Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορά κούνιας.. τα φώτα σας παρακαλώ!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!

Θα θελα τη βοηθεια σας...

Ανεβαινω Αθηνα αυτη τη βδομαδα για β-επιπεδου και λεω να κανω μια βολτα να δω για επιπλα...Παιζομαστε αναμεσα σε κουνια η σε αυτο που γινεται κρεβατακι μετα..

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω???

Κυριως για θεμα ασφαλειας!!

Λεω να παω στο ΙΚΕΑ αρχικα...καμια αλλη προταση για μαγαζι?

Αληθεια μεχρι ποτε κοιμουνται στην κουνια?εννοω μεχρι ποια ηλικια?

και κατι τελευταιο..εχετε ακουσει για την foppapedreti?ειναι ιταλικα επιπλα αλλα εκτος απο το site στην Ιταλια δεν εχω βρει στο net καποιον αντιπροσωπο στην Ελλαδα..

Ευχαριστω:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια!!

Θα θελα τη βοηθεια σας...

Ανεβαινω Αθηνα αυτη τη βδομαδα για β-επιπεδου και λεω να κανω μια βολτα να δω για επιπλα...Παιζομαστε αναμεσα σε κουνια η σε αυτο που γινεται κρεβατακι μετα..

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω???

Κυριως για θεμα ασφαλειας!!

Λεω να παω στο ΙΚΕΑ αρχικα...καμια αλλη προταση για μαγαζι?

Αληθεια μεχρι ποτε κοιμουνται στην κουνια?εννοω μεχρι ποια ηλικια?

και κατι τελευταιο..εχετε ακουσει για την foppapedreti?ειναι ιταλικα επιπλα αλλα εκτος απο το site στην Ιταλια δεν εχω βρει στο net καποιον αντιπροσωπο στην Ελλαδα..

Ευχαριστω:)

κουνια!!!! και μαλιστα απο καταστημα μπεμπε. μην πεταξεις λεφτα ουτε για ΙΚΕΑ (οτι εχω παρει απλως... αχρηστο), ουτε για κουνια που γινεται κρεβατι. ειχε τετοιο η κουνιαδα μου. μολις το εκαναν κρεβατι, ηταν τοσο στενο που μονο ο κοντορεβυθουλης μπορουσε να κοιμηθει, συν οτι ηταν εντελως ψευτικο. εγω τα 2 πρωτα παιδια τα κοιμιζα μεχρι 3 ετων στην κουνια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με την προλλαλήσασα...Από ΙΚΕΑ ότι και αν έχω πάρει έχει βγει τόσο γερό που δεν το πιστεύουμε.Ένα θα σου πω τραπεζάκι για το σαλόνι από μαγαζί επίπλων έγινε σουρωτήρι από τα χτυπήματα και ότι έχουμε από τα ΙΚΕΑ ούτε γρατζουνιά για το γαμώτο δεν έχουνε(στο σαλόνι και αυτά πάντα).Ειδικά κούνιες από ΙΚΕΑ έχουν πολλές και από εδώ και όλες λένε τα καλύτερα.

Λοιπόν είναι και ένα μαγαζί στο περιστέρι http://www.motherbaby.gr στο οποίο αν πας θα σου δώσουν και δώρο μαξιλάρι θηλασμού χωρίς καν να αγοράσεις κάτι και χωρίς να σε υποχρεώσουν να αγοράσεις κιόλας αργότερα και από ότι λένε σχεδόν όλες οι έγκυες που πήγαν το τελευταίο δίμηνο πολύ καλές τιμές σε σχέση με όλα τα άλλα.

Τώρα το πόσο θα κάτσει στην κούνια είναι καθαρά θέμα παιδιού.Εμένα ο μικρός κάθισε με το ζόρι μέχρι 14 μηνών και μετά του πήραμε κρεβάτι με προστατευτικό.Μόλις έμπαινε στην κούνια ταραζόταν από το πολύ κλάμα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εμείς πήραμε κουνια απο αυτές που βγαίνουν μετά τα κάγκελα στα πλαϊνα και τα κεφαλάρια πάνω κάτω...μας είπαν οτι είναι για μέχρι περίπου 4 ετών.Εχει κ ροδάκια(βασικό αυτό για εύκολη μετακίνηση) που βγαίνουν αργότερα και αυτά και 2 συρταρια απο κάτω.

Αυτά τα ιταλικά δεν τα έχω ακούσει,αλλά απο ΙΚΕΑ έχουν πάρει πολλοί γνωστοί μου κ τους βγήκαν μια χαρά.

