Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΦΕΛΟΠΟΙΗΤΕΣ


Mirsini77

Recommended Posts

Παθαινουμε συχνα λαρυγγιτιδες και παιρνουμε αναγκαστικα soldesanil (κορτιζονη).

 

Εδω και δυο εβδομαδες δεν μας περναει με τιποτα, μου προτεινε λοιπον η παιδιατρος οτι ισως ειναι καιρος να αγορασουμε νεφελοποιητη για να μην παιρνει το παιδι κορτιζονη τοσο συχνα.

 

Εχετε δει θετικα αποτελεσματα οσοι το χρησιμοποιειτε?

Το χρησιμοποιειτε προληπτικα καθημερινα για να μην παθει λαρυγγιτιδα η οποτε παθαινει του χορηγειτε το φαρμακο μεσω της συσκευης?

 

Μου προτεινε αυτον που εχει στο ιατρειο της και για τα παιδια της.

Εχω μπερδευτει γιατι καποιος μου ειπε οτι και το νεφελοποιητη να εχετε την κορτιζονη δεν τη γλιτωνετε και οτι τα φαρμακα που χρησιμοποιουνται στη συσκευη εχουν και αυτα κορτιζονη οπως ( plumicort).

 

Οποιος εχει εμπειρια ας μου πει. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΙRSINI μου,ωριλά εχεις επισκεφτει? αν ναι τι σου εχει πει? Χωρις παρεξηγηση το λεω γιατι της κολλητης μου τα μικρα παθαιναν και αυτα συχνα αλλα ποτε δεν τους χορηγηθηκε soldesanil.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω παει σε ΩΡΛ γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι τετοια περιστατικα ειναι αντιμετωπισιμα απο τους παιδιατρους.

 

Καποια γνωστη μου μου ειπε καλυτερα να παω σε πνευμονολογο.

Δεν ξερω εχω μπερδευτει!!

Δεν θελω να φανω υπερβολικη και να τρεχω σε ολους τους γιατρους ολων των ειδικοτητων!!

Αν χρειαστει βεβαια θα το κανω.

 

Δυο γιατροι μου εχουν πει οτι οταν το παιδι εχει βραχνη φωνη βηχει σα σκυλακι με ξερο βηχα οπωσδηποτε soldesanil ειναι λεει το μονο φαρμακο για να ανοιξει ο λαιμος!

Και μαλιστα μου ειπαν να το εχω παντα μαζι μου γιατι η λαρυγγιτιδα ειναι ακρως επικυνδυνη αν δεν αντιμετωπιστει αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω παει σε ΩΡΛ γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι τετοια περιστατικα ειναι αντιμετωπισιμα απο τους παιδιατρους.

 

Καποια γνωστη μου μου ειπε καλυτερα να παω σε πνευμονολογο.

Δεν ξερω εχω μπερδευτει!!

Δεν θελω να φανω υπερβολικη και να τρεχω σε ολους τους γιατρους ολων των ειδικοτητων!!

 

Οχι κοριτσακι μου δεν ειναι υπερβολη,απλα αυτος που ειδικευεται θεωρω ( προσωπικη αποψη παντα ) οτι ειναι ο πλεον αρμοδιος.Εγω τον παιδιατρο τον εχω μεχρι ενα βαθμο παρολλο που ειναι παρα πολυ εμπειρος και καλος γιατρος.Πνευμονολογο οχι δεν χρειαζεσαι σιγουρα εκει πας σε οτι εχει σχεση με βρογχο...... ή πνευμο.......! Ασε ξερω καλα τις ειδικοτητες.

Αν η μικρουλα το παθαινα μια φορα τοτε και εγω δεν θα πηγαινα σε ειδικο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. θα το ψαξω το θεμα θα ξανασυζητησω με την παιδιατρο γιατι δυστυχως το παθαινουμε συχνα και ταλαιπωρειται το καημενο.

