Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τόπικ για Χριστουγεννιάτικες Bαπτίσεις !


gerakina

Recommended Posts

σβήνω καλύτερα την απάντησή μου γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί δυσφήμιση ή κάτι άλλο :)

Αγγελούδια σε ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως για το χρόνο σου!

Τελικά τα μοιράσαμε μετά από μια τελευταία επαφή τα κεκάκια θα τα κάνει η μαμά μου που έχει πεισμώσει και τα μπισκοτάκια θα μας τα φτιάξει η κοπέλα εδώ

 

http://poulcheria.blogspot.com/search?updated-max=2011-08-03T14:18:00%2B03:00

 

αν και ομολογουμένως τσιμπημένα σε τιμές αλλά δεν θέλω πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 598
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιρνω την Πουλχερια για να μαθω τιμες για τα γεννεθλια μας αλλά διχνει σαν να το κλεινει.3 φορες πηρα.Ισως ναχει χαλάσει το τηλεφωνο.

Θα παρω τη Μαιρη και μετά θα ξαναπάρω.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια επιτελους αποφασισαμε οτι θα βαφτισουμε το ζουζουνι μας τα χριστουγεννα!Ειμαι τοισο χαρουμενη που πεταω!Παντα ηθελα μια χριστουγεννιαικη βαφτιση οποτε αξιζε η αναμονη αφου ο μπεμπουλης θα ειναι 20 μηνων τοτε!Ξεκιναω σημερα διαβασμα του τοπικ αν και εχω κατεβαση πολυ ωραιες ιδεες,θα σας στις πω εν καιρω!Αντε να μαζευτουμε κι αλες μαμαδες να ριχνουμε ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Οσες τελικά κάνατε βάπτιση χειμώνα,έχω μια απορία.

Οι εκκλησίες κατα πόσο ήταν ζεστές για για να μην κρυωνει το γυμνό μωράκι;

Μετά που κάνατε το πατιρντι;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βαφτίσαμε 26 Δεκεμβρίου. Η εκκλησία ήταν μια χαρά ζεστή. Κανένα πρόβλημα. Να πω βέβαια ότι εκείνη η μέρα ήταν τόσο ζεστή που πήγαμε στην εκκλησία χωρίς παλτό.

 

Τη γιορτή μετά την κάναμε στο σπίτι. Ήταν και οικονομικό το θέμα βέβαια, αλλά ήταν πολύ ωραία όπως ήταν το σπίτι στολισμένο. Εκτός από το δέντρο είχαμε κρεμάσει μόμπιλε, είχαμε βάλει στολισμένα κλαδιά από έλατο, γενικά είχαμε φουλ στολισμό. Α, είχαμε φέρει και έναν διασκεδαστή ντυμένο Άγιο Βασιλη που μοίρασε δώρα στα παιδιά και μετά τα απασχόλησε. Είχαμε φουλ χριστουγεννιατικα τραγούδια για μουσική και γενικά ήταν πολύ ωραία και γιορτινά. Δεν ξέρω αν σε ένα μαγαζί θα μπορούσες να πέράσεις αυτό το πνεύμα της γιορτής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εχω σκεφτει τα εξης...αλλα ακομη τα επεξεργαζομαι!

1.Προσκλητηριο μποτα

http://flatfishpaperarts.blogspot.gr/2009/11/christmas-stocking-gift-card-holder.html

αλλα να ανοιγει απο το πλαι και μεσα με ρυζοχαρτο να γραφει το γραμμα στον αγ.βασιλη!το κειμενο ακομη το παλευω

2.μπομπονιερες σκεφτομαι η χιονομπαλες

http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=15545

ή να παρω ενα μικρο δεντρακι να το βαλω πανω στο τραπεζι μεσα σε ενα μεγαλο κουτι-καλαθι και να φτιαξω μπομπο χριστουγεννιτικα στολιδια για το δεντρο και καποια να τα κρεμασω και να υπολοιπα μεσα στο κουτι!