Οσο για το μέχρι πότε θα κοιμάται το μικρό σου εκεί,να κοιτάξεις τις διαστάσεις,δηλ υπάρχουν κουνίτσες 1,20*60 και 1,40*78 ίσως βγαίνουν και σε άλλες διαστάσεις δεν ξέρω...

Απο θέματα ασφαλειας,να δεις να μην κουνιούνται εύκολα τα κάγκελα,να είναι στιβαρή δηλ και να μην έχουν μεγάλο κενό μεταξύ τους για να μην σφηνώσει το μωρό...

Με το καλό το μωράκι σου!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!

η αληθεια ειναι οτι κι εγω εχω πολλα πραγματτα απο ΙΚΕΑ και μου εχουν βγει μια χαρα...απλα με καιει το θεμα της ασφαλειας στην προκειμενη.Μεχρι τωρα οτι επαιρνα αρκει να μου αρεσε στο ματι...Τωρα μαλλον χωρις να το παρω χαμπαρι αλλαξαν τα δεδομενα:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον πρώτο μου γιο αγοράσαμε μία κούνια από γνωστό κατάστημα, πανέμορφη ήταν, πανάκριβη, μέχρι τα δύο τον έφτασε. Στο δεύτερο αγοράσαμε μία κούνια κρεβάτι από το Mothercare, 280 ευρώ νομίζω με το στρώμα. Το κάναμε κρεβάτι και τώρα κοιμάται το πεντάχρονο και θα κοιμάται για κάνέναν χρόνο ακόμα. Σκέψου και λίγο πρακτικά.....

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο μου γιο αγοράσαμε μία κούνια από γνωστό κατάστημα, πανέμορφη ήταν, πανάκριβη, μέχρι τα δύο τον έφτασε. Στο δεύτερο αγοράσαμε μία κούνια κρεβάτι από το Mothercare, 280 ευρώ νομίζω με το στρώμα. Το κάναμε κρεβάτι και τώρα κοιμάται το πεντάχρονο και θα κοιμάται για κάνέναν χρόνο ακόμα. Σκέψου και λίγο πρακτικά.....

 

Σκεφτόμουν ή κούνια-κρεβάτι (το απλό του Mothercare) ή κούνια από το Ικεα...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

εμεις τα επιπλα του μικρου τα πηραμε απο το motherbaby στο περιστερι πραγματικα εχουν βγει πολυ καλα.καλες τιμες και καλη εξυπηρετηση.

πηραμε κουνια-κρεβατι.ηδη απο 24μηνων βγαλαμε τα καγκελα βαλαμε τις τραβερσες που μας εδωσαν απο την αρχη με την αγορα της κουνιας και στανταρ ο μικρος μεχρι τα 5 μπορει να κοιμηθει ανετα.ειναι πολυ ομορφα.

βεβαια εχω ακουσει και απο φιλες οτι και στο ικεα ειναι καλης ποιοτητας και φυσικα εχω δει οτι ειναι και ομορφα.

αναλογα τι μπορεις να διαθεσεις υπαρχουν και εταιρειες με φευγατες τιμες.

με το καλο το μωρο και καλες αγορες:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τη κούνια του μικρού μας την πήραμε από εργοστάσιο.Ότι άλλο είχαμε βρει ήταν η΄πολύ ακριβό η΄σκέτο τελείως.Αρχικά λόγο πολύ χαμηλής τιμής ήθελα κι εγώ να πάρω από τα IKEA αλλά όταν είδα τις κούνιες από κοντά απελπίστηκα:(.Ήταν πολύ μικρές:(. Πήραμε λοιπόν από το εργοστάσιο κούνια ,στρώμα και συρταριέρα μεγάλη στα 650ευρ.Ο μικρός μου είναι 10 μηνών και πολύ ζωηρός και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη;).Αν θες σου στέλνω και διεύθυνση για να ρίξεις μια ματιά;).Έχουν και site στο internet αλλά στις φωτογραφίες δεν λένε και πολλά:rolleyes:...Καλές αγορές;)!

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια είναι εύκολο:-).http://www.Babybeds.gr .Πάντως να ξέρεις οι φωτογραφίες δεν λένε μια:rolleyes:.Τους το είπα κιόλας.Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ερχομαι να σου πω οτι...

