Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS/ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ρινορραγία


Recommended Posts

Εχει καμμια απο εσας που παιρνει ψαξει το θεμα, ποιες ειναι οι παρενεργειες μακρας χρησης ηπαρινης????? Γιατι δε βγαζω ακρη απο παλιες συζητησεις εδω γι αυτη...

 

Διαβαζω στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου οτι

α) μπορει να παθεις εγκεφαλικη αιμορραγια

β) δεν κανει να κανεις επισκληριδιο

γ) δεν κανει να θηλασεις !!!

και

"δεν εχει επαληθευθει η χρηση σε εμβρυα, οποτε να αποφευγεται η χρηση απο εγκυους, εκτος αν ειναι απαραιτητο" !!!!!!!!

 

Αν εχεις θρομβοφιλια βαριας μορφης να μην το σκεφτεις, δεν εχεις επιλογη....ομως προληπτικα, που ακουω εδω οτι παιρνουν πολλες, μηπως δεν θα επρεπε?? Ειναι αθωο ενα τετοιο φαρμακο, που σου διαλυει το αιμα, να το παιρνεις για 300 μερες?????? και να μην θηλασεις κι απο πανω? :-(

 

Αν ξερει καμμια ας μου πει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου ειπαν να παρω οχι μια δυο, αλλα 100 (!!) ενεσεις ηπαρινης (60 μεχρι τη γεννα + 40 μετα)....προληπτικα!!!!

 

Εχει καμμια απο εσας που παιρνει ψαξει το θεμα, ποιες ειναι οι παρενεργειες μακρας χρησης ηπαρινης?????

 

Διαβαζω στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου οτι

α) μπορει να παθεις εγκεφαλικη αιμορραγια

β) δεν κανει να κανεις επισκληριδιο

γ) δεν κανει να θηλασεις !!!

και

"δεν εχει επαληθευθει η χρηση σε εμβρυα, οποτε να αποφευγεται η χρηση απο εγκυους, εκτος αν ειναι απαραιτητο" !!!!!!!!

 

Αν εχεις θρομβοφιλια βαριας μορφης να μην το σκεφτεις, δεν εχεις επιλογη....ομως προληπτικα, που ακουω εδω οτι παιρνουν πολλες, μηπως δεν θα επρεπε?? Ειναι αθωο ενα τετοιο φαρμακο, που σου διαλυει το αιμα, να το παιρνεις για 300 μερες?????? και να μην θηλασεις κι απο πανω? :-(

 

Αν ξερει καμμια ας μου πει......

Link to comment
Share on other sites

Κανω ενεσεις ηπαρινης και θα κανω για πολυ καιρο ακομα μεχρι να ρυθμιστει η αντιπηκτικη αγωγη μου,κινδυνεψα στον τοκετο και τιις παιρνω για να μην παθω εμφραγμα επειδη ειμαι καρδιοπαθης.Μπορεις να θηλασεις γιατι η ηπαρινη εχει μεγαλο μοριακο βαρος και ειναι ασφαλης για το θηλασμο.Το μωρομου ειναι στο μαιευτηριο ακομα και αντλω δικο μου γαλα με θηλαστρο .Σκεψου αν δινεται στην εγκυμοσυνη γιατι να μη δινεται στο θηλασμο? Μπορεις να κανεις και επισκληριδιο γεννησα με επισκληριδιο και μην φοβασαι γενικως.Δεν εχει παρενεργειες μονο λιγο τσουζει η ενεση και μπορει αν δεν πιεσεις καλα το σημειο να μελανιασεις ε σιγα...Ποιος σου ειπε να μη το σκεφτεις κτλ? Γενικως μην τρομαζεις με αυτα και οσα γραφονται στα χαρτια των φαρμακων ειναι για να ειναι καλυμενες οι φαρμακευτικες .Πολλες εγκυες παιρνουν ηπαρινη και τη συνεχιζουν καμια φορα μετα τον τοκετο.Με το καλο σου ευχομαι να υποδεχτεις το μωρακι σου και μη φοβασαι αν χρειαζεται να κανεις ενεσεις να τις κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρομαζεις με αυτα που διαβαζεις χιλιαδες γυναικες τις παιρνουν και οχι μονο δεν παθαινουν τιποτα αλλα αυτες οι ενεσεις ειναι που καποιες απο εμας μα βοηθησαν να γινουμε μανουλες. Χωρις αυτες εγω δεν θα τα καταφερνα γιατι εχω σοβαρο προβλημα υγειας. Τις εκανα απο τον πρωτο μηνα μεχρι που γεννησα και μετα για 40 ημερες ακομα. Επισκληριδιο εκανα, δεν θηλασα αλλα για αλλους λογους. Αν εχεις θρομβοφιλια θα σε συμβουλευα να τις παρεις οπωσδηποτε. Θα στο εχουν πει και οι αιματολογοι σου φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εμενα διαφωνουν οι αιματολογοι, οι μισοι λενε οτι εχω και οι αλλοι μισοι οτι δεν εχω θρομβοφιλια!!! (δεν εχω leiden, ειμαι ετεροζυγη σε καποια αλλα γονιδια που δεν σχετιζονται μαλλον με την εγκυμοσυνη, δεν εχει αποδειχθει, μαλλον με εμφραγματα σε μεγαλη ηλικια-ασχετο...).

 

Οποτε μου ειπαν "αντε, παρε για παν ενδεχομενο....προληπτικα!"

 

Γι αυτο και το ψαχνω, γιατι δεν πιστευω οτι ενα φαρμακο θα εγραφε ολα αυτα στις οδηγιες του χωρις να ισχυουν. Αν ειχα σιγουρα, θα το εκανα, τι να κανουμε....ομως....προληπτικα, δεν ξερω, ειμαι σε διλημμα....

 

Για τις δε παρενεργειες, δεν ξερω αν οντως μπορω να κοιμαμαι ησυχη. Για τη δε επισκληριδιο, λεει μπορει να κανει αιματωμα! Τρομαξα! Πώς να το ρισκαρω? Αφου με 4 ενεσεις μονο, μου ανοιξε η μυτη τις προαλλες! Και πως να θηλασω, οταν το φαρμακο που παιρνω λεει να μην το κανω. Πως ξερω οτι δεν θα εχει επιπτωσεις στο μωρακι μου στο μελλον, που ακομα δεν εχουν βρει? ειμαι χαλια.... :-(

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Ευη μου, τα ειχα δει τα περισσοτερα αλλα δεν λενε πχ για το αν τελικα επηρεαζει το εμβρυο...επισης, μπορει μια παρενεργεια οπως αυτη της επισκληριδιου να μην ειχε εμφανιστει στις κοπελες που εγραφαν τοτε, και να εχει εμφανιστει σε μια σημερα.

Εχω θορυβηθει γιατι δεν συμφωνουν οι αιματολογοι καν για το αν εχω θρομβοφιλια, οποτε δεν θελω να παρω τετοια ρισκα αδικα.....

 

με το καλο τα μωρακια σου :-)

Link to comment
Share on other sites

καλα σου ανοιξε η μυτη....ποιες ενεσεις κανεις και τον ποσο?

επισης αν δεν ειναι μεγαλη η δοση σου να ξερεις οτι δεν ειναι απο τις ηπαρινες,ειναι οι κλασικες ρινοραγιες απο την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα η ηπαρίνη.... Προσωπικά, πέρασα ένα λούκι με τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική στο κατά πόσο απαραίτητη είναι πραγματικά η ηπαρίνη σε κάποιες γυναίκες που κυοφορούν. Η κάθε περίπτωση όμως είναι ιδιαίτερα διαφορετική και κατά τη γνώμη μου, το "μην φοβάσαι, δεν βλάπτει" δεν θα έπρεπε να λέγεται τόσο εύκολα. Κι αυτό το λέω διότι όπως προείπα, η κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική. Για να εξήγήσω τι εννοώ, στη δική μου περίπτωση, ενώ βρέθηκα ομοζυγώτης και ετεροζυγώτης και δεν ξέρω και γω τι άλλο και ενώ ο γιατρός μου (γυναικολόγος) πίστευε και μου το είπε ότι πρέπει να πάρω ηπαρίνη, πήγα και σε αιματολόγο (σε δημόσιο νοσοκομείο και όχι ιδιωτικό) η οποία μου έκανε και επαναληπτικές εξετάσεις σε κάποιους παράγοντες αιμοροφιλίας που της φαίνονταν ύποπτοι... Για να μην σας τα πολυλογώ, μετά από πολλές εξετάσεις, και συναντήσεις και με άλλους αιματολόγους, προέκυψε το εξής: Ή έχω τη νόσο του Willebrant ή είμαι φορέας της αιμοροφιλίας τύπου Α. Τι σημαίνουν αυτά. Η νόσος του Willebrant είναι εν ολίγης μια νόσος η οποία υπάρχει στο 10% του πληθυσμού με την οποία ο "ασθενής" έχει μια πολύ ήπια αιμοραγική προδιάθεση. Σχεδόν κανένας από αυτούς που την έχουν δεν το γνωρίζει καθώς είναι μια πολύ ήπια κατάσταση, χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα και εντωπίζεται μόνο με πολύ εξιδικευμένες εξετάσεις τις οποίες πολύ λίγοι άνθρωποι χρειάζεται να κάνουν κάποια στιγμή στη ζωή τους. Μόνο στο 1% των ασθενών εμφανίζεται σε πιο βαριά μορφή αλλά και πάλι αντιμετωπίζεται. Είναι κληρονομική ασθένεια και μεταφέρεται και από τα δύο φύλα και στα δύο φύλα. Η αιμοροφιλία τύπου Α είναι μια ασθένεια κληρονομική που μεταφέρεται από τη μητέρα (οι γυναίκες είναι φορείς) στα παιδιά. Όμως τα αγόρια νοσούν ενώ τα κορίτσια είναι φορείς. Τα αγόρια που νοσούν, παρά την μεγάλη πρόοδο της ιατρικής, δυστυχώς αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στη ζωή τους από την έντονη αιμοραγική διάθεση που έχουν. Βέβαια πλέον έχουν ένα καλό προσδόκιμο ζωής (δυστυχώς παλιά οι προβλέψεις δεν ήταν καλές για ένα αιμοροφιλικό αγόρι... ). Τεσπα, ας μην μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες δεν έχει και νόημα. Οι γιατροί (αιματολόγοι) πιστεύουν ότι το πιθανότερο είναι να έχω τη νόσο του Willebrant κι όχι αιμοροφιλία λόγω του ότι αφενός υπάρχει απουσία ιστορικού (δεν είχαμε αιμοροφιλικούς στην οικογένεια) αφετέρου και εγώ η ίδια ενώ έχω υποβληθεί σε χειρουργία δεν παρουσίασα αιμοραγικά επεισόδια ποτέ. Δυστυχώς δεν μπορεί να επαληθευτεί άμεσα η διάγνωση καθώς η εξέταση που θα δώσει με σαφήνεια την απάντηση αλλιώνεται αν γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Οπότε θα ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει όταν επαναλάβω τις εξετάσεις που πρέπει, 3-4 μήνες μετά τον τοκετό. Αντενδείκνυται η επισκληρήδιος διότι αν έχω αιμοροφιλία μπορεί να προκληθεί αιμάτωμα. Δεν είναι σίγουρο, αλλά δεν μπορεί και να αποκλειστεί η πιθανότητα. Ευτυχώς το παιδί μου είναι κορίτσι και έτσι σε όποια περίπτωση δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Αν ήταν αγόρι θα έπρεπε να κάνουμε αιμοληψία από τον ομφάλιο λώρο (24 εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος) για να διαπιστώσουμε αν πάσχει από αιμοροφιλία.

 

Για να μην σας κουράζω με τις λεπτομέρειες της δικής μου περίπτωσης θα πω τα εξής. Ηπαρίνη μου προτάθηκε αρχικά να πάρω προληπτικά. Κι αυτό γιατί ο γυναικολόγος μου (ο οποίος βέβαια δεν είναι αιματολόγος, οπότε δεν του καταλογίζω απόλυτα την ευθύνη για κάτι που ΔΕΝ είναι αντικείμενο του και άρα ΔΕΝ γνωρίζει επαρκώς) δεν έδωσε σημασία στις τιμές της αιμοροφιλίας οι οποίες ήταν χαμηλές για την εβδομάδα κύησης στην οποία βρισκόμουν πιστεύοντας ότι είναι χαμηλές γιατί ήταν ακόμα αρχή... Πράγμα που όπως έμαθα δεν ισχύει διότι οι συγκεκριμένες τιμές έπρεπε να είναι πολύ υψηλότερες μια και επηρεάζονται άμεσα από μια εγκυμοσύνη. Τεσπα, το ζήτημα είναι ότι αν εγώ δεν ψαχνόμουν παραπάνω και έπαιρνα "προληπτικά" ηπαρίνη θα αντιμετώπιζα κίνδυνο για τη ζωή μου αλλά και για το παιδί μου. Βλέπετε το αίμα μου θα αραίωνε υπερβολικά με αποτέλεσμα, πιθανόν μια ακατάσχετη αιμοραγία εξωτερική ή εσωτερική...! Για να σας δώσω να καταλάβετε... Το αίμα μου αυτή τη στιγμή, που είμαι έγκυος είναι στα φυσιολογικά επίπεδα πήξης μιας γυναίκας που δεν είναι έγκυος. Είναι πιο αραιό από το αναμενόμενο. Άσχετα λοιπόν με το αν βρέθηκα να έχω μια ήπια θρομβοφιλία, σύμφωνά με τους ετεροζυγώτες, ομοζυγώτες κλπ, υπήρχε και ένας δεύτερος παράγοντας που αναιρούσε επί της ουσίας τη διάγνωση της ήπιας θρομβοφιλίας που αρχικά μου είχε διαγνωστεί... Μπέρδεμα;; Μεγάλο. Επειδή στο περιβάλλον μου τυχαίνει να έχω 2 ανθρώπους που παίρνουν Sindrom (χάπι για την ρύθμιση της πηκτηκότητας του αίματος, κάτι αντίστοιχο με την ηπαρίνη μόνο που δεν συνήσταται η χρήση του στην εγκυμοσύνη) γνωρίζω πόσο σοβαρές μπορεί να είναι οι παρενέργειες από κατάχρηση του φαρμάκου ή υπερδοσολογία. Παράληλλα, εξίσου σοβαρές μπορεί να είναι οι παρενέργειες από τη μη λήψη του φαρμάκου ενώ αυτό μπορεί να είναι απαραίτητο. Χρειάζεται πολύ στενή παρακολούθηση από αιματολόγο. Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο. Πολύ καλά κάνετε και ακολουθήτε τις οδηγίες του γιατρού σας αλλά μην το λέτε απροβλημάτιστα το "δεν κάνει κακό". Αν δεν χρειάζεται κάποιος ένα φάρμακο, φυσικά και μπορεί να του κάνει κακό.

 

Εν πάσει περιπτώσει, Λίζα, φαντάζομαι ότι παρακολουθήσαι από αιματολόγο, οπότε καλό θα ήταν, οποιαδήποτε απορία σου ή αλλαγή που αισθάνεσαι να επικοινωνείς μαζί του και να την εκφράζεις. Η ρινοραγία μπορεί να ήτνα συμπτωματική. Μπορεί όμως και να υποδήλωνε μεγάλη αραίωση του αίματος. Δεν το γνωρίζω γιατί δεν είμαι γιατρός. Μίλα όμως με τον γιατρό σου ΑΜΕΣΑ. Οι υπόλοιποι εδώ μέσα, δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλές για τόσο σοβαρά θέματα παρά μόνο να εκθέσουμε την δική μας εμπειρία...!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με τη livinath ότι για τόσο σοβαρά ζητήματα που ούτε καν οι γιατροί δεν έχουν συγκεκριμένη απόψη, εμείς είμαστε οι πλέον ακατάλληλες να δώσουμε οδηγίες. Η καθεμιά είναι ξεχωριστή περίπτωση.

Εγώ έχω μεταλλάξεις σε κάποια γονίδια και είμαι στην αναζήτηση... Θα δείξει...

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως σιγουρα μπορεις να θηλασεις με την ηπαρινη !

 

Αλήθεια; Καλό αυτό!

 

Κάτι που βοηθάει πολύ στη θρομβοφιλία είναι να πίνουμε πολύ νερό και να καταναλώνουμε πολλά Ω3 λιπαρά. Ρωτήστε και το γιατρό σας βέβαια.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εμενα διαφωνουν οι αιματολογοι, οι μισοι λενε οτι εχω και οι αλλοι μισοι οτι δεν εχω θρομβοφιλια!!! (δεν εχω leiden, ειμαι ετεροζυγη σε καποια αλλα γονιδια που δεν σχετιζονται μαλλον με την εγκυμοσυνη, δεν εχει αποδειχθει, μαλλον με εμφραγματα σε μεγαλη ηλικια-ασχετο...).

 

Οποτε μου ειπαν "αντε, παρε για παν ενδεχομενο....προληπτικα!"

 

Γι αυτο και το ψαχνω, γιατι δεν πιστευω οτι ενα φαρμακο θα εγραφε ολα αυτα στις οδηγιες του χωρις να ισχυουν. Αν ειχα σιγουρα, θα το εκανα, τι να κανουμε....ομως....προληπτικα, δεν ξερω, ειμαι σε διλημμα....

 

Για τις δε παρενεργειες, δεν ξερω αν οντως μπορω να κοιμαμαι ησυχη. Για τη δε επισκληριδιο, λεει μπορει να κανει αιματωμα! Τρομαξα! Πώς να το ρισκαρω? Αφου με 4 ενεσεις μονο, μου ανοιξε η μυτη τις προαλλες! Και πως να θηλασω, οταν το φαρμακο που παιρνω λεει να μην το κανω. Πως ξερω οτι δεν θα εχει επιπτωσεις στο μωρακι μου στο μελλον, που ακομα δεν εχουν βρει? ειμαι χαλια.... :-(

 

ki ego perno innohep logo eksosomatikis..den exo kanei eksetaseis alla tis kano 5 meres prin tin emvryometafora ...kai sinexizo akoma...den ksero gia poso...

exo empistosini ston giatro mou!!!!xari s ayton kai sta farmaka emeina egyos !!!!kai ellpizo s ayton kai sta farmaka na pane ola kala!!!!

 

ego den exo kamia parenergia apo to farmako...

 

prosfata mia gnosti exase to moraki tis 6 minon egyos...thromvos ematha oti itan...kai eipa ...ti giatro exei;tha kano tis innohep oso xriastei!!!!!

ki ego thelo na thilaso kai tha enimeroso ton giatro mou

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

ki ego perno innohep logo eksosomatikis..den exo kanei eksetaseis alla tis kano 5 meres prin tin emvryometafora ...kai sinexizo akoma...den ksero gia poso...

exo empistosini ston giatro mou!!!!xari s ayton kai sta farmaka emeina egyos !!!!kai ellpizo s ayton kai sta farmaka na pane ola kala!!!!

 

ego den exo kamia parenergia apo to farmako...

 

prosfata mia gnosti exase to moraki tis 6 minon egyos...thromvos ematha oti itan...kai eipa ...ti giatro exei;tha kano tis innohep oso xriastei!!!!!

ki ego thelo na thilaso kai tha enimeroso ton giatro mou

 

Βεβαιως και να τις συνεχισεις. Δεν αμφισβητησα τις περιπτωσεις πχ με εξωσωματικη ή με αποδεδειγμενη θρομβοφιλια που παιρνει καποιος ηπαρινη, όπως ειπα δεν εχει αλλη επιλογη. Με το καλο το μωρακι σου :-)

 

Εγω ουτε φαρμακα πηρα, ουτε εξωσωματικη εκανα, ουτε εχουμε ιστορικο αποβολων στην οικογενεια, ουτε εχουν συμφωνησει οι γιατροι οτι οντως εχω θρομβοφιλια. Και οσοι μου συνεστησαν την ηπαρινη, ειπαν οτι στην περιπτωση μου διδεται¨"προληπτικα". Εφοσον μου παρουσιαστηκαν παρενεργειες (ρινορραγιες, πονοκεφαλοι, ζαλαδες, θολη οραση, μουδιασματα) με χαμηλη δοση (0,20!!!!) και σε λιγες μερες, θορυβηθηκα. Την πρωτη φορα ειπα ειναι η ιδεα μου, σταματησα τις ενεσεις και οταν με καθυσηχασαν και οι γιατροι οτι ηταν συμπτωση τις ξαναρχισα. Ομως οι παρενεργειες επανηλθαν κι ας ειχα πειστει.

 

Οποτε οντως η χρηση της προληπτικα δεν μου φαινεται πολυ σωστη...

 

Γενικα αν εχει καποια αλλη κοπελα παρενεργειες ας μου το πει, πολυ θα με βοηθησει... ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, εκτός από τη ρινορραγία είχες και τις υπόλοιπες παρενέργειες που περιγράφεις; Και όταν επανήλθαν οι παρενέργειες ενημέρωσες ξανά τους γιατρούς σου και τι σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίζα, εκτός από τη ρινορραγία είχες και τις υπόλοιπες παρενέργειες που περιγράφεις; Και όταν επανήλθαν οι παρενέργειες ενημέρωσες ξανά τους γιατρούς σου και τι σου είπαν;

 

Οσον αφορα στους γιατρους, εχει...κολλησει η βελονα: εγω τους λεω οτι εχω παθει ολα αυτα κι αυτοι λενε οτι δεν ειναι απο την ηπαρινη. Πώς γινεται αυτο? Τετοια συμπτωση??? Και πριν 2 μηνες εκανα παλι 7 ενεσεις και ειχα τα ιδια. Ρινορραγιες, θολη οραση κλπ.....εχθες το βραδυ δε, ξυπνησα με μουδιασμενα δεξι ποδι-δεξι χερι, κατατρομαξα. Το μονο που μου ειπαν ειναι να κανω συχνα ΑΝΤΙ-ΧΑ εξεταση αιματος.

 

Οσον αφορα στη διαγνωση, το πιο σωστο μου το ειπαν σημερα στο Ιπποκρατειο. Ενας αιματολογος εκει, μου παραδεχτηκε οτι σημερα δεν γνωριζουν ακομα ολα τα γονιδια που ειναι υποπτα για αποβολες κυησης!! Γνωριζουν σιγουρα για 3-4 που εγω τα εχω ομως φυσιολογικα, υπαρχουν ομως αλλα 8-10 γονιδια που εχουν να κανουν με θρομβωσεις, εγκεφαλικα επεισοδια κλπ, τα οποια ομως ΔΕΝ εχει αποδειχθει οτι επηρεαζουν μια εγκυμοσυνη, οποτε οι μισοι σου λενε παρε ηπαρινη να σαι σιγουρη, οι αλλοι μισοι σου λενε μην παρεις εισαι ΟΚ δεν εχεις leiden.

 

Οσον αφορα στις παρενεργειες, ο παθολογος μου, μου ειπε οτι ΔΕΝ τις ξερουν!!! Κι οτι καθε φορα απλα κανεις εκτιμηση του ρισκου και αποφασιζεις. Δηλαδη ΔΕΝ θελω να τρομαξω τις μανουλες που παιρνουν ηπαρινη και θηλαζουν, δεν λεω οτι ξερουμε οτι βλαπτει, αλλα οτι αυτη τη στιγμη δεν ξερουν οι γιατροι αν υπαρχουν παρενεργειες σε μωρα, δεν εχουν γινει μελέτες. Ειμαστε πειραματοζωα δηλαδη.... γι αυτο και οι φαρμακοβιομηχανιες γραφουν να μην θηλαζεις, ωστε να ειναι καλυμμενες. Ομως μια μητερα, ποιος την καλυπτει, οταν της λεει αυθαιρετα οτι δεν υπαρχουν παρενεργειες στο θηλασμο?? Η σωστη απαντηση ειναι "δεν γνωριζουμε σημερα" και να παιρνει καθε μητερα την αποφαση της....

Link to comment
Share on other sites

Εμ έλα που το "δεν γνωρίζουμε" δεν τους καλύπτει και νομικά... Άσε που τι εμπιστοσύνη θα δείξεις σε ένα φάρμακο που σου λέει για κάτι τόσο σοβαρό, όπως ο θηλασμός, δεν γνωρίζουμε.... Στο Ιπποκράτειο πάντως έχει ένα από τα καλλίτερα και πιο οργανωμένα κέντρα στην Αθήνα αυτή τη στιγμή (μ'εχουν δει και εκεί... ). Ο γιατρός του Ιπποκρατείου τι σου είπε;; Να την πάρεις ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος του Ιπποκρατειου ειπε οτι εχω κανει πιο αναλυτικες εξετασεις απο αυτες που κανουν εκει, πιο πολλα...γονιδια. Σε αυτα που κοιτανε αυτοι ειμαι ΟΚ οποτε αν ειχα κανει εκει εξετασεις, δεν θα μου ειχαν δωσει ηπαρινη.

Τωρα ομως που εκανα και τα υπολοιπα (τι το ηθελα?????) δεν μπορει να μου πει να την κοψω, να κανω συνεχως εξεταση αιματος για την πηκτικοτητα κι αν φανει κατι υποπτο τοτε να την κοψω....

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως ενας λογος που εβαλα το ποστ ειναι για την περιπτωση που υπαρχει κι αλλη κοπελα που ειχε παρενεργειες, αν ειναι ας μου απαντησει εδω ή με πμ....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρέθηκα ετερόζυγη σε δυο μεταλλάξεις άρχισα να πέρνω ηπαρίνη στην αρχή της εγκυμοσύνης μου μαζί με παιδική ασπιρίνη. Μετά από λίγες εβδομάδες άρχισε να ανοίγει η μύτη μου καθημερινά. Θεώρησα ότι πρόκειται για σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Αποτέλεσμα : Άρχισα να έχω τρελή κολπική αιμοραγία. Ευτυχώς το έμβρυο δεν έπαθε τίποτα αλλά ο γιατρός μου έκοψε τα φάρμακα μαχαίρι. Φυσικά από τότε δεν έχω ξανά τέτοια συμπτώματα βρίσκομαι στην 26η εβδομάδα και όλα βαίνουν καλώς. Πήγα σε αιματολόγο γιατί ήθελα να μάθω αν κινδυνεύει το έμβρυο επειδή δεν πέρνω πια τα φάρμακα. Μου είπε ότι γενικά με την θρομβοφιλία το τοπίο είναι ακόμα ομιχλώδες και ότι πολλοί γιατροί απλά δίνουν ηπαρίνη προληπτικά καθώς και οτι η ετεροζυγία σε αυτές τις μεταλλάξεις δεν είναι κάτι σοβαρό. Απο τότε δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κι εσυ αυτα τα MTFR ειχες οπως εγω?

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου, νομιζα πως ειμαι η μονη που το επαθε αυτο....τη ρινορραγια εννοω. Ελπιζω να μην μου συμβει και το δευτερο....

Link to comment
Share on other sites

εγω και στις δυο μου εγκυμοσυνες εκανα ενεσεις κλεξαν στην μια ινοχεπ στην αλλη και δεν ειχα καμ,ια παρενεργια μην στεν ολα θα παν καλα ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργιες εαν το σκεφτεσε ετσι χαθικεςπαντως αυτο που ξερω ειναι οτι το σαλοσπιρ εχει περισσοτερες παρενεργιες στο εμβρυο αλλο αλλα το περνουν εκατονταδες γυναικες και ολα πανε καλα. επισκληριδιο εχω κανει και στις δυο εκγκυμοσυνης απλα λογω των αντιθρομβοτικων ειχα περισσοτερο αιμα. Πιστεψεμε ακομα και τριτη εγκυμοσυνη να μην πουν οτι πρεπει να τις κανω εγω θα κανω μου χαρισαν δυο γερα παιδια απο το καθολου χαρης σε αυτες εγινα μανα εαν δεν υπηρχαν;και φυσικα στον θεο.. να προσθεσω οτι εχω ψαξει και ειναι αποδεδειγμενο οτι εχω προβλημα εαν και στην πρωτη τα εκανα μετα απο δυοα αποβολες για δοκιμη ...χωρις ενεσεις μου ειπαν επειτα δεν θα εκανες καθολου παιδι..ο θηλασμος επιτρεπετε και στα δυο θηλασα... ακομα ενα να ξερεις η προληψη καμια φορα ειναι η καλυτερη θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι δεν αμφισβητω τη χρηση ηπαρινης οταν πρεπει. Το αντιθετο μαλιστα... Εννοειται και σε εσενα, αφου υπηρχε ξεκαθαρη διαγνωση ουτε εγω θα το σκεφτομουν, ουτε παρενεργειες ουτε τιποτα! Και σε τριτο να παρεις! Να σου ζησουν!!

 

Σημερα πηγα σε αιμοτολογο, μου ειπε οτι η περιπτωση μου δεν ειναι ξεκαθαρη, οτι οντως αυτα τα γονιδια που εχω εγω δεν εχουν ξερουμε αν ειναι οντως υποπτα για αποβολες αλλα για αλλα πραγματα, μου εκανε περαιτερω εξετασεις και περιμενω.....μου ειπε επι λεξει το οτι δεν εχουμε δει σημαντικες παρενεργειες απο ηπαρινη, "δε σημαινει οτι γεμιζουμε ολες τις εγκυες με ηπαρινη με την παραμικρή ενδειξη, χωρις εξατομικευμενη προσεγγιση"...θα δω και τη δικη του διαγνωση και θα αποφασισω...εννοειται πως αν μου πει κι αυτος να παρω, θα παρω.

 

Εξακολουθω παντως να εχω παρενεργειες, οι φλεβες μου ειναι πολυ ευαισθητες και πονανε, ιδιως σε κροταφους, ματια και χερια-ποδια, σημερα που μου πηραν αιμα ηταν σαν να μου βαζουν τρυπανι - κι εχω κανει πανω απο 15 φορες εξεταση αιματος τους τελευταιους μηνες που ημουν εγκυος, δεν ποναγα, ενα τσιμπηματακι ενιωθα!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι δεν αμφισβητω τη χρηση ηπαρινης οταν πρεπει. Το αντιθετο μαλιστα... Εννοειται και σε εσενα, αφου υπηρχε ξεκαθαρη διαγνωση ουτε εγω θα το σκεφτομουν, ουτε παρενεργειες ουτε τιποτα! Και σε τριτο να παρεις! Να σου ζησουν!!

 

Σημερα πηγα σε αιμοτολογο, μου ειπε οτι η περιπτωση μου δεν ειναι ξεκαθαρη, οτι οντως αυτα τα γονιδια που εχω εγω δεν εχουν ξερουμε αν ειναι οντως υποπτα για αποβολες αλλα για αλλα πραγματα, μου εκανε περαιτερω εξετασεις και περιμενω.....μου ειπε επι λεξει το οτι δεν εχουμε δει σημαντικες παρενεργειες απο ηπαρινη, "δε σημαινει οτι γεμιζουμε ολες τις εγκυες με ηπαρινη με την παραμικρή ενδειξη, χωρις εξατομικευμενη προσεγγιση"...θα δω και τη δικη του διαγνωση και θα αποφασισω...εννοειται πως αν μου πει κι αυτος να παρω, θα παρω.

 

Εξακολουθω παντως να εχω παρενεργειες, οι φλεβες μου ειναι πολυ ευαισθητες και πονανε, ιδιως σε κροταφους, ματια και χερια-ποδια, σημερα που μου πηραν αιμα ηταν σαν να μου βαζουν τρυπανι - κι εχω κανει πανω απο 15 φορες εξεταση αιματος τους τελευταιους μηνες που ημουν εγκυος, δεν ποναγα, ενα τσιμπηματακι ενιωθα!!

 

Λιζάκι, τελικά εκτός από το Ιπποκράτειο πήγες και σε άλλο γιατρό? Μήπως πήγες στον Νοδάρο? Στο Ιπποκράτειο πήγες με τις εξετάσεις στο χέρι χωρίς ραντεβού, όπως μας έλεγε η κοπέλα στο άλλο θέμα?

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

IOLH και που δεν πηγα..... στο δε Ιπποκρατειο μου ειπαν οτι εκανα πιο αναλυτικες εξετασεις απο αυτες που κανουν αυτοι!!! Και οτι δεν μπορουσαν ομως να μου πουν να κοψω την ηπαρινη, μια και υπαρχουν καποια γονιδια που δεν τα ηξεραν μεν τι κανουν (μαλιστα μου ειπαν οτι γενικα σημερα οι γιατροι δεν τα ξερουν αυτα τα γονιδια καλα), αλλα αφου σου λεει βγηκες ομοζυγη/ετεροζυγη παρε καλου κακου.

 

Στο Νοδαρο πηγα σημερα, ειναι αυτος που μου εκανε την σημερινη εξεταση αιματος, και αναμενω.... τουλαχιστον αυτος ηξερε ποια ειναι αυτα τα γονιδια!!! (εχω MTFR ετεροζυγα και τα δυο, και συνδιασμο ΡΑΙ-1 4G/4G με ACE deletion/insertion)

 

Απλα δεν θεωρει οτι απο μονα τους αρκουν για να παρεις ηπαρινη. Και μου ειπε οτι αν κανουμε σε ολες τις γυναικες τις εξετασεις που εκανα εγω, σχεδον σε ολες κατι θα βρεθει, αυτο δε σημαινει οτι εχουμε θρομβοφιλια.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...