Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κανεις για Ρωμη;;;;;


Aggeloudia

Recommended Posts

Κοριτσια έχει πάει κάποια η κάποιος στην Ρωμη;Βρηκα πολλά πράγματα μέσα απο το internet για την Ρωμη [ιστορια,πολιτισμός,αξιοθέατα] αλλά θα ήθελα την προσωπική σας γνωμη για τα πιο πρακτικά θέματα,[shoping,κρυφές γωνιές] η οτι άλλο σας έκανε εντυπωση.Λέμε και για Φλωρεντία...!!!!!!Εεεεεε τι λέτε;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρώμη δεν έχω πάει, φέτος πήγα όμως για πρώτη φορά Ιταλία και έχω πάθει πλάκα. θα μου πεις, καλά δεν το είχες καταλάβει ότι είναι ένα χάρμα; Βέβαια όλοι το λένε ότι είναι ωραία αλλά δεν ξέρω, ίσως έπρεπε να μου το είχαν πει πιο έντονα, δεν είχα καταλάβει πόσο απίθανα όμορφη είναι η Ιταλία.

 

Είμαι κατενθουσιασμένη. Είναι ένα πανέμορφο μέρος, το οποίο οι άνθρωποι το σεβάστηκαν, το διατήρησαν. Δε χορταίνεις να βλέπεις όμορφα πράγματα, κτίρια, πλατείες, δρόμους, πάρκα, όλα σ'αυτή τη χώρα είναι όμορφα. Ακόμη και οι άνθρωποι, για να μην πω για τα ρούχα τους (ιδίως στο Μιλάνο, είδα πολύ ωραία ντυμένες γυναικες, και άντρες), όλοι είναι σικάτοι, στυλάτοι, δεν το έχω ξαναδεί αυτό, όλοι σου λέω όλοιοιοιοιοι.

Και τα λίγα άσχημα που μπορεί να δεις σε αυτή τη χώρα δεν έχουν καμία σημασία, είναι τόσο λίγα που χάνονται μέσα στην τόση ομορφιά.

 

Πήγα Φλωρεντία, μεταξύ άλλων και μου άρεσε πολύ. Μόνο αν θες να πας Ουφίτσι, κανόνισε να κλείσεις εισιτήρια από το ίντερνετ, γιατί οι ουρές είναι απίστευτες. Το ίδιο πολύ πιθανό να ισχύει και για τα μουσεία της Ρώμης. Εμείς που πήγαμε στη Βόρειο Ιταλία και είχαμε κλείσει σε όλα τα μουσεία από πριν, προσπεράσαμε κάτι ατέλειωτες ουρές.

 

Φλωρεντία να ανέβετε και στον τρούλο του καθεδρικού, βλέπεις όλη την απίστευτη θέα. Βέβαια είναι τετρακόσια εξηντα τόσα σκαλιά. Αλλά αξίζει τον κόπο.

ΕΠίσης, έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για τη Σιένα. Και δίπλα στη Φλωρεντία είναι ένα χωριό με ένα ψιλοπερίεργο όνομα (πολλά κάπα έχει νομίζω) το οποίο είναι το απόλυτο μάστ. Δε θυμάμαι πώς και γιατί, αλλά είναι.

 

Ααααααααχχχχχχχ, τυχερούλα, άστα, μη ρωτάς λεπτομέρειες και μην ψάξεις αλλού. ΚΛείσε για Ρώμη και δε θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φλωρεντία τέλεια...Φρόντισε να κλείσεις να πας με το τρένο...Πολύ πιο γρήγορα και άνετα από ότι με πούλμαν..Για shopping προτείνω Castello Romano λίγο έξω από την Ρώμη. Είναι φοβερο outlet τεράστιο και με φανταστικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Nikol76 και Ekabn σας αυχαριστώ πολύ πολύ. Εχουμε κλεισει Ρωμη και μια μονοημερη Φλωρεντία.Καλό πακέτο με πολύ καλά ξενοδοχεια. Μπηκα και τα ειδα.Οσο για τα 600 τόσα σκαλιά στην Πράγα έχουμε ανέβει κάπου στα 900 ΄χωρις να το ξέρουμε και να λέμε" αντε και αλλα 10 άντε και άλλα 10 και τελικά τα πήγαμε όλα και τα 900", βάλε και 999 [κατα την παράδοση τουλάχιστον] του Ναυπλιου.....απο σκαλιά καλά πάμε.

