Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?


Recommended Posts

μα μόνο συμπαράσταση προς το παιδί μπορεί να είναι!!! σε πόσες γενιές πια στην Ελλάδα θα σταματήσει αυτό το πράγμα; να γίνει μέρος της κουλτούρας μας πια Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Σε όλους τους ανθρώπους (και φυσικά τα ζώα).

Με βλέπω να μετακομίζω Σκανδιναβία,, κι ας λένε ότι σαν την Ελλάδα δεν έχει. Ντρέπομαι πια, "η κοιτίδα του πολιτισμού" και μπλα μπλα μπλα... αϊ σιχτίρ όλοι οι μικρόμυαλοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περπατούσαμε σε έναν κεντρικό δρόμο στην Ξάνθη το βραδάκι. Ο κόσμος λιγοστός και τα αυτοκίνητα ακόμα λιγότερα. Ξαφνικά ακούμε ένα γκουπ πολύ δυνατό και γυρνάω, τι να δω. Ένα παιδάκι, γύρω στα 5-6 χρονών έτρεχε και χτύπησε πάνω σε μια βιτρίνα. Μου κόπηκε το αίμα από την τρομάρα να δω αν είναι καλά και εκεί ανάμεσα στα καρότσια μας, βλέπω το προσωπάκι του κατατρομαγμένο. Τι κάνει ρε παιδιά τότε η ηλίθια μάνα...του γυρνάει μια ανάποδη και του λέει: "Μα καλά δεν σου είπα να μην τρέχεις;"!! ΣΟΚ! Έμεινα να κοιτάω και έστρωξα πιο γρήγορα το καρότσι μας να απομακρυνθώ από το συμβάν. Δίπλα μου μια άλλη κυρία με τον άντρα της και το καρότσι δεν έκανε τίποτα και παραπέρα η φίλη μου επίσης με το μωρό της στο καρότσι δεν έκανε κι αυτή τίποτα. Έπρεπε να της πω κάτι αλλά ήταν τόσο το σοκ που δεν μπόρεσα να αρθρώσω. Και τι να της πω; Τι λόγια να της πω; Που αντί να το πάρει μια αγκαλιά το κατατρομαγμένο παιδάκι το κοπάνησε κιόλας. Μιλάμε για κανονικό ΚΟΠΑΝΗΜΑ! Όχι χτύπημα! Πως κοπανάει κανείς το χέρι του στο τραπέζι..έτσι. Η άχρηστη! Άχρηστη κι εγώ γιατί έπρεπε να μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν χρόνια γύρω στις 7:30 το πρωί πήγαινα στο γραφείο, μια γιαγιά πήγαινε το εγγονάκι της σχολείο (το παιδάκι γύρω στα 7) το καημένο σταμάτησε μπροστά σε μια βιτρίνα να χαζέψει παιχνίδια, τότε άρχισε να του τραβάει μπουνιές, σφαλιάρες και να το βρίζει με τσιρίδες σε όλο το δρόμο. Δύο είμασταν εκεί εγώ και ένας άλλος κύριος. Δεν κάναμε τίποτα, το βλέμμα μας τα έλεγε όλα αλλά εκείνη δεν φάνηκε να παίρνει χαμπάρι. Από τότε μου έχει τύχει να είμαι με τον άνδρα μου και ένας πατέρας νεαρής ηλικίας να χτυπάει με βία σε κεντρικό δρόμο το 4χρόνο κοριτσάκι του και ένας άλλος επίσης νεαρής ηλικίας να χτυπάει και να βρίζει με τα πιο χυδαία λόγια κάτω από το σπίτι μας το 5χρόνο αγοράκι του. Και στις δύο περιπτώσεις συγκρατούσα τον άνδρα μου να μην ορμήξει. Σημειωτέον τα παιδιά δεν είχαν κάνει απολύτως τίποτα. Σχεδόν τα βαρούσαν αναίτια. Κάποιοι δεν θα έπρεπε να είναι γονείς. :evil: Ακόμα τα θυμάμαι....δυστυχώς δεν έκανα τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Δεν είναι μόνο το ξύλο είναι πάρα πολλά...Δυστυχώς υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό γονιών που δεν χτυπούν τα παιδιά αλλά τα τραυματίζουν πολύ χειρότερα με άλλους τρόπους...Έχω γίνει μάρτυρας τέτοιας κατάστασης κ εγώ κ μάλιστα κακοποίησης όχι μόνο από γονείς αλλά από υποτιθέμενους επαγγελματίες που ασχολούνται με παιδιά...:!::!:

Είναι θλιβερό....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες ημουν στην πλατεια της γειτονιας που εχει περιστερακια,και οι γειτονες τους ριχνουν ψωμακι.Καθομουν λοιπον κι εγω με τον μικρο να κοιταει τα περιστερακια...ερχεται ενα πιτσιρικακι 4-5 χρονων τρεχοντας και κυνηγαει τα περιστερια!

