεία σας Κορίτσια..

 

Ειμαι και γω χορτοφάγος εδω και 2 χρόνια..λιγο μπροστά σε άλλες κοπέλες οπως διάβασα εδω..

Δεν τρωω κρεας,ψαρια και αυγα...δηλ..οτι περιεχει ζωη..

Η αλήθεια είναι οτι ημουν κρεατοφάγος ολα τα χρόνια τις ζωης μου και τώρα ουτε να το δω θελω..

Η αννουλα εχει δικιο για την χορτοφαγια οσο αναφορα οτι δεν ειμαστε γεννημενοι να τρωμε κρεας αφου ουτε δοντια εχουμε για για το μασημα κρεατος ουτε το εντερο μας ειναι ετσι φτιαγμενο να χωνευει το κρεας..(γιαυτο και εχουμε πολλους καρκινους του εντερου)

Το σαρκοφαγο ζωο εχει μεγαλα δοντια και ενα μακρυ εντερο (οχι οπως το δικο μας περιπλοκο) για να χωνευει το κρεας ...

Ενα αλλο ειναι οτι ο χριστός ήταν χορτοφάγος ...(θα ψαξω να βρω την παραγραφο που το λεει αυτο και να το επισυναψω)

 

Ειναι επισης θεμα ηθικο πια αφου δεν αντεχω την βια στα ζωα..

 

Τέλος θελω να πω οτι όλη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα χωρίς να φάω κρέας αυγά και ψάρι..

Ο γιατρός μου είχε φρικάρει στην αρχή ..μου έλεγε θα σε βάλουμε στην κλινικη να πάρεις αίμα ετσι που κάνεις..κτλ..

Εγω εντέλει στο τέλος είχα 39,5 αιματοκρίτη και μου κοψανε και τα χάπια...

Αυτο που επαιρνα παρα πολυ ήταν σπιρουλίνα που με βοήθησε πολυ ..τις τρφές μου πρόσεχα πολυ πως τις έτρωγα..

Οταν έτρωγα φαγητά με σιδήρο προσεχα να μην τρωω τυρι και οτι είχε ασβέστιο γιατι καταστρέφει το σιδηρο ..και επινα βιταμινη c η πορτοκάλια μιας που βοηθά στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου..

Τι να πω ...δόξα το θεό όλα πηγαν καλά και δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Αννουλα μου σε ποιον μήνα είσαι τώρα?

Εγω έχω δύο υπέροχα διδυμάκια, πολυ κούραση αλλα τρελός έρωτας!!!

Εύχομαι υγεία για όλες μας να είμαστε γερές εμείς και τα παιδάκια μας να τα χαιρόμαστε..

 

Σας φιλώ απο μια καινούργια μανούλα..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Κάποτε είχα κόψει κι εγώ το κρέας (μόλις για έναν μήνα). Έχασα εύκολα έτσι λίγα περιττά κιλά και αισθανόμουν πολύ καλά από θέμα υγείας. Δυστυχώς δεν το είχα πάρει σοβαρά και ξανάρχισα την κατανάλωση ζωϊκών. Δεν έχει σταματήσει όμως να με γοητεύει η ιδέα. Πρόσφατα είδα σε κάποιο site τη μεταχείριση των αγελάδων που παράγουν γάλα προς πώληση και πραγματικά φρίκαρα. Το δουλεύω πολύ σοβαρά στο μυαλό μου να γίνω χορτοφάγος.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας Κορίτσια..

 

Ειμαι και γω χορτοφάγος εδω και 2 χρόνια..λιγο μπροστά σε άλλες κοπέλες οπως διάβασα εδω..

Δεν τρωω κρεας,ψαρια και αυγα...δηλ..οτι περιεχει ζωη..

Η αλήθεια είναι οτι ημουν κρεατοφάγος ολα τα χρόνια τις ζωης μου και τώρα ουτε να το δω θελω..

