Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-03-10, 15:02   #721
anti1980

Το avatar του χρήστη anti1980

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MIDE Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης κατι που εφαρμοζω κ εγω κ το προτεινω για σε οσες δεν εχετε πολυ χρονο για τις δουλειες ειναι τοι καθ φορα που μαγειρευω φαγητα κατσαρολας παντα φτιαχνω τη διπλη η κ την τριπλη ποσοτητα απ'οτι χρειαζομαστε ημερισιως (αν και ειμαστε μονο 2 ατομα προς το παρων) ..ετσι εξοικονομω χρονο αποφευγωντας να μαγειρευω τα ιδια παλι φαγητα και επισης να ξαναπλενω τα κατσαρολικα ξανα κ ξανα...γλιτωνουμε χρονο αλλα κ χρημα...

ααααα και εννοειτε οτι παντα μεγειρευω σε χυτρα...για εξτρα χρονο αλλα κ χρημα ... χαχαχα
Σωστή!!! Πολύ σωστή!!! Θα το εφαρμόσω αυτό και εγώ με τα λαδερά φαγητα!!!

Ο χρήστης anti1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-10, 15:50   #722
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...
π.χ. κρεας κοκκινιστο..η λαδοριγανη.. η λεμονατο...οπως κ τα οσπρια..
επισης σημερα που φτιαχνω γιγαντες στο φουρνο θα φτιαξω αρκετους οι οποιοι θα καταληξουν που αλλου στην καταψυξη...
δεν μπορειτε να φανταστητε ποσες μερες χωρις μαγειρεμα (+πλυσιμο χαχα) γλιτωνεται..
και οχι μονο...σου ετυχαν εκτακτες επισκεψεις...τις ελευταιας στιγμης...αντι να τρεχεις στην κουζινα..με επιπλεον δουλειες...χαλαρωνεις κ τρως τα ετοιμα σε λιγα μολις λεπτα που θα ξεπαγωσεις στο φουρνο μικροκυμματων...
(αν και εγω δε φτιαχνω) οσες ομως φτιαχνουν διαφορες πιτες μπορουν επισης να τις φυλαξουν ψημενες η κ αψητες στη κουζινα...

πολλες φορες εχω σκεφτει καποιο Σαββατο που δεν εχω πολλες δουλειες εκει που μαγειρευω σε χυτρα παντα ....κ παραπανω ποσοτητα..να φτιαξω ταυτοχρονα 2 η κ 3 φαγητα που θα πανε στην καταψυξη...κ αμεσως αμεσως εχεις φαγητο για 5-6 επιπλεον μερες με κανα 1-2 μονο ωρες μαγειρεματος..ποτε θα το κανω μονο δεν ξερω...χαχαχα
αν υπολογιζω σωστα αν το εκανα αυτο καθε σαββατο θα μαγειρευα μονο 4 μερες το μηνα...ααααααααααααααααααααχαχαχααχαχαχα
το παραξεφτιλισα κ γω....
μια φορα το τοσσο ομως δεν θα ηταν κ ασχημο...
οσο κι αν μαρεσει να μαγειρευω βαριεμαι ολα τα τζατζαλα που μαζευοντε για πλυσιμο...την ανακατωσουρα κ το χρονο μεχρι αν γινει το μαγητο...
αυτο κ μονο προσπαθω να αποφυγω...
Ο χρήστης MIDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-10, 16:02   #723
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...
Τα όσπρια μπαίνουν στην κατάψυξη??? Και αν ναι, μετά πως είναι??? Παλιά η μαμά μου το έκανε αυτό με την κατάψυξη και θυμάμαι ότι μερικά φαγητά, δε τρωγόντουσαν μετά… Ότι είχε να κάνει με πατάτες και με ρύζι, ήταν άθλιο μετά… με τα όσπρια όμως δε θυμάμαι τι έκανε…

Παλιά 08-03-10, 16:12   #724
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες. Εγώ μαγειρεύω πάντα σε κατσαρόλα και δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων. Απλώς προσπαθώ να προγραμματίζω το τι θα φτιάξω (ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω μέσα στην εβδομάδα) και όταν έχω περισσότερο χρόνο φτιάχνω κάτι που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και άλλη φορά. Για παράδειγμα, έχω κιμά? Θα πλάσω μπιφτέκια και γιουβαρλάκια (που έχουν παρομοια υλικά) και θα τα βάλω στην κατάψυξη. Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-10, 12:47   #725
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες.
για τη χυτρα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...για το φουρνο μικροκυματων ισως αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.]
θα ψαξω στο ιντερνετ για περισοτερες πληροφοριες ομως...

Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...
εγω βαζω οσο συχνα μπορω...
οσο για το οσπρια π.χχ φακες η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βαλει ακομα αλλα μου το εχουν πει...εχω βαλει ομως αρακα- γιγαντες-σπανακορυζο-λαχανοπιτα-κοκκινιστα κμερικα αλλα...
εννοειτε πως πατατες-ρυζι-μακαρονια δεν βαζω...ειπαμε τα περισοτερα ,οχι κ ολα
Παλιά 09-03-10, 13:46   #726
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...
βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα
τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..
Παλιά 09-03-10, 13:49   #727
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ψηφιζω χυτρα ταχύτητας δαγκωτοοοοοο!!!!
Με εχει σωσει! Σε πολυ λιγα φαγητα δεν τη χρησιμοποιω!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-10, 15:51   #728
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω μια απ τα ιδια....
μιας κ το εψαξα λιγο το θεμα σημερα...
καταλαβα οτι πρεπει να μαγειρευουμε κρεας-οσπρια κ γενικα τις πρωτεινες κ αυτα που χρειαζοντε πολυ χρονο πρωτα μονα τους κ λιγο πριν ειναι ετοιμα να ανοιγουμε τη χυτρα κ να βαζουμε τα καρυκευματα κ τα λαχανικα που δεν χρειαζοντε πολυ ωρα απλα να παρουν 1-2 βρασεις..για καλυτερα αποτελεσματα..και ολα αυτα με λιγο νερο,τοσσο οσο χρειαζεται το καθε φαγητο , για 2 λογους , πρωτα γιατι δεν χανεται στο μαγειρεμα οπως στην απλη κατσαρολα και δευτερον για αν μην χανοντε απο το νερο οπως λενε πολυ οι βιταμινες κ οτι καλο μας προσφερει καθε τροφη
Παλιά 09-03-10, 16:37   #729
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω το ιδιο!!!

Παλιά 09-03-10, 17:14   #730
melina_m

Το avatar του χρήστη melina_m

melina_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anti1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω το ιδιο!!!
μου είχε πει η μαμα μου να μου την αγοράσει και γω της είχα πει ότι δεν την χρειάζομαι και οτι προτιμώ να μου πάρει ατμομάγειρα .
Τελικά μου πήρε τον ατμομάγειρα αλλά μου πήρε και την χύτρα .(ας ειναι καλα η μανούλα)
γιατι απο οταν μου την πήρε δεν σταμάτησα να μαγειρεύω στην χύτρα !!!!!!!!!!!!!
Ο ατμομάγειρας κάθεται.
Τα όσπρια γίνονται τέλεια και γρήγορα και οι σούπες υπέροχες και το κρέας....και όλα.
Παλιά 10-03-10, 11:21   #731
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?
πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...
αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?
Παλιά 16-03-10, 14:41   #732
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...
βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα
τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..
Εγώ ξέρω ότι οι βιταμίνες καταστρέφονται σε υψηλές θερμοκρασίες και η χύτρα αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες. Από την άλλη βέβαια αν βράζεις στην κατσαρόλα σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία και με ανοικτό καπάκι μέχρι να λιώσεις το φαγητό και πάλι το καταστρέφεις!

Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το βράσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία στην κατσαρόλα, με κλειστό ή ελαφρώς ανοικτό καπάκι και όχι μέχρι το σημείο λιωσίματος! Παίρνει χρόνο, αλλά νομίζω ότι είναι το καλύτερο.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-03-10, 00:45   #733
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
λοιπον καποια αναφερθηκε σε αρθρα που θελει να κρατησει αλλα βαριεται να τα σκαναρει..γι'αυτο προτεινω ενα γρηγορο κ απλο τροπο...μπρορειτε να τα τραβηξετε φωτογραφιες και να τα περασετε κατευθειαν στον η/υ..

απλά ΤΕΛΕΙΟ! Το δοκίμασα και μένει τώρα να κάνω μια καλή οργάνωση και στην αποθήκευση!
Παλιά 23-03-10, 01:35   #734
melina_m

Το avatar του χρήστη melina_m

melina_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?
πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...
αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?
τον ατμομάγειρα τον εχω δουλέψει
η γεύση ειναι ωραία αλλα ειναι αργός.
εγω κανω μονο λαχανικά τα οποια όντως ειναι πεντανόστιμα.
τα αλλα φαγειτα δεν τα εχω κανει ποτέ μου.
Παλιά 19-04-10, 13:25   #735
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..
λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....
προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...
1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και
2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...
εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)
ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)
μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...
π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...
ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..
υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??
παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....
Παλιά 19-04-10, 13:30   #736
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααα πολυ εξυπνο μου ακουγεται! θα το δοκιμάσω σιγουρα! και θα σου πω
γιατι και μενα αυτο ειναι το παραπονο μου οτι σε λιγη ωρα φαινονται παλι χαλια!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-10, 13:59   #737
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω και εγώ...!
Παλιά 19-04-10, 14:42   #738
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ό,τι πρέπει για να καθαρισω για την Παρασκευή που έχω γιορτή, θα εντυπωσιάσω και πάλι!!!!!!!
Ευχαριστούμε για το τιπ!
Παλιά 19-04-10, 14:45   #739
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να 'στε καλα...ελπιζω να σας φανει οντως χρησιμο κ να σας βοηθησει..
Παλιά 20-04-10, 00:00   #740
μινουλα

