Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφος και καθρέφτης


irene_zog

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σαν τι να πάθουν δηλαδή;

Αυτό που είχα δει εγώ παλιότερα σε ένα ντοκιμαντέρ είναι ότι μέχρι κάποια ηλικία (γύρω στον 1,5 χρόνο αν θυμάμαι καλά) τα μωρά δεν αναγνωρίζουν το εαυτό τους στον καθρέφτη αλλά απλά νομίζουν ότι βλέπουν κάποιο άλλο παιδάκι.

Ανεξαρτήτου αναγνώρισης ή όχι πάντως όλα χαίρονται τρελά μπροστά από καθρέφτες. Π.χ. ο δικός μου όταν τον πλένω στο νιπτήρα του μπάνιου. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε ότι απαγορεύεται!Δηλ. εμένα η κόρη μου που όπου βρει καθρέφτη καθρεφτίζεται και γελάει τρελλά (ούτε ενός έτους δεν είναι) θα πάθει κάτι?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:o Kαινούριο είναι αυτό τώρα;;; Ο δικός μου όπου βρει καθρέφτη πάει και κάθεται με τις ώρες!!! Αφού όταν είναι να κάνω κάποια δουλειά ή να κάνω μπάνιο τον βάζω στο καρεκλάκι του φαγητού και τον βάζω μπροστά απο τον καθρέφτη και κάθεται εκεί ήσυχος και μιλάει στο "παιδάκι" που είναι απέναντι και του κάνει παλαμάκια και "γεια σου γεια σου".

Πολύ θα ήθελα να μάθω γιατί δεν κάνει πάντως....

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι για ιατρικούς λόγους αλλά για τις γνωστές και χαζές προλείψεις? Στο χωριό μου λένε οτι δεν κάνει τα καθρευτίζεις το μωρό γιατί θα αποκτήσει σύντομα αδελφάκι (για τις μαμάδες που δεν θέλουν ακόμα άλλο παιδάκι!!)

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι για προληπτικους λογους που ομως δεν γνωριζω.

Εχω διαβασει σε δαιφορα σαιτ για παιδακια οτι ενα παιχνιδι που μπορεις να κανεις οταν ειναι μωρακια κ δεν εχεις πολλες επιλογες ειανι να καθεσαι μπροστα με το παιδι αγγαλια σε καθρεφτη και να κανεις γκριματσες και αλλα αστεια.Τρελενονται τα μωρακια!!!

Δεν αναγνωριζουν οτι ειναι ο εαυτος τους ομως!νομιζουν ειναι καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Μου το ειπε μια κοπελιά που έχει σπουδασει στην ρωσια λογοθεραπεια και ψυχολογια και θεωρει οτι τα ρωσικα βιβλια ειναι τα καλυτερα σε αυτον τον τομέα. Δεν μπορεσε να μου το εξηγησει πολυ καλα γιατι η κοινη μας γλωσσα ήταν τα αγγλικα, αλλα είπε οτι τα μωρα δεν βλεπουν τον εαυτο τους όπως ειναι στην πραγματικοτητα αλλα καπως παραμορφωμένα και επιπλεον οτι βλεπουν κατι σαν σκιες (??) και τις παρερμηνευουν..

Της ειπα οτι ο μικρος γελαει οταν βλεπει τον εαυτο του οπουδηποτε και να καθρεφτιζεται και ειπε οτι ολα τα μωρα γελανε αλλα πολλες φορες τα προβληματα στα παιδια εμφανιζονται μεγαλωνοντας.

Ρωτησα την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπάρχει προβλημα...

 

 

Ο αντρας μου ειπε το εξης.."Γιατι τότε στα βρεφικά παιχνιδια που ειναι μελετημενα απο επιστημονες βαζουν καθρεφτακια!!!"

 

Δεν ξερω..Εγω καλού κακου θα το ελαττωσω :confused:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσπαθώ να βρω κάτι στη γλώσσα μου (ισπανικά) και κανένας δεν λέει τίποτα αρνητικό, αλλά το αντίθετο, ότι τα μωρά χαίρονται. Μόνο ένας λέει ότι μάλλον σχετίζεται με παλιές προκαταλήψεις της Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Μου το ειπε μια κοπελιά που έχει σπουδασει στην ρωσια λογοθεραπεια και ψυχολογια και θεωρει οτι τα ρωσικα βιβλια ειναι τα καλυτερα σε αυτον τον τομέα. Δεν μπορεσε να μου το εξηγησει πολυ καλα γιατι η κοινη μας γλωσσα ήταν τα αγγλικα, αλλα είπε οτι τα μωρα δεν βλεπουν τον εαυτο τους όπως ειναι στην πραγματικοτητα αλλα καπως παραμορφωμένα και επιπλεον οτι βλεπουν κατι σαν σκιες (??) και τις παρερμηνευουν..

Της ειπα οτι ο μικρος γελαει οταν βλεπει τον εαυτο του οπουδηποτε και να καθρεφτιζεται και ειπε οτι ολα τα μωρα γελανε αλλα πολλες φορες τα προβληματα στα παιδια εμφανιζονται μεγαλωνοντας.

Ρωτησα την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπάρχει προβλημα...

 

 

Ο αντρας μου ειπε το εξης.."Γιατι τότε στα βρεφικά παιχνιδια που ειναι μελετημενα απο επιστημονες βαζουν καθρεφτακια!!!"

 

Δεν ξερω..Εγω καλού κακου θα το ελαττωσω :confused:.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να νευριασω με αυτό που διάβασα.συγνώμη, γιατί εγώ εχω την εντύπωση ότι οι καθρέφτες αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα! Να πεις την φιλη σου τα θρίλερ που βλέπει,κ συγκεκριμένα το θρίλερ "αγεννητος" να μην τα παιρνει κ πολυ στα σοβαρα κ τρομοκρατει τον κοσμο! !!!εκεί υποθηκε αυτή η.... κοτσανα(το είπα όσο πιο κόσμια μπορούσα)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, μεταφυσικό θα είναι το θέμα. Υποτίθεται πως οι καθρέφτες είναι "πύλες" σε άλλες διαστάσεις και μη δει κάτι το παιδί, ή μην το δουν και το ζηλέψουν, το ματιάσουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο αντρας μου ειπε το εξης.."Γιατι τότε στα βρεφικά παιχνιδια που ειναι μελετημενα απο επιστημονες βαζουν καθρεφτακια!!!"

 

 

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό!Πολλά βρεφικά παιχνίδια έχουν καθρεφτάκια!!!!!

Και αν ήταν κάτι κακό πιστεύω οτι δε θα άρεσε στα παιδιά.Αν έβλεπαν κάτι άλλο εκεί μέσα!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια έχω ακούσει το άκρως αντίθετο.Ότι δηλαδή μέσα από τον καθρέπτη μπορείς να ελέγξεις την αντίληψη του παιδιού. Πιο συγκεκριμένα αν καθρεφτίζεις και κουνάς ένα παιχνιδάκι έχοντας αγκαλιά το μωρό, τότε αυτό θα πρέπει κοιτώντας στον καθρέπτη να ακολουθήσει την κίνηση των χεριών σου. Έτσι δειχνει ότι το μωρό αντιλαμβάνεται την κινηση. Αυτό το είχε πεί παιδίατρος στην κουνιάδα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε καλέ τι λέτε τώρα;στην ταινία έβαλε ένα σατανικό παιδί ένα μωρό να κοιτάξει σε καθρέφτη κ μετά από μερικές μέρες το μωρό πέθανε.μακριά από καθρέφτες! :-P επίσης ξέρω κ για έναν άλλο καθρέφτη που τον ρωτούσε μια αν ήταν όμορφη κ αυτός τις απαντούσε! :-P ακόμη όταν ήμασταν μίκρα μας έλεγαν κατι παιδιά ότι αν πας στις 12 το βράδυ μπροστά σε καθρέφτη θα δεις τον σατανά.εγώ σατανά δεν είδα πάντως.θα είχε πάει σε άλλο καθρέφτη να εμφανιστεί φαίνεται εκείνο το βράδυ! :-P:-D:-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να νευριασω με αυτό που διάβασα.συγνώμη, γιατί εγώ εχω την εντύπωση ότι οι καθρέφτες αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα! Να πεις την φιλη σου τα θρίλερ που βλέπει,κ συγκεκριμένα το θρίλερ "αγεννητος" να μην τα παιρνει κ πολυ στα σοβαρα κ τρομοκρατει τον κοσμο! !!!εκεί υποθηκε αυτή η.... κοτσανα(το είπα όσο πιο κόσμια μπορούσα)!