Η αννουλα εχει δικιο για την χορτοφαγια οσο αναφορα οτι δεν ειμαστε γεννημενοι να τρωμε κρεας αφου ουτε δοντια εχουμε για για το μασημα κρεατος ουτε το εντερο μας ειναι ετσι φτιαγμενο να χωνευει το κρεας..(γιαυτο και εχουμε πολλους καρκινους του εντερου)

Το σαρκοφαγο ζωο εχει μεγαλα δοντια και ενα μακρυ εντερο (οχι οπως το δικο μας περιπλοκο) για να χωνευει το κρεας ...

Ενα αλλο ειναι οτι ο χριστός ήταν χορτοφάγος ...(θα ψαξω να βρω την παραγραφο που το λεει αυτο και να το επισυναψω)

 

Ειναι επισης θεμα ηθικο πια αφου δεν αντεχω την βια στα ζωα..

 

Τέλος θελω να πω οτι όλη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα χωρίς να φάω κρέας αυγά και ψάρι..

Ο γιατρός μου είχε φρικάρει στην αρχή ..μου έλεγε θα σε βάλουμε στην κλινικη να πάρεις αίμα ετσι που κάνεις..κτλ..

Εγω εντέλει στο τέλος είχα 39,5 αιματοκρίτη και μου κοψανε και τα χάπια...

Αυτο που επαιρνα παρα πολυ ήταν σπιρουλίνα που με βοήθησε πολυ ..τις τρφές μου πρόσεχα πολυ πως τις έτρωγα..

Οταν έτρωγα φαγητά με σιδήρο προσεχα να μην τρωω τυρι και οτι είχε ασβέστιο γιατι καταστρέφει το σιδηρο ..και επινα βιταμινη c η πορτοκάλια μιας που βοηθά στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου..

Τι να πω ...δόξα το θεό όλα πηγαν καλά και δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Αννουλα μου σε ποιον μήνα είσαι τώρα?

Εγω έχω δύο υπέροχα διδυμάκια, πολυ κούραση αλλα τρελός έρωτας!!!

Εύχομαι υγεία για όλες μας να είμαστε γερές εμείς και τα παιδάκια μας να τα χαιρόμαστε..

 

Σας φιλώ απο μια καινούργια μανούλα..

 

Χαίρομαι πολύ να μαθαίνω πως υπάρχουν και άλλα άτομα με αυτές τις αντιλήψεις!!! Είμαι στον τρίτο μήνα και δυστυχώς ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 31,6 και υπάρχει ένα θέμα...Τώρα άρχισα να βάζω ένα πρόγραμμα στην διατροφή (χυμός πορτοκάλι μαζί με σίδηρο) αλλά χρειάζομαι ενημέρωση!!Μου είπε ο γιατρός να τρώω ασπράδι αυγού και ψάρι και για να πω την αλήθεια,δεν μπορώ να τα τρώω με ευκολία..Ειδικά το ασπράδι αυγού!!Εσύ πως τα κατάφερες?Πες κάποια από τα μυστικά σου!!!:D Και κάτι άλλο που με απασχολεί,είναι:Πως σας αντιμετωπίζουν οι άλλοι???Εγώ αν είναι να πάμε σε κανέναν συγγενή του άντρα μου....Αρχίζει ο εφιάλτης!!Και η Άννα τι θα φάει?Τι μπορώ να μαγειρέψω χωρίς κρέας?Γιατί δεν τρώει κρέας?Θα πάθει τίποτα!!κτλ.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ να μαθαίνω πως υπάρχουν και άλλα άτομα με αυτές τις αντιλήψεις!!! Είμαι στον τρίτο μήνα και δυστυχώς ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 31,6 και υπάρχει ένα θέμα...Τώρα άρχισα να βάζω ένα πρόγραμμα στην διατροφή (χυμός πορτοκάλι μαζί με σίδηρο) αλλά χρειάζομαι ενημέρωση!!Μου είπε ο γιατρός να τρώω ασπράδι αυγού και ψάρι και για να πω την αλήθεια,δεν μπορώ

 

Εγώ είμαι παμφάγος και παίρνω συμπληρώματα σιδήρου. Αλλά ο αιματοκρίτης έχει κολλήσει σττο 30. Από 43 που ήταν πριν την εγκυμοσύνη.

Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο η χορτοφαγία αλλά κάτι άλλο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι παμφάγος και παίρνω συμπληρώματα σιδήρου. Αλλά ο αιματοκρίτης έχει κολλήσει σττο 30. Από 43 που ήταν πριν την εγκυμοσύνη.

Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο η χορτοφαγία αλλά κάτι άλλο.

 

Ναι,ίσως έχεις δίκιο!!Μάλλον ο οργανισμός δεν κάνει καλή απορρόφηση σιδήρου...:confused:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεία σας...

 

Η αλήθεια είναι οτι η διατροφή μου δεν ειναι ήταν και τέλεια..αλλα πρόσεχα τους συνδιασμούς τροφών ..

Το ασβέστιο καταστρέφει το σίδηρο εαν τα παρεις μαζί..πρέπει να εχουν διαφορά τουλάχιστον 2 με 3 ώρες είτε ειναι χάπια είτε τροφή..

γιαυτο μακρια γιαουρτια και τυρια με φακες μπροκολα και οτι εχει σίδηρο..και παράλληλα πριν φας οτι εχει σίδηρο πιες πορτοκάλι φυσικο χυμο ή πάρε βιταμίνες c..

Eπειτα έμένα η σπιρουλίνα με βοήθησε πολυ δεν ξέρω εάν έχετε ακούσει γιαυτη..ειναι φυτικο προιόν και περιέχει το 70%του σιδήρου ..μην σας πω πουθενά δεν μπορείς να βρεις τοσο συγκεντρωμενο σίδηρο..

Μπορείτε να το ψάξετε στο ιντερνετ για πληροφορίες..βεβαίως πριν πάρετε οτιδήποτε θα ρωτήσετε τον γιατρο σας οπως έκανα και γω φυσικά πριν παρω κάτι πάντα τον ρωτούσα..

φυσικά έπαιρνα και το gyno-tardyferon poy περιέχει και το filicine μαζί και επαιρνα 2 χάπια στην αρχή αφου είμαι και χορτοφάγος.

το gynotardyferon ειναι παρα πολυ καλο οσο αναφορά για να παίρνεις σίδηρο απο χάπια ..και φθηνο..

Τώρα που έχω γεννήσει ακόμα παιρνω που και που gynotardyferon

και σε σχεδόν καθημερινή βάση σπιρουλίνα , βασιλικό πολτό και εχινακια..ειναι ολα φυτικα και φυσικά ..και εφόσον δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου τώρα με βοηθάνε πάρα πολυ..

Με έχουν βοήθήσει πάρα πολυ μιας που έχω δίδυμα, κουράζομαι πάρα πολύ και η διατροφή μου είναι χάλια..(σιγά που χρόνος να προσέχω τον ευατό μου)...

Παντως δόξα το θεώ όλα καλά πήγανε..

Αννουλα ρώτησε τον γιατρό σου για την σπιρουλίνα και το gynotardyferon...

Καποια στιγμή της εγκυμοσύνης μόνο έπεσε γιατι δεν πρόσεχα καθόλου μα καθόλου (ήταν η περίοδος που κάναμε και μετακομίση)αλλα αργότεερα με διατροφή και αυτα τα πήγα μια χαρα΄..

Αφου να φανταστείτε το πρωτο 3μηνο εκανα τοσο μετο που δεν μπορουσα ουτε νερο να πιω..μπηκα στον 2ο στο νοσοκομειο για να μου βαλουν ορο και τροφη..αλλα ευτυχως ολα καλα..

Στον 8 μήνα είχα αιματοκρίτη 39.5 και ο γιατρός μου έκοψε και τα χάπια...(μου έβγαλε το καπέλο)αλλα τι παρακάλια έριξα στον θεό να μην φάω κρέας!!!

 

Ελπίζω να σας βοήθησουν αυτα..

 

Αννούλα η εγκυμοσύνη καλή?είδες τι είναι?

ευχομαι ολα να πάνε καλά και για όλες τις μέλλουσες μαμάδες...

 

πολλα φιλια

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεία σας...

 

Η αλήθεια είναι οτι η διατροφή μου δεν ειναι ήταν και τέλεια..αλλα πρόσεχα τους συνδιασμούς τροφών ..

Το ασβέστιο καταστρέφει το σίδηρο εαν τα παρεις μαζί..πρέπει να εχουν διαφορά τουλάχιστον 2 με 3 ώρες είτε ειναι χάπια είτε τροφή..

γιαυτο μακρια γιαουρτια και τυρια με φακες μπροκολα και οτι εχει σίδηρο..και παράλληλα πριν φας οτι εχει σίδηρο πιες πορτοκάλι φυσικο χυμο ή πάρε βιταμίνες c..

Eπειτα έμένα η σπιρουλίνα με βοήθησε πολυ δεν ξέρω εάν έχετε ακούσει γιαυτη..ειναι φυτικο προιόν και περιέχει το 70%του σιδήρου ..μην σας πω πουθενά δεν μπορείς να βρεις τοσο συγκεντρωμενο σίδηρο..

Μπορείτε να το ψάξετε στο ιντερνετ για πληροφορίες..βεβαίως πριν πάρετε οτιδήποτε θα ρωτήσετε τον γιατρο σας οπως έκανα και γω φυσικά πριν παρω κάτι πάντα τον ρωτούσα..

φυσικά έπαιρνα και το gyno-tardyferon poy περιέχει και το filicine μαζί και επαιρνα 2 χάπια στην αρχή αφου είμαι και χορτοφάγος.

το gynotardyferon ειναι παρα πολυ καλο οσο αναφορά για να παίρνεις σίδηρο απο χάπια ..και φθηνο..

Τώρα που έχω γεννήσει ακόμα παιρνω που και που gynotardyferon

και σε σχεδόν καθημερινή βάση σπιρουλίνα , βασιλικό πολτό και εχινακια..ειναι ολα φυτικα και φυσικά ..και εφόσον δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου τώρα με βοηθάνε πάρα πολυ..

Με έχουν βοήθήσει πάρα πολυ μιας που έχω δίδυμα, κουράζομαι πάρα πολύ και η διατροφή μου είναι χάλια..(σιγά που χρόνος να προσέχω τον ευατό μου)...

Παντως δόξα το θεώ όλα καλά πήγανε..

Αννουλα ρώτησε τον γιατρό σου για την σπιρουλίνα και το gynotardyferon...

Καποια στιγμή της εγκυμοσύνης μόνο έπεσε γιατι δεν πρόσεχα καθόλου μα καθόλου (ήταν η περίοδος που κάναμε και μετακομίση)αλλα αργότεερα με διατροφή και αυτα τα πήγα μια χαρα΄..

Αφου να φανταστείτε το πρωτο 3μηνο εκανα τοσο μετο που δεν μπορουσα ουτε νερο να πιω..μπηκα στον 2ο στο νοσοκομειο για να μου βαλουν ορο και τροφη..αλλα ευτυχως ολα καλα..

Στον 8 μήνα είχα αιματοκρίτη 39.5 και ο γιατρός μου έκοψε και τα χάπια...(μου έβγαλε το καπέλο)αλλα τι παρακάλια έριξα στον θεό να μην φάω κρέας!!!

 

Ελπίζω να σας βοήθησουν αυτα..

 

Αννούλα η εγκυμοσύνη καλή?είδες τι είναι?

ευχομαι ολα να πάνε καλά και για όλες τις μέλλουσες μαμάδες...