 

Αν καποιος εχει νεφελοποιητη στο σπιτι του ας μου πει καποιες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυρσίνη και εγω ειμαι της άποψης οτι πρέπει να δειτε εναν παιδοπνευμονολόγο ... καλοι και οι παιδίατροι αλλα κάποιες φορές χρειάζονται και οι εξιδικευμένες γνώσεις του γιατρού με την αντίστοιχη ειδικότητα ... μιλαω εκ πείρας...

Το soldesanil δεν ειναι τοσο αθώο φάρμακο, ειναι καθαρή κορτιζόνη και δεν νομίζω οτι πρέπει να λαμβάνεται τόσο συχνά ... τουλάχιστον αυτό μου ειπε παιδοπνευμονολόγος...

Για τον νεφελοοποιητή πρώτη φορα ακούω ... τι ακριβώς συσκευή ειναι αυτή;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δικο μου νεφελοποιητη στο σπιτι πλεον, γιατι με δυο παιδια μικρα (ο μεγαλος αρχισε παιδικο φετος), δεν προλαβαινω να κλεινω ραντεβου στην γιατρο μας!. Τον χρησιμοποιουμε για τυχον λαρυγγιτιδες, αλλα και γενικα για να προλαβω καταστασεις οταν βρισκονται στην απαρχη τους, οποτε και τους κανω εισπνοες μονο με φυσιολογικο ορο σε αυτην την περιπτωση (βοηθαει αλλα και προλαμβανει σε ορισμενες περιπτωσεις). Ετσι δεν χρειαζεται να ανησυχω αν θα εχει ελευθερο νεφελοποιητη η γιατρος οταν θα τον χρειαστω.

Προσωπικα θα σου συνιστουσα να παρεις, εφοσον το παιδι κανει λαρυγγιτιδες. Τα αποτελεσματα ειναι οντως πολυ θεαματικα, ειδικα σε λαρυγγιτιδα ανακουφιζει αμεσα, τωρα την κορτιζονη δεν θα την γλιτωσεις αν προκειται για τετοιο περιστατικο. Αν εχεις ασφαλεια δημοσιου (και καποια αλλα ταμεια νομιζω) στο δικαιολογουν, κανεις δαπανη και πληρωνεις μονο ενα ποσοστο. Εγω βρηκα με 300-400 € (απο καταστημα με ιατρικο εξοπλισμο)και με 100€ (απο φαρμακειο), ακριβο ή φτηνο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια (επισης μπορεις να ψαξεις στο ιντερνετ αλλα εγω εκει βρηκα μονο ακριβα). Αυτο που πηρα εγω ειναι νεφελοποιητης Ariette που μαζι με τα αξεσουαρ- μασκες για βρεφη κοστισε περιπου 120€.

Το soldesanil δεν ετυχε να το χρησιμοποιησουμε, παρα μονο pulmicort, aerolin. Ισως ομως η επιλογη φαρμακου να εχει σχεση και με την βαρυτητα του επεισοδιου (ο μικρος μου ειχε σχετικα ελαφρυ επεισοδιο λαρυγγιτιδας). Ελπιζω να βοηθησα, αν θελεις και αλλες πληροφοριες σχετικα ειμαι στην διαθεση σου, αν θες στειλε μου και πμ.

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου ο γιος εχει "ιστορικο" με λαρυγγιτιδα, Δεν περναει χειμωνας που να μην κανει εστω και μια φορα. Το αντιμετωπιζω με σταγονες σολντεσανιλ φυσικα και επισκεψη στο νοσοκομειο οπου τον κανουνε μασκουλα. Μετα απο αυτα ειναι σαφως βελτιωμενη η κατασταση του. Η γιατρος μου προτεινε περισυ να αγορασω νεφελοποιητη αλλα τελικα εκανε πολυ λιγες φορες και το αντιμετωπισα οπως σας ειπα. Για φετος ηδη μετραμε μια στο ενεργητικο μας. Αυτο που χρειαζεται η λαρυγγιτιδα (οταν παθαινει το χαρακτιριστικο γαυγισμα) κατευθειαν ανοιγεις παραθυρα ή σε μπαλκονι και το περνεις και πας νοσοκομειο. Βοηθαει πολυ σε περιοδους κρισης λαρυγγιτιδας υγρασια πχ στο μπανιο και να αφηνεις το νερο να τρεχει ωστε να γεμιζει ατμους ή αυτο που κανω εγω λιγο πριν κοιμηθει βαζω εναν βραστηρα με ανοιχτο το καπακι να βραζει για κανα 5 λεπτο και γινεται το δωματιο του χαμαμ.Ολα αυτα που γραφω ηταν κατα καιρους συμβουλες γιατρων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι πολύ γνώριμη με το θέμα νεφελοποιητής. Βέβαια μέσα στην υπερβολή στην αρχή που από βρέφος είχαμε πρόβλημα με διάφορα του αναπνευστικού πήρα νεφελοποιητή υπερήχων αξίας 600€ που για καλή μου τύχη έπεσα σε καλό προϊστάμενο στο ΙΚΑ και μου ενέκρινε τα 450€ . Τελικά όμως αποδείχτηκα υπερβολική γιατί :

πρώτον ο νεφελοποιητής βοηθάει πολύ το παιδί ακόμα και αν κάνεις απλά ορό χωρίς φάρμακο αλλά όχι πια και των 600€ μηχάνημα

δεύτερον παίρνει φάρμακα σε ειδική υγρή μορφή και μπορείς να θεραπεύσεις χρησιμοποιώντας μόνο aerolin και ορό εάν είναι κάτι ελαφρύ και εάν χρειαστεί να βάλεις κορτιζόνη δηλαδή pulmicort, flixotide κλπ

τρίτον το ΙΚΑ καθώς και άλλα ταμεία δικαιολογούν τα έξοδα νεφελοποιητή με μία γνωμάτευση του γιατρού του ταμείου ότι χρήζει βοήθειας από αυτό το μηχάνημα (είναι πολύ συνηθισμένο) και περνάει το αίτημα από επιτροπή και στου δίνουν περίπου το 70-80% του ποσού αλλά εγκρίνονται ποσά της τάξης των 80-100€ που πιστέψτε όμως όλα την ίδια δουλειά κάνουν .

Αυτό που μετράει σε ένα νεφελοποιητή είναι να μην κάνει θόρυβο και να ατμοποιεί σε 5-10 λεπτά μην κάνει κανένα χρόνο .

Ελπίζω να σας βοήθησα .

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Αυριο θα μιλησω με τη γιατρο και το φαρμακειο να δω αν φερνει το συγκεκριμενο μηχανημα. Ευτυχως το ταμειο μου μου δικαιολογει το 80% οποτε θα κοιταξω να παρω κατι αξιοπιστο. Δεν ξερω καν την τιμη του.

Μου ειπε για το porta neb της berger. To ξερει κανεις?

 

Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση η λαρυγγιτιδα οντως!

Εμενα λειτουργει ολο το βραδι ο υγραντηρας, εχω και ανοιχτο λιγο το παραθυρο, καθε μερα ξεσκονιζω, τιναζω τα σκεπασματα, εχω βγαλει αρκουδακια λουτρινα, τον παμε το απογευματακι οποτε μπορουμε βολτα στη θαλασσα που μας ειπαν οτι βοηθαει και γενικως κανω οτι μπορω για να βοηθησω να μην το παθαινει συχνα.

 

Ομως αν ειναι να τον βρει!

Τωρα κανουμε μασκουλα Aerolin πρωι-βραδι, παιρνουμε το σιροπακι μας το Aerius και το soldesanil αν δουμε οτι χειροτερευουμε πολυ!