Το avatar του χρήστη μινουλα

Περιοχή: Αθηνα
μινουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
να 'στε καλα...ελπιζω να σας φανει οντως χρησιμο κ να σας βοηθησει..
Το ειχα διαβασει καπου αυτο που λες (μαλλον εδω) αλλα βαρεθηκα να το κανω τοτε και ξεχαστηκε.
Προς το παρον τα κανω μονο με νερο αλλα πιανει κανονικα σκονη, οποτε θα δοκιμασω και τον τροπο σου!
Εχω βαρεθει να βλεπω την σκονη να μαζευεται στα επιπλα 2 ωρες αφου εχω καθαρισει ολο το σπιτι!
Ο χρήστης μινουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-10, 00:53   #741
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..
λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....
προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...
1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και
2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...
εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)
ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)
μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...
π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...
ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..
υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??
παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....
Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.
Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?
Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?
Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.
Παλιά 20-04-10, 09:03   #742
Bunny

Το avatar του χρήστη Bunny

Περιοχή: Αττική
Bunny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?
Παλιά 20-04-10, 11:05   #743
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Bunny Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?
Το ίδιο θέμα με τα βιβλία έχω αυτές τις μέρες... Πρέπει να αδειάσω το γραφείο για να το κάνω παιδικό. Τα περισσότερα μάλλον θα καταλήξουν σε κούτες στην αποθήκη. Τα υπόλοιπα θα τα βάλω σε ραφάκια που έχω φτιάξει στον τοίχο (με υλικά από το πράκτικερ).
Τα ρούχα τα βάζω σε βαλίτσε αποθήκευσης και μετά ψηλά στην ντουλάπα. Μέσα στη βαλίτσα βάζω και αρωματικά. Υγρασία δεν πιάνουν καθόλου...
Τις τσάντες τις βάζω μέσα σε ειδική θήκη που την κρεμάς στην ντουλάπα.
Το μυστικό για όλα τα παραπάνω είναι να κάνεις συχνές εκκαθαρίσεις και να πετά ότι δεν χρειάζεσαι ή δεν χρησιμοποιείς.
Παλιά 20-04-10, 11:24   #744
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.
Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?
Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?
Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.
τι να σου πω δεν ξερω για τις χημικες ενωσεις κ τι γινετε...
παντως εγω οταν μου το ειπε η ξαδερφη μου λεω αφου της το ειπε η επιπλοποιος τι στον ανεμο θα ξερει...
κ απο την αλλη λεω τι χειροτερο θα παθουν..μηοως ολα τα αλλα σκατολοιδια που βαζαμε κατα καιρους ηταν καλυτερα..?
τωρα απλα θα παζω νερακι κ μαλακτικο...κ οχι λαδια-τριβολια κ overlai που μοσχοβρωμανε...
εγω απο δω κ περα ετσι το κανω το ξεσκονισμα 2 φορες την εβδομαδα..ψεκαζω το πανακι μου κ ξεσκονιζω...κ για το γρηγορο καθημερινο με ενα σουιφερ πανω πανω κ ξεμπερδεψα...
ασε που δεν αγοραζω κ επιπλεον απορυπαντικα τωρα...
Παλιά 20-04-10, 11:37   #745
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα ρούχα τα μεταφέρω στο πάνω μέρος της ντουλάπας μέσα σε θήκες και βάζω και ταμπελάκια ειδικά στα ρούχα των παιδιών ανά ηλικίες για να μπορώ να τα ξεχωρίζω.
Τις τσάντες τις φυλάω μέσα σε παλιές μαξιλαροθήκες,με τα χαρτιά τους μέσα για να μη χάνουν το σχήμα τους, γιατί νομίζω ότι οι δερμάτινες ειδικά δεν είναι καλό να είναι σε νάυλον ή πλαστικές θήκες.
Κορίτσια θα το δοκιμάσω κι έγω το σύστημα με το μαλακτικό μόλις αδειάσει μπουκαλάκι!
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-10, 11:53   #746
Bunny

Το avatar του χρήστη Bunny

Περιοχή: Αττική
Bunny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες! Να'στε καλά όλες για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην Ειρήνη, που όχι μόνο μας έδωσε πολύ πρακτικές συμβουλές, αλλά μας μετέδωσε αισιοδοξία και ηρεμία!

Lucy, ο διάδρομος είναι στενός αλλά θα κοιτάξουμε μήπως βάλουμε όσο πιό στενά ραφάκια γίνεται..Τα υπόλοιπα βιβλία ή στην ντουλάπα ή στο πατάρι ή στην χειρότερη περίπτωση, για ανακύκλωση!! (Θα φυλάξω το πτυχίο στην κορνίζα!) Χαχαχαχαχαχα!!

Elenaki, τα ρούχα τα βάζεις σε θήκες που ρουφάς τον αέρα με την ηλεκτρική σκούπα?

Θέλω να αρχίσω σιγά-σιγά να οργανώνομαι, με αυτό το τόπικ μου έφτιαξε η διάθεση!!
Παλιά 20-04-10, 11:57   #747
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?
Παλιά 20-04-10, 12:11   #748
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?

στο πρακτικερ πρεπει να εχει...κ γενικα σε τετοια καταστηματα με εργαλεια κ διαφορα για κατασκευες στο σπιτι...
Παλιά 20-04-10, 12:17   #749
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bunny, όχι δεν τα βάχω σε τέτοιες θήκες αλλά τις κλασικές θηκούλες για ρούχα από τα σ.μαρκετ με τα χερουλάκια και τη διαφάνεια από πάνω. Αυτές οι θήκες που λες είναι πολύ καλές για παπλώματα, τις έχει η αδερφή μου και τη βολεύουν πολύ. Τα ρουχα όμως πιστεύω πως θα τα τσαλακώνει υπερβολικά πολύ.
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-10, 12:18   #750
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρε κοριτσια μου ηρθε μια ιδεα...αλλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει κ αν θα κανει ζημια...

επειδη εχω κολλημα με το μαλακτικο στα ρουχα..γιατι μου αρεσει πολυ να μοσχοβολαν τα ρουχα μου φρεσκαδα κ καθαριοτητα...
καπου εδω μεσα διαβασα οτι οταν σιδερωνει τα ρουχα μετα τα ψεκαζει με λιγο μαλακτικο (αραιωμενο με νερο νομιζω) για να μοσχοβολανε πιο πολυ...

σκεφτομαι εγω τωρα...πριν καιρο ειχα βαλει στο σιδερο μου ξυδι για αν καθαρισει απο τα αλατα κ τα ρουχα μου στην αρχη βρωμαγανε ξυδιλα.. ο πατερας μου σαν ηλεκτρολογος βεβαια μου ειπε οτι το ξυδι δεν μπαινει μεσα στο σιδερο..αλλα τελος παντων την εκανα τη μπαρουφα...

κ λεω εγω τωρα αμα μεσα στο νερο του σιδερου (εγω βαζω απο τη βρυση νερο...ετσι εγραφε το σιδερο μου..) ριξω λιγες σταγονες μαλακτικο ρουχων ο ατμος που θα βγαινει θα μυριζει μαλακτικο..κ ετσι κ τα ρουχα μου..
λετε να πιασει..κ με το σιδερο τι γινεται...θα ρωτησω τον νταντυ κ θα σας πω...(αλλα κ μακροπροθεσμα να χαλασει..θα παρω αλλο..δεν εχω κ στιρελλα...ενα απλο ατμοσιδερο εχω..)
θα το δοκιμασω κ θα σας πω...
Παλιά 20-04-10, 12:24   #751
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί δεν μπαίνει ξύδι στο σίδερο??? Εγώ έτσι το καθαρίζω...το γράφει στις οδηγίες...(λευκό ξύδι)...οσο για το μαλακτικό, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει.Εγώ έχω σωθεί με το στεγνωτήριο.Κάνει τα ρούχα να μυρίζουν υπέροχα!
Παλιά 20-04-10, 12:47   #752
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί δεν μπαίνει ξύδι στο σίδερο??? Εγώ έτσι το καθαρίζω...το γράφει στις οδηγίες...(λευκό ξύδι)...οσο για το μαλακτικό, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει.Εγώ έχω σωθεί με το στεγνωτήριο.Κάνει τα ρούχα να μυρίζουν υπέροχα!
μωρε με ξυδι το καθαριζουμε ...αλλα μου λεει ο πατερας μου οτι δεν χρειαζεται μεσα στο σιδερο αλλα μονο στην πλακα...εκει πιανουν τα αλατα...μεσα που το εβαλα ξερνουσε αλατα για παρα πολυ καιρο ενω σιδερωνα κ μου λερωνε τα ρουχα...

μου ειπε οτι πρεπει να γεμισω ενα μπωλ με ξυδι κ να βαλω μεσα το σιδερο οχι ορθιο..αλλα καθιστο οπως σιδερωνουμε..το ξυδι πρεπει να ειναι τοσσο ωστε να καλυπτει την πλακα κ οχι παραπανω κ να μπαινει κ η πλαστικη βαση του σιδερου μεσα...ετσι καθαριζει μια χαρα μου ειπε...γιατι μεσα εκει που βαζουμε κ το νερο θα ξερναει για πολυ καιρο ξυδι...ασε ποθ εκει μεσα ειναι πλαστικο κ δεν εχει τοσσο πολυ αναγκη...εκει που ειναι σιδερενιο βουλωνει πιο ευκολα κ πιανει αλατα...

πιστευω οτι μεσα που ειναι πλαστικο μπορει να θελει πολυυυυυυυυυυ σπανια εως καθολου...
τα περισσοτερα αλατα τα πιανει η πλακα λεει...του εχουν φερει πολλα για να καθαρισει..κ βλεπει που χρειαζεται περισσοτερο...
Παλιά 20-04-10, 13:07   #753
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω και αυτό γιατί η πλάκα δεν έχει καθαρίσει καλά...
Παλιά 20-04-10, 13:15   #754
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα το δοκιμάσω και αυτό γιατί η πλάκα δεν έχει καθαρίσει καλά...
προσεξε στο ξυδι να βυθιζεται ολη η πλακα μεχρι επανω ,εκει που τελειωνει κ μετα ξεκιναει τ πλαστικο...

ξερεις τι σκεφτομαι ομως επειδη με αυτη την τεχνικη δεν ζεστενεται το ξυδι κ θελει πολλες ωρες να μεινει μεσα το σιδερο μηπως θα ηταν καλα να ριχναμε λιγη μαγειρικη σοδα να δρασει πιο καλα,γρηγορα κ πιο βαθια ..???

καμια αλλη εδω μεσα το εχει δοκιμασει ετσι??????
κοριτσιααα?
Παλιά 07-05-10, 19:40   #755
vickoulina
Μή ενεργός λογαριασμός

vickoulina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια σας διαβάζω μπορώ να πω με ανάμεικτα συναισθήματα. Τη μια θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι, να πετάξω, να χαρίσω και να ξαναπετάξω, και γενικά να κάνω ξεκαθάρισμα και από την άλλη κουράζομαι και μονο που τα διαβάζω. Αποφάσισα να ζητήσω κι εγω την χείρα βοηθείας!

Τι να κάνω βρε κορίτσια πως να οργανωθω? Είμαι σχεδόν ένα χρόνο νοικοκυρα, λέμε τώρα, και είμαι πελαγωμένη. παιδιά δεν έχω ακόμα, φανταστείτε να κάνω.

Το σπίτι είναι χάλια σήμερα. Έχω ενα πλυντήριο για άπλωμα (τα ρούχα μέσα στο πλυντήριο), ρουχα στην απλώστρα, ευτυχώς λίγα. Ασιδέρωτα 2 πλυντήρια και 3 πλυντήρια άπλυτα.
Να βάλω σήμερα τα πλυντήρια, να απλώσω κ αυριο σίδερο όλα?

Οι ντουλάπες είναι χάλια. Τα ρούχα του συζύγου είναι το 10% των δικών μου. Ο καθένας μας έχει από μια δίφυλλη. Εκείνη την ώρα που παραγγέλναμε τις ντουλάπες ευτυχώς μου έκοψε και παρήγγειλα ενα μεγάλο εσωτερικό συρτάρι στην κάθε δίφυλλη κάτω κάτω. Βάζουμε εκεί εσώρουχα κ κάλτσες- με χώρισμα.Ευτυχώς μάζεψα τα χοντρα ρούχα μου. Δεν έχω κατεβάσει καλοκαιρινά ακόμη, έχω μονο τα ντεμί σεζόν, αχ τι ωραία είναι η ντουλάπα με τόσα λίγα ρουχαλάκια!!! Πότε να βγάλω τα καλοκαιρινά?

Η ντουλάπα επίσης έχει ενα μεσαίο δίφυλλο με 3 συρτάρια απο κάτω. Τι να βάλω εκεί?

Γενικά οι ντουλάπες είναι στενές, δεν έχουν τον άπλετο χώρο.

Έχουμε κ φυλλα απο πάνω.

Μπελάς μεγάλος η ντουλάπα.

Αυτήν στο παιδικό την έχω γεμίσει, έχει μέσα το νυφικό μου, το κοστούμι του, παλτά κ τέτοια, αυτά που να τα βάλω?

Εκεινες τις σακούλες που τις ρουφας με την ηλεκτρική που τις πουλάνε?

Κ πάμε στην κουζίνα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, αλλά παλι μπλέκω ταψια με τάπερ, πετσέτάκια κ άστα να πάνε.
Στο Γωνιακό ντουλάπι τι να βάλω?
Είναι ενας χώρος μεγάλος, δύσκολα προσβάσιμος, σκύβω κ γονατίζω για να πάρω κάτι απο εκεί, και με μικρό άνοιγμα(δεν έχω μηχανισμό.)
Επίσης τι είναι το ντουλάπι μπακάλης? Εκεί που βάζουμε τα τρόφιμα?

Γενικά με τις δουλείες πως την παλέυετε? Θέλω πρόγραμμα δεν αντέχω άλλο .
Δουλευώ 8-1:30, μόνο καθημερινές.

Να προσθέσω οτι ο σύζυγος δεν κάνει τίποτα, δεν βοηθάει καθόλου γιατί δεν ξέρει και δεν έχει διάθεση να μάθει. Να σκεφτείται οτι αποτελεί μυστήριο γι αυτόν πως τα ρουχα κ εσωρουχα από το καλάθι των απλύτων φτάνουν στη ντουλάπα μυρωδάτα. Ναι καλέ μου αλλά τι έχω τραβήξει εγω μέχρι να φτάσουν!!!! Στο σπίτι του είχε 2 αδερφές κ τη μαμα του κ δε σηκωνε ουτε το δακτυλάκι του. Αυτές οι 3 βέβαια όλες μαζί δε με φτάνουν στη νοικοκυροσύνη. Όχι οτι κανω πολλές δουλειές αλλά το σπίτι τους είναι μόνιμα ψιλοαχούρι. Κ της μαμας μου το ίδιο. Ποτέ δεν ήταν αυτό που λέμε καλή νοικοκυρα, δούλευε πολύ όμως κ δεν προλάβαινε..
Εγώ δεν μπορώ έτσι, θέλω να έχω μια τάξη αλλά πελαγώνω.

Θα ήθελα να τα καταφέρω χωρίς να πάρω γυναίκα. Τουλάχιστον προς το παρόν γιατί οταν θα είμαι έγκυος το ξέρω οτι δεν θα το αποφύγω.

Βοήθεια, πως να βάλω τάξη στις δουλειές μου???????

ΥΓ1 Το σύστημα Τετάρτη πλυντήριο Πέμπτη σίδερο δεν απέδωσε.
ΥΓ2 Δεν θέλω απολύτως καμία βοήθεια από μαμά-πεθερα στο θεμα του σπιτιού. και οι δύο είναι μια χαρά γυναίκες αλλά απλά δεν θέλω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickoulina : 07-05-10 στις 22:57 Αιτία: Συντακτικό λάθος
Ο χρήστης vickoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-10, 22:19   #756
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vickoulina η αρχη εγινε και μονο που ζητας χειρα βοηθειας!
λοιπον,μια αποφαση ειναι ολα!
οταν εισαι ετοιμη,βαζεις ενα προγραμμα και ξεκινας.
-για τα ρουχα τωρα:βαζεις πλυντηρια,και μολις στεγνωσουν τα σιδερωνεις.
-τα καλοκαιρινα εγω τα εχω βγαλει,η εποχη ειναι καταλληλη,αν εισαι ομως εκτος πολεως π.χ στας εξοχας τοτε ισως το τρεναρεις για λιγο ακομη λογω αρκετης δροσιας που εχει εκει.
-στο μεσαιο διφυλλο της ντουλαπας μπορεις να βαλεις μπλουζες,παντελονια,φουστες και γενικως ρουχα που φορατε τακτικα.
η πικε κουβερτουλες,μαξιλαρια κτλ
-για τις σακουλες αποθηκευσης που ρουφας τον αερα με την ηλ.σκουπα,εγω τις αγορασα απο το discount ενα σουπερ εδω στη Θεσσαλονικη,πιστευω πως και μεγαλα σουπερ θα εχουν σιγουρα carrefour,μασουτης κ.α
-στην κουζινα τωρα:ξεχωριζεις ταψια,ταπερ,πετσετουλες κτλ
εγω εχω σ ενα ντουλαπι τα ταπερ,στον φουρνο και στο γωνιακο ντουλαπι(με μηχανισμο)τα ταψια και αλλα μαγειρικα σκευη, σ ενα συρταρι τις πετσετες σε αλλο τραπεζομαντηλα κ.ο.κ
επισης στο γωνιακο σου το ντουλαπι θα μπορουσες να βαλεις σκευη που δε χρησιμοποιεις συχνα,οπως π.χ σερβιτσιο πιατων,μεγαλους δισκους,η οτιδηποτε αλλο.
-ο μπακαλης ειναι η τροφοθηκη,ναι πολυ σωστα λες, εκει που βαζουμε τα τροφιμα

κι ο δικος μου ο συζυγος δε βοηθαει στο σπιτι,δεν παιρνω γυναικα,απλα βαζω σε προγραμμα τις δουλειες

καποιες φορες,κρατουν οι γονεις μου την μικρη μεχρι να τελειωσω τις δουλειες που εχω,και η πεθερα μου σιδερωνει που και που σεντονια(οταν δεν προλαβαινω)γιατι εχει κυλινδρο.

το ωραριο της δουλειας σου vickoulina βολευει αρκετα στο να βαλεις ενα προγραμμα!

παρε χαρτι και στυλο και ξεκινα απ τις πιο σημαντικες δουλειες που πρεπει να γινουν(π.χ. φαγητο)ενω θα ψηνεται το φαι,βαλε κι ενα πλυντηριο,σκουπισε ,ξεσκονησε η οτι αλλο θεωρεις απαραιτητο την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο στο νοικοκυριο σου
ελπιζω να βοηθησα λιγακι,καλο κουραγιο ευχομαι,κι ολα θα γινουν!!

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-10, 02:07   #757
vickoulina
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς!
Τα καλά νέα είναι οτι όοοολα τα άπλυτα πλύθηκαν, και το τελευταίο πλυντήριο απλώθηκε πριν λίγο.! Αν όλα παν καλά και δεν βρέξει, αυριο θα είναι μέρα σιδερώματος(Βαγγελίστρα μου!!)

Τα καλοκαιρινά μάλλον θα τα βγάλω το επομενο ΣΚ γιατί θέλουν όλα πλύσιμο και ξεκαθάρισμα, τι θα πετάξω κ τι θα δώσω.

Το μεσαίο δίφυλλο θέλει οπωσδήποτε ξεκαθάρισμα.
Μάλλον θα βάζω σετ σεντόνια, πικέ κουβερτούλες και μαλλινες, και τετοια στρωσίδια για το κρεββάτι.

Στα σετ σεντονιών έχετε τις μαξιλαροθήκες μαζί με τα σεντόνια στο ντουλάπι-συρτάρι ή σε άλλο μόνες τους?-δηλ ολες οι μαξιλαροθηκες μαζι?
Στο είπα οτι ειμαι άσχετη

Αυτό που λες να γραφω τις δουλειές που έχω να κάνω το έχω κάνει και μπορω να πω οτι βολευει. Απλά ποτέ δεν καταφέρνω να τις κανω όλες. Πχ προγραμματίζω τις δουλειες οταν ειμαι στη δουλειά κ λέω 1. Μαγείρεμα, 2. Ξεσκόνισμα, 3. Άπλωμα, 4.Πλυντήριο, 5.Να κάνω το μπάνιο, 6.Να μαζεψω τα ρούχα από το δωμάτιο, κλπ.
Απλά δεν το κάνω κάθε μέρα κ μου πέφτουν πολλές μαζί.

Αν μπορείς δωσε μου ενα ενδεικτικό πρόγραμμα ωστε να αρχίσω κ μετα το προσαρμόζω εγώ στις ανάγκες μου.

Πχ. Μέσα σε μια βδομάδα τι δουλειές πρέπει να γίνουν? Και άλλες είναι για κάθε μέρα, άλλες 2-3 φορές την εβδομάδα κ άλλες μια.
Όπως βλέπεις έχω βάλει σκοπό να συμμαζευτώ.

ΥΓ. Όταν βλέπω τα σκούρα, τα παρατάω, δεν κάνω τίποτα, βάλτα μου λίγο χαλαρά πλιζ!

Απο το site flylady που έδωσε το λινκ η Αγλαία στην αρχή του τοπικ έχω αποκτήσει μια συνήθεια (απ ολο το σαιτ μονο μια τρομαρα μου!!!) να μην κρατάω ποτε άπλυτα στο νεροχύτη.

Τα βάζω κατευθείαν στο πλυντήριο πιάτων, ο νεροχύτης παραμένει λαμπερός και η κουζίνα φαίνεται απείρως καθαρότερη.
Παλιά 09-05-10, 20:40   #758
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vickoulina εγώ έχω το εξής πρόγραμμα:Καταρχήν καθαρίζω την κουζίνα και βάζω τα άπλυτα στο πλυντήριο πιάτων και βάζω το φαγητό να γίνεται.Μετά κατά την διάρκεια του ψησίματος στρώνω τα κρεβάτια και με το swiferaki σκουπίζω ή το χειμώνα με τα χαλιά βάζω ηλεκτρική που λόγω το παιδιών αυτή η δουλειά γίνεται καθημερινά,μετά πάλι με το swiffer ξεσκονίζω οπότε μου μένει το σφουγγάρισμα που το κάνω μετά το μεσημεριανό γιατί ολο και κάτι θα ρίξουν τα πιτσιρίκια οπότε το σπίτι είναι έτοιμο.Τώρα το καλοκαίρι βγαίνω καθημερινά στο μπαλκόνι όπου κάνω ένα σκούπισμα και καθαρίζω το τραπέζι και έτοιμα και εκεί έτσι μέσα σε 1 1/2 με 2 ώρες το σπίτι είναι έτοιμο.Μετά βάζω πλυντήριο ρούχων σχεδόν καθημερινά και τώρα το καλοκαίρι με το που στεγνώσουν τα σιδερώνω ενώ το χειμώνα σιδερώνω μέρα παρά μέρα.Μπαλκόνια-τζάμια κάθε σκ μαζί με μπάνια.Μια φορά το μήνα αλλάζω πετσετάκια-τραπεζομάντηλα-φώτα.
Το μόνο πρόβλημα μου εμένα είναι τί μαγειρεύουμε κάθε μέρα μεγάλο πρόβλημα μεγάλο !!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-10, 00:29   #759
vickoulina
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Νάσια για την απάντηση.
Σήμερα ξεπατώθηκα αλλά άξιζε τον κόπο, σιδέρωσα γύρω στα 5-6 πλυντήρια που είχα ασιδέρωτα.
Ταξινόμησα το χώρο στην κρεββατοκάμαρα. Στο μεσαίο φύλλο της ντουλάπας έβαλα σετ σεντόνια-μαξιλαροθηκες για το διπλό κρεββάτι, ένα λεπτό παπλωματάκι για το διπλό κρεββάτι, το καλό κουβρ-λι κάτω απ όλα, και γενικά στρωσίδια για το κρεββάτι.
Απο κάτω έχει 3 συρτάρια, στα 2 έβαλα σεντόνια ημίδιπλα που βάζω στο κρςεββατάκι που έχω στο παιδικό-(προς το παρόν είναι ξενώνας).
Στο τελευταίο συρτάρι τα νυχτικάκια μου με τις ρομπίτσες τους.

Στη συρταριέρα της κρεββατοκ. έβαλα πετσέτες. Εκτός από το πρωτο συρτάρι που πρέπει να ξεκαθαρίσω. Έχει μέσα της παναγιας τα μάτια.

Σχετικά με το καθημερινό φαγητο. Είναι το μόνο που δε με άγχωσε ποτέ. Πάντα ξέρω τι θα μαγειρέψω και έχω και 1-2 εναλλακτικες. Μπορεί στο καθάρισμα-οργάνωση να μην είμαι πολύ καλή αλλά στο μαγείρεμα δίνω ρέστα!!!

Δες νέο θέμα.
Παλιά 11-05-10, 17:08   #760
vasiliki40

vasiliki40 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vickoulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια σας διαβάζω μπορώ να πω με ανάμεικτα συναισθήματα. Τη μια θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι, να πετάξω, να χαρίσω και να ξαναπετάξω, και γενικά να κάνω ξεκαθάρισμα και από την άλλη κουράζομαι και μονο που τα διαβάζω. Αποφάσισα να ζητήσω κι εγω την χείρα βοηθείας!

Τι να κάνω βρε κορίτσια πως να οργανωθω? Είμαι σχεδόν ένα χρόνο νοικοκυρα, λέμε τώρα, και είμαι πελαγωμένη. παιδιά δεν έχω ακόμα, φανταστείτε να κάνω.

Το σπίτι είναι χάλια σήμερα. Έχω ενα πλυντήριο για άπλωμα (τα ρούχα μέσα στο πλυντήριο), ρουχα στην απλώστρα, ευτυχώς λίγα. Ασιδέρωτα 2 πλυντήρια και 3 πλυντήρια άπλυτα.
Να βάλω σήμερα τα πλυντήρια, να απλώσω κ αυριο σίδερο όλα?

Οι ντουλάπες είναι χάλια. Τα ρούχα του συζύγου είναι το 10% των δικών μου. Ο καθένας μας έχει από μια δίφυλλη. Εκείνη την ώρα που παραγγέλναμε τις ντουλάπες ευτυχώς μου έκοψε και παρήγγειλα ενα μεγάλο εσωτερικό συρτάρι στην κάθε δίφυλλη κάτω κάτω. Βάζουμε εκεί εσώρουχα κ κάλτσες- με χώρισμα.Ευτυχώς μάζεψα τα χοντρα ρούχα μου. Δεν έχω κατεβάσει καλοκαιρινά ακόμη, έχω μονο τα ντεμί σεζόν, αχ τι ωραία είναι η ντουλάπα με τόσα λίγα ρουχαλάκια!!! Πότε να βγάλω τα καλοκαιρινά?

Η ντουλάπα επίσης έχει ενα μεσαίο δίφυλλο με 3 συρτάρια απο κάτω. Τι να βάλω εκεί?

Γενικά οι ντουλάπες είναι στενές, δεν έχουν τον άπλετο χώρο.

Έχουμε κ φυλλα απο πάνω.

Μπελάς μεγάλος η ντουλάπα.

Αυτήν στο παιδικό την έχω γεμίσει, έχει μέσα το νυφικό μου, το κοστούμι του, παλτά κ τέτοια, αυτά που να τα βάλω?

Εκεινες τις σακούλες που τις ρουφας με την ηλεκτρική που τις πουλάνε?

Κ πάμε στην κουζίνα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, αλλά παλι μπλέκω ταψια με τάπερ, πετσέτάκια κ άστα να πάνε.
Στο Γωνιακό ντουλάπι τι να βάλω?
Είναι ενας χώρος μεγάλος, δύσκολα προσβάσιμος, σκύβω κ γονατίζω για να πάρω κάτι απο εκεί, και με μικρό άνοιγμα(δεν έχω μηχανισμό.)
Επίσης τι είναι το ντουλάπι μπακάλης? Εκεί που βάζουμε τα τρόφιμα?

Γενικά με τις δουλείες πως την παλέυετε? Θέλω πρόγραμμα δεν αντέχω άλλο .
Δουλευώ 8-1:30, μόνο καθημερινές.

Να προσθέσω οτι ο σύζυγος δεν κάνει τίποτα, δεν βοηθάει καθόλου γιατί δεν ξέρει και δεν έχει διάθεση να μάθει. Να σκεφτείται οτι αποτελεί μυστήριο γι αυτόν πως τα ρουχα κ εσωρουχα από το καλάθι των απλύτων φτάνουν στη ντουλάπα μυρωδάτα. Ναι καλέ μου αλλά τι έχω τραβήξει εγω μέχρι να φτάσουν!!!! Στο σπίτι του είχε 2 αδερφές κ τη μαμα του κ δε σηκωνε ουτε το δακτυλάκι του. Αυτές οι 3 βέβαια όλες μαζί δε με φτάνουν στη νοικοκυροσύνη. Όχι οτι κανω πολλές δουλειές αλλά το σπίτι τους είναι μόνιμα ψιλοαχούρι. Κ της μαμας μου το ίδιο. Ποτέ δεν ήταν αυτό που λέμε καλή νοικοκυρα, δούλευε πολύ όμως κ δεν προλάβαινε..
Εγώ δεν μπορώ έτσι, θέλω να έχω μια τάξη αλλά πελαγώνω.

Θα ήθελα να τα καταφέρω χωρίς να πάρω γυναίκα. Τουλάχιστον προς το παρόν γιατί οταν θα είμαι έγκυος το ξέρω οτι δεν θα το αποφύγω.

Βοήθεια, πως να βάλω τάξη στις δουλειές μου???????

ΥΓ1 Το σύστημα Τετάρτη πλυντήριο Πέμπτη σίδερο δεν απέδωσε.
ΥΓ2 Δεν θέλω απολύτως καμία βοήθεια από μαμά-πεθερα στο θεμα του σπιτιού. και οι δύο είναι μια χαρά γυναίκες αλλά απλά δεν θέλω.

Συγνώμη βρε κοριτσάκι , δουλεύεις 8.00-1.30 μόνο καθημερινές και κλαίγεσαι ότι δεν προλαβαίνεις?????
Ο χρήστης vasiliki40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές