Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραδοσιακή συνταγή κεμπάπ


Elliz

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι κεμπάπ με κιμά εννοώ.

 

Τα έφτιαξα τελικά αλλά δεν μου πετύχανε γευστικά

 

και βγήκανε πολύ στεγνά, αν έχεις συνταγή γράψε την

 

όποτε μπορέσεις.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, και λόγω καταγωγής (Θράκη/Πόντος), ξέρω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 είδη κεμπαμπ...το σις κεμπάμπ και το τας κεμπαμ...

το τας (αν θυμάμαι καλά) είναι με κομματάκια κρέας και το σις με τον κιμά σωστά?

τέλος υπάρχει και το θεϊκό γιαουρτλού κεμπαμπ που μοιάζει με το σις αλλά σερβίρεται με γιαούρτι...

Συγνώμη που δεν είμαι πιο ενημερωμένη...αν κάποια ξέρει περισσότερα σχετικά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδήμων αλλά λόγω καταγωγής θα πω αυτά που γνωρίζω.

Κεμπάπ (κρέας σε κύβους+πατάτες+καρότα+κρεμμύδια)-κατσαρόλα

Τας κεμπάπ (κρέας σε κύβους Θυμάρι+σκόρδο+μαιντανός+κρεμμύδι+ντομάτες+σάλτσα+γαρύφαλλο+κανέλα)

- κατσαρόλα

 

ΣΙΣ κεμπάπ είναι σουβλάκι ψημένο με ντοματούλες και πιπερίτσες περασμένα ενδιάμεσα στο κρεατάκι

ΣΑΚΣΙ ΚΕΜΠΑΠ, ΜΑγειρεμένο όπως το τας- κεμπάπ, με την διαφορά οτι σερβίρεται πάνω σε πουρέ μελιτζάνας που την έχουμε κάνει ψητή πριν την κάνουμε πουρέ, ανακατεμένη με βουτυράκι και αλατοπίπερο (ΘΕικό)

 

Yogurtlu Κεμπάπ Μπορεί να σερβιριστεί είτε με κεμπάπ (κομματάκια κρέατος) είτε με κεφτέδες . Βάζουμε στην βάση του πιάτου μας ψωμάκι φρυγανισμένο που το έχουμε περιχύσει με λίγο λιωμένο βούτυρο γιαούρτι και ζεστή σάλτα ντομάτας και από πάνω το κρεατάκι μας.

 

 

Κεφτεδάκια σε λάμες. (έχω πάρει αυτές τις μεγάλες μεταλλικές βέργες που πουλάνε αντί για τα ξύλινα καλαμάκια)

 

0,5 κιλό μοσχαρίσιο, 0,5 κιλό χοιρινό, 0,5 κιλό αρνίσιο κιμά.

Όλα τα υλικά είναι ίδια όπως φτιάχνουμε τους κεφτέδες εκτός του αυγού και του ψωμιού.

Επίσης προσθέτω λίγο ξυδάκι, κύμινο, μοσχοκάρυδο και λίγοοο γαρύφαλλο. Ζυμώνω πλάθω και περνάω στις βέργες, ψήνω στο γκρίλ ή στο κάρβουνο.

 

Με την στενή έννοια του κιμά σε στύλ σουβλάκι δεν υφίσταται στην Πόλη. Εκεί, τον κιμά τον κάνουν γύρο και τον βάζουν σε μικρό φραντζολάκι σαν σάντουιτς μαζί με μια καυτερή πιπεριά στην μέση αν θες.

Επίσης δεν τρώνε χοιρινό (Τούρκοι) και δεν υπάρχει κατεψυγμένο κρέας. Όλα είναι φρέσκα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλά μαγειρέματα και αν χρειάζεστε διευκρίνηση... κάνα γλυκάκι ας πούμε:wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο κεμπάπ θα πρέπει να προσέξουμε ο κιμάς να είναι χωρίς λίπος - άπαχος & επίσης μπορείς στην ζύμη του κιμά να προσθέσεις μόνο το ασπράδι ενός αυγού.

μεγάλο ρόλο επίσης παίζουν τα μπαχαρικά (κάρδαμο τριμμένο , κανέλα , κορίανδρος τριμμένος ) είναι απαραίτητα! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έτσι τα έφτιαξα και εγώ αλλά μου βγήκαν πολύ στεγνά ενώ

 

όσες φορές τα έχω φάει σε μαγαζιά είναι πολύ ζουμερά.

 

Η μεγάλη διαφορά ειναι στο ψήσιμο . Αν τα ψήσεις πολυ θα στεγνώσουν και θα σφίξουν . Ο καλύτερος τροπος ειναι στα κάρβουνα , στην κουζίνα θελει πειραματισμούς :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...