 

Τωρα που θα στρωσω χαλια προβληματιζομαι γιατι οσο να ναι μεχρι στιγμης με ενα σφουγγαρισμα τελειωνες. Με τα χαλια τι γινεται? Οσο και να σκουπιζεις σκονη θα εχει περισσοτερο. Και ενταξει στο δωματιο του θα του παρω χαλι καταλληλο για παιδια. Στο σαλονι που καθεται ολη μερα και παιζει τι χαλι να εχω? Εχω ηδη. Να αγορασω αλλα και τι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως ειναι υπερβολη να αγορασεις νεφελοποιητη για το σπιτι; εχουμε ταλαιπωρηθει πολυ απο λαρυγγιτιδες,ο γιος μου κολλησε σε ηλικια 20 ημ.,νοσηλευτηκε,ξανα το επαθε οταν ηταν μηνων και νοσηλευτηκε παλι,αλλα μετα τον 1 χρ η μασκα στο σπιτι(με αερολιν και φλιξοτα'ι'ντ-soldesanil σταγονες επαιρνε μονο αν επεμενε πολλες μερες ο βηχας) ηταν αρκετη.Σε περιπτωση κρισης δεν εφαρμοζεις αυτα περι ανοιχτου παραθυρου και υδρατμων απο βραστηρα ή κατσαρολα; Παντως εμεις αυτο καναμε κι οποτε ξανακολλησε σε ηλικια μεγαλυτερη του ετους ,αρκουσε η μασκα.Προληπτικα δεν καναμε τιποτα.Ειχα διαβασει παλιοτερα οτι αν ενα παιδι εμφανισει λαρυγγιτιδα σε πολυ μικρη ηλικια,μετα παθαινει συχνοτερα.Σ'εμας συνεβη αυτο,αλλα μετα τα 3χρ. περιπου δεν ξαναπαθε κατι τετοιο.Και στις δυο εβδομαδες μην περιμενεις παντα πληρη ιαση,θελει πιο πολυ μερικες φορες,αναλογα και με την ηλικια του παιδιου.Μου φαινεται ομως υπερβολη να σου πει ο γιατρος να εχεις παντα σολντεσανιλ σταγονες,σ'εμας δεν ηταν το πρωτο που εδινε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χτες το βραδυ ο μεγαλος μου ο γιος επαθε την δευτερη κριση λαρυγγιτιδας του Φθινοπωρου. Απο οτι φαινεται φετος θα εχουμε μακρυ χειμωνα....

Λοιπον αμεσως μολις αρχισε να "γαυγιζει" τον εβγαλα στο μπαλκονι και του εδωσα σταγονες Soldesanil και φυγαμε για το νοσοκομειο. Ο γιατρος που το εξετασε μας ειπε οτι ελαχιστος αερας περνουσε μεσα στα πνευμονια του, ήταν σοβαρη κριση. Την ονομασε σπαστικη λαρυγγιτιδα γιατι δεν προερχεται απο καποια ιωση αλλα το παθαινει εντελως ξαφνικα και ενω κοιματε και ειναι ξαπλωμενος. Καναμε μια μασκα, ως συνηθως, και πηραμε και την μασκα σπιτι για να παιζουμε :):) . Και θα παιρνουμε για 2 μερες τις σταγονες. Αν συνεχισουμε ετσι θα αρχισω να σκεφτομαι σοβαρα την αγορα νεφελοποιητη. Αυτα τα ξενυχτια στα νοσοκομεια....

Link to comment
Share on other sites

Αγορασαμε τον νεφελοποιητη τελικα αυτον που εχει και η γιατρος μας.

Κοστισε 304 ευρω. Το ταμειο μας δικαιολογησε τα 240.

 

Στην αρχη φυσικα το παιδι ουτε να το δει!! Τι μασκουλα με κουμπακια τι πιλοτος εγω και ο μπαμπας με το ζορι τον κραταγαμε!

Σιγουρα στην αρχη το φαρμακο πηγαινε χαμενο!

Τωρα οχι οτι καθεται αλλα ειναι ΛΙΓΟ πιο συνεργασιμος!

Του κανουμε πρωι και βραδι οπως μου ειπε η γιατρος. Tις τελευταιες μερες που του κανουμε βλεπω οτι το παιδι βελτιωνεται. Δεν ξερω θα δουμε πως θα παει γιατι εδω σχεδον και ενα μηνα ταλαιπωρειται.

 

daffy σε καταλαβαινω απολυτα με αυτο που περνατε, καπως ετσι ημαστε και εμεις μονο που αυτη τη φορα η λαρυγγιτιδα ηταν αποτελεσμα ιωσης και πυρετου.

Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχισω την ιστορια μας χτες καναμε και την τεταρτη μασκα στο νοσοκομειο, σημερα εχει βραχνη φωνη, ολο το σπιτι το εχω κανει χαμαμ με βραστηρες αλλα δεν βλεπω να την γλιτωνουμε και σημερα.

 

Και ο μικρος μου ανεβαζει καθε 3 ωρες πυρετο, ασχετο το ξερω, αλλα καπου πρεπει να πω τον πονο μου, :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια, εμενα η μικρη 2 χρονων, εχει εδω κ 2 μηνες , με aerolin k flixoitde k singulaire, βρογχιολιτιδα, τις περναει, κ μετα παλι κολλαει κατι απο το σταθμο, κ μυξες, κ ξαναταπαλι!!!απελπισια σκετη εγω, τελοςπαντων , ο πνευμονιολογος μου ειπε να παρω νεφελοποιητη, διοτι , με το aerochamber, απο την μια δοση π.χ , εισπνεει το 1/4 , και ετσι κανει περισσοτερο χρονο να του περασει, ενω με τον νεφελοποιητη, σε 4-5 μερες ειναι τελειως καλα! κ σκεφτομαι να τον παρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε νεφελοποιητη το ειχαμε αγορασει απο τον γιο μου και τωρα η κορη μου περασε 4 βροχιολιτιδες μαζεμενες, με την μασκα σκετη καναμε 15 μερες θεραπεια ,με τον νεφελοποιητη 5 μερες για μενα τι να κανει την θεραπεια στο νοσοκομειο τι στο σοιτι καλυτερα σπιτι στο νοσοκομειο εξαλλου δεν προκειτε να κανουν τιποτα παραπανω απο μασκα σε αυτες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια, εμενα η μικρη 2 χρονων, εχει εδω κ 2 μηνες , με aerolin k flixoitde k singulaire, βρογχιολιτιδα, τις περναει, κ μετα παλι κολλαει κατι απο το σταθμο, κ μυξες, κ ξαναταπαλι!!!απελπισια σκετη εγω, τελοςπαντων , ο πνευμονιολογος μου ειπε να παρω νεφελοποιητη, διοτι , με το aerochamber, απο την μια δοση π.χ , εισπνεει το 1/4 , και ετσι κανει περισσοτερο χρονο να του περασει, ενω με τον νεφελοποιητη, σε 4-5 μερες ειναι τελειως καλα! κ σκεφτομαι να τον παρω.

 

 

Kαι εμεις εχουμε νεφελοποιητη απο τον 8 μηνα και σημερα ειναι 3 . Για μενα ειναι πολυ καλος και εχει αποτελεσματικος καιε χει βγαλει τα λεφτα του το 2008 πληρωσα 475€ καποια τα πηρα απο το ταμειο μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, ειμαι καινούριος στο φόρουμ και εχω να πώ οτι ειναι πολυ χρησιμα ολα οσα λεγονται στο "parents" ειδικα για νέους γονείς. Σχετικά με το θέμα εκανα ανζητηση γιατι την περασμενη εβδομαδα χρειαστηκε και εμεις να προμηθευτούμε μια τέτοια συσκευή για την μικρή μετα απο παροτρυνση του παιδιάτρου.Ευτυχώς μας πρότεινε μια συσκευή την οποία μας την φέρανε σπίτι (βράδυ κιόλας).Απο την πρωτη μέρα ειδαμε σημαντική βελτίωση (pulmicort,aerolin τα φάρμακα) και η μικρή το δέχτηκε πολύ άνετα καθώς ο νεφελοποιητής είναι ειδικος για παιδιά και έχει σχήμα "Πιγκουίνου", οπότε καθόλη την διάρκεια της θεραπείας τον "χάζευε". Τέλος σημαντικό ειναι οτι απο τα 307? που κοστιζε θα πληρώσω μονο 30? συμμετοχή μέσω ΙΚΑ και αυτο αφου πάρω τα λεφτα απο τις παροχές του ΙΚΑ. Το βασικότερο ειναι οτι η μικρή ανταποκριθηκε πολυ καλα στην θεραπεία και η συσκευή θα μεινει δική μας για μελλοντική χρήση.Εαν θελει καποιος πληροφοριες σχετικα στειλτε πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

