Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα σας.

δεν ξερω αν υπαρχει κατι παρομοιο προπαθησα να βρω αλλα δεν βρηκα. οποτε θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

 

η κορη μου τρελλενεται για ωμη πατατα.

οταν καθαριζω πατατες στεκεται διπλα μου και τις τρωει ωμες σαν το καροτο!

το απολαμβανει τοσο πολυ που βγαζει ηχους απολαυσης.

:? δεν ειμαι και τοσο σιγουρη αν επιτρεπεται αυτο... :roll: μηπως ξερει κανεις να μου πει??

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H πατατα ειναι λαχανικο και οπως ολα τα λαχανικα τρωγεται και ωμη....

 

Και εγω ακομα και τωρα τρελενομαι για ωμη πατατα και φυσικα και τη κορη μου........... Τι κακο μπορει να εχει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου το κάνει αυτό :roll::roll:

 

Κάθε φορά που καθαρίζω πατάτες γίνεται ολόκληρη μάχη γιατί δεν είχα ακούσει κανέναν ποτέ να τρώει ωμή πατάτα και φοβόμουνα μην πάθει τίποτα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν είχαμε πρόβλημα μέχρι στιγμής. :):):):)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μαμα μου δουλευε οταν γυρνουσε σπιτι μεχρι να τηγανισει τις πατατες για να ξεγελασουμε την πεινα μας, μας εδινε κομματακια ωμες πατατες και θυμαμαι οτι τρελενομασταν......

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου τις τρωει ωμες.. Αφου οταν καθαριζω πατατες παντα θα ερθει και θα φαει 2-3 (αν της πω οχι θα γινει μαχη)..

 

Εξαλλου κι εγω το εκανα οταν ημουν μικρη, δε νομιζω να ειναι κατι κακο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανταζομαι κι εγω οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα επειδη καμια φορα μπορει να εχει ενα συγκεκριμενο τροφιμο κατι καποια ουσια το οποιο να χρειαζεται βρασιμο πρωτα ή να μην κανει για μικρες ηλικιες γιαυτο ρωταω.

 

η μητερα μου ειναι της αποψης οτι

"η πατατα ειναι ριζα οπως το καροτο και τα ραπανακι και οι ριζα πρεπει κανονικα να τρωγεται ωμη για να παιρνουμε ολες τις ουσιες της."

 

εγω χαριτολογοντας της λεω παντα:

" μαμα, χαραμιζεται το ταλεντο σου! να πας για διατροφολογος! αμεσως θα το παρεις το διπλωμα!" :lol::lol::lol:

....αλλα πολλες φορες και οι μαμαδες κανουν λαθος και ειπα να το ερευνησω... :roll:

 

τωρα που βλεπω οτι δεν ειμαστε οι μονες..υσηχασα καπως... :)

Link to comment
Share on other sites

Η πατατούλα τρώγεται και ωμή και μάλιστα ενισχύει το ανοσοποιητικό μας σύστημα (εφόσον δεν είναι γεννετικά τροποποιημένη). Προσωπικά προτιμώ τις βιολογικές. Νομίζω πως το κάνουν όλα τα παιδιά. Κι εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου να τρώω ωμές πατάτες πιτσιρίκι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η πατατούλα τρώγεται και ωμή και μάλιστα ενισχύει το ανοσοποιητικό μας σύστημα (εφόσον δεν είναι γεννετικά τροποποιημένη).

 

Εγώ φταίω που δεν είχα ρωτήσει νωρίτερα στο φόρουμ να μην το καταπιέζω το παιδί. Το είχα σκεφτεί δηλαδή αλλά μου φαινόταν αστεία ερώτηση) :):):) Από δω και πέρα λοιπόν θα την αφήνω να τις ευχαριστιέται!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη η δικια μου κυριολεκτικα τρελλενεται..δηλ οταν βλεπει πατατες κομμενες πλυμμενες τρεχουν τα σαλια της και επειδη εγω αισθανομουν ασχημα με την αμφιβολια που ειχα τις επαιρνε κλεφτα και με κοιταζε με ενοχο βλεμμα και γεματο στομα...λεγοντας και μασουλωντας συγχρονος:

"μανουλα να παρα κιαλλη? μονο μια μαμα!μονο μια!!"

 

λεω τωρα πια να την αφησω να το απολαυσει!!

 

 

:wink::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο μικρος κάνει το ιδιο.

Τη δικη μου απορία την έλυσε ο Μαμαλακης. Σε καποια εκπομπη παλιοτερα ειχε βαλει μια κοπελα να φαει ενα κομματι μηλο και ενα πατατα. Σκεφτηκα λοιπον οτι αν ηταν εστω και λιγο βλαβερο θα το ανέφερε ή δεν θα το εδειχνε καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δοκιμασα μια φορα επειδη εχω την κακια συνηθεια να δοκομαζω ο,τι τρωει... και δεν ειναι αποκρουστικη γευση αλλα δεν τρελλαθηκα οπως η κορη μου.... ευτυχως γιατι θα ειχα καταργησει τις τιγανητες προς απογοητευσην του συζυγου!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν η πατάτα έχει πράσινο, τότε είναι απαγορευτικό, γιατί περιέχει σολανίνη. Η σολανίνη μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση σε μεγάλες ποσότητες.

Η αφαίρεση του πράσινου περιορίζει τη σολανίνη στο 30-80%.

 

Λεπτομέρειες στα λινκ:

http://www.food-info.net/gr/qa/qa-fp95.htm

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2457

 

Δηλητηριασμός με σολανίνη

 

Η δηλητηρίαση από σολανίνη παρουσιάζεται πρώτα με γαστροεντερικές και νευρολογικές αναταραχές. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν τη ναυτία, τη διάρροια, τον εμετό, τις στομαχικές κράμπες, το κάψιμο του λαιμού, τους πονοκέφαλους και τον ίλιγγο. Οι παραισθήσεις, η απώλεια των αισθήσεων και η παράλυση, ο πυρετός, ο ίκτερος, οι διεσταλμένες κόρες και η υποθερμία έχει αναφερθεί σε πιο βαριές περιπτώσεις.

 

Σε μεγάλες ποσότητες, η δηλητηρίαση από σολανίνη μπορεί να προκαλέσει το θάνατο. Μια μελέτη προτείνει ότι οι δόσεις 2 έως 5 mg ανά χιλιόγραμμο του βάρους του σώματος μπορούν να προκαλέσουν τοξικά συμπτώματα και οι δόσεις 3 έως 6 mg ανά χιλιόγραμμο του βάρους του σώματος μπορούν να είναι μοιραίες.

 

Τα συμπτώματα εμφανίζονται συνήθως 8 έως 12 ώρες μετά από την κατάποση, αλλά μπορούν να εμφανιστούν τόσο γρήγορα όπως 30 λεπτά μετά από την κατανάλωση τροφίμων υψηλών σε σολανίνη.

 

Η περισσότερη σολανίνη εμφανίζεται στη φλούδα ή ακριβώς κάτω από τη φλούδα των πατατών. Οι ξεφλουδισμένες πατάτες έχει βρεθεί ότι περιέχουν 30-80% λιγότερη σολανίνη από τις μη ξεφλουδισμένες πατάτες και οι πρασινισμένες πατάτες πρέπει πάντα να ξεφλουδιστούν εάν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν. Η σολανίνη και η τσακονίνη είναι επίσης παρούσες στο βλαστό της πατάτας.

 

Παρόλα αυτά, η ωμή πατάτα έχει και θεραπευτικές ιδιότητες:

Πατάτα (solanum tuberosum)

Ο νόστιμος καρπός της πατάτας, έχει πέρα από διατροφική και θεραπευτική αξία.

Ιδιότητες:

Έχει την δυνατότητα να διαλύει τα αποστήματα. Ωμή κοπανισμένη πατάτα με κατάπλασμα, είναι θεραπευτική των ελκών και πληγών γενικότερα. Ωμή, κομμένη πατάτα που τρίβεται στο πρόσωπο και στο λαιμό φρεσκάρει το δέρμα. Φέτα ωμής πατάτας σκεπασμένης με αλάτι που θα μείνει μία νύχτα, θεραπεύει με εντριβή τις χιονίστρες. Χυμός ωμής πατάτας είναι κατά των εξανθημάτων και της ξινίλας του στομαχιού. Είναι επίσης ευεργετικός στα σκασίματα και τα καψίματα καθώς και στους ρευματισμούς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα την πρασινη πατατα ετσι κι αλλιως την απεχθανομαι και παντα την πετουσα αλλα τωρα που ειδα τον κινδυνο θα προσεχω ακομη πιο πολυ.

ακρως κατατοπιστικα τα λινκ που προτεινες.

 

ευχαριστω πολυ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια χαρα ειναι η πατατουλα και ωμη, να μην σας πω ότι τηγανισμένη μονο κακό μπορεί να κάνει.....αρκει να ειναι καλά καθαρισμένη και φυσικά τελεια πλυμένη :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...