Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ?


Recommended Posts

Δεν το πιστεύω καταρχην οτι ξαναγραφω εδώ :):):):):) . Ηθελα να σας ρωτησω επειδη ειμαι πολυ λιγο βαση του χαρτου της χοριακης 2 εβδομαδων μπορω να ξεκινησω να παιρνω το φυλικο οξυ και το σιδηρο απο τωρα η ειναι νωρις? Στην πρωτη εγκυμοσυνη επαιρνα το ferofolic. Τι λετε να το παρω? Θα μιλησω βεβαια και με τον γιατρο μου αλλα θα ηθελα να μου πειτε και εσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με τοκαλο καλη μου να ερθει και το δευτερο μωρακι σου δεν νομιζω να σου κανουν κακο αλλα ρωτα και το γιατρο σου

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

η λήψη βιταμινών κτλ συνιστάται μετά τον 3ο μήνα...

εγώ κ στις τρεις εγκυμοσύνες μου έτσι έκανα κατόπιν σμβουλής του γιατρού μου...

κ μάλιστα είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη αλλά δεν τα ξεκινάνε από τόσο νωρίς....

με το καλο!!!!!!!;)

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Φυλικό οξύ μπορείς να πάρεις και ΠΡΙΝ μείνεις έγκυος, όταν είσαι στις προσπάθειες...Το φυλλικό οξύ είναι ΠΟΛΥ σημαντικό για την περίοδο της οργανογέννησης (μέχρι περίπου 12η βδομάδα), οπότε γνώμη μου είναι να το ξεκινήσεις από τώρα...Εγώ το ξεκίνησα μόλις ξεκινήσαμε προσπάθειες και το συνεχίζω μέχρι τώρα-αύριο κανω αυχενική και λογικά θα μου πει να το κόψω...Έλλειψη φολικού οξέος ευθύνεται για πολλές ανωμαλίες και μια από αυτές είναι και η δισχιδής ράχη...

 

Σίδηρο δε χρειάζεται να ξεκινήσεις-τουλάχιστον αν δεν έχεις κάποια ένδειξη με εξετάσεις αίματος...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

η λήψη βιταμινών κτλ συνιστάται μετά τον 3ο μήνα...

εγώ κ στις τρεις εγκυμοσύνες μου έτσι έκανα κατόπιν σμβουλής του γιατρού μου...

κ μάλιστα είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη αλλά δεν τα ξεκινάνε από τόσο νωρίς....

με το καλο!!!!!!!;)

 

 

Δεν ειναι ετσι...Εμενα ο γιατρος μου τα ξεκινησε με τη μια.Και ειδικα το φυλικο απόσο γνωριζω πρεπει να δινεται απο την αρχη.

Γενικως ο καθε γιατρος λειτουργει διαφορετικα...οποτε μιλα με το γιατρο σου και κανε οτι σου πει αυτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ξέρω ότι το φυλικό οξύ το αρχίζεις όταν αρχίσεις προσπάθειες για εγκυμοσύνη όπως λέει η babystar. Οπότε μην περιμένεις. Για τα άλλα περίμενε ή απλά πέρνε μια πολυβιταμίνη εγκυμοσύνης (pregnacare) μέχρι να πας στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

τί να σας πω.. σας λέω μόνο τί έγινε στη δική μου περίπτωση... που να σημειώσω έιχα κ πολύ ναυτία, μεετούς, ζαλάδες... και χάλια στομάχι...

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο δεν ξέρω εμένα πάντως το φυλλικό οξύμου το έδωσε από τώρα, και όπως ξέρεις στις προσπάθειες είμαι. Ρωτα και τον γιατρό σου όμως για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

μολις πήρα τον γιατρο μου τηλεφωνο και του ειπα οτι ειμαι εγκυος μου ξεκινησε μαγνησιο και φυλικο

τωρα που ειμαι στην 9η εβδομαδα πέρνω και σιδηρο λόγω χαμηλου αιματοκριτη.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μαγνησιο παιρνετε ολες?Εγω κλεινω τον εβδομο οπου να'ναι και δε μου εχει δωσει.Μαλιστα τον ρωτησα καποια στιγμη και μου λεει ειναι νωρις και δε χρειαζεται να παρεις μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα ηθελα κ εγω την γνωμη σας-οταν ξεκινησε η εγκυμοσυνη μου (ειχα αλλον γυναικολογο)το πρωτο που μου εδωσε ηταν filicine μετα το εκοψε και με ξεκινησε σε σιδηρο και ασβεστιο-τωρα που κατεληξα σε γυναικολογο και αλλαξα, με συνεχιζει σε σιδηρο και ασβεστιο(+μαγνησιο)αλλα τον ρωτησα "γιατι μια φιλη μου παιρνει ακομα filicine και μεχρι να γεννησει οπως της ειπε ο γιατρος της"!!??εγω γιατι δεν παιρνω?και μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα,αν θελεις, καλο κανει ξαναπαρε...και ετσι εχω 2 εβδομαδες που το ξαναπαιρνω.....(σιδηρο-ασβεστιο-μαγνησιο και FILICINE!)ειμαι στον εκτο μηνα...η γνωμη σας??

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μαγνησιο παιρνετε ολες?Εγω κλεινω τον εβδομο οπου να'ναι και δε μου εχει δωσει.Μαλιστα τον ρωτησα καποια στιγμη και μου λεει ειναι νωρις και δε χρειαζεται να παρεις μαγνησιο.

 

το μαγνησιο το παιρνεις οταν υπαρχει ελλειψη νερου. . .εξου και οι κραμπες......;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκίνησα το filicine από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι ήμουν έγκυος παράλληλα με μαγνήσιο (trofocard). Τώρα που ολοκληρώθηκε το πρώτο τρίμηνο, θα ξεκινήσω μαζί με τα δύο παραπάνω ασβέστιο και σίδηρο. Απ' ό,τι ξέρω το απολύτως απαραίτητο από την πρώτη στιγμή είναι το φυλλικό οξύ (filicine), όπως λένε και τα κορίτσια που έχουν γράψει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με filicine και μόλις ακούσαμε καρδιά και έκανα γεν αίματος και σίδηρο μου έδωσε και σίδηρο με φυλικό μαζί. Στα μέσα του 3ου ξεκίνησα και ασβέστιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ξέρω ότι το φυλικό οξύ το αρχίζεις όταν αρχίσεις προσπάθειες για εγκυμοσύνη όπως λέει η babystar. Οπότε μην περιμένεις. Για τα άλλα περίμενε ή απλά πέρνε μια πολυβιταμίνη εγκυμοσύνης (pregnacare) μέχρι να πας στο γιατρό.

 

Tο Pregnacare περιέχει φολικό οξύ μεταξύ άλλων μετάλλων, βιταμινών, κλπ. Εγώ το έπινα από την 7η εβδομαδα γιατί τότε έκανα τη χοριακή και μίλησα με το γυναικολόγο, μου είπε ότι καλό θα ηταν να το επαιρνα και από πιο νωρίς. Το κουτί γράφει να το παίρνεις και πριν μείνεις έγκυος. Και πού να ήξερα τοτε εγώ για φολικό οξύ και πολυβιταμίνες; Παντελώς άσχετη με το άθλημα :) :)

Τελωσπάντων δόξα το Θεό η μπουμπου μια χαρά υγιέστατη βγήκε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

To φολικό οξύ συνιστάται να το παίρνεις και όσο προσπαθείς να συλλάβεις. Άρα μπορείς άφοβα να το παίρνεις από τώρα. Εγώ το είχα ξεκινήσει 3-4 μήνες πριν μείνω έγκυος και συνεχίζω να το παίρνω. Σίδηρο δεν μου έχει ΄δωσει ακόμα η γιατρός.

 

Συγχαρητήρια με την ευκαιρία! :-D

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο εγκυμοσύνες ο γιατρός μου είπε να παίρνω από την αρχή φυλικό οξύ. Τίποτα άλλο, στην πρώτη μου έδωσε σίδηρο και ασβέστιο στο 2ο τρίμηνο και κάποια στιγμή στο 3ο τρίμηνο μαγνήσιο. Τώρα προς το παρόν δεν παίρνω τίποτα εκτός από φυλικό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Κατ΄αρχάς με το καλό Σωτηρία μου να δεχτείς το μωράκι σου. Εμένα και στις 2 εγκυμοσύνες, έπαιρνα από την αρχή το felicine (φυλλικό οξύ). Και εγώ έχω διαβάσει ότι το φυλλικό οξύ συστήνεται ακόμα και πριν μείνεις έγκυος, όταν ξεκινάς τις προσπάθειες. Οπότε θεωρώ ότι μπορείς να το αρχίσεις. Όσο για το σίδηρο, εγώ το άρχισα τώρα που μπήκα στον 4ο μαζί με μαγνήσιο. Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό σου. Κάθε εγκυμοσύνη όπως και κάθε εγκυούλα είναι διαφορετικές, σωστά;;););)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην.....συγχαρητηρια και ολα καλα να πανε.Απ'οτι ξερω το φυλλικο οξυ το παιρνεις απο την πρωτη μερα που μαθαινεις για την εγκυμοσυνη.Μαγνησιο θα παρεις αν αρχισουν οι κραμπες, εγω κι αυτο το παιρνω απο την αρχη μεχρι και τωρα.Το σιδηρο το ξεκινας αργοτερα γιατι απο οτι θυμαμαι ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι οι βιταμινες παντα μετα τον 4ο μηνα.Στον 5ο εμενα μου εκοψε το φυλλικο και μου αρχισε το σιδηρο.Το μαγνησιο το συνεχιζω.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το φυλικο μου το ξεκινησε με το που ειδα θετικο τεστ...ασβεστιο και σίδηρο στον 3ο...ρε κορίτσια εμενα ακόμα δεν μου εδωσε μαγνησιο και είμαι στον 7ο..είχα κάτι ψιλοκραμπες 2-3 την ημερα αλλα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...πρεπει να επιμεινω για το μαγνήσιο?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα Φιλικο οξυ συνιστατε και ΠΡΙΝ μεινεις εγκυος αν προσπαθεις. Βοηθαει πολυ. Για σιδηρο δεν ξερω. Πρεπει να τα πεις με τον γιατρο σου.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το φυλικο μου το ξεκινησε με το που ειδα θετικο τεστ...ασβεστιο και σίδηρο στον 3ο...ρε κορίτσια εμενα ακόμα δεν μου εδωσε μαγνησιο και είμαι στον 7ο..είχα κάτι ψιλοκραμπες 2-3 την ημερα αλλα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...πρεπει να επιμεινω για το μαγνήσιο?

 

Θυμάμαι που κι εγώ είχα κράμπες ακι το είχα πει στο γιατρό. Με συμβούλεψε να τρώω 1 μπανάνα την ημέρα που εχει καλιο και βοηθάει. Τιποτα αλλο. Η μπανάνα επιτρεπεται βεβαια αν δεν έχεις ανεβσμένο ζάχαρο. Επίσης κατά τη διαρκεια όλης της εγκυμοσύνης μου δεν πήρα ΤΙΠΟΤΑ MONO Ρregnacare!!! Οταν γέννησα πήρα για 1 μήνα και κατι σίδηρο. Η κολλητή μου έπινε πάλι τα παντα, σίδηρο, ασβέστιο, φολικό οξύ και δεν θυμάμαι τι αλλο. Όταν του έλεγα να πάρω σίδηρο μου έλεγε δεν κανει καλό το πλεόνασμα. Εμπιστευτείτε λοιπόν το γιατρό σας και μην επηρεάζεστε από τους αλλους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...