Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μαιευτήρια / Κλινικές

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-11-09, 01:20   #361
Iwanna

Το avatar του χρήστη Iwanna

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasa2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλό με την Βιοκλινική είναι το οτι σε σχέση με άλλες κλινικές δεν είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει πάρα πολύ κόσμο. Το περιβάλλον πολύ φιλικό, οι μαίες επίσης πολύ φιλικές. Εγω επέλεξα το πρόγραμα των 2 ημερών, γέννησα Παρασκευή μεσημέρη και Κυριακή μεσημέρη είμασταν σπίτι μας. Της πρώτες 2 μέρες ήρθε στο σπίτι μας μια μαία, όπου εξετάζει το μωρό για ίκτερο, το ζηγίζη, βοηθάει στον θηλασμο κ,α.
Για τα επισκεπτήρια οταν γενούσα ήταν οι δικοί μου ήδη εκειπέρα και φύγαν κατα της 9:00 δεν είπαν τίποτα, την επόμενη μέρα είμουν μόνη στο δωμάτιο ήρθε μονο ο άντρας εννοείτε πως δεν είπαν τίποτα. Το φαγητό ήταν λίγο μπλιάχ.
Για το δίκλινο 630, επισκληρίδιος 150, παιδίατρος 100 και για την μαία 30 την ημέρα.
Με το καλό σε όσες περημένετε................
Να το χαίρεσαι το μωρό σου! Κι εγώ εκεί θα γεννήσω για άλλους τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Θα ήθελα να μάθω αν σου ήταν εύκολο να γυρίσεις σπίτι σε δυο μέρες -κούραση, δυνάμεις-.
Το μωρό στο δίκλινο το είχες μαζί σου; Και αφού έφυγε η συγκάτοικος -σωστα δεν κατάλαβα;- μπορούσε κάποιος να μείνει μαζί σου το βράδυ;
Τέλος υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να γνωρίζουμε πριν πάμε να γεννήσουμε εκεί; -εκτός από το ότι πρέπει να πάμε ταπεράκι με δικό μας φαγητό
Παλιά 12-11-09, 14:06   #362
ΕΥΗ Γ

Το avatar του χρήστη ΕΥΗ Γ

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Iwanna Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το χαίρεσαι το μωρό σου! Κι εγώ εκεί θα γεννήσω για άλλους τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Θα ήθελα να μάθω αν σου ήταν εύκολο να γυρίσεις σπίτι σε δυο μέρες -κούραση, δυνάμεις-.
Το μωρό στο δίκλινο το είχες μαζί σου; Και αφού έφυγε η συγκάτοικος -σωστα δεν κατάλαβα;- μπορούσε κάποιος να μείνει μαζί σου το βράδυ;
Τέλος υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να γνωρίζουμε πριν πάμε να γεννήσουμε εκεί; -εκτός από το ότι πρέπει να πάμε ταπεράκι με δικό μας φαγητό
γεννησα κι εγω πριν μι αβδομαδα στη βιοκλινικη,αλλα εμεινα 5 μερες κανονικα,εκανα καισαρικη κ δεν ηξερα οτι μπορω να το εκμεταλλευτω..συμφωνω σε ολα,ειδικα το προσωπικο εξυπηρετικοτατο!!!!αλλα εμενα το φαγητο μου αρεσε μια χαρα μου φανηκε!
πληρωσαμε 1630 στην κλινικη,220 αναισθησιολογο και 200 παιδιατρο!εχω διδυμα γιαυτο οι παραπανω γιατροι πηραν περισοοτερα μαλλον..
Ο χρήστης ΕΥΗ Γ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-09, 14:18   #363
Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΗ Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
γεννησα κι εγω πριν μι αβδομαδα στη βιοκλινικη,αλλα εμεινα 5 μερες κανονικα,εκανα καισαρικη κ δεν ηξερα οτι μπορω να το εκμεταλλευτω..συμφωνω σε ολα,ειδικα το προσωπικο εξυπηρετικοτατο!!!!αλλα εμενα το φαγητο μου αρεσε μια χαρα μου φανηκε!
πληρωσαμε 1630 στην κλινικη,220 αναισθησιολογο και 200 παιδιατρο!εχω διδυμα γιαυτο οι παραπανω γιατροι πηραν περισοοτερα μαλλον..
Είμαι σχεδόν σίγουρη πως μπορείς να εκμεταλλευτείς το πρόγραμμα αυτό, μόνο αν έχεις γεννήσει με Φ.Τ και όλα είναι καλά και με τη μαμά και με το μωρό... Έπρεπε να το έχω αναφέρει!
Εντάξει λοιπόν, με το ταπεράκι...βλέποντας και κάνοντας!
Έχω και μια απορία... Η σύνδεση με καρδιοτοκογράφο και ο λεγόμενος "καλλωπισμός" (!) είναι θέμα γιατρού ή κλινικής; Εσείς στη βιοκλινική τί εμπειρία έχετε;
Παλιά 12-11-09, 15:56   #364
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου ζησουν τα μωρακια σου!

