Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός πέραν του χρόνου

Notices

Θηλασμός πέραν του χρόνου (μακροχρόνιος θηλασμός, αποθηλασμός)

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-04-10, 14:13   #81
saxpa

Το avatar του χρήστη saxpa

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
saxpa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κααααααααλα..

Ο χρήστης saxpa δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 14:26   #82
saxpa

Το avatar του χρήστη saxpa

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
saxpa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και φτασαμε στο ετος 2010 να φοβομαστε οχι οι αντρες μας να μην πανε με αλλες γυναικες αλλα να μην αρχησουν τις πιπιλες και τον θηλασμο..

Αααααααα θα αρχησω να κρυβω τις πιπιλες απο τον αντρα μου..
βρε λες ?? γιατι καποια βραδια δεν τις βρισκω και τις χανω..

Ο χρήστης saxpa δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 15:04   #83
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχας δεν καταλαβαινω γιατι το να πινει καποιος απο μπιμπερο το συνδεουμε ντε και καλα με συναισθηματικη εξαρτηση.......

Το μωρο απο τη μητρα ακομα κανει θηλαστικες κινησεις με το δαχτυλο του.......γινεται απο ενστικτο για συγκεκριμενο λογο επιβιωσης.......οχι επειδη εχει κολλημα με τη μανα του....αυτους τους συσχετισμους τους κανουμε εμεις κι ομως ειναι φυσικα φαινομενα...

Και στη συνεχεια χρησιμοποιει την εξασκηση αυτη για να τραφει, ειτε απο στηθος ειτε απο μπιμπερο........υπαρχουν παιδια που δεν θηλασαν ποτε και δεν μπορουσαν να ξεκολλησουν απο το μπιμπερο...και παιδια που θηλασαν αλλα δεν ανεχτηκαν να χρησιμοποιησουν πιπιλα η μπιμπερο (οπως ο δικος μου που τα πεταξε με αηδια οταν ηταν 8 μηνων).......σε καποιους ανθρωπους μπορει να αρεσει το ρουφηγμα απο μπιμπερο, χωρις να συνδεεται ντε και καλα με σεξουαλικη η συναισθηματικη εξαρτηση......οπως σε καποιους αρεσει να μασανε συνεχεια τσιχλα......

Γιατι πρεπει να τους υποχρεωσουμε πως θα πινουν το γαλα τους η οτιδηποτε αλλο......τι μας κοφτει? Αλλο φυσικα να θηλαζει 40χρονος την μανα του, φυσιολογικο δεν ειναι, αλλα τετοιο κολλημα πια με τα μπιμπερο και τις πιπιλες μου φαινεται υπερβολικο.......

Μαλλον ο καθενας προβαλλει τις δικες του πεποιθησεις στους αλλους, αυτο ομως δεν σημαινει πως αυτοι πραττουν με το ιδιο σκεπτικο......μπορει απλα να τους αρεσει βρε αδερφε.......γουστα ειναι αυτα...σε αλλον αρεσει το καλαμακι, αλλος το σιχαινεται.......πρεπει να του κανουμε ψυχαναλυση γι αυτο το λογο.......?

Τωρα για τα ορια που λετε και ξαναλετε, αυτα ειναι εντελως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και διαφερουν ακομα και για τον ιδιο τον ανθρωπο σε διαφορες χρονικες στιγμες......αλλα ορια ειχα για το θεμα αυτο πριν γεννησω, αλλα ορια θα ειχα αν δεν θηλαζα και αλλα ορια θα διαμορφωνα αναλογως με το ποσο θα θηλαζα καθε παιδι.........εγω προσωπικα αυτη τη στιγμη δεν εχω απολυτως κανενα οριο στο θεμα ηλικιας θηλασμου γιατι απλα δεν εχω τελειωσει με το θηλασμο του πρωτου.......

Πριν γεννησω το οριο μου ηταν το ετος, γιατι ετσι μου λεγαν ηταν το σωστο και οταν ακουσα οτι ο ΠΟΥ συστηνει τα 3 χρονια και πως στο εξωτερικο τα θηλαζουν μεχρι τα 7 ειχα σκασει στα γελια........"Αλλη δουλεια δεν εχουν να κανουν αυτες?" σχολιασα? Τις αποψεις μου τις αλλαξα οταν ενημερωθηκα και οταν μπηκα στη διαδικασια να θηλασω.......φθασαμε στο ετος και δεν εβλεπα το λογο για τον οποιο θα επρεπε να το κοψω........το επομενο οριο το εθεσα στα 2 χρονια......παλι τα περασαμε και βλεπω οτι συνεχιζει να το ωφελει και να το θελει, αποφασισα να τον αφησω να αποφασισει μονος......το οτι ο γιος μου με λατρευει δεν ειναι λογος να αισθανομαι οτι θηλαζοντας παρεμποδιζω την ανεξαρτοποιηση του, τη στιγμη που οι γιοι φιλεναδων μου που δεν θηλασαν καθολου απο πεποιθηση, ειναι ακομα πιο κολλημενοι και οι ιδιες περηφανευονται γι αυτο!

Σιγουρα δεν θα θελω να θηλαζει ο γιος μου μεχρι να παει φανταρος, αλλα δεν θα κρινω τη συγκεκριμενη μανα που θηλαζει το 8χρονο, γιατι θα πρεπει να κρινω επισης εκεινη που δεν θηλασε καθολου, η θηλασε 1 μερα, 1 βδομαδα, ενα χρονο και παει λεγοντας........γιατι δλδ αυτη ειναι χειροτερη απο καποια που δεν θηλασε καθολου επειδη δεν γουσταρε?? Δεν ξερουμε καν πως εξελιχθηκε η σχεση θηλασμου τους......ισως μας σοκαρει γιατι στην ελληνικη κοινωνια τετοιες εικονες ειναι αγνωστες....παντως προσωπικα με σοκαρουν πολυ πιο βαρια θεαματα, οχι αυτο........

Καθε γυναικα εχει το σκεπτικο της και τα ΟΡΙΑ της......δεν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθει ουτε το δικο μου σκεπτικο ουτε τα δικα μου ορια....απλα τα πραγματα.
Παλιά 01-04-10, 15:08   #84
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο olga Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε
Όοοοοοχχιιιιιιιιι !!! Καλύτερα να σε απατήσει παρά αυτό!
Καλά, μετά απο κάτι τέτοια δεν βλέπετε τους άντρες σας θεούς χαχαχα???
Παλιά 01-04-10, 15:22   #85
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki Εμφάνιση μηνυμάτων

ελα πρωταπριλια ειναι, ολα επιτρεπονται!!!!