 

πολλα φιλια

 

Θα το ψάξω το θεματάκι!!!Το κακό είναι ότι και ο σίδηρος που παίρνω,δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι και πολλές φορές καταλήγει στην τουαλέτα!!Κατά τα άλλα μια χαρά νιώθω...Μάλλον αγοράκι μου είπαν στην αυχενική διαφάνεια..Να σου ζήσουν τα μικρά σου!!Και ευχαριστώ για την ενημέρωση!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι και ο σίδηρος που παίρνω,δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι και πολλές φορές καταλήγει στην τουαλέτα!!

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά μου έχει πει γιατρός ότι ακόμη και ψιχουλάκι να υπάρχει στο στομάχι σου όταν παίρνεις τον σίδηρο, τότε έτσι όπως τον πίνεις... βγαίνει. Πρέπει μόνο νηστική. Τώρα δεν ξέρω, μήπως στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικός ο τρόπος λήψης σιδήρου?...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά μου έχει πει γιατρός ότι ακόμη και ψιχουλάκι να υπάρχει στο στομάχι σου όταν παίρνεις τον σίδηρο, τότε έτσι όπως τον πίνεις... βγαίνει. Πρέπει μόνο νηστική. Τώρα δεν ξέρω, μήπως στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικός ο τρόπος λήψης σιδήρου?...

 

Χμμ..πρώτη φορά το ακούω αυτό...Στις οδηγίες λέει να το πίνεις πριν το φαγητό.Ο γιατρός δεν μου είπε κάτι...Είμαι σε στάδιο πειραματισμού με τα διάφορα σκευάσματα σιδήρου,άλλα είναι καλύτερα και άλλα χειρότερα..Ελπίζω να καταλήξω γρήγορα σε κάποιο που δεν θα με πειράζει...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα ήθελα να προσθέσω κάτι:

Ως γνωστό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξάνεται ο όγκος του αίματος. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τους δρομείς αποστάσεων, σε πολύ μικρότερο βαθμό (είμαι και εγώ δρομέας). Στους τελευταίους, λόγω ακριβώς αυτής της αύξησης παρατηρείται μια πτώση (μικρή) του αιματοκρίτη διότι (να το πω "μπακαλίστικα") αραιώνει το αίμα, λόγω της αύξησης του όγκου του. Η κατάσταση αυτή είναι γνωστή σαν Αναιμία του Δρομέα (μπορείτε να τη googlάρετε για περισσότερες πληροφορίες). Για αυτό πολλοί αθλητές παίρνουν συμπληρώματα σιδήρου (και φυσικά για καλύτερη απόδοση).

Και κάτι άλλο, πάλι από προσωπική πείρα: καλό είναι εκτός από τον αιματοκρίτη να μετράμε τον σίδηρο ορού και τη φεριτίνη. Η τελευταία έχει να κάνει με τις αποθήκες σιδήρου, την ικανότητα δηλ του οργανισμού να αποθηκεύει τον προσλαμβανόμενο σίδηρο. Εγώ έχοντας πάρει τουλάχιστον 12 κουτιά legofer, όχι μόνο δεν ανέβαινε ο σίδηρος (ή ο αιματοκρίτης), αλλά έπεσε και άλλο (μιλώ για προ-εγκυμοσύνης, όταν έτρεχα). Κάνοντας τις παραπάνω εξετάσεις είδα φεριτίνη 4. Πήρα συμπλήρωμα που συνδύαζε σίδηρο & φιλικό οξύ για 3 μήνες και 1η φορά (μετά από χρόνια) κατάφερα να έρθω στα ίσια μου.

Δηλ., δεν είναι μόνο αυτό ο ανθρωπάκος που τραβάει από τη μητέρα για να αναπτυχθεί. Είναι και άλλοι παράγοντες.

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα ήθελα να προσθέσω κάτι:

Ως γνωστό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξάνεται ο όγκος του αίματος. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τους δρομείς αποστάσεων, σε πολύ μικρότερο βαθμό (είμαι και εγώ δρομέας). Στους τελευταίους, λόγω ακριβώς αυτής της αύξησης παρατηρείται μια πτώση (μικρή) του αιματοκρίτη διότι (να το πω "μπακαλίστικα") αραιώνει το αίμα, λόγω της αύξησης του όγκου του. Η κατάσταση αυτή είναι γνωστή σαν Αναιμία του Δρομέα (μπορείτε να τη googlάρετε για περισσότερες πληροφορίες). Για αυτό πολλοί αθλητές παίρνουν συμπληρώματα σιδήρου (και φυσικά για καλύτερη απόδοση).

Και κάτι άλλο, πάλι από προσωπική πείρα: καλό είναι εκτός από τον αιματοκρίτη να μετράμε τον σίδηρο ορού και τη φεριτίνη. Η τελευταία έχει να κάνει με τις αποθήκες σιδήρου, την ικανότητα δηλ του οργανισμού να αποθηκεύει τον προσλαμβανόμενο σίδηρο. Εγώ έχοντας πάρει τουλάχιστον 12 κουτιά legofer, όχι μόνο δεν ανέβαινε ο σίδηρος (ή ο αιματοκρίτης), αλλά έπεσε και άλλο (μιλώ για προ-εγκυμοσύνης, όταν έτρεχα). Κάνοντας τις παραπάνω εξετάσεις είδα φεριτίνη 4. Πήρα συμπλήρωμα που συνδύαζε σίδηρο & φιλικό οξύ για 3 μήνες και 1η φορά (μετά από χρόνια) κατάφερα να έρθω στα ίσια μου.

Δηλ., δεν είναι μόνο αυτό ο ανθρωπάκος που τραβάει από τη μητέρα για να αναπτυχθεί. Είναι και άλλοι παράγοντες.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Θα το ψάξω το θέμα....

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Θελω να ανοιξω εναν καινουριο κυκλο και να ξεκινησω την χορτοφαγια (τυρι και αυγα θα τρωω). Το εχω κανει για λιγο στο παρελθον, παντα ειχα στο μυαλο μου οτι καποια στιγμη θα το ξανακανω, το σκεφτομαι εντονα τα τελευταια χρονια αλλα τωρα νιωθω οτι ηρθε η ωρα. Το θεμα μου ειναι να βρω ποικιλια απο θρεπτικες και νοστιμες συνταγες ωστε να τις τρωνε και τα παιδια αλλα και ολοι μας γιατι γενικως εχω στερεψει απο ιδεες για γευματα, θελω να δοκιμασω καινουριες γευσεις. Εχω κοιταξει μερικα βιβλια με συνταγες στο διαδικτυο αλλα βρηκα μονο αγγλικα, ο,τι ελληνικο βρηκα ενδιαφερον εχει εξαντληθει. Δεν με πειραζει να ειναι στην αγγλικη γλωσσα απλα επειδη υπαρχει πολυ πραγμα εκει εξω διαβαζω και θετικες και αρνητικες κριτικες και δυσκολευομαι να διαλεξω. Υπαρχει καποια που να εχει καποιο βιβλιο συνταγων με χορτοφαγικες συνταγες, με υψηλη θρεπτικη αξια (καλο θα ηταν να γραφει και σε καθε συνταγη) να τις εχει δοκιμασει και να ειναι ευχαριστημενη; Προτιμω να μην ειναι καποιο βιβλιο που προτεινει ακριβα ή δυσευρετα υλικα απλα να εχει εξυπνους συνδυασμους για πρωϊνα, δεκατιανα, κυριως γευματα, σνακ, ροφηματα, επιδορπια. 

Ακομη κι αν εχετε υποψη καποιο ιστολογιο ή καποια ιστοσελιδα σχετικα με χορτοφαγικες συνταγες (κατα προτιμηση δοκιμασμενες) θα με ενδιεφερε.

@Αννα 35 αν θυμαμαι καλα εισαι χορτοφαγος. Μηπως εχεις να προτεινεις καποιο βιβλιο στα ελληνικα ή στα αγγλικα που να καλυπτει οσα προανεφερα; 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...