Τα περισσοτερα φυγανε και συνεχισε ο νεαρουλης να κυνηγαει και τα υπολοιπα,πηδαει και κατι καγκελακια κ γλιστραει κ πεφτει κατω χωρις να χτυπησει.Ξανασηκωνεται και αρχιζει να τρεχει.Ερχεται απο πισω ο πατερας χαλαρος και του βαζει κατι φωνες,επειδη γλιστρησε κ επεσε και λερωθηκε!!!!Και το αρχιζει σε κατι σφαλιαρες με πονεσε η καρδια μου ειλικρινα.Αλλα φοβηθηκα να του πω κατι.Φοβηθηκα μη γυρισει κ μου πει,κι εσενα τι σε νοιαζει κυρα μου????Το φουκαριαρικο,και επεσε δεν προλαβε να διωξει ολα τα περιστερια και τις εφαγε και απο πανω.....και μετα εβαλε το κεφαλι κατω και φυγανε.Λεω τοση ηταν η χαρα του παιδιου....οση ωρα κυνηγησε τα περιστερια.....1-2 λεπτα.....

 

Μου έχει τύχει και μένα να χτυπάει ένας "γονιός" το παιδί του μπροστά μου και δεν αντέδρασα(δυστυχώς) ΑΛΛΑ την επόμενη φορά που θα συμβεί θα προσπαθήσω να το αποτρέψω και αν μου εσένα τι σε νοιάζει θα απαντήσω ότι "όταν συμπεριφέρεσαι έτσι σε δημόσιο χώρο αυτομάτως ΄

έχω το δικαίωμα να επέμβω και αν συνεχίσει θα ΄καλέσω την αστυνομία ".Τώρα αν θα έχει αποτέλεσμα δεν ξέρω ......:cry:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Θα πηγαινα και θα ελεγα οτι ειμαι δικηγορος, αστυνομικινα, ξερω γω κατι θα εβρισκα, ή θα τους ακολουθουσα να δω που μενουν και θα εκανα καταγγελια. δεν ξερω, μπορει και να τον πλακωνα με ο,τι εβρισκα μπροστα μου. να τον βαλεις σε μια γωνια και του αλλαξεις τα φωτα του παλιομα$^&%#$ακα!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαγγελική διάταξη εφαρμόζει το νέο νόμο για τη σωματική τιμωρία

των παιδιών

Στις 16.2.2009 η Εισαγγελέας Πρωτοδικών Σύρου εξέδωσε Διάταξη σύμφωνα με την οποία ανατέθηκε προσωρινά η επιμέλεια ανηλίκου στον πατέρα του, μέχρι την έκδοση δικαστικής απόφασης επί της αγωγής για τη ρύθμιση της επιμέλειας, διατάσσοντας παράλληλα την προσωρινή παραμονή, επιτήρηση, προστασία και διαμονή με αυτόν, λόγω άσκησης σωματικής βίας ως μέτρου σωφρονισμού από την μητέρα του που είχε την επιμέλεια. Με αυτή τη διάταξη, τίθεται σε εφαρμογή η πρόβλεψη του άρθρου 4 του ν.3500/06, σχετικά με την άσκηση σωματικής βίας σε βάρος ανηλίκου, στο πλαίσιο της ανατροφής του.

Το αναλυτικό κείμενο της Διάταξης από την ΠοινΔικ 3/2009, σελ. 299-302.

 

Οικογένεια

Στον χώρο της οικογένειας, το άρθρο 1518 του Αστικού Κώδικα, το οποίο προσδιορίζει ενδεικτικά το περιεχόμενο της επιμέλειας (μέρος της γονικής μέριμνας), δεν εξαιρεί ρητά τη σωματική τιμωρία από τα σωφρονιστικά μέτρα που επιτρέπεται να επιβάλλουν οι γονείς στα παιδιά τους για τη διαπαιδαγώγησή τους. Συγκεκριμένα η διάταξη προβλέπει ότι « η λήψη σωφρονιστικών μέτρων επιτρέπεται μόνο εφόσον αυτά είναι παιδαγωγικώς αναγκαία και δεν θίγουν την αξιοπρέπεια του τέκνου ». Η υπέρβαση των ορίων που επιβάλλει το άρθρο 1518 συνιστά κακή άσκηση της γονικής μέριμνας και επισύρει τις συνέπειες του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα, σύμφωνα με το οποίο το δικαστήριο μπορεί να διατάξει οποιοδήποτε πρόσφορο μέτρο (αφαίρεση γονικής μέριμνας ή επιμέλειας ).