στολιδια ειχα δει περσυ στα τζαμπο κατι φανταστικα που εμοιαζαν με ζαχαρωτα και ηταν και πολυ οικονομικοτερα!

3.Για τα παιδακια λεω να παρω αυτες τις τσαντουλες http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=15609

και να τις γεμισω με καλουδια και ισως να φτιαξω χριστουγεννιατικα μπισκοτα με ζαχαροπαστα και καραμελιτσες και τα κλασσικα μπαστουνακι καραμελες!

4.Γλυκα θα φτιαξω μελομακαρονα που ειναι παρα πολυ οικονομικα και ισως κουραμπιεδες.η μαμα τις κουμπαρας μου ειπε αν θελω να μου φτιαξει και διπλες!

5.Το τραπεζι με τις μπομπονιερες λεω να ριξω ενα φανταστικο τραπεζομαντηλο κοκκινο με αγιοβιασιληδες και χιονανθρωπους και πανω να στησω τα παντα

6.Λεω ακομη να παρω απο τα τζαμπο κατι πολυ ομορφα σαν λουτρινα που στεκονται ορθια(εχουν σκληρα ποδαρακι)αγ.βασιλη και χιονανθρωπους και να βαλω και πανω στο τραπεζι αλλα και κατω

7.Στολισμο σε λαμπαδα και κουτι μου αρεσει πολυ η γυψοφυλλη και το γκι και ισως ελατο...καπως θα τα συνδυασω!Εχω ερωτευτει τη λαμπαδα απο αυτη τη βαφτιση...και οχι μονο

 

 

Εχω "κλεψει" ιδεες απο εδω:oops:

http://www.rogoti.gr/home.php?cat=642

Βεβαια θα τα κανω ολα μονη μου και το στησιμο θα το αναλαβουν η κουνιαδα μου με την κουμπαρα μου γιατι εγω δεν θα προλαβω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καμια δεν βαφτιζει χριστουγεννα?Μονη μου θα χαιρομαι?:(:lol:

Κλεισαμε ημερομηνια 26/12 στις 12!Πλησιαζει ο καιρος και ειμαι κατενθουσιασμενη!

 

Καλημέρα και με το καλό η βάφτιση! Πολύ ωραία ημερομηνία, μεσα στο κλίμα των γιορτών! Εμείς, δεν έχουμε κλείσει ακόμα, αλλά λέγαμε για καλοκαιράκι, όπως και στο πρώτο μας. Αλλά για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει πολύ η ιδέα η χριστουγεννιατική...το σκέφτομαι ακόμη! Πώς πάνε οι προετοιμασίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Ίσως και να υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω :) Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να βαφτίσω τα τριδυμάκια μου τα Χριστούγεννα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το προσκλητήριο (κείμενο, ζωγραφιά, ότι νομίζεται τελος πάντων) Είναι 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :))))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο η βαφτιση!! υπαρχουν πολλα eshop που μπορουν να σου φτιαξουν οτι προσκλητηριο θες; γιατι λοιπον δεν ψαχνεις να σου φτιαξουν ενα σχεδιο αποκλειστικα για εσας μιας και που ειναι και τριδυμακια;; καποια βγαινουν και πολυ οικονομικα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

http://www.prosklitirio-eshop.gr/?gr_...%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%B4%CF%85%CE%BC%CE%B1,19

εδω εχει καποια χαριτωμενα κειμενα,αλλα για διδυμα,εσυ θα τα προσαρμοσεις για τριδυμα....μπορεις να βρεις ααααααααπειρες σελιδες με τετοια!Απλα πρεπει να τα προσαρμοσεις για τριδυμακιααα!Να σου ζησουν,καλοφωτιστα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Σκεφτόμουν να απευθυνθώ στο χαμόγελο του παιδιού, γι΄αυτό θα ήθελα να ετοιμάσω εγώ κάτι, ώστε να μην τους είναι μεγάλος κόπος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω οτι μπορείς να ζητήσεις ό,τι θέλεις εσύ απο το χαμόγελο του παιδιου.Συγκεκριμενα τα προσκλητήριο για την βαπτιση του γιου μου τα πήρα απο το χαμόγελο του παιδιου στην Πάτρα, διάλεξα απο τα σχέδια που έχουν στο site τους και τα τυπώσε ενα συνεργαζόμενο τυπογραφειο. Ρώτησε βέβαια μήπως υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Ίσως και να υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω :) Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκοπεύω να βαφτίσω τα τριδυμάκια μου τα Χριστούγεννα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το προσκλητήριο (κείμενο, ζωγραφιά, ότι νομίζεται τελος πάντων) Είναι 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :))))

 

καλημέρα νομίζω ότι και να διαλέξεις χριστουγεννιάτικο είναι και για τα δύο φύλα που είναι τα παιδάκια σου ,οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Εκτός από το κλασικό προσκλητήριο που μπορείς να βάλεις επάνω ότι χριστουγεννιάτικη φώτο θελεις ,θα μπορούσες να κάνεις και ένα χριστουγεννιάτικο στολίδι με κρεμαστό το προσκλητήριο ,ρολάκι τυλιγμένο που θα τους μείνει κιόλας.Επίσης θα μπορούσες να επιλέξεις και ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι για θέμα,έτσι ώστε να το συνδυάσεις και με τις μπομπονιέρες .Όπως τάρανδος,αι βασίλης,ελαφάκι κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες. Sporiklos η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κι εγώ αν γίνεται. Σκεφτόμουν ότι αν τους πάω έτοιμη τη μακέτα δεν θα έχουν πρόβλημα, Ωστόσο, έχεις δίκιο, θα πρέπει να ρωτήσω :) Korrina, η φαντασία μου μάλλον είναι περιορισμένη :))) Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Και πάλι σας ευχαριστώ :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Oi προετοιμασιες πανε μια χαρα!τα χριστουγεννα ειναι ο=η αγαπημενη μου εποχη και αφου δεν συμφωνουσε κανεις να παντρεφτουμε χριστουγεννα η να βαφτισω το πρωτο παιδι χριστουγεννα τωρα δεν αφησα αλλη επιλογη!

Τα προσκλητηρια ειναι ετοιμα,λευκος φακελος με εναν αγ.Βασιλη στο ελκηθρο και το κειμενο θα ειναι γραμμα στον Αγ Βασιλη γρμμενο απο τα χερακια του ανηψιου μου και θα τον στολισω με κοκκινη κορδελα και κανα τσοχινο στολιδακι πρασινο.Για μπομπονιερες ςχω καταληξει σε κοκκινη γαζα με κανα λευκο στολιδι ξυλινο και ψαχνω να βρω κορδελα!Για τα παιδακια βρηκα απο τα jumbo καλτσουλα με αγ.Βασιλη και θα βαλω μεσα μπαστουνκι καραμελα και σοκολατακια χριστουγεννιατικα!τα υπολοιπα ακομη τα ψαχνω!

Παντως αν σ αρεσουν τα χριστουγεννα μην το σκεφτεσαι!Ειναι μαγικη εποχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!Τελικα μονο εγω βαφτιζω φετος τα χριστουγεννα??!!

Μια ερωτηση σε οποια μπορει να με βοηθησει να μην ανοιγω καινουργιο θεμα!

το τραπεζι ευχων τι ακριβως ειναι?Βαζεις το βιβλιο ευχων και τα γλυκα?σε αλλο τραπεζι απο τις μπομπονιερες?

Link to comment
Share on other sites

Oi προετοιμασιες πανε μια χαρα!τα χριστουγεννα ειναι ο=η αγαπημενη μου εποχη και αφου δεν συμφωνουσε κανεις να παντρεφτουμε χριστουγεννα η να βαφτισω το πρωτο παιδι χριστουγεννα τωρα δεν αφησα αλλη επιλογη!

Τα προσκλητηρια ειναι ετοιμα' date='λευκος φακελος με εναν αγ.Βασιλη στο ελκηθρο και το κειμενο θα ειναι γραμμα στον Αγ Βασιλη γρμμενο απο τα χερακια του ανηψιου μου και θα τον στολισω με κοκκινη κορδελα και κανα τσοχινο στολιδακι πρασινο.Για μπομπονιερες ςχω καταληξει σε κοκκινη γαζα με κανα λευκο στολιδι ξυλινο και ψαχνω να βρω κορδελα!Για τα παιδακια βρηκα απο τα jumbo καλτσουλα με αγ.Βασιλη και θα βαλω μεσα μπαστουνκι καραμελα και σοκολατακια χριστουγεννιατικα!τα υπολοιπα ακομη τα ψαχνω!

Παντως αν σ αρεσουν τα χριστουγεννα μην το σκεφτεσαι!Ειναι μαγικη εποχη![/quote']

Εγω παντως παντρευτηκα δυο Γεναρη και ηταν τελεια!Γιατι δε σε αφησαν; Κάνε τωρα αυτο που θες για να σου φυγει το αχτι!!Για τραπεζι ευχων δεν ξερω. Παντως ο ξαδερφος μου που ειχε βιβλιο ευχων το ειχε βαλει στην εκκλησια στο ιδιο τραπεζι με τις μπουμπουνιερες (σε γαμο βεβαια) αλλα νομιζω και στη βαφτιση μπορει να ειναι σε ενα τραπεζι οι μπουμπουνιερες και τα γλυκα οποτε μπορεις να βαλεις εκει και το βιβλιο των ευχων. Τωρα αν εχει κι αλλο τραπεζακι η εκκλησια μπορεις να τα βαλεις και ξεχωριστα για να μην τα στριμωξεις. Πνατως ο ξαδερφος μου το χε βαλει και στη δεξιωση του γαμου σε ενα τρπαεζακι και οποιος δεν ειχε προλαβει να γραψει στην εκκλησια εγραφε εκει. Παντως τα Χριστουγεννα και η Πρωτοχρονια ειναι τελεια εποχη και για γαμο και για βαφτιση και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με στολισμους και θεματα. Στο γαμο βεβαια εγω δεν ειχα χρησιμποιησει και πολλα απο Χριστουγεννα αλλα ενεταξα στο ολο concept χριστουγεννιατικα στοιχεια. Ηταν και στολισμενη χριστουγεννιατικα η αιθουσα δεξιωσεων και ηταν πολυ ομορφα! Στη βάφτιση όμως μπορεις να κανεις απειρα παραγματα γιατι ειναι για παιδια και ταιριαζει απολυτα με το κλιμα. Μεχρι και ελκηθρο θα εβαζα αν μπορουσα! Και να φανταστεις οτι εμενα μου αρεσουν oι minimal στολισμοι. Στη βαφτιση της κορησ μου ειχα βαλει μονο ενα τουλι δεμενο με φιογγακια και κατι γλαστρακια ενδιαμεσα. Τιποτε άλλο. Αλλα τα χριστουγεννιατικα θεματα για βαφτιση θελουν κατι παραπανω. Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δείτε και αυτό για Χριστουγεννιάτικη βάφτιση...

 

Το τραπέζι γλυκών είναι απλώς Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο!!!!

Εγώ πλέον ψήνομαι να κάνω παιδικό Χριστουγεννιάτικο πάρτυ και να το κάνω... καθώς οι βαφτίσεις μας τελείωσαν :)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό για Χριστουγεννιάτικη βάφτιση...

 

Το τραπέζι γλυκών είναι απλώς Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο!!!!

Εγώ πλέον ψήνομαι να κάνω παιδικό Χριστουγεννιάτικο πάρτυ και να το κάνω... καθώς οι βαφτίσεις μας τελείωσαν :)

ειναι υπεροχο!!!!!!!!

κανουν τελεια πραγματα!!!!!:P:p:p

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...