Το στοκατζίδικο είναι πολύ χρησιμο.ΘΑ ΠΑΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!Αν μπορεις να θυμηθεις το χωριουδάκι με τα "κ" θα σου ήμουν υπερυπόχρεη.

Μουσεια θα κλεισω εκει.Ετσι και αλλιώς με ενδιαφέρουν κάτι σαν τα λαογραφικά τα δικά μας. Εχω κολλημα....Μη μας φάει η ζέστη φοβάμαι μόνο. Κοριτσια ευχαριστώ.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ετσι και πατε Βατικανό θα δειτε τη μεγαλύτερη ουρά της ζωής σας :lol::lol::lol:

 

Πάντως δεν ξετρελλάθηκα τόσο με τη Ρώμη....ενω Βενετία και Βερόνα έπαθα τρελή πλάκα! Η Βόρεια Ιταλία ειναι το κάτι άλλο.

 

Το κακό της Ρώμης ειναι ότι εκεί στο κέντρο τα έχουν κάνει όλα τουριστικά και δεν μπορείς να απολαύσεις ουτε μια μακαρονάδα. Για το λόγο αυτό θα σας πρότεινα να παρασυρθείτε σε στενά και γειτονιές πιο μακρυά απο τα αξιοθέατα για να πάρετε μια πιο αυθεντική γέυση.

 

Καλα να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

San Gimigniano (Σαν Τζιμινιάνο) το λένε το χωριό, ούτε ένα "κ" :lol:

Είναι ένα μεσαιωνικό χωριό με πύργους, σαν τη Βάθυα, στη Λακωνία. Ε΄χω ακούσει πολύ ωραία πράγματα. Αλλά να σου πω αν πας μια μέρα στη Φλωρεντία, κάτσε εκεί καλύτερα, γιατί τελικά δε θα προλάβεις να δεις πολλά και θα σε φάνε οι δρόμοι.

 

Λοιπόν, κι εγώ συμφωνώ να ξεφύγεις από τα πολύ τουριστικά μέρη, παντού αυτό είναι μια καλή επιλογή. Φαντάζομαι ότι είναι στα σχέδια αυτό, αλλά το λέω, πάρτε άνετα παπούτσια και λυώστε τα!

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΚΕΛΟΥΔΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΓΑΜΙΛΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟ 2004

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΡΑ ΜΟΥ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΙΚΑΜΕ ΕΙΤΑΝ ΦΑΓΙΤΟ!!

ΕΛΕΓΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΘΑ ΤΡΟΩ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΤΣΕΣ

ΑΠΕΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 2

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΙΤΕΡΕΣ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΤΣΕΣ

ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΟΛΑ ΕΚΕΙ

ΠΗΓΑΜΕ ΒΑΤΙΚΑΝΟ, ΚΟΛΟΣΙΑΙΟ , ΦΟΝΤΑΝΑ ΝΤΙΤΡΕΒΙ

ΓΕΝΙΚΑ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΡΩΜΗ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΘΗΜΙΘΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με το φαγητό είχαμε πρόβλημα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Όχι ότι ήταν χάλια, αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Πολύ καλά φάγαμε δύο φορές μόνο, όπου και τα σκάσαμε χοντρά. Ίσως θέλει λίγο ψάξιμο από πριν, πάρε καναν οδηγό και μελέτησε τα εστιατόρια, ή μπες στο site του Lonely Planet και διάβασε κι εκεί έχει σχόλια διάφορα αναγνωστών.

 

Γιατί είναι πραγματικά κρίμα να πας στην Ιταλία και να μη χαρείς το φαΐ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά σας ευχαριστώ μια-μια για τις εντυπώσεις σας.Βοηθάει πολύ.Δεν ειναι και το καλύτερο να πάς και να μην φάς καλό Ιταλικό φαγητό. Πολοί είναι αυτοί που μου έχουν πει για το φαγητό αλλά απότι καταλαβαίνω και συμπεραίνω μάλλον εμεις του εχουμε αλλάξει την πίστη του Ιταλικού φαγητού. Αφρατέψαμε την ζύμη της πίτσας, νεροβράσαμε μέχρι λιωσηματος τα μακαρόνια....εεεε μάλλον γιαυτό οταν πάμε εκει μας φαίνονται...κάπως.

Να δω που θα βρω κανα ρουχαλάκι οχι πισικ...λε να φέρω πίσω για την βάπτηση...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολοί είναι αυτοί που μου έχουν πει για το φαγητό αλλά απότι καταλαβαίνω και συμπεραίνω μάλλον εμεις του εχουμε αλλάξει την πίστη του Ιταλικού φαγητού. Αφρατέψαμε την ζύμη της πίτσας, νεροβράσαμε μέχρι λιωσηματος τα μακαρόνια....εεεε μάλλον γιαυτό οταν πάμε εκει μας φαίνονται...κάπως.

 

Δε νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Αυτό που λες το είχα κι εγώ υπόψη μου και ανυπομονούσα για τη λεπτή ζύμη της πίτσας και τα αλ ντέντε μακαρόνια. Απλώς πέραν αυτών χρειάζεσαι κι άλλα πράγματα. Ε, αυτά τα άλλα δεν τα βρήκα συχνά. Δεν είναι αυτονόητο ότι θα κάτσεις στο πρώτο μέρος που θα βρεις και θα φας και θα πεις "ναι ρε γμτ, ΑΥΤΟ είναι ιταλικό φαγητό". Κάπως έτσι πρέπει να νοιώθουν και όσοι έρχονται εδώ, πολλά "ελληνικά" εστιατόρια δεν είναι και ό,τι καλύτερο, τα υλικά δεν είναι ό,τι καλύτερο, έχουν ταγκισμένα λάδια και κρέατα τίγκα στο λίπος. Οπότε για λόγους εκτέλεσης του φαγητού νοιώθεις ότι κάτι χάνεις.

 

Όσο για τα ρούχα, εγώ λυπάμαι δε μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως, νομίζω ότι αφού θα μείνεις κάμποσες μέρες, θα έχεις την ευκαιρία να ανακαλύψεις αυτά που θες. Εγώ πήγα για μια μέρα στο Μιλάνο και τελικά νομίζω ότι τα πιο ενδιαφέροντα ρούχα τα βρήκα στο πρώτο πρώτο μαγαζί που μπήκα, αλλά δεν τα πήρα γιατί έλεγα, σιγά, θα βρω καλύτερα παρακάτω. Δε βρήκα εξίσου καλά (και στο ίδιο επίπεδο τιμής εννοείται).

 

Πάντως, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάρεις έναν οδηγό και να βρεις εκεί ποιά μαγαζιά συνστήνει και γιατί. Επίσης, στο ίντερνετ μπορείς να βρεις προτάσεις. Αν το είχα κάνει αυτό πριν το Μιλάνο μπορεί να είχα βρει πράγματα.

Γκουντ λακ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ekabn ξέρεις σε ποια ιστοσελίδα να μπώ;;;

Μην πάω και τυφλή...!!!!!!

Οσο για το φαγητό είμαι και της μακαρονάδας και του ...gellato.ΘΑ ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το http://www.lonelyplanet.com.

 

Αφού επιλέξεις Ρώμη, κάτω στη σελίδα μπορείς να κοιτάξεις στα Traveller Tips and Discussion και ίσως να βάλεις κι εσύ ερώτημα.

 

Επίσης, μπορείς να πας σε κανα βιβλιοπωλείο, να βρεις το σχετικό βιβλίο, να ψάξεις τί προτείνει μέσα για αγορές και να τα αντιγράψεις σε ένα φύλλο χαρτί. Διάβασε μόνο λίγο, μήπως καταλάβεις γιατί προτείνει το κάθε μέρος, μήπως και καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι. Πάντως νομίζω ότι αν τον αγοράσεις τον οδηγό δε θα τα κλάψεις τα λεφτά σου. κατ'αρχήν, θα το έχεις συνέχεια στη βιβλιοθήκη σου να σου θυμίζει το ταξίδι. Δεύτερον, βρίσκεις πολύ χρήσιμα τιπ σε τέτοιους οδηγούς (αρκεί να τα διαβάσεις φυσικά)

 

Επίσης, ίσω ςνα μπεις και σε κανα άλλο φόρουμ, ελληνικό, κάτι θα υπα΄ρχει σχετικά δε μπορεί, γράφουν αρκετά για ταξίδια

Link to comment
Share on other sites

Όντως το φαι στη Ρώμη, ΧΑΛΙΑ! Γιατί απλούστατα ειναι σαν να τρως στο δικό μας Μοναστηράκι...μονο για τουρίστες.

 

Γι'αυτό και συνιστώ να χαθείτε στα στενά και να βρείτε κάποιο εστιατόριο οπου θα κοζάρετε να τρώνε μόνο Ιταλοί και να έχει κόσμο!

 

Εμείς τη βγάλαμε τις περισσότερες μέρες με PANINI (ειναι κάτι πολύ ωραία σαντουιτσ που φτιαχνουν)

 

Αχ κοριτσάκι να περάσεις τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και συνιστώ να χαθείτε στα στενά και να βρείτε κάποιο εστιατόριο οπου θα κοζάρετε να τρώνε μόνο Ιταλοί και να έχει κόσμο!

 

 

Σωστό, σωστότατο.

 

Λοιπόν, μπήκα τώρα στο forums.gr, έχει μέσα ένα σέξιον για ταξίδια, και μέσα έχει ερώτηση για τη Ρώμη, βέβαια όχι πολλές απαντήσεις, αλλά παρακολούθα το, κάτι θα διαβάσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ax..Ρωμη, τι μου θυμισες, τι ωραια που ειχαμε περασει!!

 

Λοιπον...

 

Αξιοθεατα, ολα μαζεμενα και με το μετρο πας παντου...τα ισπανικα σκαλια ειναι υπερτιμημενα, αρκετη βρωμια και πολυκοσμια. Το Βατικανο μου αρεσε περισσοτερο απο ολα. Παρακαμψαμε σαν γνησιοι ελληνες τη μεγαλυτερη ουρα που ειχα δει στη ζωη μου και περασαμε μεσα σε 5 λεπτα, γλυτωσαμε 3 ωρες ορθοστασια. Οι ξενοι μαλλον δεν ειχαν συνατησει τετοιο θρασος παλι και δεν μιλησαν καθολου...Ευτυχως δεν φαγαμε ξυλο...Το ιδιο καναμε και στο μουσειο του Βατικανου... :oops:

Επισης πραγματικη κουκλα πλατεια ειναι η πιατσα Ναβονα, με τους πλανοδιους ζωγραφους. Υπεροχη, ειδικα προς το σουροπο, που αναβουν τα φωτα της...ο,τι πιο ρομαντικο για καφεδακι ή μπυριτσα!

 

Φαγητο: απλα τελειο, καταπληκτικο...αρκει να απομακρυνθειτε απο τους εμπορικους δρομους και να παρατηρειτε που πανε οι Ιταλοι για φαγητο.

Οι πιτσες ηταν οι αυθεντικες πιτσες, με την λεπτη ζυμη, οχι τα δυο κιλα ζυμαρι που εχουν οι δικες μας και με λιγα υλικα απο πανω. Ζυμαρικα φρεσκα, φτιαγμενα εκεινη την στιγμη. Τιραμισου και παγωτα, θεϊκα !

 

Η Φλωρεντια μου φανηκε "τουριστική" πολυ. Τυποποιημενο φαγητο και γενικα παρακμιακη εικονα....ενα Ποντε Βεκιο και ενα Ουφιτσι ειναι τα μονα που μου εμειναν σαν εικονα...

Δεν ξαναπηγαινα με τιποτα, αλλα Ρωμη με χιλια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά αυτό με το βατικανό ΠΩΣ το καταφέρατε????!!!!! απίστευτο όμως.

θυμαμαι και εγώ, όταν είχα πάει είχε ουρα... ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟΥ! δεν περιμενα φυσικά το άφησα για κάποια άλλη φορά!

 

λοιπον έξω απο την φλωρεντία, στην μέση του πουθενά,

έχει ΤΟ φανταστικό στοκατζιδικο,

ειναι βασικα ενα κατάστημα ενός επιπέδου,, όπου πάνε τα υπόλοιπα κάθε σαιζον, απο ολους τους ντιζαινερ. ειναι must αν εχεις φετίχ τα παπούτσια. Εκεί θα βρείς ότι πιο περίεργο σε τιμή κανονικού παπουτσιού. Βέβαια απο σχέδια εχει αυτά που έχουν περισσέψει, τα περισσότερα εκκεντρικά. Αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρείς. Εχει και ρούχα, αρκετά.

λογικά αυτο το STOCK το έχουν οι οδηγοί ...

Θυμάμαι σκηνικό, κοπέλες που είχαν έρθει απο την Σαουδική Αραβία ή απο κάπου εκεί, που φορούσαν μαντίλες, και βγήκαν με 3 τσάντες τεράστιες στο κάθε χέρι, η κάθε μια!

 

αν πατε φλωρεντία δε γίνεται λοιπον να μην πας και εκεί . (χιχι)

 

απο Ρώμη....

χμ... προσωπικά δεν θυμάμαι καθόλου το φαγητό,

 

ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΑΓΩΤΑΤΖΙΔΙΚΟ ΜΑΣΤ που είναι ΠΙΣΩ μαλλον μπροστά στην εισοδο του πάνθεον σε ενα στενάκι. εκεί πρέπει να πάτε πολύ εντυπωσιακό.

Το ιταλικό παγωτό είναι το καλύτερο, και αυτό το παγωτατζίδικο ήταν ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

 

επίσης να ρωτήσετε ή να διαβάσετε σε οδηγούς εάν έχει κανένα πανηγύρι/πάρτυ όταν θα πάτε. έτσι για την ατμόσφαιρα. ειχαμε παει σε ενα και ηταν πολυ ωραία.

 

Εγώ θυμάμαι που ήθελα να φαω giocchi που είναι το αγαπημένο μου φαγητό ιταλικό, και μου έλεγαν ότι ειναι φαγητό για τους φτωχούς και δε θα βρώ πουθενά. Τελικά βρήκαμε ένα σε ένα σοκάκι που είχε.

 

Πάντως η ατμόσφαιρα ειναι αυτό που αξίζει, τα διάφορα καφέ στις πλατειούλες...πολύ ωραία...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι γινεται με το φαγητό;;;;!!!!!!!!!!!!!!Να πάρω καμια μπομπότα μαζί μου :lol::lol:

 

Μαρία τι φαγητό είναι αυτό που έψαχνες να φάς...;;;;;

 

Στο stokατζίδικο θα πάω πρωτα ο Θεος ο κόσμος να χαλάσει.Ετσι κι αλλιώς ο αντρας μου δεν ακολουθει σε κάτι τέτοια.Οπου πάμε σε οποια χώρα πηγαινει ΠΑΝΤΑ σε ζωολογικους κηπους.Λές και η προβοσκίδα του ελέφαντα απο χωρα σε χωρα βγαίνει απαλλού...Τι να πω για το κολλημα τοιυ καθενός.... :?:?:?:?:roll::roll:

 

Κοριτσάκια μου γλυκά σας ευχαριστώ πολύ για τις γνωμες σας.....Ααααακαι κάτι που μου εκανε εντυπωση.Θέλαμε να πάρουμε μαζί μας και το Σισινι,7 μηνων περίπου και θέλει 200 ευρω...!!!! :shock::shock::shock:

80 για δαβατηριο...!!!και 115 για φόρους αεροδρομίου...!!!!μα αφου θα το κρατάω στην αγγαλιά μου.Κουφόοοοοοοοοοοο

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φαγητό στη Ρώμηείναι μια κανονική ιεροτελεστία. Ένα πλήρες ρωμαϊκό γεύμα διαρκεί από 2 έως 4 ώρες και τα πιάτα διαδέχονται το ένα το άλλο.

Το πρώτο πιάτο που θα έρθει στο τραπέζι θα είναι τα bruschetta (ψημένα ψωμάκια με ελαιόλαδο, φρέσκια ντομάτα και βασιλικό ή με σκορδοβούτυρο που συχνά συνοδεύονται από τυριά και αλλαντικά).

Στη συνέχεια καταφθάνει το antipasti. Το ορεκτικό αυτό θυμίζει τον δικό μας "μεζέ". Μπορεί να αποτελείται από ελιές, πιπεριά, φασόλια μέχρι αλλαντικά, τυριά κτλ. Είναι πάντοτε μια "πρόχειρη" δημιουργία του εκάστοτε σεφ.

Εν συνεχεία καταφθάνει το "πρώτο πιάτο" (il primo). Αυτό παραδοσιακά είναι ζυμαρικά με κάποιον από τους άπειρους συνδυασμούς σάλτσας. Πολλές φορές βέβαια το πρώτο πιάτο μπορεί να αποτελείται από gniocchi (μπαλάκια από πουρέ πατάτας με κόκκινη σάλτσα και τυρί τριμμένο), είτε σούπα, ριζότο ή polenta.

Το δεύτερο πιάτο (il secondo), το οποίο είναι και το κυρίως πιάτο, αποτελείται συνήθως από κάποιο ψάρι ή κρέας (σπάνια είναι ζυμαρικό) το οποίο συνοδεύεται από το il contorno, το συνοδευτικό πιάτο που είναι κάποια σαλάτα ή λαχανικά.

Τα επόμενα "βήματα" είναι κάποιο από τα καταπληκτικά γλυκά (tirramisu, pana cotta, gelato) και ο παραδοσιακός espresso.

Τη διαδρομή τελειώνει ένα από τα λικέρ (grappa, amaro, limencello).

Πολύ καλές επιλογές για φαγητό αποτελούν τα (Augusto, Edy, Lilli, La Fontanella).

 

Βέβαια, κανένας δεν θα παραλείψει να επισκεφθεί κάποια από τις αμέτρητες πιτσαρίες. Η κλασσική ρωμαϊκή (έξτρα λεπτή, σε αντίθεση με την πιο αφράτη ναπολιτάνικη) ζύμη, θα κάνει αμέσως εντύπωση, ενώ το "έφαγα μια ολόκληρη πίτσα μόνος μου" είναι κάτι που δεν θα δυσκολευθεί να το κάνει και ο πιο λιτοδίαιτος.

Οι καλύτερες πιτσαρίες βρίσκονται στην περιοχή γύρω από την Piazza Navona αλλά και στην λιγότερο τουριστική περιοχή του Trastevere. Απαγορεύεται δια ροπάλου η επίσκεψη σε κάποιο από τα εστιατόρια γύρω από το Βατικανό, καθώς θα φάτε το χειρότερο και συνάμα ακριβότερο φαγητό της Ρώμης. Τέλος, όσον αφορά τον καφέ, οι επιλογές είναι αμέτρητες (Antico Caffe Greco, La Tazza d’Oro). Μια από τις πάρα πολύ καλές επιλογές βρίσκεται στην Piazza Sant’Eustachio (Sant’Eustachio, il caffe) όπου φημίζεται για τον καλύτερο καφέ στη Ρώμη(η συνταγή είναι επτασφράγιστο μυστικό)

 

θα σου πω και λίγα πράγματα για φαγητό, διασκέδαση και αγορές..

 

Ελαφρυ γευμα : Gina στην Πιατσα Ντι Σπάνια

Θαλασσινά : Ηostaria dell' orso στη La Roseta

Zυμαρικά & κρεατικά : στο Dal Bolognese στην Πιατσα ντελ Ποπολο

Αυθεντικό ρωμαΪκο φαγητό : Στην περιοχή Testaccio στα παλιά σφαγεία..στο εστιατόριο Cecchino dal 1887. ( έχει το μεγαλύτερο κελάρι της πόλης)

Καφεδάκι : Πιατσα Ναβόνα, Βία Βένετο (η πιο σικάτη λεωφόρος-cafe de Paris & Harry's bar), Πιάτσα ντελ Ποπολο, Πιάτσα ντι Σπάνια

Βραδινή διασκέδαση:στη περιοχή Testaccio έχει πολλα μπαράκια στη σειρά και πιο κεντρικά στην Πιάτσα Ναβόνα - Campo dei Fiori (που θυμίζει λίγο Ψυρη)

Επίσης

Στην απέναντι όχθη του Τιβερη, στην περιοχή Trasvere , τα στενά σοκάκια θυμιζουν σκηνικό απο Ιταλικές ταινίες...κι έχει πολλές κλασσικές τρατορίες με εκέινα τα καρό τραπεζομάντιλα...

 

Μπορείς να πας και στη Βιλλα Μποργκεζε, ένα τεραστιο κήπο με γκαλερί, μουσεία, λίμνες και για να το δεις όλο χωρίς να χάσεις τη μέρα σου, να πάρετε το ειδικό τραινάκι ή να νοικιάσετε ποδήλατο

 

ΑΓΟΡΕΣ

Via Condotti : όλοι οι γνωστοί οικοι

Via Borgognona & Fratina : ανάμεσα στις φιρμες, υπάρχουν μικρά μαγαζάκια με χειροποίητα ειδη και δερμάτινα

Via del Corso : ο πιο εμπορικός δρόμος (εκεί βρισκονται και το ΖΑΡΑ -ΒΕΝΕΤΤΟΝ)

Via del Bambuino : Αντικερί & χειροποιητα έπιπλα

 

αν δεν ειστε του περπατήματος υπάρχουν και τα πολυκαταστήματα οπως το Rinessante & το Standa

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε θυσαυροί...Ρωμαικοί.

 

Βαλεντίνα ....τι να πώ...1000000000 ευχαριστώ....Να υποθέσω απο το όνομα οτι είσαι Ιταλίδα...Ευχαριστώ.

 

:lol::lol::lol::lol:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudia να ξερεις οτι σε ζηλευω τρεεεεελα :D:D:D

λατρευω Ρωμη και γενικα Ιταλια ..... οσες φορες και αν παω απλα δεν φτανει :lol:

λοιπον το σιγουρο ειναι οτι θα κανεις τρεεελα ψωνια και ποοοοολυ περπατημα......

το παγωτατζιδικο που περιγραφει η Μαρια Στυλιανακη (αν λεμε το ιδιο :D )ειναι ΘΕΙΚΟ.....

100 γευσεις παγωτο στην σειρα.... και τι παγωτο!!!!!

να περασεις τελειαααααααα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

biky μικρό μου σευχαριστώ πολύ.Κορίτσια δεν ξερετε πόσο με ενθαρυνετε γιαυτό το ταξίδι.ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΡΕΛΛΑ.Απο τον μηνα του μέλειτος έχω ΄να πάω.2 εγκυμοσύνες, 2 καισαρικές, δουλειά.σπίτι,παιδιά,μητέρα,ζυζυγος,κόρη,αδελφή που παντρέυτηκε και την βοηθησα στα ΠΑΝΤΑ....!!!!!

 

ΣΤΑΜΑΤΙΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΩ!!!!!!!!ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.ΑΓΓΙΞΑ ΚΟΚΚΙΝΟ.

 

Θέλω πολύ να το κάνω αυτό το ταξίδι.Το περπάτημα με προβληματίζει λίγο αλλά...θα το κάνω.

 

Ο άντρας μου ,κλασικά.Στον ζωολογικό κήπο, όπως πάντα.

 

Και όσο για το παγωτό...υπέρβαρο θα πληρώσω στην επιστροφή.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε θυσαυροί...Ρωμαικοί.

 

Βαλεντίνα ....τι να πώ...1000000000 ευχαριστώ....Να υποθέσω απο το όνομα οτι είσαι Ιταλίδα...Ευχαριστώ.

 

:lol::lol::lol::lol:

 

η γιαγιακα μου ειναι Ιταλιδα και εχω παει πολλες φορες :lol::wink:

Ειναι υπεροχη πολη!Εχω τις καλυτερες αναμνησεις.

 

ευχομαι να περασετε τελεια και να γυρισεις ανανεωμενη

 

ποτε θα πατε;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ο Θεός, 16 Αυγούστουμ πετάμε....Κατασταλτικά χάπια δεινουνε στις πτήσεις για Ιταλία;;;;Φ Ο Β Α Μ Ε ΑΑΑΑΑΠΠΠΠΠΙΙΙΙΙΣΣΣΣΤΤΤΤΕΕΕΕΥΥΥΤΤΤΑΑΑΑ.Εχω κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ταξίδια με αεροπλάνο αλλά σε ενα απ όλα ξαφνικά και χωρις κάτι να εχει προηγηθει ΑΠΛΩΣ....ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΕ....Δεν κατάλαβα ποτέ γιατι συνέβει...οποτε αυτό το τάξίδι για μενα ειναι ΑΘΛΟΣ.Σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.

:D:D:D:D:D

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...