Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλυκο συκο που δεν εδεσε!!!!!!


Recommended Posts

οπως καταλαβαινετε γλυκες μου ....

αποπειραθηκα για 1η φορα να φτιαξω γλυκο συκο (αγουρο)

ομως ετσι που το βλεπω δεν νομιζω να πηξει. τωρα το εχω στην κατσαρολα ,αφημενο σε μια γωνια ,ακομη δεν εχει κρυωσει τελειως....

-λετε να πηξει αφου κρυωσει???

-μπορω να το βαλω να ξαναβρασει ή 8α ζαχαρωσει?

- επισης δεν μου βγηκε πολυ γλυκο μπορω να προσ8εσω ζαχαρη ?

 

τωρα επειτα απο ολα αυτα 8α μου πειτε να το πεταξω .... αλλα ο παρλιαρος λεει πως δεν πετιεται τιποτα στην ζαχαροπλαστικη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

περιμενω μια απο εσας που ειναι εξπερ ... στα γλυκα του κουταλιου να με διαφωτισει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το συκο θεωρειται απο τα πιο δυσκολα γλυκα κουταλιου.Δεν κανουν ολα τα συκα για γλυκο.Χρειαζεσαι τους ορνιους (αρσενικα συκα),ή τα μπουκνακια. Εγω φτιαχνω πολυ συχνα διαφορα ,πλην συκου,γιατι μια φορα που το εφτιαξα ζαχαρωσε μεχρι μεσα και μεσα.Μπορεις να ξαναδεσεις το σιροπι,αν ειναι νερουλο.Προσεξε ομως,να μην παραβρασει το συκο και σου γινει νιανια.Γι αυτο εγω (ως παθουσα),αν το δεσω 3 φορες και το σιροπι δεν ειναι οπως πρεπει,το βγαζω σε μια αλλη καταρολα και το δενω εκει σιγα-σιγα....3 λεπτα καθε φορα,και το αφηνω να κρυωσει για να το ελεγξω. Γιατι μια φορα το εβραζα ενα 10λεπτο,και οταν κρυωσε εγινε καραμελα και πηγε στα σκουπιδια μια 10λιτρη χυτρα γλυκο λεμονι. Εκει να δεις πικρα !Τοσος κοπος χαμενος.

Τελως παντων,οσο φτιαχνεις θα αποκτας εμπειρια.Η μητερα μου λεει οτι τα γλυκα κουταλιου θελουν μεγαλη τεχνη για να επιτυχουν.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

η αληθεια ειναι πως εγω εχω ξεκινησει να το τρωω με γιαουρτακι!!!!!! ετσι δεν φαινεται η " λιγο" πικρα τους ...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σύκα έχουν ήδη βράσει, βγάλτα με την τρυπητή κι άσε το σιρόπι να βράσει μόνο του για να δέσει. Λεμόνι και λίγη γλυκόζη έχεις βάλει; Το σιρόπι είναι έτοιμο, όταν κάνει φουσκάλες όσο βράζει και όταν στάζεις λίγο με το κουτάλι στέκεται η σταλαγματιά στο πιάτο, χωρίς ν' απλώνει. Μην το παραβράσεις, θα γίνει καραμέλα.

Το σύκο είναι όντως δύσκολο γλυκό, αλλά πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...