Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-03-10, 08:06   #1
vasso st

Το avatar του χρήστη vasso st

Περιοχή: Πειραιας
vasso st χωρίς αξιολόγηση
Question ζητω τις εμπειριες σας

Καλημερα σας, αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε αποκεντρωση αλλα θα πρεπει πρωτα να ανακατασκευασουμε απο την αρχη το σπιτι που θα παμε να μεινουμε. Μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα(σπιτι στα μετρα μας - σπιτι δικο μας στο νησι)
Ομως θελω τις γνωμες κατα την εμπειρια σας σαν νοικοκυρες ...για παραδειγμα αν ξαναφτιαχνατε το σπιτι σας τι θα ηταν αυτο που θα αλλαζατε γιατι μεχρι τωρα δεν σας εχει βολεψει ή δεν σας εχει φανει χρησιμο? Σκεφτομαι να βαλω ενεργειακο τζακι.Αξιζει τον κοπο,οχι μονο απο θεμα αισθητικης αλλα και απο θεμα θερμανσης? Σκεφτομαι να βαλω νησιδα στην κουζινα.Θα ειναι χρηστικη ή μονο εμποδιο?
Θα ηθελα τις γνωμες σας και να σημειωθει οτι θελω να φερθω εξυπνα με τα τετραγωνικα γιατι ειναι λιγα!
Ευχαριστω !!!
Ο χρήστης vasso st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-10, 10:55   #2
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

SOULA33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα ,
Αφού πήρατε τετοια απόφαση ευχομαι να σας πανε ολα οπως τα θέλετε.
Οσο αφορα στην ερώτηση σου.
Καταρχήν αυτό που θα άλλαζε στο σπίτι μου αλλα μαλλον δεν εχεις τετοιο πρόβλημα εσυ, ειναι οτι θα ηταν flat.Δεν θα ειχε σκαλοπατι ουτε για δείγμα.Μενω σε μεζονέτα και εχει και αλλο επιπεδο και τωρα με το μωρο ειδικα μου εχει βγει η ψυχή.
Κατα τα άλλα θα σου έλεγα να εχεις αρκετό χώρο στην κουζίνα σου και να μην τη μπουκώσεις!
Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα για αποθήκουλα ειναι πολύ χρήσιμη.
Για το ενεργειακο τζακι δεν γνωριζω να σου πω.Αλλα αν μενεις σε νησι οπως λες που δεν θα χρειαζεσαι και ιδιαιτερη θερμανση ισως να ειναι καλή επιλογή.
Και μια τελευταία συμβουλή , αν εχετε σκοπό να μείνετε μονιμα , μην λυπηθείς καποια χρήματα για να κανεις κατι που θελεις ή σου αρεσει ή ειναι απαραίτητο λεγοντας οτι θα το κανεις αργότερα.
Πιστεψέ με αυτό το αργότερα συνηθως δεν ερχεται ποτέ!
Παλιά 18-03-10, 11:02   #3
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το ενεργειακο τζακι δεν ξερω να σου πω,εγω θα ηθελα οπωσδηποτε μια αποθηκουλα εστω και 1,00χ1,00.Επισης μετανιωσα που δεν εκανα τη νησιδα στην κουζινα,γιατι και περισσοτερα ντουλαπια θα ειχα και θα τρωγαμε καπου προχειρα τις καθημερινες γιατι τωρα τρωμε συνεχεια στην τραπεζαρια.
Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενη για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-10, 11:08   #4
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SOULA33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεψέ με αυτό το αργότερα συνηθως δεν ερχεται ποτέ!
Μεγάλη κουβέντα αυτό...έτσι ακριβώς είναι !!!
Παλιά 18-03-10, 11:20   #5
maria7

Το avatar του χρήστη maria7

Περιοχή: αθήνα
maria7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα και από εμένα, μου αρέσει η ερώτηση σου γιατί υπάρχει περίπτωση κι εγώ με τον άντρα μου μέσω αντιπαροχής να καταφέρουμε να φτιάξουμε μεγαλύτερο διαμέρισμα(τώρα είμαστε σε 3αρι) και σκεφτόμαστε κι εμείς τι θα θέλαμε να φτιάξουμε διαφορετικά.Αυτό που σκεφτόμουν και συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω είναι μια αποθηκούλα δίπλα στην κουζίνα για τρόφιμα και επίσης ένα δωμάτιο όπως έχουν στην Αμερική (laundry room) στο οποίο θα έχω το πλυντήριο, το στεγνωτήριο και την σιδερώστρα ανοιχτή έτοιμη για σίδερο.
Όσον αφορά το τζάκι έχει η κουνιάδα μου ενεργειακό και μου έχει πει ότι ζεσταίνει αρκετά.
Κάτι άλλο είναι να κοιτάξεις τις τωρινές σας ανάγκες στις ντουλάπες, δες αν έχετε πολλά ρούχα που κρεμάτε και φτιάξε χώρο ανάλογα ή πολλά συρτάρια αν χρειάζονται, επίσης χρήσιμο θα μπορούσε να είναι μία μικρή ντουλάπα για τα σεντόνια και τις πετσέτες.
Σου παραθέτω δύο διευθύνσεις για ιστοσελίδες για να καταλάβεις τι εννοώ

http://images.google.com/imgres?imgu...26tbs%3Disch:1

http://images.google.com/imgres?imgu...26tbs%3Disch:1

Ο χρήστης maria7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-10, 12:59   #6
koalalou

Το avatar του χρήστη koalalou

koalalou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Na baleis energiako zaki!! To ebale h adelfi mou kai ego nomiza oti den 8a htan toso apotelesmatiko kai to exw metaniosh!! Twra skeftome sto mellon na to metatrepso!!
Ο χρήστης koalalou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-10, 13:32   #7
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με το καλο και καλορίζικο

Ενεργιακό τζάκι να βάλεις!!!!! Εβαλε η κουμπαρα μου και ΚΑΜΙΑ σχεση με τους υπολοιπους γνωστους και φίλους που εχουν αοιχτου τυπου. Ενοείται οτι θα προβλέψεις εξόδους για να ζεσταίνει τον χώρο.

Μενω σε παλια κατοικία με μεγαλες κρεβατοκάμαρες ενω πολλοι γνωστοι σε καινουργια διαμερίσματα με μαγαλα σαλόνια και μικρα υπνοδωμάτια. Το δικο σας δωματιο μπορειται νε το εχετε σχετικα μικρο για να εξοικονομήσετε καποιο χώρο. ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!

Σκέψου το .....μετα: μεγαλύτερο κρεβατι, χωρο για μελετη (γραφειο βιβλιοθηκουλα) και χωρο για παιχνίδι με τους φιλους. Συμπερασμα : τα παιδικα δωματια πρεπει να ειναι ανω των 12 τετραγωνικών με την ντουλαπα τους και προβλεψη για ρευμα και γραμμη ιντερνετ υπολογιστη, ρευμα και κεραια τηλεορασης. Αν εχεις μονο ενα δωματιο για 2 παιδια μελετησε πως θα μπουν τα κρεβατια και τα γραφεια οταν αυτα θα είναι 12 χρονων πχ (μεγαλα παιδια μεγαλες αναγκες). Και οποσδηποτε μπολικος φωτισμος το απογευμα (δλδ μεγαλα παραθυρα)
Τωρα με ενα μικρο δωματιο τυπου αυτα που εχει το ΙΚΕΑ για πλυντήριο, σιδερωτηριο, πλημενα, απλυτα και μια μικρη απλώστρα εχεις αποφορτήσει ολο τον χαμο του σπιτιου (σκουπες κλπ).
Επισης φιταχνοντας μινι πλησταριο με το πλυντηριο μεσα "αδειαζεις και το μπανιο σου. Θυμήσου να εχει 3 καλαθια για τα απλυτα (λευκα, σκουρα, χρωματιστα) και χωρο για τα πλυμενα (εεε δεν θα σιδερωνεις αμεσως την μπουγαδα σου) οποτε δεν θα γεμιζει το σπιτι τσαπατσουλιες με κουβαδες ασιδέρωτων.
ΑΑΑΑΑ μην ξεχάσεις εκει που θα βαλεις το πλυντηριο να προβλέψεις και δικη του αποχευτευση και ρευμα ωστε να μην χρειαζεται οποτε βαζεις πλυντηριο να γεμίζει το σπιτι σωλήνες και καλώδια!!!!!

Πολυ βολικη μας εχει φανει μια μικρη διφυλλη ντουλαπα οπου οταν εχουμε επισκεψεις κρεμουν οι καλεσμενοι τα πανωφόρια τους και βαζει ο συζυγος το κρανος και το μπουφαν της μηχανης που ειναι σκετη μπιχλα!!! Σεμας είναι στο "φις" σε εσενα μπορει να είναι ακομα και στην εισοδο.

Στην κουζίνα η γνωμη μου είναι να μην βαζεις νησιδα: πολλα τα τετραγωνικα που χρειαζεται σε σχεση με μια μινι τραπεζαρία. Και επισης ΑΝ μπορεις ξεχωρησε την κουζινα απο το υπολοιπο σπιτι: ανθρωπος είσαι δεν μπορει να ειναι παντα τελεια και ουτε ειναι ωραιο να μυριζει κουνιπιδι και ψαριλα ΟΛΟ το σαλόνι.

Η γνωμη μου γενικα είναι:
κανε οικονομία απο επιπλα και κουρτινες (κουρτινες παρε απο τις λαϊκες εχουν ωραιοτατες και φτηνοτατες)
Στα στατικα μερη του σπιτιου (πλακακια, μπανια, κουζίνες) που ΔΥΣΚΟΛΑ και ΔΑΠΑΝΕΙΡΑ αλλαζουν προτειμισε διαχρονικες λυσεις που δεν θα βαρεθεις μετα απο 5 χρόνια (πχ: τα μεταλικης υφης σκουρα πλακακια που κατεκλυσαν την αγορα πριν 2 χρόνια σε 4 χρονια τα θα είναι εκτος. Αντιθετα τα "ιταλικης" αισθητικης μπανια ηταν είναι και θα είναι διαχρονικα).
Μην διαλέξεις τα ακριβότερα αλλα ουτε και τα "παρε παρε". Στα πλακακια μια μεση τιμη ειναι γυρω στα 20-25 ευρω.
Προσεχε την τελικη τιμη σε ενα προϊον: πχ στο Λερου Μερλιν εχει πατωμα ξυλινο κουμπωτο με 30+ ευρω ΟΜΩς με την τοποθετηση και τα υλικα φτανει τα 70

ΑΑΑΑΑ μην ξεχασω: στο πατωμα του μπανιου σκουρο πλακακι (για να μην φαινονται οι τριχες οι σταγονες κλπ αηδίες) στην κουζινα ανοιχτοχρωμα να μην φαινονται τα ψιχουλα

Τελος αν αποφασισεις σε μεζονέτα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα υπολογίσεις και ενα χωρο για ασανσερ. Αν δεν εχεις χρηματα μην το βαλεις όμως προβλεψη ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει (και κατα προτιμηση να χωραει σχετικα ανετα το καροτσακι του μωρου)
Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που σου λεει για τα σκαλοπατια: μακριαααααααα!!!!
Δεν φιταχνεις ενα σπιτι μονο για τα παιδια αλλα και για εσενα που θα ζησεις τουλαχιστον μεχρι τα 80 να το χαρεις: εεεεεε στα 80 δεν ανεβαινεται η εσωτερικη σκαλα ΜΕ ΤΠΤ!!!!!! βασικα ουτε πεζουλακι δεν ανεβαινεις τοτε

Συγνώμη για το ....διηγημα ελπιζω να βοηθησα
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-10, 15:52   #8
mamina

Περιοχή: THESSALONIKI
mamina ουδετερη μηδέν
Smile

Κάτι που δεν βάλαμε στο σπίτι μας αλλά ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ είναι το ηλιακό σύστημα για ζεστό νερό χειμώνα καλοκαίρι. Είχαμε στο παλιό σπίτι και πληρώναμε τα μισά λεφτά στη ΔΕΗ. Και το ενεργειακό τζάκι είναι καλό αλλά προσεξε καλά την εταιρία, καλύτερα να είναι εισαγωγής το τζάκι.

Καλή επιτυχία
Παλιά 18-03-10, 23:01   #9
vasso st

Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!
Ειλικρινα εχω ενθουσιαστει με την προθυμια σας και τις ιδεες σας! Ευχαριστω πολυ ολες σας!
Soula 33, δεν εχω την δυνατοτητα για μεζονετα (λιγα τετραγωνικα) αλλα σκεφτομουν να "χωρισω" το ενιαιο σαλονι με την κουζινα με 1 το πολυ 2 σκαλοπατια.
Margio, ειμαι αναμεσα νησιδα (που πιανει χωρο αλλα εχεις ντουλαπια) ή πασο (λιγοτερος χωρος αλλα καθολου ντουλαπια)
Maria7, συμφωνω με ολες σας για αποθηκουλα κ φανταζομαι να χωραει πλυντηριο-στεγνωτηριο,σιδερωστρα κ ηλ.σκουπα (εξυπνα τα σιτε που εστειλες)
Koalalou & mamina σας ευχαριστω πολυ!
Παλιά 18-03-10, 23:05   #10
vasso st

Thumbs up

TUBES RADIATORI
Milano
Ad-on

CALEIDO
Flora Scuba Wall Rain Honey
River
Stone
Skin

DELTACALOR
Image 1
Bambù
Cube
Shadow
Calorisfero

RIDEA
Flower power
Garden
Leaves
Rose b

BRANDONI
My Image
Pan
Londra

Παλιά 18-03-10, 23:06   #11
vasso st

Προεπιλογή

SCIROCCO
Graffe
Screen
Shangai
Square
Brick

BREM
Grata
Lucal

HELLOS
Daisy
Klobs
Pΐ.ZOL
Flubby
Spring
Kwart

BISQUE
Hot Hoop
Archibald
X-stream

CINIER
Arena Dock 183
Fondation Grec

ANTRAX
Moon
Scudi
Zero-Otto

DROOG
Παλιά 18-03-10, 23:19   #12
vasso st

Προεπιλογή

εχω ξετρελαθει με τα θερμαντικα διακοσμητικα σωματα! Μερικα ειναι εργα τεχνης ( αλλα κοστιζουν πολυ ακριβα αλλα οχι), εχουν θερμαντικη αποδοση και δεν καινε ρευμα,ειναι υδραυλικα!
Να, κατι που μου ηρθε τωρα...για το μπανιο να ειναι ο νιπτηρας χωνευτος σε επιπλο ή στον τοιχο τελοσπαντων Ή να εξεχει απο το επιπλο? Και στην κουζινα, σας εχει βολεψει οσες εχετε τροφοθηκη που την τρβατε κ βγαινει με μηχανισμο ή καλυτερα το κλασικο ντουλαπι με ραφια?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-03-10, 23:34   #13
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasso st Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ξετρελαθει με τα θερμαντικα διακοσμητικα σωματα! Μερικα ειναι εργα τεχνης ( αλλα κοστιζουν πολυ ακριβα αλλα οχι), εχουν θερμαντικη αποδοση και δεν καινε ρευμα,ειναι υδραυλικα!
Να, κατι που μου ηρθε τωρα...για το μπανιο να ειναι ο νιπτηρας χωνευτος σε επιπλο ή στον τοιχο τελοσπαντων Ή να εξεχει απο το επιπλο? Και στην κουζινα, σας εχει βολεψει οσες εχετε τροφοθηκη που την τρβατε κ βγαινει με μηχανισμο ή καλυτερα το κλασικο ντουλαπι με ραφια?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΗΣΙΔΑ Κ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΦΟΥ ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΣΜΑ.ΤΗΝ ΚΑΤΗΡΓΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΤΑΝΑΝ ΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟ 3.5 ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΨΥΓΕΙΟ,ΝΕΡΟΧΥΤΗΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΙΧΑ Κ ΤΗΝ ΝΗΣΙΔΑ ΜΕ ΜΗΚΟΣ 1.8.ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ. ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΤΖΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟ (ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ)ΚΑΝΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ.ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΞΑΠΛΩΣΕΙ.ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΥΜΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!! ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜ ΕΝΟ
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 14:29   #14
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλα αυτα τα θερμαντικα σωματα εινα φοβερα!
Τροφοθηκες ασυζητητι πολυ πιο ευχρηστες απο το κλασσικο ντουλαπι με ραφια που πρεπει να βγαλεις ολα τα μπροστινα πραγματα για να βρεις αυτα που ειναι πισω-πισω.
Η ανισοσταθμια προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ αλλα θεωρω απαραιτητο να ειναι απο δυο σκαλια και πανω(το ενα ειναι μονο για να σκονταφτεις) το ιδανικο θα ηταν τρια και να χωριζει δωματια με σαλοκουζινα οχι αυτο που ειπε η φιλη πιο πανω σαλονι-κουζινα.
Τωρα για το νιπτηρα στο μπανιο δεν ξερω να σου πω,μαλλον θεμα γουστου ειναι ,δεν βλεπω καμια πρακτικη δυσκολια.

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 15:07   #15
agisilaos

Περιοχή: Pireas
agisilaos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα θερμαντικά σώματα που έχουν πολύ εφέ, δεν είναι σίγουρο ότι θερμαίνουν γιατί μου φαίνεται άκρως προβληματική η κυκλοφορία και θέρμανση του αέρα που κάνουν.

Επίσης ΑΚΡΩΣ απαραίτητο: ΝΑ βάλεις ΠΟΛΥ καλώδιο. Δομημένη καλωδίωση με SSTP cat7, κεντρικό patch panel και να ρίξει ΠΟΛΥ σωλήνα στα υδραυλικά. Πίνακα διανομής με ανεξάρτητες παροχές ζεστού και κρύου παντού, ΚΑΙ στο πλυντήριο πιάτων να φτάνει ζεστό, όπως και στο πλυντήριο ρούχων.

Εννοείται τουλάχιστον 2 τουαλέτες, μία οπωσδήποτε με μπανιέρα και η άλλη οπωσδήποτε με ντουζιέρα
Ο χρήστης agisilaos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 15:09   #16
agisilaos

Περιοχή: Pireas
agisilaos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο υποκαθήμενος είναι πιο δύσκολος στην τοποθέτηση και έχει το ρίσκο ότι μπορεί να έχει χαραμάδα ανάμεσα στον νυπτήρα και στο έπιπλο και να μπάζει νερά από εκεί. Θα σου πρότεινα η επάνω επιφάνεια του επίπλου να είναι ενιαίος νυπτήρας δηλαδή να μην είναι ο νιπτήρας μόνο η γούρνα που κάθεται σε νοβοπάν ή σε μαρμαρο/γρανίτη κοκ)
Ο χρήστης agisilaos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 15:28   #17
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάντως που έχω μικρό σπίτι η νησίδα ουσιαστικά με έχει σώσει γιατι την χρησιμοποιώ σαν τραπέζι αφού δεν έχουμε τραπεζαρία απλά έχω κάνει πιο μεγάλη την πάνω επιφάνεια και έχω βάλει ψηλά σκαμπό με πλάτη.Από κάτω λόγω του ότι είμαι και πρώτο μπόι αλλά με βολέυε κιόλας καλύτερα έχω βάλει τα πίατα μου , τα ανθοδοχεία μου το ένα ντουλάπι το έχω κάνει κάβα .Τεσπα την έχω ευχαριστηθεί.Δεν είναι ανάγκη να είναι τεράστια αρκεί να διαχωριζει κουζίνα , σαλόνι και να "κρύβει" τον νεροχύτη.
Παλιά 19-03-10, 15:31   #18
Nefelirene

Προεπιλογή

Προσοχή όμως καλό απορρόφητήρα.
Παλιά 19-03-10, 15:43   #19
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω θα σου προτεινα αν δεν εχετε χωρο για μεγαλο μπανιο να βαλεις ντουζιερα με καμπινα και οχι μπανιερα.ειναι κατι που το εχω μετανοιωσει.σιγουρα καποια στιγμη θα το αλλαξω.μου μικρυνε το μπανιο χωρις λογο τελικα.εκτος αν κανεις αφρολουτρα και θες μπανιερα...
και κατι αλλο που σιγουρα θα αλλαξω καποια στιγμη ειναι το υφασμα του καναπε τον εχω ασπρο...μονιμα καλυμμενο με ριχταρι και φυσικα ολοι την ωρα φτιαχνω τα ριχταρια που ειναι στο πατωμα.
αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω.
Παλιά 19-03-10, 16:31   #20
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΤΙΓΡΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα σου προτεινα αν δεν εχετε χωρο για μεγαλο μπανιο να βαλεις ντουζιερα με καμπινα και οχι μπανιερα.ειναι κατι που το εχω μετανοιωσει.σιγουρα καποια στιγμη θα το αλλαξω.μου μικρυνε το μπανιο χωρις λογο τελικα.εκτος αν κανεις αφρολουτρα και θες μπανιερα...
και κατι αλλο που σιγουρα θα αλλαξω καποια στιγμη ειναι το υφασμα του καναπε τον εχω ασπρο...μονιμα καλυμμενο με ριχταρι και φυσικα ολοι την ωρα φτιαχνω τα ριχταρια που ειναι στο πατωμα.
αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω.
Πιστεύω ότι αν κανείς έχει ήδη ή σκοπεύει να κάνει παιδιά μέχρι 6-7 ετών, η μπανιέρα είναι απαραίτητη. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις μπάνιο ένα μικρό μωρό-παιδί σε ντουζιέρα χωρίς να πρέπει να μπεις να βραχείς και εσύ ο ίδιος.

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-10, 16:19   #21
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agisilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο υποκαθήμενος είναι πιο δύσκολος στην τοποθέτηση και έχει το ρίσκο ότι μπορεί να έχει χαραμάδα ανάμεσα στον νυπτήρα και στο έπιπλο και να μπάζει νερά από εκεί. Θα σου πρότεινα η επάνω επιφάνεια του επίπλου να είναι ενιαίος νυπτήρας δηλαδή να μην είναι ο νιπτήρας μόνο η γούρνα που κάθεται σε νοβοπάν ή σε μαρμαρο/γρανίτη κοκ)

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!

εχουν πεταχτει ντουλαπια και ντουλαπια ετσι!!!!!
Παλιά 20-03-10, 16:24   #22
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι αν κανείς έχει ήδη ή σκοπεύει να κάνει παιδιά μέχρι 6-7 ετών, η μπανιέρα είναι απαραίτητη. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις μπάνιο ένα μικρό μωρό-παιδί σε ντουζιέρα χωρίς να πρέπει να μπεις να βραχείς και εσύ ο ίδιος.

Σωστο εκτός αν κάνεις ντουζιέρα χτιστη οχι αγοραστος ο πατος.
Δλδ πριν τον πλακα στο χτυσιμο ακόμα, και εκει που θες να τελειωνει η ντουζιερα, χτιζουν 2 σειρες τουβλα τα οποια μετα τα τνύνει ο πλακας οπως και ολο το πατωμα της ντουζιέρας με το πλακακι του πατώματος.
Οποτε εχεις μια "χαμηλη μπανιερα".
Παλιά 20-03-10, 16:35   #23
alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια και αγορια θα επιμείνω με το θεμα των εσωτερικων σκαλοπατιων.
Δυστυχώς εμενα η πεθερα μου εμεινε κατακοιτη με αναπηρικο καροτσακι. Επισης η μαμα ενςο φιλου (πολητικος μηχανικος στο επαγγελμα η ίδια) ειχε σχεδιασει οταν ακομα ηταν νεα το σπιτι με ενα σκαλοπάτι, για να διαχωρίζει οπτικα τους χωρους.
Ελα όμως που γερασε, κατι τα αρθητικα, κατι η οστεοπορωση εχουν φιταξει ξεχωριστη εισοδο στο σπιτι για να αποφευγει το σκατο-σκαλοπατι.
Ο δε κουμπάρος μου που εχουν μια σπιταρόνα 250 τετραγωνικά, ραγισε τον αστραγαλο και του εβαλαν γύψο: μετα απο το βασανηστηριο των 2 μηνων σχεδιάζανε πως θα ξυλώσουν το μπαρακι να βαλουν ασανσέρ!!!!!!

Δεν θελω να είμαι Κασάνδρα και μακαρι ολοι να είμαστε "κατσικια" μεχρι τα βαθια μας γεράματα (ΜΠΕΕΕΕΕΕ!!!!) επειδη ομως παιζει να ειμαστε και χουφταλα, καλο θα είναι να υπολογίσουμε και αυτη την περιπτωση, ειδικα αν εχουν καταργηθει οι συντάξεις και δεν υπάρχει σαλιο για ανακαινηση.
Και το ξερουμε ολοι εεεε?
Ο ΓΕΡΟΣ Ή ΑΠΟ ΠΕΣΙΜΟ Ή ΑΠΟ ΧΕΣ.... ΘΑ ΠΑΕΙ!!! (Προσωπικα επειλέγω το χεσ.... διότι αν πέσω είναι βεβαιο οτι θα χεστώ )
Παλιά 26-03-10, 09:02   #24
vasso st

Προεπιλογή

Καλημερα...
Nikol1981, σκεφτομουν το αντιθετο δηλ. να ειναι 3 σκαλακια με το σαλονι πιο πανω και οχι την κουζινα για τους λογους που ανεφερες(εχεις δικιο για τα ψιχουλακια!)
MARGIO,μετα μου εδωσες ιδεα καλυτερη που δεν ειχα σκεφτει να χωρισω δηλ. την σαλονοκουζινα απο τα υπολοιπα δωματια(επισης ευχαριστω για τις τροφοθηκες,προς τα εκει σκεφτομαι) ΑΛΛΑ ερχεται η Alan και μου τα ανατρεπει παλι ολα!!!! Μπορω να μη σκεφτω το πεσιμο ή το χεσιμο?? Εχεις δικιο Alan γιατι μετα απο χρονια?...Ασε που σκεφτομαι οταν αρχισει να μπουσουλαει το κουτσουβελο οτι θα πρεπει να βρισκομαι σαν τον σουπερμαν πριν απο αυτο στο κατω σκαλι να τον περιμενω(οποτε & σε αυτη την περιπτωση ή θα πεσω ή θα χεστω απο τον φοβο μου πριν προλαβω να γερασω) ΟΚ το ξεχναμε το θεμα σκαλοπατι-α
Agisilaos, τις τεχνικες λεπτομερειες για τα θερμαντικα πρεπει να τις διαβασει ο αντρας μου γιατι εμενα κινεζικα μου φαινονται.Παντως καταλαβα οτι δεν τα θεωρεις κ πολυ αξιοπιστα...Οσο για τις 2 τουαλετες εχεις δικιο & εγω το θελω..Εδω 2 ατομα ειμαστε ακομα και παλι...Προσπαθω να πισω τον αντρα μου για ενα μικρο WC αλλα δεν θελει γιατι το σπιτι ειναι ηδη μικρο μηπως χασουμε κι αλλα τμ
ΤΙΓΡΑΚΙ, για την ντουζιερα θα συμφωνησω περισσοτερο με την katerina2, διοτι ειναι χρησιμη και για το μωρο η μπανιερα αλλα συμφωνω με το χρωμα του καναπε( εχω τωρα ασπρο -κρεμ & μετανιωνω)
Nefelirene, προτεινεις και εσυ νησιδα,ε? Εννοειται καλος απορροφητηρας γιατι θα ειναι ενιαιο σαλονι -κουζινα!
Και παλι σας ευχαριστω
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-03-10, 13:53   #25
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χμμμ...τέλειο θέμα! Η μάνα μου έλεγε ότι πρέπει να αλλάξεις 3 σπίτια για να καταλήξεις να φτιάξεις κάποτε το πιο λειτουργικό για εσένα. Εγώ το βρήκα δυστυχώς έτοιμο από τους γονείς μου και τους χιλιοευχαριστώ αλλά κάποια θέματα ήθελαν ή θέλουν διόρθωση!
Θα σου πω τα δικά μου μπας και πάρεις μια ιδέα.

1) Μεγάλα παιδικά υπνοδωμάτια οπωσδήποτε! Εμάς είναι κούτσικα και ΔΕΝ θα χωράνε ούτε τα παιδιά...πόσο μάλλον τα παιχνίδια τους κλπ κλπ...
2) Πλακάκια με νερά ή πιτσιλιές ή κάτι τέλοσπάντων... ώστε να μη δείχνει το κάθε ψίχουλο κι η κάθε τρίχα και να πρέπει να σκουπίζεις-σφουγγαρίζεις 10 φορές τη μέρα! Προς Θεού όχι άσπρα!
3) Σίτες στα πορτοπαράθυρα για να μην μπαίνουν μέσα ζωύφια, φύλλα, χνούδια και το καλοκαίρι δροσίζεις το χώρο χωρίς το φόβο των κουνουπιών.
4) Τέντες ή πέργκολες στη δυτική πλευρά για να γλιτώνεις τη ζέστη το καλοκαίρι.
5) Αν έχεις την οικονομική άνεση.... μόνωση καλή! Και ειδικά στην ταράτσα.
6) Η νησίδα να σου πω την αλήθεια... αν είναι μεγάλη η κουζίνα και θέλεις να τη χωρίσεις από τον υπόλοιπο χώρο καλό θα είναι (αν θες να τη χρησιμοποιήσεις και σαν τραπέζι) να είναι φαρδιά ή να έχει προέκταση η οποία να διπλώνει και να ξεδιπλώνει ή να κρύβεται. Έτσι όταν θα τρώτε θα ανοίγεις την προέκταση και θα φαρδαίνει η νησίδα οπότε είστε και πιο άνετοι.
7) Σκαλάκια μες στο σπίτι θα σε κάνουν να μαρτυρήσεις! Έχει η μάνα μου στο δικό της και κοντεύει να πάθει μηνίσκο!
8 ) Ηλιακό οπωσδήποτε, αποθήκη επίσης, χώρους για ρούχα όπως ντουλάπες μη λυπηθείς ας φτάνουν μέχρι το ταβάνι!
9) Βεράντα ή μπαλκόνι οπωσδήποτε να έχει λίγο χώρο να βάλεις ωραία έπιπλα βεράντας να απολαμβάνεις τις καλοκαιρινές νύχτες, να κάνεις τα μπάρμπεκιου, να καλείς τους φίλους σου...
10) Στην κουζίνα μπορείς να βάλεις ντουλάπες με ράφια όπου μέσα θα βάλεις συρταρωτά ίνοξ "καλάθια" όπου μπορείς να βάλεις τρόφιμα, πιάτα, ποτήρια....κι απλά ανοίγεις το ντουλάπι, τραβάς το συρταρωτό "καλάθι" και έχεις φάτσα φόρα όλο το περιεχόμενο του ραφιού! Έχω πετάξει κι αν έχω πετάξει ληγμένα φαγώσιμα που ήταν στο βάθος της τροφιμαποθήκης και δεν τα είχα εντοπίσει όταν τα χρειαζόμουν...
11)Επίσης πιτσιλωτός πάγκος στην κουζίνα στυλ μωσαϊκού γιατί με τα χρόνια αν τον πάρεις ανοιχτόχρωμο θα μουτζώνεσαι όταν θα βλέπεις τις στάμπες από διάφορα που έβαψαν ή "έστυψαν" κι έκαναν χάλια τον πάγκο σου!
Αν σκεφτώ τπτ άλλο θα επανέλθω!
Παλιά 27-03-10, 09:17   #26
vasso st

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mikio Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ...τέλειο θέμα! Η μάνα μου έλεγε ότι πρέπει να αλλάξεις 3 σπίτια για να καταλήξεις να φτιάξεις κάποτε το πιο λειτουργικό για εσένα. Εγώ το βρήκα δυστυχώς έτοιμο από τους γονείς μου και τους χιλιοευχαριστώ αλλά κάποια θέματα ήθελαν ή θέλουν διόρθωση!
Θα σου πω τα δικά μου μπας και πάρεις μια ιδέα.

1) Μεγάλα παιδικά υπνοδωμάτια οπωσδήποτε! Εμάς είναι κούτσικα και ΔΕΝ θα χωράνε ούτε τα παιδιά...πόσο μάλλον τα παιχνίδια τους κλπ κλπ...
2) Πλακάκια με νερά ή πιτσιλιές ή κάτι τέλοσπάντων... ώστε να μη δείχνει το κάθε ψίχουλο κι η κάθε τρίχα και να πρέπει να σκουπίζεις-σφουγγαρίζεις 10 φορές τη μέρα! Προς Θεού όχι άσπρα!
3) Σίτες στα πορτοπαράθυρα για να μην μπαίνουν μέσα ζωύφια, φύλλα, χνούδια και το καλοκαίρι δροσίζεις το χώρο χωρίς το φόβο των κουνουπιών.
4) Τέντες ή πέργκολες στη δυτική πλευρά για να γλιτώνεις τη ζέστη το καλοκαίρι.
5) Αν έχεις την οικονομική άνεση.... μόνωση καλή! Και ειδικά στην ταράτσα.
6) Η νησίδα να σου πω την αλήθεια... αν είναι μεγάλη η κουζίνα και θέλεις να τη χωρίσεις από τον υπόλοιπο χώρο καλό θα είναι (αν θες να τη χρησιμοποιήσεις και σαν τραπέζι) να είναι φαρδιά ή να έχει προέκταση η οποία να διπλώνει και να ξεδιπλώνει ή να κρύβεται. Έτσι όταν θα τρώτε θα ανοίγεις την προέκταση και θα φαρδαίνει η νησίδα οπότε είστε και πιο άνετοι.
7) Σκαλάκια μες στο σπίτι θα σε κάνουν να μαρτυρήσεις! Έχει η μάνα μου στο δικό της και κοντεύει να πάθει μηνίσκο!
8 ) Ηλιακό οπωσδήποτε, αποθήκη επίσης, χώρους για ρούχα όπως ντουλάπες μη λυπηθείς ας φτάνουν μέχρι το ταβάνι!
9) Βεράντα ή μπαλκόνι οπωσδήποτε να έχει λίγο χώρο να βάλεις ωραία έπιπλα βεράντας να απολαμβάνεις τις καλοκαιρινές νύχτες, να κάνεις τα μπάρμπεκιου, να καλείς τους φίλους σου...
10) Στην κουζίνα μπορείς να βάλεις ντουλάπες με ράφια όπου μέσα θα βάλεις συρταρωτά ίνοξ "καλάθια" όπου μπορείς να βάλεις τρόφιμα, πιάτα, ποτήρια....κι απλά ανοίγεις το ντουλάπι, τραβάς το συρταρωτό "καλάθι" και έχεις φάτσα φόρα όλο το περιεχόμενο του ραφιού! Έχω πετάξει κι αν έχω πετάξει ληγμένα φαγώσιμα που ήταν στο βάθος της τροφιμαποθήκης και δεν τα είχα εντοπίσει όταν τα χρειαζόμουν...
11)Επίσης πιτσιλωτός πάγκος στην κουζίνα στυλ μωσαϊκού γιατί με τα χρόνια αν τον πάρεις ανοιχτόχρωμο θα μουτζώνεσαι όταν θα βλέπεις τις στάμπες από διάφορα που έβαψαν ή "έστυψαν" κι έκαναν χάλια τον πάγκο σου!
Αν σκεφτώ τπτ άλλο θα επανέλθω!
καλημερα Mikio! Συμφωνω με ολα οσα γραφεις. Μονωση καλη,απαραιτητα εχεις δεν εχεις χρηματα γιατι μετα θα τραβαω τα μαλλια μου αν τα τσιγκουνευτω στην αρχη! Ευτυχως εχω κανει ηδη μια ανακαινιση και το χω ψαξει το θεμα ντουλαπας & γενικοτερα των λειτουργικων χωρων!
Ευχαριστω πολυ!!!
Παλιά 27-03-10, 09:57   #27
vasso st

Προεπιλογή

...τωρα θα ηθελα να δωσω λιγες περισσοτερες λεπτομερειες για το τι σκεφτομαι...το σπιτακι στο συνολο θα ειναι 87 τμ.Απο αυτα τα τετραγωνικα, υπολογιζουμε τα 20 περιπου να διατεθουν για αυλη(υποχρωτικα με σχεδιο δομησης της γειτονιας) στην οποια θα στριμωξουμε και μια αποθηκουλα(στην οποια θελω να πιστευω οτι θα ειναι ενα μινι πλυσταριο συν τα πραγματα που θελει να χωρεσει κ ο αντρας μου-εργαλεια-εξαρτηματα μηχανης-κρανη κλπ) Στην αποθηκη σκεφτομαστε να βαλουμε ραφια τυπου dexion και ντουλαπια. Στην αυλη θα μπει περγκολα (μαλλον απο αλουμινιο)
Το σπιτι μεσα (υπολοιπο 65τμ περιπου) θα ειναι το μισο χωρισμενο σε ενιαιο χωρο σαλονι & κουζινα & το αλλο μισο 2 υπνωδωματια & μπανιο.
Πολλοι-ες απο εσας με προβληματισατε δικαιως με το παιδικο υπνοδωματιο που οντως πρεπει να ειναι ανετο και βολικο και ποσο μαλλον αν ειναι 2 παιδακια σε 1 δωματιο...
Τελοσπαντων, ευχομαι αυτο το σπιτακι να ειναι για το ξεκινημα μας και να αξιωθουμε αργοτερα για ενα μεγαλυτερο!
Εξαλλου με τα χρηματα που στην Αθηνα αγοραζεις ενα καινουριο 3αρι εκει παιρνεις μεζονετα με 150 τμ στην καλυτερη πλευρα του νησιου! Ιδωμεν...
Παλιά 27-03-10, 14:25   #28
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό η καινούρια σας *******. "Διαβάζεται πολύ" όμορφο. Οσο για το παιδικό μην αγχωθείς και πολύ καθώς θα υπάρχει η αυλή για παιχνίδι και η γειτονιά, σπάνια για τα δεδομένα της μεγαλούπολης που δικαιολογεί την ανάγκη του μεγάλου δωματίου.
Παλιά 27-03-10, 20:22   #29
vasso st

Προεπιλογή

Με το καλό η καινούρια σας *******. "Διαβάζεται πολύ" όμορφο. Οσο για το παιδικό μην αγχωθείς και πολύ καθώς θα υπάρχει η αυλή για παιχνίδι και η γειτονιά, σπάνια για τα δεδομένα της μεγαλούπολης που δικαιολογεί την ανάγκη του μεγάλου δωματίου
Να το! Τωρα που το λες σαν να εχεις δικιο! Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Μαλλον θα πρεπει να κανω μεγαλη αποθηκη για τα ποδηλατα!! Σιγουρα θα μεγαλωσουν σε απλα κ γειτονια απλα πρεπει να εχουν κ το χωρο τους μεσα για γραφεια, βιβλιοθηκες, παιχνιδια .."εσωτερικου χωρου" !! Παντως σε ευχαριστω-πολυ καλη σκεψη!!!
Παλιά 27-03-10, 20:36   #30
baila

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
baila χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

με το καλο το νεο σας σπιτι
εχω να πω 2 πραγματα
1ον για τη σκαλα στη μεζονεταπου εχω δε με εχει κουρασει αλλα δε μπηκα με μωρα, τα παιδια μου ηταν 3,5 και 5,5 ετων. με εχει βολεψει γιατι εχουν πανω τα δωματια τους και τα παιχνιδια τους και το κατω μενει πιο τακτοποιημενο
η σκαλα δε με εχει κουρασει δεν ξερω οταν γερασουμε βεβαια
2ον ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ του σπιτιου μου ειναι μια μικρη αποθηκη-πλυσταριο-πανω,με προσβαση στο μπαλκονι-οπου εχω πλυντηριο στεγνωτηριο και σιδερωνω. οταν σιδερωνω βαζω μια μικρη τηλεοραση για παρεα. εκει μεσα υπαρχουν: πλυμμενα απλυτα απορρυπαντικα λεκανες ασιδερωτα σκουπες. ετσι ολα τα αλλα δωματια και μπανιο ει ναι συμμαζεμενα. και ξαναλεω δεν ειναι μεγαλη αποθηκη περιπου 2χ1,5
3ον η κουζινα μου εχει πορτα με τζαμι, που κλεινει και ομισος τοιχος εχει τζαμι. οποτε και εχεις επαφη αλλα και μπορεις να γλιτωσεις απο μυρωδιες
4ον ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ μολις μπαινεις σπιτι υπαρχει μικρη ντουλαπα
πανω κρεμαμε τα μπουφαν-τσαντες κα και κατω μπαινουν τα παπουτσια

τελικα ειχα 4 συμβουλες
ελπιζω να σε βοηθησα
ειναι πολυ ωραια η φαση να φτιαχνεις το σπιτι σου
να ειστε καλα και ευτυχισμενοι μεσα σ αυτο
με το καλο
Ο χρήστης baila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-10, 17:27   #31
vasso st

Προεπιλογή

Baila, σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Τελικα με πεισατε ολες, δεν θα βαλω σκαλακια και ολες εχετε δικιο για την αποθηκη-πλυσταριο! Θα τα σκεφτω πολυ σοβαρα ολα!
Baila, μου φανηκε καλη η ιδεα για τον μισο τοιχο της κουζινας...ο μισος δηλαδη ειναι υαλοτουβλο?? Μπορω να χωρισω κατα το ημισυ την κουζινα με το σαλονι και αναλογως την κατασκευη (αν εχω χωρο) η προεκταση του μισου τοιχου να ειναι πασο ή νησιδα! Θα το μελετησω γιατι το σιγουρο ειναι οτι κουζινα,ειδη υγιεινης και ντουλαπες θα μπουν απο την αρχη. Για τα υπολοιπα επιπλα κ τετοια δεν με νοιαζει,σιγα σιγα θα τα φτιαξω.
Επισης πολυ θετικα θα σκεφτω και αυτο με την ντουλαπα στην εισοδο!!!
Ευχαριστω πολυ
Παλιά 29-03-10, 17:39   #32
νούφαρο

Το avatar του χρήστη νούφαρο

Περιοχή: ΝΟΥΦΑΡΟΣΠΙΤΟ
νούφαρο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η γνώμη μου είναι όχι σκαλιά, όχι νησίδα,
και σίγουρα ενιαίος χώρος σαλοκουζίνα (νοητός διαχωρισμός με πάσο ίσως- ανάλογα τη διάταξη και τις διαστάσεις του χώρου σου),
γιατί όλα τα παραπάνω δείχνουν ωραία όταν υπάρχει ελεύθερος χώρος, αλλιώς μπουκώνουν το χώρο και είναι δυσλειτουργικά (έπιπλα, ελευθερία κινήσεων). Στα 65τμ δεν "ταιριάζουν" τα παραπάνω (σορυ...)

Γενικά για τη νησίδα έχω να πω ότι είναι και βολική/λειτουργική και χρήσιμη ΑΝ όμως έχεις χώρο να σπαταλήσεις (από προσωπική πείρα -εγώ έχω στην κουζίνα -δωμάτιο αυτόνομο- νησίδα 1,2x1,2 με εστίες και πάγκο εργασίας και έχω ξεχωριστό τετράγωνο τραπέζι φαγητού, είναι πιο χαμηλό και βολεύει περισσότερο)

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΠΕΊΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΑΣ!!
Παλιά 06-04-10, 09:46   #33
vasso st

Προεπιλογή

Νουφαρο, σε ευχαριστω και εσενα πολυ! Καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη (αναφερομαι στο ..."σορρυ") για αυτο κ ζητησα τις γνωμες σας! Θα ηταν περιεργο να μου "χαιδευατε" ολοι τα αυτια. Ετσι με βοηθατε πολυ!!!!
Την Κυριακη του Πασχα φαγαμε στα πεθερικα του αδερφου μου κ πηρα κι αλλη συμβουλη απο την πεθερα του. Μου ειπε με τιποτα να μη βαλω neff εντοιχισμενες ηλεκτρικες συσκευες στην κουζινα γιατι της βγηκαν χαλια...Εκεινη προτεινε miele ή bosch.
Χριστος ανεστη & χρονια καλα σε ολες/ολους!!
Παλιά 06-04-10, 09:55   #34
baila

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
baila χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νουφαρο, σε ευχαριστω και εσενα πολυ! Καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη (αναφερομαι στο ..."σορρυ") για αυτο κ ζητησα τις γνωμες σας! Θα ηταν περιεργο να μου "χαιδευατε" ολοι τα αυτια. Ετσι με βοηθατε πολυ!!!!
Την Κυριακη του Πασχα φαγαμε στα πεθερικα του αδερφου μου κ πηρα κι αλλη συμβουλη απο την πεθερα του. Μου ειπε με τιποτα να μη βαλω neff εντοιχισμενες ηλεκτρικες συσκευες στην κουζινα γιατι της βγηκαν χαλια...Εκεινη προτεινε miele ή bosch.
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ τωρα βλεπω και την προηγουμενη αναρτηση που με ρωτας για την κουζινα θα προσπαθησω να στο περιγραψω

ειναι μεχρι τη μεση τοιχος χτισμενος στο υψος που βαζουμε ενα παραθυρο και απο πανω εχει οριζοντια 2 παραθυρα μακροστενα που λειτουργουν και ως ραφια κλειστα με τζαμι διπλα υοπαρχει πορτα με τζαμι και πανω περα περα αλλο ενα στενο παραθυρο με τχα μι οπου υπαρχει και κρυφος φωτισμος (υπαρχει κανενα εργαλειο για να το σχεδιασω
Ο χρήστης baila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-10, 11:11   #35
vasso st

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο baila Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ τωρα βλεπω και την προηγουμενη αναρτηση που με ρωτας για την κουζινα θα προσπαθησω να στο περιγραψω

ειναι μεχρι τη μεση τοιχος χτισμενος στο υψος που βαζουμε ενα παραθυρο και απο πανω εχει οριζοντια 2 παραθυρα μακροστενα που λειτουργουν και ως ραφια κλειστα με τζαμι διπλα υοπαρχει πορτα με τζαμι και πανω περα περα αλλο ενα στενο παραθυρο με τχα μι οπου υπαρχει και κρυφος φωτισμος (υπαρχει κανενα εργαλειο για να το σχεδιασω
Baila μου σε ευχαριστω για την διευκρινυση! Ειμαι γενικοτερα στην αναζητηση & τον προβληματισμο.Περιμενω πως και πως τις αδειες μας για να κατεβουμε κατω το καλοκαιρι με τον αντρα μου και να μας φτιαξει κατοψη ο μηχανικος. Προς το παρων, εχουμε μιλησει μονο με τον εργολαβο...
Παλιά 09-04-10, 11:20   #36
Nefelirene

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι βρέ αφού και εγώ ντουζίέρα έχω και δεν χρειάζεται να βρέχομαι εξάλλου τα πιτσιρικία στην αρχή τα κάνεις μπανιο στο μπανάκι.Εμένα βέβαια είναι χτιστή και πρέπει να σηκώσεις το πόδι για να μπείς μέσα είναι σαν σκαλάκι περίπου.
Παλιά 09-04-10, 11:21   #37
Nefelirene

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστο εκτός αν κάνεις ντουζιέρα χτιστη οχι αγοραστος ο πατος.
Δλδ πριν τον πλακα στο χτυσιμο ακόμα, και εκει που θες να τελειωνει η ντουζιερα, χτιζουν 2 σειρες τουβλα τα οποια μετα τα τνύνει ο πλακας οπως και ολο το πατωμα της ντουζιέρας με το πλακακι του πατώματος.
Οποτε εχεις μια "χαμηλη μπανιερα".
Δεν το είχα δει το μύν.αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ.
Παλιά 09-04-10, 11:28   #38
Nefelirene

Προεπιλογή

Παράθεση:

Εγώ θα το βροντοφωνάζω και ας μην τους αρέσει εξάλλου θα δείς ότι έχω ανοίξει και θέμα με το πρόβλημα που έιχα με την κουζίνα μου μέσα σε όυτε 4χρόνια κανονικής χρήσης.Οχι Neff αλλά και η miele -bosch ιδια εταιρεία είναι .Πάρε Ariston πάρε απο το Ικεα (έχουν και 1χρόνο επιπλεόν εγγύηση)πάρε ότι άλλο θες αλλά όχι Νeff.
Παλιά 09-04-10, 18:52   #39
vasso st

Προεπιλογή

Δεν ηξερα Nefelirene οτι ειναι της ιδιας εταιριας η neff με την miele & την bosch......Του ΙΚΕΑ παντως οι ηλεκτρικες συσκευες μου αρεσουν απο design αλλα αρκετες απο αυτες ειναι καποιας γνωστης εταιριας (νομιζω miele), δεν θυμαμαι καλα αλλα σιγουρα μερικες το γραφουν επανω! Οσο για την Ariston δεν εχω γνωμη καθολου.Ποτε δεν ειχαμε καμια συσκευη..
Παλιά 10-04-10, 19:26   #40
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nefelirene Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το βροντοφωνάζω και ας μην τους αρέσει εξάλλου θα δείς ότι έχω ανοίξει και θέμα με το πρόβλημα που έιχα με την κουζίνα μου μέσα σε όυτε 4χρόνια κανονικής χρήσης.Οχι Neff αλλά και η miele -bosch ιδια εταιρεία είναι .Πάρε Ariston πάρε απο το Ικεα (έχουν και 1χρόνο επιπλεόν εγγύηση)πάρε ότι άλλο θες αλλά όχι Νeff.
Λοιπόν, προτείνω να μη λέμε ό,τι θέμε.
Η Neff είναι ίδια εταιρεία με siemens, bosch και pitsos. Απλά η neff βγάζει μόνο εντοιχιζόμενα και μάλιστα καλύτερου ντιζάιν από τις άλλες τρεις.
Η miele είναι ίδια εταιρεία με τη liebherr, απλά η miele έχει και πιο εξελιγμένα τεχολογικά μοντέλα.
Και η IKEA δεν παράγει και δεν πουλάει ηλεκτρικές συσκευές. Έλεος!

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές