Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-01-10, 16:15   #1401
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kounelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια εγώ μέχρι τον 3ο μήνα είχα εμετούς και δεν έτρωγα τπτ..παρ΄'ολα αυτά είχα πάρει 3 κιλά!!!! Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό!!! Στη συνέχεια μόλις σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα όσο δεν είχα ξαναφάει στη ζωή μου...ένα θα σας πω μόλις έφτιαξε η μαμά μου μελομακάρονα και κουραμπιέδες πήρα 4 κιλά σε μια εβδομάδα!!!! Έτρωγα 5-6 μελομακάρονα και 3-4 κουραμπιέδες την ημέρα + τρεις μερίδες φαγητό + φαγητό μετά τις 12....μόλις μπήκα στον 5ο ήμουν +10κιλά!!! Τρελάθηκα..το βράδυ πονούσε το στομάχι μου, τσίτωσε η κοιλιά μου, εμφανίστηκε δυσκοιλιότητα κλπ κλπ
Εκεί είπα ΦΤΑΝΕΙ...ξεκίνησα διατροφή...5 γεύματα, φρούτα, τερμα τα γλυκα, όχι πολύ αργά φαγητό..εφυγαν 3 κιλά και νιώθω πολύ πολύ καλύτερα...μακάρι να σταθεροποιηθούν αν όχι να φύγουν λίγα ακόμα...
Υπομονή κορίτσια!!! Υπομονή!!!

Update ένα μήνα μετά....έφυγε και άλλο μισό κιλάκι και έχουν σταθεροποιηθεί τα κιλά στα 6,5 (26η εβδομάδα), ευτυχώς η διατροφή έκανε δουλειά!!! Απο δω και πέρα ...βλέπουμε..
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-02-10, 23:10   #1402
elena26

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
elena26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσιαΕγω ειμαι 24 εβδομάδων και έχω πάρει 5 κιλά.
Ο χρήστης elena26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 23:21   #1403
xrysa3w

Το avatar του χρήστη xrysa3w

Περιοχή: Νικαια
xrysa3w χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

KOΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΚΙΛΑ....ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ 64 ΚΙΛΑ Κ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 95!ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΑΙΞΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΛΟΓΟ,ΤΟ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΔΕΝ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ...!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!

Ο χρήστης xrysa3w δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-10, 00:10   #1404
fotini25

fotini25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια δεν ξερω τι να πω με τα κιλα,εγω ειμαι 22 εβδομαδων κ εχω παρει 6,5 κιλα μεχρι στιγμης,παρολο που κανω διατροφη με σαλατες,φρουτα κ τα λοιπα.οταν ειδα τα κιλα ν'ανεβαινουν στεναχωρηθηκα πολυ αλλα μετα σκεφτηκα οτι εγω προσεχω κ κανω οτι μπορω κ οτι προεχει η υγεια της μικρης .......δεν μπορω να σκεφτομαι τα κιλα συνεχεια.........
Ο χρήστης fotini25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-10, 14:25   #1405
ioy

Περιοχή: Pireas
ioy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια....
όλες ξεκινήσατε την εγκυμοσύνη σας μια χαρά κιλά και νιώθω λίγο "τέρας".
Εγώ έμεινα έγκυος όντας 96 κιλά!!! Αμέσως πήγα σε διαιτολόγο και έχασα το πρώτο τρίμηνο 4 κιλά. Στον 4ο μήνα πήρα 1 κιλό (από τα χαμένα) και στον 5ο μήνα (2 κιλά από τα χαμένα)...την Κυριακή μπαίνω στον 6ο (23η εβδομάδα) και έχω περιθώριο μόνο 1 κιλό από τα χαμένα και όσα πάρω μετά.....φοβάμαι όμως πως θα πάω να γεννήσω όντας πάνω από 100 κιλά.....ξέρετε αν η καισαρική είναι σίγουρη αν είσαι πάνω από 100 κιλά ή αναλόγως πόσο πάνω είσαι ή πόσα κιλά πήρες ή πώς είναι η υγεία σου γενικά? Δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά!
....η αγχωμένη....
Παλιά 08-03-10, 15:50   #1406
kounelitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Update ένα μήνα μετά....έφυγε και άλλο μισό κιλάκι και έχουν σταθεροποιηθεί τα κιλά στα 6,5 (26η εβδομάδα), ευτυχώς η διατροφή έκανε δουλειά!!! Απο δω και πέρα ...βλέπουμε..
Ενάμιση μήνα μετά (32 εβδομάδων) σύνολο 9!!! Δεν ξέρω από πού ήρθαν!!! Με το που μπήκα στον 8ο ήρθαν και κατσικώθηκαν!!!
Παλιά 09-03-10, 01:01   #1407
superb

superb χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγγνώμη, αυτό για την καισαρική σου το είπε γιατρός;!!!!!!... Απαράδεκτο!!!... Το να ξεκινήσεις με "κανονικά" κιλά στην εγκυμοσύνη και να προσέξεις τα κιλά που θα πάρεις, είναι σίγουρα το ιδανικό για σένα και το μωρό σου, για πολλούς λόγους. Όμως τα παραπανίσια κιλά δεν είναι αιτία για καισαρική. Μιλώ εκ πείρας... Με το καλό το μωρό σου, χωρίς άγχος!!!...
Ο χρήστης superb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 22:02   #1408
wannabe-mom

wannabe-mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ουφ, κιλά...Τι κακό κι αυτό! Εγώ ξεκινάω τον 9μηνο δρόμο μου με 71 κιλά (υπόψιν, ύψος 165 που σημαίνει ΔΜΣ 27,3=υπέρβαρη...ναι το έχω ψάξει!) και πολύ φοβάμαι ότι θα ανέβει πολύ η ζυγαριά αν συνεχίσω έτσι! Μη με βρίσετε, αλλά είμαι πολύ τρελή που λέω αντε να αρχίσουν οι εμετοί μπας και χάσω κανα κιλό;;; Ε μετά συνερχομαι και λέω ας είμαι καλά και θα τα καταφέρουμε και εγώ και ο σπόρος μας!
Ο χρήστης wannabe-mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 22:30   #1409
kounelitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο wannabe-mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με βρίσετε, αλλά είμαι πολύ τρελή που λέω αντε να αρχίσουν οι εμετοί μπας και χάσω κανα κιλό;;; Ε μετά συνερχομαι και λέω ας είμαι καλά και θα τα καταφέρουμε και εγώ και ο σπόρος μας!
Να σου πώ ότι μέχρι τον 4ο είχα εμετούς(30 φορές + την ημέρα)..δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ από την αδυναμία, με το που έκλεινα την πόρτα στο αυτοκίνητο έκανα εμετο, με μια γουλιά νερό εμετό...με ότι μου μύριζε..εμετό..τέτοια ταλαιπωρία εύχομαι να μην την πάθεις!!! Παρ'ολα αυτά με το που σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα σαν υστερική...Γι αυτό καλύτερα με μέτρο από την αρχή παρά με υπερβολές μετά!!!
Παλιά 10-03-10, 22:44   #1410
zoomzoom

zoomzoom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

sthn 32h evdomada me 12 kila parapanw den aisthanomai k polu kala...prin meinw egkuos hmoun 54 k pote prin sthn zwh m den ta eixa kseperasei...m kakofainetai arketa alla apo thn allh den mporw na kraththw...lew oti eimai 65 kila otan me rwtoun k mou fainetai oti se ligo tha moiazw me arkouda!!!einai polu kseno gia mena olo auto...
Ο χρήστης zoomzoom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 23:15   #1411
fwfw

Περιοχή: CHALKIDA
fwfw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειλικρινά δεν μπορώ άλλο με αυτά τα κιλά ( είμαι στην 26 εβδομάδα και είμαι+5κιλά) μου έχουν γίνει εφιάλτης. οι φίλες μου δεν με ρωτάνε πως πάει η εγκυμοσύνη αλλά πόσα κιλά έχω πάρει. Ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος πρόσεχε τα κιλά σου, με αυτή την ατάκα φεύγω από τα ιατρεία τους.είπαμε αλλά όχι και έτσι...έχω φρικάρει!!και μην αναφέρω και τον άντρα μου με τις φοβερές ατάκες του στιλ ¨κάνω υπομονή μέχρι την γέννα μετα θα σε βάλω σε αυστηρή δίαιτα να γίνεις όπως πριν¨.
είπα στον ευτό μου οκ πρόσεχε να μην γίνεις αγελάδα αλλά δεν θα ανεβαίνω στην ζυγαριά πρωί και βράδι...

ουφ !!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης fwfw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 23:28   #1412
kounelitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fwfw Εμφάνιση μηνυμάτων
και μην αναφέρω και τον άντρα μου με τις φοβερές ατάκες του στιλ ¨κάνω υπομονή μέχρι την γέννα μετα θα σε βάλω σε αυστηρή δίαιτα να γίνεις όπως πριν¨.
Ακριβώς την ίδια ατάκα λέω ΕΓΩ στον άντρα μου!!!! Ο καημένος μου κάνει παρέα και μετά λέμε να ξεκινήσουμε μαζί διατροφή!!
Παλιά 10-03-10, 23:32   #1413
wannabe-mom

wannabe-mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου πώ ότι μέχρι τον 4ο είχα εμετούς(30 φορές + την ημέρα)..δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ από την αδυναμία, με το που έκλεινα την πόρτα στο αυτοκίνητο έκανα εμετο, με μια γουλιά νερό εμετό...με ότι μου μύριζε..εμετό..τέτοια ταλαιπωρία εύχομαι να μην την πάθεις!!! Παρ'ολα αυτά με το που σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα σαν υστερική...Γι αυτό καλύτερα με μέτρο από την αρχή παρά με υπερβολές μετά!!!
Κουνελίτσα έχεις δίκιο...30 φορές τη μέρα εξαντλείσαι, αφυδατώνεσαι και φυσικά δε θες να σου ξανασυμβεί! Εγω το'χω πάρει πολύ ελαφρά το θέμα (μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι... ) αλλά είμαι σίγουρη ότι (ότ)αν μου τύχει θα λέω "τι τραβαω Χριστούλη μου!" Και άμα είναι να πέσω μετά με τα μούτρα, δεν έχει νόημα!!
Ο χρήστης wannabe-mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-10, 13:09   #1414
ioy