μας κανεις πλακα, το ξερω!!!!! ζαβολιαρα!!!
Υποκλινομαι.........και σε σταμπαρω..... ......απο τις αλλες κοπελες ζητω ενα συγνωμη αλλα δεν μπορεσα ηταν μεγαλος πειρασμος πρωταπριλια.....καθως ειναι...... Ενα ομως ειναι εν μερη αληθεια οτι οντως σιχενομουν το γαλα απο ποτηρι απο μικρη και το επινα οντως με καλαμακι (οχι μπιμπερο)Ρε κοριτσια συγνωμη αλλα δεν αντεξα πρωι πρωι θα εσκαγα........

Οσο για τον 8χρονο να θηλαζει ειναι βγαλμενο επιτηδες για καποιο λογο ειμαι 100% σιγουρη. Σαν εικονα ειναι τραγικη παντως......μην ασχολειστε.....φτιαχτο ειναι.......
Παλιά 01-04-10, 15:38   #86
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=vera;1522985

Γιατι πρεπει να τους υποχρεωσουμε πως θα πινουν το γαλα τους η οτιδηποτε αλλο......τι μας κοφτει?
.[/QUOTE]

oοτι ειναι φυσιολογικο να πινει ενας ενηλικας με μπιμπερο?
μηπως ειναι πολλοι τελικα και ζουν αναμεσα μας?
Παλιά 01-04-10, 15:40   #87
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων

Οσο για τον 8χρονο να θηλαζει ειναι βγαλμενο επιτηδες για καποιο λογο ειμαι 100% σιγουρη. Σαν εικονα ειναι τραγικη παντως......μην ασχολειστε.....φτιαχτο ειναι.......

Na μη σου φαινεται καθολου περιεργο.......στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια σε αυτα τα θεματα, δεν ειναι η μοναδικη.........το οτι θηλαζουν παιδια μεχρι 7 ετων το εχω ακουσει...οποτε τι 7 τι 8.......σε μας φαινεται περιεργο που τις περισσοτερες φορες κατακρινονται μαναδες που τολμανε να ξεπερασουν τους 6 μηνες θηλασμου.....
Παλιά 01-04-10, 15:47   #88
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Na μη σου φαινεται καθολου περιεργο.......στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια σε αυτα τα θεματα, δεν ειναι η μοναδικη.........το οτι θηλαζουν παιδια μεχρι 7 ετων το εχω ακουσει...οποτε τι 7 τι 8.......σε μας φαινεται περιεργο που τις περισσοτερες φορες κατακρινονται μαναδες που τολμανε να ξεπερασουν τους 6 μηνες θηλασμου.....

ΠΡΟΣΚΥΝΩ
Παλιά 01-04-10, 15:49   #89
GiorTi

GiorTi ουδετερη μηδέν
Talking

Είπα κι εγώ!!!
Ο χρήστης GiorTi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 15:51   #90
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι καλό να πίνουν τα παιδια γάλα ????????

ναι .................!!!!!!

γιατί να μην πίνει μητρικό γάλα εφόσον υπάρχει και να πίνει αγελαδινό...................??????
Παλιά 01-04-10, 15:53   #91
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολγα δεν ξερεις γιατι του αρεσει.....γιατι ειναι φυσιολογικο δλδ να μασαει τσιχλα? Αν ειναι ζημιογονο το μπιμπερο για τα δοντια, αλλο τοσο ειναι και η τσχλα......

Ενταξει ειναι καπως να δεις εξω εναν σαρανταρη με πιπιλα, το χουμε συσχετισει με μωρα....μπορουν να σχεδιασουν πιπιλες design για ενηλικες χαχα......αν υπαρχει τοση ζητηση πια.........αλλος μπορει να κοιμαται με ζωακια....εχει χουγια ο κοσμος ουυυυυ.........

Ανεφερα πιο πανω οτι η θηλαστικη κινηση ειναι η πρωτη που κανει ενα βρεφος οταν ειναι ακομα στην κοιλια της μανας του.......ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου......υπαρχει επιστημονικος λογος που δεν θυμαμαι τωρα........εχει να κανει με εξασκηση μυων, πνευμονων? Θα σε γελασω.....οποτε αν το μωρο μεγαλωσει κανοντας μεγαλη χρηση πιπιλας (και γι αυτο ευθυνονται οι γονεις) λογικο ειναι να την συνηθισει και να του γινει κολλημα........αλλα δεν βλεπω γιατι πρεπει ντε και καλα να το συσχετισουμε με ψυχολογικα κολληματα και να κατηγορουμε το θηλασμο........ε οπως δεν μπορει να ζησει καποιος χωρις να μασει συνεχεια τσιχλα, μπορει να θελει και να ρουφαει πιπιλα......υπαρχουν και χειροτερα χουγια.......

Και μαλιστα να γινεται τοσο θεμα η χρηση πιπιλας και μπιμπερο σε παιδια απο γονεις που κοπτονται για το καλο τους, ασχολουνται αραγε τοσο και με αλλα θεματα, διατροφης πχ η τα πλακωνουν στα τζανκ? Μονο η πιπιλα μας μαρανε?

Σιγουρα υπαρχουν και αντρες που εχουν ψυχολογικα απωθημενα, ειχα δει ενα θεμα με ενηλικες 40 και βαλε που πληρωναν γυναικες για να θηλαζουν ......προφανως τους ελειπε το κανακεμα στην παιδικη ηλικια......τι να πω.......θα χαν αδιαφορες μαναδες.......

Οπως οι γυναικες που μεγαλωνουν χωρις πατερα και μετα ψαχνουν αντρες μεγαλης ηλικιας.......απωθημενα....
Παλιά 01-04-10, 15:57   #92
bouboukakia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαμαλευτερακι Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι καλό να πίνουν τα παιδια γάλα ????????

ναι .................!!!!!!

γιατί να μην πίνει μητρικό γάλα εφόσον υπάρχει και να πίνει αγελαδινό...................??????
Μήπως να μην το έπινε κατευθείαν από την πηγή, αλλά να το έβγαζε η μαμά με θήλαστρο; Γιατί, αν και σταθερά υπέρ του θηλασμού, 8 χρονών είναι κάπως...
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 16:01   #93
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποκλινομαι.........και σε σταμπαρω..... ......απο τις αλλες κοπελες ζητω ενα συγνωμη αλλα δεν μπορεσα ηταν μεγαλος πειρασμος πρωταπριλια.....καθως ειναι...... Ενα ομως ειναι εν μερη αληθεια οτι οντως σιχενομουν το γαλα απο ποτηρι απο μικρη και το επινα οντως με καλαμακι (οχι μπιμπερο)Ρε κοριτσια συγνωμη αλλα δεν αντεξα πρωι πρωι θα εσκαγα........

Ε, όχι ρε συ, έλεος εγώ τώρα!

Το πήρα προσωπικά τώρα, γιατί ήμουν το πρώτο θύμα σου και μάλιστα απάντησα σοβαρά και συγκρατημένα σε αντίθεση με τη Ντάλια που έσπευσε να πηδηχτεί από το παράθυρο.

Να ξέρεις, στην έχω στημένη για του χρόνου την Πρωταπριλιά και αυτό είναι ... δέσμευση!

Α, χα, καλό, ε;
Παλιά 01-04-10, 16:19   #94
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερεις bouboukakia μια κουβεντα ειναι αυτο.......οσο μεγαλωνει ενα μωρο, απο την στιγμη που αποφασιζεις να συνεχισεις να θηλαζεις μετα το ετος, δεν μπορεις ξαφνικα να του πεις "τωρα πια θα πινεις γαλατακι της μαμας απο ποτηρι γιατι πλεον ειναι πολυ κακο πραγμα και η μαμα φοβαται μη γινεις ανωμαλος!"

Η το κοβεις οσο ειναι πολυ μικρο για να εκφερει αποψη, η το αφηνεις να αποφασισει μονο του....καθε παιδι εχει δικο του χρονο αποθηλασμου.......αλλο στους 18 μηνες, αλλο στΑ 2, αλλα περισσοτερο.........και οσο μεγαλωνει και καταλαβαινει αν θες να αποθηλασεις πρεπει να το κανεις με πολυ προσεχτικο τροπο, ωστε να μη τραυματιστει το παιδι και το εκλαβει ως απορριψη.......για το παιδι ο θηλασμος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο τροφη......ειναι ψυχικη επαφη......ο γιος μου οταν θυμωνω μαζι τους ζηταει να θηλασει για να δει πως ακομα τον αγαπω......

Και οπως ειπα, για την μαμα ειναι μια διαρκης διαδικασια εξελιξης.........οσο περναει ο καιρος δεν της φαινεται οτι κατι αλλαζει........εμενα αν μου ελεγε καποιος πριν γεννησω οτι θα θηλαζα μεχρι τωρα, μπορει και να φρικαρα, κι ομως τωρα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο........

Προσωπικα δεν θα θελα να ειμαι στη θεση της αλλα καταλαβαινω οτι τη γυναικα οτι αφησε τα παιδια να απογαλακτιστουν μονα τους, το ενα το κοψε στα 5 το αλλο προχωρα ακαθεκτο και εχει αποφασισει να του αφησει την πρωτοβουλια.......στις χωρες αυτες συνηθιζεται.......

Παντως αν συνεχισεις το θηλασμο θα δεις κι εσυ οτι δεν μπορει ξαφνικα ο θηλασμος να γινει κατι ασχημο και βρωμικο.......η το χεις αυτο το κομπλεξ απο την αρχη (οποτε και δεν θηλαζεις) η δεν το χεις......το στηθος μας το δωσε η φυση για να ταιζουμε τα παιδια μας, ανηκουμε στα θηλαστικα , δεν μας το δωσε για σεξουαλικους λογους......

μαλιστα σε καποιες φυλες, που ζουνε κοντα στη φυση ακομα και δεν ξερουν καν τι εστι φρουδικη αναλυση (που πλεον μου κανει ψυχαναλυση ακομα και για τον τροπο που φυσαω τη μυτη μου) το θεωρουν αστειο να θεωρειται ερωτογενες το γυναικειο στηθος....στη δυτικη κοινωνια φθασαμε στο αλλο ακρο, να το θεωρουμε αποκλειστικα οργανο για σεξ ......

Γιατι δλδ να ναι καλο να ακουμπαει το 6 μηνων μωρο το στηθος και πινει απευθειας και ειναι ανωμαλια μετα τα 1-2-3 χρονια.......? η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ αν ειναι αγορι η κοριτσι?
Παλιά 01-04-10, 16:20   #95
Μαριρενα

Το avatar του χρήστη Μαριρενα

Περιοχή: κρητη
Μαριρενα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Καθε γυναικα εχει το σκεπτικο της και τα ΟΡΙΑ της......δεν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθει ουτε το δικο μου σκεπτικο ουτε τα δικα μου ορια....απλα τα πραγματα.
respect

Ο χρήστης Μαριρενα δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 16:21   #96
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ολγα δεν ξερεις γιατι του αρεσει.....γιατι ειναι φυσιολογικο δλδ να μασαει τσιχλα? Αν ειναι ζημιογονο το μπιμπερο για τα δοντια, αλλο τοσο ειναι και η τσχλα......

Ενταξει ειναι καπως να δεις εξω εναν σαρανταρη με πιπιλα, το χουμε συσχετισει με μωρα....μπορουν να σχεδιασουν πιπιλες design για ενηλικες χαχα......αν υπαρχει τοση ζητηση πια.........αλλος μπορει να κοιμαται με ζωακια....εχει χουγια ο κοσμος ουυυυυ.........

Ανεφερα πιο πανω οτι η θηλαστικη κινηση ειναι η πρωτη που κανει ενα βρεφος οταν ειναι ακομα στην κοιλια της μανας του.......ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου......υπαρχει επιστημονικος λογος που δεν θυμαμαι τωρα........εχει να κανει με εξασκηση μυων, πνευμονων? Θα σε γελασω.....οποτε αν το μωρο μεγαλωσει κανοντας μεγαλη χρηση πιπιλας (και γι αυτο ευθυνονται οι γονεις) λογικο ειναι να την συνηθισει και να του γινει κολλημα........αλλα δεν βλεπω γιατι πρεπει ντε και καλα να το συσχετισουμε με ψυχολογικα κολληματα και να κατηγορουμε το θηλασμο........ε οπως δεν μπορει να ζησει καποιος χωρις να μασει συνεχεια τσιχλα, μπορει να θελει και να ρουφαει πιπιλα......υπαρχουν και χειροτερα χουγια.......

Και μαλιστα να γινεται τοσο θεμα η χρηση πιπιλας και μπιμπερο σε παιδια απο γονεις που κοπτονται για το καλο τους, ασχολουνται αραγε τοσο και με αλλα θεματα, διατροφης πχ η τα πλακωνουν στα τζανκ? Μονο η πιπιλα μας μαρανε?

Σιγουρα υπαρχουν και αντρες που εχουν ψυχολογικα απωθημενα, ειχα δει ενα θεμα με ενηλικες 40 και βαλε που πληρωναν γυναικες για να θηλαζουν ......προφανως τους ελειπε το κανακεμα στην παιδικη ηλικια......τι να πω.......θα χαν αδιαφορες μαναδες.......

Οπως οι γυναικες που μεγαλωνουν χωρις πατερα και μετα ψαχνουν αντρες μεγαλης ηλικιας.......απωθημενα....
Vera, θα σου απαντήσω σοβαρά, έχω επιχειρήματα, αλλά θα πρέπει πρώτα να μου ορκιστείς ότι δεν κάνεις και εσύ πλάκα, γιατί η Ellepheriem μου δημιουργησε ψυχολογικό πρόβλημα.