 

επειδη την κουνια θα την κρατήσεις το πολυ δυο χρονάκια που το δωμάτιο θα ειναι βρεφικο, και μετά θα γινει παιδικο με τις ανάλογες αλλαγες/προσθήκες σε επιπλα κρεββάτια κτλπ να πας απο το ΙΚΕΑ και να παρεις μια κουνια

 

Δεν ειναι καθολου μικρες 60χ120εκ ειναι ,

Εγω εχω την μικρη μου σε κουνια ικεα απο την γέννηση της και ειναι σκυλι δεν εχει παθει τιποτα απολυτως , την εχει ζωγραφισει/χτυπησει/κουνήσει κτλπ Ειναι μακραν η καλυτερη αγορα που εκανα ποτε, μου κοστισε 120ευρω συν αλλα 140ευρω το στρωμα της που δεν το πηρα ΙΚΕΑ αν και θα επρεπε αλλα δεν ήξερα τοτε...

 

Επισης....την κουνια αυτη μετακινήται το στρωμα οχι τα καγκελα πανω κατω, ειναι πολυ καλη σε ύψος και δεν κοψομεσιαζεσαι.

Οταν θα μεγαλωσει το μωρο σου και θα μπορει να περπαταει πχ στους 14-16μήνες βγάζεις το ενα καγκελάκι και γινεται κρεββατακι αγοραζεις και το προστατευτικο καγκελο του ΙΚΕΑ με 10ευρω αν θυμαμαι καλα και ελυσες το θεμα σου, ειναι τοσο χαμηλα η κουνια/κρεββατι που και να φαει βουτα το μωρο σου δεν παιζει να χτυπησει....απεχει μολις 20εκ απο το πατωμα.

 

Γνωστοι και φιλοι αγορασαν απο τις μεγαλες ογκωδεις και απο τις αλλες που γινονται κρεββατια και τωρα κλαινε τα λεφτα τους γιατι 1)σε μερικους εσπασαν οι κουνιες, τα καγκελα πχ οι συνδεσμοι τους κτλπ και 2) γιατι καταλαβαν οτι στα 2 περιπου επρεπε να αλλάξουν κουνια/κρεββάτι και πηγαν χαραμι τα 500 και 800ευρω που εδωσαν...

 

Η μικρη μου αυτη τη στιγμη ειναι 97ποντους και επειδη προσωρινα μενουμε κοζάνη ακομα δεν της εχω αλλάξει κουνια να την παω σε κρεββάτι, εδω στην κοζανη κοιμαται σε μονο κρεβάτι ενήλικα ενω στην θεσσ στην κουνια της που εχει γινει κρεββατακι με την αφαιρεση του κάγκελου, σε πληροφορω ακομα χωραει φυσικα, δεν κοπανιεται μεσα στη νυχτα απλα θα πρεπει το συντομοτερο δυνατο να την αλλαξω γιατι μεγάλωσε.

 

Εγω τοτε που εψαχνα δυστηχως ή μαλλον καλυτερα ευτυχως δεν ειχα την οικονομική δυνατοτητα να αγοράσω κουνια των 400 ή και των 800ευρω αναγκάστηκα να διαλέξω ΙΚΕΑ και εκανα ολο το δωμάτιο της με επιπλα ΙΚΕΑ, αλλαξιερα με 100ευρω που μετα γινεται ωραιοτατη βιβλιοθήκη, συρταριερα με 100ευρω που δεν ειναι παιδικη και μπορω μετά να την χρησιμοποιήσω και σε αλλο δωμάτιο/ ή να μην αναγκαστω να την πετάξω επειδη η μικρη απο βρεφος εγινε παιδάκι και δεν μου ταιριάζει στο δωμάτιο της... πηρα βιβλιοθήκη με 80ευρω και ντουλάπα παιδική με αλλα 120 νομίζω...ήταν η μοναδική ισως μη έξυπνη αγορα αλλα δεν εβρισκα κατι αναλογα στων ενηλικων

αλλα τελικα βλεπω οτι εκανα την καλυτερη αγορα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα με το Καλαμαρακι....

κουνια απο το ΙΚΕΑ....απιστευτα ομορφη,μια χαρα γερη και μια χαρα ανετη...

ασφαλεστατη....

καλα...εγω δε που πολυ συχνα εχω την μικρη και στο κρεββατι μας....τζαμπα θα εδινα περισσοτερα καπου αλλου.

Βεβαια αν το φυσουσα κιολας....ηξερα ποια να παρω(leander)!!

 

Επισης στο onlygreen.gr εχει και κουνιες οικονομικες με 215 ευρω σε μασιφ ξυλο με οικολογικες βαφες-το μοντελο Αγκαλη.

Το πηρε μια φιλη και ειναι πολυ ευχαριστημενη γιατι μιλαμε για κατι πολυ ποιοτικο!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το Καλαμαρακι....

