Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mandy και μενα μου είχε πει η γιατρός πριν 2 χρόνια υποψία για πολύποδα, το αφήσαμε εκεί αλλά τώρα που πήγα και είπαμε για εγκυμοσυνη μου πε να πάω απο 5η έως 10η μέρα για υπέρηχο κολπικό να δούμε αν υπάρχει τελικά ....μόνο τότε μπορείσ να τον δείς γιατί είναι λεπτό το ενδομήτριο..τελικώς δεν τον βρήκε αλλά είπε ότι αυτό που είχε δεί ίσως ήταν λίγη βλέννα ή αιματάκι και φάνηκε κάτι παχύ...Βιαζεσαι για κάποιο λόγο να το βγάλεις αυτόν τον μήνα? γιατί δεν ξαναπάς σε ένα μήνα να τον ξαναδείς ? λέω να πάς και στην δικιά σου γιατρό ...εγώ πάντως έτσι είχα σκεφτεί , να περιμένω λίγο και να πάω και σε άλλο γιατρό για διασταύρωση...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! Εμένα μου βρήκε τον Ιούλιο έναν μικρό πολύποδα (4χιλ.) η γυναικολόγος μου και μου συνέστησε να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα και αν δεν μου φύγει από μόνος του τότε να τον βγάλω! Να σας πω την αλήθεια ψιλοτσαντίστηκα με την απάθεια της και με το πόσους πολλούς μήνες μου είπε να περιμένω (στο φόρουμ διάβαζα οτι οι άλλοι γιατροί λένε αναμονή 1μήνα και μετά βγάλσιμο), και πήγα και εγώ να πάρω δεύτερη γνώμη. Ο γιατρός αυτός μου είπε οτι επειδή είναι πολύ μικρός και σε σημείο που δεν ενοχλέι το μπεμπέ να κάτσει, να μην κάνω επέμβαση αφαίρεσής του. Και αυτό έκανα, γιατί το ψιλοφοβόμουν κιόλας!!! Βέβαια ακόμα δεν έπιασα μπεμπέ και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε τελικά να τον βγάλω (παρεπιπτόντως δεν έχει μεγαλώσει, εξακολουθεί να είναι το ίδιο μέγεθος). Θα περιμένω αυτόν τον μήνα (που έκανα σπερματέγχυση) και αν τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, τότε ίσως να κάνω καμιά υστεροσκόπηση. Θα δούμε!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! Εμένα μου βρήκε τον Ιούλιο έναν μικρό πολύποδα (4χιλ.) η γυναικολόγος μου και μου συνέστησε να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα και αν δεν μου φύγει από μόνος του τότε να τον βγάλω! Να σας πω την αλήθεια ψιλοτσαντίστηκα με την απάθεια της και με το πόσους πολλούς μήνες μου είπε να περιμένω (στο φόρουμ διάβαζα οτι οι άλλοι γιατροί λένε αναμονή 1μήνα και μετά βγάλσιμο), και πήγα και εγώ να πάρω δεύτερη γνώμη. Ο γιατρός αυτός μου είπε οτι επειδή είναι πολύ μικρός και σε σημείο που δεν ενοχλέι το μπεμπέ να κάτσει, να μην κάνω επέμβαση αφαίρεσής του. Και αυτό έκανα, γιατί το ψιλοφοβόμουν κιόλας!!! Βέβαια ακόμα δεν έπιασα μπεμπέ και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε τελικά να τον βγάλω (παρεπιπτόντως δεν έχει μεγαλώσει, εξακολουθεί να είναι το ίδιο μέγεθος). Θα περιμένω αυτόν τον μήνα (που έκανα σπερματέγχυση) και αν τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, τότε ίσως να κάνω καμιά υστεροσκόπηση. Θα δούμε!

 

elenaki καλημέρα,καλύτερα να τον βγάλεις.Εγώ είχα ένα μικρό πολύποδα (7χιλ) ήταν στην άκρη βέβαια και ο γιατρός μου μου είπε οτι καλό είναι να βγει διότι ένα 30% μπορεί να επηρεάζει που δεν έχουμε ακόμα μπεμπε.Μου ήρθε λίγο κάπως στην αρχή αλλά το πήρα απόφαση και πριν 2 εβδομάδες τον έβγαλα με υστεροσκόπηση.Τίποτα δεν είναι.Την άλλη μέρα πήγα για δουλειά κανονικά.Και εγώ έκανα σπερματένχυσνη απέτυχε και μετά τον έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι συνέχεια γαμώτο, οτι μπορεί τελικά να οφείλεται σε αυτή τη βλακεία!!! Τόσα χρόνια που δε με ένοιαζε για παιδί δεν είχα τίποτα, τώρα που είπα να κάνω τσουπ, να σου ο βρωμο-πολύποδας!!! Monicaa, που έκανες της υστεροσκόπηση και πόσο σου κόστισε?

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντα έτσι γίνεται, όταν θέλουμε κάτι πολύ κάτι θα προκύψει.Τέλος πάντων θετική σκέψη και μόνο!Όσο για το κόστος, το νοσοκομείο μου πήρε 740 ευρω και 700 ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΟ.Κοίτα οικονομική δεν είναι, αλλά ο σκοπός είναι ιερός οπότε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου το σκεφτήκαμε.Είπαμε να την κάνω να φύγει και αυτό το εμπόδιο.Ο γιατρός μου είπε να περιμένω 2 μήνες να ηρεμήσω και αν δεν έρθει η πολυπόθητη εγκυμοσύνη να ξαναπροσπαθήσουμε σπερματένχυνση αλλά όχι πλέον με το φυσικό κύκλο.(είδη έχω κάνει 2 σπερματενχύνσεις με φυσικο κύκλο).Το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν το συζητάμε, εδώ χαλάμε λεφτά για άλλες και άλλες βλακείες και για τόσο σημαντικό θέμα θα τα τσιγκουνευτούμε??!!! Μάλλον προς τα εκεί με βλέπω, θα περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα να αδιαθετήσω και μετά βουρ!! Αλήθεια δε σε ρώτησα, γίνεται συγκεκριμένη μέρα? (αρχή κύκλου για παράδειγμα)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenaki25 καλημέρα εμένα έκανε η αδελφή μου υστεροσκόπηση και της στόιχισε και γιατρός και νοσοκομείο 800ε όχι 1400 που λένε παραπάνω.από τότε ξεμπέρδεψε αδιαθετεί κανονικά και δεν έχει δει ξανά καθόλου αίμα ότι θες ενημέρωσε με

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

elenikafou σε ποιο νοσοκομείο την έκανε η αδερφή σου?

Εντάξει, εννοείται οτι θα υπάρχουν διαφορές στην τιμή γιατί κάθε γιατρός ζητάει διαφορετικό ποσό (για να μην αναφέρω τα νοσοκομεία!). Πάντως εμένα ο πολύποδας δεν με έχει επηρεάσει στην περίοδο, δηλαδή δεν έχω μεγάλη ροή, απλά μόνο μεγάλο πόνο την πρώτη μέρα!!! Αλλά αυτό με τον πόνο το έχω από τότε που πρωτοαδιαθέτησα, οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται ο πολύποδας (που τον έχω εδώ και 8μήνες.)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τους τελεύταίους 3 μήνες που τότε πρέπει να μου εμφανίστηκε ο πολύποδας είχα πάρα πολύ αίμα σε σημείο να τα κάνω όλα χάλια.Προχθές που αδιαθέτησα μετά την υστεροσκόπηση έχω ροή κανονική όχι πλημμύρα.

Link to comment
Share on other sites

ίσως εμένα να μην μου επηρεάζει τόσο την ροή γιατί ειναι μικρούλης! Ξερώ εγώ???!!Και πριν πολύποδα και μετά 3μέρες περίοδο είχα και έχω, απλά μετά πολύποδα νομίζω τα καφέ μου κρατάνε 1-2μέρες παραπάνω.

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!

Σίγουρα θα έχεi ξανασυζητηθεί ένα τέτοιο θέμα αλλά πρέπει να ψάξω και δεν έχω χρόνο....

πρίν από 6 μήνες περίπου διαπύστωσα σε έναν έλεγχο κ.υπερήχου ότι έχω έναν πολύποδα ενδομητρίου.πανικοβλήθικα.επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο μου είπε ότι πρέπει να βγει με υστεροσκόπηση.δεν έκλεισα ημερομηνία για την επέμβαση. προτίμασα να πάρω και 2η γνώμη όπως και 3η. για το λόγο μόνο και μόνο ότι θέλω να βρώ το κατάλληλο γυναικολόγο γιάτι φοβάμε και δεν έχω ξαναχειρουργηθεί.

τι γνωρίζετε για την συγκεκριμένη υστεροσκόπηση? είναι ασφαλής η μέθοδος αυτή?γιατί ακούω διάφορα ότι ξαναεμφανίζετε ο πολύποδας κάποια στιγμή.

κάποιος γυναικολόγος μου είπε πριν την επέμβαση να πάρω χάπια και απόρησα.... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

απορώ κιόλας μήπως δεν πρέπει να βγεί ο πολύποδας και θέλουν να με εκμεταλευτούν.

συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κι εμένα μου διέγνωσε ο γιατρός πολύποδα (5 mm) και ήμουν έτοιμη να τον βγάλω αυτή την εβδομάδα - οπότε καταλαβαίνετε ότι διόλου δεν φοβάμαι τις επεμβάσεις. Μετά όμως έπεσαν κάποιοι πάνω μου (και ο άντρας μου) να με πείσουν να πάω για 2η και 3η γνώμη, όχι για να αποφύγω την επέμβαση αλλά να πάω σε πιο έμπειρο χειρουργό. Ο δικός μου είναι θεωρητικά ειδικευθείς στη λαπαροσκοπική και ανήκει στην ομάδα του Πιστοφίδη, αλλά είναι δεν είναι 40. Θέλω να πω... μπορεί να έχει απίστευτο χέρι και μάτι, αλλά τελικά προτιμώ ένα γιατρό που να ειδικεύεται στις υστεροσκοπήσεις/λαπαροσκοπήσεις και να έχει πολλές...ώρες πτήσεις.

 

Ξέρετε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Pixie καλημέρα,αν θα διάβασες εγώ έβγαλα έναν πολύποδα με υστεροσκόπηση που είχα, στις 2 Νοεμβρίου.Ειλικρινά μην φοβάσαι καθόλου, δεν είναι τίποτα.Διαρκεί πολύ λίγο, μέθη σου κάνουν.Βασικά φοβόμουνα λίγο τη μέθη αλλά τελικά δεν έίναι τίποτα.Όταν θα ξυπνήσεις θα νομίζεις ότι κοιμόσουνα 1 μήνα.Εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι καλό είναι να βγει γιατί ένα 30% μπορεί να επηρεάζει που δεν έχω μείνει έγκυος.Για μένα καλό είναι να το βγάλεις.Ένα ξένο σώμα που έχουμε πάνω μας δεν είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ monicaa.

πριν κανεις την εγχειρηση σου είπαν να παρεις καποια χαπια πριν κανεις την εγχειρηση?

σε ποια μερα του κυκλου της περιοδο πρεπει να γινει? ακομα δεν εχω βρει το καταλληλο γιατρο ακομα. απο 1500 μεχρι 2000 μου ειπαν. τοσο περιπου ειναι?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ monicaa.

πριν κανεις την εγχειρηση σου είπαν να παρεις καποια χαπια πριν κανεις την εγχειρηση?

σε ποια μερα του κυκλου της περιοδο πρεπει να γινει? ακομα δεν εχω βρει το καταλληλο γιατρο ακομα. απο 1500 μεχρι 2000 μου ειπαν. τοσο περιπου ειναι?

 

Pixie,δεν πήρε κανένα φάρμακο πριν.Στη μέση περίπου του κύκλου σου πρέπει να την κάνεις.Εγώ την έκανα στην 15 μέρα του κύκλου μου και μου στοίχησε 1400 ευρώ όλα (και το νοσοκομείο και ο γιατρός).Έλπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...