Ωστόσο, ο νέος Νόμος 3500/06 για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας που ψηφίστηκε πρόσφατα, απαγορεύει την άσκηση σωματικής βίας σε βάρος ανηλίκου ως μέσο σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής του, με τη ρητή διευκρίνιση - στην αιτιολογική έκθεση- ότι η σωματική τιμωρία δεν περιλαμβάνεται στα επιτρεπτά μέτρα σωφρονισμού του άρθρου 1518 του Αστικού Κώδικα και ότι η χρήση της επισύρει για τους γονείς τις συνέπειες της κακής άσκησης της γονικής μέριμνας.

Συγκεκριμένα στο άρθρο 4 προβλέπεται ότι η σωματική βία σε βάρος ανηλίκων ως μέσον σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής τους επιφέρει τις συνέπειες του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα. Στην αιτιολογική έκθεση ως προς το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται μεταξύ άλλων: «Με τη ρύθμιση του άρθρου 4 καθίσταται σαφές ότι η σωματική τιμωρία σε βάρος τέκνων δεν περιλαμβάνεται στα επιτρεπτά μέτρα σωφρονισμού του άρθρου 1518 του Αστικού Κώδικα σύμφωνα άλλωστε και με τις σύγχρονες παιδαγωγικές απόψεις. Συνιστά περίπτωση κακής άσκησης της επιμέλειας και για το λόγο αυτόν επιφέρει την εφαρμογή του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα. Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, σε μια τέτοια περίπτωση, το δικαστήριο μπορεί να διατάξει οποιοδήποτε πρόσφορο μέτρο. Ως σωματική βία πρέπει να αντιμετωπίζεται κάθε πράξη επιβολής πόνου ή σωματικής δυσφορίας σε ανήλικο, με σκοπό το σωφρονισμό ή τον έλεγχο της συμπεριφοράς του».

Διαβάστε την αιτιολογική έκθεση του νομοσχεδίου εδώ (.pdf)

Εισαγγελική διάταξη εφαρμόζει το νέο νόμο για τη σωματική τιμωρία των παιδιών

 

http://somatikitimoria.gr/nomothesia.htm#dikeo

http://somatikitimoria.gr/news.htm

 

http://www.0-18.gr/downloads/diataksi-apofasi-eisprotsyroy-gia-somatiki-timoria

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και εμένα και ήμουν μαζί με τα παιδιά στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς, ένας πατέρας να ρίχνει σφαλιάρες και μπουνιές και σπρωξίματα, και ότι άλλο.

Να πω την αλήθεια σοκαρίστηκα κι εγώ, αλλά περισσότερο σοκαρίστηκαν τα παιδιά μου. Επενέβην, αλλά το μετάνιωσα διότι άρχιζε να με βρίζει και να με απειλεί, οπότε εγώ το γύρισα διαφορετικά, ότι αν σε δει κάποιος θα τραβήξεις χειρότερα από τις δικές μου φωνές και ότι τέλος πάντων τον καταλαβαίνω αφού όπως βλέπει έχω κι εγώ παιδιά, αλλά όσο να 'ναι, δεν είναι σωστό να το ταρακουνάς έτσι και να το χτυπάς.

Μετά το συζήτησα σπίτι με τα παιδιά, τα οποία δεν πίστευαν το μένος με το οποίο τραβολογούσε το παιδί. Πάντως κάτι τέτοιες στιγμές δεν ξέρω πως να αντιδράσω, διότι όπως και να έχει κανείς δεν είναι τέλοιος και ένας άνθρωπος πάνω στα νεύρα και τον θυμό δεν ακούει τίποτα.

 

Όμως, νομίζω όλοι γνωρίζουμε άσχημα περιστατικά, πόσοι όμως από εμάς έχουμε κάνει κάτι για αυτά? Κάτι παραπάνω από το να απειλήσουμε ότι θα κάνουμε καταγγελία... Έχουμε προσπαθήσει να βοηθήσουμε και όχι να κατακεραυνώσουμε το ηθύνοντα ?