Περιοχή: Pireas
ioy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο superb Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη, αυτό για την καισαρική σου το είπε γιατρός;!!!!!!... Απαράδεκτο!!!... Το να ξεκινήσεις με "κανονικά" κιλά στην εγκυμοσύνη και να προσέξεις τα κιλά που θα πάρεις, είναι σίγουρα το ιδανικό για σένα και το μωρό σου, για πολλούς λόγους. Όμως τα παραπανίσια κιλά δεν είναι αιτία για καισαρική. Μιλώ εκ πείρας... Με το καλό το μωρό σου, χωρίς άγχος!!!...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ superb για τις ευχές σου!!! Δεν μου το είπε ο γιατρός μου για την καισαρική.....απλά έτσι έχω ακούσει και φυσικά δεν μου άρεσε καθόλου.....σε 2 εβδομάδες που έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό μου θα τον ρωτήσω αναλυτικά!
Παλιά 17-03-10, 10:58   #1415
kallia-poppy

Το avatar του χρήστη kallia-poppy

Περιοχή: Athens
kallia-poppy χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kallia-poppy
Προεπιλογή

αχχχχ μου φαινεται οτι εγω εχω παρει τα περισσοτερααααα...
ειμαι στην 21εβδομαδα και κοντευω τα 5 κιλα.... ελπιζω να μην παρω πολλα γιατι πριν την εγκυμοσηνη είχα 10 και κατι κιλα παραπανω...
Ο χρήστης kallia-poppy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-10, 11:32   #1416
ντιν

Περιοχή: καρδιτσα
ντιν χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες! Εγω στην εγκυμοσυνη έχασα συνολικά 16 κιλά. 7 κιλά μέχρι να γεννήσω και άλλα 9 μετά τη γέννα, μέχρι να γυρίσω στο σπιτι απο την κλινική. Εκανα εμετούς κάθε μέρα, όλη μέρα. Απο τη μέρα που εκανα τον πρώτο υπέρηχο μέχρι τη μέρα της καισαρικής. την πρώτη εβδομάδα έχασα 3 κιλά.Δεν μπορούσα να φάω τίποτα ούτε να πιω. Φοβόμουν να ανέβω στη ζυγαριά, γιατί τα κιλά συνέχεια μειώνονταν. Και να φανταστείτε ότι εμεινα και τρεις μήνες περίπου ξάπλα.
Αφού μπορείτε, φάτε και απολαύστε το γιατί αυτή την περίοδο δικαιολογείστε!
Ο χρήστης ντιν δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-10, 17:57   #1417
annaplani

Το avatar του χρήστη annaplani

Περιοχή: Αθήνα
annaplani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παιδιά, νομίζω ότι έχουν γίνει λίγο υπερβολικοί οι γιατροί στο θέμα κιλών! Εντάξει, είπαμε να μη γίνουμε αγελάδες, αλλά να φωνάζουν σε κοπέλες που έχουν πάρει 6-7 κιλά είναι απαράδεκτο! Εγώ είμαι στον 8ο, έχω πάρει 10 που ούτε φαίνονται εκτός από την κοιλιά που και αυτή είναι μικρή και η γιατρός μου λέει ότι είμαι μια χαρά! Από μια μικρή έρευνα που έκανα, είδα ότι μέχρι 14-15 για μια φυσιολογική γυναίκα είναι καλά, με την προϋπόθεση ότι κάνει σωστή διατροφή και δεν τρώει βλακείες! Πρέπει να τραφεί και το καημένο το μωρό, δεν μπορούμε να το αφήνουμε έτσι γιατί φοβόμαστε για τη σιλουέττα μας...
Ο χρήστης annaplani δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-10, 20:25   #1418
κατια81

Το avatar του χρήστη κατια81

κατια81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 59,5 κιλα και σε 2 μερες μπαινω στον 5ο μηνα και ειμαι 56,5!!!!Γιουπιιιι!!!
Ειχα βεβαια εμετους το πρωτο 3μηνο,αλλα τωρα ειμαι οκ!!
Εχω πολυ δρομο μπροστα μου ακομη.........λεω τωρα γιουπι......αλλα δεν ξερω πως θα εξελιχθει!!
Ο γιατρος μου ειπε εαν παρω συνολικα 9 κιλα ,θα βγω απ το μαιευτηριο μοντελακι....οχι οτι τρελενομαι,το μωρο μου να ναι καλα......αλλα δεν θελω να ξεφυγω κιολας!!!
Μεχρι 12 να παρω ευχαριστημενη θα ειμαι!!!
Παλιά 31-03-10, 00:20   #1419
chryssa77