Ιωαννα ειναι θεμα κλινικης.Στη Βιοκλινικη γινεται κανονικα ξυρισμα,κλισμα κλπ.Μονο στο θεμα του καρδιοτοκογραφου ειναι χαλαροι αφου δεν εισαι συνεχεια καθηλωμενη στο κρεβατι αλλα στο τοποθετουν ανα τακτα διαστηματα και τον υπολοιπο χρονο μπορεις να περπατας στο διαδρομο ή στο δωματιο σου.
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-09, 22:50   #365
Giotako

Περιοχή: θεσ\νικη
Giotako χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεννησα κ εγω την προηγουμενη δευτερα στο ΓΕΝΕΣΙΣ,ημουν σε 2κλινο Α,εμεινα ευχαριστημενη απο ολα,απ τις μαιες,απ τις νασοκομες,καθαριοτητα,φαγητο,συμπεριφορα κ γενικα ηταν ολα υπεροχα,αν κανω 2 παιδακι παλι ΓΕΝΕΣΙΣ θα επιλεξω
Ο χρήστης Giotako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-09, 12:29   #366
eleftheriabag

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleftheriabag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
σε τι δωματιο εμεινες? με το θηλασμο ηταν φιλικοι? και εγω καισαρικη θα κανω εκει. να σου ζησουν τα μωρα
Ο χρήστης eleftheriabag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 17:39   #367
ditop

ditop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στη Βιοκλινικη τα δωματια ειναι δικλινα ή τρικλινα; Ειναι ελλαστικοι με τις επισκέψεις; Τιμη για κ.τ ξερει καποια. Επισεις φανταζομαι οτι θα υπαρχει προβλημα παρκινγκ, πως το βολευαται.
Στο θηλασμο βοηθησε η μαια;

Ο χρήστης ditop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 18:23   #368
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η Βιοκλινικη εχει μονοκλινα,δικλινα,τρικλινα.Το επισκεπτηριο ειναι ελευθερο καθολη τη διαρκεια της ημερας (ακομη κι οταν εχεις το μωρο) και δεν εχει μπραβους.Το παρκινγκ το βολευεις με 2-3 ιδιωτικα που εχει εκει γυρω.Αν κανεις ΦΤ και μεινεις λιγες μερες,δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα.Αν κανεις ΚΤ και μεινεις παραπανω,και παλι καλυπτεσαι απο την μεγαλη διαφορα στην τιμη της κλινικης σε σχεση με τις υπολοιπες.Για τιμες ομως για ΚΤ δεν ξερω να σου πω.Στο θηλασμο αν εισαι πρωταρα, μπορεις να ζητησεις λιγη παραπανω βοηθεια.Αλλιως η μαια θα σου δειξει τα βασικα, εκτος κι αν οπως ειπα κανεις ΦΤ και φυγεις στις 2 μερες, οποτε ερχεται μετα η μαια στο σπιτι οποτε μπορει να σου δειξει περισσοτερα πραγματα.
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-10, 15:10   #369
nano79