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπες ειχαμε παει για μπανιο. Ηταν σχετικα κοντα μας κατι τροχοσπιτα και ενα απο αυτα ειχε βγαλει να ψησει ο μπαμπας της οικογενειας (υποθετω). Χαζολογοντας εγω τα κοιτουσα και ελεγα του συζυγου ποσο ωραια ειναι να εχεις ενα τετοιο και πιασαμε μια τετοια κουβεντα κοιτοντας τα. Ξαφνικα την ωρα που φευγαμε βλεπω τον μπαμπα τους (μαλλον) να βουταει το ενα πιτσιρικι και να το σηκωνει ψηλα απο την παλαμη εξοργισμενος :shock::shock:. Το πηγε σηκωτο απο την παλαμη στην γωνια και αρχισε να του ριχνει :oops::shock::shock::shock:. Μιλαμε για τοσο γερες που ακουγοντουσταν σε μας που φευγαμε. Εμεινα καγκελο. Το μονο που μου βγηκε να κανω ηταν να φωναξω ενα "εεεεεεεεε" αλλα μετα με μαζεψε ο συζυγος θυμιζοντας μου οτι εχω 2 παιδια μαζι και δεν ξερω τι μουρλα κουβαλαει ο καθενας. Ηταν 8 η ωρα και ειμαστα σχεδον μονοι στην παραλια οποτε ...:oops::oops: δεν εκανα τιποτα αλλο . :oops:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εχω γραψει εδω και παλια , αλλα έχω μια νέα εξέληξη η οποία και με χαροποιεί αλλα και με προβληματίζει

αλλα γενικά θεωρώ οτι είναι πολυδιαστατο το ζήτημα ...

 

Πλέον η μικρή αν δει να πειραζουν κακοποιούν φωνάζουν σε ενα παιδι αρχησε να " Τους Μαλώνει εκείνη ..."

 

ειναι η τρίτη φορά που το κάνει

ειδικά χτες στις κούνιες εγω διαβαζα ενα βιβλίο και δεν εδωσα σημασία και ακούω το παιδι απο μακρια να φωνάζει

μη

μη το κάνεις αυτο

δεν επιτέπεται ... μηηηηηηη σου ειπα...

σηκώνω το κεφαλι και βλέπω εναν παππού που τραβολόγαγε το εγγόνι (2 χρονο) και του δίνε ξυλίες στην πανα ....

 

το αντιματέπωσα

οκ

πηγα κοντα του λεεω του παπού θελετε βοηθεια ;

στην μικρη της ειπα εχεις δικιο και μπραβο καλό μου , μπορέι ο κύριος να μην ήξερε οτι αυτο ειναι εκτώς απο κακό αλλα και παρανομο ...κλπ κλπ

μίλησα λίγο με το παπού παίξαμε με το 2 χρονο ...

 

και φυγαμε μετα απο λίγο ...

 

Θεωρω οτι ειναι πολυδιαστατο το ζήτημα καθώς αποδεικνίετε οτι :

τα παιδια μας αντιγραφουν

αλλα και μας σκανάρουν καθημερινός (εντάξη αυτο το ήξερα το εχω διαβασει το εχω μελετήσει το έχω σπουδασει αλλα αλλίως ειναι να το βλεπεις με το δικό σου το παιδι )

 

σκευτομαι οτι κι εγω να μην μιλήσω θα μιλήσει η μικρή :-)

 

και σκευτικα οτι και οταν εχει τυχει να μην μιλήσω , πιο μικρή που ηταν η κόρη μου , της εξυγούσα τι κάνει αυτος ο γονιός και οτι δνε ειναι καλό και μερικοί ανθρωποι δεν ξέρουν πως να φερθουν ,και μπουρου μπουρου

και της εχει εντυπωθει

 

βέβαια είναι ελάχιστες οι φορές που εχω τσακωθει με γονιο

για αυτο το λόγο

απλα τους βλέπω και τους γονείς σαν ενα μικρό παιδι που δνε ξέρει ¨πως να παιξει ¨ και έτσι τους πλησιάζω ...κατα 90%

...πιθανόν και η προσέγγιση μου να είναι αυτη που άρεσε στο παιδι μου ...δεν ξερω

αλλα ομολογώ οτι χάρηκα ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει συμβεί μέσα στο σχολείο να έχουν καλέσει γονέα γιατί το παιδί του όλο αποβολές έπαιρνε και γενικά δημιουργούσε φασαρίες. Με το που αντικρύζει ο γονέας το παιδί (14 ετών) του ορμάει και το πλακώνει στις σφαλιάρες! Πέσαν συνάδελφοι επάνω του να τον απομακρύνουν. Το τι έγινε σπίτι δεν μπορώ να το φανταστώ, πάντως και τα δύο αδέρφια για καμια βδομάδα μετά δεν μιλιόντουσαν.