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
chryssa77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 20 κιλά και έφτασα τα 70! πάντα ήμουν 48,αλλά πριν μείνω έγκυος είχα πάρει 2 κιλάκια
Εντάξει τα έχασα και τα 20,αλλά 48 δεν έχω καταφέρει να πάω ακόμα! το θέμα είναι ότι είμαι πάλι έγκυος και ξεκινάω πάλι απ'τα 50.
Βέβαια εδώ υπάρχει και ένα θεματάκι: έχω χρόνια δισκοπάθεια και ο ορθοπεδικός μου μου είχε πει μετά την πρώτη εγκυμοσύνη,πως σε επόμενη,το πολύ που θα πρέπει να πάρω θα είναι 12,άντε 13 κιλά κι αυτά με το ζόρι.Α και το πρώτο μου παιδάκι που είχε γεννηθεί 2.870,ήταν είπε μεγάλο (χώρια το κράξιμο που έφαγα για τα 20 κιλά).Για την κατάσταση της μέσης μου θα πρέπει να είναι το ανώτερο μέχρι 2.600.Και καλά,άντε και τα καταφέρνω με τα κιλά και πέρνω όσα είπε.Το μωρό πως θα το κουμαντάρω δηλαδή για το πόσα κιλά θα γεννηθεί? εεεε?????
Παλιά 31-03-10, 00:47   #1420
Dimitra Z.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Dimitra Z. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια και εγώ έχω φρικάρει! Από την Παρασκευή που μας περασε όλο κλαίω! Ξεκίνησα από τα 44 κιλά (αριθμός που από ότι θυμάμαι δεν τον έχω ξεπεράσει στη ζωή μου) και τώρα στην 22η εβδομάδα είμαι 50! Δεν τρώω παραπάνω από ότι πριν! Πιστεύω και ο αέρας που αναπνέω μου προσθέτει βάρος! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και να δω τη θετική πλευρά του θέματος, δηλαδή τη μικρή μπουμπού που σε λίγο θα ειναι στην αγκαλιά μας, αλλά δεν τα καταφέρνω! Εύχομαι μέχρι το τέλος να μην έχω ξεπεράσει τα 12 κιλά!
Ο χρήστης Dimitra Z. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 09:09   #1421
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

κοριτσια μου γιατι τετοιο αγχος γιατα κιλα?οπςω τα πηρατε θα χαθουν,τα 8 κιλα ειναι το μωρο μαζι μ ετα υγρα,δενειναι λιπος ν αμη φυγει!5 κιλα θα φυγουνεμε τη γεννα,τα υπολοιπα με λιγοπροσοχη!εχετε ενα θαυματακι μεσα σας ,μην καταντατε υπερβολικες και σας πιανει μανια και αγχος με το βαρος!θα φυγουν μετα τη γεννα μ ελιγηπροσπαθεια!εγω παχαινω πολυ ευκολα,και θελω ν αμη ντρωω αλλα δ εγινεται,γιατι αν μεινει αδειο το στομαχι μου κανει συσπασεις και μουπροκαλει εμετο!δε γινεται να μη φαω καθε 2 ωρες!αλλα τι να γινει!προεχει αλλος τωρα!

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 09:15   #1422
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

σας παραθετω και τοεξης απο ιστοσελιδα σχετικαμε τ ακιλα της εκυμοσυνης!

Που… «πηγαίνει» το βάρος της εγκυμοσύνης;
Αν υποθέσουμε ότι το μωρό ζυγίζει από 3- 4 κιλά και το αφαιρέσουμε από το σύνολο του σωματικού βάρους που προστέθηκε κατά την εγκυμοσύνη, συχνά γεννάτια η απορία του γιατί επιβαρυνόμαστε με πολλά επιπλέον.

Ας το δούμε λοιπόν πιο αναλυτικά:
Μωρό: 3-4 κιλά
Αύξηση στήθους: 0,5-1,5 κιλό
Αύξηση μήτρας: 1 κιλό
Πλακούντας: περίπου 1 κιλό
Αμνιακό υγρό: περίπου 1 κιλό
Υγρά: 1-1,5 κιλά
Αύξηση όγκου αίματος: 1,5-2 κιλά
Αύξηση λίπους: 3-4 κιλά
Η έξυπνη κίνηση
Φροντίστε από τον πρώτο καιρό να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας ώστε να σας υποδείξει το κατάλληλο βάρος. Επιπλέον, ζητήστε του να σας ελέγχει αυστηρά σε κάθε επίσκεψη. Εναλλακτικά, μπορείτε να ζητήσετε εξ αρχής την βοήθεια κάποιου διαιτολόγου ακολουθώντας ένα πρόγραμμα που δεν θα σας στερήσει τις απαραίτητες βιταμίνες για εσάς και το μωρό σας αλλά και δεν θα σας επιβαρύνει με επιπλέον από το επιτρεπτό αύξηση βάρους.

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 19:20   #1423
lenaki1982

Το avatar του χρήστη lenaki1982

lenaki1982 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τώρα είμαι 5 μηνών και έχω πάρει 5 κιλά. στην αρχή δεν έπαιρνα κιλά, αλλά τώρα βλέπω τη ζυγαριά κάθε εβδομάδα να ανεβαίνει!!!! όμως δεν στερούμαι τίποτα, τρώω ότι θέλω...
Παλιά 10-04-10, 21:22   #1424
kounelitsa

Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ τώρα στην 37η εβδομάδα έφτασα αισίως τα 12 κιλά!!! Τα δύο τα απέκτησα το Πάσχα..(όπως κάθε χρόνο άλλωστε που παίρνω 2-3...γιατί να χαλάσουμε την παράδοση φέτος???)..Ελπίζω να μην προλάβω να βάλω άλλο!!! Δεν ξέρω και πόσα θα χάσω με τη γέννα.....

Απολογισμός..
1-6 μήνας ...6κιλά (κιλό και μήνας)
7ος +2
8ος +2
9ος +2
και βλέπουμε!!!
Παλιά 30-04-10, 12:00   #1425
tsekap

Περιοχή: Larisa
tsekap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ και πρώτα ο θεός θα γίνω μανούλα τον Οκτώβριο.Είμαι στη 17η εβδομάδα κύησης και έχω πάρει 4 κιλά.Το ύψος μου είναι 1.77
Διαβάζω τα κιλά που πήραν άλλες κοπέλες, όμως πολλές ξεχνάνε να βάλουν το ύψος τους! Γιατί διαβάζω κάτι 50 κιλά ή 44 κιλά και αναρωτιέμαι...υπάρχουν τέτοια νούμερα στη ζυγαριά???? χαχαχα!!!μιά φορά όταν ήμουν 20 χρονών έκανα δίαιτα και έφτασα 58 κιλά και ήμουν σκέλετον!!!! Όταν έμεινα έγκυος στο ζουζουνάκι μου ήμουν 74 κιλά.Με αγχώνουν λίγο αλλά πιστεύω ότι αν πάρεις μέχρι και 15 είναι μιά χαρά ειδικά για ψηλή γυναίκα. Οι μικροκαμωμένες και αδυνατούλες μάλλον παίρνουν περισσότερα για να υποστηριχθεί καλύτερα το μωράκι!!! Τέλος πάντων, εικασίες δικές μου αυτές, σας εύχομαι όοοοοολες καλή εγκυμοσύνη , πάντα υγεία και ευτυχία στη ζωή σας!
Ο χρήστης tsekap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-10, 11:58   #1426
BACKUP

Το avatar του χρήστη BACKUP

Περιοχή: Kavala
BACKUP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην BACKUP
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bouklitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερει καμια πως πανε γενικως τα κιλα? σε μια εγκυο με φυσιολογικο - μεσογειακο βαρος?
βρηκα αυτό στο νετ:

Πόσα κιλά θα κερδίσω στην εγκυμοσύνη μου;

Το βάρος του εμβρύου λίγο πριν τον τοκετό είναι κατά μέσο όρο 3.2 κιλά. Ο πλακούντας, το αμνιακό υγρό, ο ομφάλιος λώρος ζυγίζουν όλα μαζί 1.4 με 1.8 κιλά.

Ως σύνολο δηλαδή το κύημα ζυγίζει περίπου 5 κιλά λίγο πριν τον τοκετό.

Η γυναίκα παίρνει επιπλέον κιλά από τη διόγκωση των μαστών (1 κιλό), από τη διόγκωση της μήτρας (1 κιλό) και από κατακράτηση υγρών ορμονικής αιτιολογίας (3 κιλά). Συνολικά δηλαδή και κατά μέσο όρο η γυναίκα κερδίζει περίπου 10 κιλά.
Παλιά 29-06-10, 01:57   #1427
sofia1981

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
sofia1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια μην διαμαρτύρεστε για τα κιλά σας!!!Μανούλες θα γίνεται!!! Δεν λέω να φτάσετε 250 κιλά φυσικά, αλλά και να γίνεται και λίγο πιο τσουποτές δεν εγινέ και τίποτα!!!
Έγω ανήκω στην κατηγορία που το πρώτο 5μηνο έχασα 7 κιλά από τους πάάάάάάρα πολλούς εμετούς κατά την διάρκεια της ημέρας. Έτρωγα μόνο μπανάνες γιατί ήταν το μοναδικό είδος τροφής που κατά την διάρκεια του εμετού δεν μου προκαλούσε επιπλέον αναγούλα...!!!Δεν μπορούσα όυτε το σάλιο μου να καταπιώ!!!Ήμουν μία αντιαισθητική αηδία. Όλη μέρα έφτυνα σε 1 βαζάκι (το σάλιο μου) και έκανα εμετούς!!!Πέρασα πολύ δύσκολα ειλικρινά, γιατί ενώ τώρα ακούγεται απλά ψιλοταλαιπωρία, αν το περάσεις είναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ. Ήμουν συνεχώς σαν άρρωστη. Βέβαια ξεκίνησα την εγκυμοσύνη από αρκετά παραπάνω κιλά και όλοι μου έλεγάν "Μπράβο θα γίνεις μοντέλο", αλλά εγώ ήθελα να τους χτυπήσω... Τελικά μέχρι το τέλος πήρα αυτά τα 7 που είχα χάσει + αλλά 3 σύνολο 10. Το κακό είναι οτι έχω γεννήσει 11 μήνες και δεν τα έχω χάσει όλα... Αλλά τι να κάνω???Στεναχωριέμαι όταν βλέπω τα παλιά μου ρούχα να μήν μου κάνουν, αλλά έχω φέρει μία πανέμορφη κόρη στον κόσμο αυτό και είμαι σιγουρή ότι με προσπάθεια κάποια στιγμή θα επανέλθω!!! Δεν είδατε και την Σισσυ Χρηστίδου που της την λέγανε συνέχεια για τα κιλά???Τα έχασε και αυτή!!!

Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 07:54   #1428
bitchoni

bitchoni χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα και από μένα.
Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 60 κιλά και 1,76 ύψος. Τώρα διανύω την 31η εβδομάδα και έχω φτάσει αισίως στα 70. Η αλήθεια είναι ότι στις αρχές αγχωνόμουν τρελά, αλλά πλέον έχω ξεπεράσει το άγχος των κιλών. Η γυναικολόγος μου αν και ψυχάκιας με τα κιλά είναι ευχαριστημένη, το μωρό είναι μία χαρά, οπότε δεν πρόκειται να σκάσω για το αν θα πάρω και κανένα κιλό παραπάνω.
Για μένα το παν είναι τα παραπάνω κιλά να μη σου δημιουργούν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και φυσικά να χαθούν μετά από αυτήν !!!
Ο χρήστης bitchoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 11:48   #1429
LENA_K

LENA_K χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΣΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ 18 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8 ΚΙΛΑ!!!!!
ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!!ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ 2 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑΝΑΙ Ή ΣΟΚΟΦΡΕΤΑ Ή ΚΑΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟ...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΒΟΥΡΕΣ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΤΙς ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΨΩΜΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ...
ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΓΟΥΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ -ΠΟΛΥ ΛΕΜΟΝΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ ΑΛΑΤΙ...ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟΜΟΥ!!!
ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΕΒΩ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ
ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!!!!
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Ο χρήστης LENA_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 12:22   #1430
Titi_S

Titi_S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LENA_K Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!!ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ 2 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑΝΑΙ Ή ΣΟΚΟΦΡΕΤΑ Ή ΚΑΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟ...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΒΟΥΡΕΣ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΤΙς ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΨΩΜΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ...
ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΓΟΥΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ -ΠΟΛΥ ΛΕΜΟΝΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ ΑΛΑΤΙ...ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟΜΟΥ!!!
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Το σάκχαρό σου το έχεις τσεκάρει? Ο γιατρός σου τι λέει?
Ο χρήστης Titi_S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-10, 17:48   #1431
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Μην αγχώνεσαι ρώτα τον γιατρό σου. Μήπως ξεκίνησες πολύ αδύνατη; Συνήθως εκείνες που ξεκινούν με λίγα κιλά βάζουν περισσότερα και αυτές που ξεκινούν σε κανονικά επίπεδα βάζουν πιο λίγα. Έτσι έχω ακούσει. Εγώ ξεκίνησα με ύψος 1.63 και 66,6 κιλά και τώρα είμαι 8 εβδομάδων και έχω βάλει 400γραμμάρια. Βέβαια αυτό παίζεται, αν δεν φάω πολύ μια ημέρα ξαναβλέπω 66,6. Αφού όταν πήγα στον γιατρό στις 6 περίπου εβδομάδες ήμουν 66 από τα υγρά που είχα χάσει λόγω άγχους. Όλα είναι σχετικά.
Παλιά 19-07-10, 13:19   #1432
mov

mov χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας. Είμαι στη 17η βδομάδα και έχω βάλει ήδη 5 κιλά. Ξεκίνησα από 63 με ύψος 1.69. Τα πρώτα 4 τα έβαλα πολύ εύκολα, αφού είχα κάνει εξωσωματική και πέρασα σχεδόν τις πρώτες 12 βδομάδες αραχτή στον καναπέ, με πολύ άγχος και κάμποσες ορμόνες σε ενέσιμη μορφή. Η γιατρός μου μου θύμωσε στο προηγούμενο ραντεβού, αλλά τι να κάνω; Τρώω κανονικά, υγειινά μπορώ να πω, και τις τελευταίες 2 βδομάδες πρόσεξα ότι βάζω μισό κιλό ανά βδομάδα. Αν βάλω 16 κιλά μέχρι το τέλος θα είμαι πολύ ευχαριστημένη (εξάλλου έχω διαβάσει άπειρες σελίδες για το θέμα και τα 9 κιλά πλέον θεωρούνται λίγα, 12-15 είναι ιδανικά). Δε θέλω να μου γίνουν ψύχωση τα κιλά (ήδη ζυγίζομαι κάθε μέρα), πέρασα τόσο άγχος να μείνω έγκυος, προέχει να γεννήσω ένα υγιές μωρό κι όχι αν θα πλατύνει η περιφέρειά μου (αυτό συμβαίνει ήδη!).
Εντωμεταξύ, είχα ήδη πολύ μεγάλο στήθος (cup F!), έχει μεγαλώσει από την 8η βδομάδα κατά 1 νούμερο και τρέμω πώς θα γίνει στη συνέχεια, αφού ήδη νιώθω ότι σε λίγο θα θέλω άλλο ένα νούμερο πιο πάνω... Έχει καμιά από σας εμπειρία στο θέμα;
Άρα, χαλαρά όσο μπορούμε, υγιεινή διατροφή και μέτρο στα γλυκά και στα αλμυρά. Καλή συνέχεια σε όλες.
Ο χρήστης mov δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-10, 14:33   #1433
nera

nera χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες
σας διαβάζω αρκετό καιρό,δε βρήκα το θάρρος να γράψω νωρίτερα. Ξεκινάω εγκυμοσύνη στα 105 κιλά.Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.Δεν περίμενα ότι θα μείνω έγκυος,έχω περάσει πάρα πολλά τα τελευταία δυο χρόνια με αυτό το θέμα.Ο κύκλος ήταν ότι να'ναι. Έχω πάρει χάπια,ενέσεις, ότι υπάρχει. Ξεκίνησα σε διαιτολόγο πριν από ένα δίμηνο,με σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και να ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής. Αλλά μας έκατσε! Κι ας έλεγαν όλοι ότι φυσιολογικά δε θα πιάσω,που να χτυπιέμαι στα πατώματα.
Το θέμα είναι ότι χαίρομαι που δεν πήρα το μισό φαρμακείο για να μείνω έγκυος,αλλά αγχώνομαι τρελλά για τα κιλά που θα βάλω.Η διαιτολόγος μου προσάρμοσε τη διατροφή μου,ώστε να βάλω 9-10 κιλά το πολύ.Την τηρώ κατά γράμμα,έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Υπάρχει καμιά κοπέλα που ξεκίνησε με πολλά κιλά την εγκυμοσύνη της? Έχω κόψει εδώ και καιρό τη ζάχαρη και τα γλυκά,τώρα έκοψα και το αλάτι.Φοβάμαι όμως...καμιά ομοιοπαθούσα?
Ο χρήστης nera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-10, 14:40   #1434
eleman1979

eleman1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nera Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλες
σας διαβάζω αρκετό καιρό,δε βρήκα το θάρρος να γράψω νωρίτερα. Ξεκινάω εγκυμοσύνη στα 105 κιλά.Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.Δεν περίμενα ότι θα μείνω έγκυος,έχω περάσει πάρα πολλά τα τελευταία δυο χρόνια με αυτό το θέμα.Ο κύκλος ήταν ότι να'ναι. Έχω πάρει χάπια,ενέσεις, ότι υπάρχει. Ξεκίνησα σε διαιτολόγο πριν από ένα δίμηνο,με σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και να ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής. Αλλά μας έκατσε! Κι ας έλεγαν όλοι ότι φυσιολογικά δε θα πιάσω,που να χτυπιέμαι στα πατώματα.
Το θέμα είναι ότι χαίρομαι που δεν πήρα το μισό φαρμακείο για να μείνω έγκυος,αλλά αγχώνομαι τρελλά για τα κιλά που θα βάλω.Η διαιτολόγος μου προσάρμοσε τη διατροφή μου,ώστε να βάλω 9-10 κιλά το πολύ.Την τηρώ κατά γράμμα,έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Υπάρχει καμιά κοπέλα που ξεκίνησε με πολλά κιλά την εγκυμοσύνη της? Έχω κόψει εδώ και καιρό τη ζάχαρη και τα γλυκά,τώρα έκοψα και το αλάτι.Φοβάμαι όμως...καμιά ομοιοπαθούσα?
Κοριτσάκι μου γλυκό!
Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην φοβάσαι τίποτα! Εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα και έχω πάρει μόνο ένα κιλό!! Δεν τρώω καθόλου γλυκά, δεν τρώω ζυμαρικά και ψωμιά, τρώω σαλάτες, πρωτεϊνες, φρούτα, λαδερά και μία φορά την εβδομάδα μου επιτρέπω είτε κάποιες κουταλιές γλυκού, είτε ένα σουβλάκι τυλιχτό, είτε δύο κομμάτια πίτσα, είτε ένα τοστάκι! Αρκούμαι σε αυτά!! Μην αγχώνεσαι λοιπόν όλα γίνονται!
Ο χρήστης eleman1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-10, 14:59   #1435
nera

nera χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Μήπως να τα κόψω κι εγώ τα ζυμαρικά? Θα ρωτήσω...ήδη μου έχει κάνει αναλυτική καταγραφή του τι πρέπει να τρώω,με είδε ότι φρίκαρα.Αλλά δε θέλω να λείψει και κανένα θρεπτικό συστατικό,επειδή είμαι χαζή και δεν έκανα κάτι να τα χάσω τόσα χρόνια.Αυτό τι φταίει?...
Ο χρήστης nera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-10, 11:22   #1436
LENA_K

LENA_K χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena 79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αγχώνεσαι ρώτα τον γιατρό σου. Μήπως ξεκίνησες πολύ αδύνατη; Συνήθως εκείνες που ξεκινούν με λίγα κιλά βάζουν περισσότερα και αυτές που ξεκινούν σε κανονικά επίπεδα βάζουν πιο λίγα. Έτσι έχω ακούσει. Εγώ ξεκίνησα με ύψος 1.63 και 66,6 κιλά και τώρα είμαι 8 εβδομάδων και έχω βάλει 400γραμμάρια. Βέβαια αυτό παίζεται, αν δεν φάω πολύ μια ημέρα ξαναβλέπω 66,6. Αφού όταν πήγα στον γιατρό στις 6 περίπου εβδομάδες ήμουν 66 από τα υγρά που είχα χάσει λόγω άγχους. Όλα είναι σχετικά.
ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ....
ΒΑΣΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΟΥΡΕΣ.ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.
ΕΧΩ 179 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΗΜΟΥΝ 80 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ.
ΤΟ ΣΟΚ ΤΟ ΕΠΑΘΑ -ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ- ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΔΗ 1,5-2 ΜΗΝΩΝ , ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 1,8 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΧΩΡΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ Ο ΔΙΑΣΤΗΜΑ.
ΜΕΤΑ ΕΜΕΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 4,5 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΜΑΙ 23 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 12,5 ΚΙΛΑ...
ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ , ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΓΕΛΩΣΕΙ -ΙΔΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙ ΕΥΚΟΛΑ-
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;
Παλιά 10-08-10, 11:27   #1437
LENA_K

LENA_K χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ....
ΒΑΣΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΟΥΡΕΣ.ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.
ΕΧΩ 179 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΗΜΟΥΝ 80 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ.
ΤΟ ΣΟΚ ΤΟ ΕΠΑΘΑ -ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ- ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΔΗ 1,5-2 ΜΗΝΩΝ , ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 1,8 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΧΩΡΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ Ο ΔΙΑΣΤΗΜΑ.
ΜΕΤΑ ΕΜΕΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 4,5 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΜΑΙ 23 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 12,5 ΚΙΛΑ...
ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ , ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΓΕΛΩΣΕΙ -ΙΔΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙ ΕΥΚΟΛΑ-
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΖΑΧΑΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ-ΚΤΥΠΑΩ ΞΥΛΟ- ΛΕΥΚΩΜΑ.
Παλιά 16-08-10, 20:22   #1438
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγνωμη ιδιο μηνυμα δυο φορες....
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 20:26   #1439
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια θα ακουσετε ποσα κιλα πηρα και θα μεινετε... στην πρωτη γεννα ξεκινησα στα 55 κιλα οταν γεννησα ημουν 90 κιλα μετα απο λιγο καιρο πηγα στα 86 ετσι εμεινα μεχρι η μικρη να παει 9 μηνων μετα εκανα διατροφη (οχι διαιτα) και πηγα στα 64 κιλα οπου και εμεινα ετσι μεχρι να μεινω την δευτερη φορα εκγυος..τοτε πηρα 19 κιλα απο τα οποια μου εμειναν ακομα τα 9 κιλα...μην σκατε που εχετε παρει παραπανω κιλα θα τα χασετε και μονες σας μςρικα μετα το τοκετο και αν εχετε θεληση και κατι παραπανω να ξερετε οτι ο θηλασμος καιει 500θερμιδες την μικρη μου την θηλασα μεχρι τα 2 χρονια οπου και εμεινα εγκυος ξανα και πιστευω πως ο θηλασμος βοηθησε πολυ να χασω καποια κιλα παραπανω,,,,, τρωτε κανονικα μην κανετε διαιτες γιατι πανω απολα οχι η σιλουετα μας αλλα η υγεια του μωρου μας..........
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 13:24   #1440
katerina26

Περιοχή: Γαλάτσι
katerina26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να προσεξετε περισσοτερο τη διατροφη σας την περιοδο του θηλασμου...Πηρα 14 κιλα στην εγκυμοσυνη απο τα οποια εχασα μολις γεννησα τα 7.Λογω ειδικης διατροφης χωρις γαλακτοκομικα, κοκκινιστα κλπ 6 μηνες που θηλαζα, ετρωγα πολλα ζυμαρικα και σουφλε σοκολατας (ηταν το μονο γλυκο χωρις γαλα που μπορουσα να φαω) αλλα σιγουρα και χωρις την "ειδικη" αυτη διατροφη με τοσες καουρες στο στομαχι και τοσο πονο στα κοκαλα που ενιωθα σιγουρα θα επαιρνα.Ξαναπηρα λοιπον 5 κιλα και τωρα 12 μηνες μετα τη γεννα ειμαι ακομα +10 κιλα...Απο χθες ξεκινησα διαιτα της ΝΑΣΑ.Για να δουμε....
Ο χρήστης katerina26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές