Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Διαβάζοντας χθες στα ψωμιά του τοστ τα συντηρητικά κλπ ψήνομαι πολύ να πάρω αρτοπαρασκευαστή μιας και ο μικρός μου θέλει κάθε βράδυ "τοτάκι"!!

Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!

Διαβάζοντας χθες στα ψωμιά του τοστ τα συντηρητικά κλπ ψήνομαι πολύ να πάρω αρτοπαρασκευαστή μιας και ο μικρός μου θέλει κάθε βράδυ "τοτάκι"!!

Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

 

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό αλλά μήπως με το ηλεκτρικό μαχαίρι θα μπορούσες να το κόψεις σε λεπτές καλοσχηματισμένες φέτες? (μη βαράτε καλέ, μια ιδέα είχα και την είπα :lol: )

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jeanne μια χαρά ιδέα την βρίσκω εγω αυτή με το ηλεκτικό μαχαίρι , αν και ενα μακρύ μαχαίρι ψωμιού με πλατιά λάμα πιστευω επίσης θα είναι κατάλληλο.

 

Να ρωτήσω κάτι τις κοπέλες που χρησιμοποιούν Ατροκαρασκευαστή ... πόση ώρα μέσο όρο χρειάζετε για να ετοιμάσει το ψωμάκι απο την ώρα που θα βάλουμε τα υλικά;

 

ευχαριστώ :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Διαβάζοντας χθες στα ψωμιά του τοστ τα συντηρητικά κλπ ψήνομαι πολύ να πάρω αρτοπαρασκευαστή μιας και ο μικρός μου θέλει κάθε βράδυ "τοτάκι"!!

Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

 

Με ένα καλό μαχαίρι ψωμιού, δεν χρειάζετε ηλεκτρικό.

Απλά θα αφήσεις πρώτα το ψωμάκι να κρυώσει καλά, να μην είναι ζεστό δηλαδή. Μπορείς αν θέλεις να το βάλεις και καναδυο ώρες στο ψυγείο να σφίξει κάπως.

Μετά αφού το κόψεις σε φέτες θα το "ξανασυναρμολογήσεις" και θα το κλείσεις σε μια σακουλίτσα για να μην ξεραίνετε. Υπάρχει και ειδικό τάπερ από την ταπεργουέρ για την συντήρηση του ψωμιού του τοστ, εκεί το βάζω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Και μια σούπερ συνταγή για πολύ ωραίο νόστιμο και αφράτο ψωμί του τοστ (συγνώμη αν αναφέρθηκε,δεν διάβασα όλες τις σελίδες) που την κάνω ανα δυο μέρες για το τοστάκι της μεγάλης μου κορούλας:

350γρ. αλεύρι (χρησιμοποιώ Μύλους Αγ. Γεωργίου, το πορτοκαλί σακουλάκι για ψωμί ζυμωτό)

245 μλ νερό

1 κ.σ. λάδι

3 κ.σ. γάλα

1 κ.γ. αλάτι

1 κ.γ. ζάχαρη

1 κ.γ. μαγιά (την πορτοκαλί Γιωτης νομίζω πως είναι)

Πρώτα ρίχνουμε τα υγρά και μετά τα στερεά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά έχω μία απορία: Υπάρχει τρόπος να κόψουμε το ψωμί από τον αρτοπαρασκευαστή σαν το ψωμί του τοστ; υπάρχει κανένα εξάρτημα; καμία ιδέα κανείς;

 

 

Υπάρχουν οι λεγόμενοι:

Κόπτες αλλαντικών

πού κόβουν σε πάχος 0-2 εκατοστά οτιδήποτε αρκετά μαλακό.

Έχω έναν τoυ λιντλ, που φέρνει από καιρό σε καιρό. Το χρησιμοποιώ για να κόβω το ψωμί, τυριά, το κρέας, το λάχανο ψιλοκομμένο και πολλά άλλα. Πχ πρόσφατα έκοψα την "φρατζόλα" του χαλβά, γιατί με το μαχαίρι γίνονται πολλά ψίχουλα. Για μένα είναι χρήσιμος αλλά είναι και σχετικά ογκώδης και δεν είναι από τα μηχανήματα που φυλάς στο ντουλάπι, πρέπει να το έχεις μονίμως έξω.

 

Σε σχέση με τον αρτοπαρασκευαστή, για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα στο κόψιμο του ψωμιού, καλό είναι να επεμβεις πριν αρχίσει το ψήσιμο και να βγάλεις τον αναδευτήρα, αλλιώς σου μένει μια "τρύπα" από την κάτω μεριά.

Επίσης, το ωραίο και βολικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τη σκληρότητα της κόρας, οπότε το κόψιμο με οποιοδήποτε τρόπο γίνεται πιο καλλιτεχνικό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα!! μολις εχτες απεκτησα κι τον αρτοπαρασκευστη μου!!

μου τον εφερε ο αντρουλης μου δωρο, μου εκανε εκπληξη!! χιχι:D

τον πηρε απο τα ,media markt kαι αυτο που μου αρεσε περισοτερο ειναι οτι ειναι ο καδος μεγαλος διπλος απο της μαμας μου σχεδον και λεει οτι χωραει 1350g ειναι fagon tentation τον εχει καμια? απο αυριο λεω να ξεκινησω τις δοκιμες!!

 

 

τα μυαλα μου και μια λυρα!! χρονια πολλα!!

Επεξεργάστηκαν by Theni
ξεχασα να πω χρονια πολλα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

A Π Ο Τ Υ Χ Ι Α!!!!!

ναι λοιπον εκανα μια προσπαθεια εχτες και βγηκε ενα σχεδον αψητο η καλυτερα τελειως αψητο ζυμαρι που μονο απο την κατω πλευρα ειχε κορα τωρα θα προσπαθισω να βρω μακια συνταγη απο εδω να φτιαξω:(

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό!!

Στον πάγκο μου στρώθηκε ένας αρτοπαρασκευαστής της Rohnson!!

Έφτιαξα ένα "γρήγορο" ψωμί που έλεγε η συνταγή και τώρα "ψήνεται" ένα "γαλλικό".

Έχω μία ερώτηση, όμως;

Μπορούμε να βάλουμε από πάνω σουσάμι; Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν κάνει να ανοίξω τον αρτοπαρασκευαστή ή όχι;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το ψωμί που βγάζει (έτσι όπως λες τον πήρα).

Θα σου πω τι δεν μου αρέσει: Έχει κάτι περίεργες για τα γούστα μου μεζούρες. Επειδή τον χρησιμοποιώ μόνο λίγές μέρες, δεν έχω κάνει ακόμα τα πειράματά μου όσον αφορά σε διαφορετικές συνταγές κλπ.

Πάντως βγάζει μαλακό ψωμί, το ψωμί του τοστ το έκοψα πολύ εύκολα και έκανα και ωραιότατο ψωμί ολικής άλεσης!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες του βαζω μονο ζυμωμα και φουσκωμα και το ψηνω στο φουρνο μου ααα κανω δικες μου συνταγες γιατι αυτες που εχει δεν μ αρεσουν... την μαρκα την εγραψα καπου πιο πανω... δεν την θυμαμαι

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το ψωμί που βγάζει (έτσι όπως λες τον πήρα).

Θα σου πω τι δεν μου αρέσει: Έχει κάτι περίεργες για τα γούστα μου μεζούρες. Επειδή τον χρησιμοποιώ μόνο λίγές μέρες, δεν έχω κάνει ακόμα τα πειράματά μου όσον αφορά σε διαφορετικές συνταγές κλπ.

Πάντως βγάζει μαλακό ψωμί, το ψωμί του τοστ το έκοψα πολύ εύκολα και έκανα και ωραιότατο ψωμί ολικής άλεσης!!

 

Πηρα και εγω τον συγκεκριμενο αρτοπαρασκευαστη που εχεις και εσυ. Δεν εχω κανει πολλες προσπαθειες, γενικα στην γευση μου βγαινει καλο το ψωμι και εσωτερικα καλα ψημενο. Ομως απο επανω βγαινει πλακα και καθεται κατα το ψησιμο ενω στη φαση της διογκωσης ειναι ωραιο και φουσκωτο (μιλαω για ασπρο ψωμι, με αλευρι μυλων αγιου γεωργιου). Εχεις τετοιο θεμα? Μας γραφεις τη συνταγη που χρησιμοποιησες και βγηκε καλο το ψωμακι να την δοκιμασω και εγω?

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Αυτό που λες με το φούσκωμα μου το έκανε χθες, που χρησιμοποίησα μία συνταγή από το φόρουμ (σε μία από τις προηγούμενες σελίδες). Κατά τα άλλα, έχω χρησιμοποιήσει τις συνταγές που αναφέρονται στο βιβλιαράκι (πολύ γρήγορο και γαλλικό). Αν δεν τις έχεις θα στις δώσω από το σπίτι (στη δουλειά δεν τις έχω).

Εγώ χρησιμοποιώ αλεύρι άσπρο που το πήρα από το χωριό του άντρα μου χύμα, αλλά ενώ βάζω το πρόγραμμα "μεσαίο" εκεί που λέει για ξεροψημένο κλπ, μου βγαίνει πολύ άσπρο.

Σήμερα θα δοκιμάσω το ξεροψημένο και μία συνταγή που πάλι βρήκα σε αυτές τις σελίδες και χρησιμοποιεί συνδυασμό άσπρου + ολικής!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω μεχρι τωρα εχω χρησιμοποιησει τις συνταγες του forum (zwza). Θα προσπαθησω να κανω και αυτες απο το βιβλιαρακι του ronson και θα ξαναεπανελθω.

Αυτη τη συνταγη που λες με ασπρο και ολικης την εκανα και εγω στο προγραμμα της ολικης και ενω ειχε φουσκωσει, μολις αρχισε να ψηνεται βουλιαξε αμεσως. Ισως θελει λιγοτερα υγρα. Δοκιμασε και εσυ και μας λες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχώ και έγω το ίδιο αρτοπαρασκευαστή της Ronhson απο τα carrerfur και επειδή δεν τον έχω ακόμα χρησιμοποιήσει θα θέλα να μου πείτε συμβουλές καθότι έχω φοβήθει από αύτα που διαβάζω με το ξεφούσκωμα του ψωμιού και δεν ξέρω τι να κάνω όταν επιχειρήσω να φτίαξω ψώμι εντωμεταξύ έχω πάρει ενα σακουλάκι έτοιμο μείγμα αλευριού για αρτοπαρασκευαστή με μαγιά μέσα και αλάτι αλλά στις οδηγιές λέει να βάλουμε 500γρ και όχι 1 κιλού που παίρνει ο αρτοπαρασκευαστής μου τελικά έχω μπερδευτεί λιγάκι ας βοηθήσει όποιος έχει εμπειρία.

 

Υ.Γ θα θελά να φτιάξω το κλάσσικο ψωμί οτι τιποτα περιέργο αλλά να μου πετύχει στο φούσκωμα.

Link to comment
Share on other sites

Με ετοιμο μιγμα δεν εχω δοκιμασει. Προτεινω να ξεκινησεις με 500 γρ. και μετα να βαλεις μεγαλυτερη ποσοτητα.

Σε μια νεα δοκιμη που εκανα (με βαση τη συνταγη της zwza) εβαλα 235γρ. νερο και 1 κουταλια γαλα αντι 3 κουταλιες, το μιγμα ηταν πιο σφικτο (σαν μπαλα) φουσκωσε κανονικα αλλα στο ψησιμο παλι ξεφουσκωσε απο πανω (θα ελεγα πιο λιγο απο αλλες φορες). Παντως η γευση ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τελικά τα κατάφερα εβαλά 500γρ από το έτοιμο μείγμα και 320ml νερό όπως αναγράφει η συσκευασία του μείγματος και έγινε τέλειο το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως και σκέτο αλεύρι να βάλεις μάλον δεν θέλει πανώ απο την παραπάνω ποσότητα σε νερό περιμένω ανταποκρίσεις από τις δοκιμές σας και μπορώ να πώ πως για τόσα που δώσαμε για τον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή δεν περίμενα τόσο καλή δουλεία όσοι μπορούν και έχουν κουπονία προλαβαίνουν να τον πάρουν μέχρι τέλος μαίου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα και εγώ πρόσφατα αρτοπαρασκευαστή, έψαξα στο ιντερνετ μήπως και βρω κάποιες χρήσιμες συμβουλές και βρήκα αυτή τη σελίδα που σας παραθέτω πιο κάτω, η οποία έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα. Αυτό που διαπίστωσα και εγώ από τη μικρή εμπειρία μου ( 6 ψωμιά έχω κάνει όλα και όλα γιατί τον έχω αγοράσει μόλις μια βδομάδα τώρα) είναι πως πρέπει να βάζουμε λιγότερο νερό από αυτό που λεει, λίγο λιγότερο, ώστε να γίνει μια σφιχτή μπάλα στον ζυμωτή την ώρα που το γυρνάει και μετά φουσκώνει τέλεια μέχρι πάνω. Ενώ αν είναι νερουλό πολύ από την αρχή τότε πραγματικά πέφτει και εμένα μου έκατσε πριν το ψήσιμο στις πρώτες 2 προσπάθειες που ακολούθησα με ευβλάβεια τις οδηγίες και τήρησα την ακριβή ποσότητα του νερού....

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_6973.html

Link to comment
Share on other sites

Και μια σούπερ συνταγή για πολύ ωραίο νόστιμο και αφράτο ψωμί του τοστ (συγνώμη αν αναφέρθηκε,δεν διάβασα όλες τις σελίδες) που την κάνω ανα δυο μέρες για το τοστάκι της μεγάλης μου κορούλας:

350γρ. αλεύρι (χρησιμοποιώ Μύλους Αγ. Γεωργίου, το πορτοκαλί σακουλάκι για ψωμί ζυμωτό)

245 μλ νερό

1 κ.σ. λάδι

3 κ.σ. γάλα

1 κ.γ. αλάτι

1 κ.γ. ζάχαρη

1 κ.γ. μαγιά (την πορτοκαλί Γιωτης νομίζω πως είναι)

Πρώτα ρίχνουμε τα υγρά και μετά τα στερεά.

 

Αυτή τη συνταγή έκανα κι εγώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!

Τώρα θα δοκιμάσω κάτι καινούριες που βρήκα και θα σας πω αποτέλεσμα.

Εμένα, λοιπόν, αυτό το συγκεκριμένο ψωμάκι λίγο μου ξεφουσκώνει, αλλά δεν με νοιάζει γιατί είναι πολύ νόστιμο και γευστικό.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη συνταγή έκανα κι εγώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!

Τώρα θα δοκιμάσω κάτι καινούριες που βρήκα και θα σας πω αποτέλεσμα.

Εμένα, λοιπόν, αυτό το συγκεκριμένο ψωμάκι λίγο μου ξεφουσκώνει, αλλά δεν με νοιάζει γιατί είναι πολύ νόστιμο και γευστικό.

 

Και εγω αυτη τη συνταγη εχω ως βαση και μου ξεφουσκωνει και εμενα οπως γραφεις (εχουμε τον ιδιο παρασκευαστη). Χτες εκανα την εξης παραλαγη:

Δεν εβαλα καθολου γαλα, εβαλα 250γρ. νερο και για αλευρι εβαλα 250γρ. λευκο Αγ. Γεωργιου, 50γρ. καλαμποκαλευρο και 50 γρ. ολικης. Βαζω να ψηθει στο προγραμμα 1, στις 2Lb(παρολο που κανονικα επρεπε να μπει στο 1.0 Lb), και μεσαιο χρωμα κορας (χρονος 3h 10min). Χτες το ψωμι βγηκε τελειο. Δεν ξερω αν εφταιγε το γαλα που μου επεφτε στο ψησιμο ή οτι ειχε περισσοτερα υγρα τις προηγουμενες φορες. Μετα απο επομενη δοκιμη θα επανελθω.

Σαν εικονα παντως που ισως βοηθησει, το μιγμα οταν ανακατευεται πρεπει να κανει μια μπαλα γυρω απο τον αναδευτηρα και να μην κολαει στα τοιχωματα. Στο 2ο ζυμωμα που κανει αν κολλαει στα τοιχωματα ριξτε λιγο αλευρι, ακουμπηστε τη ζυμη, πρεπει να ειναι μαλακη αλλα να μην κολαει στο δαχτυλο (οριακα).

Παντως το μιγμα αλευριων βγαζει πιο νοστιμο ψωμι απο το σκετο ασπρο αλευρι.

Αυτα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου (εχω φτιαξει περιπου 10 ψωμακια).

Αληθεια εχει φτιαξει κανεις τη συνταγη που εχει το βιβλιαρακι του Ronson για ασπρο ψωμι? Μου φαινεται εντελως λαθος (λεει 3 ποτηρια αλευρι δηλ. περιπου 750 γρ. με περιπου 280γρ. νερο).

Link to comment
Share on other sites

johnsk & tiffgraf

να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αυτό το "μπιπ" που κάνει ο αρτοπαρασκευαστής τι είναι; Νόμιζα ότι είναι σημάδι ότι τελείωσε το ανακάτεμα (άρα μπορούσα να προσθέσω σουσάμι άμα ήθελα) αλλά από ότι κατάλαβα δεν είναι αυτό.

 

jonhsk

σήμερα ή αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή με τις τροποποιήσεις σου.

Η ιδέα για καλαμποκάλευρο και ολικής άλεσης μου αρέσει πάρα πολύ.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το "μπιπ" που ακους ειναι για πιθανη προσθηκη σπορων, σταφιδες κλπ. Χτυπα περιπου στη μεση του χρονου του 2ου ζυμωματος και σταματαει για λιγο το ζυμωμα να σου δωσει χρονο να το κανεις.

Το manual δεν γραφει τιποτα, δυστυχως ειναι για κλαματα!!! Παντως το μηχανημα καλα δουλευει για το κοστος του....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...