Δεν θα πω το επάγγελμα του πατέρα, πάντως κατάλαβα γιατί τα παιδιά του φέρονταν έτσι.

Και δυσστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει συμβεί μέσα στο σχολείο να έχουν καλέσει γονέα γιατί το παιδί του όλο αποβολές έπαιρνε και γενικά δημιουργούσε φασαρίες. Με το που αντικρύζει ο γονέας το παιδί (14 ετών) του ορμάει και το πλακώνει στις σφαλιάρες! Πέσαν συνάδελφοι επάνω του να τον απομακρύνουν. Το τι έγινε σπίτι δεν μπορώ να το φανταστώ, πάντως και τα δύο αδέρφια για καμια βδομάδα μετά δεν μιλιόντουσαν.

Δεν θα πω το επάγγελμα του πατέρα, πάντως κατάλαβα γιατί τα παιδιά του φέρονταν έτσι.

Και δυσστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά...

Ό,τι επάγγελμα και να κάνει ο γονιός, το ζήτημα είναι να υπάρχει αρμονία μέσα στο σπίτι και να παραδειγματίζεται σωστά το παιδί.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι επάγγελμα και να κάνει ο γονιός, το ζήτημα είναι να υπάρχει αρμονία μέσα στο σπίτι και να παραδειγματίζεται σωστά το παιδί.

 

Θα διαφωνήσω.

Υπάρχει και η νύχτα και πράγματα που είναι μακρυά μας και δεν μπορούμε ούτε να τα εννοήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει εδω και παλια , αλλα έχω μια νέα εξέληξη η οποία και με χαροποιεί αλλα και με προβληματίζει

αλλα γενικά θεωρώ οτι είναι πολυδιαστατο το ζήτημα ...

 

Πλέον η μικρή αν δει να πειραζουν κακοποιούν φωνάζουν σε ενα παιδι αρχησε να " Τους Μαλώνει εκείνη ..."

 

ειναι η τρίτη φορά που το κάνει

ειδικά χτες στις κούνιες εγω διαβαζα ενα βιβλίο και δεν εδωσα σημασία και ακούω το παιδι απο μακρια να φωνάζει

μη

μη το κάνεις αυτο

δεν επιτέπεται ... μηηηηηηη σου ειπα...

σηκώνω το κεφαλι και βλέπω εναν παππού που τραβολόγαγε το εγγόνι (2 χρονο) και του δίνε ξυλίες στην πανα ....

 

το αντιματέπωσα

οκ

πηγα κοντα του λεεω του παπού θελετε βοηθεια ;

στην μικρη της ειπα εχεις δικιο και μπραβο καλό μου , μπορέι ο κύριος να μην ήξερε οτι αυτο ειναι εκτώς απο κακό αλλα και παρανομο ...κλπ κλπ

μίλησα λίγο με το παπού παίξαμε με το 2 χρονο ...

 

και φυγαμε μετα απο λίγο ...

 

Θεωρω οτι ειναι πολυδιαστατο το ζήτημα καθώς αποδεικνίετε οτι :

τα παιδια μας αντιγραφουν

αλλα και μας σκανάρουν καθημερινός (εντάξη αυτο το ήξερα το εχω διαβασει το εχω μελετήσει το έχω σπουδασει αλλα αλλίως ειναι να το βλεπεις με το δικό σου το παιδι )

 

σκευτομαι οτι κι εγω να μην μιλήσω θα μιλήσει η μικρή :-)

 

και σκευτικα οτι και οταν εχει τυχει να μην μιλήσω , πιο μικρή που ηταν η κόρη μου , της εξυγούσα τι κάνει αυτος ο γονιός και οτι δνε ειναι καλό και μερικοί ανθρωποι δεν ξέρουν πως να φερθουν ,και μπουρου μπουρου

και της εχει εντυπωθει

 

βέβαια είναι ελάχιστες οι φορές που εχω τσακωθει με γονιο

για αυτο το λόγο

απλα τους βλέπω και τους γονείς σαν ενα μικρό παιδι που δνε ξέρει ¨πως να παιξει ¨ και έτσι τους πλησιάζω ...κατα 90%

...πιθανόν και η προσέγγιση μου να είναι αυτη που άρεσε στο παιδι μου ...δεν ξερω

αλλα ομολογώ οτι χάρηκα ..

 

Εμενα προσωπικα ΔΕΝ θα μου αρεσε να με πλησιασει κανενας ξενος και ειδικα το παιδι του και να μου κανει παρατηρηση του πως θεωρω εγω σωστο να διαπαιδαγωγω το παιδι μου (και μιλαω εγω που ειμαι 1000000%) κατα της βιας λεκτικης ή σωματικης. Απο εκει και περα πιστευω πως υπαρχουν ορια στους ξενους ανθρωπους και στα παιδια τους που ΚΑΛΟ ειναι να μην ξεπερνιουνται και αυτο μαθαινω στην μικρη.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα διαφωνήσω.

Υπάρχει και η νύχτα και πράγματα που είναι μακρυά μας και δεν μπορούμε ούτε να τα εννοήσουμε.

Κατά τη γνώμη μου, το επάγγελμα ενός γονιού και η οικογένειά του δε πρέπει να συγχέονται.

Το ζήτημα είναι πώς να περνάμε σωστά παραδείγματα μέσα στο σπίτι και να ζούμε αρμονικά.

Δε σημαίνει πως οι γιατροί και οι δικηγόροι θα βγάλουν εξέχοντα παιδιά και οι νυχτόβιοι, αλήτες...

Ίσα-ίσα που αρκετές φορές συμαβαίνει και το αντίθετο...:rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, το επάγγελμα ενός γονιού και η οικογένειά του δε πρέπει να συγχέονται.

Το ζήτημα είναι πώς να περνάμε σωστά παραδείγματα μέσα στο σπίτι και να ζούμε αρμονικά.

Δε σημαίνει πως οι γιατροί και οι δικηγόροι θα βγάλουν εξέχοντα παιδιά και οι νυχτόβιοι, αλήτες...

Ίσα-ίσα που αρκετές φορές συμαβαίνει και το αντίθετο...:rolleyes:

 

Δεν είπα ότι είναι νυχτόβιος, ούτε αλήτης αλλά δεν μπορώ να πω και περισσότερες λεπτομέρειες.

Ούτε συγχέω το επάγγελμα του γονέα με το ποιον του παιδιού.

Βέβαια τα παιδιά είναι ο καθρεφτης των γονέων και της οικογένειας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, εμπειρικά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα ΔΕΝ θα μου αρεσε να με πλησιασει κανενας ξενος και ειδικα το παιδι του και να μου κανει παρατηρηση του πως θεωρω εγω σωστο να διαπαιδαγωγω το παιδι μου (και μιλαω εγω που ειμαι 1000000%) κατα της βιας λεκτικης ή σωματικης. Απο εκει και περα πιστευω πως υπαρχουν ορια στους ξενους ανθρωπους και στα παιδια τους που ΚΑΛΟ ειναι να μην ξεπερνιουνται και αυτο μαθαινω στην μικρη.

εχεις δικιο να νίωθεις οτι σου επιτήθονται (αν κάποιος σου κανει παρατηρηση οτι αυτο που κάνεις στο παιδι σου δεν επιτρεπεται ...γενικά μιλώντας)

απλα το θέμα κακοποιήσης ΔΕΝ εχει να κάνει με την διαπαιδαγώγηση (ΜΌΝΟ ....ΘΕΩΡΟΎΜΕΝΟ απο μερικούς ώς μέσο διαπαιδαγωγήσεις )

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ (μεταξύ αλλών ) Π Α Ρ Α Ν Ο Μ Ο

(που καλο θα ήταν να μας εντυπωθεί σαν κοινωνία- γενικά μιλώντας - οτι ειναι ενάντια σε νόμους ηθικούς παιδαγωγικούς κοκ)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο να νίωθεις οτι σου επιτήθονται (αν κάποιος σου κανει παρατηρηση οτι αυτο που κάνεις στο παιδι σου δεν επιτρεπεται ...γενικά μιλώντας)

απλα το θέμα κακοποιήσης ΔΕΝ εχει να κάνει με την διαπαιδαγώγηση (ΜΌΝΟ ....ΘΕΩΡΟΎΜΕΝΟ απο μερικούς ώς μέσο διαπαιδαγωγήσεις )

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ (μεταξύ αλλών ) Π Α Ρ Α Ν Ο Μ Ο

(που καλο θα ήταν να μας εντυπωθεί σαν κοινωνία- γενικά μιλώντας - οτι ειναι ενάντια σε νόμους ηθικούς παιδαγωγικούς κοκ)

 

Δεν θα κανεις τπτ κοριτσι μου. Ε, και ? Θα πας να πεις σε μια μαμα 'αυτο που κανεις ειναι παρανομο'.......ΠΙΣΩ ΑΠΟ τις πορτες γινονται ολα.......τα μπροστα σε αλλους συνηθως δεν ειναι τπτ...........βρες τροπο να μπει μεσα στο σπιτι της ο νομος. Αλλιως καλο θα ηταν να μην ξεπερναμε τα ορια του τι δικαιωμα εχουμε να μιλησουμε και τι να πουμε στον ξενο. Αν βλεπεις κατι παρανομο καντο καταγγελια. Με αυτο παντως που περιγραφεις παραπανω οχι μονο λυση δεν δινεις αλλα ισως και να επεμβαινεις και σε θεματα οικογενειακα που πραγματικα δεν σε αφορουν, με ανθρωπους που πιθανον δεν στεκουν στα καλα τους *γιατι για να κακοποιεις παιδι μονο ανισσοροπος μπορει να εισαι* και ισως να τα κανεις και χειροτερα (εκνευρισμος απο την παρατηρηση, κλεισιμο στο σπιτι, χειροτερο σπασιμο στο ξυλο)........Παντως 100% λυση στο κακοποιημενο παιδι ΔΕΝ θα δωσεις ετσι. Μια ανασα ευχαριστησης και μονο στον εαυτο σου που μαθανεις τι ειναι καλο και τι οχι στο παιδι σου, ναι. Αλλα σε αυτον που υποφερει ουσιαστικα δεν βοηθας.....:|

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς λυπάμαι

δεν μπορώ να καθομαι αμήχανη και σιωπηλη μηπώς και θηχτει ο γονέας ΑΝ του πω οτι αυτο που κάνει δεν ειναι σωστο (μ εστοιχεία νόμους λυσεις κλπ κλπ)

 

αυτη ειναι μια νοοτριπέια καθοσπερπισμού

και σιωπής που δε με εκφραζει

μακαρι να μπορουσα δε, να μπω στα σπιτια όλων αλλα δνε μπορώ , αυτο όμως δεν συμαίνει οτι θα σιωπησω

σε αυτο που γίνεται μπροστα στα ματια μου

αν εχεις παρατηρησει στο παρελθόν δεν εχω κανει μαι και δυο καταγγελίες

και δεν ειναι λίγες οι φορες που εχω παει και σαν μαρτυρας σε δικαστηρια

για ΑΥΤΟΝ τον λογο !

 

απο την στιγμη που μια παρανομία γίνεται πραγματοποιείτε μπροστα στα ματια μας και σιωπούμε

είμαστε συννεόχοι

 

 

αν ολοι σε βασικά, πολύ βασικά πραγματα ¨ κορίτσι μου¨ αλλαζαμε νοοτροπία θα είχε αλλαξει το συμπαν

αλλα τα μικρα καθημερινα ειναι που μας κανουν να πιστευουμε οτι

μπορέι να αλλαξει κατι

 

εξακολουθω να πιστευω οτι ειμαι υπερήφανη για αυτο που εκανε το παιδι μου

και δεν θα θιχτω αν καποια στιγμή χασω το ελενχο και μου πει

το ιδιο το παιδι μου

παρεκτρεπεσαι ! αυτο που κάνεις δνε ειναι σωστο !

Link to comment
Share on other sites

για το σχόλιο σου

Παντως 100% λυση στο κακοποιημενο παιδι ΔΕΝ θα δωσεις ετσι. Μια ανασα ευχαριστησης και μονο στον εαυτο σου που μαθανεις τι ειναι καλο και τι οχι στο παιδι σου, ναι. Αλλα σε αυτον που υποφερει ουσιαστικα δεν βοηθας.....:|
καθως το θεωρω αποθαρηντικό να μιλάς ετσι

σε όσους θελουν να αντιδρασουν σε φαινόμενα παιδικής κακοποίησης

θέλω να πιστεύω οτι εχεις καλες προθέσεις

και επιθυμείς δραστηκες αλλαγες

και δεν το εκλαμβανω ως επιθυμητή- επιθετική γραμμη ΥΠΟΔΕΙΞΗΣ

στη ΜΗ ΣΙΩΠΗ ΜΟΥ ...

Link to comment
Share on other sites

....... Αλλιως καλο θα ηταν να μην ξεπερναμε τα ορια του τι δικαιωμα εχουμε να μιλησουμε και τι να πουμε στον ξενο.......

 

Δεν είναι μεγαλύτερο το δικαίωμά του στην κακοποίηση (άσχετο αν δε το θεωρεί αυτός έτσι), από το δικαίωμα του παιδιού.

 

Δηλαδή αν δεις κάποιον που για θρησκευτικούς λόγους λιθοβολεί ή χτυπά τη γυναίκα του, θα σιωπήσεις, γιατί "δεν είναι η δουλειά σου αυτή"; Δε θα δραστηριοποιηθείς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο;

Δε λέω να κινδυνέψεις.... αλλά μια δραστηριοποίηση....;;

 

Ένα βασικό πρόβλημα της εποχής μας (και δεν αναφέρομαι καθόλου σε σένα, αλλά μιλάω γενικά), είναι η συνήθεια.

Συνηθίζουμε κάποιες συμπεριφορές και μετά παύουν να μας κάνουν εντύπωση. Επειδή η ελληνική κοινωνία σε τέτοια θέματα βρίσκεται σε λήθαργο είναι βέβαιο πως θα "ξενήσουν" οι πρώτες φωνές αφύπνησης.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟ 29 (υπευθυνότητα)

 

 

  1. Το άτομο έχει καθήκοντα απέναντι στην κοινότητα, μέσα στα πλαίσια της οποίας και μόνο είναι δυνατή η ελεύθερη και ολοκληρωμένη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του.
  2. Στην άσκηση των δικαιωμάτων του και στην απόλαυση των ελευθεριών του κανείς δεν υπόκειται παρά μόνο στους περιορισμούς που ορίζονται από τους νόμους, με αποκλειστικό σκοπό να εξασφαλίζεται η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων και των ελευθεριών των άλλων, και να ικανοποιούνται οι δίκαιες απαιτήσεις της ηθικής, της δημόσιας τάξης και του γενικού καλού, σε μια δημοκρατική κοινωνία.
  3. Τα δικαιώματα αυτά και οι ελευθερίες δεν μπορούν, σε καμία περίπτωση, να ασκούνται αντίθετα προς τους σκοπούς και τις αρχές των Ηνωμένων Εθνών.

http://www.youtube.com/watch?v=pAKWfBrBDho&feature=related

(τα χα πρόχειρα γιατι φτιάχνω ενα ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ θεμα εδω στο parents)

 

EINAI ευθύνη μας να μιλήσουμε

ουτε υποχρέωση

ουτε αδιακρισία

ΕΙΝΑΙ ευθύνη να προστατέψουμε τα παιδιά μας ακόμα

και .....

απο τον ίδιο μας τον ευατο

(όπου αυτο είναι απαραίτητο )

και αν δεν μπορούμε να το κάνουμε εμεις

καλο ειναι να υπάρξει κάποιος που θα το κάνει για εμάς !

Link to comment
Share on other sites

Καθομασταν ενα απογευμα, εγω και η παρεα μου για καφε, και περναει ενα γυφτακι(4 χρονων το εκοψα) για ζητιανια (ξερετε....) δε του δινουμε, παει στους διπλα. Και τι κανει ενας καφρος? παιρνει ενα ποτηρι με νερο και του το πεταει στα μουτρα και αρχισε να γελαει το ζωο! Φυσικα το πιτσιρικι εβαλε τα κλαμματα σαστισμενο....

 

Του λεω...

-τι εκανες ρε μαλ...?

-Και τι σε νοιαζει εσενα? Παιδι σου ειναι?

 

Λοιπον...το τι εγινε μετα? πλακωθηκαμε οι δυο παρεες...επεσε κανονικο ξυλο, φυγαν ποτηρια σε κεφαλια, μπουκαλια μπυρας κλπ κλπ.

 

Ενταξει παιδια....ειπαμε....δε σωζεται η κατασταση, αλλα ειπαμε! Οχι κι ετσι! Δε ξερω, μπορει να τα βλεπω και λιγο "ρομαντικα", αλλα πραγματικα εγω το ενιωσα δικο μου παιδι εκεινη την ωρα...σαν ολο το βαρος της προστασιας του να επεσε πανω μου...

 

Μαλλον ειμαι επηρεασμενη απο το μοντελο οικογενειας των Ινδιανων....;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

λατρευω μπρουταλ προσέγγιση ...Ραννιας ...

(και παρεας της) !!!

 

αυτο το δε σωζεται η κατασταση ειναι σαν τον ιο και

η αντιβίωση ειναι :

 

 

θα ΑΡΧΙΣΕΙ στο δημόσιο βιο η κατακραυγή

μετα ο αλλος θα αρχίσει να φοβάται τον ισκιο του μπας και του συμβεί με το γείτονα (να τον δωσει )

και μετα θα ληξει .... (σε πενητντα χρόνια )

θα εντυπωθεί ...

 

αλλα αν δεν αρχίσουμε απο το εξω μας ΤΩΡΑ

πως θα παμε στο μεσα μας ΣΕ ΠΕΝΗΤΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ;;

(φιλοσοφικο το ερωτημα καθως ή το χεις ή δε το χεις .... και μενεις στο εν οίκο μη εν δήμο ... που τοχουν παρει βαρεως οι ελληνες....)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...