 

Πολύ επιθετικό και απόλυτο σε βρίσκω mariantinos, psilodaimonismeno σε κόβω, :):):):):):):):):)

μήπως τελικά φταίει ο καθρέπτης για την περίπτωση σου????? :):):):):):):):):) και καθόλου κόσμια η απάντηση σου, άσχετα εάν έχεις δίκιο ή όχι (BEAUTIFULL !!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επιθετικό και απόλυτο σε βρίσκω σήμερα μαριεντινοσ,

μήπως τελικά φταίει ο καθρέπτης για την περίπτωση σου????? :):):):):):):):):) και καθόλου κόσμια η απάντηση σου, άσχετα εάν έχεις δίκιο ή όχι (BEAUTIFULL !!!!!!!)

 

Λες να με είδε ο σατανάς κ να τρόμαξε;χαχαχα.κοίτα ειρήνη,η αλήθεια είναι ότι νευριασα γιατί αν δεν το έβλεπα σ εκείνο το χαζοθρίλερ ίσως να τρόμαζα.κ σίγουρα υπάρχουν κορίτσια που θα το διάβασαν κ θα σκιάχτικαν.δεν είναι ωραίο να τρομοκρατούμε τον κόσμο,πόσο μάλλον τόσεΣ μανουλες που θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους.αν ισχύει κατι τέτοιο θα είχε ακουστεί παγκόσμιος.ποια μάνα δεν πάει το παιδί της στον καθρέφτη;ας έρθει μια να πει ότι δεν το έκανε πότε.όλα προβληματικά θα γίνουν;κ στην ρωσσία όλα νορμάλ.

Υπάρχει ένα θέμα εδώ που λέει για μια γιαγιά που δεν είναι γιαγιά κ κρύβει μαχαίρια,πριόνια, κ δεν ξέρω τι άλλο,μέσα στο καπό των θυμάτων τους κ τους ζητάει να την πάρουν μαζί τους με το αυτοκ τους.οι περισσότερες κοπέλες που ανέφεραν αυτή την μουφοιστορία τους την είπαν ΣOBAPA ΆΤΟΜΑ!απλά κάποια άτομα έχουν ένα κακό χουι να λένε για πράγματα που άκουσαν ότι τα έζησαν αυτοί.στην περίπτωση σου δεν κατηγορώ εσένα αλλά την φιλη σου.δεν ήθελα να σε προσβάλω κ συγνώμη αν έδωσα αυτή την εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επιθετικό και απόλυτο σε βρίσκω mariantinos, psilodaimonismeno σε κόβω, :):):):):):):):):)

μήπως τελικά φταίει ο καθρέπτης για την περίπτωση σου????? :):):):):):):):):) και καθόλου κόσμια η απάντηση σου, άσχετα εάν έχεις δίκιο ή όχι (BEAUTIFULL !!!!!!!)

 

Καλέ γυναίκα είμαι.διόρθωσε το κ γραψε δαιμόνισμενη :-)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα της αρεσει παρα πολυ να βρισκεται μπροστα στον καθρεφτη και μη σας πω πως πολλες φορες ηρεμει μονο με το να "παιξει" με το "αλλο" παιδακι. Τι να πω...

Μαρακι ευτυχως που ανεφερες το θριλερ γιατι εγω ημουν ικανη να σκεπασω με σεντονια ολους τους καθρεφτες του σπιτιου προκειμενου να μην δει κατι "αποκοσμο" η μικρη μου!