κουνια απο το ΙΚΕΑ....απιστευτα ομορφη,μια χαρα γερη και μια χαρα ανετη...

ασφαλεστατη....

καλα...εγω δε που πολυ συχνα εχω την μικρη και στο κρεββατι μας....τζαμπα θα εδινα περισσοτερα καπου αλλου.

Βεβαια αν το φυσουσα κιολας....ηξερα ποια να παρω(leander)!!

 

Επισης στο onlygreen.gr εχει και κουνιες οικονομικες με 215 ευρω σε μασιφ ξυλο με οικολογικες βαφες-το μοντελο Αγκαλη.

Το πηρε μια φιλη και ειναι πολυ ευχαριστημενη γιατι μιλαμε για κατι πολυ ποιοτικο!!

 

καλα αυτο που το πας..? δεν το θυμήθηκα να το γραψω

 

πολύ σωστη παρατήρηση...εμας κρατησε 11μήνες αυτη η φάση...

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω πολυ σε εκτιμηση τα επιπλα του ικεα,τα θεωρω πολυ προχειρα....βεβαια εχει και καποια που αξιζουν...οπως οι συρταριερες...εγω βρηκα να αγορασω απο εκει σε λευκη με 4 συρταρια στα 80 και με 5 στα 90..τιποτα και ειναι μια χαρα...αλλα κρεβατι δυσκολα θα επερνα,ξεκινησα να ψαχνω σε μαγαζια...βρηκα τυχαια μια κουνια-κρεβατι στην Ηρα σε προσφορα 299 ευρω...τελικα βολευει κουνια-κρεβατι η απλή κουνια;;;γιατι στην τελικη βγαινουν ντα ιδια λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον σε απλή ΙΚΕΑ θα καταλήξω....Πήγα σήμερα μια βόλτα σε βρεφικά καταστήματα αλλά τελικά νομίζω πως είναι πολλά λεφτά για το τίποτα. Θα το συζητήσω και με τον σύζυγο και θα δούμε...Πάντως τελικά η κούνια-κρεβάτι δεν είναι και τίποτα το super. Μέχρι 5 να κοιμηθεί εκεί...Άρα μια 2η κουνια δεν την γλιτώνουμε...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον σε απλή ΙΚΕΑ θα καταλήξω....Πήγα σήμερα μια βόλτα σε βρεφικά καταστήματα αλλά τελικά νομίζω πως είναι πολλά λεφτά για το τίποτα. Θα το συζητήσω και με τον σύζυγο και θα δούμε...Πάντως τελικά η κούνια-κρεβάτι δεν είναι και τίποτα το super. Μέχρι 5 να κοιμηθεί εκεί...Άρα μια 2η κουνια δεν την γλιτώνουμε...

 

Ταμαρ την καλυτερη δουλεια θα κανεις

 

ετσι και αλλιως την δευτερη κουνια ή κρεββατι δεν το γλυτωνεις

οποτε παρε μια κουνια για εως 2 χρονων και μετα στα δυο αλλαζεις και βαζεις μονο κρεββατι με καγκελο και μπορεις να το κρατησεις εως να βγαλει και το λυκειο

 

Link to comment
Share on other sites

Ταμαρ την καλυτερη δουλεια θα κανεις

 

ετσι και αλλιως την δευτερη κουνια ή κρεββατι δεν το γλυτωνεις

οποτε παρε μια κουνια για εως 2 χρονων και μετα στα δυο αλλαζεις και βαζεις μονο κρεββατι με καγκελο και μπορεις να το κρατησεις εως να βγαλει και το λυκειο

 

Aυτό λέω κι εγώ...Μένει να συμφωνήσει και ο σύζυγος και βίρα για ΙΚΕΑ!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εμεις πηραμε κουνια που γινεται και κρεββατακι απο τα ΗΡΑ. Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημένη, ειναι πολυ γερη (δεν κουνιουνται καγκελα, ποδια κτλ.) και ο μικρος μου που ειναι τωρα 21 μηνων κοιμαται πολυ ανετα γιατι οι διαστασεις του, ειναι μεγαλυτερες απο τις κανονικες τις κουνιες (Υ1,50 Π75).

Φαντάζομαι οτι μέχρι τα 4 μας βγαζει ανετα σε περιπτωση που δεν θα εχουμε παρει ακομα κανονικο κρεβατι, μην σου πω και παραπανω!!! τουλαχιστον δεν με αγχωνει το θεμα του κρεββατιου απο τωρα!!!

Για κουνια θα σου ελεγα να κοιταξεις και στο Μothercare εχει μεγαλη ποικιλια , απλα θα σου ελεγα να προσεξεις τις διαστασεις!!!οσο πιο ανετο τοσο το καλυτερο!!

οσο αφορα του ΙΚΕΑ .....καλα τα τραπεζακια, τα ραφια και οι βιβλιοθηκες αλλα η κουνια του μωρου πιστευω οτι πρεπει να ειναι ασφαλη!!!:cool:

καλη επιτυχια στο ψαξιμο και μην αγχωνεσαι.:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εμεις πηραμε κουνια που γινεται και κρεββατακι απο τα ΗΡΑ. Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημένη, ειναι πολυ γερη (δεν κουνιουνται καγκελα, ποδια κτλ.) και ο μικρος μου που ειναι τωρα 21 μηνων κοιμαται πολυ ανετα γιατι οι διαστασεις του, ειναι μεγαλυτερες απο τις κανονικες τις κουνιες (Υ1,50 Π75).

Φαντάζομαι οτι μέχρι τα 4 μας βγαζει ανετα σε περιπτωση που δεν θα εχουμε παρει ακομα κανονικο κρεβατι, μην σου πω και παραπανω!!! τουλαχιστον δεν με αγχωνει το θεμα του κρεββατιου απο τωρα!!!

Για κουνια θα σου ελεγα να κοιταξεις και στο Μothercare εχει μεγαλη ποικιλια , απλα θα σου ελεγα να προσεξεις τις διαστασεις!!!οσο πιο ανετο τοσο το καλυτερο!!

οσο αφορα του ΙΚΕΑ .....καλα τα τραπεζακια, τα ραφια και οι βιβλιοθηκες αλλα η κουνια του μωρου πιστευω οτι πρεπει να ειναι ασφαλη!!!:cool:

καλη επιτυχια στο ψαξιμο και μην αγχωνεσαι.:-P:-P

 

Και γιατι δεν ειναι ασφαλέις οι κουνιες του ΙΚΕΑ....???

Επειδη δεν κανουν 300ευρώ ή επειδη ειναι οντως απο mdf οπως και του Ηρα??

 

Τι θελω να πω.....

Οτι επειδη κατι ειναι ποιο φτηνο δεν σημαινει οτι δεν ειναι και ασφαλες...

Εγω εμπιστευομαι με κλειστα ματια τα προιόντα ΙΚΕΑ καθως εχουν προδιαγραφες....κατι που λειπει απο πολλά προιόντα του καθε ΗΡΑ,Λητω κτλπ κτλπ....

 

Link to comment
Share on other sites

όλες οι κούνιες έχουν μέρη από mdf. Είναι πολύ σύσκολο και πολύ ακριβό να φτια΄ξεις κούνια από μασίφ ξύλο. Μόνο τα κάγκελα που είναι σχετικά μικρά μπορεί να είναι από μασίφ ξύλο. Το κάτω μέρος είναι στανταρ από mdf. Μας το είχε πει ο πωλητής της δικής μας κούνιας. Μαλιστα μας είχε πει ότι μόνο από πευκο που είναι πιο μαλακό και γίνεται καποια ειδική επεξεργασία μπορεί να γίνει. Το πιο σημαντικό είναι η βαφή, να μην είναι τοξική, γιατί τα παιδιά καποια στιγμή θα αρχίσουν να τρώνε τα καγκελα. Πάντως συμφωνώ με το καλαμαράκι. Τα ΙΚΕΑ έχουν προδιαγραφές και υψηλά στανταρ. Και σε τελική ανάλυση, το ακριβό δεν είναι πάντα και ποιοτικό και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο ΙΚΕΑ στο αεροδρομειο...τρελλη ποικιλια δεν εχει(οτι εχει και ο καταλογος online)...αλλα αφου ειχα παει σε 2-3 μαγαζια με επιπλα(δεν παμε καλα!!τι τιμες ειναι αυτες???) κατεληξα οτι η αναλογια ποιοτητας -τιμης του ΙΚΕΑ ειναι μια χαρα!!!απο μασιφ ξυλο οξιας ειναι και προδιαγραφες ασφαλειας εχουν...Τωρα να δωσω 200-300 ευρω παραπανω για να ειναι μαρκας και να εχουν ενα αρκουδακι πανω σορρυ αλλα μου φαινεται παραλογο !!

Αλλωστε οσον αφορα την κουνια και γενικα τα πρωτα επιπλα δεν νομιζω οτι το μωρο θα εχει αντιρηση με το γουστο της μαμας για τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του αν μη τι αλλο:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...