και εμείς ταλαιπωρούμαστε με λαρυγγίτιδα συνήθως παθαίνουμε μια το φθινόπωρο και μια την άνοιξη σε απότομη αλλαγή καιρού....εμείς την κορτιζόνη την δίνουμε εφόσον δούμε ότι ο βήχας είναι ασταμάτητος, ανά ένα λεπτο....

 

Πρώτα όμως μόλις δω συνεχόμενο βήχα την βγάζω στο μπαλκόνι και παίρνει βαθιές ανάσες, στην συνέχεια της δίνω ζεστό γάλα με μέλι και αν είναι η ώρα για ύπνο την τρίβω και με vicks στον θώρακα.....αν δεν σταματήσει με αυτά ο βήχας τότε μιλάω με γιατρό την ακούει που βήχει απο τηλέφωνο και δίνω κορτιζόνη και το πρωί έρχεται η γιατρός σπίτι να την δει...

 

Έδωσα κάποια παραπάνω tips, sorry για το off topic!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γιατρός και μαμά ασθματικού παιδιού. Ο νεφελοποιητής είναι απαραίτητο αξεσουάρ σε κάθε σπίτι με συχνές λοιμώξεις αναπνευστικού. Θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος για όλα τα μέλη της οικογένειας, όχι μόνο για τα παιδιά. Θα γλυτώσετε πάρα πολλές νοσηλείες σε νοσοκομεία, αν έχετε μάγκα γιατρό και τηρήσετε σωστά τις οδηγίες, χωρίς δικές σας πατέντες. Πάντα στο στο σπίτι πρέπει να υπάρχουν αμπούλες βρογχοδιασταλτικών και κορτιζόνης. Σώζουν ζωές ή αποτρέπουν εισαγωγές σε νοσοκομείο, αν χρησιμοποιηθούν σωστά. Εγώ αγόρασα κατευθείαν με δικά μου χρήματα, δεν ασχολήθηκα καν με το ξεφτιλοταμείο μας και είναι τα πιο χρήσιμα χρήματα που έχω δώσει ποτέ. Τελευταία τον χρησιμοποίησα σε πνευμονία του πατέρα μου 71 ετών, που αλλιώς θα έπρεπε να μπει νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως σωθήκαμε με την παραδοσιακή μέθοδο των υδρατμών στο μπάνιο και δεν πήραμε ξανά σταγόνες. Απλά τον βάζω και κοιμάται στο μπάνιο (μαζί και η μαμά όρθια σχεδόν...) και μόλις περάσει η κρίση με υγραντήρα στο δωμάτιο. Περνάει, όμως, σχεδόν αμέσως με τους ατμούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΜΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΕΣΤΟΙ ΥΔΡΑΤΜΟΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΨΥΧΡΗ ΥΓΡΑΣΙΑ! ΒΟΥΤΑ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ! ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΥΔΡΑΤΜΟΙ ΜΕΣΑ! ΓΙΑ ΒΡΑΣΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΖΕΣΤΟΥΣ ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ.... ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΠΟΔΙ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

πηραμε και εμεις νεφελοποιητη και δεν εχω ιδεα αν το χρησιμοποιω σωστα. καταρχας για μια αμπουλα αερολιν και μια pulmicort (5 μλ στο συνολο) κανει και 10 λεπτα στη μεσαια ταχυτητα και βγαινει ενα νεφος μεσα απο τη μασκα!στις οδηγιες καπως ετσι το δειχνει, αλλα και 10 λεπτα με τη μασκα με παιδακι αρρωστο 3,5 ετων δεν εινια ευκολο,και ειναι και συνεργασιμο. για πειτε, εσας τοσο διαρκει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...