Γιατι ομως να πανικοβαλουμε τοσο κοσμο με τετοιες ιστοριες χωρις να εχουμε τεκμηρια? :roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

"Στα παιδια αρεσει να κοιταζονται στον καθρέφτη. Οπως η ηδονη του πιπιλισματος, οπως το χαμόγελο, οπως η χαρα της επανάληψης ειναι και αυτο ενα απο τα χαρακτηριστικα της βρεφικης ηληκιας. Δεν ειναι καθολου σπανιο ενα βρεφος τριων ή τεσσαρων μηνων να κοιταζει συχνα τσν καθρεφτη της καμαρας ή του μπανιου. Σ αυτην την ηληκια ομως το κανει για να κατασκοπευει τις αντανακλάσεις των φώτων ή γιατι διακρινει προσωπα που ειναι ομοια με αληθινα. Αν μπορουσε, θα εκανε οπως ο χιμπατζης που ψαχνει πισω απο τον καθρεφτη το σωμα αυτου που ειδε το κεφαλι του. Απο τους 6 μηνες ολο και περισσοτερο, το παιδι χαιρεται να κοιταζεται μεσα στον καθρέφτη.

Γιατι αυτη η χαρα? Γιατι, για πρωτη φορα το παιδι βλεπει πως ειναι καποιος και πως το σωμα του ειναι ενα. Μεχρι τωρα πιπιλιζε τον αντιχειρα του ή το δαχτυλο του ποδιου του, διασκεδαζε παρατηρώντας το χερι του, χωρις ομως να εχει ιδεα του συνολου του οποιου ολα αυτα ηταν μέρη. Τωρα εχει αποκτησει μια εικονα σφαιρικη. Βλεπει τους αλλους να ειναι διαφορετικοι απο εκεινο και τον εαυτο του διαφορετικο απο τους αλλους.

Αυτη η ανακαλυψη εχει σημαντικη πρακτικη αξια. Το παιδι μπορει να δει πια το εγω του, να το ξεχωρισει - ειναι ο Παυλος, ειναι η Κλαιρη."

 

Αποσπασμα απο το Αναπτυξη και διαπαιδαγωγηση του παιδιου :

ψυχοκινητικο ξυπνημα του βρεφους "6-12 μηνων η αναγνωριση του αλλου"

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη βλεπω εντονο προβληματισμο για το συγκεκριμενο θεμα και δεν θελω να μεινετε ανενημερωτες θα σας πω εγω που τα ξερω ολα.. (μιας και καταγομαι απο γιαγια ασσο στις προληψεις smiley-laughing002.gif smiley-laughing002.gif) τις οποιες ως οφειλει η μανα μου μου τις μεταφερει.. μην χασουμε κ τιποτα)

 

Καταρχην υπαρχει ενα λαθος στην αρχικη διατυπωση..

Οχι ολα τα βρεφη.. τα αβαπτιστα βρεφη δεν πρεπει να βαζουμε μπροστα στον καθρεφτη.

Γιατι βλεπουν τον.. εξω απο δω..

Μολις τα βαφτισουμε μπορουμε να τα βαλουμε κανονικα.. smiley-gen013.gif

 

Τωρα οπως κ πολυ ευστοχα παρατηρησε ο συζυγος της φιλης πιο πανω, οντως ολες οι εταιριες που φτιαχνουν παιχνιδια κατοπιν χρονιων μελετων κλπ κλπ κ βασισμενες στη συγχρονη παιδαγωγικη , βαζουν καθρεφτακια στα παιχνιδια τους..

Ισως γιατι απλα τα παιχνιδια αυτα απευθυνονται σε μια μεγαλυτερη γκαμα παιδιων , ανεξαρτητου φυλης, εθνικοτητας η θρησκειας, κ οχι μονο σε χριστιανοπουλα που κατοικουν στην Ελλαδα.

Γιατι μαλλον μονο τα δικα μας δεν πρεπει να καθρεφτιζονται εως οτου βαφτιστουν..

smiley-laughing025.gif

 

Σορυ για το μεγαλο ποστ.. ελπιζω να σας διαφωτισα..:mrgreen::mrgreen:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...