nano79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα και καλη χρονια!
εδω και 5 χρονια για τον ετησιο ελεγχο (τεστ ΠΑΠ κλπ) επισκεπτομαι την κα Τανγκου στην Μητροπολεως. τη γνωριζει καμια σας?
ηθελα να ακουσω αποψεις απο κοπέλες που την είχαν-έχουν γιατρο κατα την εγκυμοσυνη τους.
(εχω θεσει και σε αλλο τοπικ το ερωτημα μου αλλα μαλλον δεν εγινε αντιληπτο...)
Ο χρήστης nano79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-10, 23:38   #370
dorian

dorian χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γέννησα πριν 2 μήνες στο Διαβαλκανικό - και το πρώτο μου παιδάκι εκεί πριν 4 χρόνια - και όλα ήταν σούπερ. Το προσωπικό στην Αίθουσα Τοκετών; δεν έχω λόγια. Όλες ήταν υπέροχες. Ήμουν πολύ φοβισμένη, αλλά μου στάθηκαν λες και ήταν συγγενείς μου. Και στο Μαιευτικό επίσης όλες οι μαίες εξυπηρετικότατες. Το φαγητό πολύ ωραίο και κάτι μερίδες τεράστιες.......!... Οι νεογνολόγοι, τα πάντα πολύ ωραία. Το επισκεπτήριο τηρούνταν και δεν αλώνιζαν όπως ήθελαν οι επισκέπτες. Όλα ήταν πολύ καθαρά και το περιβάλλον ξενοδοχειακό. Και τρίτο παιδάκι αν κάνω εκεί θα πάω στάνταρ!
Ο χρήστης dorian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-10, 00:24   #371
Giotako

Giotako χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nano79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και καλη χρονια!
εδω και 5 χρονια για τον ετησιο ελεγχο (τεστ ΠΑΠ κλπ) επισκεπτομαι την κα Τανγκου στην Μητροπολεως. τη γνωριζει καμια σας?
ηθελα να ακουσω αποψεις απο κοπέλες που την είχαν-έχουν γιατρο κατα την εγκυμοσυνη τους.
(εχω θεσει και σε αλλο τοπικ το ερωτημα μου αλλα μαλλον δεν εγινε αντιληπτο...)
καλησπερα nano,την κυρια τανγκου την ξερω απο ενα κομμωτηριο που δουλευα κ την ειχε μετα κ η φιλη μου που δουλευαμε μαζι,εχω ακουσει πολυ καλα λογια,ειναι ανθρωπος πρωτα απ ολα κ μετα ολα τ αλλα,η φιλη μου εμεινε πολυ ευχαριστημενη,ελπιζω να βοηθησα λιγο
Παλιά 03-01-10, 11:34   #372
nano79

nano79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Giotako Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα nano,την κυρια τανγκου την ξερω απο ενα κομμωτηριο που δουλευα κ την ειχε μετα κ η φιλη μου που δουλευαμε μαζι,εχω ακουσει πολυ καλα λογια,ειναι ανθρωπος πρωτα απ ολα κ μετα ολα τ αλλα,η φιλη μου εμεινε πολυ ευχαριστημενη,ελπιζω να βοηθησα λιγο

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. ειμαι πολυ ευχαριστημενη μαζι της γιατι οντως ειναι πανω απ'ολα ανθρωπος. πολυ ηρεμη και παντα διαθεσιμη. δεν γνωριζω ομως καμια κοπελα που να την ειχε σε γεννα....
Ο χρήστης nano79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-01-10, 15:36   #373
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Την κυρία Τάγκου την είχα εγώ και πριν 4 μήνες γέννησα ένα κοριτσάκι με καισαρική!Είναι εξαίρετη γιατρός και της χρωστάω τη ζωή του παιδιού μου!Οι συμβουλές της με βοήθησαν να καταταλάβω οτι κάτι δν πήγαινε καλά εκείνο το βράδυ κι ευτυχώς έτρεξα και με καισαρική προλάβαμε την μπέμπα.Δν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν μου έλεγε κάποια πράγματα κ δν πήγαινα εγκαιρα!Επίσης το γεγονός ότι δν παίρνει παραπάνω χρήματα για καισαρική δν σε κάνει καχύποπτη απέναντι της!
Με το καλό όλα και μην ανησυχείς καθόλου για τη γιατρό...
Ο χρήστης sofie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-10, 23:57   #374
nano79

nano79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofie Εμφάνιση μηνυμάτων
Την κυρία Τάγκου την είχα εγώ και πριν 4 μήνες γέννησα ένα κοριτσάκι με καισαρική!Είναι εξαίρετη γιατρός και της χρωστάω τη ζωή του παιδιού μου!Οι συμβουλές της με βοήθησαν να καταταλάβω οτι κάτι δν πήγαινε καλά εκείνο το βράδυ κι ευτυχώς έτρεξα και με καισαρική προλάβαμε την μπέμπα.Δν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν μου έλεγε κάποια πράγματα κ δν πήγαινα εγκαιρα!Επίσης το γεγονός ότι δν παίρνει παραπάνω χρήματα για καισαρική δν σε κάνει καχύποπτη απέναντι της!
Με το καλό όλα και μην ανησυχείς καθόλου για τη γιατρό...
sofie να σου ζησει η ζουζουνα σου! τελικα πηγαμε σημερα στη κ. Ταγκου 1ο ραντεβου και αποφασισα: δεν την αλλαζω με τιποτα!

σημερα ειδαμε το σπορο μας! ειμαστε 4 ολοκληρα χιλιοστα και η καρδια μας χτυπαει σε ρυθμο ροκ!!!!
Παλιά 06-01-10, 19:31   #375
sofie

sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ!Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να χαρείτε όσο το δυνατόν περισσότερο αυτές τις συγκινητικές στιγμές!Είναι απίστευτο συναίσθημα να ακούς την καρδούλα του!
Παλιά 18-01-10, 19:37   #376
anmardel1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Αθήνα
anmardel1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Εγώ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος οπότε δεν έχω ιδέα ούτε από τιμές ούτε από τίποτα.
Τελικά θα μας πεί κάποια που γέννησε ή ρώτησε τιμές πόσο στοιχιζει το Γέννεσεις? Γιατι η νύφη μου γέννησε στι Ιπποκράτειο και η εξυπηρέτηση καθώς και οι συνθήκες ήταν άθλιες.
Και όσο και αν θέλω σε νοσοκομείο, για λόγους ασφαλείας, δεν θέλω να περάσω αυτά που είδα εκεί μέσα.
Έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα, αλλά όχι πόσο στο Γένεσις.
Ο χρήστης anmardel1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-10, 20:21   #377
bouboukakia

bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Όλα τα μαιευτήρια δίνουν τιμές και τηλεφωνικώς. Όταν γέννησα πριν 2,5 χρόνια στη Γενική, το Γένεσις δεν ήταν πολύ ακριβότερο.
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-10, 20:52   #378
iro18

Το avatar του χρήστη iro18

iro18 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παλαιότερα μια κοπέλα που δουλεύει στο Γένεσις είχε βάλει τις παρακάτω τιμές

οι οποίες ισχύουν ακόμα όπως διαπίστωσα μόλις χθες που τους τηλεφώνησα.

Σήμερα όμως ο γιατρός μου μου έδωσε έναν άλλο τιμοκατάλογο! άλλες τιμές δωματίων, επίσης
αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει ασυμφωνία ανάμεσα στους δυο για το τι περιλαμβάνεται και τι όχι σε αυτές τις τιμές.

Στο τηλ. μου είπαν ότι περιλαμβάνεται ο παιδίατρος ενώ στο χαρτί του γιατρού λέει ότι η παιδιατρική παρακολούθηση είναι extra 150 euro, εκτός αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο έννοιες!?
Παλιά 18-01-10, 21:00   #379
anmardel1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Αθήνα
anmardel1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Τι να πω? Θα παρω και 'γω και μολις μαθω κάτι θα σας ενημερώσω

Φιλάκια και καλή τύχη σε όλες μας!
Ο χρήστης anmardel1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-10, 01:48   #380
Giotako

Giotako χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οι τιμες ειναι για Φ.Τ. 3ο 1780ε, 2ο β1980, 2ο α 2180
2οLUX2280, Μονοκλινο β 2490, Μονοκλινο α 3280, Μονοκλινο LUX 3840, Σουιτα 4840. Για κ.τ. 3ο 2260, 2ο β 2460, 2ο α 2660, 2LUX 2800, 1ο β 3400, 1ο α 3860, 1ο LUX 4360. Παιδιατρος 150ε, Αναισθησιολογος η 140 η 160, Αναλωσιμα 100,φαρμακα κ υγειονομικο υλικο extra. Ελπιζω να βοηθησα,γεννησα τον νοεμβριο κ κρατησα τις τιμες,ελπιζω μονο μην εκανα λαθος στις τιμες
Παλιά 19-01-10, 07:50   #381
bouboukakia

bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση.
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-10, 08:51   #382
voulam

Το avatar του χρήστη voulam

Περιοχή: ΜΕΤΕΩΡΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
voulam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημέρα κορίτσια.
Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.
Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.

Ο χρήστης voulam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-10, 22:37   #383
nano79

nano79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο voulam Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα κορίτσια.
Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.
Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.
να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!!!! και εγω καθε φορα ππου παω ειμαι ολο και πιο σιγουρη για την επιλογη μου. αυριο θα παω να κανω τις αιματολογικες εξετασεις και στις 22/02 εκλεισα ραντεβου για την αυχενικη διαφανεια στο ********. εχει παει καμια εκει να μου πει κοστος? (μη παθω και κανενα εγκεφαλικο...)
Παλιά 29-01-10, 21:01   #384
Nutella

Το avatar του χρήστη Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.
Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)
Παλιά 29-01-10, 21:09   #385
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια ασχετως με το οικονομικο,το γενεσις το συνηστω ανεπιφυλακτα,εμεινα μεσα εκει 3 βδομαδες και μαλιστα στις γιορτες λογω επαπηλουμενης κυησις και απο τις καθαριστριες μεχρι τις μαιες και τους γιατρους ολοι ηταν αψογοι!!!!!!!!!!!και τους ευχαριστω πολυ γιατι δεν ειχα κανεναν δικο μου μαζι μου(γεννησα με κτ),ημουνα σε τρικλινο ικα και γνωρισα και καποιες φοβερες κοπελες με τις οποιες διατηρω ακομα μια φιλι'α
Παλιά 29-01-10, 21:26   #386
Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ είμαι σε δήλλημα... Να γεννήσω Διαβαλκανικό ή Άγιο Λουκά??? Μου άρεσαν και τα 2, οικονομικά συμφέρει ο Άγιος Λουκάς, αλλά ο γιατρός μου δεν έχει ξαναγεννήσει εκεί, θα είμαι η πρώτη του..... Επίσης στον Άγιο Λουκά υποστηρίζουν πολύ τον αποκλειστικό θηλασμό.... Μάλλον εκεί θα καταλήξω, αν και με προβληματίζει ο γιατρός μου.....
Παλιά 29-01-10, 21:47   #387
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω στον Άγιο Λουκά γιατί ο γιατρός μου είναι μόνο εκεί.
Έχω ομως νοσηλευτεί για λαπαροσκόπηση πριν 1 χρόνο εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Απλά δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει.
Ξέρει καμία που γέννησε πρόσφατα να μας πει;

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!
Ο χρήστης MARILYN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-10, 22:09   #388
Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!
Παλιά 29-01-10, 23:00   #389
Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nutella Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

Με το καλό το μωράκι σου!
Είχα ανησυχήσει ότι μόνο εγώ δεν έχω αποφασίσει πού θα γεννήσω αλλά βλέπω κι άλλη μαμά "της τελευταίας στιγμής"! Απ' ό,τι κατάλαβα "Άγιο Λουκά" επιλέγεις!
Εγώ είμαι ανάμεσα στον "Άγιο Λουκά" και τη "βιοκλινική"...
Σχεδιάζουμε να πάμε να τις δούμε και τις δύο καθώς μόνο από το τηλέφωνο σφαιρική ενημέρωση δεν γίνεται...
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού... Πολύ καλό αυτό! Σημαίνει πως και οι μαίες είναι καλές και σε βοηθούν... Μακάρι να είναι και υπέρ του φυσικού τοκετού γενικότερα!
Όταν με το καλό γεννήσεις και βρεις λίγο χρόνο να μας πεις τα σχόλιά σου!
Παλιά 29-01-10, 23:16   #390
Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......
Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!
Με το καλό το μωράκι σου!!!
Παλιά 30-01-10, 16:27   #391
Iwanna

Iwanna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......
Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!
Με το καλό το μωράκι σου!!!
Eμένα η γιατρός πηγαίνει παντού, έχει ξεγεννήσει και στις 2 και έτσι η απόφαση πέφτει σε μένα...
Στην αρχή είχα πει για βιοκλινική αλλά ακούγοντας καλά λόγια για τον Άγιο Λουκά μπήκα σε δίλημμα...
Αυτό με το πάρκινγκ δεν το είχα υπολογίσει, μου το επισήμανε ο πεθερός μου, και είναι ένα θέμα, όντως. Το καλό είναι πως γεννάνε πολλές εκεί τελευταία και μένουν ευχαριστημένες και έχω ακούσει πως οι μαίες είναι πολύ καλές και βοηθάνε με το θηλασμό
Ο Άγιος Λουκάς από την άλλη είναι πολύ καλή κλινική σε όλους τους τομείς αλλά δεν έχω ακούσει πολλά για το μαιευτικό της και φοβάμαι μήπως δεν είναι και τόσο "φιλικό" στο φυσικό τοκετό...
Νομίζω αφού τις επισκεφτούμε θα καταλήξουμε! Εσένα δεν σε βοήθησε που πήγες;
Θα σε "ενοχλήσω" αν δεν δω σχόλιο σου τις επόμενες εβδομάδες!
Ελπίζω να αποφασίσεις ό,τι θα είναι το καλύτερο για σένα, να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!
Παλιά 30-01-10, 18:13   #392
natassap

Περιοχή: Thessaloniki
natassap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bouboukakia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση.
Γέννησα δύο φορές στη Γένεσις (2007, 2009) σε μονόκλινο Α και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και τις δύο φορές. Η εξέταση για τα μεταβολικά νοσήματα είναι προαιρετική και στοιχίζει 90 ευρώ.
Ο χρήστης natassap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-10, 18:23   #393
mamacita

Περιοχή: Κορδελιό Θεσσαλονίκης
mamacita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα στη Βιοκλινική πριν 3,5 μήνες και έμεινα πολύ ευχαριστημένη κυρίως από το γεγονός ότι έφυγα σε 2 μέρες ( Σάββατο βράδυ γέννησα, Δευτέρα πρωί έφυγα), και πλήρωσα 800 ευρώ στην κλινική για μονόκλινο και 100 στον παιδίατρο. Αναισθησιολόγο δεν χρησιμοποίησα. Είχα το μωρό μαζί μου συνέχεια. Μου δώσανε pampers δικά τους και κάτι τετράγωνα πανάκια για τις γουλίτσες. Ο άντρας μου κοιμότανε μαζί μου σε μία καθόλου βολική πολυθρόνα. Αμέσως μετά τον τοκετό με είχαν ρωτήσει αν με πειράζει να πάρω μικρό μονόκλινο, και είχα πει δεν με νοιάζει, τώρα δεν ξέρω αν έπαιρνα μεγάλο τι θα είχε παραπάνω, αν θα είχε κάτι. Όσον αφορά τον φυσικό τοκετό, δεν ξέρω αν είναι η πολιτική τους ή επειδή είχα μαζί δική μου μαία την οποία γνωρίζανε στην κλινική, κάνανε τα πράγματα όπως ήξεραν ότι τα ήθελε εκείνη. Γιατί, πριν γεννήσω είχα πάει 2 φορές στην κλινική, την πρώτη για να ρωτήσω τι πολιτική έχουν ως προς τον θηλασμό και πήρα την απάντηση: "Ε, όπως και να 'χει 6 γεύματα από μας θα τα πάρει οπωσδήποτε"!!!! Τη δεύτερη φορά πήγα για να θέσω υπ' όψιν τους το φυλλάδιο από το Εγκυμονώ - γεννώ - επιλέγω και μου είπανε (όχι η ίδια βέβαια), ότι σέβονται απόλυτα τις επιθυμίες μας και τις τηρούν!! Τέλος πάντων, εγώ έφτασα εκεί με διαστολή 8, οπότε όπου και να πήγαινα φυσικά θα γεννούσα μάλλον! Όταν πήρανε το μωρό για να το πλύνουν και να το εξετάσουν, εγώ τους φώναζα από το κρεβάτι να μη δώσουν γάλα ή γλυκόζη. Όντως, δε δώσανε και θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. Στο θηλασμό με βοήθησε η δικιά μου μαία, άσε που με τόσο διάβασμα εδώ μέσα συν το βιβλίο της Πατσούρου, το μόνο που έλεγε κι εκείνη ήταν ότι τα πάμε μια χαρά!!! Δεν χρειάστηκε δηλαδή να ζητήσω βοήθεια από κάποια μαία εκεί για να δω πως θα συμπεριφερότανε. Αυτή που ήρθε στο σπίτι (πήρε 60 ευρώ για 2 επισκέψεις), με νευρίασε γιατί έπιασε και ξέντυσε το μωρό επειδή έκανε λέει ζέστη!! Όσον αφορά τον θηλασμό δεν ήταν αρνητική αλλά ούτε και για το συμπλήρωμα ήταν αρνητική. Μου είπε δηλαδή ότι δεν είναι τραγικό να δοθεί και λίγο συμπλήρωμα αν χρειάζεται. Μπορεί βέβαια να ήταν αντίδραση στο ότι εγώ της είπα ορθά κοφτά ότι δεν πρόκειται να δώσω
Ο χρήστης mamacita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-10, 18:43   #394
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;
Τι είναι το rooming-in;

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!
Ο χρήστης MARILYN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-10, 22:35   #395
ekaradou

ekaradou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας!Πριν κανα 2 μήνες σας ρωτούσα για προγραμματισμένη γέννα στο Ιπποκράτειο! Ε λοιπόν γέννησα και μπορώ να σας τα πω απο δική μου πλέον εμπειρία.Είχα προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική στις 30/12/09 στη Δ' μαιευτική κλινική του νοσοκομείου.Απο ιατρικής αποψη τα πάντα ήταν τέλεια, οι γιατροί , οι μαίες, το χειρουργείο και γιατί λέω το χειρουργείο! Η πρώτη μου γέννα ήταν στη Γενική.Θυμάμαι το γιατρό μου, εναν βοήθό και μια μαία σε ένα απλό δωμάτιο με υποτυπώδη εξοπλισμό και χωρίς τη χρήση καρδιογράφου κατα τη διάρκεια της επέμβασης. Στο Ιπποκράτειο κατάλαβα τι σημαίνει αληθινό χειρουργείο με 2 γιατρούς, έναν αναισθησιολόγο με τους 2 βοηθούς του που μου μιλούσαν συνεχώς και με ρωτούσαν συνέχεια αν είμαι εντάξει συν τις 2 νοσηλεύτριες και τη μια μαία.Ήταν όλοι πολύ ευγενικοί παρόλο που δεν ήξερα κανέναν γιατρό.Επιπλέον μετα το χειρουργείο με κρατήσαν 2 ώρες στην αίθουσα τοκετών ενώ στη Γενική με πήγαν μεσα σε μισή ώρα σε ένα δωμάτιο με κόσμο καθώς ήταν ώρα επισκεπτηρίου.Και θα σας πω το εξής! Η διπλανή μου στο δωμάτιο, στο Ιπποκράτειο είχε άντρα γιατρό παθολόγο και το Σαββατοκύριακο πριν τη γέννα μας εφημέρευε ως ιδιώτης. Τον κάλεσαν απο το Γενεσις γιατί μια κοπέλα παρουσίασε επιπλοκές.Φανταστείτε ολόκληρη κλινική και εψαχνε γιατρό στους εφημερεύοντες ιιδιώτες. Αυτό και μόνο επιβεβαίωσε τη δική μου απόφαση να γεννήσω στο Ιπποκράτειο μετά την εμπειρία της πρώτης μου γέννας. Αυτά τα καλά όμως! Ωχ ξύπνησε ο μπέμπης για μαμ, θα προσπαθήσω να μπω ξανα γρήγορα για να σας πω και τα υπόλοιπα
Ο χρήστης ekaradou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-10, 22:46   #396
sofie

sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!Εγώ γέννησα στη Βικοκλινική κι έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές.Βέβαια ο κυριότερος λόγος είναι ότι πλήρωσα για γέννα με καισαρική σε πολύ λογικότερη τιμή από άλλες κλινικές που είχα ρωτήσει...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-01-10, 23:07   #397
Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARILYN Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;
Τι είναι το rooming-in;
Οι τιμούλες αυτές είναι για φυσιολογικό τοκετό. Για καισαρική να υπολογίζεις 400 Ευρώ παραπανω.
Το rooming-in είναι όταν έχεις το μωράκι στο δωμάτιο συνέχεια μαζί σου και δεν σου το παίρνουν στον θάλαμο νεογνών (εκτός εάν το ζητήσεις)
Παλιά 31-01-10, 13:45   #398
nano79

nano79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.
Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)
συνολο 220???? γιατι ρωτησα τη γιατρο και ειπε να υπολογιζουμε γυρω στα 120 ευρω.....
Παλιά 31-01-10, 16:24   #399
Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως δεν κάνεις ΡΑΡΡ Α και κάνεις μόνο αυχενική διαφάνεια???? Εμάς πάντως αυτά μας χρέωσαν και δεν νομίζω να έχει σχέση ποιός γιατρός σε στέλνει.....
Παλιά 31-01-10, 17:50   #400
sofakipap

sofakipap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια!! ειναι ακομα πολυ νωρις για τον τοκετο αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες..σκεφτομαι διαβαλκανικο κ γεννεσις.. κ θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες..κυριως για το διαβαλκανικο γιατι για το αλλο διαβασα αρκετα κ ομολογω οτι μου φαινεται μια χαρα...περα απο τα κλασικα μ'ενδιαφερει απιτευτα το θεμα του μπανιου κ τησ καθαριοτητας..αν μπορει καποια ας με βοηθησει..ευχαριστω πολυ!!!
Ο χρήστης sofakipap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές