Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα μπαλέτο. Τώρα που είναι μικρη πρέπει να φτιάξει σωστα την σταση του σώματος και την κίνηση. Οταν μεγαλώσει μπορεί να μην γίνει μπαλαρίνα και να ασχοληθεί με τους άλλους χορούς αλλά τα εφόδια θα τα έχει! Το κολυμβυτήριο είναι επίσης καλή ιδέα αν υπάρχει η δυνατότητα.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μικρή μου θα την πάω μπαλέτο, και στην ουσία δεν είναι μπαλέτο όπως μου είπε η δασκάλα αλλά μουσικοκινητική αγωγή. Μπαλέτο κάνουν τα παιδιά μετά την ηλικία των 9 ετών. Κολυμβητήριο θα την πάω αργότερα και γενικά να δω τι αρέσει στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαλέτο για να χτίσει το κορμάκι της και να αποκτήσει χάρη και κίνηση. Οι χοροί που λες ειναι για πιο μεγάλα κοριτσάκια που αρχίζουν και έχουν και θηλυκότητα. Το μπαλέτο ή η ρυθμική ειναι η βάση για τις μικρες ηλικίες. Ενόργανη δεν θα σύστηνα γιατι μπορεί να εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξη του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalimera. eimai daskala mpaletou apo A8ina ki exw sxoli. fusika... 8a sou proteina mpaleto. einai mia kali suni8eia pou mporeite na 3ekinisete apo twra kai na tin kratisete osoooooo. kai to kolumvitirio kalo einai, alla to xeimwna duskoleuoun gia ta paidia ta pragmata, logw kairou. gia xoro... proswpika 8ewrw oti autou tou eidous oi xoroi DEN EINAI GIA PAIDIA. Olo to stisimo... megalofernei. Emena den mou aresei.

Oso afora tin enorgani (dokos, alma, edafos klp) kai ti ru8miki (mpales, kordeles, sxoinaki klp): epeidi oi sullogoi etoimazoun paidia gia prwta8litismo eiani polu epiponi i proponisi pou ginertai.

Opoia daskala leei oti den mporei ena paidi na kanei mpaleto prin ta 9, profanws den exei upopsi tis to sustima didaskalias tis R.A.D.

Spoudaioi paidagwgoi, mousikoi kai xoreutes (opws i Margot Fonteyn) exoun ftia3ei uli mpaletou se sundiasmo me mousikokinitiki agwgi (pou kanonika didasketai apo mousikous kai oxi apo daskales mpaletou) gia paidia apo 2.5 xronwn. Oti akrivws mporoune ta paidia se auti tin ilikia na kanoun.

H uli auti uparxei kategrammeni se vivlia kai sunodeuetai me tin KATALLHLH mousiki gia tin ka8e ilikia.

Paidia 4 xronwn den mporoune na "akousoune" kai na metrisoune tin idia mousiki me paidia 12 xronwn.

Ena paidi a' dimotikou den mporei na ma8ei ta 8risekutika tis tetartis dimotikou;

Etsi akrivws einai to sustima didaskalias tis R.A.D. H RAD einai enas polu plaios organismos se para polla krati tou kosmou, me para polles daskales. Osoi asxolountai mesa ston organismo auto einai MEGALA KEFALIA!!!!

 

8a 8ela para polu na voi8isw opoion epi8umei. Eimai sti dia8esi sas.

 

Kai kati gia to telos. TO MPALETO PSYLWNEI (eimai 1.72) PSILWNEI KAI DEN STRAVWNEI TA PODIA.

Filia se oles

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με την ΙSMENI λόγω και την δικής μου εμπειρίας. Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι μπαλέτο στην ηλικία των 4 ετών. Είναι κατενθουσιασμένη και συνεχίζει βέβαια και φέτος και της έχει δώσει άλλο αέρα η ενασχόλησή της με το μπαλλέτο. Το στήσιμό της δε, η κορμοστασιά της και το περπάτημά της είναι τέλεια. Λες και είναι μπαλλαρίνα 10 χρόνια !

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω Ισμήνη κατι? Περίπου πανω κάτω ποιο το κόστος στις ιδιωτικές σχολές χορού-μπαλέτου?

 

Αν και οι δήμοι εχουν συνήθως τετοιες δραστηριοτητες για παιδάκια, οπως χορούς κ μπαλέτο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ειναι το ίδιο αξιόπιστα και επαγγελματικά, αν καταλαβαίνετε τι θελω να πω..

 

Η κόρη μου ειναι 3.5 χρονών , θελει να παει μπαλέτο, αλλα φοβάμαι μήπως λογω ηλικίας δεν την δεχτουνε, να περιμένω μεχρι το Φλεβάρη που κλεινει τα 4?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με την ΙSMENI λόγω και την δικής μου εμπειρίας. Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι μπαλέτο στην ηλικία των 4 ετών. Είναι κατενθουσιασμένη και συνεχίζει βέβαια και φέτος και της έχει δώσει άλλο αέρα η ενασχόλησή της με το μπαλλέτο. Το στήσιμό της δε, η κορμοστασιά της και το περπάτημά της είναι τέλεια. Λες και είναι μπαλλαρίνα 10 χρόνια !

 

οταν λες μπαλετο τι εννοεις;τι κανει; :roll:

Παντος εγω δε το θεωρω καλο να βασανιζονται τα παιδακια απο 4 χρονων γιατι και δεν καταλαβαινουν τιποτα και το σωμα δεχεται πιεσεις απο πολυ μικρη ηλικια. Τα παιδια καταλαβαινουν το ρυθμο και την τεχνικη του μπαλετου απο τα 11 και πανω. Αν το παιδι εχει θεληση, αγαπα το μπαλετο, και ειναι ταλαντουχο ανετα απο 12 και πανω ξεκινα.Σε ολες τις ακαδημιες μπαλετου του κοσμου στη πρωτη ταξη παιρνουν παιδια απο 11 χρονων. Κατα τη γνωμη μου πιο νωρις κανει περισσοτερο κακο παρα καλο στο σωμα του παιδιου. Υπαρχουν βεβαια και οι προπαρασκευαστικες ταξεις απο 9 χρονων, στις οποιες κανουν απλες γυμναστικες ασκησεις για την προετοιμασια του σωματος για το μπαλλετο.Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει.

Ολες οι μαμαδες θελουν να καμαρωσουν τις κορουλες τους μπαλαρινες. ...θελει ψαξιμο ομως...

Link to comment
Share on other sites

ta paidia stis mikres ilikies DEN BASANIZONTAI oute kataponoun to swma tous me to mpaleto. ειδικά τα παιδιά που δεν πάνε σχολείο, είναι καλό να βγαίνουν από το σπίτι και να συναναστρέφονται με παιδιά της ίδιας ηλικίας. τα βοηθάει για τη ώρα που θα πάνε σχοείο, να μην κλαίει στην πόρτα που αποχωρίζεται τη μαμά του. και το μπαλετο ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ.

η αλήθεια είανι πως υπάρχουν Δημοι που η εκπάιδευση που προσφέρουν δεν είναι η σωστη στο μπαλέτο. Ξέρω και δήμους που έχουν πολύ καλές δασκάλες και τα παιδιά ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ αυτα που μπορούν να μάθουν στην ηλικίας τους.

στη νίκαια ξέρω σχολή που μπορώ να σου συστήσω

δεν πάεμ οι σχολές να βγάλουμε ταλαντούχα παιδιά, ούτε χορεύτριες. αν προκύψει... εχει καλώς. σαν δασκάλες θέλουμε να γυμνάζουμε τα παιδιά σωστά και δεν θέλουμε να κάθονται όλη μέρα στο σπίτι, μπροστά στην τηλεόραση.

Γνωρίζετε το μεγάλο ποσοστό παχυσαρκίας στα παιδιά στην Ελλάδα. Δε λέω ότι το μπαλέτο αδυνατίζει. Αλλά ΓΥΜΝΑΖΕΙ!

Την τεχνική του μπαλέτου αγαπημένη athena την καταλαβαίνουν από την ηλικία των 4. Αυτο που μπορούν να καταλάβουν... Δεν έχουμε απαιτήσεις από 4χρονα να καταλάβουν τεχνική pirouettes που διδάσκουμε στα 8 και στα 9;

Σε ποιες ακαδημίες αναφέρεσαι; γιατί στην πώην σωβιετική ένωση τα έπαιρναν μέσα από τα σχολεία και τα ξεκινούσανε μπαλέτο (γι αυτό έβγαιναν χορεύτριες στα 16 τους).

Η Ακαδημία του Λονδίνου που αναφέρω (RAD) έχει ΥΛΗ από 5 χρονών. (επαναλαμβάνω ύλη για 5χρονα).

Το μπαλέτο σε ερασιτεχνικές σχολές ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. Όταν αρχίσουν τα παιδιά και κάνουν 4 και πλέον ώρες την ημέρα, τότε ναι... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. Όπως οι ποδοσφαιριστες... όταν κάνουν πολλές ώρες προπόνηση, κάποια στιγμή θα τραυματιστούν. Φυσικό επόμενο του οργανισμού.

"Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει"

Ολα αυτά πολύ σωστά, αλλα δεν παμε να βγάλουμε επαγγελματίες. Αυτα μόνο σε επαγγλεματικό επίπεδο

Τα παιδιά πρέπει να περνάνε καλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σίγουρο το κόστος στους δ'ημου είανι χαμηλότερο έως τζ'αμπα. σε μια σχολή το κόστος των μηνιάιων διδάκτρων εξαρτάται από την περιοχή, από το πλήθος των δασκάλων σε μια σχολή, από τα πάγια έξοδα της σοχλής κ.ά.

Αν μία κοπέλα έχει σχολή δική της και κάνει όλα τα μαθήματα μόνη της, κατα συνέπεια τα δίδακτρα θα είανι χαμηλότερα από μία σχολή που έχει περισσότερες δασκάλες. μία σχολή βέβαια με περισσότερες δασκάλες σημαίνει ότι έχιε και πολλά παιδιά.

Στη Νίκαια ξέρω σχολή μπαλέτου που μπορώ να σου συστήσω.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismene πολύ ωραία αυτά που γράφεις.

Εμείς ξεκινήσαμε μπαλέτο (έχω πολύ μικρά παιδιά) και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιούνται. Ο λόγος που ξεκινήσαμε από τόσο νωρις (πέρα από το δικό μου απωθημένο :lol: ) είναι η εκγύμναση του σώματος και η δημιουργική απασχόληση. Και ό,τι μετά προκύψει, αν προκύψει.

 

Ο παιδοορθοπαιδικός μας είπε ότι είναι η ιδανική άσκηση για τα πόδια και την καλή ισορροπία σε κορίτσια. ¨Ελπίζω να πράξαμε σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως athena μου έχεις κάποια κακή εμειρία από το μπαλέτο και τα γράφεις όλα αυτά; για δες το λίγο αλλιώς το θέμα... σου μιλάω πολύ φιλικά
Οχι δεν εχω κακη εμπειρια,εχω αδιαφορη και βαρετη(ως παιδι).Δεν μπορω πλεον να το δω αλλιως το θεμα.Το μπαλετο ειναι τεχνη και οχι παιχνιδι ή διασκεδαση,Στην Ελλαδα ειναι λιγο παρεξηγημενο και καλως ή κακως δεν εχουμε και παραδοση.Απο το 80 και μετα εχουν γεμισει οι σχολες μπαλετου με μικρα παιδακια.Μηπως τελικα οι μαμαδες θελουμε να καμαρωσουμε τις κορες μας μπαλαρινες;υπαρχουν και αλλες ομαδικες ασχολιες πιο διασκεδαστικες,αυτο πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

voula2 εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τον παιδοορθοπεδικο.

athena δεν έχουν όλες οι μαμάδες αποθυμένο να δουν την κόρη τους μπαλαρίνα. είναι μια πολύ καλή άσκηση για κορίτσια. είναι καλή συνήθεια που μπορεί να συνοδεύει για πάντα. συμφωνώ ο χορός είανι τέχνη!!!! στα πρώτα βήματα όμως του παιδιού είναι ευχαρίστηση, διασκέδαση, δημιουργία, φαντασία... δεν καταλαβαίνει το 4χρονο τι σημαίνει τέχνη. Ο ΧΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

δυστυχώς οι σχολές δεν έοχυν γεμίσει κοριτσάκια. το μπαλέτο είναι προαιρετικό, είναι είδος πολυτελείας. στην πρώτη δυσκολία (πχ οι ώρες του μπαλέτου συμπίπτουν με των αγγλικών, γ' δημοτικού... πολλά μαθήματα, η μαμά βαριέται να το πάει στη σχολή- πολύ συνιθισμένο), το πρώτο που σταματάνε τα παιδιά είναι το μπαλέτο. Εχεις την εντύπωση ότι ζούμε από τις σχολές μας; Συμβαίνει και αυτό, αλλα στην πλειοψηφία... όχι.

Υπάρχουν παρα πολλές ασχολίες για τα παιδιά. Εξίσου όμως διασκεδαστικές όπως το μπαλέτο.

Μιλάς για παράδοση... ε, δεν είμαστε και Ρωσσία. Αλλα ποιος ξεκινάει μπαλέτο στα 3 ή στα 4 λέγοντας ότι θα γίνει χορεύτρια στη Λυρική; Αυτό προκύπτει πολύ αργότερα. Στα 18 μπαίνει με εξετάσεις σε κάποια Ανώτερη Επαγγλεματική Σχολή Χορού και μετά κατά 90% θα γίνει δασκάλα χορού. Παράλληλα με τις σπουδές σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ σπυδάζει και χορό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εκανα μπαλετο απο τα 6 μου και για δεκα χρονια!!Συμφωνω απολυτη με την Ισμηνη και ακομα και σημερα σκεφτομαι πως καποια στιγμη θα ηθελα να ξανακανω μπαλετο γιατι το λατρευω!!Δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου να δυσανασχετησα και να καταπονεθηκα σαν παιδι!!Αν δεν ειχα σταματησει (λογω θανατου κοντινου συγγενη) θα συνεχιζα σιγουρα επαγγελματικα!!!Πιστευω οτι πρεπει να προσφερεις αυτη την εμπειρια στο παιδι σου και να δεις τις αντιδρασεις του!!!Μακαρι καποια στιγμη να ξαναχορεψω!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εκανα μπαλετο απο τα 6 μου και για δεκα χρονια!!Συμφωνω απολυτη με την Ισμηνη και ακομα και σημερα σκεφτομαι πως καποια στιγμη θα ηθελα να ξανακανω μπαλετο γιατι το λατρευω!!Δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου να δυσανασχετησα και να καταπονεθηκα σαν παιδι!!Αν δεν ειχα σταματησει (λογω θανατου κοντινου συγγενη) θα συνεχιζα σιγουρα επαγγελματικα!!!Πιστευω οτι πρεπει να προσφερεις αυτη την εμπειρια στο παιδι σου και να δεις τις αντιδρασεις του!!!Μακαρι καποια στιγμη να ξαναχορεψω!!!
δεν λεω το αντιθετο,λεω οτι ειναι πολυ νωρις να ξεκινανε τα παιδακια στα 4(και σιγουρα δεν κανουν αγγλικα ε;).
Link to comment
Share on other sites

voula2 εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τον παιδοορθοπεδικο.

athena δεν έχουν όλες οι μαμάδες αποθυμένο να δουν την κόρη τους μπαλαρίνα. είναι μια πολύ καλή άσκηση για κορίτσια. είναι καλή συνήθεια που μπορεί να συνοδεύει για πάντα. συμφωνώ ο χορός είανι τέχνη!!!! στα πρώτα βήματα όμως του παιδιού είναι ευχαρίστηση, διασκέδαση, δημιουργία, φαντασία... δεν καταλαβαίνει το 4χρονο τι σημαίνει τέχνη. Ο ΧΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

δυστυχώς οι σχολές δεν έοχυν γεμίσει κοριτσάκια. το μπαλέτο είναι προαιρετικό, είναι είδος πολυτελείας. στην πρώτη δυσκολία (πχ οι ώρες του μπαλέτου συμπίπτουν με των αγγλικών, γ' δημοτικού... πολλά μαθήματα, η μαμά βαριέται να το πάει στη σχολή- πολύ συνιθισμένο), το πρώτο που σταματάνε τα παιδιά είναι το μπαλέτο. Εχεις την εντύπωση ότι ζούμε από τις σχολές μας; Συμβαίνει και αυτό, αλλα στην πλειοψηφία... όχι.

Υπάρχουν παρα πολλές ασχολίες για τα παιδιά. Εξίσου όμως διασκεδαστικές όπως το μπαλέτο.

Μιλάς για παράδοση... ε, δεν είμαστε και Ρωσσία. Αλλα ποιος ξεκινάει μπαλέτο στα 3 ή στα 4 λέγοντας ότι θα γίνει χορεύτρια στη Λυρική; Αυτό προκύπτει πολύ αργότερα. Στα 18 μπαίνει με εξετάσεις σε κάποια Ανώτερη Επαγγλεματική Σχολή Χορού και μετά κατά 90% θα γίνει δασκάλα χορού. Παράλληλα με τις σπουδές σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ σπυδάζει και χορό.

Και παλι θα επαναλαβω οτι το μπαλετο δεν ειναι διοασκεδαση ετσι οπως το εννοεις.Τα παιδια καταλαβαινουν το ρυθμο και την τεχνικη του μπαλετου απο τα 11 και πανω.Ειπα ολες οι μανουλες θελουν να καμαρωσουμε καποια στιγμη τις κορες μας μπαλαρινες,δεν ειπα οτι εχουν απΟθυμενο...εχεις παιδια;ο χορος βοηθαει τον ανθρωπο να γνωρισει το σωμα του και τις δυνατοτητες εκφρασης του με αυτο,διδασκει αυτοπειθαρχια και ομαδικοτητα.Εκτος απο την ρωσια ειναι και η Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια κ.α
Link to comment
Share on other sites

το μπαλέτο για την ηλικία των μικρών παιδιών... ναι είανι διασκεδαση!

τα παιδιά καταλαβαίνουν τον ρυθμό από τότε που γεννιούνται (γιατί ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εχουν τον προσωπικό τους ρυθμό) και την τεχνική από τα 3 τους χρόνια. ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ.

Από την πείρα που έχω, λίγες μαμάδες θέλουν να καμαρώσουν τις κόρες τους μπαλαρίνες. Τα περισσότερα παιδιά ξεκινάνε μπαλέτο... έτσι, για να περνάνε καλα ενώ γυμνάζονται.

Δεν είπα ότι εσύ ανέφερες ότι έχουν αποθυμένο. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις των μαμάδων. Όπως υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ενηλίων- φοιτητριών που δεν τις αφήσανε οι μαμάδες τους να κάνουν μπαλέτο σαν παιδιά ή τις σταματήσανε για... διάφορους λόγους.

Ναι έχω, μία κόρη. Έχουν περάσει επίσης πολλά παιδιά από τα χέρια μου από το 1996 που διδάσκω μπαλέτο.

Με βρίσκεις απόλυτα ΣΥΜΦΩΝΗ με την αυτοπειθαρχία και την ομαδικότητα. Δεν είανι αρκετό για να κάνει κάποιο παιδί χορο;

Ναι πολλές χώρες στο εξωτερικό έχουν ακαδημίες. Ενδεικτικά ανέφερα τη Ρωσσία. Σε πολλές τις χώρες, ξεκινάνε τα παιδιά πολύ μικρά μπαλέτο και όπως σου είπα στα 16 είναι χορεύτριες. Εκεί το μπαλέτο το έχουν σε εκτίμηση. Και όλες οι μαμάδες- γονείς στέλνουν τα παιδιά τους. Στην Ελλάδα όπως είπα είναι είδος πολυτελείας, δυστυχώς. Δεν ξέρουν πόσο καλό κάνει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει το site της R.A.D. http://www.rad.org.uk

Και στο Βρετανικό Συμβούλιο από τον κύριο Κλειτσιώτη μπορεί να ζητήσει κάποια σχολή στην περιοχή του.

Εγώ είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

katd... σε ποια περιοχή μένεις για να σου προτέινω κάποια σχολή, αξιόπιστη. Υπάρχουν σχολές που έχουν μπαλέτο ενηλίκων.

 

barbie2000:στη νίκαια... όχι δε λέω τη σχολή "λαζαριδου". μπορώ σε πμ να σου πώ σε ποια σχολή αναφέρομαι. αλλιώς θα είναι διαφήμιση...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...