Anyway, βασικά λένε οι ψυχολόγοι ότι ο άνθρωπος κατά την ανάπτυξη της προσωπικότητάς του περνά διάφορα στάδια. Το στοματικό (όπου έχουμε ικανοποίηση από το ρούφηγμα, το πιπίλισμα, κλπ), στη συνέχει περνάει στο πρωκτικό, το φαλλικό, το λανθάνον, κλπ. Δεν τα αναλύω όλα τα στάδια γιατί βλέπω να κάνουν άλματα η Ντάλια και το φυστικάκι από τα παράθυρα και δεν θέλω.

Για να το πω σύντομα και περιεκτικά ο άνθρωπος ξεκινά τη ζωή του βρισκόμενος στο στοματικό στάδιο αλλά εξελίσσεται καθώς μεγαλώνει. Οπότε το να παραμείνει σ' αυτό το στάδιο αποτελεί μια καθήλωση στην εξέλιξή του. Δεν λέμε ότι ο άνθρωπος που μένει στο στοματικό στάδιο παραπάνω από ότι πρέπει γίνεται και ψυχοπαθής δολοφόνος, αλλά από την άλλη δεν λες και ότι αναπτύσσεται ομαλά.
Παλιά 01-04-10, 16:24   #97
bouboukakia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

vera, αν ρίξεις μια ματιά στα μνμ μου στις προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι γενικά συμφωνούμε. Έχω όμως κι εγώ μεγάλο κορίτσι και δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα..νομίζω ότι δεν θα την επιθυμούσα για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο απλό είναι το θέμα και αν υπάρχει μια αντικειμενική θεώρηση γι' αυτό.
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 16:24   #98
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marandnik Εμφάνιση μηνυμάτων

Ε, όχι ρε συ, έλεος εγώ τώρα!

Το πήρα προσωπικά τώρα, γιατί ήμουν το πρώτο θύμα σου και μάλιστα απάντησα σοβαρά και συγκρατημένα σε αντίθεση με τη Ντάλια που έσπευσε να πηδηχτεί από το παράθυρο.

Να ξέρεις, στην έχω στημένη για του χρόνου την Πρωταπριλιά και αυτό είναι ... δέσμευση!

Α, χα, καλό, ε;
Συγνωμη τι να πω........οτι και αν μου κανεις του χρονου θα εισαι δικαιολογημενη !!......καλα να'μαστε μονο να ειμαστε εδω.....πανω απο ολα υγεια και μετα ολα τα αλλα.........παντως βαθεια υποκλιση σε ολες σας που θηλαζετε περαν του χρονου......εγω απετυχα.......
Παλιά 01-04-10, 16:31   #99
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

....
Πρωτα πρωτα να διευκρινησω οτι η τσιχλα με ενοχλει πολυ κυριως οταν καποιος μασαει και κανει φασαρια.
Δευτερον ,το θεμα δεν αφορουσε τα παιδια αλλα ενηλικες και αν αναφερεσαι σε γονεις εδω μεσα εγω προσωπικα και κοπτομαι για τη διατροφη του παιδιου μου, και τον θηλαζα ως την προηγουμενη εβδομαδα και δε νομιζω οτι πρεπει να δικαιολογουμαι για να εχω αποψη.
Ο γιος μου που πηρε ο,τι επρεπε οταν επρεπε δεν πηρε πιπιλα ουτε μια μερα , ε τωρα αμα αρχισει το μπιμπερο στα 40 κατι εκανα λαθος.
Τριτον το θεμα ηταν πλακα και αδικα επιχειρηματολογουμε χαχα
Παλιά 01-04-10, 16:32   #100
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι δεν κανω πλακα, φιλαω σταυρο!

Μωρε εδω η πλειοψηφια ειναι καθηλωμενοι στο πρωκτικο σταδιο που ναι πολυ χειροτερο, το στοματικο μας μαρανε? καλη ειναι η ψυχολογια αλλα και οι ψυχολογοι ανθρωποι ειναι και κανουν εκτιμησεις βασισμενες σε δικα τους η αλλων ψυχολογων προσωπικα βιωματα . Μη τρελλαθουμε κιολας, ας χρησιμοποιουμε και την κοινη λογικη.......

Εγω αυτο για το μπιμπερο και το πιπιλιμα το λεω, γιατι μου χε κανει εντυπωση οταν το ακουσα κι επειδη ξερω πολυ καλα οτι δεν σχετιζεται (απαραιτητα) με ψυχολογικο προβλημα..........δεν ειναι κατι τραγικο παντως ιδιως οταν μιλαμε για παιδια, τωρα αν ο σαρανταρης θελει να κοιμαται με πιπιλα, ε ας το κανει αν αισθανεται καλα....

Και μεσω αστειου και σοβαρου αν ο αντρας μου ειχε κολλημα να πινει απο μπιμπερο δεν θα ανησυχουσα.......αν ηθελε να με θηλαζει κι αυτος tandem ε εκει θα του κλεινα ενα ραντεβου με το γιατρο.......
Παλιά 01-04-10, 16:41   #101
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bouboukakia Εμφάνιση μηνυμάτων
vera, αν ρίξεις μια ματιά στα μνμ μου στις προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι γενικά συμφωνούμε. Έχω όμως κι εγώ μεγάλο κορίτσι και δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα..νομίζω ότι δεν θα την επιθυμούσα για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο απλό είναι το θέμα και αν υπάρχει μια αντικειμενική θεώρηση γι' αυτό.

Ουτε εγω θα ηθελα να θηλαζω το γιο μου σε αυτη την ηλικια (κι αυτο επειδη πιστευω οτι δεν θα υπαρχει λογος να τον θηλαζω τοσο μεγαλο, δεν θηλαζω για να περναει η ωρα μου), ευχομαι οτι θα χουμε ξεμπερδεψει πολυ νωριτερα......αλλα δεν χαλιεμαι κιολας, οπως δεν χαλιεμαι να βλεπω μια μαμα να μη θηλαζει και να δινει μπιμπερο........δικαιωμα της ειναι, δικια της η ευθυνη ως μανα, ποια ειμαι εγω που θα της κανω κριτικη και θα την μειωσω?

Απλα νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα το εχουμε κανει μεγαλο θεμα, παρασυρομενοι απο την δικη μας οπτικη γωνια, ως ελληνες......δεν ειναι πια τοσο τραγικο και διαβαζω τοσες μερες για τα ορια του ενος και τα ορια του αλλου........τα ορια ειναι πολυ σχετικα και πολυ προσωπικα και ΜΕΤΑΒΑΛΟΜΕΝΑ ....

