Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... πολύ αναλυτική

 

Πάντως για το αίμα, το οποίο ήταν και από τους δύο μαστούς, και εγώ σκεφτόμουν, ότι θα μπορούσα κάλλιστα να μην το πάρω ποτέ χαμπάρι, και να θηλάσω από την αρχή.

 

Φαντάζομαι ότι στο δεύτερο παιδί θα ξεκινήσω καλύτερα από την αρχή και θα τα καταφέρω καλύτερα.

 

Επίσης ήθελα να σημειώσω, ότι ενώ είχα διαβάσει πολλά για το θηλασμό, τα περισσότερα αποδείχτηκαν πολύ θεωρητικά και δεν με βοήθησαν στην πράξη.

Το καλύτερο είναι να στα λέει κάποιος live.

 

Δυστυχώς για μένα η μαία ήταν το πιο περιττό πράγμα στην όλη διαδικασία. Δεν με βοήθησε καθόλου ούτε στο θηλασμό, ούτε καν στην φροντίδα του παιδιού, παρόλο που πήρε 550 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!! και παρόλο που εγώ ήμουν πολύ υπέρ στην συνεργασία μας.

 

Το μόνο που κάναμε, πριν προκύψει η καισαρική, είναι ασκήσεις ανώδυνου τοκετού, και κάτι ψιλογυμναστικές οι οποίες μου άρεσαν πολύ, αλλά που τελικά λόγω καισαρικής δεν χρειάστηκαν. Ερχόταν στο μαιευτήριο όταν δεν είχα το μωρό, και όταν στο τέλος την παρακάλεσα να ζητήσουμε να μας το φέρουν για να μου δείξει τουλάχιστον πως να το ρεύω, να το αλλάζω κλπ, ήρθε για 5 λεπτά, και επειδή την πήραν τηλέφωνο σχεδόν πέταξε το παιδί στο κρεβάτι και έφυγε... :evil:

 

εγω φυσικά σαν κότα που είμαι δεν είπα τίποτα αλλά όταν το σκέφτομαι τώρα νευριάζω πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω στην αρχή που μου ματωσε της θηλές, σταματησα να θηλάζω απ'ευθείας με προτροπη της μαίας του Ιασω και το βγαζα με θηλαστρο, ωσπου ήρθε ο παιδίατρος μου σπίτι για την επίσκεψη και μου την εβαλε στο βυζί και μου είπε "ΒΥΖΑΞΕ ΤΩΡΑ!!!" ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!και έτσι τον ακουσα,δαγκωνομουνα βεβαια στην αρχή από τους πόνους αλλά σιγά-σιγά εφτιαξε και το στήθος και σταματησαν και οι πόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα γιατι ηταν ηδη τα νευρα μου σπασμενα που δεν μπορουσα να θηλασω αλλο το μωρακι μου (εμ πως θα γινοταν με τοση κορτιζονη)

 

Η κορτιζόνη είναι ουσία που δίνεται στο ίδιο το μωρό για θεραπεία αν χρειαστεί. Δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Τα περισσότερα φάρμακα που περιέχουν κορτικοστεροειδή είναι είτε εντελώς ασφαλή και δεν παρουσιάζουν καμία παρενέργεια είτε σχετικα ασφαλη, συμβατά με το θηλασμό και απαιτούν παρακολούθηση του νεογέννητου.

 

Λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν με τέτοιο τρόπο.

 

Το θεμα με την περιπτωση μου ηταν οτι ενω εγω ηθελα πολυ και τους ελεγα οτι θα θηλασω, επεμεναν να μην το κανω λογω του οτι πηρα και φαρμακο για να κανω αξονικη τομογραφια.

Επισης η παιδιατρος μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερα να μην θηλασω λογω του οτι ο οργανισμος μου ηταν πολυ εξασθενημενος κι οχι για το αν ειναι καταλληλο το γαλα μου η οχι.

Συγκεκριμενα μου ειπε οτι αν δεν ειμαι εγω καλα ποιος θα ειναι διπλα στο αγγελουδι μου?

Link to comment
Share on other sites

 

το θεωρείς δηλαδή αδύνατο να το είπε ο γιατρός?....? Δηλαδή με όλα αυτά που ακούμε, εμένα και αυτό μιά χαρά πιθανό μου φαίνεται. :shock:

(ότι μετά το χάπι, και να θέλει, μια μητέρα δεν μπορεί να θηλάσει...)

 

Δεν το θεωρώ απίθανο αλλά προτιμώ να ακούσω από τον ίδιο πριν του προσάψω κάτι. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές περιτπώσεις μητέρων που ζητούν από το γυναικολόγος τους κρυφά χάπια για τη διακοπή της γαλουχίας για να πούνε ότι το γάλα δεν είρθε ποτέ... Στην καλύτερη των περιπτώσεων λένε ότι ο γυναικολόγος τους έδωσε χάπια για κάποιον ανύπαρκτο λόγο που δεν είπε ο γυναικολόγος αλλά το σκέφθηκαν οι ίδιες... Δεν τα γράφω αυτά για να κατηγορήσω κανέναν, απλά με λυπεί το γεγονός ότι αυτές οι μητέρες διαδίδουν πολύ εύκολα ψευδείς πληροφορίες.

 

Δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε με όλες αυτές τις ιστορίες, είμαστε εδώ για να υποστηρίξουμε τις μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν, για να το κάνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά και για να υποστηρίξουμε αυτές που δεν επιθυμούν να θηλάσουν, για να μπορέσουν να αποθηλάσουν ή να απογαλακτιστούν με τον καλύτερο τρόπο γι αυτές και για το παιδί τους.

 

Πάντως η αδερφή μου που γέννησε στα Χανιά πριν 4μισι μήνες από την αρχή η γυναικολόγος της ήταν αρνητική στο θηλασμό και μάλιστα χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.Της είπε ότι είναι ανούσιο και είναι μόνο για μαμάδες που είναι τρελλαμένες να θηλάσουν και ότι αν ήταν και αυτή τόσο τρελλαμένη θα έπρεπε να το κάνει για τουλάχιστον 8 μήνες.Με λίγα λόγια την απονθάρυννε τελείως για να δεχτεί να πάρει το χαπάκι(αν και με το που γέννησε της το έδωσε αμέσως για να μη προλάβει καν να το ξανασκεφτεί)...Και να φανταστείτε ότι η συγκεκριμένη είναι η πιο γνωστή και με την μεγαλύτερη πελατεία γιατρός...Τί να πώ?

Εγώ που θήλασα μόνο για λίγες μέρες(δεν είχα γάλα και το μωρό μου δεν δεχόταν και τα 2 στήθη μου,προτιμούσε το δεξι!),δεν πήρα καθόλου χάπι και σταμάτησε από μόνο του μετά από-αν θυμάμαι καλά-6 εβδομάδες,αν και κάπου-κάπου έβγαινε καμιά σταγόνα...Θυμάμαι όταν την τάιζα με το μπιμπερό,έτρεχε γάλα το στήθος μου,αλλά όταν προσπαθούσα να το συλλέξω με το θήλαστρο μάζευα μόνο 40 γραμμάρια περίπου... :(

Link to comment
Share on other sites

Από τον 6ο ήδη μήνα όταν πίεζα το στήθος μου έβγαινε υγρό κιτρινωπό διάφανο ή και πιο πηκτό, μαζί με αίμα. Το είπα στον γιατρό και μου είπε να μην πειράζω το στήθος μου, μήπως το πλήγωσα επειδή το πίεζα (με συγκινούσε αφάνταστα το γεγονός ότι είχα γάλα... έφερνε την μητρότητα πιο κοντά... :)

 

Aγλαΐα παρόλο που ίσως είμαι εκτός τόπικ θέλω να σε ρωτήσω το εξής με αφορμή το παραπάνω. Διανύω τη 2η εγκυμοσύνη μου όπου από τον 4ο μήνα έβλεπα πρωτόγαλα με απλή πίεση των θηλών. Ακόμα και με πίεση από το σουτιέν μπορεί να τύχαινε...Πρέπει να πώ ότι και στις 2 εγκυμοσύνες μου το στήθος μου πρήστηκε πολύ γρήγορα, σχεδόν από την αρχή.

Στην 1η όμως εγκυμοσύνη δεν είδα πρωτόγαλα παρά μόνο όταν γέννησα και γενικά θεωρούσα πολύ μικρή την ποσότητα που έβγαζε σε σχέση με άλλες κοπέλες. Το ίδιο ακολούθησε και με το γάλα. Στο πρώτο μου παιδάκι δυστυχώς δεν τα κατάφερα καλά με το θηλασμό παρόλο που θεωρούσα ότι είχα ενημερωθεί αρκετά καλά με αποτέλεσμα να θηλάσω μόνο3 μήνες κι αυτό όχι αποκλειστικά.

Όπως καταλαβαίνεις στο 2ο το επιθυμώ ακόμα περισσότερο παρόλο που με προβληματίζει λίγο η κατάσταση που θα επικρατεί και με το 1ο μου παιδάκι που είναι πολύ μικρούλι ακόμα...

Δηλώνει κάτι η περισσότερη και πρόωρη παραγωγή από πρωτόγαλα για το γάλα που θα ακολουθήσει? Επίσης σημαίνει κάτι που εδώ και λίγες μέρες νιώθω να ξεπρήστηκε το στήθος μου? Υπάρχει κάποια συσχέτιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μενα το χαπι απογαλακτισμου ηταν ο μεγαλυτερος εφιαλτης που εχω ζησει...θηλαζα το γιο μου με μεγαλους κοπους για 4 μηνες...αλλα 4 μηνων εβγαλε 2 δοντια...καια ρχισε να δαγκωνει παρα πολυ τις θηλες μου...για μερικες εβδομαδες τον θηλαζα εχοντας ενα μαξιλαρι δαγκωμενο για αν μην ουρλιαζω αποτ ους πονους...στον 5ο μηνα ειχε ηδη 5 δοντια...οι πληγες μεγαλες...τρεχανε συνεχεια αιμα.Ετσι ξεκινησα να βγαζω με το θηλαστρο σχεδον ολα τα γευματα και το βραδυ αν τον θηλαζω παρα τους πονους...λιγο πριν τον 6ο μηνα εξαντλημενη απο δουλεια-κουραση-κλαματα του παιδιου και ολη μερα να μην προλαβαινω να κανω τιποτα γιατι επρεπε να βγαλω γαλα...παρακαλεσα το γυναικολογο να μου δωσει χαπι(μην βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα για παιδιατρο-γυναικολογο-μαια γιατι και οι 3 τους προσπαθησαν πολυ και αν με βοηθησουν και αν με μεταπισουν).Αποσα ακουγα ημουν σιγουρη οτι θα απρω το χαπι και αυτοματως θα κοπει το γαλα....ΕΤσι ειχε συμβει σε οσες γνωριζα(καμια δεν μου διευκρινησε οτι το ειχαν παρει πριν εδραιωθει η γαλουχια)..ετσι μετα απο σχεδον 6 μηνες παραγωγης πηρα το χαπι.Μου εδωσε διπλη δοση για το λογο αυτο...και μου διευκρινησε πως το μωρο δεν εκανε να θηλασει απο αυτο το κιτρινο γαλα που αθ εβγαζα...πρωτο βραδυ χωρις θηλασμο-αντληση και το στηθος τουμπανο(ημερα Πεμπτη)...λεω δε μπορει κατι θα γινει εμ τη δευτερη δοση....τιποτα.Προιστικα και εφτασε στα ορια μαστιτιδας.προιστικαν οια δενες μου στη μασχαλη.ειχα αφορητους πονους και το αποκωρηφομα...φρικτη κατακρατηση υγρων σε ολο το σωμα...κυριως στα ποδια..εκλαιγα..δεν μπορουσα ουτε παπουτσια να βαλω...ημουν 67 κιλα και μεσα στο σαββατοκυριακο ειχα φτασει τα 74.Ημουν σα μια κινητη μπαλα....ντρεπομουνα...το μωρο εκλαιγε γιατι ηθελε να θηλασει και δεν μπορουσα να το βαλω.Πονουσα και δεν επρεπε...αυτο εκλαιγε μανιωδως...τον ειχα αγκαλια και θηλαζε την κοιλια μου!!!

Απο δευτερα αρχισα αν πηγαινω καθε βραδυ στο γιατρο.μου ξαλαφρωνε λιγο λιγο το στηθος...με ελεγχε γαι μαστιτιδα....τελικα μετα απο 6 μερες εκανα μια μεγαααααλλλη αντληση(650μλ εβγαλα και απο τα δυο) και τοτε πηρα αλλο μισο χαπι και απο κει και περα αρχισα να ξεπροιζομαι και να σταματα το γαλα....και τη κερδισα;;και χωρις χαπι μετα απο μια εβδομαδα χωρις θηλασμο θα κοβοτανε το γαλα...δε με επιασε το χαπι....μονο προβληματα ειχα.

Η συνεχεια μου επιφυλασε και την αντιδραση του μωρου.Ειχε μαι αρνηση για μενα.Δεν ηθελε αν τον κοιμιζω...να πηγαινω στο δωματιο του οταν ξυπνα το βραδυ...αλλα εκλαιγε σπαραχτικα οταν εφευγα για δουλεια...μεχρι 2 χρονων ειχε κολλημα μονο με τον μπαμπα του.Γευτηκα μεγαλη αποριψη αλλα προσπαθησα να μην το βαλω κατω..ευτυχως κερδιθηκε ο χαμενος χρονος(και τωρα ζω μεγαλες στιγμες λατρειας).

 

Την κορη μου τη θηλαζω 26 μηνες αποκλειστικα...αν με ρωτησετε αν θα ξαναπερνα χαπι;;;;ΠΟΤΕ ....

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την περιπτωση μου ηταν οτι ενω εγω ηθελα πολυ και τους ελεγα οτι θα θηλασω, επεμεναν να μην το κανω λογω του οτι πηρα και φαρμακο για να κανω αξονικη τομογραφια.

 

Δεν υπάρχει καμία διαγνωστική ουσία που να επιβάλλει μόνιμη διακοπή του θηλασμού. Ακόμη και όταν χρησιμοποιούνται ραδιενεργά ισότοπα (πχ στο σπινθιρογράφημα θυροειδούς), ο θηλασμός διακόπτεται μόνο προσωρινά, ανάλογα με το χρόνο ημίσιας ζωής του ισοτόπου. Το διάστημα αυτό η μητέρα αντλεί το γάλα και το πετά μέχρι να της επιτραπεί πάλι ο θηλασμός.

 

 

Επισης η παιδιατρος μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερα να μην θηλασω λογω του οτι ο οργανισμος μου ηταν πολυ εξασθενημενος κι οχι για το αν ειναι καταλληλο το γαλα μου η οχι.

 

Ο εξασθενημένος οργανισμός δεν μπορεί να παράγει γάλα. Αν πχ μια μητέρα είναι στην εντατική από αιμοραγία ή άλλη αιτία, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα γίνει έναρξη της γαλουχίας. Αν η γαλουχία ξεκινήσει σημαίνει ότι ο οργανισμός μπορεί να ανταπεξέλθει στη διαδικασία...

 

Αν πραγματικα ενδιφέρεσαι να μάθεις τι θα ήταν καλύτερο για σένα και το παιδί σου καλό θα ήταν να περιγράψεις αναλυτικά την κατάσταση, δηλαδή ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα και ποια φάρμακα χρησιμοποιήθηκαν. Άν οι πληροφοροίες δεν είναι πλήρεις, το πιθανότερο είναι να καταλάβω άλλα από αυτά που συμβαίνουν και να γράφω για καταστάσεις που πιθανό να μη σε αφορούν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αδερφή μου που γέννησε στα Χανιά πριν 4μισι μήνες από την αρχή η γυναικολόγος της ήταν αρνητική στο θηλασμό και μάλιστα χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.Της είπε ότι είναι ανούσιο και είναι μόνο για μαμάδες που είναι τρελλαμένες να θηλάσουν και ότι αν ήταν και αυτή τόσο τρελλαμένη θα έπρεπε να το κάνει για τουλάχιστον 8 μήνες.Με λίγα λόγια την απονθάρυννε τελείως για να δεχτεί να πάρει το χαπάκι(αν και με το που γέννησε της το έδωσε αμέσως για να μη προλάβει καν να το ξανασκεφτεί)...Και να φανταστείτε ότι η συγκεκριμένη είναι η πιο γνωστή και με την μεγαλύτερη πελατεία γιατρός...Τί να πώ?

 

Τους γιατρούς μας τους διαλέγουμε...

Αν αφήνουμε σε αυτούς να αποφασίσουν το τι θα κάνουμε με το παιδί μας, ε, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

 

Εξακολουθώ πάντως να μην καταλαβαίνω την ιστορία της αδελφής σου. Αν δεν ήθελε να πάρει το χαπάκι δεν θα το έπαιρνε. Τόσο απλά.

 

Αν ο θηλασμός ήταν τόσο σημαντικός γι αυτήν θα το είχε ήδη συζητήσει με τη γιατρό της και θα αποφάσιζε αν θα μείνει ή όχι στη γιατρό. Αν έμενε θα αποφάσιζε αν θα ακολουθούσε τις συμβουλές της ή όχι στο θηλασμό.

 

Για να βιαζόταν τόσο πολύ η αδελφή σου να πάρει το χαπάκι και να μην ακουμπήσει καν το μωρό στο στήθος ούτε για το πρωτόγαλα, κάποιο λόγο θα είχε και καλό θα ήταν να τον σεβαστούμε. Μπορεί η ίδια να μη θέλει να το συζητήσει.

 

Είναι πάντως προφανές ότι η αδελφή σου μάλλον δεν ανήκε στην κατηγορία των τρελλαμένων που ανέφερε η γυναικολόγος της.

 

Γενικά οι ιστορίες που μεταφέρονται μέσω τρίτων έχουν πολλά παραλειπόμενα που οι τρίτοι φροντίζουν να παραλείψουν για δικούς τους λόγους που είναι άκρως σεβαστοί. Γι αυτό πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε τέτοιες ιστορίες...

 

 

Εγώ που θήλασα μόνο για λίγες μέρες(δεν είχα γάλα και το μωρό μου δεν δεχόταν και τα 2 στήθη μου,προτιμούσε το δεξι!),

 

Για να προτιμούσε το ένα στήθος σημαίνει ότι τουλάχιστον αυτό είχε μια χαρά γάλα. Το παιδί δεν πρόκειται να μείνει σε ένα στήθος χωρίς καθόλου γάλα.

 

Το ότι προτιμούσε μόνο το ένα στήθος δεν είναι πρόβλημα. Θα μπορούσες μια χαρά να θηλάσεις από το ένα στήθος. Τα δίδυμα μεγαλώνουν μια χαρά με το γάλα της μαμάς τους και τους αναλογεί από ένα στήθος. Επίσης οι γυναίκες μιας φυλής που ζει στα ποτάμια έχουν κρεμασμένο το κουπί με ένα φαρδύ δέρμα από τον ώμο που καλύπτει το ένα στήθος. Αυτές λοιπόν θηλάζουν πάντα τα παιδιά τους μόνο από το ένα στήθος και τα μεγαλώνουν μια χαρά.

 

δεν πήρα καθόλου χάπι και σταμάτησε από μόνο του

 

Το γάλα μειώνεται αν ο θηλασμός δεν είναι επαρκής. Απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού το 24ωρο σε κάθε μαστό, μοιρασμένα σε 8 τουλάχιστον φορές για να επιτευχθεί η γαλουχία. Για τη μητέρα που θηλάζει μόνο από τον ένα μαστό αυτό μετατρέπεται σε τουλάχιστον 200 λεπτά ενεργού θηλασμού μοιρασμένα σε τουλάχιστον 8 φορές. Δηλαδή τουλάχιστον 8 25λεπτα γεύματα.

 

Αν ο θηλασμός είναι λιγότερος σε χρόνο ή/και σε αριθμό γευμάτων, τότε αρχίζει το γάλα σιγά σιγά και μειώνεται μέχρι που σταματά η γαλουχία.

 

 

μετά από-αν θυμάμαι καλά-6 εβδομάδες,αν και κάπου-κάπου έβγαινε καμιά σταγόνα

 

Αυτό σημαίνει ότι είχες αρκετό γάλα.

 

...Θυμάμαι όταν την τάιζα με το μπιμπερό,έτρεχε γάλα το στήθος μου,

 

Αν δεν είχες γάλα αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί. Το γάλα σου ήταν μια χαρά αρκετό για το παιδί σου και αν θήλαζες τακτικά θα μπορούσες να εδραιώσεις κανονικά τη γαλουχία.

 

Το γάλα για να παραχθεί χρειάζεται υψηλά επίπεδα προλακτίνης. Η προλακτίνη εκκρίνεται μόνο αν υπάρχει το κατάλληλο ερέθισμα στη θηλή. Το στήθος παράγει γάλα ανάλογο του ερεθίσματος που δέχεται στη θηλή. Αν δεν υπάρχει το ερέθισμα δεν θα εκκριθεί προλακτίνη, δεν θα παραχθεί γάλα.

 

 

αλλά όταν προσπαθούσα να το συλλέξω με το θήλαστρο μάζευα μόνο 40 γραμμάρια περίπου...

 

Μάζευες πάρα πολυ γάλα για την ποιότητα του θήλαστρου που είχες (αν θυμάμαι ένα των 40 ευρώ). Εγώ με αυτό δεν κατάφερνα να μαζέψω ούτε 15 ml όταν την ίδια ώρα με το νοσοκομεικό αντλούσα 175ml!!!

 

Ένα θήλαστρο μας δείχνει μόνο πόσο γάλα μπορούμε να αντλήσουμε με το συγκεκριμένο θήλαστρο τη συγκεκριμένη στιγμή. Δεν μπορεί ποτέ να μας δείξει πόσο γάλα μπορούμε να παράγουμε.

 

Επίσης και μόνο για να διαπιστώσουμε αν ένα θήλαστρο ταιριάζει σε μία μαμά, χρειάζονται τουλάχιστον 12 αντλήσεις. Συμπεράσματα από 2 αντλήσεις (τουλάχιστον τόσες αναφέρατε σε άλλο ποστ) δεν μπορούμε να βγάλουμε ούτε για το καλύτερο θήλαστρο του κόσμου...

 

Το θήλαστρο που πήρες είναι μόνο για ευκαιριακή χρήση για μητέρες που έχουν ήδη εδραιώσει γαλουχία. Δηλαδή γι μητέρες που έχουν θηλάσει αποκλειστικά με επιτυχία για 5-6 εβδομάδες.

 

Απευθύνεται στη μητέρα που έχει ήδη σαραντήσει και θέλει να αντλήσει ένα γευμα για το παιδί της, μπορεί λοιπόν με το συγκεκριμένο θήλαστρο να κάνει 2-3 αντλήσεις για να συλλέξει ένα γεύμα. Αυτές είναι οι προδιαγραφές του συγκεκριμένου θηλάστρου, γι αυτό αντλούσες 40ml.

 

Για μια μητέρα που δεν θηλάζει αποκλειστικά το μωρό της κι έχει προβλήματα με τη γαλουχία το μόνο κατάλληλο θήλαστρο (αν το χρειάζεται) είναι το νοσοκομειακό. Ακόμη όμως και μ' αυτό μπορεί να μην τα καταφέρει. Υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους και δεν μπορούν να αντλήσουν γάλα με κανένα θήλαστρο...

 

Πραγματικά λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Aγλαια μου επαθα ιδιωπαθη αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια με υψηλο ικτερο πριν ακομα σαραντησω και μπηκα στο νοσοκομειο για 10 μερες.

Σ'αυτο το διαστημα πηρα πολυ υψηλες δοσεις κορτιζονης ενδοφλεβια (prezolon) και Penrazol για το στομαχι, και φυσικα σιδηρο και φυλλικο οξυ.

Μου χορηγησαν και αυτο το φαρμακο για την αξονικη.

Τωρα στο σπιτι παιρνω κορτιζονη (Medrol) αλλα τωρα μετα απο 2,5 μηνες ειμαι στη φαση που σταδιακα την μειωνω.

 

Ξερω οτι αν ειχα πιο σωστη πληροφορηση και εκανα υπομονη, ισως και να θηλαζα οταν θα εκοβα τελειως τα φαρμακα. Πχ αν ηξερα οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο ουτως ωστε να μην σταματησει το ερεθισμα, θα το ειχα παρει σιγουρα.

Δυστυχως ο παθολογος μου επεμεινε στο τελος να μην θηλασω γιατι ο οργανισμος μου οπως ειπε ειναι πολυ κουρασμενος και θα ειχε ασχημες επιπτωσεις σε μενα καθως και οτι θα παιρνω κορτιζονη για μηνες οποτε θα ηταν πολυ κουραστικο να κανω αντληση με το θηλαστρο συνεχεια. Φταιω κι εγω φυσικα γιατι δεν αντεχα να βγαζω γαλα και να το πεταω.

Link to comment
Share on other sites

Aγλαΐα παρόλο που ίσως είμαι εκτός τόπικ θέλω να σε ρωτήσω το εξής με αφορμή το παραπάνω. Διανύω τη 2η εγκυμοσύνη μου όπου από τον 4ο μήνα έβλεπα πρωτόγαλα με απλή πίεση των θηλών. Ακόμα και με πίεση από το σουτιέν μπορεί να τύχαινε...Πρέπει να πώ ότι και στις 2 εγκυμοσύνες μου το στήθος μου πρήστηκε πολύ γρήγορα, σχεδόν από την αρχή.

Στην 1η όμως εγκυμοσύνη δεν είδα πρωτόγαλα παρά μόνο όταν γέννησα και γενικά θεωρούσα πολύ μικρή την ποσότητα που έβγαζε σε σχέση με άλλες κοπέλες. Το ίδιο ακολούθησε και με το γάλα.

 

Όσα περιγράφεις είναι φυσιολογικά τόσο για την πρώτη όσο και για τη δεύτερη εγκυμοσύνη.

 

Σύγκριση την ποσότητας δεν μπορείς να κάνεις ούτε στο πρωτόγαλα ούτε στο γάλα γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πόσο παρήγαγες ούτε ξέρεις ποιες ήταν οι δυνατότηες παραγωγής που είχες.

 

 

Στο πρώτο μου παιδάκι δυστυχώς δεν τα κατάφερα καλά με το θηλασμό παρόλο που θεωρούσα ότι είχα ενημερωθεί αρκετά καλά με αποτέλεσμα να θηλάσω μόνο3 μήνες κι αυτό όχι αποκλειστικά.

 

Ίσως να σου χρειαζόταν επιπλέον υποστήριξη.

 

Ως παθούσα, θα σου πω μόνο ότι το δικό μου παιδί θα είχε θηλάσει μόνο 20 μέρες και αυτές με συμπλήρωμα αν δεν είχα ειδική υποστήριξη. Ήμουν τυχερή που συνάντησα τον κατάλληλο άνθρωπο που με βοήθησε να ξεπεράσω τα προβλήματα. Το μωρό μου έμαθε να θηλάζει καλά όταν έκλεισε τον 4ο μήνα της ζωής του... Μέχρι τότε χρειάστηκε να αντλήσω 60 λίτρα γάλα για να του συμπληρώνω τα γεύματα θηλασμού με μητρικό γάλα από το μπουκάλι.

 

Ως σύμβουλος θηλασμού μπορώ να σου πω ότι έχω υποστηρίξει πολλές μητέρες που δεν τα κατάφεραν στο πρώτο ή και στο δεύτερο παιδί τους και τα κατάφεραν στο επόμενο που είχαν υποστήριξη.

 

Όπως καταλαβαίνεις στο 2ο το επιθυμώ ακόμα περισσότερο παρόλο που με προβληματίζει λίγο η κατάσταση που θα επικρατεί και με το 1ο μου παιδάκι που είναι πολύ μικρούλι ακόμα...

 

Αν θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε αναλυτικά το τι ακριβώς έγινε στο πρώτο για να μπορέσεις να το αποφύγεις στο δεύτερο.

 

Με δυο παιδιά στην αγκαλιά ίσως φαίνεται πιο δύσκολο αλλά μερικες μαμάδες βρίσκουν ότι η εμπειρία του πρώτου τις βοηθά να είναι στο δεύτερο λιγότερο αγχωμένες και τα καταφέρνουν καλύτερα παρά τον πανικό που επικρατεί...

 

Θα δεις! :)

 

Δηλώνει κάτι η περισσότερη και πρόωρη παραγωγή από πρωτόγαλα για το γάλα που θα ακολουθήσει? Επίσης σημαίνει κάτι που εδώ και λίγες μέρες νιώθω να ξεπρήστηκε το στήθος μου? Υπάρχει κάποια συσχέτιση?

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. :)

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη! :)

 

Τα ξαναλέμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aγλαια μου επαθα ιδιωπαθη αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια με υψηλο ικτερο πριν ακομα σαραντησω και μπηκα στο νοσοκομειο για 10 μερες.

Σ'αυτο το διαστημα πηρα πολυ υψηλες δοσεις κορτιζονης ενδοφλεβια (prezolon) και Penrazol για το στομαχι, και φυσικα σιδηρο και φυλλικο οξυ.

Μου χορηγησαν και αυτο το φαρμακο για την αξονικη.

Τωρα στο σπιτι παιρνω κορτιζονη (Medrol) αλλα τωρα μετα απο 2,5 μηνες ειμαι στη φαση που σταδιακα την μειωνω.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά!

 

Οι κορτιζόνες είναι απόλυτα συμβατές με το θηλασμό, δεν έχουν καμία αντένδειξη, το φυλλικό οξύ είναι επίσης ασφαλές, το παίρνουμε και στην εγκυμοσύνη, το ίδιο και ο σίδηρος.

 

Το φάρμακο της αξονικής υποθέτω ότι ήταν κάποιο σκεδαστικό. Αν δεν ήταν ραδιενεργό, ήταν συμβατό με το θηλασμό.

 

Η αιμολυτική αναιμία είναι σοβαρή, είμαι σίγουρη ότι το λιγότερο που ένιωθες ήταν εξάντληση, δεν ξέρω τι άλλα συμπτώματα είχες.

Αν δεν μπορούσες να φροντίσεις μόνη σου το μωρό δεν θα μπορούσες λόγω εξάντλησης να θηλάσεις ακόμη και αν θεωρητικά αυτό ήταν δυνατό.

 

Δεν ξέρω καν αν μπορούσες να αντλήσεις τις ημέρες της νοσηλείας, εννοώ αν είχες το κουράγιο σωματικά και ψυχικά.

 

 

Ξερω οτι αν ειχα πιο σωστη πληροφορηση και εκανα υπομονη, ισως και να θηλαζα οταν θα εκοβα τελειως τα φαρμακα. Πχ αν ηξερα οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο ουτως ωστε να μην σταματησει το ερεθισμα, θα το ειχα παρει σιγουρα.

 

Προσωπικά δεν θα σου συνιστούσα να μπεις στη διαδικασία των αντλήσεων για μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι πολυ κουραστικό σωματικά και ψυχικά και είναι μεγάλη ταλαιπωρία για έναν εξαντλημένο οργανισμό.

 

Τα φάρμακα που έπαιρνες και παίρνεις είναι ασφαλή, αν λοιπόν ένιωθες ότι μπορούσες να φροντίσεις το μωρό, ο θηλασμός σίγουρα θα ήταν καλύτερη επιλογή για σένα. Αν δεν μπορούσες να φροντίσεις το παιδί, τότε θα σου συνιστούσα λίγες αντλήσεις μέχρι τη διακοπή της γαλουχίας και θα το ξαναβλέπαμε το θέμα όταν ένιωθες καλύτερα.

 

Το θήλαστρο θα σου το συνιστούσα μόνο για το διάστημα νοσηλείας που ήσουν αναγκαστικα μακριά από το παιδί και μόνο αν ένιωθες ότι μπορούσες να αντλήσεις. Αν ήσουν στην εντατική δεν θα το συνιστούσα, εκτός κι αν εσύ πίστευες ότι μπορείς σίγουρα να το κάνεις.

 

Δυστυχως ο παθολογος μου επεμεινε στο τελος να μην θηλασω γιατι ο οργανισμος μου οπως ειπε ειναι πολυ κουρασμενος και θα ειχε ασχημες επιπτωσεις σε μενα καθως και οτι θα παιρνω κορτιζονη για μηνες οποτε θα ηταν πολυ κουραστικο να κανω αντληση με το θηλαστρο συνεχεια.

 

Η καλύτερη προσέγγιση είναι το "βλέποντας και κάνοντας". Δηλαδή θα σου συνιστούσα να θήλαζες και να εκτιμούσες την κατάσταση μόνη σου. Αν σου ήταν ευχάριστη, το πιθανότερο είναι ότι θα επιτάχυνε την ανάρρωσή σου. Αν δεν μπορούσες να ανταποκριθείς σωματικά ή ψυχικά, τότε θα μπορούσες να περιορίσεις τα γεύματα με σκοπό ή τον αποθηλασμό ή την ξεκούραση και μετά θα επανεκτιμούσες την κατάσταση. Αν έβλεπες ότι αναλάμβανες δυνάμεις και ήθελες να συνεχίσεις, θα μπορούσες σταδιακά να επανέλθεις.

 

Δεν υπάρχει μία λύση που είναι κατάλληλη για όλους. Δυστυχώς οι γιατροί συχνά το βλέπουν μονόπλευρα. Από την άλλη δεν ξέρουν να χειριστούν και μια άλλη κατάσταση πιο περίπλοκη. Άσε που πολλές φορές δεν ξέρουν καν ότι υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις.

 

Επίσης δεν υπάρχει μόνο μία λύση για μία μαμά. Μπορεί η ίδια η μαμά να αλλάξει γνώμη όχι γιατί δεν ξέρει τι της γίνεται αλλά γιατί αλλάζουν τα δεδομένα. Τη μια μέρα είσαι στο νοσοκομείο και δεν ξέρεις αν θα ζήσεις, οπότε λογικά ο θηλασμός είναι το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί, την άλλη όμως επιστρέφεις στο σπίτι και σε ενοχλεί που δεν θηλάζεις...

 

Στο θηλασμό έχουν δικαίωμα όλες οι μητέρες και αυτές που νοσηλεύτηκαν και αυτές που δεν τους πήγαν τα πράγματα καλά από την αρχή και αυτές που έπλεξαν με αδαής και μετά έμαθαν και άλλαξαν γνώμη και αυτές που διέκοψαν τη γαλουχία με χάπια για οποιοδήποτε λόγο και θέλουν να ξαναθηλάσουν.

 

Αν και το μωρό συνεργάζεται πιο εύκολα στον επαναγαλακτισμό όταν είναι μικρότερο των 3 μηνών, αν θέλεις να το κάνεις το συζητάμε :)

 

Φταιω κι εγω φυσικα γιατι δεν αντεχα να βγαζω γαλα και να το πεταω.

 

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε αυτό. Πέρα από το ότι είνα ψυχοφθόρο να πετάς το γάλα σου, οι αντλήσεις είναι πολύ απαιτητική διαδικασία και μερικές μητέρες δεν αντέχουν να την κάνουν ούτε όταν είναι υγιείς και το μωρό τους δεν είναι κοντά τους (πχ νοσηλεύεται ή είναι πρόωρο). Αν η μαμά είναι εξαντλημένη κι έχει να φροντίσει ένα μωρό, είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρότεινα και μόνο αν το ανέφερε η ίδια η μητέρα.

 

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως καταλαβαίνεις στο 2ο το επιθυμώ ακόμα περισσότερο παρόλο που με προβληματίζει λίγο η κατάσταση που θα επικρατεί και με το 1ο μου παιδάκι που είναι πολύ μικρούλι ακόμα...

 

Αν θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε αναλυτικά το τι ακριβώς έγινε στο πρώτο για να μπορέσεις να το αποφύγεις στο δεύτερο.

 

Με δυο παιδιά στην αγκαλιά ίσως φαίνεται πιο δύσκολο αλλά μερικες μαμάδες βρίσκουν ότι η εμπειρία του πρώτου τις βοηθά να είναι στο δεύτερο λιγότερο αγχωμένες και τα καταφέρνουν καλύτερα παρά τον πανικό που επικρατεί...

 

Θα δεις! :)

 

Στο πρώτο μου παιδάκι που τώρα είναι 17 μηνών, από τα μέσα της εγκυμοσύνης μου είχα ξεσηκώσει όλα τα άρθρα και τα φόρουμς για το θηλασμό και είχα "πορωθεί" υπερβολικά, οπότε όπως καταλαβαίνεις η απογοήτευση ήταν μεγάλη όταν τα βρήκα σκούρα...

Η κορούλα μου γεννήθηκε αρκετά μικρούλα λόγω πρόωρης γήρανσης του πλακούντα αλλά υγιέστατη δόξα τω Θεό. Έπιανε στο στήθος τουλάχιστον όσο είμασταν στο μαιευτήριο και πίστευα ότι πιάνει σωστά. Το ίδιο μου έλεγαν και οι μαίες εκεί, που μπορώ να πώ ήταν όλες υπέρ του θηλασμού και βοηθούσαν πολύ έως και επέμεναν στο θηλασμό κάτι που απ'όσα είχα ακούσει για τα μαιευτήρια, ήταν ευχάριστη έκπληξη για μένα.

Όταν ήρθαμε στο σπίτι φυσικά συνέχιζα να τη θηλάζω όσο και όποτε ήθελε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα ήταν ότι έδειχνε να μη της φτάνει το γάλα. Αυτό το λέω γιατί ενώ προσπαθούσε να φάει κάποια στιγμή κουραζόταν από την προσπάθεια, εκνευριζόταν και είχαμε σπαρακτικά κλάματα από πείνα. Ο παιδίατρος μου είπε ότι ίσως επειδή γεννήθηκε μικρούλα, δεν είχε ούτε τη δύναμη ούτε την υπομονή. Πρέπει να πώ ότι ο παιδίατρος που έχουμε έιναι πραγματικά υπέρ του θηλασμού και προσπάθησε πολύ να με βοηθήσει. Μου έλεγε να επιμένω παρά τα κλάματα στο θηλασμό, νοίκιασα και το νοσοκομειακό της medela για να αντλώ και να αυξήσω την παραγωγή μου και τότε ήρθε το πλήγωμα στις θηλές το οποίο ήταν ο χειρότερος εφιάλτης μου, σε συνδυασμό με την πολύ χάλια ψυχολογία μου (προφανώς λόγω ορμονών τώρα όπως το σκέφτομαι). Λέω ο χειρότερος εφιάλτης μου, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά να ξυπνάει το μωρό και να κλαίει για να φάει και μόλις το άκουγα πανικοβαλόμουν και μόνο στη σκέψη του πόνου που θα είχα αν το θήλαζα. Κατέληξα να αντλώ γάλα και να το δίνω με μπιμπερό. Η αποτυχία βαριά για μένα...τα ξενύχτια εξαντλητικά με αποτέλεσμα να μην έχω το κουράγιο να αντλώ κάθε 3ωρο οπότε άρχισε σαφώς να μειώνεται το γάλα και φτάσαμε σταδιακά σε πλήρη αποθηλασμό...

Θέλω να ελπίζω ότι στο 2ο παιδάκι θα τα καταφέρω καλύτερα...

Από τη μια η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι πρωτόγνωρα πια ούτε τα συναισθήματα αλλά ούτε και τα πρακτικά ενός νεογέννητου κάτι το οποίο μου δημιουργεί μεν λιγότερο άγχος...αλλά από την άλλη σκέφτομαι και το 1ο παιδάκι που είναι ακόμα μικρό και θα θέλει κι εκείνο αγκαλιά, ενδεχόμενες ζήλειες, πράγματα γενικά που θα με εμποδίζουν να αφιερωθώ στο θηλασμό και στην εδραίωσή του, το πρώτο διαστημα τουλάχιστον που μπορεί να είναι δύσκολο...

Κοντός ψαλμός αλληλούια λένε και μιας και μπήκα ήδη στο μήνα μου, θα δείξει πολύ σύντομα τί θα καταφέρουμε...

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα στερήσω και από το δεύτερο παιδί μου,αν είναι στη μοίρα μου να κάνω κι άλλο,το μητρικό γάλα.Δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος.Αγλαία εύχομαι να με βοηθήσεις τότε! :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδάκι που τώρα είναι 17 μηνών, από τα μέσα της εγκυμοσύνης μου είχα ξεσηκώσει όλα τα άρθρα και τα φόρουμς για το θηλασμό και είχα "πορωθεί" υπερβολικά, οπότε όπως καταλαβαίνεις η απογοήτευση ήταν μεγάλη όταν τα βρήκα σκούρα...

 

Πριν συζητήσουμε το πραγματικό πρόβλημα θα μείνω σε αυτό που λες, ότι η απογοήτευσή σου ήταν μεγάλη που τα βρήκες σκούρα. Γιατί δηλαδή θα έπρεπε εσύ ειδικά να μην τα βρεις; Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, γιατί όχι και σε σένα; Όλοι θα θέλαμε να είμαστε τυχεροί και να μας έρχονται βολικά αλλά δεν συμβαίνει πάντα...

 

Μεγάλη σημασία έχει στο να επικεντρωθούμε στη λύση του προβλήματος και όχι στο να απογοητευόμαστε που τα βρήκαμε σκούρα. :wink:

 

Η κορούλα μου γεννήθηκε αρκετά μικρούλα λόγω πρόωρης γήρανσης του πλακούντα αλλά υγιέστατη δόξα τω Θεό. Έπιανε στο στήθος τουλάχιστον όσο είμασταν στο μαιευτήριο και πίστευα ότι πιάνει σωστά.

 

...

Όταν ήρθαμε στο σπίτι φυσικά συνέχιζα να τη θηλάζω όσο και όποτε ήθελε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα ήταν ότι έδειχνε να μη της φτάνει το γάλα. Αυτό το λέω γιατί ενώ προσπαθούσε να φάει κάποια στιγμή κουραζόταν από την προσπάθεια, εκνευριζόταν και είχαμε σπαρακτικά κλάματα από πείνα.

 

Η μικρή σου για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να θηλάσει καλά. Κουραζόταν και δεν είχε κουράγιο να συνεχίσει. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δεν της έφτανε το γάλα. Δεν είναι σπάνιο, συμβαίνει στο 10% των μωρών να μην μπορούν να θηλάσουν καλά... Αυτό βέβαια έχει σαν συνέπεια να μειώνεται συνεχώς το γάλα...

 

Ο παιδίατρος μου είπε ότι ίσως επειδή γεννήθηκε μικρούλα, δεν είχε ούτε τη δύναμη ούτε την υπομονή. Πρέπει να πώ ότι ο παιδίατρος που έχουμε έιναι πραγματικά υπέρ του θηλασμού και προσπάθησε πολύ να με βοηθήσει.

 

Χαίρομαι που βρήκες ένα τέτοιο παιδίατρο, δεν είναι εύκολο. Όμως δεν μπόρεσε τελικά να σε βοηθήσει γιατί η περίπτωσή σου δεν ήταν τόσο απλή, χρειαζόσουν υποστήριξη από κάποιον ειδικό, κάποιον που να ξέρει καλά από θηλασμό για να αξιολογήσει το θηλασμό του μωρού σου και να σου δώσει οδηγίες (για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ εμένα, γιατί δεν δουλεύω σαν σύμβουλος).

 

 

Μου έλεγε να επιμένω παρά τα κλάματα στο θηλασμό, νοίκιασα και το νοσοκομειακό της medela για να αντλώ και να αυξήσω την παραγωγή μου και τότε ήρθε το πλήγωμα στις θηλές το οποίο ήταν ο χειρότερος εφιάλτης μου, σε συνδυασμό με την πολύ χάλια ψυχολογία μου (προφανώς λόγω ορμονών τώρα όπως το σκέφτομαι).

 

Δεν κατάλαβα αν πληγώθηκες από το μωρό ή από το θήλαστρο. Ό,τι και να συνέβη, οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση. Αν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο τότε δεν πληγώνεσαι. Αν το θήλαστρο είναι σωστά τοποθετημένο και η θηλή όπως και η θηλαία άλως είναι βρεγμένη (με γάλα ή νερό) για να εφαρμόζει σωστά το θήλαστρο αλλά και για να μην ερεθίζεται η θηλή μέχρι να αρχίσει η ροή του γάλακτος, τότε πάλι δεν πληγώνει.

 

Κατέληξα να αντλώ γάλα και να το δίνω με μπιμπερό. Η αποτυχία βαριά για μένα...

 

Εμφανίζεται πάλι η περίεργη προσέγγισή σου για την επιτυχία. Δεν δίνεις πανελλαδικές εξετάσεις! Δεν κρίνεσαι από λίγες μέρες ή λίγους μήνες. Κι εγώ χρειάστηκε να αντλήσω 60 λίτρα γάλα πριν μάθει το παιδί μου να θηλάζει όμως δεν θεώρησα ότι ήμουν αποτυχημένη εκείνο το διάστημα. Αντίθετα πίστευα ότι δίνω το καλύτερο στο παιδί μου.

 

Σίγουρα πρώτη επιλογή είναι ο θηλασμός. Όμως όταν αυτός δεν είναι εφικτός τότε η αμέσως καλύτερη επιλογή είναι το μητρικό γάλα από το μπουκάλι. Πέρυσι τέτοιο καιρό άκουσα μια ομιλία από μία Αγγλίδα σύμβουλο θηλασμού που έλεγε για ένα μωρό που κατάφερε να θηλάσει μετά τον 5ο μήνα της ζωής του, μέχρι τότε τρεφόταν αποκλειστικά με μητρικό γάλα. Θα έπρεπε η μητέρα του να νιώθει αποτυχημένη; Το αντίθετο! Κατάφερε κάτι πάρα πολύ δύσκολο!

 

Λέω ο χειρότερος εφιάλτης μου, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά να ξυπνάει το μωρό και να κλαίει για να φάει και μόλις το άκουγα πανικοβαλόμουν και μόνο στη σκέψη του πόνου που θα είχα αν το θήλαζα

 

Ο θηλασμός δεν απαιτεί αυτοθυσία και μαρτύρια...

 

Αν παραλείψεις λίγα ή περισσότερα γεύματα για να επουλωθούν οι θηλές και να θηλάσεις όταν θα νιώθεις καλύτερα, αυτό δεν υπονομεύει το θηλασμό αλλά τον βοηθάει.

 

Αν ήσουν λίγο πιο χαλαρή και δεν αγχωνόσουν τόσο με τη διαδικασία ίσως να κατάφερνες περισσότερα με λιγότερο παίδεμα...

 

τα ξενύχτια εξαντλητικά με αποτέλεσμα να μην έχω το κουράγιο να αντλώ κάθε 3ωρο οπότε άρχισε σαφώς να μειώνεται το γάλα και φτάσαμε σταδιακά σε πλήρη αποθηλασμό...

 

Είναι δύσκολο να τα καταφέρει μόνη της μια μητέρα με το μωρό στο σπίτι και τις αντλήσεις, ειδικά όταν δεν έχει την υποστήριξη κάποιου που ξέρει πολύ καλά το θέμα...

 

αλλά από την άλλη σκέφτομαι και το 1ο παιδάκι που είναι ακόμα μικρό και θα θέλει κι εκείνο αγκαλιά, ενδεχόμενες ζήλειες, πράγματα γενικά που θα με εμποδίζουν να αφιερωθώ στο θηλασμό και στην εδραίωσή του, το πρώτο διαστημα τουλάχιστον που μπορεί να είναι δύσκολο...

 

Αν το μεγαλύτερο παιδί σου ζητήσει να θηλάσεις τι θα κάνεις;

 

Ίσως να το ζητήσει γιατί είναι μικρό ακόμη. Αν θα ήθελες να θηλάσεις και τα δύο παιδιά ίσως αυτό να είναι μια καλή λύση. Το μεγάλο θα σε βοηθήσει να εδραιώσεις τη γαλουχία πιο εύκολα και δεν θα ζηλεύει γιατί θα έχει και αυτό μια ισάξια θέση στην αγκαλιά σου...

 

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια λένε και μιας και μπήκα ήδη στο μήνα μου, θα δείξει πολύ σύντομα τί θα καταφέρουμε...

 

καλή συνέχεια και καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα στερήσω και από το δεύτερο παιδί μου,αν είναι στη μοίρα μου να κάνω κι άλλο,το μητρικό γάλα.Δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος.Αγλαία εύχομαι να με βοηθήσεις τότε! :wink::D

 

μακάρι να τα καταφέρω να σε βοηθήσω. Δυστυχώς η εξ αποστάσεως επικοινωνία δεν μπορεί να λύσει πολλά προβλήματα. Πολλές φορές χρειάζεται κάποιος που να μπορει να δει από κοντά τη μαμά και το μωρό την ώρα που θηλάζουν αλλά δεν είναι εύκολο να βρεθεί...

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως δεν θα στερήσω και από το δεύτερο παιδί μου,αν είναι στη μοίρα μου να κάνω κι άλλο,το μητρικό γάλα.Δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος.Αγλαία εύχομαι να με βοηθήσεις τότε! :wink::D

 

Αν κοψεις το ρημαδι το σαχλοτσίγαρο :evil: που κανεις,τοτε θα χορτασει γαλα το δευτερο (Οοοοταν με το καλο ερθει) και θα ζηλευει το πρωτο (στο κραταει,εννοια σου!!!) :roll:

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα στερήσω και από το δεύτερο παιδί μου,αν είναι στη μοίρα μου να κάνω κι άλλο,το μητρικό γάλα.Δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος.Αγλαία εύχομαι να με βοηθήσεις τότε! :wink::D

 

Αν κοψεις το ρημαδι το σαχλοτσίγαρο :evil: που κανεις,τοτε θα χορτασει γαλα το δευτερο (Οοοοταν με το καλο ερθει) και θα ζηλευει το πρωτο (στο κραταει,εννοια σου!!!) :roll:

 

Μέχρι 5 τσιγάρα θα μπορώ να κάνω φαντάζομαι.Αλλά και 3 μου αρκούν!Αρκεί να γίνονται τουλάχιστον 2-3 ώρες πριν τον θηλασμό. :P:D

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κοψεις το ρημαδι το σαχλοτσίγαρο :evil: που κανεις,τοτε θα χορτασει γαλα το δευτερο (Οοοοταν με το καλο ερθει) και θα ζηλευει το πρωτο (στο κραταει,εννοια σου!!!) :roll:

 

Ψυχραιμία! Το τσιγάρο δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Για τα παιδιά σας είναι καλύτερα να μην καπνίζετε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν σχετίζεται με την ικανότητα θηλασμού.

 

Το δεύτερο αν θέλει να θηλάσει μπορεί να το κάνει και έτσι δεν θα ζηλεύει :wink:

 

(search: tandem nursing)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το δεύτερο αν θέλει να θηλάσει μπορεί να το κάνει και έτσι δεν θα ζηλεύει :wink:

 

(search: tandem nursing)

 

Αγλαία μου,ξέρεις πώς δαγκώνει η Νάσια?Και το κάνει συνεχώς...Για σκέψου τί έχω να τραβήξω αν την θηλάσω! :shock:

Link to comment
Share on other sites

 

Αν το μεγαλύτερο παιδί σου ζητήσει να θηλάσεις τι θα κάνεις;

 

Ίσως να το ζητήσει γιατί είναι μικρό ακόμη. Αν θα ήθελες να θηλάσεις και τα δύο παιδιά ίσως αυτό να είναι μια καλή λύση. Το μεγάλο θα σε βοηθήσει να εδραιώσεις τη γαλουχία πιο εύκολα και δεν θα ζηλεύει γιατί θα έχει και αυτό μια ισάξια θέση στην αγκαλιά σου...

 

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια λένε και μιας και μπήκα ήδη στο μήνα μου, θα δείξει πολύ σύντομα τί θα καταφέρουμε...

 

καλή συνέχεια και καλή επιτυχία! :)

 

Τo εύχομαι να σου πώ την αλήθεια...αν αυτός θα ήταν ο τρόπος για να νιώσει τη σιγουριά την ασφάλεια που θα κλονιστεί στην αρχή. Για να μη πώ ότι θα νιώσω ότι της προσφέρω αυτό που δεν κατάφερα στην αρχή, έστω κι αργά...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αγλαία μου,ξέρεις πώς δαγκώνει η Νάσια?Και το κάνει συνεχώς...Για σκέψου τί έχω να τραβήξω αν την θηλάσω! :shock:

 

Αν θέλει να θηλάσει δεν θα δαγκώσει! Ακόμη και τα μωρά που θηλάζουν και δαγκώνουν καμιά φορά κατά λάθος επειδή έχουν ένταση στα ούλα, αν τους πεις δυο-τρεις φορές ότι "η μαμά πονάει και δεν μπορεί να δίνει γαλατάκι όταν πονάει" το σταματάνε! Μόνο αν η μητέρα δεν λέει τίποτα μπορεί αυτό να συνεχιστεί γιατί τα μωρά δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνουν προκαλεί πόνο. Αν όμως τους το πούμε και το καταλάβουν το σταματάνε! Δεν είναι χαζά! :wink:

 

Φαντάζομαι ότι η κόρη σου δαγκώνει τώρα που είναι στη διαδικασία να βγάλει δόντια. Κάτι που κάνουν τα παιδιά σε μία ηλικία δε σημαίνει ότι θα το κάνουν και μετά από 3 ή 9 μήνες ή σε όλη τους τη ζωή!!!

 

Οι μητέρες που θηλάζουν τα παιδιά τους για πολύ καιρό δεν έχουν πρόβλημα να συνεχίσουν το θηλασμό πολύ πέρα από την έναρξη της οδοντοφυΐας, αρκεί να το χειριστούν σωστά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΘΗΛΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ.

ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, 15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΔΗΛ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 30 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΙ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.

ΤΕΛΟΣ, ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 12 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

fenia να σου ζήσει το μωρό σου!

 

Η απόφαση για το αν θηλάσεις ή όχι, είναι καθαρά δική σου. Εγώ θα σου πρότεινα όμως να σκεφτείς τα τρομερά πλεονεκτήματα του θηλασμού για το μωρό. Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο με το μητρικό γάλα!

 

Για τη δουλειά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, γιατί εγώ αυτό το διάστημα δεν δουλεύω.

 

Για τον πόνο όμως, έχω αντίστοιχη εμπειρία. Πέρασα από μεγάλο πόνο στις θηλές για μεγάλο διάστημα (3,5 μήνες), μέχρι να καταφέρω να θηλάσω χωρίς να πονάω (αφού αντιμετώπισα και το πρόβλημα της αρχικής ανεπάρκειας γάλακτος...)

 

Δεν το έβαλα κάτω όμως, με ματζούνια, με αλοιφές, με θήλαστρο κ.λ.π. και ενώ πληγωνόμουν ξανά και ξανά, στο τέλος το μωρό σταμάτησε να με πληγώνει!

 

Σκέψου καλά πριν πάρεις την απόφασή σου και κάνε ό,τι νομίσεις καλύτερο για όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αγαπητή φίλη,

Ο μπέμπης μου είναι 3 μηνών.

Θήλαζα εντατικά τις πρώτες 40 ημέρες, μετά επειδή το παιδί ήταν νευρικό, μάζευα - μετα τα 10 λεπτά θηλασμού - το γάλα με θήλαστρο και του το έδινα, και τέλος για περίπου ένα δεκαπενθήμερο του έδινα το γάλα μου αποκλειστικά με μπιμπερό. Η καθημερινή ποσότητα τότε ήταν περίπου 350 ml οπότε έδινα συμπληρωματικό γάλα σκόνης.

Τέλος Νοεμβρίου η παραγωγή γάλατός μου ξαφνικά έπεσε στα 100 ml αρχικά, το στήθος μου δεν πρηζόταν, και τις τελευταίες μέρες πολύ λιγότερο... Πήρα τηλέφωνο το κέντρο θηλασμού Έλενας και με συμβούλεψαν να βάλω το παιδί να ξαναθηλάσει με πολύ υπομονή και επιμονή. Δυστυχώς έχει ξεκινήσει η φάση της γκρίνιας και επειδή το γάλα δεν κατέβαινε, καταλήγαμε σε γοερά κλάματα...

Την περασμένη εβδομάδα πήγα στον γυναικολόγο μου ο οποίος μου είπε ότι το γάλα μου κόπηκε (πιθανόν έχω ωορηξία) και να πάρω τα Norprolac για ομαλό απογαλακτισμό. Δεν ήθελα να το δεχτώ... Έλεγα ότι έστω και 50 ml τη μέρα θα τα δίνω στο παιδί μου. (Η παιδίατρος συμφωνεί με το γυναικολόγο)

Χθες όταν μετά από 30 λεπτά θήλαστρου (καλό ηλεκτρικό μοντέλο) έβγαλα μόνο 10 ml, πήρα το χάπι. Η συνέπειες ήταν υπόταση και παρολίγο λιποθυμία όταν ξύπνησα τα ξημερώματα να ταίσω το παιδί. Γενικά, έχω όλη μέρα τα συπτώματα όπως όταν είχα μείνει έγκυος...

 

Τα λόγια σου για μεθοδική άντληση με θήλαστρο, μου έδωσαν ελπίδα...

Να το προσπαθήσω; Να διακόψω απόψε κιόλας την αγωγή;

Δεν θέλω να δεχτώ ότι στερώ από το παιδί μου το γάλα μου τόσο νωρίς.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...