Αν ειναι ετσι να βγαλουμε και ενα βιντεο με μανα που δεν θηλαζει επειδη θεωρει οτι το στηθος της ειναι για να προβαλλει σουτιεν και να της τα χωσουμε κι αυτης......αυτη δεν εχει ψυχολογικα δλδ που θα τα περασει και στα παιδια της και θα σιχαινονται μετα οσες γυναικες θηλαζουν? Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι τελικα χειροτερο....
Παλιά 01-04-10, 16:43   #102
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maggie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήστε τα ήσυχα τα μοσχαράκια επιτέλους!!! Κάποτε η λέξη μοσχαράκι ήταν αρκετή για να πάει κάποιος στο αρχείο, ή έστω για να διαμαρτυρηθούν κάποιες πολύ έντονα.
Πάντως θεωρω άστοχη τη σύγκριση. Αν όμως επιμένετε, τα μοσχαράκια σε αντίθεση με τα ανθρωπάκια μπορούν να περπατήσουν σχεδόν αμεσως μετά τη γέννησή τους και όταν απογαλακτηστούν μπορούν μόνα τους να βοσκήσουν και να βρουν τροφή. Οπότε, αν επιμένετε να συγκρίνετε τα μοσχαράκια με τα ανθρωπάκια, τότε και τα μωρά μας θα πρέπει να απογαλακτηστούν όταν θα μπορούν να βάλον μόνα τους το φαγητό στο πιάτο και σίγουρα όχι πριν μπορεσουν να περπατήσουν

Είμαστε θηλαστικά. Επομένως σε γενικές γραμμές ισχύουν αντίστοιχα πράγματα και υπάρχουν αντίστοιχες ανάγκες. Άρα, όταν το μωρό είναι έτοιμο να τρέφεται μόνο του, κάπου εκεί κοντά έρχεται και ο απογαλακτισμός. Και όταν λέμε να τρέφεται μόνο του δεν εννοούμε να στρώνει πιατο και μαχαιροπίρουνα με στήσιμο σαβουαρ βιβρ... αλλά να βάζει με επιτυχία μια ικανοποιητική ποσότητα στο στόμα του και να καταφέρνει να φάει μόνο του. Τα όρια αυτά ποικίλουν από παιδί σε παιδί και κυρίως... από γονιό σε γονιό. Υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να τρώνε μόνα τους κατά τους 12-14 μήνες και υπάρχουν γονείς που θεωρούν πως τα παιδιά τους δε μπορούν να διαχειριστούν την τροφή μέχρι τα 3+ χρόνια τους. Όμως αν δεις τρίχρονο να τρώει αλεσμένο φαγητό... θα θεωρηθεί υπερβολή. Κάπως έτσι βλέπω και τον θηλασμό του 8χρονου.

Όταν υπάρχουν λοιπόν απορίες για τη φύση μας... δε θα στραφώ στα πτηνά ή τα ερπετά, αλλά μάλλον στα συγγενή θηλαστικά. Αλήθεια... ξέρει κανείς τι κάνουν τα μαϊμουδάκια;; (Δεν το έχω ψάξει... αλλά ίσως να είναι οι κοντινότεροι "συγγενείς"...)
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 16:48   #103
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω οτι η υπερμαχες του θηλασμου παραειναι υπερμαχες...Ας χαλαρωσουμε λιγακι,τα μωρα ειναι μωρα,τα παιδια ειναι παιδια και οι ενηλικες ειναι ενηλικες.Και ο ανθρωπος σε καθε ηλικια πρεπει να ακουλουθει την φυσικη εξελιξη του...Και πριν ακουστουν αντιδρασεις, σας ενημερωνω οτι θηλασα 8μιση μηνες το καθε μου παιδι κι οτι ποσως με επηρεαζουν οι αποψεις των γιατρων που δεν ειναι φιλικοι με το θηλασμο...
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 16:51   #104
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α να πω και κατι σχετικο για το μητρικο γαλα και τους ενηλικες........ξερω περιπτωσεις ενηλικων με προβληματα υγειας που πινουν μητρικο γαλα (εννοειται τους δινεται σε μπουκαλι) και τους βοηθαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΤΟ μητρικο γαλα εχει εξαιρετικα θεραπευτικες ιδιοτητες πολυτιμες και για ενηλικες. Μου κανε μεγαλη εντυπωση οταν το ακουσα...μαλιστα μια κοπελα το εδινε σε συγγενικο της προσωπο.........φυσικα δεν συζηταμε για απευθειας θηλασμο ετσι, αν ειναι δυνατον........

Δεν κανω καθολου πλακα, οντως συμβαινει (ισως στο εξωτερικο περισσοτερο) αλλα και στην Ελλαδα.....
Παλιά 01-04-10, 17:03   #105
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πρωτα πρωτα να διευκρινησω οτι η τσιχλα με ενοχλει πολυ κυριως οταν καποιος μασαει και κανει φασαρια.
Δευτερον ,το θεμα δεν αφορουσε τα παιδια αλλα ενηλικες και αν αναφερεσαι σε γονεις εδω μεσα εγω προσωπικα και κοπτομαι για τη διατροφη του παιδιου μου, και τον θηλαζα ως την προηγουμενη εβδομαδα και δε νομιζω οτι πρεπει να δικαιολογουμαι για να εχω αποψη.
Ο γιος μου που πηρε ο,τι επρεπε οταν επρεπε δεν πηρε πιπιλα ουτε μια μερα , ε τωρα αμα αρχισει το μπιμπερο στα 40 κατι εκανα λαθος.
Τριτον το θεμα ηταν πλακα και αδικα επιχειρηματολογουμε χαχα

Οχι δεν μιλαω για σενα και ουτε για μενα προσωπικα......εμενα δεν με αφορα καθολου το θεμα πιπιλα-μπιμπερο, ο δικος μου τα κοψε πολυ νωρις.......ξερω ομως γονεις που δεν μπορουν να τα κοψουν στα παιδια τους και στενοχωριουνται και νιωθουν τυψεις και δικαιολογουνται......

Ε δεν ειναι τοσο τραγικο.......και καμμια φορα αν το κοψεις το χουι με το ζορι, μπορει να εξελιχθει και σε ενηλικα που κοιμαται με την πιπιλα...ετσι δεν ειναι? Καποια πραγματα χρειαζονται τρυφερη και προσεχτικη προσεγγιση....ο γιος σου και ο γιος μου αποκλειεται να αρχισουν μπιμπερο στα 40 γιατι ποτε δεν τους υποχρεωσαμε να τα κοψουν......
Παλιά 01-04-10, 17:17   #106
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περαν του χαβαλε, ειχα δει πριν καποιους μηνες στο Σκαι, μαυρη νύχτα μια εκπομπη που εδειχνε εκτος των αλλων βιτσιων εναν τυπο 50+ που πηγαινε καθε εβδομαδα ή καθε μηνα σε μια γρια, τον εγδυνε, τον ξυρηζε, του φορουσε πανα, του εδεινε μπιπερο και ο Θεος ξέρει τι αλλο (φανταζομαι κοβουν τα παντελως ακαταληλα), ακομα και τον ξυλοφόρτωνε και εκεινος το μονο που εκανε είναι να κλαιει σαν μωρο!!!!

Και που το θυμαμαι μου ξανανεβαινει το στομάχι στο λαιμο!!!!

(Ορκίζομαι αλήθεια λέω, απομακρυνθείται απο τα παραθυρα)
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 17:58   #107
xamogelaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
xamogelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ωραια τωρα θα συζηταμε και τα αυτονόητα, γιατι δε ρωταμε και αν ειναι νορμαλ να τρωνε αλεσμενα στα 8, να λενε αγκου κτλ! δηλαδη αν θελει να εχει πιπιλα στα 8 θα του την δωσουμε; αν θελει να τα κανει στην πανα θα ειμαστε χαρουμενες; αυτο δειχνει απλως οτι εχει ενα κολλημα με τη μαμα που θα επρεπε να ειχε ξεπεραστει.Και ακομα χειροτερα οτι η μαμα εχει δικα της αλυτα θεματα που τα προβαλλει στο παιδι (λεω για τις μαμαδες που δε θελουν να το κοψουν). Δεν ειναι κατι να φρικαρεις οπως δε φρικαρεις με τις πανες και τις πιπιλες αλλα ειναι κατι που πρεπει να προσπαθησεις να το αποχωριστει γιατι καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο...το μονο που σε φρικαρει ειναι μια μαμα που για καποιον ανεξερευνητο λογο θελει το παιδι κολημμενο αιωνιως στο βυζι της διοτι το μητρικο γαλα μπορεις να το δωσεις και σε κυπελλο...μηπως η μαμα εχει ουσιαστικη σχεση μονο με το παιδι και οχι πχ με το συζυγο, μηπως ειναι η μελλοντικη κακια πεθερα (λεω εγω τωρα...), μηπως ολως τυχαιως τα παιδια αυτα ειναι συνηθως αγορια (oπως ο μπαμπας μου που θηλαζε μεχρι τα 7 αλλα ηταν και κατοχη τοτε οποτε λογικο)
θυμηθηκα ενα επεισοδιο στο sex and the city οπου γυρναει μια και λεει" εκει μεσα ηταν ενα παιδι που θηλαζε και θα μπορουσε να τρωει μπριζολα" και η αλλη απαντα "αν μπορεις να το ζητας (το στηθος) τοτε εισαι πολυ μεγαλος για να το εχεις!"
τελος αν ας πουμε ηταν συνηθεια στην κοινωνια μας τα 8χρονα να θηλαζουν οκ, δεν ειναι ομως οπως δεν ειναι και η πανα ή η πιπιλα σε αυτη την ηλικια. ενα παιδι που δε συμβαδιζει με τα υπολοιπα στα σταδια ωριμοτητας τραβαει την προσοχη και την κοροιδια με ανυπολογιστες συνεπειες για την ψυχουλα του. χρεος μας ειναι να τα βοηθησουμε να εξελιχθουν οχι να τα κρατησουμε αιωνιως μωρα. οπως λοιπον προσπαθουμε με ευγενικους τροπους και πονηριες να κοψουν την πιπιλα ή την πάνα έτσι και με το θηλασμο. και καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη παντα. ας πουμε ενα 7χρονο που θηλαζει την ιδια ωρα που υπαρχει ενα αδερφακι ενος ετους που θηλαζει ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση που θελει προσοχη για να μη κεντριστει η ζηλια του μεγαλου.

τωρα δε νομιζω η κοπελα που ειπε οτι δε θα τη πειραζε να επινε απο μπιμπερο ο αντρας της να το εννοουσε;;;;;;!!!!!!!!!!!!!
παιδια οι πανες και τα μπιμπερο αν δεν το χετε καταλαβει ειναι για οταν ερχομαστε και οταν φευγουμε απο τη ζωη....(που ευχομαι να μη φτασουμε εκει στα γηρατεια μας)
Ο χρήστης xamogelaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-04-10, 18:10   #108
xamogelaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
xamogelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

α και μια που λεμε για απωθημενα εγω εχω διαβασει σε κειμενο αγιου γεροντα (Δε θυμαμαι ο Παισιος ή ο Πορφυριος) οπου απεδιδε τον αλκοολισμο εκτος των αλλων και στην ανικανοποιητη λαχταρα του παιδιου για θηλασμο.
εγω το πιστευω οτι μπορει να ισχυει οχι τοσο για το θηλασμο καθαρα οσο για την αγκαλια γιατι υπαρχουν μαμαδες που δεν ταιζουν τα μωρα στην αγκαλια τους παρολο που τα μωρα λαχταρουν την αγκαλια της μαμας και τη βλεμματικη επαφη και δε μπορω να καταλαβω γιατι κανουν κατι τετοιο.
Ο χρήστης xamogelaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-04-10, 19:05   #109
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

Κι αυτο πρεπει να ειναι πρωταπριλιατικο,δεν παιζει να ειναι αληθινο λεμε.......
Παλιά 01-04-10, 19:10   #110
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξερεις bouboukakia μια κουβεντα ειναι αυτο.......οσο μεγαλωνει ενα μωρο, απο την στιγμη που αποφασιζεις να συνεχισεις να θηλαζεις μετα το ετος, δεν μπορεις ξαφνικα να του πεις "τωρα πια θα πινεις γαλατακι της μαμας απο ποτηρι γιατι πλεον ειναι πολυ κακο πραγμα και η μαμα φοβαται μη γινεις ανωμαλος!"

Η το κοβεις οσο ειναι πολυ μικρο για να εκφερει αποψη, η το αφηνεις να αποφασισει μονο του....καθε παιδι εχει δικο του χρονο αποθηλασμου.......αλλο στους 18 μηνες, αλλο στΑ 2, αλλα περισσοτερο.........και οσο μεγαλωνει και καταλαβαινει αν θες να αποθηλασεις πρεπει να το κανεις με πολυ προσεχτικο τροπο, ωστε να μη τραυματιστει το παιδι και το εκλαβει ως απορριψη.......για το παιδι ο θηλασμος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο τροφη......ειναι ψυχικη επαφη......ο γιος μου οταν θυμωνω μαζι τους ζηταει να θηλασει για να δει πως ακομα τον αγαπω......

Και οπως ειπα, για την μαμα ειναι μια διαρκης διαδικασια εξελιξης.........οσο περναει ο καιρος δεν της φαινεται οτι κατι αλλαζει........εμενα αν μου ελεγε καποιος πριν γεννησω οτι θα θηλαζα μεχρι τωρα, μπορει και να φρικαρα, κι ομως τωρα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο........

Προσωπικα δεν θα θελα να ειμαι στη θεση της αλλα καταλαβαινω οτι τη γυναικα οτι αφησε τα παιδια να απογαλακτιστουν μονα τους, το ενα το κοψε στα 5 το αλλο προχωρα ακαθεκτο και εχει αποφασισει να του αφησει την πρωτοβουλια.......στις χωρες αυτες συνηθιζεται.......

Παντως αν συνεχισεις το θηλασμο θα δεις κι εσυ οτι δεν μπορει ξαφνικα ο θηλασμος να γινει κατι ασχημο και βρωμικο.......η το χεις αυτο το κομπλεξ απο την αρχη (οποτε και δεν θηλαζεις) η δεν το χεις......το στηθος μας το δωσε η φυση για να ταιζουμε τα παιδια μας, ανηκουμε στα θηλαστικα , δεν μας το δωσε για σεξουαλικους λογους......

μαλιστα σε καποιες φυλες, που ζουνε κοντα στη φυση ακομα και δεν ξερουν καν τι εστι φρουδικη αναλυση (που πλεον μου κανει ψυχαναλυση ακομα και για τον τροπο που φυσαω τη μυτη μου) το θεωρουν αστειο να θεωρειται ερωτογενες το γυναικειο στηθος....στη δυτικη κοινωνια φθασαμε στο αλλο ακρο, να το θεωρουμε αποκλειστικα οργανο για σεξ ......

Γιατι δλδ να ναι καλο να ακουμπαει το 6 μηνων μωρο το στηθος και πινει απευθειας και ειναι ανωμαλια μετα τα 1-2-3 χρονια.......? η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ αν ειναι αγορι η κοριτσι?

Κι εγω πριν γεννησω δεν ηξερα καν οτι θηλαζουν περα απο το 6μηνο,μου φαινοταν υπερβολικο,φτανοντας στο χρονο δεν μου περασε καν απο το μυαλο να σταματησω να θηλαζω,εχω αφησει τον αποθηλασμο στο μωρο μου, εκεινο θα αποφασισει.
Σα να ησουν μες στο μυαλο μου.
Παλιά 01-04-10, 19:47   #111
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xamogelaki Εμφάνιση μηνυμάτων

τωρα δε νομιζω η κοπελα που ειπε οτι δε θα τη πειραζε να επινε απο μπιμπερο ο αντρας της να το εννοουσε;;;;;;!!!!!!!!!!!!!
Οχι...θα με πειραζε πολυ αν ειχε τοσο απολυτες αποψεις και συμπλεγματα και ειχε την απαιτηση να μη το θηλαζω απο το στηθος αλλα απο κυπελακι.......θα λεγα οτι εχει σοβαρο σεξουαλικο προβλημα και θα ξενερωνα αφανταστα!

Και εχε υποψη οτι συνηθως οι πιο κακες πεθερες ειναι εκεινες που δεν θηλασαν....οπως και οι μεγαλυτεροι μαμακηδες και κολλημενοι στη φουστα της μαμας τους ειναι οι πο στερημενοι στο θεμα αυτο........εξακριβωμενο αυτο!
Παλιά 01-04-10, 20:01   #112
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως αυτη η εμμονη "ποτε θα κοψει στηθος/πανα/πιπιλα/αλεσμενα...... ποτε θα χαμογελασει/μπουσουλησει/περπατησει/τρεξει,..... ποτε θα βρει γκομενα/θα παντρευτει/θα κανει παιδια ...." και δεν εχει τελειωμο ο καταλογος και παντα με βαση καποια ορια που δεν ξερω κι εγω ποιος τα θετει (συνηθως ο περιγυρος) και πρεπει ολοι να τα ακολουθουν τυφλα αλλιως χρειαζονται ψυχολογο, μονο καταπιεση και στρες προκαλουν και στα παιδια μας και σε μας........εχει δικαιωμα ποια ενα ον να αποφασισει ποτε θελει κι εχει την διαθεση να εξελιχθει σε οποιοδηποτε τομεα της ζωης του......δουλεια μας ειναι να το υποστηριξουμε και να του σταθουμε.....

Ντε και καλα πρεπει να του πρηζουμε τα συκωτια συνεχεια με κατι? Μια χαρα ξερουν τα παιδια να εξελισσονται μονα τους, αρκει να τους αφησουμε την ευκαιρια να το κανουν......

Εγω δεν το επρηξα ποτε με κατι.......αργησε να περπατησει, οταν ηταν ετοιμο το εκανε μια χαρα........εκοψε οταν γουσταρε και την πιπιλα και το μπιμπερο (και πολυ νωριτερα απο οτι μας βολευε) εκοψε πριν το χρονο τα αλεσμενα γιατι τα σιχαθηκε..........μια χαρα ειναι ικανος να κοψει και την πανα και τον θηλασμο οταν του καπνισει.......ετσι γινονται ανεξαρτητα τα παιδια κατ εμε, οταν του δινεις την ελευθερη βουληση.......οχι με συνεχη πιεση.......
Παλιά 01-04-10, 20:04   #113
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xamogelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
α και μια που λεμε για απωθημενα εγω εχω διαβασει σε κειμενο αγιου γεροντα (Δε θυμαμαι ο Παισιος ή ο Πορφυριος) οπου απεδιδε τον αλκοολισμο εκτος των αλλων και στην ανικανοποιητη λαχταρα του παιδιου για θηλασμο.
εγω το πιστευω οτι μπορει να ισχυει οχι τοσο για το θηλασμο καθαρα οσο για την αγκαλια γιατι υπαρχουν μαμαδες που δεν ταιζουν τα μωρα στην αγκαλια τους παρολο που τα μωρα λαχταρουν την αγκαλια της μαμας και τη βλεμματικη επαφη και δε μπορω να καταλαβω γιατι κανουν κατι τετοιο.
το χει πει και ο Γιοσαφατ στη συνιντευξη του στη Φλεσσα
Το περιστατικο που ανεφερα δεν ηταν πρωταπριλιατικο
Παλιά 01-04-10, 20:13   #114
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτος θεματος τωρα ολα αυτα, αλλα εχει λογικη γιατι η προσωπικοτητα του παιδιου διαμορφωνεται μεχρι την ηλικια των 4 ετων.......οποτε αν ενα παιδι εχει στερηθει αγαπη, στοργη κλπ θα ψαξει να τα βρει με αλλους τροπους.....γι αυτο πιστευω οτι θελει προσοχη ο τροπος που αποθηλαζει ενα παιδακι ανω του ετους.....και σιγουρα οταν πιεζεται να κοψει αλλα πραγματα (πανες/πιπιλες κλπ) ενδεχεται να του προκαλεσει κι αλλες καθηλωσεις.....
Παλιά 01-04-10, 20:42   #115
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι εχεις δικιο και σ'αυτο Βερα.
Εγω για παραδειγμα δεν θηλασα και θυμαμαι οτι πιπιλιζα το δακτυλο μεχρι περιπου την ηλικια των 4,μεχρι που η μαμα μου μια μερα μου εβαλε πιπερι στον αντιχειρα.... το σοκ που επαθα το θυμαμαι ακομα και τωρα που γραφω,την ιδια στιγμη που εκοψα το πιπιλισμα ξεκινησα να χαιδευω τα μαλλια μου και δεν την ΕΚΟΨΑ ΠΟΤΕ αυτη τη συνηθεια.
Τωρα πολλες φορες σε καταστασεις στρες ή αγχους το κανω ακομα πιο εντονα.
Γιαυτο κι εγω σκοπευω να την αφησω να αποθηλασει μονη της,θελει μεγαλη προσοχη πως θα κοψεις θηλασμο-πιπιλα-μπιμπερο ανω του ετους,το λεω εκ πειρας.
Παλιά 01-04-10, 20:52   #116
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω αλλα εχω να προσθεσω οτι ο τροπος που αποθηλαζει ενα παιδι εχει σημασιασε οποια ηλικια και αν γινεται απλως κατω του ετους αφενος δεν υπαρχει σωστος τροπος και αφετερου δεν εχει φωνη να μας το πει και φυσικα το ενστικτο της επιβιωσης θα το αναγκασει να φαει ο,τι του προσφερεται.

σε ολες τις φωνες που λενε "και τα δικα μου δε θηλασαν,παθαν τιποτα?', "κι εγω ετρωγα καμμια ξυλια, επαθα τιποτα?" και αλλα παρομοα εγω απαντω: οχι δεν επαθαν τιποτα αλλα .... ξερεις τι χαρακτηρα θα μπορουσες να ειχες διαμορφωσει αν δεν ετρωγες ξυλο ή αν θηλαζες? τι αλλοθα ειχες καταφερει ως προσωπικοτητα?

ολα εχουν τον καιρο τους και μια ολοκληρωμενη προσωπικοτητα δεν εχει αναγκη απο μπιμπερο και πιπιλες. Ας μην κοροιδευομαστε δεν ειναι ενας ακομη τροπος να πινουμε το γαλα μας, εχει κι αλλα απο πισω.

Εγω δεν πιστευω οτι ενα παιδι ανω των 6-7 εχει αναγκη θηλασμου αλλα δεν ειμαι σε θεση να κρινω γιατι και εγω ξεκινησα για 6 μηνες και εφτασα τα τρια χρονια σχεδον.
Παλιά 01-04-10, 21:16   #117
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολυ σωστη ολγα στα παραπανω που λες.
Εστι κι αλλιως μπιμπερο-πιπιλες υπαρχουν τα τελευταια 100 χρονια.
Εχουμε ξεφυγει απο τη φυσικη ταξη των πραγματων,γεννηση-θηλασμος,και η σιτιση των μωρων γινεται με υποκαστατα του στηθους.
Και μενα σαν ιδεα ο θηλασμος ενος 8χρονου μου φαινεται περιεργη αλλα δεν μου προκαλει και αποστροφη,εξαλλου αν περασει τα 4 και η μητερα θελει να αποθηλασει το παιδακι της μια χαρα συννενοουνται χωρις να δημιουργηθουν και ψυχολογικα τραυματα στο παιδι.
Προσωπικα δεν νομιζω να αντεχα τοσα χρονια να θηλαζω.
Παλιά 01-04-10, 21:21   #118
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο τροπος που θα κοψει ενα παιδι πανω απο 3 χρονων το μπιμπερο/πιπιλα/πανα ή και στηθος,μην γελιεστε, δεν εχει να κανει με το αν ειναι ετοιμο.Θα τα κοψει γιατι πηγαινοντας στον παιδικο σταθμο/παρκο/παιδοτοπο/σπιτια φιλων κλπ θα ακουσει,θα μαθει,θα δει οτι πλεον ειναι καιρος να το κανει.Ενδεχομενως και να το κοροιδεψουν αν μαθουν οτι ακομη χρησιμοποιει ολα τα παραπανω-και ξερετε ποσο σκληρα ειναι τα παιδια.Και θα ερθει στο σπιτι και θα πει "μαμα γελουσαν τα παιδακια μαζι μου γιατι εμαθαν οτι πινω γαλα με μπιμπερο (ή βαλτε κατι αλλο εδω)" και θα πληγωθει...Προτιματε να γινει ετσι;Εγω προτιμω να το βοηθησω εγω να καταλαβει πως ειναι καιρος να γινει παιδακι και πως δεν εχει αναγκη ολα τα παραπανω...Παντα το περιβαλλον καθοριζει τις επιλογες μας...Ακομη κι οσες απο εσας θηλαζετε μεγαλα παιδια,το περιβαλλον το θετικο προς τον παρατεμενο θηλασμο σας βοηθησε να το κανετε...Δεν υπαρχει ενστικτο σε αυτα τα θεματα...
Παλιά 01-04-10, 21:25   #119
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα με ενδιεφερε Ολγα να μαθω πως αποθηλασε ο δικος σου.....ειπες οτι προσφατα σταματησε.......

Για το μπιμπερο που λες, κι εγω του εδινα επιτηδες το φρεσκο γαλα (αλλα και νερο ) στο ποτηρι γιατι μου την δινει το μπιμπερο απο αποψη καθαριοτητας.....οι γονεις μου επεμεναν να του το δινουν ετσι, μεχρι που αποφασισε αυτος να το αρνηθει........εγω του δινα ποτηρι απο πολυ νωρις......σιχαινομαι τις καουτσουκενιες θηλες που δεν μπορεις να εισαι σιγουρη αν πλυθυκαν/στεγνωσαν καλα....
Παλιά 01-04-10, 21:26   #120
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σωστη ολγα στα παραπανω που λες.
Εστι κι αλλιως μπιμπερο-πιπιλες υπαρχουν τα τελευταια 100 χρονια.
Εχουμε ξεφυγει απο τη φυσικη ταξη των πραγματων,γεννηση-θηλασμος,και η σιτιση των μωρων γινεται με υποκαστατα του στηθους.
Και μενα σαν ιδεα ο θηλασμος ενος 8χρονου μου φαινεται περιεργη αλλα δεν μου προκαλει και αποστροφη,εξαλλου αν περασει τα 4 και η μητερα θελει να αποθηλασει το παιδακι της μια χαρα συννενοουνται χωρις να δημιουργηθουν και ψυχολογικα τραυματα στο παιδι.
Προσωπικα δεν νομιζω να αντεχα τοσα χρονια να θηλαζω.

Λαθος μεγαλο!Τα μπιμπερον και οι πιπιλες υπηρχαν και στο παρελθον σε διαφορες μορφες...

Παραδειγμα μπιμπερον του 5ου πΧ αιωνα:http://www.in.gr/news/article.asp?ln...5&lngDtrID=253
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές